agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni268Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-2008, 01:23   #211
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Bendeki yasemin terasımda duruyor. Aslında oldukça rüzgar alan bir yerde. Ama şükürler olsun ki hiç bir şey olmadı. Henüz çok genç. Bu yıl 2. yılı. Hala üzerinde çiçekleri var. Sizlerle paylaşmak istedim. Bu çiçeğin kokusu beni öldürecek... Ona gözüm gibi bakıyorum.

Eklenen Resimler

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 11:32   #212
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Bu yaz yüzlerce çiçek açan yaseminimi budayıp kuşa dönürdüm, sürgünlerine tırtıllar musallat olup delik deşik etmişlerdi. Yaz yorgunluğunu atsın diye de toprağını hafif kazıp keçi gübresi koydum, üzerine de yeni çam toprağı ekledim. Bahara yine coşacağını tahmin ediyorum.

Eklenen Resimler

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2008, 20:51   #213
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-08-2008
Sarmaşık yasemini diye aldığım Yaseminlerin bahçıvan normal Yasemin olduğunu söyledi.Bunlar sarmaşık yaseminimi değilse sarmaşık yasemini almak istiyorum bunu nasıl anlıyacağım. ***.

Eklenen Resimler

nergis06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2008, 21:10   #214
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Nergis06, yasemininiz sarmaşık türünden. Klasik beyaz yasemin, çiçekleri çok yoğun kokuludur. Bahara kadar pek faaliyet göstermeyecektir (dışarıda duracaksa), baharda ise istediğiniz gibi sardırabileceğiniz sürgünler uzatacaktır.

Eski 10-10-2008, 21:58   #215
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-08-2008
Nariel teşekkürler. İstediğimi satın almışım sevindim. Mesajı yolladıktan sonra yazdıklarınızın tümünü okudum.Bayağı fikir ve bilgi edindim.Sağolun.

nergis06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2008, 09:35   #216
Ağaç Dostu

hüsnüyusuf's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2007
Galeri: 15
Yaseminseverler, sizlere birşey sormak istiyorum. Kış yasemini, normal beyaz yasemin kadar kokulu mudur? Duyduğum kadarıyla değil fakat bilenlere sormakta fayda var.

hüsnüyusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2008, 13:39   #217
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Arkadaşlar. Bendeki sanırım beyaz yasemin (Jasminum officinale). Gübreleme yapmak gerekirmi? Neyle gübrelemeliyim? Torfa dikmiştim ama sanırım bahçe toprağıyla değiştirmem gerekiyormuş. Bunu ne zaman yapmalıyım? Kışın sulaması nasıl olmalı? Bütün çiçeklerimle ilgili etiketler hazırlıyorum da. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bir de Jasminum polyanthum denilen cinsini nereden bulabilirim? Bilen varsa çok sevindirir beni. Şimdiden teşekkürler. Hala üzerinde çiçekleri var. Ve bu ara tomurcuk dolmaya başladı. Çok mutlu ediyor beni. İşte resimleri:

Eklenen Resimler

Eski 12-10-2008, 13:41   #218
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kasapoğlu Mesajı Göster
Sayın hatcce, sarı yasemin üniversite yolundaki çiçekçide var, mavisinide çömlekçide ki çiçekçide gördüm. İsterseniz bir bakın.
Sevgili Arzu. Verdiğin bilgi için teşekkür edememiştim. Çok teşekkür ederim. Söylediğin yerden buldum o yaseminleri. Ama kokmuyorlarmış. O yüzden almaktan vazgeçtim. Tekrar teşekkürler. Tabi bu arada bir üstteki mesajımda sorduğum türü nereden bulabileceğimi biliyorsan cevabını beklerim. Şimdiden sağol.

Eski 12-10-2008, 13:54   #219
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Rica ederim hatcce. Toprak değişimini şubat sonu mart başında yap istersen.

Sorduğun yasemini belki Mutlu bey satıyordur. Bu kadar yasemin çeşidi olduğunu bilmiyordum

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2008, 14:09   #220
Ağaç Dostu

Arjin's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2008
Bende bir yasemin edinmek istiyordum ama , o kadar cok turu varmis ki ne alacagimi bende sasirdim sevgili Arzu En dayanikli ve en kokulu olani hangisi acaba?

Arjin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2008, 14:22   #221
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-07-2006
Sevgili Arjin ben de onca işimin arasında yasemin başlıkları arasında gezinip duruyorum, Rhynchospermum jasminoides ve madagaskar yasemini arasında takıldım kaldım bir türlü karar veremiyorum, arkadaşlar saksıda ve ev içinde bakabileceğim bir yasemin türü hakkında seçim yapmamıza yardımcı olur musunuz?

bitkiseli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2008, 15:11   #222
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Hangi cins ve türü olursa olsun, bir dış mekan bitkisini iç mekanda uzun süre sağlılı bir biçimde yaşatamazsınız.

Yasemin de bir dış mekan bitkisidir.

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2008, 15:41   #223
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arjin Mesajı Göster
Bende bir yasemin edinmek istiyordum ama , o kadar cok turu varmis ki ne alacagimi bende sasirdim sevgili Arzu En dayanikli ve en kokulu olani hangisi acaba?

Sevgili Arjin, benim hiç yaseminim yok. Türleri hakkında da bilgi sahibi değilim.

Mutlu bey'in satış sitesinde bir kaç tür var. İstersen oraya bak. Bende almak istiyorum ama karar veremedim. Bol çiçekli ve bol kokulu bir yasemin istiyorum.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2008, 17:31   #224
Ağaç Dostu

hüsnüyusuf's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bitkiseli Mesajı Göster
Sevgili Arjin ben de onca işimin arasında yasemin başlıkları arasında gezinip duruyorum, Rhynchospermum jasminoides ve madagaskar yasemini arasında takıldım kaldım bir türlü karar veremiyorum, arkadaşlar saksıda ve ev içinde bakabileceğim bir yasemin türü hakkında seçim yapmamıza yardımcı olur musunuz?
Sn. Bitkiseli, ben de dış mekanda yetiştiremeyecek olsam da yine de Rhynchospermum jasminoides sipariş ettim.Satış yapan Mutlu Bey iç mekanda da yetiştirilebileceğinden bahsetmiş. Ben de bundan cesaret alarak edinmek istedim. Zamanla doğru mu yanlış mı karar verdik anlarız.

hüsnüyusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2008, 22:18   #225
Ağaç Dostu

Arjin's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2008
Sevgili Arzu ve Bitkiseli, satis ilanlarina baktim ama sanirim bize en uygun galiba sevgili Husnuyusuf`un dedigi gibi Rhynchospermum jasminoides .Yinede biraz daha arastiralim derim.Gerci arastirdikca icinden cikalamaz bir durum aliyor ne dersiniz?

Arjin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2008, 22:51   #226
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Ev içi için madagaskar yaseminini tavsiye ediyorum. Çiçekleri çok hoş kokulu, ılık ortamları seviyor.

Eski 13-10-2008, 08:20   #227
Mavi Ladin

maktas61's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2006
Sayın hatcce,
Sizdeki yasemin Jasminum azoricum, bende de var çok güzel kokuyor ( yasemin çiçeklerinin hepsi başka güzel kokuyor). Aradığın türü Beşirli' deki çiçekçide bulabilirsin. Tanjant üst geçitinden 200m. sonra solda (Akçaabat'a giderken)

maktas61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2008, 08:59   #228
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Maktas61. Sana ne kadar teşekkür etsem azdır. Orayı biliyorum. En kısa sürede uğrayacağım. Zaten uğramadığım peyzajcı yok.. Ama o kadar çiçeğin arasından hangisine bakacağımı şaşırdığım için böyle özel çiçekleri kaçırdığım çok oluyor. Tekrar sağol.

Eski 14-10-2008, 17:21   #229
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Herkese iyi günler dilerim. Yaklasik iki ay önce kis yasemini olarak bilinen sari yaseminden ufacik bir celik alip topraga daldirmistim neredeyse avucum kadar kök salmis. Bir kac celigi bir yere daldirdigim icin cikarip 16 cm lik bir saksiya diktim ama icim rahat etmedi acaba bahceye diksem daha mi güzel gelisir?

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2008, 14:06   #230
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Arkadaşlar. Geçenlerde fidancıdan çiçek alırken kırmızı yaprakları olan bir bitki dikkatimi çekti. Fidancı, onun arap yasemini olduğunu söyledi. Üzerinde iki tane uzun (bezelye gibi bir torbacıkta) tohum kesesi var. Ben arap yasemininin yapraklarının yeşil olduğunu biliyorum. Gerçi fidancı o fidanı bana hediye etti. Siz böyle bir tür gördünüz mü?

Eski 13-12-2008, 21:24   #231
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet yağcı Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar;
Ben de dün bir çiçekçiden ful yasemin aldım, ama emin değilim ful yasemin **** arap yaseminine benzemiyor yaprakları, kış yaseminin olabilirmi acaba.
Evet arkadaşım doğrudur ful yasemin.

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2009, 15:11   #232
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Arkadaşlar bilenler yardım etsin bana lütfen, alttaki resimde gördüğünüz benim büyük bir sabırla aylarca tutmasını beklediğim sarı yaseminim, küçük bir saksıda yeşermeye başlayınca saksısını değiştirmedim iyice tutunsun diye ama resimde işaretli yerde de gördüğünüz üzere yaprak uçlarından sararmaya başladı ayrıca da örümcekler ağ kuruyor iki gün önce yapraklarını zedelemeden yıkadım ama bu örümceklerden kurtulamayacağım sanırım, ne yapabilirim? Saksıyı değiştirmeli miyim? Şu aşamada doğru olur mu bu? Ve bu yaprak sararması da ne oluyor? Ve bu sararmanın önüne nasıl geçebilirim? Yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2009, 21:19   #233
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Arkadaşlar bilenler yardım etsin bana lütfen, alttaki resimde gördüğünüz benim büyük bir sabırla aylarca tutmasını beklediğim sarı yaseminim, küçük bir saksıda yeşermeye başlayınca saksısını değiştirmedim iyice tutunsun diye ama resimde işaretli yerde de gördüğünüz üzere yaprak uçlarından sararmaya başladı ayrıca da örümcekler ağ kuruyor iki gün önce yapraklarını zedelemeden yıkadım ama bu örümceklerden kurtulamayacağım sanırım, ne yapabilirim? Saksıyı değiştirmeli miyim? Şu aşamada doğru olur mu bu? Ve bu yaprak sararması da ne oluyor? Ve bu sararmanın önüne nasıl geçebilirim? Yardımlarınızı bekliyorum.
Değerli arkadaşım gördüğüm kadarı ile saksı oldukça büyük ama tekrar saksısı ile oynamak doğru olmaz,yaprak sararması örmceklerden diye tahmin ediyorum,kurtulman için ya (durusban -4)diye bir tarım ilacı var 1 lt suya 1,5-2 cc koyarak üzerine hafif bir şekilde püskürtmelisin, **** 24 grm rendelenmiş beyaz sabun, 10 cc saf alkol, 1 lt su ile karıştırarak yaprakların üzerine aynı püskürtme usulü ile kurtulabilirsin.

Eski 14-02-2009, 21:56   #234
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Başbahcivan Mesajı Göster
... 24 grm rendelenmiş beyaz sabun, 10 cc saf alkol, 1 lt su ile karıştırarak yaprakların üzerine aynı püskürtme usulü ile kurtulabilirsin.
24 gr yerine 1 çorba kaşığı diyebilir miyiz?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2009, 12:48   #235
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
24 gr yerine 1 çorba kaşığı diyebilir miyiz?
****** arkadaşım 24 grm hemen hemen 1 çorba kaşığı olabilir,ama genelde bu tür karışımlar grm bazında verilir.

Eski 16-02-2009, 08:03   #236
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sn. başbahçıvan öneriniz için çok teşekkür ederim, mesajınızı okuduktan sonra yapraklarını bir daha kontrol ettim, bir tane mini minnacık yeşil bit yakaladım, bu durumda önce arap sabunlu su (Ev yapımı ilaçlar yeni gelenler için bağlantıyı da vereyim) püskürttüm, bir iki gün bekleyip bakacağım yapraklarını sarartmazsa yarın veya öbür gün aynı işlemi tekrarlayacağım, bu arada resimde saksı olduğundan çok büyük çıkmış, aslında küçük bir saksı, ve bir cesaret dün saksıdan çıkarıp saksıyı deterjanlı su ile iyice yıkadım, üstündeki toprağı da hafifçe kazıyarak aldım, temizlediğim saksıya koydum üzerine de toprak ilavesi yaptım ve vitaminli su verdim, bakalım bekleyeceğiz şimdilik. Sonucu yazarım.

Eski 22-02-2009, 18:33   #237
Ağaç Dostu

snowman77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2007
Galeri: 6
Arkadaşlar yalova'da bir serada bir yasemin çeşidi gördüm ithal olduğunu söylediler ve üzerinde harika kokulu çiçekleri var.Bu yasemin türünden bahçesinde olan var mı.
Pembe Yasemin, Kış Yasemin (Jasminum polyanthum)
Name:  Jasminum polyanthum.jpg
Views: 4365
Size:  50.6 KB

snowman77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 18:59   #238
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sn. Snowman77 benim yana yakıla iki yıldır aradığım yaseminlerden biri de bu pembe yasemin işte, hatırlarsanız size de, sizde var mı? diye sormuştum Forumdan sevgili minka bana beyaz ve sarı yasemin olmak üzere çelikler göndermişti ama sarı yasemin tutmasına rağmen beyaz çeliklerini tutturmayı başaramadım Pembeye de şimdiye kadar elimde var diyene rastlamadım Eğer bulursanız beni de ihmal etmeyin

Eski 22-02-2009, 20:08   #239
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Bundan bulursanız bende isterim.Bende nezamandır arıyorum.Bulamadım.(
Kokusu diğerlerine göre daha keskin ve yayma alanı geniş.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 20:22   #240
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Oğuzhan Bey, forumda satan yok mudur veya bu yasemine sahip olan? İstanbullara haber saldım, herkes dört koldan full, beyaz, pembe yasemin arıyor bana ama burda satan varsa daha kolay olur, paketleme falan daha emniyetli, hem yasemin diye başka çiçek satarlar diye de korkuyorum.

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 12-03-2009 saat 13:53

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024