agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni268Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2009, 16:24   #301
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Pek keyifli. İyi beslenmiş belli oluyor. Keyiften hep büyüyor. Çiçek açması aklına gelmiyor olabilir.

Saksısı içeride miydi acaba? Güneş az almış olabilir mi?

Bence bahçenizde güneş alan bir yere dikiniz zaman geçirmeden. Nede olsa dış mekan bitkisi. Diğer yorumları da bekleyin en iyisi.

İyi hafta sonları.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2009, 17:05   #302
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2007
Sayın zeytinci,
Sizden başka kimse yokkmuş hissine kapılıyorum forumda çünkü cevap veren çok az...
saksı hiç içeri girmedi zaten bizde içeri giren bitkide yok ,hepsi 50 m.karelik bahcede.Kış sert geçmedi, don hiç olmadı (ama çok soğuk oldu çünkü denizden çok esti, bu sene nem ile birlikte siz düşünün, denizede 200 metre mesafedeyiz.)güneş bu mevsimden sonra bahçeye daha çok vuracak,yanlız yanlış anlamadıysam toprağa ekin demişsiniz..niye saksıda olması sakıncalımı sizce?çünkü bizim toprakta pek iyi değil bu sene "katı kümes hayvanı gübresi" serptik ben ayrıca b5a denilen sıvı gübreden destekliyorum ama genede pek iyi değil gibi.
Tabi millet cevap vermez bir dokunuyorlar ben 80 tane şey yazıyorum gevezelik işte.
sağlıkla kalın.

monser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2009, 17:32   #303
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi monser Mesajı Göster
Bizim yaseminde şu an itibari ile bu halde...kışı geçirdik pekte etkinenmiş gözükmüyor gayet sağlıklı yazın beyaz beyaz ve çok güzel kokan çiçek açıyor ama 2-3 tane fazla değil....acaba budama yapmak lazım gelirmi? kesmeyede kıyamam ama budama iyi olur derseniz keseyim ne yapayım.sağlıkla kalın.
Değerli arkadaşım ,önce sağlam ve merdiven gibi kafesli bir destek yapın fazla rüzgar almayan yerde tutun artık bu zamandan sonra sizin bitkinizin budanması olmaz ,çünkü bahara çiçek için hazırlanıyor, sadece toprağına bir kürek kadar yanmış(siyah)hayvan gübresi karıştırırsanız daha canlı, yeşil yaprakları olur. Saksısı şu an yeterli gibi görünüyor,budamasınıda sonbaharda yaparsanız daha iyi olur, suyunu yaz döneminde bol verin,saksıda kalmasının bir sakıncası olmaz.

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2009, 17:37   #304
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Başbahcivan Mesajı Göster
Değerli arkadaşım ,önce sağlam ve merdiven gibi kafesli bir destek yapın fazla rüzgar almayan yerde tutun artık bu zamandan sonra sizin bitkinizin budanması olmaz ,çünkü bahara çiçek için hazırlanıyor, sadece toprağına bir kürek kadar yanmış(siyah)hayvan gübresi karıştırırsanız daha canlı, yeşil yaprakları olur. Saksısı şu an yeterli gibi görünüyor,budamasınıda sonbaharda yaparsanız daha iyi olur, suyunu yaz döneminde bol verin,saksıda kalmasının bir sakıncası olmaz.
Teşekkürler Sayın Başbahcivan,
Oldu o zaman hiç bir yerini kesmiyorum dediğiniz gibi sağlam destek yapmak gerekiyor herhalde onada bir çare düşüneceğim.Sağlıkla kalın.

Eski 27-03-2009, 17:55   #305
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Sn. Başbahçıvan, pembe yasemin sarmaşık gibi bir yasemin mi? Apartmanda oturuyorum, balkonda nasıl bir düzenek hazırlayayım ki yaseminim ve onun gibi sarılıcı türlerim rahat etsin?

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2009, 18:06   #306
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Sn. Başbahçıvan, pembe yasemin sarmaşık gibi bir yasemin mi? Apartmanda oturuyorum, balkonda nasıl bir düzenek hazırlayayım ki yaseminim ve onun gibi sarılıcı türlerim rahat etsin?
Sayın arkadaşım yasemin ve bunun gibi sarılıcı bitkiler için merdiven gibi kafesli bir tutanak hazırlar isek daha sağlıklı gösterişli olurlar, saksıda balkonda olmaları bir sorun yaratmaz.

Eski 27-03-2009, 18:10   #307
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Peki teşekkür ederim. Şöyle yanyana birkaç tane merdiven lazım olacak bana o zaman Böyle sarılıcı bitkilere bayılıyorum. Hanımeli de delisi olduğum çiçekler arasında ve bu tarz bir bitki. Onları rahat ettireyim ki onlar da bana çiçek versinler. Marangozun yolları göründü.

Eski 27-03-2009, 18:16   #308
Ağaç Dostu

Alıntı:
Peki teşekkür ederim. Şöyle yanyana birkaç tane merdiven lazım olacak bana o zaman Böyle sarılıcı bitkilere bayılıyorum. Hanımeli de delisi olduğum çiçekler arasında ve bu tarz bir bitki. Onları rahat ettireyim ki onlar da bana çiçek versinler. Marangozun yolları göründü.
Evet değerli arkadaşım üç direklide yaptırabilirsiniz ama alt taraf dar saksıya girsin üst kısım geniş olabilir.Kolaygelsin.

Eski 27-03-2009, 18:21   #309
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Üstad özür dilerim ama üç direkli nasıl oluyor? Bildiğimiz merdiven gibi bir şey düşünmüştüm ve duvara dayarım diyordum Sizin bahsettiğiniz daha ayrı bir şey galiba? Biraz açabilir misiniz? (Sizi yoruyorum lütfen kusuruma bakmayın ama bitkilerimi artık öldürmek istemiyorum yanlış bakım yüzünden)

Eski 27-03-2009, 18:34   #310
Ağaç Dostu

Alıntı:
Üstad özür dilerim ama üç direkli nasıl oluyor? Bildiğimiz merdiven gibi bir şey düşünmüştüm ve duvara dayarım diyordum Sizin bahsettiğiniz daha ayrı bir şey galiba? Biraz açabilir misiniz? (Sizi yoruyorum lütfen kusuruma bakmayın ama bitkilerimi artık öldürmek istemiyorum yanlış bakım yüzünden)
Benim demek istediğim merdivenin ortasına bir direk daha dedim aşağısı dar üst geniş yani v gibi.

Eski 27-03-2009, 18:40   #311
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Anladım, teşekkür ederim sn. Başbahçıvan.

Eski 27-03-2009, 19:46   #312
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Saksıda yasemini satıcılarda hep fide olarak gördüm.
Bahçelerde ise sarılıcı olarak çitlere sarılmış ve boyları uzayıp gidiyor. Benim yasemin de denize yakın rüzgara çitlere sarılmış vaziyette. Üzerinde zaman zaman azalmasına rağmen her mevsim yapraklı ve çiçekli.

Sn. Monser ve Sn Başbahcivan,
Dikim zamanı henüz geçmiş sayılmaz. Bahçeye dikilse daha çok büyür ve duvara sarabilir.
Tercih saksı ise o zaman diyecek birşey yok.

Yaprak çok canlı ve sanki yaseminden farklı gibi görünüyor. Daha önce çiçek açtı mı? Beyaz yasemin mi?

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 12:11   #313
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Saksıda yasemini satıcılarda hep fide olarak gördüm.
Bahçelerde ise sarılıcı olarak çitlere sarılmış ve boyları uzayıp gidiyor. Benim yasemin de denize yakın rüzgara çitlere sarılmış vaziyette. Üzerinde zaman zaman azalmasına rağmen her mevsim yapraklı ve çiçekli.

Sn. Monser ve Sn Başbahcivan,
Dikim zamanı henüz geçmiş sayılmaz. Bahçeye dikilse daha çok büyür ve duvara sarabilir.
Tercih saksı ise o zaman diyecek birşey yok.

Yaprak çok canlı ve sanki yaseminden farklı gibi görünüyor. Daha önce çiçek açtı mı? Beyaz yasemin mi?
Sayın Zeytinci,
Geçen sene beyaz beyaz açtı 2-3 tane uçlarda küçük,çokta güzel kokuyordu.
ama bende şüphelenmiyorum değil hani dediğim gibi pek anlamam ama bana yasemin dedi valide.Bahçede ekecek yer beğenemiyorum böyle köşelerde pek güneş almıyor çünkü,sanki toprağa gömersemde kurayacak gibi geliyor.onun yerine dün şebboy aldım bim'den köşelere onları ekmeyi düşünüyorum.
buda panoramik resmi....

Eklenen Resimler

Düzenleyen monser : 28-03-2009 saat 13:53
Eski 29-03-2009, 09:46   #314
Ağaçsever

S-L-İ-H-A's Avatar

Giriş Tarihi: 20-12-2008
Selam Arkadaşlar;
Bu siteyi yaseminim sayesinde buldum.Normal yaseminimİ öldürmemek için internette bayağı dolaştım.Yazın, batı balkonumda çok güzel büyüdü,çiçek açtı.Donlar başlayınca içeri aldım.Bir süre sonra pamukcuklandı,cılızlandı.İlaçladım,tekrar balkona çıkardım.Malesef soğuk aldı .Saksısı bayağı büyük olduğu için kökü kurumamış olabilir diye ümit ediyorum.Yeşillenir mi acaba?Bekleyemedim ,yeniden Antalya'dan ;sarı,normal,ful yaseminlerden getirttim.Şimdi gelip ,gidip bakıyorum.
Okuduğum kadarıyla buradaki arkadaşların deneyimleri, benden çok çok fazla.Bana da yardımcı olursanız çok sevinirim.Evin içerisinde nasıl bir yeri severler?İnternetten öğrendiğim kadarıyla pamukcuklanma ,fazla ısıdan oluşuyormuş,doğru mu?Hangi gübre takviyesi iyi gelir?
Buralarda yasemin,melissa yetiştirirsem çok mutlu olacağım,
Selamlar.

S-L-İ-H-A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 14:03   #315
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Başbahcivan, bana gönderdiğiniz yasemin tomurcuklandı, yakında açacaklar.

Eklenen Resimler

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 20:47   #316
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Sayın Adalet Yağcı,

çiçeğiniz Rhyncospermum Jasminoides sanıyorum değil mi?
Ben 1,5 ay kadar önce Antalya'dan getirttiğimde küçük bir saksıda olmasına rağmen dallardan biri 3 metreye yakındı. Büyük bir saksıya aldım hemen ama yapraklarda yer yer kararmalar oluştu.
İştahlı görünmüyor, filiz uçları sizin fotoğrafınızdaki gibi açık ve canlı yeşil değil hatta neredeyse hiç yeni yaprak vermedi gibi birşey. Geldiğinden beri ilk kez geçen hafta güneşi görebildi.
Yapraklar sert ve koyu yeşil görünüyor. Fakat kararmalar bariz durumda hem eski hem tazelerde var.Acaba sadece adaptasyon ve ısı nedeniyle oluşan bir durum mudur bu?
Tüm mesajları okuyarak karar vermiştim bu cinse, araştırmalarımdan da ikna edici bir sonuç alamadım. Yardım rica ediyorum...

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 21:11   #317
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Turuncu His, benim yaseminimi sayın Başbahcivan göndermişti, bu yüzden tam adını bilmiyorum, yakında çiçek açar fotoğrafını eklerim.
Sorunuz için bir şey söyleyemeyeceğim, Başbahcivan cevaplayacaktır.
Muhtemelen mevsimden kaynaklanıyordur.

Eski 30-03-2009, 21:40   #318
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TuruncuHis Mesajı Göster
Sayın Adalet Yağcı,

çiçeğiniz Rhyncospermum Jasminoides sanıyorum değil mi?
Ben 1,5 ay kadar önce Antalya'dan getirttiğimde küçük bir saksıda olmasına rağmen dallardan biri 3 metreye yakındı. Büyük bir saksıya aldım hemen ama yapraklarda yer yer kararmalar oluştu.
İştahlı görünmüyor, filiz uçları sizin fotoğrafınızdaki gibi açık ve canlı yeşil değil hatta neredeyse hiç yeni yaprak vermedi gibi birşey. Geldiğinden beri ilk kez geçen hafta güneşi görebildi.
Yapraklar sert ve koyu yeşil görünüyor. Fakat kararmalar bariz durumda hem eski hem tazelerde var.Acaba sadece adaptasyon ve ısı nedeniyle oluşan bir durum mudur bu?
Tüm mesajları okuyarak karar vermiştim bu cinse, araştırmalarımdan da ikna edici bir sonuç alamadım. Yardım rica ediyorum...
Sayın,TturuncuHis görmeden karar vermek belki yanlış olur ama saksıya alırken kök durumu, nasıldı?, iyi saçak kökü varmıydı? Birde bitkinizin net bir resmini yüklerseniz daha sağlıklı karar vermemize yardımcı olursanız sevinirim.

Eski 30-03-2009, 22:01   #319
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Sayın Başbahçıvan,

İlginize çok teşekkür ederim.
Saksıdan çıkarılıp poşete sarılmış idi toprağı. Hiç dağıtmadan çok dikkatle yerleştirdim saksıya ama hatırlayamıyorum kök durumunu. Tek hatırladığım bir tane tespih böceği vardı kutuda, onu uzaklaştırmıştım.
Yarın bir fotoğraf ekleyerek yine rahatsız edeceğim sizi.

Eski 31-03-2009, 16:02   #320
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Sayın Başbahçıvan,
Sizi tekrar rahatsız ediyorum. Yaprakların sert, kıvrılmaya meyilli ve kararmış halini ekliyorum. Kendi toprağı iyi bir topraktı, torf değildi. Ben bu toprağı dağıtmadan torf+CompoSana+hazır satılan çiçek toprağı karışımına diktim. Bir ay kadar sonra üstüne biraz da humus ekledim. Saksı derinliği 34 cm, çapı 38 cm.
Geldiğinden beri güneş açmadı burada, sürekli yağmur aldı balkonun kenarından. Üç gündür güneş görmeye başladı sadece.
Bilemiyorum yeterli midir bu bilgiler...
Name:  S6301649.jpg
Views: 1501
Size:  18.0 KB
Name:  S6301651.jpg
Views: 1467
Size:  18.0 KB

Eski 31-03-2009, 20:21   #321
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Başbahçıvan,
Sizi tekrar rahatsız ediyorum. Yaprakların sert, kıvrılmaya meyilli ve kararmış halini ekliyorum. Kendi toprağı iyi bir topraktı, torf değildi. Ben bu toprağı dağıtmadan torf+CompoSana+hazır satılan çiçek toprağı karışımına diktim. Bir ay kadar sonra üstüne biraz da humus ekledim. Saksı derinliği 34 cm, çapı 38 cm.
Geldiğinden beri güneş açmadı burada, sürekli yağmur aldı balkonun kenarından. Üç gündür güneş görmeye başladı sadece.
Bilemiyorum yeterli midir bu bilgiler...
Eklenti 69884
Eklenti 69885
Değerli arkadaşım bu bitki kapalı balkonda kamış yeterince suyunu alamamış suyunu alamadığı içinde yaprak yanıklığı olmuş,bitki boy olarak ne kadar bitkinizin birde yaprak altlarına bakın nokta şeklinde kırmızı veya beyaz yapışık vaziyette zararlı böceklerdende olur.Bitkiniz için en uygun kurtarma yöntemi 1 metreden yukarısını kesin dışarı çıkarın ve bolca sulamasını yapın,birde yaprak biti ve böcekler için düşük dozajlı ilaçlama yapın, bu ilaç (folidol veya durusban-4)olabilir 1 lt suya 2 cc kullanmanız yeterli olacaktır.

Eski 31-03-2009, 21:20   #322
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Adalet Hanım, sn. Başbahçıvan bana da yasemin göndermişti. Benimki de şu an iyi durumda filizlenmeye devam ediyor. Resmi;

Eklenen Resimler

Eski 31-03-2009, 21:24   #323
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sadece filiz değil çiçek de veriyor sevgili Sûz-i Dilârâ, ay şu isminizi yazarken ter döküyorum valla.
Güle güle büyütün.

Eski 31-03-2009, 21:28   #324
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Adalet Hanım sadece Dilara yazmanız yeterli, ben anlarım.

Darısı başıma diyeyim artık, bizimki henüz yaprakta.

Eski 31-03-2009, 21:33   #325
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Sayın Başbahçıvan,

Bu çiçek Antalya'da seradan çıkıp bana geldi ve hiç iç mekanda tutmadım. Direkt olarak açık balkona aldım.
En uzun dalı 3 mt.ye yakın. 2 mt civarında olan diğer dalı kırılmış ama kopmamıştı; o nedenle küçük bir saksıya o haliyle daldırdım.
Diğer dallar 1 mt. civarında.
Yaprak arkaları temiz, herhangi bir parazit yok. Suyunu alamamış olma ihtimali de zayıf; çünkü 2-3 günde bir toprağı mutlaka kontrol ediyorum. Acaba bir element eksikliği olabilir mi?

Eski 31-03-2009, 21:43   #326
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Başbahçıvan,

Bu çiçek Antalya'da seradan çıkıp bana geldi ve hiç iç mekanda tutmadım. Direkt olarak açık balkona aldım.
En uzun dalı 3 mt.ye yakın. 2 mt civarında olan diğer dalı kırılmış ama kopmamıştı; o nedenle küçük bir saksıya o haliyle daldırdım.
Diğer dallar 1 mt. civarında.
Yaprak arkaları temiz, herhangi bir parazit yok. Suyunu alamamış olma ihtimali de zayıf; çünkü 2-3 günde bir toprağı mutlaka kontrol ediyorum. Acaba bir element eksikliği olabilir mi?
Olabilir ama yinede siz kontrol etmekten ziyade suyunu verin bitki birde darbe'lenmiş olabilirmi,bu bitkide gövde canlı gözüküyor,saksı altıda delik ise bu bitkinin suya ihtiyacı var.

Eski 31-03-2009, 22:00   #327
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Gövde canlı teşhisi bile benim için umut verici sayın Başbahçıvan.
Teşekkür ederim, suyunu kontrol altına alacağım.

Eski 31-03-2009, 22:49   #328
/

Giriş Tarihi: 12-06-2008
arkadaşlar resimde göstermiş olduğum yaseminim 2-3 hafta içinde bu yoğunluğa geldi . Nedeni vede nasıl önliyebilirim yardımcı olabilirseniz sevirim . Bazı dalları kurumuş durumda Ama genel olarak kuruyan çok dal bulunmamakta. Sadece aşırı sararma var yapraklarda

joshuaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 11:49   #329
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi joshuaa Mesajı Göster
arkadaşlar resimde göstermiş olduğum yaseminim 2-3 hafta içinde bu yoğunluğa geldi . Nedeni vede nasıl önliyebilirim yardımcı olabilirseniz sevirim . Bazı dalları kurumuş durumda Ama genel olarak kuruyan çok dal bulunmamakta. Sadece aşırı sararma var yapraklarda
Sayın Joshuaa,
Resminizi sırf benmi göremiyorum acaba? çünkü mesajınızın içinede eklemişsiniz kodunu.Belki benim gibi göremeyen olur diye bende link olarak ekliyorum kendi mesajıma göremeyen aşağıdaki linke tıklasın.
Joshuaa'nın Yasemin Resmi için tıklayın.

Eski 01-04-2009, 17:20   #330
/

Giriş Tarihi: 12-06-2008
Sayın Monser Teşekkür ediyorum Yardımınız için.

Napmam gerektiği konusunda yardım alabilirsem de çok sevinicem. Önemli benim için Teşekkürler

joshuaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024