agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni48Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-01-2010, 09:34   #31
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
İSTANBUL şartlarında lif kabağı cekirdekleri;1) Hangi ayda toprağa konulmalı ?
2) Önce sera şartlarında mı yoksa direk ortamınamı dikmekte fayda var?
saygılarımnla;

triple Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2010, 20:08   #32
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Bence evde çimlendirecekseniz Şubat sonunda ekin. Fide haline gelince gerçek yerine alın. Ben geçen sene Mart sonunda ekmiştim.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2010, 22:35   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2010
sünger kabağı

arkadaşlar.ben de bir zamanlar bu kabaktan üretmiştim.banyo temizliğinde çok önemli bir kabak. fabrikasyon ürünlerine yönelmeyin derim ben.bu bitkinin bir özelliğini vermek isterim.belki bu bütün bitkiler için de geçerli olabilir.bir yıl çok miktarda kabak fidesi yetiştirdim.tabi çok fazla da kabağım oldu. elimde çok fazla kabak olduğu için uzun süre ( sanırım 2-3 yıl ) ürün yetiştirmedim.sonra yetiştirmeye kalktım ama bir tane bile tohum fideye yatmadı.( SANIRIM HER SENE TOHUMLARI TAZELEMEK GEREKİYOR )şimdi tekrar yetiştirmek istiyorum ama tohum bulamıyorum.bu konuda yardımcı olabilecek biri var mı?

not bitkinin yetiştirilmesi ile bilgiler verebilirim.

barcus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 22:31   #34
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2009
Eğer banyoya bunsuz girersem temizlendiğimi hissetmiyorum. Ev arkadaşımı da alıştırdım, şimdi "kabak lifi olmayınca gözüm banyo teline gidiyor" diyor. Kuzenin var şu anda 7 yaşında. Bebekliğinden beri hep kaşınma huyu vardı. Çok beyaz ve hassas bir teni var. Kullanmaya başladıktan sonra, altı yaşında çocuk bile "bununla banyo yapınca kaşınmıyorum" dedi. Annem antalyada evin önündeki küçük bahçecikde yetiştiriyor. 2. katı aşar eğer uzanırsa istediği gibi fakat, uzarken istediğiniz yöne, çıkış ters yönüne dallar tazeyken yönlendirirseniz boyutunu olmasa da kapladığı alanı kontrol altında tutabilirsiniz. Ayrıca başka ağaç ve bitkilerinizin üzerinde büyümesine izin vermeyin. ağır sarmaşıklar. suya, güneşe bayılıyor fakat hasat mevsiminde susuz bırakmakta yarar var. eğer nemli havada, ya da çok geç toplarsanız ve ya hasat sırasında nemli-ıslak-yağmurlu ortama maruz kalırsa içi kararıyor fakat hala kullanılabilir durumda oluyor yumuşasa da.

Temizledikden sonra çamaşır makinasına her yıkayışınızda rengi biraz daha açılır ve istediğiniz sertliği ayarlayabilirsiniz. bazı ciltleri çizebilir, çok sert ovulursa kızartabilir. Hassas bölge, ve ciltlerde kullanılacağı zaman çamaşıor makinasını çalıştırdığınızda arada lifi de atarak sertliği belirleyin. çok yumuşak olursa da bir avantajı olmuyor. fakat en azından katkı maddesiz, boyasız, plastik gibi kanser nedeni bi bileşimden yapılmıyor. Zamanında bulaşık süngeri olarak da kullanılırmış. Kullandıktan sonra iyice yıkayın ve kurutun. Organik yapısı, ince kanallardan oluşması ıslak zeminde sabun artıklarının kalmasına, istemediğimiz canlıcıkların üremesine sebep olabilir.

umutyolcusu beğendi.
bubalus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2010, 14:56   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi barcus Mesajı Göster
arkadaşlar.ben de bir zamanlar bu kabaktan üretmiştim.banyo temizliğinde çok önemli bir kabak. fabrikasyon ürünlerine yönelmeyin derim ben.bu bitkinin bir özelliğini vermek isterim.belki bu bütün bitkiler için de geçerli olabilir.bir yıl çok miktarda kabak fidesi yetiştirdim.tabi çok fazla da kabağım oldu. elimde çok fazla kabak olduğu için uzun süre ( sanırım 2-3 yıl ) ürün yetiştirmedim.sonra yetiştirmeye kalktım ama bir tane bile tohum fideye yatmadı.( SANIRIM HER SENE TOHUMLARI TAZELEMEK GEREKİYOR )şimdi tekrar yetiştirmek istiyorum ama tohum bulamıyorum.bu konuda yardımcı olabilecek biri var mı?

not bitkinin yetiştirilmesi ile bilgiler verebilirim.

merhaba ben sizden detaylı bilgi almak istiyorum bursada ikamet etmekteyim yetiştirmek istiyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz. bursada ne zaman ekiilir nasıl bir zemin hazırlanmalı bu konuda bilgi verirmisiniz

almila.turk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2010, 11:25   #36
sym
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2010
Benimde şuanda 2m yakın boy yapan bir kabak lifim var fakat aşağıdan yukarı doğru yapraklar düzensiz iç taraflardan kuruyor az az ne olduğu hakkında bilgisi olan var mı? besin elementi eksikliği olabilr mi?

sym Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2011, 13:07   #37
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Bu linkte bu kabak türünden yapılmış pek çok ürün var. Ticari bir site ama bu kabağın nasıl değerlendirilebileceği konusunda fikir verebilir.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 19:09   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2011
Şehir: eski edirne asfaltı 50 sk. no:25 kat:3sultangazi/sultançiftliği/ istanbul
lif kabağı tohumu bana da yollaya bilirmisinz lütfen (adresim profilimde yazılı)

semuş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2011, 09:27   #39
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
İlk defa görüyorum.
Adını 2-3 ay önce duydum ama özelliği hakkında buradan bilgilendim.
Sanırım paylaşımlardan tohum sahibi olabilirim.
Bigiler konusunda emeği geçenlere teşekkür edrim.

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 13:33   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Çok güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş eli emeği geçenlere sağlık.

canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 19:57   #41
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
lif kabağı

Forumdan bir arkadaşımız bana lif kabağı ve tohumu gönderecekti. Adresimi de
özelden gönderdim ama henüz gelmedi. sanırım unutuldu. Bilvesile hatırlatmak istedim.sevgilerimle.

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2012, 22:01   #42
Yeni Üye

simulacrum's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2007
Merhaba
konuyu dikkatle okudum.

Sormak istediğim birkaç şey var.

2 çift yaprak çıkınca aktarılması gerektiğine dair bir yerde okudum. bunda kıstas tam olarak nedir?
birde burası 1000 metre rakımlı( Isparta) ve geceleri serin. burada yetişmesi konusunda fikrinizi alabilir miyim?

tohum nasıl elde edebiliriz?

simulacrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2012, 15:52   #43
Ağaçsever

gulen's Avatar

Giriş Tarihi: 20-12-2011
elinde lif kabağı tohumu olan varsa ben de alabilir miyim 1 tanecik teşekürler

gulen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2012, 10:12   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2012
Merhabalar
bende çok miktarda (2000 adet kadar) lif kabağı tohumu ekmeyi plannlıyorum.
Bulunduğum bölge halkına bu kabağı tanıştırıp ticarı amaçla ektirmeyi pplanlıyorum.bahçe çitleri kenarlarıma ektireceğıi.tabii halk kkabukl ederse.benin bu işten gelecek kazanca ihtiyacım yokçama tutarsa oradaki insanlada bir ek kazannç olur.fakat toptan satış hakkında bilgiye ihtiyacım var.beni bilgilendirirseniz sevinirim.onlarda emeklerinin karşılkığını madur olmadan alsınlar istiyorum .selamlar sevgiler.

ysrapc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2012, 09:09   #45
Yeni Üye

Merhaba
ben antakya dan tohum aldım
size satıcının telefonunu yazayım
satıcı ben isteyene gönnderiyorum demişti.
Duman ticaret
bereketlı tohum hasan duman
tel 03262155683 cep 0532436 20 92 antakya

pembegül ve LavantaSE beğendi.
Eski 20-03-2012, 10:42   #46
Yeni Üye

Sayın baki berk kayalar lif kabagı pazarlama yapılabilecek linkin adresini arıyorum.lütfenn bana gönderirmisinizben çok miktarda yetiştirmeyi istiyorum

Eski 20-03-2012, 14:29   #47
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
kabak

Tesadüfen buradayım.. Bulabilirsem bir iki tane yetiştiririm diyordum. Bari söz konusu linki vereyim, faydam dokunsun.
Google dan ararsan sağ taraf köşede 'çevir' düğmesi kullanılarak Türkçeye çevrilir.
Orijinali İtalyancadır.
Kolay gelsin.

ZUCCALUFFA

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ysrapc Mesajı Göster
Sayın baki berk kayalar lif kabagı pazarlama yapılabilecek linkin adresini arıyorum.lütfenn bana gönderirmisinizben çok miktarda yetiştirmeyi istiyorum

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 20:30   #48
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Lif kabağı diye tahmin ettiğim bu bitkiyi içeride çimlendirmeye uğraşmış ve başarılı olamamıştım. Rastgele dışarıdaki saksılara ekip ektiğim yerleri bile unuttum. Şu anda 5 farklı bitkim var

Eklenen Resimler

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 21:11   #49
Ağaç Dostu

Nevzat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2008
Biraz kısa kalmış, sayın gülenmelek, saksıdan dolayımı acaba.

Nevzat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 23:38   #50
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Sayın Nevzat, daha önce hiç bilmediğim bir bitki bu. Yani hiçbir fikrim yok diyebilirim. Fotoda 2 bitki yan yana ve o kadar kenarda çıkmışlar ki Bir de çimleneli çok olmadı, büyük olan yaklaşık 4 yaprak galiba. 17 litrelik kovadalar. Yerinden oynatmak istemedim ve doğal akışına bıraktım. Ne şekilde büyüyeceğini zamanla görüp, yine paylaşırım burada. 2 adet de Zambakların dibinde çimlenmiş

Eski 08-06-2012, 07:48   #51
Ağaç Dostu

vehibe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Sayın gülenmelek, evet lif kabağı o sarılıcı olduğu için uzanacağı bir yer ayarlamalısınız.
Bol güneşi sever saksısını yerinden oynatabilirsiniz arsız bir bitki olduğu için bir şey olmaz
merak etmeyin.

vehibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 09:55   #52
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2009
İzmir kemeraltı dan 2 tl karşılığı 10 adet lifkabağı tohumu aldım . Yanlış yaparım korkusundan sadece 2 adet tohumu ektim , 2 hafta tek yaprak yok , nerde bunlar diye usulca aramaya başladım saksıda . Ortada ne tohum vardı nede bitki sonra burdan taze tohum olmassa çimlenmez diye okuyunca hayallerim yıkıldı . Artık elimde 8 adet lif kabağı tohumu var ama korkudan nasıl dikeceğimi bilmiyorum .

şehnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 12:12   #53
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Teşekkür ederim sevgili vehibe, arsız olması beni mutlu etti Evde deneyip başarılı olamayınca korkmuştum. Tüm canlılar yaşayacağı ortamı arıyor demek ki. Onlar da bulmuş şükür. Sarılacağı yer pencere demirleri olacak, biraz sınırlı olacak ama sarılsın sarılabildiği kadar Bir tane de lif alırsam ne mutlu bana

Sevgili şehnaz, bence 3-4 tanesini, dışarıda güneş altında olan ve düzenli sulama yaptığınız bir saksınıza, çok derin olmayacak şekilde ekin ve unutun o tohumları. (Biraz geç çimleniyor zannedersem, bende öyle oldu en azından.) Bir bakarsınız bir gün, sürpriz

selis beğendi.
Eski 08-06-2012, 13:36   #54
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2009
Umutla ekeyim bari bugün

gülenmelek beğendi.
şehnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2012, 20:52   #55
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Gözünün içine baktıkça bir aksilik çıkıyor. Lif kabağım büyüdü, meyvesinden de veriyor ama gel gelelim bir türlü büyütemiyor. Çok heveslenmiştim tohumlarını alıp etkinliğe göndereyim diye, nafile.... Bir de kırmızı örümcek boyutunda ama beyaz olanı çok kötü sarıyor bitkiyi. Yaprakları kurutuyor, bu yüzden bu gün yaprak budaması yaptım. Öyle olmuyor, bakalım böyle olacak mı ?

Eklenen Resimler

dalya35, Milla ve Mangonas beğendi.
Eski 12-01-2013, 15:34   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Bende lif kabağı yetiştirmek istiyorum. Tohum paylaşmak isteyen olursa çok sevinirim

lem_nur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 12:12   #57
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2010
İlk defa duyuyorum bu bitkiyi, bildiğimiz banyo lifi mi oluyor, çok şaşırdım Lalegüllerden sonra buna da taktım şimdi, tohum araştırayım bakayım

Asilem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 13:58   #58
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2010
Peki bu kabaktan mamul banyo lifi ne kadar süre kullanılabiliyor arkadaşlar? Yani dayanıklılığını merak ediyorum

Asilem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2013, 07:57   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2013
zengarden diye bir site var orda tohum satışı yapılıyor

rojawa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2013, 12:05   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2013
lif kabağı

Çeşitli süs kabakları ile beraber lif kabağınında tohumlarından edindim. bu yıl deneme amaçlı ekim yapacağım eğer talep görebilirsem bahçeme ticari olarak dikmeyi düşünüyorum. Siz üstadların da bu konuda fikirlerini bekliyorum. Yalova'dan sevgiler...

Fatih Çakalasma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024