agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni4014Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-12-2013, 13:30   #3781
Ağaç Dostu

Fatma Kochan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Bunlar da benim sellukadan görüntüler. Sellukam 3 yaşında.
Merhaba Sayın h_dogan
Dilerim benim selluka'lar da sizinkisi gibi çok yıl yaşar, çok istiyorum, tohumları henüz dikmedim, İzmir de Ocak ayı dikim yapabilir miyim bilmiyorum ama ben Ocak ortaları dikmeyi düşünüyorum, arkadaşlar bana dikip dikmemem için bilgi verirseniz sevinirim,
şimdiden teşekkürler.

pria beğendi.
Fatma Kochan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2013, 11:57   #3782
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Ben ocak ortasında ekmiştim ama örtüaltına almıştım tabi. İzmir de Adana'ya benzer diye düşünüyorum lakin bu sene havalar soğuk gidecek gibi görünüyor. Bu yüzden siz şubatı bekleyin tohum ekimi için. Tabi içeride bakarım diyorsanız ayrı.

Bu sene selluka tohumları tam olgunlaştıramadan don vurdu. Yani tohum gönderdiğimiz arkadaşlar iyi baksınlar derim. Seneye tohum yok, soğuk erken geldi bu sene.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatma Kochan Mesajı Göster
Merhaba Sayın h_dogan
Dilerim benim selluka'lar da sizinkisi gibi çok yıl yaşar, çok istiyorum, tohumları henüz dikmedim, İzmir de Ocak ayı dikim yapabilir miyim bilmiyorum ama ben Ocak ortaları dikmeyi düşünüyorum, arkadaşlar bana dikip dikmemem için bilgi verirseniz sevinirim,
şimdiden teşekkürler.

pria, sernur, Muda ve 1 kişi beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2013, 01:57   #3783
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Arkadaslar merhabalar;
Selluka sayfasinin epeyini okudum, anlasilan bu nadide bitki sonbaharda cicek aciyor ve sicagi seviyor, ben Almanya'da kaliyorum ve burada ilkbahar 1 ay gec geliyor sonbaharsa 1 ay erken...
Bu durumda benim selluka hayalim hayaldemi kalir acaba, internetten arastirdim ve bir selluka fidesi buldum, fikirlerinizi yazarsaniz sevinirim önerilerinize göre hareket edecegim, simdiden tesekkür ederim...

cörekotu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2013, 10:12   #3784
Yeni Üye

orman kedisi's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2013
Ben, aslen İzmir, Tireli'yim. anneannemin, yaseminle birlikte, fafavori çiçeğiydi ve çok yıllıktı. yalnız çok nazlı olduğundan, hemen ölebilir diye biliyorum. bazen, sırf bu nedenden, her yıl yenilemk gerekebilir. Yanlış hatırlamıyorumdur.

orman kedisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2014, 20:49   #3785
Ağaçsever

Kadir Başkök's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2008
selluka tohumu

Bu yıl umarım bu güzelliği bende görürüm...

Kadir Başkök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 21:29   #3786
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Aralık başında apartman bahçesindeki sellukamı iyice budayıp altına da yanmış gübre tabakası yığarak kendimce korumaya aldım. Budanan dallardan da çelik hazırlayıp ektim. Şu anda kalörifer üstündeki saksılarında hepsi yapraklandı. Çok sevgili ve saygıdeğer ustalarım, foto yüklemeden sormam saçma biliyorum ama sizce ne zaman saksılarını ayırmalıyım? Ben de üretip çoğaltabilirsem ancak sizlere gönül borcumu ödemiş olabilirim

pria beğendi.
egülnur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2014, 09:22   #3787
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Galeri: 5
Sellukam çalındı!!

Selluka saksım balkonumdan çalındı. Şaşkınım! Penceremin demirlerine dolanmış, mevsim dolayısıyla yapraksız, hüzünlü hüzünlü duran sellukamın yerinde yeller esiyor artık. Kopartıp almışlar... Demirlerde hala sarılmış duran dallar var. Kök, saksı, tabağıyla birlikte gitmiş. Çelik için dal, yaprak çalmayı anlarım da kocaman saksı nasıl sırtlanıp götürülür ben anlamadım. Başka saksılarım da var. Onlar da mı teker teker gidecek? Sellukanın ne olduğunu anladı da mı götürdü? Nasıl bir şehirde yaşıyoruz? Nedir bu haramilik? Zemin katta oturanların balkondaki eşyaları kamu malı mı?

Umarım Bodrum'a götürdüğümüz kök sağlıklı ve yerindedir...
Çok üzgünüm

pria beğendi.
pomodoro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2014, 09:27   #3788
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
ah sevgili pomodoro canınız sağ olsun ama çok üzüldüm gerçekten, bilerek çaldıysa o çevreden biri zaten yaza belli olur kimin çaldığı onu çalacak kadar gözünü döndürmüş demek ki, Allah içine merhamet versin de geri getirsin inşallah, bu ne ya biz burda haber vermeden çelik çalmaya bile kızıyoruz Allah Allah yaaa

Hülya ve pria beğendi.
ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2014, 21:05   #3789
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Çok geçmiş olsun Sayın Pomodoro. İnanın okuyunca en az sizin kadar üzüldüm. Tohumdan yetiştirip de henüz çiçeğini görmediğim, kışın sararıp dökülen yapraklarına bile kıyamadığım kendi sellukam geldi aklıma! İnsanlar arsızlaştı iyice bu şehirde!

pria ve pomodoro beğendi.
maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2014, 21:11   #3790
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

benim sellukamda merdiven boşluğuna aldım uyandı ama daha erken öyle değil mi sizinkiler nasıl?

Eski 05-02-2014, 08:24   #3791
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pomodoro Mesajı Göster
Selluka saksım balkonumdan çalındı. Şaşkınım! Penceremin demirlerine dolanmış, mevsim dolayısıyla yapraksız, hüzünlü hüzünlü duran sellukamın yerinde yeller esiyor artık. Kopartıp almışlar... Demirlerde hala sarılmış duran dallar var. Kök, saksı, tabağıyla birlikte gitmiş. Çelik için dal, yaprak çalmayı anlarım da kocaman saksı nasıl sırtlanıp götürülür ben anlamadım. Başka saksılarım da var. Onlar da mı teker teker gidecek? Sellukanın ne olduğunu anladı da mı götürdü? Nasıl bir şehirde yaşıyoruz? Nedir bu haramilik? Zemin katta oturanların balkondaki eşyaları kamu malı mı?

Umarım Bodrum'a götürdüğümüz kök sağlıklı ve yerindedir...
Çok üzgünüm
Demirlere sarılı olan dallar yeşilse onlardan çelik alıp köklendirmeye çalışın. Ben denemedim ama arkadaşlar köklendiriyor sanırım.

Kamu malı olsa da kamu malına zarar veriyorlar büyük suç.

pria, egülnur ve pomodoro beğendi.
Eski 05-02-2014, 14:51   #3792
Yeni Üye

hermias's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
merhabalar selluka tohumlarını alalı 2 ay oldu bekliyorum sabırsızlıkla. Tohumu ekme zamanı geldi mi şubat diye okumuştum sanırım ama yine de hata yapmak istemem topu topu 3 tohumum var )

hermias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2014, 15:20   #3793
Moderatör

h_dogan's Avatar

Bence siz garanti olsun martı bekleyin. Tohumunuz az.

hermias beğendi.
Eski 05-02-2014, 19:12   #3794
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Sevgili pomodoro çok şaşırdım ve üzüldüm aynı zamanda. Tek tesellemiz, sellukayı tanıyan, seven, bunun için hırsızlığı bile göze alan biri olduğu varsayımıyla çieğin kıymetini bilecek bir deliye çatmış olman.Bodrum'daki iklim ve gelişmişlik itibariyle çok şanslı bence. Çok değil 2 aya kadar sizi şaşırtacak bence.

egülnur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2014, 12:55   #3795
Yeni Üye

hermias's Avatar

teşekkürler h doğan marta kadar bekliyorum o zaman.

Eski 06-02-2014, 13:02   #3796
Yeni Üye

hermias's Avatar

Bu arada yazmayı unutmuşum daha önce sellukayı ne gördüm ne kokladım. Burada okuduklarım ve gördüğüm çiçekler beni cezbetti ve etkiledi inşallah başarılı olurumda bende görürüm bu güzellikleri.Ben tohumu İstanbul da ekip başarılı olup fide haline getire bilirsem Bodruma bahçeye götürmek niyetindeyim çok ta acemiyim tohumdan yetiştirme konusun da ama azimliyim. Bu sene çeşitli tohumlarla denemeler yapacağım sizlerin tecrübelerini sıkça okuyorum notlar alıyorum şansım yaver gider inşallah .

pria beğendi.
Eski 21-02-2014, 16:21   #3797
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

sellukam uyandı demiştim güzel havalara aldanıp hızla gelişiyor şimdi ne yapacağım bilemiyorum dışarı çıkartsam daha çok erken ya da yerini sevdi diyerek orda mı bıraksam nisana kadar?

pria beğendi.
Eski 22-02-2014, 20:15   #3798
Moderatör

h_dogan's Avatar

Selluka çiçeklerinin son hali.

Eklenen Resimler

Eski 27-02-2014, 09:15   #3799
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Merhaba H.Doğan en son toplantımızdan beri görmeyeli nasılsınız iyisinizdir inşallah .Sizden selluka tohumu almıştık .Ben de ona benzeyen bir çiçek tohumu daha aldım .Biraz benzerlik var ama vincetoxicum nigrum hakkında bilginiz var mı .Sizden aldığım selluka tohumlarıyla beraber dikmeyi düşünüyorum da. Sellukalar umarım saksıda yetişirler.

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 09:37   #3800
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Tüh bu tohumları kaybetmişim ,aslında çantamda peçete içinde duruyordu.Nasıl olmuşsa dibinde 2 tane kalmış.Heralde yiğenimin yeni yürüyen kızı çantamı kurcalamıştı o dökmüş olmalı.Acaba işyerinize uğrasam bana yine bu tohumdan verebilme şansınız olur mu.İşyeriniz küçük çarşıdaydı diye hatırlıyorum.Tam olarak adresini özelden yazabilirmisin eğer tohumdan yanında getirebilirsen. Selamlar saygılar. Hani bu arada Tarsuslulardan bir haber çıkmadı toplantı için bekliyoruz bakalım....

pria ve eylülburak beğendi.
mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 22:06   #3801
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2014
Merhaba H.Doğan ben foruma yeni katıldım uzun süredir forumu okuyorum ve selluka çiçeğine bayıldım fakat tohum bulmak için geçen sene ticari sitelerden birinden tohum satın aldım ama malesef hiç biri yeşermedi. Bende forumdan bana yardımcı olabilecek birisini ararken sizin yayınladığınız resimleri gördüm ve cüretimi bağışlar ve bana yardımcı olabilirseniz beni ne kadar mutlu edeceğinizi anlatamam.

merve0368 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2014, 22:11   #3802
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2011
Gecen sene bahceye ektigin sellukalardan hic verim alamadim, saksiya ektigim acti bitek oda tohum yapmadi, saksiyi ilik yere almistim havalarin isinmasiyla birlikte yeni surgünler vermeye basladi ama hava yeniden sogudu hala korunakli yerde duruyor merdiven boslugunda yeni sürgünler taze oldugu icin soguktan zarar gorebilirmi acaba.

musbet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2014, 08:51   #3803
Moderatör

h_dogan's Avatar

Kısa süreli soğuklara toleranslı. Gerçi benim selluka 5. senesine girecek gövdesi bayağı kalınlaştı. Bu sene -2, -3'ü gördü. Ben tohumları olgunlaştırmaz diyordum ama havalar ısınınca olgunlaştı. Yeni sürgünler de sıfırlara yaklaşırsa sıcaklık belki zarar görebilir.

pria beğendi.
Eski 21-03-2014, 08:32   #3804
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

sellukamı balkona çıkarttım bu sene havalar erken ısındı inşallah üşütmem onu. En değerli çiçeğim benim.

Eski 24-03-2014, 07:51   #3805
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2011
İki senelik birlikteliğin sonucunda sellukam kurudu.Daha doğrusu Kökten gövdeye doğru bir çürüme oldu. İki yaşındaki bitkinin tahmini 10 cm. çapında kökleri olmuş. Gerçi pek köke de benzemiyordu çok uzun bir yumru gibi. Kökler kahverengi renkte erimiş ve kokmuştu. Taban suyuna mı geldi yoksa hastalık mı anlayamadım. Üç tane fide hazırladım.Şansımı tekrar deneyeceğim.

pria beğendi.
ERKEN48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2014, 11:40   #3806
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Geçen sene 3 tohumdan yalnızca biri çimlenen sellukam, tüm kışı içeride geçirmesine rağmen en uçtan başlayarak kurumuştu. Ben de kuruma köke yaklaşırken dalı kestim. Şimdi kestiğim yerin hemen altından sellukam uyandı ve hızla filiz vermeye başladı Çok mutluyum ve umarım birgün ben de daha önce hiç koklamadığım ama resimleriyle bile büyüsüne kapıldığım bu güzelliğin çiçeklerini görebilirim

pria ve egülnur beğendi.
maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2014, 11:52   #3807
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2014
Çiçeklerine hayran kalıp, selluka tohumu aldım ve iki gün önce 27 Mart'ta ektim. Bakalım çıkacak mı? Ama en çok merak ettiğim konu şu ki; sellukadan minyatür bahçemde yapacağım pergole üzerine sardırıp bonsai gibi yetiştirebilir miyim? Bilgisi olan varsa açıklayabilirse çok mutlu olurum. Sevgiler...

pria beğendi.
mavihayat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2014, 12:11   #3808
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Tohumdan denedim çimlendirdim ama yaşatamadım ben.. Sonunda geçen baharda satın aldım, kocaman da bir saksıya aktardım.
Saksı gölgele kendisi güneşte olacak şekilde yerleştirdim. Yaprakları bir türlü sağlıklı olamadı açık yeşildi ve sürekli yendi sonunda da kurudu, bir tane çiçek göremedim
Sonbahar gibi saksının dibine kasımpatı ektim, dışarıda olduğu için yağmurlarla sürekli sulandı, bir de patlar da siyah sinekler oluştu yaprakları parlamaya başladı budadım, sinek ilacıyla ilaçladım.
Şimdilerde selluka kurumayan gövdesinden yeni filiz vermeye başlamış, patlarda budadığım yerlerden sürmeye başladı, baktım sineklerde onlarla uyanmış.. Dün acı biber sarımsak yağ ve arapsabunlu karışımla bir güzel ilaçladım, 3 günde bir tekrarlamayı düşünüyorum çare olmazsa pazardan aldığım ballık ilacından sıkmayı düşünüyorum.

Sellukayı aldığım sera saksı değiştirdiğim için bu sene kök yapmaya çalışmıştır seneye görürsün çiçeklerini demişti, umarım doğrudur.

Doğrularım yanlışlarım nelerdir, bu sene çiçeklenmesi için neler yapmamı önerirsiniz?

pria beğendi.
Revnak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2014, 16:24   #3809
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
bu benim sellukam,geçtiğimiz baharda tohumdan üretim.temmuz ağustos gibi çiçeklerini açtı. bende kışın kuruturum korkusuyla saksıda güney balkonda geçirdik.şu günlerde bahçeye dikmek istiyorum. inşallah bu yıl daha güzel çiçeklerini görürüm.

Eklenen Resimler

münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2014, 20:25   #3810
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver48 Mesajı Göster
bu benim sellukam,geçtiğimiz baharda tohumdan üretim.temmuz ağustos gibi çiçeklerini açtı. bende kışın kuruturum korkusuyla saksıda güney balkonda geçirdik.şu günlerde bahçeye dikmek istiyorum. inşallah bu yıl daha güzel çiçeklerini görürüm.
Ne güzeller, ben de merakla filizlenmesini bekliyorum, umarım başarabilirim

münevver48 beğendi.
mavihayat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024