agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni119Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-10-2010, 20:41   #61
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Hederalar ikinci yıllarında daha da geliştiler. Sarkarak örtmelerini istediğim bir duvarın büyük bölümünü kapattılar. Kışa yaklaşırken çiçeklerini de gösterdiler. Sanırım bol miktarda hedera tohumum olacak.

Eklenen Resimler

abk beğendi.
k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2010, 14:48   #62
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Bu da hedera ...

Üçgen yaprakları çok kibar .
Hemen de tuttu , çıplak kök olarak bir arkadaş vermişti .

Name:  DSC02652.jpg
Views: 5835
Size:  45.2 KB

,

Name:  DSC02653.jpg
Views: 5723
Size:  65.3 KB

abk, Tika, perimar ve 1 kişi beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2011, 22:17   #63
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

61 nolu mesajdaki hedera tohumları hala gelişmeyi sürdürüyorlar. Tarihe baktım aradan 4 aydan fazla geçmiş.

Eklenen Resimler

abk beğendi.
Eski 18-03-2011, 11:29   #64
Yeni Üye

sputnik's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Bu kadar büyüdüğüne göre çevre bitkilere ne oranda zaralı olabiliyor, araştıran var mı acaba! Ona göre bahçedeki hederaları kökleyip çıkaralım.
Mesajın üzerinden uzun bir zaman geçmiş, ancak ben gene de cevap vereyim

FAO, Hedera Helix'i orman istilacısı türler arasında listelemiş. İstilacılar, çok hızlı büyürler, çok çabuk ürerler ve diğer canlı türlerinin yaşamasına asla izin vermezler. Bu türler ormanlardaki canlı dengesi için ciddi bir tehdit oluşturmakta bulundukları ortamdaki tüm florayı deforme etmekteler.

Bunu okuyunca hemen gözünüz korkmasın. Bu, ormanların iç noktalarında herhangi bir müdahale ve mücadele şansının az olduğu yerler için geçerli. Bahçenizdeki,evinizdeki hedera'yı kontrollü bir biçimde büyüttüğünüz sürece size hiç bir sorun çıkarmaz. Yani hergün gidip kontrol edin demiyorum ama, zaman zaman "ne yapıyor bizim hedera" diye bakmanızda diğer bitkileriniz için fayda var. Ancak "şu limon ağacıma sardırayım da güzel bir görüntü olsun" diye düşünüp bunu da uygulamaya koyarsanız, bilin ki 2 sene sonra limon ağacınız yaşamayacaktır.

abk ve YeniBON beğendi.
sputnik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2011, 17:25   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Hedera Hilex sarmaşıktan bir çelik sürgün alıp,
köyde biriket duvarına diktim.
Tüm duvarı kapladı.Yeter ki tutunacağı bir nesne olsun,
ileri, hep ileriye gidiyor. Çar çabuk yer kaplıyor.

Erezyon önlemede kullanılıyormu acaba?

abk beğendi.
ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 08:41   #66
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
2007 baharında,köşedeki su borusununun çirkin görüntüsünü kapasın diye, 50 cm. kadar incecik bir dal olarak diktiğimiz hedera...

2008'de gelişmeye başladı. şu an durduramıyoruz. kesmek ve duvardan tüm dalları,bahçeye zarar vermeden koparıp almak için iskele kurulması gerekiyor sanırım ) canavar gibi ilerliyor,budayıp dallarını azalttıkça da daha da çıldırdı doğal olarak.

evin dış boyası yenilecek,ancak o zaman sökeceğiz. işin kötüsü,kökünün olduğu yer,bodrum kattaki mutfağa denk geliyor. korkuyorum,bir gün buzdolabının dibinden bize "ceeee" diyecek

Eklenen Resimler

gilan, abk, İffet ve 8 kişi beğendi.
ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 22:47   #67
Ağaçsever

mimarsertac's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2012
bugün yapı marketten aldığım küçücük bitki büyüdüğünde böyle oluyorsa yandım saksıda yaşayabilir mi bu hedera? ben camın önüne koydum.

mimarsertac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 23:04   #68
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Yaşayabilir ama gelişimi sınırlı olur. Tabii bu da sizin işinize gelir.
Camın önünde fazla güneş alırsa keyfi bozulabilir.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2012, 00:26   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Bugün komşumun bahçesindeki Hedera Algeriensis cinsi olduğunu düşündüğüm sarmaşığından bir çelik aldım. 30 cm den biraz fazla sanırım. Alt iki yaprağını kesip içi su dolu maden suyu şişesine koydum. Bu şekilde köklendirmede bir sorun yaşar mıyım?

abk, Tika ve Denizardacan beğendi.

Düzenleyen polemos : 31-10-2012 saat 01:43 Neden: İmla
polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 10:13   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polemos Mesajı Göster
Bugün komşumun bahçesindeki Hedera Alegriensis cinsi olduğunu düşündüğüm sarmaşığından bir çelik aldım. 30 cm den biraz fazla sanırım. Alt iki yaprağını kesip içi su dolu maden suyu şişesine koydum. Bu şekilde köklendirmede bir sorun yaşar mıyım?

Hayır köklendirmede herhangi bir sorun yaşamazsınız. Esasında şu an itibariyle köklenmiştir sanırım hederanız. Bir de hedera gibiistilacı tipleri suda köklendirmeye bile gerek yok, toprağa değsin yeter ki, istemeseniz de sağlıkla büyür,
İyi günlerde büyütün.

abk beğendi.
Denizardacan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 11:42   #71
Ağaç Dostu

resul22's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2012
Ağacın gövdesiyle birleşerek yaşayan, ağacın büyüklüğü ne olursa olsun zamanla tüm ağacı kaplayıp yutan bir bitki. Ormanda gördüğüm kadarıyla sarmaşığın gövdesiyle ağacın gövdesi birleşmiş ayrılması mümkün değil. Sözün kısası ağaçlarınızdan uzakta kontrollü bir şekilde yetiştirin.

resul22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 21:34   #72
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Bizde 60 senelik incir ağacını sarmış sarmaşık var.3-4 tane baş parmak kalınlığında kök kestim kurtulamadım.Boyumun yettiği yerdeki yaprakları kestim, o biraz etki etti.

çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 23:51   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2012
35 gün geçmesine rağmen köklenmedi. Sizce nerede yanlış yapıyor olabilirim?

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2012, 05:49   #74
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Suyunu tazeliyor musunuz? Bence direkt ekin ve balkona koyun.Ben amerikan sarmaşığında aldığım dalı direkt toprağa ekmiştim,hiç sorunsuz köklendi.Hedera da onun gibi arsız bir tür tutması lazım.

çiftçi5234 beğendi.
Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2013, 13:07   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Hedera Helix (Orman Sarmasigi)

...

Eklenen Resimler

abk, hilalll ve YeniBON beğendi.
Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2013, 17:19   #76
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
bugün kırılan saksısıyla birlikte çöpe atılan çok sağlıklı bir orman sarmaşığı buldum cook mutluyum yarın kocaman bir saksıya dikip bahçeye koyacağım

Tika, YeniBON, perimar ve 3 kişi beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 16:22   #77
Ağaç Dostu

Arkadaslar, Orman Sarmasiklari Agaclara sarilarak oyle cok buyumusler ki, insan ilk baktiginda kisin yaprak dokmeyen bir Agac saniyor. Agaclarin tepelerine bakinca oyle olmadigini farkediyorsunuz.

Eklenen Resimler

abk, naturefan ve perimar beğendi.
Eski 06-03-2013, 16:24   #78
Ağaç Dostu

'''

Eklenen Resimler

abk ve YeniBON beğendi.
Eski 03-04-2013, 16:36   #79
Ağaç Dostu

...

Eklenen Resimler

abk, perimar ve beyyurdlu beğendi.
Eski 21-04-2013, 19:30   #80
Yeni Üye

sguven's Avatar

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Dün A.O.Ç serasından komşu ile aramızdaki tel çiti kapatsın hem de yaz kış yeşil kalsın diye bir hedera helix aldım. Bugün dikme hevesindeydim ki sulama sistemini yapan bahçıvan bu sarmaşık teli asla tutmaz Kaya ev duvarı bahçe duvarı vb gerekir dedi doğru mudur dinlemeyip çitin yakınına eksem tele tutunabilir mi? Deneyeyim mi ne dersiniz? Eğer bahçıvan haklıysa çim olmayan rampa bir alana yer örtücü gibi kullanabilir miyim teşekkürler

sguven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2013, 20:28   #81
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
a a aa gerçekten mi?? bende telin dibine oturttum ya

jojoba beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2013, 08:30   #82
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sguven Mesajı Göster
Dün A.O.Ç serasından komşu ile aramızdaki tel çiti kapatsın hem de yaz kış yeşil kalsın diye bir hedera helix aldım. Bugün dikme hevesindeydim ki sulama sistemini yapan bahçıvan bu sarmaşık teli asla tutmaz Kaya ev duvarı bahçe duvarı vb gerekir dedi doğru mudur dinlemeyip çitin yakınına eksem tele tutunabilir mi? Deneyeyim mi ne dersiniz? Eğer bahçıvan haklıysa çim olmayan rampa bir alana yer örtücü gibi kullanabilir miyim teşekkürler
Tutunur ve tırmanır. Temas ettiği noktaya yapışır. İstilacıdır. Bir kaç yıl içinde her yeri kaplar. Budamayı ihmal etmeyin.

abk, YeniBON ve sguven beğendi.
Eski 22-04-2013, 08:48   #83
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sguven Mesajı Göster
Sn sguven; kesinlikle tele dolanmıyor, aşağı doğru sarkma eğiliminde. Duvar vs gibi dokulu alanlarda tutunarak tırmanıyor. Ancak kendiniz uzayan kısımları tel aralarından geçirerek duvar gibi bir görüntü elde edebilirsiniz. Daha sonra kontrol altında tutmak imkansız gibi bir şey. Toprak altından ve üstünden de yürüyor. Tecrübe ile sabittir.

YeniBON ve sguven beğendi.
kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2013, 12:49   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2013
Hedere helix bitkisi NASA tarafından, havayı temizleyen 30 bitki içersinde saymıştır. Ve bu bitkinin alerji ve astım gibi hastalıklara iyi geldiği için nerdeyse her odaya konulması gerektiği konusunda bir çok kaynak vardır. Yani elinizdeki bitki çok değerli bir bitkidir.

saygılarımla,

Düzenleyen POOL : 08-07-2013 saat 12:50 Neden: yazım kuralalrı
POOL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 22:15   #85
Yeni Üye

mstflgz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2014
Arkadaşlar Çelik ile üretim konusunda detaylı bir anlatım hazırlayabilirmisiniz. Bende ağaç sevdası bende yeni başladı. 2 ay oldu daha. Çoğu yöntemi bilmiyorum. biraz araştırdım ancak nereyi kesip nasıl köklendireceğim hiçbir yerde detaylı bir anlatıma ulaşamadım. Eminim benim gibi bir çok amatör bunu merak ediyordur. Biri hayrına bi anlatım yapsa resimli olursa çok iyi olur.

mstflgz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 18:02   #86
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Merhaba,
sakın hederayı duvar dibine ya da bahçede oturduğunuz kısımların yakınlarına dikmeyin.
bir mağdur olarak şunu söyleyebilirim ki fecci derecede karınca,kırkayak ve buna benzer haşerelerin yaşam alanıdır hedera. içine kuşlar yuva yapıyor,kertenkeleler sürekli içinde saklanıyor. duvarlara yapışıyor ve sıvayı boyayı mahvediyor. çekip alsanız da yapışkan izleri kalıyor. çok ciddi bir hızla büyüyor ve budarsanız daha da deliriyor.
hedera tecrübemi blog sayfamda anlatmıştım,dilerseniz okuyun ve gelişimini görün.

toprak ve ahşap: Güle güle Hedera...Seni hiç özlemiycem !..

Eklenen Resimler

abk ve Jakin beğendi.
ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2014, 14:34   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2014
Bende'de yaklaşık 50'den fazla yeni köklendirdiğim sarıcı ve tırmanıcı orman sarmaşığı var ihtiyacı olan bir arkadaşa hediye edebilirim.İstanbul/Üsküdar civarına yakın oturuyorum.

CARDELLİUS34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2014, 19:34   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2014
Merhaba arkadaşlar.ankara karşıyaka çiçeklerden aldığım 3 adet hederami beraber görülen saksiya koydum.ilk günler güzel uyum sağlamış gibi hissetmeme Kalmadı bugün biraz solgun gördüm onları.acaba cam balkonda güney doğu cephemden kaynaklı olabilir mi ololabilir miu ne dersiniz.?
Birde ben bir yanlış yaptım galiba, dün sabah 4 lt kadar şu verdim şu an hala toprağı sulu duruyor, ondan da boynunu bükmüş olabilir mi ne dersiniz. Sonuç olarak nasıl bakmaliyim bu canlara.
Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
beyyurdlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2014, 11:08   #89
Yeni Üye

Sayın CARDELLİUS34, size özel mesajdan orman sarmaşıklarınıza talip oldum ek olarak buradan şunu sormak istedim:

Bahsettiğim köklendirme işlemini nasıl yaptığınızı burada açıklayabilirseniz bana ve merak eden diğer takipçilere yardımcı olmuş olursunuz, bende sarmaşıktan bir dal kesip suda beklettim köklensin diye 3. günü hala bir değişiklik göremiyorum. Süreçten bahsedebilir misiniz?

fleylak beğendi.
Eski 03-07-2014, 16:29   #90
Yeni Üye

celikle hedera uretimi

Tekrar merhaba arkadaşlar.önceki mesajlarına cevap gelmedi, gören ve bilgisi olan arkadaşların bir dakikasını ayırıp cevap yazmasını rica ediyorum.onlara ek olarak;
Ekte resmini ekledigim şekilde almış olduğum celik lerin birisini suda bekleTİYORUM diğerini de mevcut bir saksiya koydum ve KOKLENMELERINi bekliyorum.hangi yöntem daha işler acaba koklendirme için? Birde yapmam gereken ek birşey varmı koklendirme için.
Ayrica çeligi aldigim sarmaşıklarida ekliyorum.çok güzeller.görmenizi istedim.😊 Bende bunlar gibi olsun istiyorum.
YARDİMCİ OLACAK ARKADASLARA SIMDIDEN TESEKKUR EDIYORUM.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024