agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni438Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-08-2013, 03:54   #301
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
sn. dağçiçeği, ben olsam o tomurcuğu kesip atardım, açmayacağına eminim (benim gözlemlerimde hep öyle oldu, sarardı kaldılar) ayrıca çelikte hastalık olacağını sanmıyorum, sorunsuz kök yapacaktır en kısa zamanda..

jojoba beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2013, 18:28   #302
Ağaç Dostu

jojoba's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2013
bugün iki farklı ceylan sardunyadan çelik aldım, sorum olacak ama yeni üyeyim diye olsa gerek, sorularım askıda kalıyor sorum şu ki; bunları torfa mı dikmeliyim ve bu ayda bu çeliklerin tutma ihtimali var mı?

jojoba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2013, 13:31   #303
Ağaç Dostu

aheste's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jojoba Mesajı Göster
bugün iki farklı ceylan sardunyadan çelik aldım, sorum olacak ama yeni üyeyim diye olsa gerek, sorularım askıda kalıyor sorum şu ki; bunları torfa mı dikmeliyim ve bu ayda bu çeliklerin tutma ihtimali var mı?
Sayın jojoba, bu günlerde sardunya gayet güzel tutar, ayrıca torfa dikmenize gerek yok, herhangi bir toprağa dikebilirsiniz ama ben torfa dikmek istiyorum derseniz bir süre sonra normal toprağa almanız gerekir.

aheste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2013, 08:20   #304
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2013
merhaba arkadaşlar ben yeni üyeyim Texas da yaşıyorum çiçekleri çok seviyorum ama bir türlü bakmayı beceremiyorum.size bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.2 ay önce sardunya aldım çiçekliydi çiçekleri kurudu yaprakları sarardı en son bir dal kaldı ve onda yeni yaprak çıktı ama bir yaprak daha sararmaya başladı.evin içinde camın önünde duruyor camım doğu yönüne bakıyor çok fazla sulamıyorum 15 günde bir sıvı gübre veriyorum evimin önünde bahçem var oradan içeri aldım havalar serinledi diye ama bir türlü büyümüyor benmi çok acele ediyorum.birde burada hava sıcaklığı en düşük 6 7 derece oluyur bahçem rüzgarlı oluyor.sizce bahçe de mi tutmalıyım. birde sizce sardunyam tutarmı.resim koyuyorum lütfen yardıım

http://img490.yukle.tc/image.php?id=1724fotograf_3.JPG

http://img490.yukle.tc/image.php?id=1724fotograf_3.JPG

Düzenleyen maki01 : 07-05-2014 saat 12:59 Neden: Fotoğraflar uygun formatta ilgili mesaja eklendi.
Eslm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2013, 08:58   #305
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eslm Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar ben yeni üyeyim Texas da yaşıyorum çiçekleri çok seviyorum ama bir türlü bakmayı beceremiyorum.size bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.2 ay önce sardunya aldım çiçekliydi çiçekleri kurudu yaprakları sarardı en son bir dal kaldı ve onda yeni yaprak çıktı ama bir yaprak daha sararmaya başladı.evin içinde camın önünde duruyor camım doğu yönüne bakıyor çok fazla sulamıyorum 15 günde bir sıvı gübre veriyorum evimin önünde bahçem var oradan içeri aldım havalar serinledi diye ama bir türlü büyümüyor benmi çok acele ediyorum.birde burada hava sıcaklığı en düşük 6 7 derece oluyur bahçem rüzgarlı oluyor.sizce bahçe de mi tutmalıyım. birde sizce sardunyam tutarmı.resim koyuyorum lütfen yardıım
Sayın Esim; Benim gördüğüm toprağınız güzel gibi. Camın önüne değil içine alırsanız ve sulamasına dikkat ederseniz sardunya çok fazla bir problem çıkarmayan bir bitki. Sardunyanızın yaprakları kısa ve küçük gibi. Yeterli sulama olmadığını düşünüyorum. Siz sardunyanızı içeriye alıp toprağı ıslanıp alttan su çıkıncaya kadar su verirseniz sıvı besin vermeden çok güzel gelişecektir. Bir de yapraklarında kırmızı örümcek var mı? Olup olmadığına dikkat ederseniz çok iyi olur.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2013, 09:37   #306
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2013
teşekkür ederim sayın muda sulamamı söylemişsiniz toprak şuan nemli 4 gün önce sulamıştım tekrar sulamam köke bi zarar verirmi

Eslm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2013, 13:06   #307
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Sn Esim,

Sardunyalar çok su sevmiyor bu nedenle toprağı kurumadan su vermiyorum.

Don tehlikesi olana kadar açık havada kalıyorlar, ne zaman ev içine alsam önce sararıp yaprak döküyorlar sonra dalları incelip formları bozuluyor nihayetinde kuruyorlar..

Hava eksi derecelere düşeceğinde camla kapatılmış ısıtılmayan balkonda keyifle yaşamını devam ettiriyor.

Çiçeklenmesi için sıvı potasyumlu gübre iyi geliyor ama hiç vermeden de bolca çiçeklenebiliyor.

Güneş sevdiği söyleniyor ama Ağustos ayında kavruluyorlar yani bir yere kadar..

Yaşadığınız yerde kendi tecrübelerinizi edinirken işinize yarayabilir, selamlar..

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 20:47   #308
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Sardunya çeliği hakkında Ben şunu fark ettim ki; hava iyice soğuduğu zaman alınan çelikler muhakkak tutuyor.. Bizzat tarafımdan denenmiştir.

Sardunya çoğaltmak isteyenlerin dikkatine son bir ayda bir sürü yeni fidem oldu... hediye edeceğim eşe dosta.

sonkez, YeniGine ve nimo beğendi.
Eski 04-12-2013, 08:06   #309
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Merhaba,
Ben de üst kat komşumun balkonundan düşen sardunya çeliğini saksıya diktim hafta sonu.. Bir kısım yaprak kurumuştu, temizledim, kalan kısım ufak bir çelik olarak tutar umarım. Ancak kapalı balkonum yok. İstanbul bugün 8 derece , soguk ve rüzgarlı. Kış döneminde saksının üzerine hava delikleri açılmış naylon geçirsem, uygun olur mu?? Teşekkürler

hüzün ve Bilge Kerem beğendi.
Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 10:17   #310
Ağaç Dostu

sonkez's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Merhaba,
Ben de üst kat komşumun balkonundan düşen sardunya çeliğini saksıya diktim hafta sonu.. Bir kısım yaprak kurumuştu, temizledim, kalan kısım ufak bir çelik olarak tutar umarım. Ancak kapalı balkonum yok. İstanbul bugün 8 derece , soguk ve rüzgarlı. Kış döneminde saksının üzerine hava delikleri açılmış naylon geçirsem, uygun olur mu?? Teşekkürler
Benimde koyacak yerim yok..Geçen sene kar yağarken içeri alıp,hava açınca çıkarmıştım..Sanki karla köşe kapmaca oynamıştık..Kar yağarsa üstlerine poşet geçirmeyi düşünüyorum...Ya nasip....

sonkez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 11:03   #311
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Sn. Seabert74, sardunyanızı ısıtılmayan iç mekana alın ve diktikten sonra bolca su verip, daha sonra uzunca bir müddet su vermeyin, pencere önünde
ama içerde kalsın. ha birde sardunyayı dikerken toprağı olabildiğince sıkıştırın. Ben hep öyle yapıyorum %95 tutuyor..

Bu arada, kuzenime inanılmaz benziyorsunuz

Eski 04-12-2013, 12:52   #312
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2013
Sardunya Çiçeği

arkadaşlar benim bir tane sardunyam vardı öbür evde kaldı. hiç çiçek açmıyordu nedeni nedir acaba.cevaplarsanız sevinirim

Bilge Kerem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 14:31   #313
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Sn. Seabert74, sardunyanızı ısıtılmayan iç mekana alın ve diktikten sonra bolca su verip, daha sonra uzunca bir müddet su vermeyin, pencere önünde
ama içerde kalsın. ha birde sardunyayı dikerken toprağı olabildiğince sıkıştırın. Ben hep öyle yapıyorum %95 tutuyor..

Bu arada, kuzenime inanılmaz benziyorsunuz
Evin içinde ısıtılmayan bir yer yok Üstelik evin içinde o kadar büyük saksılara yer bile yok O yüzden dışarıda bir şekilde onları koruma altına alma yolları düşünüyorum.. Poşetleme olayını denemeye kararlı gibiyim, bakalım..
Bu arada buradaki herkesi kuzenim kabul ettim bile ben, sevgiler

loveforlife, hira ve efeege beğendi.
Eski 04-12-2013, 15:39   #314
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bilge Kerem Mesajı Göster
arkadaşlar benim bir tane sardunyam vardı öbür evde kaldı. hiç çiçek açmıyordu nedeni nedir acaba.cevaplarsanız sevinirim
Yetersiz ışık ve besini zayıf toprak olabilir .

Bilge Kerem beğendi.
olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2013, 13:41   #315
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Merhaba,
Bu mesajımdaki sardunyamı içeri almadım. Üzerinde minicik tomurcukları vardı, ve onlar bugün çiçek açtı
Henüz köklendiğini bile sanmıyorum ben oysa??
Acaba köklenmiş midir, yoksa sadece ölmediği için hazır tomucukları mı açtı??

Eski 31-12-2013, 14:05   #316
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Çiçekleri açtı ise ölmeyecek demektir , gözünüz aydın olsun Köklenmiştir , kısa ve ince kökler oluşmuştur.

olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2014, 17:29   #317
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Cottage Hill: Recycled Newspaper Pots linkinde nasıl yapıldıgıda tarif ediliyor

Eklenen Resimler

mozen, maki01, Jezebel ve 3 kişi beğendi.
sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2014, 10:41   #318
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2010
tohumdan sardunyalarım

Name:  P5080058.jpg
Views: 2451
Size:  29.5 KB

Name:  Resimesra 090.jpg
Views: 2438
Size:  64.5 KB

Name:  Resimesra 091.jpg
Views: 2457
Size:  58.9 KB

maki01, hüzün, lolla ve 3 kişi beğendi.
ergurcan1956 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2014, 10:46   #319
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2010
Bu resimdekiler ve yukardakilerr 2012 de tohumdan yetiştirdiğim sardunyalar.

Name:  PB190034.jpg
Views: 2508
Size:  20.8 KB

Name:  P2200055.jpg
Views: 2770
Size:  27.9 KB

Name:  P2200042.jpg
Views: 2819
Size:  38.3 KB

Name:  P2200054.jpg
Views: 2869
Size:  31.6 KB

Name:  P3220024-001.jpg
Views: 2784
Size:  25.3 KB

ergurcan1956 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2014, 19:58   #320

sardunyadervis's Avatar

Çelikleri diktikten sonra cok cok sulamamak lazım sn hüzün ben bu mevsimde evin içinde çeliklerimi koklendiriyorum hergüne üzerlerine fısfıs sıkıyoruz nemli ortamda guzel oluyorlar

hüzün beğendi.
Eski 14-01-2014, 20:32   #321

sardunyadervis's Avatar

Benim gazete kağıdı ve kağıt havlu borusundan saksılarım

Eklenen Resimler

maki01, hüzün ve Cymbelina beğendi.
Eski 15-01-2014, 20:45   #322

sardunyadervis's Avatar

Çeliklere sera ortamı

Eklenen Resimler

tiya, maki01, YeniGine ve 4 kişi beğendi.
Eski 16-01-2014, 22:50   #323

sardunyadervis's Avatar

Sera ortamı orneği

Eklenen Resimler

Eski 17-01-2014, 22:03   #324

sardunyadervis's Avatar

Sera ortamları

Eklenen Resimler

Eski 20-01-2014, 17:36   #325

sardunyadervis's Avatar

Kağıt havlu kartondan borusundan saksı ve çeliklerim

Eklenen Resimler

Eski 21-02-2014, 02:11   #326
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Dün resim aradım söz ettiğim şekli anlatabilmek için ama bulamadım. O yüzden o 269. mesajdaki resimi örnek verdim.

Ama anlaşılmıştır sanırım. Ne bileyim, başka bitkilerde de hani, dalı kesiyorlar, uzun kalem gibi, yapraksız, alttan ve üstten kesilmiş bir dal parçası düşünün. Diğer çoğu bitkide bu çelik parçaları kökleniyor çoğunlukla. Sardunyada da olabilir mi diye düşündüm.

Henüz denemedim Sevgili maki01, ama denemeyi düşünüyorum. O zaman kadar da, daha önceden denemiş bir arkadaşımız varsa belki cevap verir.

Bunu denediğimde mutlaka olumlu ya da olumsuz burada bahsederim zaten

İnsanlık için küçük, benim için büyük bir adım olur Başka bir çiçekle ilgili bir başka denemem var zaten, biraz daha bekliyorum, onu da ilgili başlıkta yazarım herhalde.
Geçtiğimiz yıl bu konuyla ilgili bazı yazışmalarımız oldu bu başlıkta, 2. sayfada. Aradan tam 1 sene olmasa da epey zaman geçti. Sonucu bildiriyorum:

Alttan ve üstten (hafif açıyla) kalem gibi kesilen sardunya çelikleri tutabilir. Kesin tutar ya da tutmaz özellikle demiyorum. Bu mesajımdan sonraki mesajlarımda bahsettiğim gibi geçen yıl pek çok çelik dalı vardı elimde. Bunların bir kısmı bahsettiğim şekilde kesilmiş dallardı. Suda olanlar köklenmedi. Direkt diktiğim ve bahsettiğim şekilde kesilmiş olan dallardan şu an geriye sadece 1 tane kaldı ve o köklendi. Üzerindeki 1 gözden de filizlendi ve büyüyor şu an, bu dalın yan kısmında, yani artık gelişmesi o yan kısımdan devam edecek inşallah.

Tepe çeliği şeklinde nitelendirebileceğim, yani normal bildiğimiz çelikler zaten köklendi ve büyüyor. Ancak öyle çok çılgın, ani bir büyüyme değil, çok yavaş bir büyüme.

Her iki grupta da herhangi bir besin, gübre kullanmamıştım, o yavaşlık biraz da ondan olmalı.

Bu arada gene o yazışmalarda bahsettiğim gibi çeliklerin bir kısmı sudaydı bir kısmını direkt dikmiştim. Suda olanlar yanlış hatırlamıyorsam köklenmedi ve onları da diktim.

Unutmadan: diktiğim tüm çeliklerden zaiyat da oldu, bir kısmı köklenmedi, içi çürüdü, çekip çıkardım onları. Bunlar ağırlıklı olarak kısa olan parçalardı hatırladığım kadarıyla.

Durum bu. Yani yüzde yüz garanti olmamakla birlikte, sözünü ettiğimiz şekilde kesilen dal çelikle üretim mümkün diyebiliriz.

Not: Bahsedilen normal sardunya türüdür. Sevgili maki01 de aynısını sakız sardunyada yapmış ve başarılı olmuştu.

hüzün ve YeniBON beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 15:39   #327

sardunyadervis's Avatar

Cymbelina bu videoda teyze var sizin dediğiniz gibi sanırım parçalara ayırıp dikiyor

Как правильно выращивать герань - YouTube

maki01 beğendi.
Eski 10-03-2014, 22:54   #328
Ağaç Dostu

hira's Avatar

kasımda diktiğim ceylan sardunya çeliğimi yeni saksısına aldım. köklere bakarmısınız

Eklenen Resimler

Eski 07-05-2014, 05:37   #329
Ağaç Dostu

ngr33's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2013
çeliklerim köklenmedi o kadar özen göstermiştim oysa..çok istiyordum sardunyalarımın olmasını.
sinir oldum kendime çok beceriksizim..çok üzgünüm :+

ngr33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2014, 00:02   #330
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Değerli arkadaşlarım köklendirmeyi sağlamak için 10 litre suya 25 gram kadar (isterseniz daha azını deneyerek başlayın) Hümik + Fulvik Asit, bir çay kaşığı kadar fosforik asit veya nitrik asit karışımı hazırlayın ve tüm çiçeklerinizi veya çeliklerinizi sulayın. yeni çeliklerin kök gelişimini hızlandıracak mevcut bitkilerinizin de hem kök gelişimi hem de çiçek açma hızını ve kalitesini sağlayacaktır. Bu karışımı ayda bir kez uygulayabilirsiniz.

Ayrıca her 10 litre sulama suyuna yarım çay kaşığı sitrik asit (limon tuzu bulamazsanız limon suyu) veya bir tatlı kaşığı asidik asit (bulamazsanız sirke) kullanarak bitkilerinizin bol oksijenli bir toprak yapısına kavuşmasını sağlayarak mantar oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim tüm asit türleri toprağın Ph nı düzenleyecektir ayrıca bitkilerin normal yollardan alamadığı mikro ve makro elementleri alımını sağlayacaksınız.

Zirai ilaç satan bayilerden veya seracılıkla uğraşan tanıdıklarınız var ise onlardan edinebilirsiniz.

Haydi kolay gelsin, bol çiçekli günler sizin olsun.
Sevgiler.
Not: tarafımdan uygulanmış ve başarılı olmuştur.
daha sonra yetiştirdiğim çeliklediğim sardunyaların fotolarını paylaşabilirim.

sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024