agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni438Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-06-2014, 20:49   #331
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2014
Kirilan dal

Merhabalar, arkadasalar ruzgarda saksim dustu ve bu dali kirilmis. Sizce bunu celik olarak kullanabilir miyim nasil ? [ATTACH]Name:  IMG_4475.jpg
Views: 3189
Size:  51.9 KB[/ATTACH]

Eklenen Resimler

tac_yaprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2014, 15:23   #332
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Aşırı rüzgardan tepe üstü aşağı lnen gül sardunyamın kırılan dallarını dikmiştim gayet güzel tuttular. Sonrada katlı klasik beyaz sardunyam olmadığı icin geçen gün bir komşudan iki çelik alıp diktim (alttaki fotoğraf) sanırım onlarda tuttu

Eklenen Resimler

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 20:24   #333
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinbas Mesajı Göster
Değerli arkadaşlarım köklendirmeyi sağlamak için 10 litre suya 25 gram kadar (isterseniz daha azını deneyerek başlayın) Hümik + Fulvik Asit, bir çay kaşığı kadar fosforik asit veya nitrik asit karışımı hazırlayın ve tüm çiçeklerinizi veya çeliklerinizi sulayın. yeni çeliklerin kök gelişimini hızlandıracak mevcut bitkilerinizin de hem kök gelişimi hem de çiçek açma hızını ve kalitesini sağlayacaktır. Bu karışımı ayda bir kez uygulayabilirsiniz.

Ayrıca her 10 litre sulama suyuna yarım çay kaşığı sitrik asit (limon tuzu bulamazsanız limon suyu) veya bir tatlı kaşığı asidik asit (bulamazsanız sirke) kullanarak bitkilerinizin bol oksijenli bir toprak yapısına kavuşmasını sağlayarak mantar oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim tüm asit türleri toprağın Ph nı düzenleyecektir ayrıca bitkilerin normal yollardan alamadığı mikro ve makro elementleri alımını sağlayacaksınız.

Zirai ilaç satan bayilerden veya seracılıkla uğraşan tanıdıklarınız var ise onlardan edinebilirsiniz.

Haydi kolay gelsin, bol çiçekli günler sizin olsun.
Sevgiler.
Not: tarafımdan uygulanmış ve başarılı olmuştur.
daha sonra yetiştirdiğim çeliklediğim sardunyaların fotolarını paylaşabilirim.
Bir de o sizin tavsiye ettiğiniz asitler gibi sanırım aspirin kullanılıyor cok başarılı deniyor

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2015, 15:39   #334
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2015
Geçen seneki gonca gül sardunyam bu senede çelikler yaptım. ben sadece bahçe toprağı ve hayvan gübresi kullanıyorum çok sağlıklıdır maşallah. Name:  Görüntü1503.jpg
Views: 2838
Size:  46.4 KB

sardünya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2015, 14:44   #335
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Donan onca rengarenk sardunyalarımdan sonra geçen gün altı tane çelik verdi annemin komşusu. Bugün torflu bahçe toprağına, pet bardaklara diktim
fazla yapraklarını kopararak ve olca su verip gölge bir yere koyuverdim.
Bakalım fire verecekmiyiz. Acaba renkleri ne.. En sevdigim kısım bu,
renkleri bilmiyor olmak

Laleci_03, uyap ve kupecim beğendi.
Eski 20-05-2015, 15:08   #336
Ağaç Dostu

Vicia Ervilia's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2015
Kırdım ve direkt soda şişesinde içme suyunun içine koydum kaç günde köklenir acaba

bay tömürcek ve uyap beğendi.
Vicia Ervilia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 20:07   #337
Ağaçsever

Artemisya's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2015
Çooook güzeller sardunyalar. O bordo renkli olan ne kadar değişik hiç görmemiştim. Bana sardunya çeliği gönderebilecek var mıııı?

Özellikle bordo renkli olandan, turuncu, bir de ebrulilerden

Artemisya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 20:47   #338
Ağaç Dostu

Vicia Ervilia's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Artemisya Mesajı Göster
Çooook güzeller sardunyalar. O bordo renkli olan ne kadar değişik hiç görmemiştim. Bana sardunya çeliği gönderebilecek var mıııı?

Özellikle bordo renkli olandan, turuncu, bir de ebrulilerden
Ben benimkinden verebilirim. Biraz önce ektim toprağa... ya da Ankara'daysanız size bayılabileceğiniz bir yer tarif edebilirim.

Artemisya beğendi.
Eski 20-05-2015, 22:47   #339
Ağaçsever

Artemisya's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vicia Ervilia Mesajı Göster
Ben benimkinden verebilirim. Biraz önce ektim toprağa... ya da Ankara'daysanız size bayılabileceğiniz bir yer tarif edebilirim.

Çok teşekkür ederim Vicia Ervilia. Ankara'da yaşıyorum, çelik almaktansa bayılacağım yeri tarif ederseniz çok daha memnun olurum Zira pek bir yer bilmiyorum çiçek alabileceğim. Bugün Koştaş'a baktım güzel hiçbir şey kalmamış elim boş çıktım. Migros'a baktım, sardunya kalmamış oradan da minik pembe bir menekşe aldım en azından o vardı

Bu arada sizin çiçekleriniz de çok güzellermiş güle güle büyütün.

YeniGine ve uyap beğendi.
Eski 20-05-2015, 22:52   #340
Ağaçsever

Artemisya's Avatar

Bu da benim elimdeki pembe sarduyanın çeliği bakalım tutacak mı

arkadaki kürdanlar eskiden kalma atmadım çit gibi kaldı, yani bir fonksiyonu yok

not: yani eskiden derken kullanılmış değil ) eski menekşe çeliği tutturma operasyonundan kaldı. çelik tutmadı yaprak çürüdü ne yazık ki

Eklenen Resimler

YeniGine, esemeral ve uyap beğendi.
Eski 20-05-2015, 23:51   #341
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın Artemisya sardunya çeliğim dediğiniz sadece yaprak mı, yoksa yaprak altında çelik var mı belli olmuyor?

hira ve uyap beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 00:03   #342
Ağaçsever

Artemisya's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sayın Artemisya sardunya çeliğim dediğiniz sadece yaprak mı, yoksa yaprak altında çelik var mı belli olmuyor?
Yaprağa çelik denmiyor mu
Sardunyadan bir yaprak kopardım ben yanlış mı oldu ?
Yenigine o sadece yaprak, ben öyle yapılıyor sanıyordum.. çeliğin farkı ne ki?
Menekşe de aldığımız yaprağa da çelik denmiyor mu?

YeniGine, uyap ve sevgihoca beğendi.
Eski 21-05-2015, 00:20   #343
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sevgili Artemisya bu sayfada 331 ve 332 nolu mesajlarda çelikleri göreceksin. Yaprak çelik değil.
Menekşede çelik almıyoruz, yaprak alıyoruz. Fakat sardunyada çelik alıyoruz.

uyap, Artemisya ve neco1000 beğendi.
Eski 21-05-2015, 00:35   #344
Ağaçsever

Artemisya's Avatar

Bunu öğrendiğim iyi oldu teşekkürler sevgili Yenigine. Ben bitkiye ait parçaya çelik deniyor gibi düşünmüşüm hep. Daha çok yeniyim bu işlerde

YeniGine ve uyap beğendi.
Eski 21-05-2015, 00:37   #345
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Yani yaprak başka, dal başka, sardunyadan dal alacaksın, sayfanın üst kısmında görmüşsündür çelik alacağın kısmı. Rastgelsin...

Eski 21-05-2015, 00:40   #346
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Bu mesajdan da yararlanabilirsiniz, sayın Artemisya.

YeniGine, uyap ve Artemisya beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 00:45   #347
Ağaç Dostu

Vicia Ervilia's Avatar

Kızılay'dan ''Çiğdem'' dolmuşuna biniyorsun güvenparktan. Taurus'u geçtikten sonra Makro market var büyük oraya doğru dönüyor. o yoldan yokuşu dümdüz çıkarken sağa dönüyor. sağa dönünce in. Orada yol kenarı gibi kırık dökük bir yer. Ahmet amca adı. Kendi yetiştiriyor. İstediğin ne varsa al, nasıl bakılır falan diye sor. evin neresi içinse belirt. Hatta beni tarif edersen kesin hatırlar. Her pazar buraya derse geliyormuş genç bir kız. senden bi sürü şey almış 19 mayıs'tada arabayla yaşlı bir teyze ile falan gelip gül ve petunya almışlar, bodrum papatyası ve karanfil ısmarlamış dersen hatırlar bulamayacağını düşünüyorsan kızılay'da buluşup gidebiliriz. ben her pazar gidiyorum saat 11de

uyap, Jakin ve Artemisya beğendi.
Eski 21-05-2015, 10:14   #348
Ağaçsever

Artemisya's Avatar

Evet gördüm Yenigine teşekkür ederim, uygun sardunya bulduğumda o şekilde çelik alacağım, ama benim sardunyalarım daha çok yeni kendileri çelik.

Sdrul size de teşekkürler çok faydalı oldu gayet öğretici açıklamışlar.

YeniGine beğendi.
Eski 21-05-2015, 10:20   #349
Ağaçsever

Artemisya's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vicia Ervilia Mesajı Göster
Kızılay'dan ''Çiğdem'' dolmuşuna biniyorsun güvenparktan. Taurus'u geçtikten sonra Makro market var büyük oraya doğru dönüyor. o yoldan yokuşu dümdüz çıkarken sağa dönüyor. sağa dönünce in. Orada yol kenarı gibi kırık dökük bir yer. Ahmet amca adı. Kendi yetiştiriyor. İstediğin ne varsa al, nasıl bakılır falan diye sor. evin neresi içinse belirt. Hatta beni tarif edersen kesin hatırlar. Her pazar buraya derse geliyormuş genç bir kız. senden bi sürü şey almış 19 mayıs'tada arabayla yaşlı bir teyze ile falan gelip gül ve petunya almışlar, bodrum papatyası ve karanfil ısmarlamış dersen hatırlar bulamayacağını düşünüyorsan kızılay'da buluşup gidebiliriz. ben her pazar gidiyorum saat 11de
Vicia Ervilia çok sağolun tarif için, bana epeyce uzak bir yer, fırsatını bulduğumda o tarafa gelirsem mutlaka uğramak isteyeceğim.. çokta karışık gibi değil bulabilirim zannediyorum, bulamazsam buluşma teklifiniz aklımda dursun
sevgiler

Eski 21-05-2015, 15:27   #350
Ağaçsever

Artemisya's Avatar

Balkona astığım sardunyalarımı içeri aldım Çok rüzgar oluyor kopacaklar diye korkuyorum ne yapacağım? ilk defa sardunya bakıyorum.

Eski 21-05-2015, 15:49   #351
Ağaç Dostu

Vicia Ervilia's Avatar

Hicbirsey olacagini sanmiyorum. Bizim karsi komsununkune kar bile yagiyor ))

Jakin ve Artemisya beğendi.
Eski 02-07-2015, 17:08   #352
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Name:  020720153373.jpg
Views: 2689
Size:  45.2 KB

Çelikten yetiştirdiğim sardunyam açıyor yavaş yavaş. Şimdilik saksıyla birlikte uzun saksının içinde eğreti duruyor. Nasıl düzenleyeceğime karar verince asıl yerine dikeceğim. İki tane çelik almıştım. Diğeri henüz çiçek açmadı.

1) Bu uzun saksının yüksekliği çok az geldi bana. İç yüksekliği 11 cm. 1 cm. boşluk bıraksam 10 cm. kalır. Sizce sardunya bu kadar sığ bir saksıda olur mu?

2) Uzun saksıda olabilirse, yanında yer alabilecek, bakım koşulları paralel olan bitkilerden hangilerini önerebilirsiniz? ( Saksının yüzeyini kaplayabilecek yayılan bir bitki - Alisyum'la birlikte aynı saksıda yer alması uygun olur mu?)

3) Ya da daha derin bir saksıya mı dikmeliyim?

Sardunya kokulu akşamlar dilerim..

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 11:10   #353
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Kök yaptılar, saglıklıda duruyorlar ama gelişmiyorlar

Eklenen Resimler

Eski 09-07-2015, 15:43   #354
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jakin Mesajı Göster
Eklenti 563504

Çelikten yetiştirdiğim sardunyam açıyor yavaş yavaş. Şimdilik saksıyla birlikte uzun saksının içinde eğreti duruyor. Nasıl düzenleyeceğime karar verince asıl yerine dikeceğim. İki tane çelik almıştım. Diğeri henüz çiçek açmadı.

1) Bu uzun saksının yüksekliği çok az geldi bana. İç yüksekliği 11 cm. 1 cm. boşluk bıraksam 10 cm. kalır. Sizce sardunya bu kadar sığ bir saksıda olur mu?

2) Uzun saksıda olabilirse, yanında yer alabilecek, bakım koşulları paralel olan bitkilerden hangilerini önerebilirsiniz? ( Saksının yüzeyini kaplayabilecek yayılan bir bitki - Alisyum'la birlikte aynı saksıda yer alması uygun olur mu?)

3) Ya da daha derin bir saksıya mı dikmeliyim?

Sardunya kokulu akşamlar dilerim..
1- saksı derinliğini dert etmeyin küçük saksıda daha sağlıklı oluyorlar yeter ki susuz bırakmayın, çokta sulamayın, sonbaharda söker kök budaması ve 3-4 göz üstü dal budaması yapar toprağını da değiştirir tekrar yerine dikersiniz, çıkacak dalları da yeniden çelikleme yaparsanız.

2- yanın da yer alabilecek en uygun yine yakıştırabileceğiniz bir renkte sardunya olmalı **** vakti geçti petunya dır sulama peryodları aynıdır. Alisyum hiç yetiştirmedim bilemiyeceğim.

3- derin saksılar sardunyalar için pek elverişli olmuyor daha az çiçek ve daha çok yaprak yapıyorlar ayrıca derin saksılarda sulama takibinde ben zorlanıyorum açıkçası.

Size de sardunya kokulu günler dilerim.

YeniGine ve Jakin beğendi.
sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 15:49   #355
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Kök yaptılar, saglıklıda duruyorlar ama gelişmiyorlar
evet çok güzel görünüyorlar biraz daha zamana ihtiyaçları olabilir.
büyük uzun (25 litrelik) saksılarda 3 ü 4 ü bir arada daha hoş oluyorlar, belki saksı ve topraklarını değiştirmenizi istiyorlardır.

YeniGine beğendi.
Eski 15-07-2015, 20:13   #356
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Çelik çok uzun diye kırıp diktikten sonra çöpe atmaktan vazgeçerek bu karton bardağa öylesine tıkıştırdığım gül sardunya beni utandırdı

Eklenen Resimler

Eski 15-07-2015, 22:05   #357
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2015
Alıntı:
Çelik çok uzun diye kırıp diktikten sonra çöpe atmaktan vazgeçerek bu karton bardağa öylesine tıkıştırdığım gül sardunya beni utandırdı
Evet sn. hira, sardunya bitkisinin eğer uzun dalları varsa, her parça üzerinde bir kaç tomurcuk gözü bırakmakla, dalı küçük parçalara ayırıp dike bilirsiniz. Hepsi tutacaktır. Aynı ıtır bitkisinin çoğaltılması gibi. Dallar tamemen yapraksız da ola bilir. Farketmez. Bir süre sonra filizlenecektir. Ama bu yolla çoğaltmak için dallar odunlaşmış olmalı. Yeşil dallarda bu bazen mümkün olmuyor

YeniGine ve hira beğendi.
a_fan_of_barca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2015, 20:28   #358
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Fazlaca güneş alan yerden alıp balkona koydugum çelikten sardunyalarım harekete geçti sonunda. Bir defaya mahsus şekerli su vermiştim sonucu merak ettiğimden, belkide şekerin mucizesidir kayınvalideme götürecektim ama vazgeçiyorum sanırım

Eklenen Resimler

Eski 30-07-2015, 01:51   #359
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Fazlaca güneş alan yerden alıp balkona koydugum çelikten sardunyalarım harekete geçti sonunda. Bir defaya mahsus şekerli su vermiştim sonucu merak ettiğimden, belkide şekerin mucizesidir kayınvalideme götürecektim ama vazgeçiyorum sanırım
O zaman kayınvalidenizi onların yanına getirin sevaptır. şaka şaka...
Fazla olmamak şartıyla elbette Şeker faydalıdır, onun içindir ki çiçeklerime ve bahçemdeki tüm bitkilerime melas veririm melasın %50'si şekerdir ve bünyesinde hemen hemen tüm makro ve mikro elementleri barındırır ve tamamen organiktir. tüm seracılar ve meyve üreticileri de aynını yaparlar yetiştirdikleri tüm sebze ve meyve ağaçlarına melas veriyorlar. piyasada satılan gübrelerden daha ucuz ve bazı ilaveler yapmak şartıyla daha yararlıdır diyebiliriz.
Saygılarımla.

Düzenleyen sinbas : 30-07-2015 saat 07:39
Eski 31-07-2015, 09:03   #360
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Soldakini ne renk görüyorsunuz bilmiyorum ama çok açık bir pembe. 1 litrelik su şişesini kesip ona dikmiştim. Köklerini görebilyorum. Yakında yanına yakışacak bir renkle asıl saksısına geçecek. Dandik kameramla anca bu kadar yansıyor size

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024