agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni438Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-09-2009, 16:21   #181
Ağaç Dostu

gurur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2009
Galeri: 14
Sayın _kardelen_ o mesele hepimizde var ne yazık ki. Ama bitkilerle uğraşırken hem neler yapmamız, nasıl yapmamız gerektiğini hem de sabırlı olmayı öğreniyoruz. Bu ayın sonuna doğru bir daha deneyin eğer uygun dalı varsa ceylanınızın. Kırdıktan sonra azıcık ucundan dişinizle biraz ezip ondan sonra tam dik değil de şöyle bir 20 derecelik eğimle dikin toprağa. Tadı ekşidir zehirli değil kendimden biliyorum. Endişe edecek birşey yok yani .

gurur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2009, 22:50   #182
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Red face

Son bir kaç gündür sakız çeliklerimde gelişmeler başladı.Sanırım bunlarıda tutturmayı başardım
Sevim ablam sağ olsun bu güzelliklerle beni buluşturduğu için.
Yapraksız sadece dal halinde kaldı birçok sakızım.Hep biyoloji öğretmenimin dediği sözü hatırladım çeliklere yapraksız bakarken.Sözü şuydu:
"Yeşil olan herşey fotosentez yapar."Bu sözü dikkate alarak saksılardan çıkartmadım çelikleri ve yeşillenmeye başladılar.Birkaç resim gönderiyorum şimdi.Yarın bu fotoların biraz daha gelişmişlerini de eklerim.

Eklenen Resimler

lolla beğendi.
Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2009, 11:42   #183
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2009
Bu fıstıklarımı geçen gün çelik olarak direk toprağa diktim .
Sevgili Güler ablacığımdan aldığım tavsiyeler doğrultusunda. Şimdi heyecanla tutmalarını bekliyorum.

Ben feci şekilde çiçekkolik oldum . Yollarda her gördüğüm çiçekten çelik almamak için kendimi zor tutuyorum , içim gidiyor ....

Ha bu arada saksılardan iki tanesine bahçe toprağı doldurdum ben , kumlu toprak olduğundan köklenmesi daha rahat olur diye düşündüm . Diğer saksıda ise hazır çiçek toprağı var. Umarım doğru yapmışımdır . Bu konuyu sormayı unutmuştum sana Güler ablacığım.

Sevgiler ..

Name:  ABCD00025.jpg
Views: 2474
Size:  42.8 KB

Name:  ABCD00024.jpg
Views: 2079
Size:  49.2 KB

lolla beğendi.
finduk52 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2009, 12:35   #184
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Bahçeye diktiğim sardunyalarda kımıldanma var. Büyüyorlar çok ağır olsa da. Bir tanesini çocuklar kırmış. Tek bir daldı çok üzüldüm. Kökü zedelenmemişse yeniden filizlenir diye umuyorum.

Balkondaki sardunyaların fazla fidelerini, çelikleri dağıtmıştım o nedenle en ufak gelişmelerini takip ediyorum elimde birer tane kaldı çünkü hepsinden Tohum biriktirdim biraz bahçede sardunya köşesi oluşturmak için. Bir yerden başlamalı değil mi

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2009, 20:43   #185
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-08-2009
burda öğrendiklerim çok işe yaradı teşkkürler çeliklediğm sardunyam filizler vermeye başladı ve kestiğim sardunyamda düzeldi gibi

Eklenen Resimler

lolla beğendi.
Pat(i)ilker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2009, 20:56   #186
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Galeri: 31
Sevgili Pat(i)ilker, yanlış görmediysem dipten gelen yaprakların rengi güzel, o yüzden sanırım demir eksikliği nispeten giderilmiş gibi duruyor. Yine de hasta yaprakları, en azından en büyüklerini alırsanız iyi olacak gibi geliyor bana. Bir de arkadaşlar baksın bakalım ne diyecekler? Sevgiyle büyütün...

thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2009, 21:12   #187
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-08-2009
acaba hasta yapraklar derken beyazımsı olanlardanmı bahsediyorsun sevgili thomasina

Pat(i)ilker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2009, 21:19   #188
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Galeri: 31
Evet rengi bozuk olanlar ve bir iki tane de kenarı yanık gibi görünenler var. Siz o büyük açık yeşil olanları ve beyazlaşanları alın bence. Bir de çeşme suyu kullanıyorsanız dinlendirmeden kullanmayın. Sanki toprak üstünde kireç birikintisi var gibi geldi bana, özellikle çelikte.

thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2009, 22:13   #189
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Galeri: 17
Sevgili Pat(i)ilker,
thomasina'nın dediği gibi rengi bozulan; sararan, kararan, beyazlaşan yaprakları kopartın. Suyu kontrollü verin. Sardunyalar çok fazla su sevmez. Parmağınızı toprağa soktuğunuzda ıslaksa; su vermeyin, toprağın kurumasını bekleyin. Güle güle büyütün.

DefneD. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2009, 17:19   #190
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2009
Arkadaşlar benim sardunya çeliklerimden 2 tanesinin yaprakları kenarlarından hafiften sararma yapmaya başladı , acaba bu normalmi çeliklemede ? Ya da toprağınımı beğenmedi acaba ?

finduk52 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 20:45   #191
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi finduk52 Mesajı Göster
Arkadaşlar benim sardunya çeliklerimden 2 tanesinin yaprakları kenarlarından hafiften sararma yapmaya başladı , acaba bu normalmi çeliklemede ? Ya da toprağınımı beğenmedi acaba ?
Değerli arkadaşım bu gayet normaldir zamanla yani 10 - 15 gün gibi bir zamanda bu yapraklar kendiliğinden düşecektir, bir sardunya çeliğinin hava sıcaklığı 18- 22 derecede köklenme süresi 14-19 gündür, bu zaman zarfında köklenmeyen çelik ,kararmaya ve çürümeye başlar buda çöp demektir.
Sardunya çelikleri köklenme aşamasında suyu sevmezler fazla sulamayın toprak tam kurumalı, genelde sardunyalar suyu sevmezler.

lolla beğendi.
Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2009, 08:21   #192
Ağaç Dostu

_kardelen_'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2009
Galeri: 2
Komşudan aldığım sardunya çeliklerini toprağa diktim. Balkonda duruyorlar.
Malum, Bursada şimdi geceleri soğuk oluyor. Balkonda durmalarında bir sakınca var mı içeri almalı mıyım?

_kardelen_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2009, 09:09   #193
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Tabi ki ustalar daha iyi bilirler kimseye yanlış bilgi vermek, yanlış yönlendirmek istemem. Benim sardunyalarım yaz kış dışarda duruyor. Onları içeri almıyorum. Çelikler de saksılarıyla balkondalar. Tabi ku konuda yeterli bilgileri, tecrübeleri olan arkadaşlardan da yararlanmak isteriz

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2009, 10:39   #194
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _kardelen_ Mesajı Göster
Komşudan aldığım sardunya çeliklerini toprağa diktim. Balkonda duruyorlar.
Malum, Bursada şimdi geceleri soğuk oluyor. Balkonda durmalarında bir sakınca var mı içeri almalı mıyım?
Sevgili Kardelen,
Ben de Bursa da yaşıyordum, sardunyalara balkonda hiçbir şey olmuyor. Sadece üzerine kar gelmmemesine dikkat etmen gerekir.
Sevgiler

Gulsumt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2009, 12:53   #195
Ağaç Dostu

_kardelen_'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2009
Evet balkonda yetiştirildiklerini biliyorum. Çelikler soğuktan etkilenir tutmazsa diye endişe etmiştim, demek ki yerlerinde kalabilirler Kaybedince çok üzülüyorum çünkü.

_kardelen_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 19:47   #196
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _kardelen_ Mesajı Göster
Evet balkonda yetiştirildiklerini biliyorum. Çelikler soğuktan etkilenir tutmazsa diye endişe etmiştim, demek ki yerlerinde kalabilirler Kaybedince çok üzülüyorum çünkü.
Değerli arkadaşım sardunya çelikleri özellikle köklenme döneminde fazla suyu sevmezler onun için kapalı ve sıcaklık 18 -20 derece olan bir yere alırsanız daha salıklı olacaklarını düşünüyorum,çelikler dışarıda yağmur suyundan ve rüzgardan etkilenirler.

lolla beğendi.
Eski 31-10-2009, 14:09   #197
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Sevgili ninina84'ün yolladığı beyaz sakız çeliklerim dün elime ulaştı ve hemen torfla buluştular. İnşallah çiçekli hallerini de buradan paylaşmak nasip olur.

Eklenen Resimler

lolla beğendi.
Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2009, 16:00   #198
Ağaç Dostu

Goncagül's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Bunlarda benim sardunyalarım. İlk resimdekileri çelik olarak diktim. İkincisini satın almıştım.

Eklenen Resimler

lolla beğendi.
Goncagül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2009, 18:28   #199
Ağaç Dostu

Değerli arkadaşlarım yeni dikilmiş sardunya çeliklerinin çiçek açmasına izin vermeyelim.

Eski 31-10-2009, 22:59   #200
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sayın başbahçıvan,
Neden izin vermeyelim, merak ettim. Gücünü kök geliştirmeye harcasın diye mi?

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2009, 20:12   #201
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sayın başbahçıvan,
Neden izin vermeyelim, merak ettim. Gücünü kök geliştirmeye harcasın diye mi?
Başbahçıvana sormuşsunuz ama ben yanıtlayayım.
Evet, çiçek tomurcukları koparırsanız bitki çiçek açmak için harcayacağı enerjiyi köklenmeye harcayacaktır. Böylece köklenmeye yardımcı olacaksınız.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2009, 20:06   #202
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Sevgili Orkun Kırcı'nın yolladığı sardunya ve sakız çeliklerimi bahçe toprağına köklendirme hormonuna batırıp, diktim ve şeffaf bir naylonla sera yöntemi uyguluyorum, evin içindeler, yaklaşık 20 derecede köklenecekler Orkun Beye bir kez daha teşekkürler

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2009, 08:24   #203
Ağaç Dostu

Eovyn's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2009
Thumbs down

Sevgili arkadaşlar..
Bir maruzatım var. Sağolsun Orkun Beyin yolladığı sardunya çeliklerimi dün almıştım. Sapasağlam gelmişler çok şükür, yeni kesilmiş gibiydiler. Hemen suya koydum . Bu gün işyerine geldim bir de ne göreyim, soluk soluk olmuş bazıları Gece galiba sıcak olmuş burası..
Ben bugün ancak akşam götürüp toprağa aktarabilirim. İnşallah tutarlar.
Bir de bende köklendirme hormonu da yok, direkt toprağa diksem olmaz mı??

Eovyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2009, 18:36   #204
Ağaç Dostu

turko-g's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiğdem86 Mesajı Göster
ok teşekkür ederim bende bu mevsimde eksem yetişirmi yani
Ben evde tutturdum çeliklerimi yeni yapraklar verdiler. Çeliklerinizi dikip, evde direkt güneş ışığı almayan, aydınlık ve rüzgarda almayan bir yerde tutarak sizde deneyin.
Deneyimli arkadaşların cevaplarını da merakla bende bekleyeceğim. Mesela; Güler Hn gibi sardunya ustaları da bize bilgi verirse seviniriz.

lolla beğendi.
turko-g Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 13:04   #205
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Sayın Başbahcivanın kargosu o kadar beni mutlu etti ki bilemezsiniz... Beklediğim sardunya çelikleri idi ama yanında gelenler bir o kadar harika idi... Kendisine forum aracılığı ile bir kez daha teşekkür ederim. Balkonumda sardunyalar önemli yer tutuyor ama bu gün neredeyse hiç dinlenmeden 4 mevsim çiçekli olan sardunyamı paylaşmak istedim.İlginç bir rengi var. Pembenin en açık tonu ama beyaz dalgalı gibi bir görüntüsü var.

Eklenen Resimler

lolla ve SUDEM beğendi.
Nejla K. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2009, 09:52   #206
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Arkadaşlar, ben sıcak bir şehirde yaşadığım için sanırım, hangi mevsim çeliklerimi diksem tutuyor. Bulunduğunuz şehrin kış şartları önemli, çünkü dikip içeri alınca yaprak sararmaları daha çok oluyor.Bu durumda bahar başı dikim için uygun olur. Sardunya ustaları size daha aydınlatıcı bilgiler verir ama ben bilgilerimi paylaşmadan geçemedim.

Nejla K. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2009, 11:48   #207
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sardunyaları çeliklerken mümkün olduğunca tomurcuksuz ve uç çelikleri kullanın, 5-7 cm. lik uç çeliklerinden suda köklendirmeden çelik yapabilirsiniz, çeliğiniz tutup ucunda tomurcuk oluşturursa, bitkinin gücünü çiçeğe harcamaması için tomurcuğunu kopartın.

lolla beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2009, 15:39   #208
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
:d

İşyerinde dışarda peyzaj için ekilmiş sardunyalar vardı. Hep gözüme bu renk çarpıyordu. Bugün cesaretimi toplayıp az evvel bir dal kopardım. Ne tür bir sardunyadır bilemiyorum, sakız cinsi denilerin farkı ne oluyor acaba? Fotosunu da aşağıya ekliyorum. Şimdilik su dolu bardağa koydum. Eve gidince toprakla buluştursammı yoksa biraz suda kalıp köklenmesinimi beklesem? Ne dersiniz?

SUDEM beğendi.
Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2009, 07:38   #209
Ağaç Dostu

Eovyn's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2009
Merhaba arkadaşlar..
Sayın Orkun Kırcı sizden gelen çeliklerin yarısını balkonda çileklerimin arasına ve diğer yarısını da ev içinde bir saksıya köklenmeleri için toprağa dikmiştim. İçeridekiler malesef kurumuşlar Bayram dolayısıyla gitmiştim ve kayınvalidemin sağlık problemleri nedeniyle bizim ara biraz uzamıştı Aslında saksıları koca bir leğen içine oturttum ama su yine de yetmemiş. Kaybettim bazı çiçeklerimi. Şimdi yeşil kalanları yani sardunyaları yeni bir saksıya transfer etmemde bir sakınca var mı sizce? Ve balkonda bekletmeye devam etmek istiyorum..

Eovyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2009, 17:58   #210
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eovyn Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar..
Sayın Orkun Kırcı sizden gelen çeliklerin yarısını balkonda çileklerimin arasına ve diğer yarısını da ev içinde bir saksıya köklenmeleri için toprağa dikmiştim. İçeridekiler malesef kurumuşlar Bayram dolayısıyla gitmiştim ve kayınvalidemin sağlık problemleri nedeniyle bizim ara biraz uzamıştı Aslında saksıları koca bir leğen içine oturttum ama su yine de yetmemiş. Kaybettim bazı çiçeklerimi. Şimdi yeşil kalanları yani sardunyaları yeni bir saksıya transfer etmemde bir sakınca var mı sizce? Ve balkonda bekletmeye devam etmek istiyorum..
Sevgili Eovyn sağlık olsun sonra yine yollarım çeliklerden bir çiçeklensinlerde hangileri ölmüş anlarız. Toprağını fazla zedelemeden değiştirebilirsiniz ama çok gerekli değilse baharı bekleyin derim.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024