agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni280Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-02-2013, 15:07   #121
Yeni Üye

gümüşyakalı's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2012
tohumdan sardunya

Name:  P2050022.jpg
Views: 2820
Size:  25.4 KB

bunlar tohumdan çimlendirdiğim kırmızı sardunya fideleri

gümüşyakalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 14:02   #122
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2011
Sayın Başbahcivan tohumlarım çimlendi.Ama çok ince ve cılız.Üflesem gidecek gibi.Böyle mi olur?Kök kısmını güçlendirmek için ne yapmalıyım?Yukarıya doğru uzadıkça toprak mı ilave etmek gerekir?Bu yıl don vurup kaybettiğim sarduyalarımın tohumlarıydı.Tekrar olsunlar istiyorum.Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.

ayseldeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 18:57   #123
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Tohum dikmekte acele edince yeterince ışık sağlayamıyoruz, onlar da ışığa kavuşmak için boya gidiyorlar.

Tohumdan çimlendirdiğim karanfil tohumları boya gidince uzayan gövdeye toprakla takviye yapmıştım, hepsini kaybettin.

Nedenlerini araştırdığımda kgursan, fidenin topraktan çıktığını bölümü yani kök boğazını toprak içinde kalacak şekilde şaşırtmamdan kaynaklandığını yazmıştı. Bir sonraki denememde kök boğazını korumaya toprakla kapatamamaya özen gösterdim ve fidelerim büyüdü.

Sardunyada durum nedir bilmiyorum ancak, toprak takviyesi yaparken mümkün olduğu kadar yeni gelişen cılız gövdeye dikkat etmek gerektiğini düşünüyorum. Hafif , torf gibi bir malzemeyi bir bölümü için deneyebilirsiniz.

Seyreltik olarak gübre takviyesi de cılız gövdenin beslenmesine, güçlenmesine destek olacaktır. Ve tabii direkt güneş ışığı almayan bol ışıklı bir yer...

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 07:46   #124
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2011
Aynen uzadı gitti.Tam aydınlık yerde.Torf koymayı deneyeceğim. Çok dikkatli olarak.Teşekkürler.

ayseldeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 23:12   #125
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2008
benim tohumlar yetişti büyüdüler, sayın maki01'e tavsiyelerinden ötürü teşekkür ederim. yalnız ben bu kök boğazının kapatılmaması olayına fazla özen göstermemişim, şaşırtırken bir çok filizi kaybettim. şu anda 8 tane minik sardunyam var, buna da şükür

geçenlerde forumu okurken bir arkadaşın siyah sardunya tohumu aradığını görmüştüm, o ara acelem vardı cevap veremedim, bugün de mesajını bulamadım. eğer burayı okuyorsa ebay'de gayet uygun fiyata bulduğumu söylemek isterim. geranium black magic adı altında satılıyorlar. henüz gelmediler ama.
bu gibi güzel türleri Türkiyede bulabileceğimiz nereler var biliyor musunuz? ben birkaç değişik çeşidin tohumunu sipariş ettim. inşallah yetiştirebilirim de sizlerle de paylaşırım çeliklerini.

Sudenur beğendi.
DilekGuven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 23:16   #126
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2008
Name:  sardunya_mart2013.jpg
Views: 3099
Size:  48.9 KB

bu da benim minişlerden biri, artık kendini kurtardı

DilekGuven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 10:32   #127
Ağaç Dostu

s-bilge's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatoş Mesajı Göster
Günebakan'cığım senin merak ettiğin tohumdan büyüttüğüm sardunyalar çiçeklerini açmaya başladı, merakla sürpriz renklinin açmasını bekliyoruz...
Eklenti 158005
Eklenti 158006
Eklenti 158007
Eklenti 158008
Eklenti 158009
sanırım ben de aynı tohumdan ektim. çok güzeller.

denizcem ve adneser beğendi.
s-bilge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 12:20   #128
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s-bilge Mesajı Göster
sanırım ben de aynı tohumdan ektim. çok güzeller.
Arkadaşlar, merak etmiştim çelikle üretilebiliyorken neden tohumla uğraşılıyor ki diye... ama gördüm ki çok güzel ve körpe gelişiyorlar...

tebrikler...

adneser beğendi.
denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 19:49   #129
Ağaç Dostu

s-bilge's Avatar

benimkiler de burada
http://www.agaclar.net/forum/attachm...90987868_n.jpg
http://www.agaclar.net/forum/attachm...90428575_n.jpg
http://www.agaclar.net/forum/attachm...29373010_n.jpg

feriha ve şehzade beğendi.
Eski 31-03-2013, 19:41   #130
Ağaç Dostu

s-bilge's Avatar

gitgide büyüyorlar

Eklenen Resimler

Eski 09-04-2013, 13:25   #131
Yeni Üye

gümüşyakalı's Avatar

Name:  P3220024-001.jpg
Views: 2338
Size:  25.3 KB bunlar geçen senenin tohumdan yetiştirdiğim sardunyalar

Eski 10-04-2013, 13:09   #132
Yeni Üye

gümüşyakalı's Avatar

Name:  P1010026.jpg
Views: 2258
Size:  32.3 KB10 tanesi aralık ayında diktiğim tohumlar diğer ikisi ise mart başında ektiğim sardunyalar

Eski 15-04-2013, 08:15   #133
Ağaç Dostu

s-bilge's Avatar

sardunyalarımı dışarı aldım nihayet.

Eski 09-05-2013, 23:36   #134
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Sayın yaprak 7, ben de çok çok tecrübeli değilim, gözlemlerime dayanarak söylüyorum: o söz ettiğiniz çıkıntı kısmında oluşan tohumlar bir müddet sonra kuruyor ve kıvrılarak bir parçası spiral şekline geliyor. Ancak o çıkıntı - yani tohum kesesi diyelim, o keseden çıkan her tohum maalesef bu aşamaya gelmiyor. En azından benim gözlemlediğim bu oldu sardunyamın birinde. O çıkıntı kuruyor ama içindeki tohumlar da olgunlaşmadan kuruyup gidiyor. Bazı tohum keselerinden çıkan tohumlarda ise, bahsettiğim o kıvrılma hadisesi gerçekleşiyor - hatta çok hafif tüylü bir yapı göreceksiniz.

Tabi bu bahsettiklerim normal, klasik sardunya için geçerli

maki01 beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2013, 13:41   #135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2013
büyük olan (1 karış boyu)pembe çiçek açtı) diğeri daha küçük ancak 10 cm o da çicek açıcak hazırlanıyor bakalım hangi renk çıkacak?

mor-sardunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2013, 13:11   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2013
sardunyamdan aldim bir tohumu ektim bugün 5. gün bi hareket yok.torf topragi kücük meyve yogurt kutusuna koydum islattim sonra tohumu attim üzerine gene tor ve birkac damla su ve strecfilme sardim her gün degisiyorum.sizce tutma ihtimali varmi?

_hatce_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2013, 14:25   #137
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2013
sardunya

dilerim tutar ama yinede çok ümitli olmayın bence. Tohumlar hemen çıkmaz zaten 10 gün beklemelisiniz

Daha önce benim eşim ekmişti yeşermediler,
çelik düşünün siz,bol şans.

resimsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 23:54   #138
Yeni Üye

Çağ's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2013
Merhabalar,
Geçen sene bahçemin arka kısmındaki yürüyüş yolunun iki yanına sardunya ektim. Daha doğrusu ektirdim. Bahçemin peyzajını mayıs ayında yaptırırken seçtiğim sardunyaları da ektiler. Biraz uzunca bir yürüyüş yolu yaklaşık 80-90 adet ektiler diye hatırlıyorum. Sayısı fazla olduğundan da yüklü bir miktar ödemiştim. Bahçeli bir eve geçen sene taşındım ve biraz da acemiliğimi atmaya çalışıyorum.

Bu sene tohumdan sardunya yetiştirsem verim alabilir miyim size danışmak istiyorum. Biraz araştırdım ve tohumdan yetiştirilen sardunyalar ilk sene çiçek açmayabiliyormuş, bu ne kadar doğrudur? Daha önce tohumdan ekenler benimle deneyimlerini paylaşabilir mi lütfen?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

hüzün, Yenisu, SUDEM ve 1 kişi beğendi.
Çağ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2014, 14:15   #139
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Tohumdan yetiştire bilirsiniz ama 4- 6 ay kadar sonra çiçeklerine görebilirsiniz gecen seneki sardunyalarınızı ne yaptınız onları koruma ve Çelik'ten üretme yoluna giderseniz daha verimli olur benim fikrimce

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2014, 12:45   #140
Yeni Üye

Çağ's Avatar

Tohumlarımı aldım dün ektim. Filizlenmelerini heyecanla beklemekteyim.
Öneriniz için çok teşekkür ederim sardunyadervis. Geçen seneki sardunyalarımı don sebebiyle kaybettim. Biraz da acemiliğimden oldu esasında. Peyzajcı bunlar tek yıllık bitki seneye yeniden ekmeniz gerekir dediğinde ben onları söküp iç mekâna alabileceğimi bilmiyordum. Bu sene havalar soğumadan bir kısmını söküp bahara kadar garajda korumaya çalışacağım. Evin içine alma olanağım yok. Çünkü kedilerim var ve sardunya kediler için zehirli bir bitkiymiş.

Eski 29-01-2014, 17:21   #141
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Soğuktan korumak için böyle yöntemlerde var, birde baharda yeni aldığınız sardunyalarınızı birer Çelik alın onlarıda dikin 10 bitkiniz varsa 20 olur kedilerede bir zararı olmaz merak etmeyin ben hiç duymadım görmedim yaprak kokusundan dolayı uzak bile durur

Eklenen Resimler

sinbas beğendi.
sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 10:30   #142
Yeni Üye

değişik bir türünü aldım sarkan sardunya yazıyordu paketin üstünde tüpün içinde toz halindelerdi ümitli deildim açıkcası bu gün baktım toplu iğne başı kadar 4-5 tane yeşermeye başlamış inşallah büyütebilirim..

Eski 27-03-2014, 17:15   #143
Yeni Üye

Çağ's Avatar

Soğuktan korumak için önerinizi deneyeceğim sayın sardunyadervis. Yine de birkaç tanesini içeri alıp korumayı deneyeceğim. Kedilere etkisi hakkında veterinere danıştım. O da kokusundan dolayı kedilerin yaklaşmayabileceklerini söyledi. Hem yaprakları hem de çiçekleri kediler için toksikmiş. Az miktarda yerlerse midelerinin rahatsız olacağını, eğer sistematik olarak sürekli yerlerse karaciğer yetmezliği gibi ciddi sonuçları olabileceğini söyledi ve dikkatle sardunyaya yaklaşıp yaklaşmadıklarını gözlememi istedi.
Sardunya tohumlarım büyüyorlar. Heyecanla izliyorum onları. Çok keyifli bir süreç bu benim için. Bazıları bayağı büyüdüler; 4 yapraklı oldular. Onları yakında şaşırtmayı düşünüyorum. Bazıları da daha küçükler ve yeni filizlenenler de var. Sanırım onları biraz derine ekmişim. Son iki resimde diğerlerine benzemeyen iki bitkicik var. Onlar da bir çeşit sardunya olabilir mi acaba? Ya da tohumların arasına mı karışmış bilemiyorum.

Eklenen Resimler

hira, sinbas ve Milla beğendi.
Eski 09-04-2014, 13:16   #144
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mor-sardunya Mesajı Göster
değişik bir türünü aldım sarkan sardunya yazıyordu paketin üstünde tüpün içinde toz halindelerdi ümitli deildim açıkcası bu gün baktım toplu iğne başı kadar 4-5 tane yeşermeye başlamış inşallah büyütebilirim..
15-20 tane kadar oldular ama çok minikler ne zamana kadar sera ortamından(buzdolabı poşeti) çıkarmam gerek

birde gelişim çok ağır gibi daha toplu iğne başından ileri gidemedi of renk renk açsın sarkan sardunyalarım istiyorum

Eski 09-04-2014, 13:24   #145
Yeni Üye

https://www.google.com.tr/search?q=s...81%3B230%3B250

bundan olucak inşallah....

Eski 01-05-2014, 07:52   #146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ferda Ülkümen Mesajı Göster
Bunlar da benim sardunyalarım,ve de tohumdan yetiştirmeye çalıştığım sardunya fidelerim:
kardeşim çok güzeller ben de çok seviyorum bu renkleri nereden bulabilir yardıncı olursanız sevinirim. ( ben yeni üye)

sare01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 16:00   #147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2014
Arkadaşlar yerli sardunya nedir ?

Öğrendiğim kadarı ile migroslarda satılan sardunyalar ölüyor ama yerli sardunya senelerce yaşıyormuş. bunun tohumu nerden alınır, canlı bir yerli sardunya bitkisi bulunup alınsa diğer sardunyalar gibi çoğaltılabilirmi ? eğer böyle ile yerli sardunya nereden alınır ?

ve bir sardunyanın yerli olup olmadığı nasıl anlaşılır ?

bu konuda cidden yardıma ihtiyacım var. size saçma gelecek ama bana yerli sardunya lazım

teşekkürler.

AykutCanturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2014, 10:19   #148
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çağ Mesajı Göster
Soğuktan korumak için önerinizi deneyeceğim sayın sardunyadervis. Yine de birkaç tanesini içeri alıp korumayı deneyeceğim. Kedilere etkisi hakkında veterinere danıştım. O da kokusundan dolayı kedilerin yaklaşmayabileceklerini söyledi. Hem yaprakları hem de çiçekleri kediler için toksikmiş. Az miktarda yerlerse midelerinin rahatsız olacağını, eğer sistematik olarak sürekli yerlerse karaciğer yetmezliği gibi ciddi sonuçları olabileceğini söyledi ve dikkatle sardunyaya yaklaşıp yaklaşmadıklarını gözlememi istedi.
Sardunya tohumlarım büyüyorlar. Heyecanla izliyorum onları. Çok keyifli bir süreç bu benim için. Bazıları bayağı büyüdüler; 4 yapraklı oldular. Onları yakında şaşırtmayı düşünüyorum. Bazıları da daha küçükler ve yeni filizlenenler de var. Sanırım onları biraz derine ekmişim. Son iki resimde diğerlerine benzemeyen iki bitkicik var. Onlar da bir çeşit sardunya olabilir mi acaba? Ya da tohumların arasına mı karışmış bilemiyorum.
epeydir uğramamışsınız ama merak ettim, onca sardunyayı sağ sağlim yetiştirdiniz mi? son durumları nedir?

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2015, 18:34   #149
Yeni Üye

Çağ's Avatar

sardunyaların hepsi büyüdü, bahçeye ektim ve rengârenk çiçeklerini kışa kadar açtılar. bazılarını soğuktan korumak için üstlerini örttüm ama korumayı başaramadım. saksıya ektiğim birkaçını eve aldım. kedilerimden biri bahçeden gelen saksının kokusunu çekici bulmuş olmalı ki aralarında debelenmiş. tüylerinin yarısını kaşıntıdan yoldu. kedi besleyenlere tavsiyem eve sardunya almamaları havalar biraz daha ısınsın saksılarımı bahçeye çıkaracağım.

Eski 10-05-2015, 13:23   #150
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2013
Name:  20150503_161332.jpg
Views: 1546
Size:  70.1 KB
Tohumlarını ekimde diktiğim hibrit bodur sardunyalar hala çiçeksiz bekliyoruz bakalım ne zaman coşup çiçeklenecekler

Milla beğendi.
hercai73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024