agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni199Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-05-2012, 21:02   #601
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Sanıyorum güneşte iken çiçeklerinizin üzerine su damlacıkları sıçramış.
Öyle olduğunu sanmıyorum. Çünkü yeni açan çiçekler de aynı durumda. Yine de cevabınız için teşekkürler.

SedatMert Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2012, 01:59   #602
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Merhaba SedatMert 2 gündür sorununuzu, sorunuzu takip ediyorum... Zira aynı sorun bende de mevcut. Ama çözümlü bir cevap bulamadık. Bakıyorum sardunyalara yerleri güzel, suları eksik değil, toprakları güzel. Acep sorunları nedir ki? Bugün çiçekçiye gittim; birebir sordum. Onlar da bilmiyorlar; baktım sardunyalarına gerçekten hiç öyle bir sorunları yok. Bilemiyorum ki bizim sardunyalar ne istiyor, neden rahatsızlar?

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2012, 23:17   #603
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Merhaba SedatMert 2 gündür sorununuzu, sorunuzu takip ediyorum... Zira aynı sorun bende de mevcut. Ama çözümlü bir cevap bulamadık. Bakıyorum sardunyalara yerleri güzel, suları eksik değil, toprakları güzel. Acep sorunları nedir ki? Bugün çiçekçiye gittim; birebir sordum. Onlar da bilmiyorlar; baktım sardunyalarına gerçekten hiç öyle bir sorunları yok. Bilemiyorum ki bizim sardunyalar ne istiyor, neden rahatsızlar?
Sorunumuza çözüm bulacak bir arkadaşımız çıkar diye bekliyorum.

Eski 03-06-2012, 01:06   #604
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
SedatMert hala bir cevap gelmedi kimseden!!! Şuan için sardunyalarınız nasıl, ne durumdalar sorun hala devam ediyor mu? Bende de vardı aynı sorun biliyorsunuz, ben bütün sorunlu çiçekleri koparttım şimdi yeni açan çiçeklerde öyle bir sorun yok. Neden oldu, niye oldu hala anlayabilmiş değilim.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2012, 08:10   #605
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
SedatMert hala bir cevap gelmedi kimseden!!! Şuan için sardunyalarınız nasıl, ne durumdalar sorun hala devam ediyor mu? Bende de vardı aynı sorun biliyorsunuz, ben bütün sorunlu çiçekleri koparttım şimdi yeni açan çiçeklerde öyle bir sorun yok. Neden oldu, niye oldu hala anlayabilmiş değilim.
Sorununuzu çözmüş olmanıza sevindim. Tesadüfdür ki ben de sizin yöntemi kullandım. Tomurcukları bırakarak açmış tüm çiçekleri kestim. Şimdi yeni açan çiçeklerde sorun gözükmüyor. Bence bu bir tür mantar hastalığıydı. İnşallah sorun tekrar oluşmaz.

Eski 05-06-2012, 10:34   #606
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili arkadaşlar, çiçeklerinizle ilgili sorunları yazıyorsunuz. Bütün bunlar hepimizin başına geliyor. Ve bizler bu sorunları hocalarımıza sorduk öğrendik ve giderdik. Yukarıdaki başlıkta ve sardunyalarda mutlaka cevapları vardır. Biraz araştırma yapmak gerekir.

Sizlerin de haklı olduğunuz yer var, maalesef pek çoğumuz bu sorunları ilgili başlıklar yerine kendi bahçelerimizde paylaştığımızdan bulamamış olmanız da haklısınız ama en kısa zamanda bunu gidereceğiz.
Sizlere yardımcı olabilir düşüncesiyle belirtmek istediğim bir şey de daha önceleri çıkarmakta olduğumuz e-dergileri de incelemeniz.

Sardunyalar hakkında olan e-dergi

Haziran07

(E-Dergi nin kullanımı Forum üst kısmında mevcuttur)

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2012, 20:08   #607
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2012
Merhaba
Resim çekip ekleyemedim ama sanırım tarifim de bilgililere yeterli olacaktır. Benim de bir sorunum var ne yazık ki
Sardunyamın yaprakları kızarıyor. Sonra yapraklar kuruyor. Bu yaprakları koparıp atmaktan hepsi leylek gibi oldular. İnternette biraz araştırdım, rüzgara çok maruz kalınca olabilir yazıyordu. yerlerini değiştirdim ama geçmedi. Yeni yeni yaprakların altında kahverengi benekler çıkmaya başladı. Bir de nadiren saç telinden ince örümcek ağı gibi birşeyler var.
Ne kullansam ? birşeyler önere bilir misiniz?

Sardunyalara bayılıyorum. Sakız, sardunya, ıtır, karagöz... Ama bir türlü yaşatmayı beceremiyorum. Biraz da Antalyanın neminden sanırım. Yeni alacağım sardunyalara belli aralıklarla uygulayabileceğim koruma amaçlı bir ilaç var mıdır?

Cevaplarsanız ben ve leylek sardunyalarım çok sevineceğiz, sevgiler

burcu07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2012, 17:31   #608
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Ceylanıma birşey oldu, yaprak uçları sarardı... Çiçeği üzerinden hiç eksik olmazdı, 1 hafta içinde bu hale geldi.

Ne yapmam gerekiyor?

Eklenen Resimler

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2012, 20:06   #609
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rodoslu Mesajı Göster
Ceylanıma birşey oldu, yaprak uçları sarardı... Çiçeği üzerinden hiç eksik olmazdı, 1 hafta içinde bu hale geldi.

Ne yapmam gerekiyor?
Sayın arkadaşım son günlerdeki sıcaklardan dolayı senin ceylan çiçeğine güneş vurgunu olmuş ayrıca birde susuz kalmış çiçeğin üstünden hafif budama yap ve saksısına 5 -6 tane gazoz kapağı gömün susuz bırakmayın çok da sulamayın her gün değil toprağı kurudukca su ihtiyacı olduğu zaman sulamalısınız.
BOL ÇİÇEKLİ GÜNLER DİLERİM

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 13:35   #610
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sayın Başbahcivan,

Yaprak uçlarından sararmayı uçlardan başlayan çürüme takip ediyor genellikle ve sonuç sardunya kaybına kadar gidiyor. Sardunya kayıplarımın büyük bölümünü bu durum oluşturuyor.

Bu tablonun nedeni ne olabilir?

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 13:55   #611
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sayın Başbahcivan,

Yaprak uçlarından sararmayı uçlardan başlayan çürüme takip ediyor genellikle ve sonuç sardunya kaybına kadar gidiyor. Sardunya kayıplarımın büyük bölümünü bu durum oluşturuyor.

Bu tabloya nedeni ne olabilir?

Kesinlikle güneşe maruz kalmadı Sayın Başbahcivan, gölgelik bir bölgede duruyor. Susuz kalma ihtimali olabilir ama en fazla 3-4 gün kalmıştır. 3-4 günlük bir susuzluktan bu kadar etkilenir mi? Aynı saksıda bir ceylan daha var o sağlam duruyor. Budama ve biraz da besin takviyesi yaptım son çıkan yapraklar sarı değil ama sağlıklı yaprak kadar tam yemyeşil de değil.

Sayın maki01, bahsettiğiniz olgu beni korkuttu açıkçası. Uçlardan çürüme diyince mantar hastalığı geldi aklıma. Yaprakların ön-arka yüzlerini büyüteçle kontrol etmiştim. Böcek veya mantar gibi birşey görmedim ama acaba ben mi yanıldım?

Eski 09-07-2012, 19:25   #612
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2011
Benim iki tane ceylanım 5674 nolu mesajdaki gibi sararmaya başladı sonra kök kısmı gitti.İki saksı çok güzel ceylanım yok oldu.Lütfen yardım.Diğerleride olursa diye korkuyorum.

ayseldeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2012, 08:23   #613
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Mantarsa eğer daha derin budama yapıp bütün yaprakları temizlemek gerekir diye düşünüyorum.

Eski 10-07-2012, 13:25   #614
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Neden yaprakları açık sarı
5 saksı hepsının yaprakları sarı çıkmaya beşladı demir ve azot takviyesi yapıyorum gene sarı çıkıyor
Çiçeği açık eflatun
Bilgi için şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2012, 13:32   #615
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
çiçekli durumu

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2012, 15:40   #616
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Aşırı sıcak yaz günlerinde bu tablo çoğumuzun sardunyalarında yaşanıyor sevgili ahmeter.
Ben de mineral eksikliğine bağlı olduğunu düşünmüyorum.

Eski 10-07-2012, 20:43   #617
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Benim sardunyalarımda da oluyor benzer durumlar.
Özellikle sakız sardunyalarda, sonra kendiliğinden düzeliyor bazan, bazan da yapraklar küçülüyor.

Toprağını değiştirip 9 aylık pro granül gübresini verdim, sulamasını toprağı kontrol ederek yapıyorum tüm gün güneş görüyor ama yine de bu yaprak beyazlaşması oluyor zaman zaman.
Bulaşıcı bir şey olduğunu sanmıyorum, diğer bitkilerim sağlıklı görünüyorlar.

Name:  sarr.jpg
Views: 7892
Size:  70.5 KB

Name:  saardun.jpg
Views: 16333
Size:  63.8 KB

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2012, 21:18   #618
Ağaç Dostu

SARDUNYADA YAPRAK KIVIRCIĞI
Hastalığın en belirgin özelliği yapraklada kıvırcıklık oluşumudur.
Bitki yapraklarında kloritik solgun lekeler oluşması, damarlarda beyazlanma, sarı merkezi daireler şeklinde görülür.
Bu hasta yapraklarda nekroz oluşumu baş gösterir.
Bitkilerin şekil bozukluklarına sebep olur, bitki dejenere olup çiçek verimi azalır.
KÖK KANSERİ
Bitkilrin kök ve kök boğazına yakın yerde ur şeklinde baş gösterir,zamanla büyür ve sertleşerek kök boğazında belirgin urlar oluşur.
Hastalık ışığa ve kuraklığa duyarlıdır,hiç bir şekilde hastalıklı bitkilerden üretim yapılmamalıdır.
SİYAH KÖK ÇÜRÜĞÜ
Bitkilrimizden özellikle sardunya, begonya, cylamen,kalanchoe gibi çiçeklerde çok sıklıkla görülür, başlıca sebebi köklerde yara ve toprağın drenejının yeterdiz oluşu ve çamursu toprak, ıslak toprak ve sıcaklığın 15 -20 derece olması hastalığın çoğalma sebebidir, hiç bir şekilde hastalıklı bitkilerden çelik alınarak üretim yapılamaz.
Bu hastalıklarla mücadele için,
Captan 50, Zinep 80 veya Cupravit gibi ilaçlarla 14 gün ara ile 10 lt suya 1 yemek kaşığı dolu dolu karıştırarak ilaçlamamız halinde daha sağlıklı bitkilere kavuşmamızı sağlarız
SARDUNYA PASI
Hastalık belirtisi yaprağın üstünde renk (açılması) bozulması olarak başlayan lekeciklerdir, zaman geçtikçe kahverengi nekrotik lekelere döner, yaprağın altında açık sarı kahverengiye dönük paslı lekeler oluşur kısa zamanda sıcaklık ve nemli ortamda hastalık giderek çoğalır, yağmurlama sulama hastalığın hızla yayılmasına sebep olur.
Bu hastalık çoğunlukla top sardunya dediğimiz cins'de daha sık görülür. Hastalıklı yaprak ve dallar toplanarak yakarak veya gömerek imha edilmelidir.
Üretim kesinlikle hastalıklı anaçlardan yapılamaz,azotlu gübre kullanılması iyi değildir çünkü büyüme hızlı olacağından zayıf ve cılız filizler hastalığa dayanıksızdır.
Mücadelesi yine Captan, Cupravit ,Antracol gibi ilaçlarla mümkündür

Eski 10-07-2012, 23:47   #619
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sayın Başbahcivan,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

Yapraklarda sararma, bozulma ve çürümeyle devam eden devamında dalların taze sürgün uçlarında çürüme ile sardunya kaybına kadar giden hastalık hakkında bilginiz var mı?

Eski 13-07-2012, 20:00   #620
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Başbahcivan,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

Yapraklarda sararma, bozulma ve çürümeyle devam eden devamında dalların taze sürgün uçlarında çürüme ile sardunya kaybına kadar giden hastalık hakkında bilginiz var mı?

Sayın maki01 sardunyalar suyu pek sevmezler birde özellikle saksısı kurumadan üst üste sulama yapıldığı zaman gövde özünden kararma yapar özü sağlam olmayan bitkide yaprak sararması zamanla kuruyup ölmesine sebep olur.
Bitkilerde sonuçta bir canlı ve onlar da da damarlar var bitki özü hasta olduğu için bu damarlardan su ve topraktaki vitaminleri en uç noktalara kadar alamıyor ve böyle durumlarla karşılaşıyoruz.
Kurumuş olan yerin 3 5 cm altından kesin ve içindeki özüne bakın kararma olmuş mu?

Eski 13-07-2012, 22:46   #621
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

İlginiz için çok teşekkürler sayın Başbahcivan.

Bu tür durumlarda o dalı karamış bir nokta kalmayınca kadar bence sağlıklı olan yeşil bölüme kadar kesiyorum ama başka dallarda ya da ana gövdenin toprağa yakın bölümündeki taze bir sürgünde oluşarak ana gövdeyi de çürütebiliyor.

Aynı durumda olan bir dalı kesmeden önce ve sonraki fotoğraflarını yayınlarsam daha sağlıklı yorum yapılabilir belki.

Eski 14-07-2012, 20:15   #622
Ağaç Dostu

Alıntı:
İlginiz için çok teşekkürler sayın Başbahcivan.

Bu tür durumlarda o dalı karamış bir nokta kalmayınca kadar bence sağlıklı olan yeşil bölüme kadar kesiyorum ama başka dallarda ya da ana gövdenin toprağa yakın bölümündeki taze bir sürgünde oluşarak ana gövdeyi de çürütebiliyor.

Aynı durumda olan bir dalı kesmeden önce ve sonraki fotoğraflarını yayınlarsam daha sağlıklı yorum yapılabilir belki.
Sayın arkadaşım en güzeli sardunyaları topraktan çıkartıp temizleyeceksin taze veya aynı toprağı 1 gün havalandırdıktan sonra dikersen daha iyi olur derim.

Eski 23-07-2012, 20:12   #623
Ağaç Dostu

Türkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2012
merhabalar.benim sardunyalarim iyi durumda
bu yengeminki hastaligi ne merak ettim.yapraklari sarariyor

Eklenen Resimler

Türkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2012, 21:36   #624
Ağaç Dostu

MİRBE's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Başbahcivan Mesajı Göster
Sayın arkadaşım en güzeli sardunyaları topraktan çıkartıp temizleyeceksin taze veya aynı toprağı 1 gün havalandırdıktan sonra dikersen daha iyi olur derim.
Makicim şu an 2 sardunyamda aynı kararma durumunu yaşıyorum sen ne yaptın kurtarabildin mi ben kararsız kaldım kestim ama tekrarladı

MİRBE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 00:23   #625
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Seninle aynı durumdayım sevgili MİRBE, derin budama yaptım ama tekrarlıyor. Toprak değişimini denemek lazım, belki çözüm olur...

Eski 19-08-2012, 19:32   #626
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2012
Tekrar merhaba Sevgili Arkadaşlar...Bayramınız kutlu olsun...

Dayımın bana verdiği bir sakız sardunya var, zavallıcık çok kötü durumda.Toprağını değiştirip yeni bir saksıya alacağım,arada gübre vereceğim bunun dışında iyileşmesi için yapabileceğim bir şey var mı?

Fotoğrafa bakarsanız cidden kötü durumda olduğunu anlayabilirsiniz. Bana geleli bir hafta oldu, bu zaman zarfında minik sürgünler vermeye başladı ama bu zavallıcık şimdiye kadar hiç çiçek açmamış.

Bu arada fotoğrafta göreceğiniz solmuş yapraklar bitkiden ayrılıp saksıya dikilenler, tutar mı tutmaz mı bilmiyorum ama içimden atmak gelmedi...

Eklenen Resimler

Kryon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2012, 18:27   #627
Ağaç Dostu

Türkan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kryon Mesajı Göster
Tekrar merhaba Sevgili Arkadaşlar...Bayramınız kutlu olsun...

Dayımın bana verdiği bir sakız sardunya var, zavallıcık çok kötü durumda.Toprağını değiştirip yeni bir saksıya alacağım,arada gübre vereceğim bunun dışında iyileşmesi için yapabileceğim bir şey var mı?

Fotoğrafa bakarsanız cidden kötü durumda olduğunu anlayabilirsiniz. Bana geleli bir hafta oldu, bu zaman zarfında minik sürgünler vermeye başladı ama bu zavallıcık şimdiye kadar hiç çiçek açmamış.

Bu arada fotoğrafta göreceğiniz solmuş yapraklar bitkiden ayrılıp saksıya dikilenler, tutar mı tutmaz mı bilmiyorum ama içimden atmak gelmedi...
tutucaktir.topragi tamamen kurumadan sulama yapmayin.fotograftaki sari yapraklar hala duruyorsa mutlaka sari yapraklari kesip atin.gelicek bahar cicek acacaktir mutlaka.bence beklemeye deger.

Eski 22-08-2012, 22:21   #628
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Türkan Mesajı Göster
tutucaktir.topragi tamamen kurumadan sulama yapmayin.fotograftaki sari yapraklar hala duruyorsa mutlaka sari yapraklari kesip atin.gelicek bahar cicek acacaktir mutlaka.bence beklemeye deger.
Cevap için teşekkür ederim, o sarı yapraklar kırılmış olan V şeklindeki uzantı dallara ait. Fotoğrafı çektiğim sırada o sarı yapraklar zaten ana bitkiden ayrılmıştı. V şeklinde olduğundan belki bağlantı yerinden köklenir diye düşündüğüm için saksıya diktim, söylediğiniz gibi sarı yaprakları ayırıyorum....

Beklemek zaten mecburi, bu zavallıcık 3 yıldır dayımdaymış inanabiliyor musunuz?

Dün gece saksısının içindeki toprağı değiştirdim, bir miktar gübre verdim, inşallah mutlu etmeyi başarırım Küçük Hanımı...

Bu arada yan komşum bu gün kendi yetiştirdiği sardunyalardan birini hediye etti bana. Yapraklarında açık sarı benekler var, şimdi bu başlığı baştan sona yeniden okuyup sebebi neymiş öğreneyim...

Eski 23-08-2012, 20:44   #629
Ağaç Dostu

Türkan's Avatar

SN kryon yardimci olabildiysem ne mutlu bana.yeni sardunyanida gule gule buyut.sardunya cok direncli bir bitkidir.sizi severse(iyi bakarsaniz)sizi cok mutlu eder.bende uc rengi var hepsini cok seviyorum.birini sabirla 2 yil bekledim 3 cu yil cicek acti.ve simdilerde bir suru cicekle beni odullendiriyor.sabirli olun.iyi gunler iyi bayramlar

lolla beğendi.
Eski 24-08-2012, 00:16   #630
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Türkan Mesajı Göster
SN kryon yardimci olabildiysem ne mutlu bana.yeni sardunyanida gule gule buyut.sardunya cok direncli bir bitkidir.sizi severse(iyi bakarsaniz)sizi cok mutlu eder.bende uc rengi var hepsini cok seviyorum.birini sabirla 2 yil bekledim 3 cu yil cicek acti.ve simdilerde bir suru cicekle beni odullendiriyor.sabirli olun.iyi gunler iyi bayramlar
Sn.Türkan,
daha önceki yaşam şartlarına bakılırsa gerçekten çok sağlam bir bitki olduğu ortada, hiç güneş almayan bir ortamda yıllar yılı yaşam mucadelesi vermiş. Şimdi çektiği eziyete inat ona elimden geldiğince iyi bakacağım. Yardımınız için tekrar teşekkür ederim... Size de iyi bayramlar

lolla beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024