agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Pratik Bilgiler, Mutfak Malzemeleri ve Aletleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-07-2007, 05:26   #1
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Az tanıdığımız, tropik meyveler nasıl yenir?

Birden aklima geldi.

Tropik (ya da yabanci menseli diyelim) meyveler yurdumuzda da cogalmaya basladi.
Forumda da yeni yeni bitkileri nasil yetistiririz diye konular aciyoruz.

Bunlarin meyvelerini de nasil yiyecegimizi (degerlendirecegimizi) de ogrensek.

Ilk olarak, papaya nasil yenir?

Bilenler, bilmeyenlere anlatsin.

Selam ve sevgiler tum site uyelerine.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2007, 16:04   #2
Doğadelisi

Billur Korkmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2007
Galeri: 67
Geçenlerde faydalı bilgiler konusunda hazırladığım ARŞİV'ime bir bilgi kaydettiğimi hatırladım Sayın Balıkçı'nın bu sorusunu görünce... "Brezilya'nın Tropik Meyvaları" adlı bir başlıkta tropik iklimde yetişen tüm meyveler hakkında kısa kısa bilgiler vermişler, tümünü burada göstermek isterdim ama konumuz papaya olduğu için bu konudaki okuduklarımı buraya aktaracağım..

"Muhteşem bir A ve C vitaminleri ile potasyum kaynağı olan papayanın bağırsak gevşetici özelliği de vardır. Sabah kahvaltılarının değişmez meyvesi olan papaya, mikserde süt ile karıştırılarak da içilebilir. Ete sürülerek etin yumuşatılması için de kullanılır."

Papaya'nın kavun gibi dilimlere kesilip çiğ olarak yenildiği de ifade edilmiş..

Saygılarımla Sayın Balıkçı..

Billur Korkmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2007, 19:34   #3
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Billur Korkmaz

Cok tesekkurler, haydi bakalim, ogrenmeye devam.

Arsivdeki diger bilgileri de bekliyorum.

Ben konuyu papaya nasil yenir seklinde acmistim.

Sevgili ve degerli yoneticilerimiz, sag olsunlar, basligi Az tanidigimiz tropik bitkiler nasil yenir seklinde genellemisler.

Demek ki arsivi buraya rahatlikla koymak mumkun.

Herkese tesekkurler.

Eski 23-07-2007, 14:57   #4
Doğadelisi

Billur Korkmaz's Avatar

Ben teşekkür ederim efendim, bu siteyi ilk bulduğumda forumlarda yazdığı

faydalı bilgileri ve fotoğraflarıyla bana ilham verip üye olmama vesile olan

Saygıdeğer Balıkçı Beyefendiye.. Karınca kararınca biriktirdiğim doneleri sizlerle

paylaşmaya hazırım..

Saygılarımla..

Düzenleyen Billur Korkmaz : 23-07-2007 saat 15:40
Eski 23-07-2007, 15:02   #5
Doğadelisi

Billur Korkmaz's Avatar

Ananas

Ülkemizde de tanınan bu meyve Brezilya’da hem meyve suyu olarak hem de çeşitli et yemekleri ile pişirilerek tüketilir. Bodur ve dikenli bir bitkinin meyvesi olan ananasın değerli bir vitamin kaynağı olmasının yanı sıra idrar söktürücü özelliği de vardır. Diğer tropik meyveler gibi C vitaminince zengin olan ananas, B6 vitamini, folat, tiamin, demir ve magnezyum da içerir. Yemeklerden sonra yemek üzere çok uygun bir seçenek olmasının yanı sıra meyve salatalarına karıştırılabilir veya tavuk, deniz ürünleri ve her tür et ile birlikte pişirilebilir.

Mango

Muhteşem kokusu ve tadı nedeniyle tropik meyvelerin kraliçesi olarak da tanınan mango içerdiği B, C ve E vitaminleri, beta karoten, E vitamini, niasin, demir, potasyum, kalsiyum ve fosforun yanı sıra yüksek bitkisel lif oranı sayesinde sağlık için birebirdir. Çiğ olarak yendiği gibi gerek meyve salatası gerekse yeşil salatalara karıştırılabilir. Mango suyu da Brezilyalıların vaz geçemediği bir içecektir. Mango meyve olarak ortadan ikiye bölünüp, çekirdeği çıkarıldıktan sonra kaşıkla yeniyor.

Avokado

Zengin bir folat, A vitamini ve potasyum kaynağı olan avokado meyveler arasında 110 gramlık porsiyonda 2 gram protein ile en çok protein içerendir. Bol miktarda demir, magnezyum, C, E ve B6 vitamini de içerir. Çiğ olarak biraz şeker karıştırılarak yendiği gibi pişmiş yemeklere ve yeşil salatalarada eklenebilir. En yaygın tüketim yöntemi süt ve bal ile mikserde karıştırılarak yapılan içecektir.

Bunlar bizim ülkemizde de popüler olup tüketilmeye başlanmış aşina olduğumuz tropik meyveler.. Ayrıca tanımadığımız - şahsen benim bilmediğim- meyvelerde var aşağıdaki linkte..

www.bonjourbresil.com.br

Düzenleyen Billur Korkmaz : 23-07-2007 saat 15:34
Eski 23-07-2007, 19:32   #6
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Billur Korkmaz'a bu faydali bilgileri bizlerle paylastigi icin, ayrica sahsima karsi kullandigi nazik cumleler icin bir kere daha tesekkur ederim.

Sevgi ve saygi karsilikli olup, paylasildigi surece artacaktir.

Selam ve sevgilerimle.

Eski 23-07-2007, 19:44   #7
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
[QUOTE=Billur Korkmaz;
Zengin bir folat, A vitamini ve potasyum kaynağı olan avokado meyveler arasında 110 gramlık porsiyonda 2 gram protein ile en çok protein içerendir. Bol miktarda demir, magnezyum, C, E ve B6 vitamini de içerir. Çiğ olarak biraz şeker karıştırılarak yendiği gibi pişmiş yemeklere ve yeşil salatalarada eklenebilir. En yaygın tüketim yöntemi süt ve bal ile mikserde karıştırılarak yapılan içecektir.
QUOTE]

Billur Hanım bu bilgiye çok sevindim.
Ben de damak zevkimi hiç tatmin etmeyen bu zengin meyveyi tatlandırmanın yollarını arıyordum. Sütlü içecek fikri çok hoşuma gitti

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2007, 19:55   #8
Doğadelisi

Billur Korkmaz's Avatar

Nevsune Hanımcığım,

Avokadonun 100 gramında yaklaşık olarak 180 kalori varmış. Aynı zamanda diğer meyvelere oranla yüksek potasyum ve C vitamini içerdiğini, Bu kalori değerini ise dokusunda yüksek oranda yağ bulunmasına borçlu olduğunu okudum bir dergide hatta not almışım.. Acılığının gitmesi için de biraz yumuşamasını bekleyiniz diyor.. Kilo sorununuz yoksa sütle içsenizde, bal ilave edilmesi mevzusunda tereddütdeyim efendim..

Afiyet Olsun..

Eski 05-08-2007, 23:49   #9
Doğadelisi

Billur Korkmaz's Avatar

Bu konuya ilginin az olmasında en etkili neden, bence tropik meyvelerin fiatları sebebiyle tüketiminin çok yaygın olmayışı, piyasada belli bir kesime hitab ediyor oluşu.. Nasıl olsa alıp yiyemiyoruz, ne gereği var yorum yapmaya mı deniyor acep? Dilerim, kalorisi ve besleyici değeri bol olan bu meyveler de elma, armut, şeftali gibi pazarda ucuz ucuz satılır da vatandaş çok para vermeden satın alıp yiyebilir..

Eski 19-12-2007, 16:41   #10
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
"Nasıl yenir ? " sorusuna farklı bir yaklaşım . Bu sitede uzakdoğu meyvelerinin nasıl kesilip , soyulup ... yeneceği şekillerle anlatılmış .

http://www.simply-thai.com/Thai-Mark...eeds-index.htm

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2008, 05:26   #11
Ağaç Dostu

Mehmet Ali Aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2006
Galeri: 19
Avokado ile bilgilerinin yanlis oldugu kanatindeyim. Avokadonun sut ve bal ile yendigini hiç duymadim.En yaygin kullanimi meksika mutfagina ait olan ve genellikle misir çipsi ile yenen "Guacamole" denilen salata benzeri karisimdir. içine ince kiyilmis sogan,cilantro(yesil kisnis?),domates,yesil aci biber konur olgunlasmis yumusak avokado ile yapilir limon suyu ve tuz ilave edilir .Partilerde en çok kullanilan mezelerdendir.Resmini koymaya çalisdim ama beceredim http://www.avocado.org/retail/promot..._Guacamole.jpg tarifleri internette var . ilgilenen olursa detayli bir tarif yazabilirim.Meksika mutfaginda bizim agiz tadimiza yakin yemekler var .Avokado çok kullanilan bir urun guacomoli haricinde bazi çorbalara konuluyor çorba pistikten sonra servisten once icinde kare halinde kesilmis avokadoyu katiyorlar.
Ben domates ,peynir durumune ,salatalara ekliyorum avokadoyu kahvaltidada iyi oluyor. Sekerle degilde tuzla yenmesini tavsiye ederim.
Avokado genellikle tam olgunlasmadan koparilip satildigi icin pazardan aldiginiz zaman yumusamasini beklemeniz gerekebilir.Meyva olgunlasmaya baslayinca dis kabuk karariyor ve meyvanin kabuguna bastirdiginizda yumusaklik hissediliyor.Fakat uzun sure bekletirseniz bu kezde meyva uluyor!

Düzenleyen Mehmet Ali Aşık : 13-01-2008 saat 06:05
Mehmet Ali Aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2008, 06:30   #12
Ağaç Dostu

Mehmet Ali Aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2006
Galeri: 19
Papaya hakkindada bir kaç sey soylemek istiyorum papaya bir tur kavun gibi kesilerek yenilebilir fakat bildigimiz kavundan daha tatsiz bir meyvadir .New York'ta karayip adalari ,latin amerika gibi tropik ulkelerden gelen goçmenlerin papayayi boyle sabahlari kavun gibi yediklerine sahit oldum bu bir aliskanliktan kaynaklanmali yoksa meyvanin pek oyle ahim sahim tadi yok.Belkide bu yuzden mikserde sut ile karistirilarak yapilan ispanyolca adiyla "papaya con leche" veya baska meyvalarla karistirilarak yapilan papaya meyva sularida çok yaygindir. Benim tek sevdigim kullanimi mikserde sut,bal , vanilya karisimi yapilan içecektir.
Ayrica papaya veya mango ile yesil aci biber , sogan,domates vs katilarak yapilan "aci salsa" da bu meyvalarin kullanimi için bir fikir olabilir. Salsa denen taze soslar latin mutfaginda onemli bir tutuyor .

Mehmet Ali Aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2008, 20:29   #13
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Avakado mezesi

[QUOTE=Mehmet Ali Aşık;193647]Avokado ile bilgilerinin yanlis oldugu kanatindeyim. Avokadonun sut ve bal ile yendigini hiç duymadim.

Beyefendiye katılıyorum,ben kendi tuzlu tarifimi vereyim.

Olgun avakadoyu ortadan ikiye kesip çekirdeğini çıkarın.(yeterince olgun değilse gazeteye sarıp,oda ısısında bekletmelisiniz, hemen olgunlaşacaktır.Sert ise denemeyin bile yenmeyecek kadar acı olur,olgunlaşmasını beklemelisiniz).
Kaşık yardımıyla kabuğun içini sıyırın ve çatalla iyice ezin,sızma zeytinyağı,bol taze limon suyu,tuz ve isterseniz ezilmiş 1-2 diş sarmısakla şöyle bir karıştırın.Mısır cipsinizi nefis dipinize daldırın ve yiyin,ya da 1 yudum rakının ardından 1 çatal atın ağzınıza,sonra da bana fikrinizi yazın.

Düzenleyen berduray : 22-01-2008 saat 20:30 Neden: başlığı unutmuşum
berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 22:27   #14
Ağaçsever

zodabas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2008
Galeri: 12
Bende sizlere cherimoya (Annona cherimola) meyvesini tanıtmak istiyorum.Google arama yaptığınızda bu meyvanın resimlerini görebilirsiniz. Olgun olanları seçilmekte, kabukları soyulup **** ortadan ikiye bölünüp bir kaşık yardımıyla yenmektedir. Ağızda krema gibi kaymakta ve çilek-vanilya karışımı bir lezette sahiptir.

zodabas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2008, 17:37   #15
Ağaçsever

izmirden's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2008
Blueberry yani Likapa nasıl yeniyor??
Onu kullanarak pasta/kek yapmak mümkün olur mu sizce?
Cheesecake yapmayı planlıyorum... Sizce güzel olur mu? Meyvelerden hep frambuazlı, böğürtlenli, frenk üzümlü, çilekli ve vişneli cheesecake yaptım.. Farklı bir tadı denemek istiyorum bu sefer.. Ki mavi mavi çok hoş ve farklı bir tarzda görünür diye düşündüm oldukça merak uyandırır...
Hiç likapayı bu şekilde pasta ve ya keklerde deneyen ve yiyen oldu mu?
Bu konudaki fikrinizi yazarsanız beni çok mutlu edersiniz....

izmirden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2008, 11:37   #16
Ağaçsever

izmirden's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2008
Eğer güzel olursa mutlaka buraya yazacağım..

izmirden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2009, 20:58   #17
Ağaç Dostu

turkuaz61's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2008
Bu sene bahçemde ilk kez kiwano yetiştirdim ailece bizim hoşumuza gitmedi; ikram ettiğim arkadaşlarım da beğenmedi. Farklı şekilde tüketildiğini bilen varmı acaba?

turkuaz61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2009, 21:58   #18
Ağaç Dostu

aaylin's Avatar

Giriş Tarihi: 20-12-2008
Galeri: 5
Ülkemin meyva ve sebzelerinin gözünü seveyim. Meyvalar meyva gibi sebzeler sebze gibi yenebiliyor. Tabi ki değişik tatlara açığız ama yine de ben ülkemdeki kadar damak tadıma uyan hiç bir meyva ya da sebzeyi başka bir ülkede yiyemedim maalesef. Ya da ben de bir gariplik vardır

aaylin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2009, 00:41   #19
Ağaç Dostu

turkuaz61's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2008
Sayın İzmirden Likapanın marmelatı çok güzel oluyor .Geçen yıl Rize Anzer Yaylasından topladığımız likapalardan marmelat yaptık harika oldu.

turkuaz61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2009, 01:02   #20
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Avakado salatası

Merhaba, Avakado salatası çok lezetlidir. Patlıcan salatasını severseniz bunu da çok seversiniz.;, avakado soyulur ezilir veya küçük doğranır. Sarımsak, zeytinyağı ve limon sosu ile karıştırılır. Közlenmiş patlıcan salatası tadındadır. Et yemekleri **** sadece ekmeğe sürülerek bile yenilebilir. Tavsiye ederim.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2009, 06:06   #21
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Sert avakadoyu olgunlaştırmak için elma ile aynı poşete koyup bekletmenin yararlı olduğunu okumuştum paylaşmak istedim.

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 14:26   #22
Ağaç Dostu

hly999's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Ben şu avakadoyu bir türlü yemeyi başaramadım. Olgunlaşması için ne kadar beklesem yine de acıydı...

hly999 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 06:37   #23
Ağaçsever

KaRaMeLa's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2008
Sn Izmirden acaba blueberryli cheesecake yaptiniz mi merak ettim. Sorunuza belki cevap bulmussunuzdur uzerinden hayli zaman gecmis. Blueberryli cok cesitli pastalar kekler yapilir ve cok yaygindir burada. Cogu insan sever blueberryli keki. Bu arada likapa dendigini bilmiyordum acikcasi. Yeni birsey daha ogrenmis oldum.
Cheesecake olarak yalnizca blueberryli yemedim ama yanina diger berry cesitlerinden birini ( cilek, bogurtlen, ahududu )koyup karisik yaparsaniz sadece blueberryli yapacaginizdan daha leziz olur diye dusunuyorum.

KaRaMeLa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 22:27   #24
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
en güzel tahlili aaylin yapmış ağzınamı sağlık diyeyim elinemi gerçekten doğru.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 23:28   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2007
avakado soyulup ezildikten sonra bir tatlı kaşığı bal karıştırsanız nefis oluıyor.

akbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 14:52   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2010
akbasa katılıyorum avakadoya bal yakışıyo

hatice berra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 16:37   #27
Ağaçsever

Yusuf AYCAN's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
avokadoyu ikiye ayırıp çekirdeğini çıkardıktan sonra ortalarına birer tatlı kaşığı bal koyup bir gece buzdolabında bekletip deneyin çok güzel olur. bal yerine pekmezde olur çocuklar daha çok seviyor.

Yusuf AYCAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2010, 20:58   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2007
www.tropikmeyveci.com ve www.tropikmeyveler.com siteleri ilginizi çekebilir

biofatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2010, 23:10   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Bende guava lı kek yemiştim aroması çok güzel.Yapımıda guava lar ezilip sıvı malzemelerle birlikte keke konuluyormuş.

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2010, 23:58   #30
Yeni Üye

umcor81's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2009
Efendim ben yıllardır,özellikle sabah kahvaltılarında Kestane balı ve iyice olgunlaşmış Avakadoyu karıştırıp yemeye bayılırım.İnanın o gün biraz daha neşeli ve güzel geçer.Sağlıcakla Kalın.

umcor81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024