agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   Kendin Yap: Bahçe yürüyüş yolu (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/28429.htm)

kelebek çalısı 12-09-2012 00:57

Kendin Yap: Bahçe yürüyüş yolu
 
5 Eklenti(ler)
Geçenlerde yabancı bir sitede incelediğim sayfalar arasında dünyada D.I.Y (do it yourself) olarak geçen yani kendin yap başlığı altında yapımı oldukça pratik ve kolay olan bu bahçe yürüyüş yolunu gördüm.

Daha kapsamlı ve zorlu olan yollar da elbette var. Fakat bahçesindeki altyapı sorunları önceden halledilmiş ve gereken şartları olduğuna inanlar için belki bir alternatif olabilir.

Fotoğrafları ekliyorum. Gerekirse malzemeler ve çeşitlendirme amaçlı yorumlarla konumuza yeni ufuklar açabiliriz diye düşünüyorum.

Kaynak: Step-by-step: Installing a flagstone path - Step by step: Installing a flagstone path - Sunset

Eklenti 330985

Eklenti 330986

Eklenti 330987

Eklenti 330988

Eklenti 330989

kelebek çalısı 12-09-2012 00:58

2 Eklenti(ler)
Son bir kaç dokunuş ile,

Eklenti 330990


Eklenti 330991

YeniBON 12-09-2012 01:05

Yürüyüş yolu.
 
Tabana döşenen pvc malzemenin ne için döşendiğini anlayamadım. Yol kenarı dolu tuğla çevrilebilir. Taş araları çimlendirilebilir. İlk akla gelenlerden.

kelebek çalısı 12-09-2012 01:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniBON (Mesaj 1017632)
Tabana döşenen pvc malzemenin ne için döşendiğini anlayamadım. Yol kenarı dolu tuğla çevrilebilir. Taş araları çimlendirilebilir. İlk akla gelenlerden.

Merhaba Sn. YeniBON,

bildiğim kadarıyla bu tip yürüyüş yollarında üzerine döşenecek malzemelerin arasından yabani otların çıkışına engel olmak amacı ile bu veya buna benzer malzemeler döşüyorlar. Aksi halde yabani otları baskılamak için çakıl taşları her zaman yeterli olamayabiliyor.

Ben de kenarlarda bordür olarak taş malzeme kullanmayı tercih ederim açıkçası, tahta ile bordür yaratmak her zaman için uygun olmayabilir.

gilan 12-09-2012 01:27

Çok güzel bir görüntü ortaya çıkmış.

Derzleri çim yapmak da güzel görünüyor ama oldukça zahmetli bir iş çünkü toprak seviyesini tam olarak doğru ayarlamak gerekiyor. Alçak kalırsa makine biçemez, yüksek kalırsa hem çim zarar görür, hem taşların üstüne toprak kayar. Bu uygulama ise çok pratik. Çakıl az gelirse biraz daha eklersin olur biter.

Yalnız en alttaki plastik malzeme göllenmeye neden olmuyor mu acaba? Su geçiren bir malzeme mi o?

kelebek çalısı 12-09-2012 01:38

Sn. gilan ben de sizin gibi ilk görüşte pvc malzeme olduğunu sandığım zemine yayılan bu malzemenin bez ya da dokuma diyebileceğimiz, geçirgen bir malzeme olduğunu gördüm. Sizin de belirttiğiniz gibi yağışlarla birlikte drenaj sorunu olması kaçınılmaz olurdu eğer bu malzeme pvc olsaydı.

Seralarda yürüyüş yollarına serdikleri suni, delikli yapıda tül gibi bir malzeme var, bulunması kolay bir malzeme olduğundan tercih edilebilir sanırım.

Çakıl taşı sanırım bu yürüyüş yolunu karakteristik yapan bir unsur olmuş. Çim kullanılarak bakımını sürdürmek gerçekten hem zahmetli hem de konsept dışı olabilir.

gilan 12-09-2012 01:50

Burada çok kullanılan landscape fabric adında (Türkçesini bilmiyorum) aynen dediğiniz gibi dokuma bir malzeme var, o olabilir.

gilan 12-09-2012 01:53

Bu arada bahçe yürüyüş yolu genişlikleri ile ilgili de şöyle bir bilgi buldum:

Olması gereken yol eni:

45 cm : minimum
60 cm : fonksiyonel
75 cm : tek kişilik
90 cm : standard
120 cm : iki kişilik (iki kişi yanyana yürüyebilir)


Walkway & Garden Path Width - Landscaping Network

kelebek çalısı 12-09-2012 02:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 1017640)
Burada çok kullanılan landscape fabric adında (Türkçesini bilmiyorum) aynen dediğiniz gibi dokuma bir malzeme var, o olabilir.

Linkte görülen malzeme tam olarak bahsettiğim malzeme. Alternatif olarak geçenlerde sitemizde yer alan başka bir konuda, bir üyemiz yere bu amaçla jüt serip seremeyeceği hakkında fikir istiyordu. Gelen yanıt olumluydu. Elimizde bulunan benzer malzemeler de bu amaca hizmet ettiği müddetçe kullanılabilir.

kelebek çalısı 12-09-2012 02:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 1017641)
Bu arada bahçe yürüyüş yolu genişlikleri ile ilgili de şöyle bir bilgi buldum:

Olması gereken yol eni:

45 cm : minimum
60 cm : fonksiyonel
75 cm : tek kişilik
90 cm : standard
120 cm : iki kişilik (iki kişi yanyana yürüyebilir)


Yine burada belki de kıstas olarak göz önüne almamız gereken belki de bu yolu hangi amaçla kullanacağımız olacaktır. Mesela sebze yatakları arasında yürümek için bir bağlantı yolu gibi de kullanabilirken aynı yolu ana giriş kapımıza bağlantı olarak bile düşünebiliriz. Yine düz veya kıvrımlı hatlara sahip olabileceği gibi gezinti amaçlı olarak kullanımının yanı sıra belki de bir el arabasını yeri geldiğinde rahatça üzerinde yürütebileceğimiz bir genişliği de arzu ediyor olabiliriz.

Bu yönden verdiğiniz genişlik ölçülerinin planlama yaparken faydalı olacağına inanıyorum.

attar 12-09-2012 06:13

bahçe yürüme yolunda kullanılan taşların fiyatı hakkında bilgisi olan var mı

nurcanaybay 12-09-2012 07:42

Geçmiş yıllar da yan bahçeye kayrak taşı döşemiş aralarını da çimlendirmiştim.Toprak seviyesini çok iyi ayarlamak gerekiyor ,en doğru şekilde yapılsa bile çimi makina ile biçemiyorsun .Her taş aralığında ki çimleri makas ile biçmek zorunda kalıyorsun ki bu çok
zor ,usandırıcı bir işlem .

Bir başka yıl ise kayrak aralarına alisyum tohumu ektim .Bu işlemde de tohum miktarını
çok iyi ayarlamak gerekiyor .Daha sonra fazla fideleri alırız diye düşünmeyin ,zor ve yanındakilere zarar verebiliyorsunuz.Benim alisyumların 10-12 cm olmaları gerekirken 30-40
cm uzaması da ayrı bir sorun olmuş böylece emeklerimde boşa gitmişti ( paket içinde ki
tohumlarda güvenilir olmayabiliyor ).

Bu tecrübelerimin doğrultusunda, kayrak arası çakıl en pratik ve kullanışlı yöntem
derim :))

selis 17-11-2012 14:51

Bir süredir bahçeme yeni bir şekil vermek için, peyzaj başlıklarını okuyorum.. Yapmak istediğim şey taş aralarından yeşillikler fışkırmasıydı..
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay (Mesaj 1017665)
Her taş aralığında ki çimleri makas ile biçmek zorunda kalıyorsun ki bu çok
zor ,usandırıcı bir işlem.

Bu tecrübelerimin doğrultusunda, kayrak arası çakıl en pratik ve kullanışlı yöntem
derim :))

Yaşananları her zaman dikkate almak gerekir..
Ya da yaşayarak mı öğrensem ki.. :rolleyes:

Ben fakir 17-11-2012 15:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi attar (Mesaj 1017648)
bahçe yürüme yolunda kullanılan taşların fiyatı hakkında bilgisi olan var mıZaman geçmiş ama, ne olur, ne olmaz diye ben bildiklerimi ileteyim:

1- Kaplamalık kayrak taşının fiyatı 175.- TL/Ton idi yaz başında. Bir ton taş 12 mt kaplarmış.

2- Landscaping fabric, zemin ıslah bezi demek oluyor.

3- Bu bezin gözenekli olacağını sanmıyorum. Zira delikler ne kadar küçük olursa olsun; yabani ot sürgünleri aradan geçiyorlar. Benim yaptığım yürüyüş yolunda zemine beton dökmüş olmama rağmen yer yer ayrık sürgünleri çıkmaya başladı bile.

Halil Balaban 17-11-2012 16:32

Sayın Kelebek Çalısı merhaba,
Ben topraksız tarım forumundan yeni yeni diğer forumlara geçmeye başladım. Onun için yeni başlayan konuları takip etmeye çalışıyorum. Birkaç yüz mesaja ulaşmış konuları okuyunca. Yaşım gereği olsa gerek, benzer konular karışıyor. Öyle olmasına rağmen yeni konunuzu kaçırmışım. Hayırlı olsun. Çok faydalı olucak elinden iş gelen arkadaşlar çok faydalanıcak. Tahta bordür konusunda siz ve Yeni Bon tamamen haklısınız. Eğer iyi empreye edilmiş olmazsa, bir süre sonra bozulacaktır. Sayın Ben Fakir siz de alta döşenen gözenekli malzeme konusunda çokhaklısınız. Domates için kullandığım alanda yere serdiğim naylonu, otlar delik teşik ettiler. Başka kolayca yapılabilecek konularda da buluşmak üzere herkese sevgi ve saygılar.
Halil Balaban

selis 17-11-2012 16:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halil Balaban (Mesaj 1049749)
Domates için kullandığım alanda yere serdiğim naylonu, otlar delik teşik ettiler.

Halil Bey yukarıdaki gibi bir dizilişi yapmak niyetindeyim.. Çakıl taşlarının altına sıradan sera naylonunu kesip örtmek istiyorum.. Sizin bahsettiğiniz naylon da bu tarz bir şey değil mi? Yabancı otların onu delip geçmeleri mümkün olmasa gerek..

Halil Balaban 18-11-2012 12:59

Sayın Selis,
Domateslerimin altına (Daha doğrusu üstüne cocopeat yastıklarını koymak için yaptığım, ahşap, ranza benzeri sedirlerin altına) serdiğim naylon örtü, sera naylonundan biraz daha ince bir naylondu. Açık yeşil şeffeaf ve ışık geçiren bir naylondu. Işık aldığı için otlar canlı kalıyorlardı. Yani siyah olması lazımdı. Bu bir düşünce olsada; aslında size değil benim kullandığım amaçla naylon kullananlara yol göstermesi için yazdım.
Size işinizde Sayın Ben Fakir'in yaşadığı betonlu tecrübeden sonraki sözleri yararlı olmalıdır. Ayrıca naylon döşerseniz, taşlardan süzülen suyun drenajını da engelleyebilirsiniz. Bunu da göz önüne almak gerekir.
Bir sürü laf ettim. Ama her halde karıştırmadan doğru anlatabildim.
Çok merak ettiğim bir şey var. Avatarınızdaki resimde motosiklete binen sizmisiniz. Sevglerimle, sağlıklı ve mutlu kalın.
Halil Balaban

cigdemordu 14-01-2013 21:48

Ben yaza deniycem yalın bı bahçem var umarım güzel olur.

prıtt 27-07-2013 11:53

Arkadaşlar bu tip yürüyüş yolunda yabancı otların çıkmaması için çeşitli to ilaçları **** kimyasal kullanmak aceba zararlı olabilirmi?

kelebek çalısı 27-07-2013 13:23

Taşlar serildikten yani yürüyüş yolu tamamlandıktan sonra taşların arasında kendisine yaşam ortamı bulan ve çimlenerek yayılabilen yabani otlar olabilir. Sonuçta uçuşan tohumlar bu tip taş aralarında kendilerine fevkalade uygun bir yaşam alanı bulabiliyorlar.

Bu durumda çıkan yabani otları kimyasal kullanma yoluyla da ortadan kaldırmayı seçebilir ya da kimyasala karşıyım diyorsanız, dönem dönem çıkan bu yabani bitkileri kökünden sökmeye gayret ederek yürüyüş yolunu temiz tutmayı deneyebilirsiniz.

metulen 04-02-2014 21:00

2 Eklenti(ler)
Ekteki resimler benim yazlıktaki bahçeme ait. Maalesef bahçe çimini(hazır rulo çim) yapan firma çok kötü bir şekilde oluşturdu yolu. Oldukça asimetrik bir duruşu var ve zamanla çimler canlılığını yitirdiği için görüntü daha kötü oldu. Ayrıca taşlarda oynama sorunu var ve direnaj sorunu nedeniyle taş altlarında çamurlanma yapıyor. Bastığınızda vıcık vıcık oynuyorlar. Taş altlarına inşaat kumu ile düzenleme yaparak oynama sorununu ve çamurlanmayı azaltmaya çalıştım. Çok tatmin edici bir sonuç elde edemedim ama şimdilik bu şekilde idare ediyorum. Baharda yolu komple söküp daha düzgün doğal taşlarla yeniden yol yapmayı planlıyorum. Buradaki paylaşımda gösterilen tekniği beğendim. Hem daha stabil bir yol olur hem de çimenlere kontrast olur diye düşünüyorum.

kelebek çalısı 05-02-2014 01:32

Sn. metulen, yeniden dizayn edeceğiniz yürüyüş yolunuzla ilgili çalışmaları ve gözlemlerinizi burada paylaşacağınızı ümit ederim.

Çim alanlar içindeki yürüyüş yolları veya çiçek tarhı gibi bölgeleri kontrol altında tutmak, muntazam görüntü sağlamak pek de kolay olmuyor sanırım. En azından bana pratik gelmediğinden çim alan görüntüsünden vazgeçenlerden biriyim.

Fotoğrafta görüntülenen yürüyüş yolunun asimetrik oluşu bence artı bir özellik. Bahçeyi keskin ve net bir şekilde bölen sert bir çizgi yerine böyle yumuşak, kavisli bir yol hem daha doğal bir etki bırakıyor hem de sakil durmuyor. Alt yapı sorunu fotoğraflardan belli olmadığından adım taşları ile yarattığınız bu görünüm göze hoş gelmekte.

Bu sayfaya göz gezdirmiş miydiniz?

http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-...leme/28248.htm

metulen 05-02-2014 08:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı (Mesaj 1247253)
Sn. metulen, yeniden dizayn edeceğiniz yürüyüş yolunuzla ilgili çalışmaları ve gözlemlerinizi burada paylaşacağınızı ümit ederim.

Çim alanlar içindeki yürüyüş yolları veya çiçek tarhı gibi bölgeleri kontrol altında tutmak, muntazam görüntü sağlamak pek de kolay olmuyor sanırım. En azından bana pratik gelmediğinden çim alan görüntüsünden vazgeçenlerden biriyim.

Fotoğrafta görüntülenen yürüyüş yolunun asimetrik oluşu bence artı bir özellik. Bahçeyi keskin ve net bir şekilde bölen sert bir çizgi yerine böyle yumuşak, kavisli bir yol hem daha doğal bir etki bırakıyor hem de sakil durmuyor. Alt yapı sorunu fotoğraflardan belli olmadığından adım taşları ile yarattığınız bu görünüm göze hoş gelmekte.

Bu sayfaya göz gezdirmiş miydiniz?

http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-...leme/28248.htm

Merhaba. Asimetrikten kastım aslında taş dizilimleriydi. Taşlar çok alakasız bir şekilde yerleştirilmiş. Yani yolun her iki yanındaki kenar kısmında düz bir hat oluşmuyor. Başka bir konuya çimen sorunum için fotoğraf ekledim. Oradan durumu daha net görebilirsiniz. Linki: http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-...tm#post1247213

Ayrıca sizin paylaştığınız linkteki konuyu da inceledim. Çok başarılı çalışmalar var. Hatta oradaki çalışmaları görünce aklıma başka fikirler de geldi:rolleyes: Teşekkürler tavsiyeniz için.

tuvana-t 13-04-2014 22:24

Bu güzel fikir ama kayrak taşı hem pahallı ham de belli bir miktarın altında nakliye yapmıyorlar. Ben de farklı bir yol deneyeceğim...bahçemde de yaklaşık 10 m. kadar bir bahçe yolu yapmam gerek. Yarın başlıyorum yapmaya... Alta pvc yerine gazete kağıdı döşenirse otların çıkışını önlediğini duymuştum... Geçen yıl çok küçük bir alanda denedim. İşe yarıyor.
50 cm. 20 cm.lik tahtalar kestirdim. Toprak üzerine ince kum, onun üzerine aralıklarla bu tahtaları, onların ara boşluklarına da çakıl döşeyeceğim... Bakalım nasıl olacak...

oguzhanerturk 01-05-2014 16:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tuvana-t (Mesaj 1270453)
Bu güzel fikir ama kayrak taşı hem pahallı ham de belli bir miktarın altında nakliye yapmıyorlar. Ben de farklı bir yol deneyeceğim...bahçemde de yaklaşık 10 m. kadar bir bahçe yolu yapmam gerek. Yarın başlıyorum yapmaya... Alta pvc yerine gazete kağıdı döşenirse otların çıkışını önlediğini duymuştum... Geçen yıl çok küçük bir alanda denedim. İşe yarıyor.
50 cm. 20 cm.lik tahtalar kestirdim. Toprak üzerine ince kum, onun üzerine aralıklarla bu tahtaları, onların ara boşluklarına da çakıl döşeyeceğim... Bakalım nasıl olacak...

Merhaba arkadaslar,

Çok faydalı ve ilgimi çeken bir konu. Paylaşımlarınız için teşekkürler.

Acaba tuvana-t döşeme işleminize başladınız mı? Merak ettim doğrusu. Fotoğraf paylaşırsanız memnun olucam.

becoca 04-05-2014 10:37

Merhabalar. Yapmış olduğunuz yol hoşuma gitti. Kullandığınız malzemeleri ve maliyeti ile bilgi alabilir miyim?

Kısmetse çarşamba günü bir yer alıyoruz. Orada uygulama yapacağım. Yaklaşık 18 Metre kadar bir yol yapmam gerekli.

Ancak daha önce bu tarz konulara hiç yönelmemiştim. El becerim var. Sadece ihtiyacım olan doğru bilgi. Bunu da bu forumdan edinebileceğim galiba :)

Diğer konularda görüşmek üzere ...

kelebek çalısı 09-05-2014 21:47

Malzeme ve maliyet konusu tamamıyla değişken. Burada amacımız fikir oluşturmanıza yardımcı olmak, sizlerin de hayal gücü ve elinizdeki imkanlar doğrultusunda yeni ufuklar açmanıza ön ayak olmak. Örnekte kullanılan malzeme ve muadili ürunler kolaylıkla temin edilebilecek türden. Fakat sizler daha iyi, daha yaratıcı, çözüm odaklı projelerle buraya katkıda bulunabilirsiniz.

Eğer sizler de uygulama aşamalarınızı adım adım fotoğraflayarak bu sayfada paylaşırsanız sayfamız renklenir ve yeni fikirlere zemin oluşur.

abk 22-06-2014 01:20

Bahçem icin Google da yürüyüş yolu ararken yolum yine buraya dustu. :) En guzel, en dogru bilgiler bizim sitemizde.

metulen 20-10-2014 13:55

5 Eklenti(ler)
Merhabalar.
Bahçemdeki çimleri iyiden iyiye kaybettikten sonra nihayet kolları sıvamaya kararverdim ve öncelikle çim var diye yapamadığım bahçe hortumunun olduğu duvara kadar yol yapmaya karar verdim (Yaklaşık 2 - 3 metre) . Sitemizde kullanılmayan 16- 20 adet doğal taşı kullanacaktım yani para vererek seçip alma şansım yoktu. Bahçe yolu yapacak arkadaşlara fikir olması açısından resimleri burada paylaşıyorum.

Bahçedeki yolu Şiledeki bir peyzaj firması yapmıştı. taşlar sürekli oynuyordu ve iyice toprağa gömüldüler. Bir ara onları da yeniliycem. Benim yaptığım yolu bu peyzajcı müsvettisinin yaptığı ile karşılaştırmanızı öneririm. Amatörcede olsa uğraşılınca, parayla yapılan işten çok daha iyi sonuç çıkabileceğini gördüm.

Önce bulduğum taşları dizerek yol için fikir edinmeye çalışıyorum. Bu dizilimi beğenmedim.
Eklenti 522024

Bu dizilimde karar kıldım:
Eklenti 522025

Taşların izdüşümünü alıp toprakta yerlerini eşiyorum ki sağa sola kaymasınlar.
Eklenti 522026

Direnaj ve çamura gömülme gibi sorunları halletmek için de taş altlarına biraz kum koydum. Fazla koyunca taşlar kayabiliyor. Dikkat etmek lazım.
Eklenti 522027
Son olarak yolun bitmiş hali. Altta paralel görülen ise peyzajcının yaptığı yol.
Eklenti 522028

Emre Albayrak 21-10-2014 14:26

kayrak kullanımında genelde iki sıra değilde adım taşı oalrak birbirinden 30 santim uzağa bir sıra halinde yaparsanız hem çim alanınızı bölen bir görünüm oluşmaz hem daha şık bir uygulama olur.. bu arada yol yapıalcak iki noktayı bir doğru halinde değil "s" şeklinde bağlarsanız formal bahçe monotonluğundan da kurtulmuş olursunuz..

metulen 21-10-2014 21:03

Bahçede dökme betondan oluşturulmuş taşlarla yol olmasındansa kayrak taş olmasını tercih ediyoruz ve bahçenin çime el verişliliğini düşündüğümüzde fazladan yol azalan çim alanı olarak bize avantaj olarak dönüyor. Bu yaptığım yol çok işlek ve çim varken o kısımdaki çimlere çok zarar veriyordu. Şu ara bahçenin çimlerini tekrardan oluşturmaya çalışıyorum. Bu nedenle de ayak basacak her yere kayrak koymayı uygun gördük. Zaten bahçede direnaj sorunu olduğundan yağmurlu havada çimlerde yürümek hem çimi bozuyor hem de çamurun üste çıkmasına neden oluyor.

İki sıra olmasının ise göze daha hoş geldiği kanaatindeyim. Böylelikle daha doğrusal ve kenarları düz bir hat şeklinde yol yapılabiliyor. Peyzajcının para alarak yaptığı yolu gördükçe de kendi yaptığım yol daha kıymetli geliyor :)

bahcekurdu 25-06-2015 01:24

arkadaşlar yakında bende bu tarz bir yürüyüş yolu yapacağım. fakat bu konuda çok acemiyim.en baştaki resimlerde neler yapıldığını ayrıntılı şekilde anlatır mısınız.zemin düzeltmesi yaptıktan sonra sade kum mu yoksa çimento kum karışımı bişi mi dökmek gerekiyor

Sefa Doğal Taş 26-06-2015 10:35

kayrak taşı üretimi ve uygulaması
 
3 Eklenti(ler)
-3 cm aralığındaki kalınlıkta doğal kayraktaşı ile duvar kaplaması, şömine, barbekü,iç mekan kaplamaları gibi dekoratif amaçlı uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Bu kalınlıktaki kayrak taşının 1 tonu ile yaklaşık 14-15 m² alan kaplanabilmektedir.

4-6 cm aralığındaki kalınlıkta doğal kayraktaşı; yaya yolları, park ve bahçe düzenlemeleri, binek araç yolları, kelebek duvar yapımı, bina su basmanları, havuz kenarları gibi uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu kalınlıktaki kayrak taşının 1 tonu ile yaklaşık 9-10 m² alan kaplanabilmektedir.

6-10 cm aralığındaki kalınlıkta kelebek duvartaş ise beton derzli olarak araç yollarında, çim arası harçsız olarak veya park ve bahçe düzenlemelerinde atlama taşı şeklinde, merdiven basamağı yapımında olmak üzere değişik amaçlara hizmet etmektedir. Bu kalınlıktaki kayrak taşının 1 tonu ile yaklaşık 5-6 m² alan kaplanabilmektedir

Sefa Doğal Taş 26-06-2015 10:40

Dekoratif doğal yarılmış ve yüzeyi pürüzlü doğal taşlar grubuna giren “kayrak taşı”; kayağan taşı, sleyt ya da arduvaz olarak da bilinir ve jeolojik yapısal özelliklerinden faydalanılarak kullanılır. Kayrak taşı; jeolojik olarak çamurtaşı, silttaşı, şeyi ve volkan küllerinin bileşimlerine sahiptir. Kayrak taşının doğal olarak ayrılan tabaka yüzeyleri pürüzlü bir yapıdadır. Kayrak taşları, değişik mineral bileşimleri nedeniyle çeşitli renk ve desenlerde bulunurlar.

Yaygın olarak kayrak taşı veya arduvaz olarak da bilinen bu yapı taşlarına yüzeyindeki siyah renkli dentritik yapı, fosil görüntüsü verir. Kayrak taşı; binalarda estetik görünüşlü dekorasyon malzemesi ve Almanya, Avusturya gibi ülkelerde tarihi nitelikteki binalarda kiremit yerine çatı kaplaması olarak da kullanılırlar. Kayrak taşı, atmosfer etkilerine ve aşınmaya karşı dayanıklı olup gözenekli değildir. Büzülme ya da eğilme yapmaz. Bu nedenle günümüzdeki yapılarda; en çok da dış mekanlarda, estetik bir kaplama malzemesi olarak, pencere kenarlarında, eşiklerinde ve taban döşemelerinde kayrak taşı tercih edilmektedir. Bu düzenlemelerde doğal ya da ebatlanmış şekillerde kullanılmaktadırlar. Bunun yanı sıra arduvazın bol olarak bulunduğu yörelerde bina yapı taşı olarak da rastgele boyutlu ve tuğla boyutunda kesilmiş olarak kullanıldığı görülmektedir.

Sefa Doğal Taş 26-06-2015 10:52

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi becoca (Mesaj 1279353)
merhabalar. Yapmış olduğunuz yol hoşuma gitti. Kullandığınız malzemeleri ve maliyeti ile bilgi alabilir miyim?

Kısmetse çarşamba günü bir yer alıyoruz. Orada uygulama yapacağım. Yaklaşık 18 metre kadar bir yol yapmam gerekli.

Ancak daha önce bu tarz konulara hiç yönelmemiştim. El becerim var. Sadece ihtiyacım olan doğru bilgi. Bunu da bu forumdan edinebileceğim galiba :)

diğer konularda görüşmek üzere ...

Eklenti 561878

Eklenti 561879

bahcekurdu 26-06-2015 23:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı (Mesaj 1017633)
Merhaba Sn. YeniBON,

bildiğim kadarıyla bu tip yürüyüş yollarında üzerine döşenecek malzemelerin arasından yabani otların çıkışına engel olmak amacı ile bu veya buna benzer malzemeler döşüyorlar. Aksi halde yabani otları baskılamak için çakıl taşları her zaman yeterli olamayabiliyor.

Ben de kenarlarda bordür olarak taş malzeme kullanmayı tercih ederim açıkçası, tahta ile bordür yaratmak her zaman için uygun olmayabilir.

sayın kelebek çalısı bu bahçe yolunu yaparken harç kullanılıyor mu yoksa alt kısama sadece kum mu seriyoruz

bahcekurdu 27-06-2015 00:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre Albayrak (Mesaj 1326828)
kayrak kullanımında genelde iki sıra değilde adım taşı oalrak birbirinden 30 santim uzağa bir sıra halinde yaparsanız hem çim alanınızı bölen bir görünüm oluşmaz hem daha şık bir uygulama olur.. bu arada yol yapıalcak iki noktayı bir doğru halinde değil "s" şeklinde bağlarsanız formal bahçe monotonluğundan da kurtulmuş olursunuz..

sayın emre albayrak benim bahçemde çok fazla ot çıktığı için her sene otları ayıklatıp belletiyorum.bu yüzden toprak çok gevşek hale geliyor.başlangıçtaki yolu yapmayı düşünüyorum fakat zemini nasıl setleştirebilirim acaba

bahcekurdu 27-06-2015 00:37

bahçe toprağı sertleştirme
 
değerli forum üyeleri, bahçemde çok fazla ot çıktığı için her yıl belletiyorum. fakat bu da toprak zeminin yumuşamasına yol açıyor. oysa ben rahatça gezebilecek gezerken ayakkabımın içine toprak girmeyecek, çocuklarımın rahat bir şekilde dolaşacağı biraz sert bir zemin istiyorum. sizce ne yapmalıyım.
şimdiden teşekkürler

nkutsay 27-06-2015 02:37

Silindir gecip cimlendirseniz?

bahcekurdu 27-06-2015 13:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay (Mesaj 1391142)
Silindir gecip cimlendirseniz?

bahçeme yazdan yaza gidiyorum. bu yüzden çim bakımını sürekli yapamam diye düşünüyorum.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020