agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-07-2008, 14:27   #1
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Bahçe düzenlemede meyva ağaçları ve sebzeler

Çeşitli nedenlerle bahçemde sebze ve meyva ağacı yetiştirmek istemiyorum. Ancak gerek güzellikleri nedeniyle gerekse tadımlık olarak bir iki örnek bulunsun da istiyorum.

Yetiştireceğim meyva ağaçları da bahçe düzenlemesinin bir parçası olsun istiyorum.

Bu konuda önerilerinizi almak ve deneyimlerimizi paylaşmak isterim.
  • Biz meyva ağacı olarak bodur elma ve şeftaliyi tercih ettik. Ağaçların birkaç yıl içinde meyve vermeleri, çok büyümemeleri bizi memnun etti.

• Çitlerde böğürtlen çeşitlerini yaşatmaya çalışıyoruz.

• Maviyemiş ve frenk üzümleri de yaşatmayı başarırsak umuyorum isteklerimize cevap verecek.

• Bu ayki bağbahçe dergisinde (www.ngb.gen.tr/bagbahce) görünce aklıma geldi enginar da çok hoş görünen bir sebze. Acaba küçük bir göbekte yetiştirmek nasıl olur?

• Süs kabağının da bahçe düzenlemede kullanıldığını duymuştum.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 15:32   #2
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Galeri: 637
Bence Nar Ağacı da oldukça güzel bir meyve ağacı. Çiçekleri güzel, kışın yaprak dökmüyor, meyveleri uzun süre üzerinde kalabiliyor. Hem sizin istediğiniz gibi bodur kalıyor.

Malta Eriği'nin de yaprak rengi ve formunu seviyorum. Bende olmadığından ne kadar büyüyebileceğini bilmiyorum ama bu kış dikeceğim meyve ağaçlarından birisi.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 16:37   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Feijoa ağacı, meyve ağacı olmasına rağmen peysajda kullanılan bir bitki. Hastalıklara dayanıklı, gösterişli açan çiçekleri, geç donlara yakalanmayışı, her dem yeşil oluşu olumlu özellikleri. Meyve için en az iki ağaç gerekiyor olması ise dezavantajı.

İğde, muhteşem kokusu ve sarkık yapısı ile bahçemde en sevdiğim ağacım. Birazda hızlı büyüdüğü için seviyorum galiba.

Vişne, hem ilaç, özel bakım istemeyişi, hem de erken yıllarında vermeye başladığı kuşları cezbedici meyveleriyle, bahçenize hareket katarken evinizin reçel, likör, komposto ihtiyacını rahat rahat karşılayacaktır.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2008, 10:47   #4
Yeni Üye

Toro42's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2008
Bende Ters Dut ağacını önermek isterim.
Hem meyvesinden yararlanırsınız.
Hem de fazla yer kaplamaz diğer dut ağaçları gibi...

Toro42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2008, 12:42   #5
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Öneriler çok hoş. Ankara ve özellikle bizim bölgenin soğuklarını düşünerek seçim yapmak gerekecek.

İğde rengi ve yapraklarını da beğendiğim bir ağaç. Keşke çit çevresine çalı gibi olanlardan dikseymişim diyorum, hem çiti örterdi hem de hoş görünürdü. Şimdi de göknar ve sedir bulunan bir köşeye dikmeyi düşünüyorum, arkada onların yeşilliği ile iğdenin rengi hoş olur. Yalnız yer hesabı yapmam gerekiyor.

Vişne de cazip geldi. Bu arada bodur kirazları da arkadaşlardan duyunca araştırıp ikisinden birini seçeyim diyorum.

Nar ve malta eriği benim de beğendiklerimden. Yalnız Ankara'da şehir içinde yetiştiklerini görüyorum da şehir dışında pek görmedim.

Ters dut da aklımızda. Bakalım yer hesabı sonunda elimizde ne kalacak, ona bağlı.

Eski 14-08-2009, 14:52   #6
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Bir bahçede kabak ile yapılmış süslemeyi çok beğendim.
Name:  kabak-0.jpg
Views: 6523
Size:  36.3 KB

Eski 14-08-2009, 14:55   #7
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Enginarın çiçeğinin güzelliği biliniyor. Yapraklarının da devasalığı, rengi de hoş.

Bahçe düzenlemesinde kullananlardan örnekler:

Name:  enginar.jpg
Views: 6496
Size:  20.8 KB Name:  enginar-2.jpg
Views: 6448
Size:  39.0 KB

Eski 14-08-2009, 15:04   #8
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabah Mesajı Göster
Enginarın çiçeğinin güzelliği biliniyor. Yapraklarının da devasalığı, rengi de hoş.

Bahçe düzenlemesinde kullananlardan örnekler:

Eklenti 98019 Eklenti 98020
sayın saah;
geriye ne kaldı, ,gene hepsini diktiniz, bir adet de armut ağacı dikin bari, çiçekleri güzeldir
kolay gelsin

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 15:07   #9
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Merhaba,
Nette görüp hoşuma gitmişti. Lahana ve latinlerle bir düzenleme.Ve diğer ,

Eklenen Resimler

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 15:15   #10
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Yalnızca meyva bahçesi olmasın aynı zamanda seyirlik de olsun -tercihim o yönde- denildiğinde hepsini dikme şansınız olmuyor. Yoksa hepsini dikerdik.

Sebze bahçelerinde bir adet sebze olur mu? Genelde olmaz ama sebzeyi güzelliği için kullananların bahçesinde bir adet de olabilir.

Eski 14-10-2009, 10:37   #11
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tturt Mesajı Göster
2006 yılının kasım ayında eşim yer elması kabuklarından yer elması olduğunu duymuş bizde kabukları toprağa aralıklarla koyduk. Hatta saksılardan birinin içerisine de koymuşuz.

2007 yılı mayıs, haziran aylarında saksıda ve toprakta bazı saplar yanlarından yapraklanarak uzuyor biz nasıl bir çiçek olacak diye merak ediyoruz tıpkı ayçiçeğinin sapı gibi. Unutmuşuz da yer elması diktiğimizi. Neyse yaz geçti sap ve yapraklar duruyor bizde koparıp atmıyoruz merakla bekleyişe devam. Yanılmıyorsam kayınvalidem yer elması olduğunu söyleyince aklımıza geldi.

Ekim ayında çok güzel sarı çiçekler açtı. çiçekleri geçince de toprağın altından yer elmaları toplayıp afiyetle yedik.

Artık her yıl kabuklarından dikiyoruz hem ekim ayında güzel çiçekler oluyor hem de yer elması yiyiyoruz.
Name:  yerelması.jpg
Views: 7011
Size:  59.4 KB

Eski 14-10-2009, 13:04   #12
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Galeri: 112
Sayın Sabah,
Çalı formunda olan ve Ankara'nın sert ikliminden de zarar görmeyecek goji berry'de düşünebilirsiniz. Birde nacizane önerim çıplak köklü almayın dikmeyi düşündüğünüz ağaçları her şeyi tam yaptım diye düşünsek de tutmayabiliyor. Köklü saksıda almak biraz daha fiyatlı olsada, çıplak köklü tutmadığı zaman hem üzüntü hem de daha masraflı olabiliyor.
Enginarın çiçeğini bu sene ilk kez komşumda gördüm gerçekten çok güzel.

tturt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2009, 22:18   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Bir fikir vermesi için, Pintung Tropikal Çiçek ve Tarım Fuarı'ndan bazı görüntüler ekledim.
Belki deneyenimiz çıkar...

Diğer bilgiler şöyle:
Pingtung County is a county in Southern Taiwan. Pingtung County is officially administered as a county of Taiwan Province of the Republic of China.

translate.google'nin bana söylediği şu:
Pingtung İlçesi Güney Tayvan bir ilçesidir. Pingtung İlçesi resmen Tayvan Eyaleti Çin Cumhuriyeti bir ilçe olarak yönetilmektedir.
İngilizcesi iyi olan daha anlaşılır olanını tercüme ediversin gari

Name:  Asma.jpg
Views: 7537
Size:  71.1 KB

Name:  Asma3.jpg
Views: 5160
Size:  74.7 KB

Name:  Asma5.jpg
Views: 5339
Size:  73.6 KB

Name:  Asma6.jpg
Views: 5303
Size:  74.0 KB

Name:  Asma7.jpg
Views: 5181
Size:  72.0 KB

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024