agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni131Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-12-2010, 19:34   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2010
Çok sağolun Nurcan Hanım. Heyecanımı sizlere anlatabiliyor olmak beni mutlu ediyor. İnşallah herkesin büyük mutluluklar yaşayabileceği kendi bahçeleri olur.

İyi dilekleriniz için teşekkürler, saygılar.

mesutcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2010, 20:45   #32
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Her mesajı heyecanla okumaya devam ediyorum. Nereden nereyeee, teşekkürler paylaşımınız için. Daha pekçok güzellik göreceğiz ve öğreneceğiz bu başlıkta.

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2010, 21:07   #33
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mesutcan Mesajı Göster
Çok sağolun Nurcan Hanım. Heyecanımı sizlere anlatabiliyor olmak beni mutlu ediyor. İnşallah herkesin büyük mutluluklar yaşayabileceği kendi bahçeleri olur.

İyi dilekleriniz için teşekkürler, saygılar.
Heyecanını anlamamak elde değil.Umarım bizimde senin gibi düzenleyebileceğimiz bahçelerimiz olurda ortak fikirler türetiriz.

(Mesut kardeşim burda da karşılaşmak varmış kaderde)

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2010, 22:58   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2008
mesut bey paylaşımlarınız için çok teşekür ederim oldukça bilgilendik sayenizde sizlere bahçenizde keyifli günler dilerim
saygılarımla kenan

merakli57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2010, 22:32   #35
Ağaç Dostu

Cemo Bey, Kenan Bey ve Mehmet'cim. Çok sağolun güzel dilekleriniz için. İnşallah sizlerin çok daha güzel bahçeleri olur. Henüz bahara vakit var ama sizden çooook fikirler almam gerekecek. Daha yapılacak o kadar çok şey var ki.

Mehmet seni görmek çok güzel. Kendine çok iyi bak.

Saygılar.

Eski 07-12-2010, 19:54   #36
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Mesutcum seni burada görmek benim için ayrı bir güzellik oldu.Senden çok ben sevindim.Bu arada bahçe süper oluyor.Yardıma ihtiyacın olursa atlar gelirim.

Peyzaj ve düzenleme konusunda Nuri hocamdan (Nuri MURVET) destek alabilirsin.
Peyzaj : Bahçe, su, kaya, tasarım, uygulama

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2010, 20:20   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Sayın Mesutcan,ellerinize ve emeğinize sağlık.

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2010, 15:30   #38
Ağaç Dostu

Çok teşekkürler sayın adavci. İyi dilekleriniz beni gururlandırıyor.

Mehmet daha peyzaj işi sıfır desem yeri. O konuda çok yardıma ihtiyacım olacak. Bahara inşallah yoğun şekilde konuyla ilgili çalışırız birlikte.

Saygılar.

Eski 09-12-2010, 16:13   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2008
evin yagmur suyu gideri bostana zarar vermiyecekmi yagmur zamanı

ercanx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2010, 16:26   #40
Ağaç Dostu

Ercan Bey güzel bi noktaya parmak bastınız. Açıkçası hiç düşünmedim.

Bostanım Haziran'dan beri mesaide. Henüz kış yağmurunu görmedi. Yazlık sebzeleri zaten söktüm. Şu an bolca marul var üzerinde. Köşesinde de yazdan kalan ve büyümeye çalışan bir kaç çilek. Marul bildiğim kadarıyla bol suyu seviyor. Yağmurlar sonucu gelen su, oluğun ağzına yakın bölgelerde belki sıkıntı çıkarabilir ama diğer yerler kurtulur gibime geliyor.

Bir çok kişi "olukları şebekeye bağlat gitsin" şeklinde akıl verdi ama ben bu kanun dışı işi yapmak istemedim. Yasak konduysa bi sebebi vardır mutlaka. Bir çok komşum bu yasağı dinlemeden olukları kanalizasyon şebekesine bağladı. Benimkiler açıkta.

Yağmur suyu bostana zarar verdiğinde ne yapmalıyım tam bilemiyorum açıkçası. Sanırım bekleyip görmekten başka çare yok.

İlginize ve dikkatinize teşekkürler.

Eski 09-12-2010, 17:16   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
hedefimdeki çim bahçeyi siz gerçekleştirebilmişsiniz
çok güzel duruyor inşallah havuzunuz bittiğinde daha da güzel duracak

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2010, 17:30   #42
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Sayın Mesutcan
Ellerinize sağlık. Acemiler için kılavuz gibi bir anlatım yapmışsınız. Kolay gelsin. Bahçenizin keyfini bolca sürmenizi diliyorum.
Havuz filtresi için akıntı ve birikim noktalarını iyi hesaplamalısınız. Balıkların kışı geçirmesi için düşündüğünüz derinlikli alan havuz kalıntılarının, çöplerin, kırıntıların toplandığı bir alana dönüşebilir. Bu konuya dikkat etmelisiniz. Eğer böyle bir durum oluşursa pek küçük olmayacağı anlaşılan bu havuzu sıkça boşaltıp temizlemek gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Kullanacağınız filtre her noktayı temizlemeyebilir. Bu durumda oluşacak tortu ve birikintiler zamanla havuz dibini kirletir. Her konuyu çok kapsamlı araştırmışsınız. Bunu da iyi araştıracağınızdan eminim. Tekrar kolaylıklar diliyorum.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2010, 06:02   #43
Ağaç Dostu

Furkan Bey inşallah sizin bahçeniz çok daha güzel olur. Sağolun.

Sayın K_Donmez. Çok teşekkürler.

Filitre konusunu çok araştırmadım ancak gördüğüm yerlerde hep el yapımı kullanıyorlar. Sanırım kendi filitre sistemimi geliştireceğim. Filitreyi de ya komşu duvarının dibinde uygun bir yere, ya da şelalenin altındaki boşluğa yerleştireceğim. Şelalenin altı devridaim için iyi olacak ama temizlik sırasında şelaleyi sökmem gerekecek. Bakalım ne yaparım, belli değil.

Balıkların kışı geçirecekleri 0,3 m2'lik alan havuzun en derin alanı. Devirdaim noktası da burası olacak. Bununla hem havuzun dibinde biriken toz toprağı filitreye gönderebilmek, hem de tam bir su devinimi sağlamayı amaçlıyorum. Ancak dediğiniz gibi arada sırada mutlaka havuz diplerini temizlemem gerekecek. Belki de devir daim hortumunun bir de hareketlisini yaparım. Bu hareketli hortumu kullanarak elimle havuzun zeminini gezerek tortuların toplanmasını sağlayabilirim.

Aslında işte bu noktalarda çok yardıma ihtiyacım var. Nasıl bir filitre kurmalıyım, nasıl bir motor olmalı? Sadece şelale motoru yeter mi yoksa iki ayrı motor mu olmalı gibi soruları henüz cevaplayabilmiş değilim.

Saygılar.

Eski 10-12-2010, 22:05   #44
Ağaçsever

Yiğit Efe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2010
mesut bey bahçeniz ve yapmakta olduğunuz havuz ilgimi çekti benim size bir sorum olacak böyle bir havuzu bende bahçeme yapmak istiyorum fakat liner marka şilteyi internette bulamadım siz nerden aldınız bana yardımcı olurmusunuz .

Yiğit Efe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2010, 23:34   #45
Ağaç Dostu

Yiğit Bey merhaba.

Burada Isparta'da havuz şiltesini buldum. Ancak henüz almadım. Bahara lazım olacak çünkü. Havuz şiltesinin esprisi siyah olması ve uv ışınlarına dayanıklı olması. Siyah olmasının sebebi suyun yeşermemesi için sanırım. Güneş ışığını yansıtmaması için. Eğer bulamazsanız kamyon brandası da iş görüyor diye duyuyorum hep. Bir de en kalınından sera naylonu. O da iş görecektir.

Şilteyi kilo ile satıyorlar. Sanırım kilosu 9 TL idi. Eni 10 metre ve 12 metre oluyor. Boyu ise size kalmış. Kocaman bir rulo. Sanırım bana 50 m2 yetecek. Bu da 6, 7 Kg civarında çekermiş. Yani 50 TL gibi bir rakama malolacak. Tabi bu satın alacağım yere sorduğumda kafasından hesapladığı rakamdı. Aldığım gün net tutarı söylerim size.

Duvarları tuğla ile ördüğüm için bir yandan da beton mu döksem diye şeytan dürtüyor. Eğer öyle olursa su geçirmeyen bazı kaplamalarla (suya dayanıklı kalekim tarzı bir şeyler) belki şilte kullanmadan yapabilirim. En az 1 m3 beton karmam lazım. Gözüm çok korkuyor. Bakalım bahara ne olacak?

Eski 11-12-2010, 12:33   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2010
Merhaba mesut bey eviniz ve bahçeniz hayırlı olsun, güle güle oturun. İnsanın düşünce ve hayallerini gerçeğe dönüştürmesi çok güzel oluyor. Hele birde bunları kendi eli ve emeğiyle gerçekleştirebiliyorsa onun verdiği haz daha başka oluyor. Elinize sağlık güzel bir bahçe yapmışsınız. Mutlaka daha aklınızda yapacağınız birçok plan vardır. Sizi anlayabiliyorum çünkü bende 2 yıldır bir bahçe oluşturma çabasındayım. İnsan kafasındaki projeleri bir an önce gerçekleştirmek istiyor. Fakat herşey hemen olmuyor, zaman istiyor. Geçen yıl bahçeye kuyu açtırdım ve bir kulübe yaptım. Bu yılda sizinki gibi sprey springlerle otomatik çim sulama ve damlama sulama tesisatı kurdum. Çim ekimi yaptım. Havuz yapma planım benim de bahara kaldı. Sizi de takip ediyorum. Fikir alışverişinde bulunabiliriz. Başarılar diliyorum, kolay gelsin.

novazet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2010, 16:08   #47
Ağaçsever

Yiğit Efe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2010
mesut bey vermiş olduğunuz bilğilerden dolayı size teşekkür ederim. kamyon bırandası olası bir fikir öncelikle ince ve esnek deyil oyüzden fazla uzun ömürlü olacagını sanmıyorumve yapmışken orjinaline uygun olması daha iyi ben biraz daha araştırıyım olmadı internette bulamazsam tekrar sizden yardımınızı isteyebilirim

Yiğit Efe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2010, 07:32   #48
Ağaç Dostu

Sayın Novazet, iyi dilekleriniz için çok teşekkürler. Bahçede uğraşmak büyük keyif. Bahara ikimizin bahçesinde de büyük inşaat var demek ki. Kolaylıklar diliyorum.

Yiğit Bey havuz şiltesini bulursanız çok iyi olur diye düşünüyorum çünkü güneş ışığı nedeniyle havuzda bakteri oluşumu renkli havuzlarda daha çok oluyor diye biliyorum. Ben de ilk gördüğümde yadırgamıştım neden simsiyah, en azından mavi filan olsa diye. Esprisi oymuş.

Edit: Bu arada iki hafta önce çektiğim bir fotoğrafı atayım dedim. Seneye bu karın altında uyuyan mutlu balıklarım olacak mı acaba.

Name:  DSC03631.jpg
Views: 6367
Size:  24.5 KB

Saygılar.

Düzenleyen mesutcan : 23-12-2010 saat 16:46 Neden: Resim eklemek için düzenledim
Eski 14-05-2011, 23:39   #49
Ağaç Dostu

Merhabalar;

Bir arkadaşımız özel nozullarla ilgili bilgi istemiş. Ben de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.

Öncelikle şu linkten Rainbird kataloğunu paylaşmak istiyorum:

http://www.rainbird.com/documents/di...atalog2010.pdf

Diğer kataloglar ve detaylı bilgi için şu adrese başvurulabilir:

http://www.rainbird.com/homeowner/support/index.htm

Katalogda 14. sayfada nozul türlerini ve nasıl bir alanı suladığını görebilirsiniz. Burada End Strip, Center Strip, Side Strip ve Square şeklinde adlandırılan nozullar özel nozullardır. Ben bunlardan Side Strip olanlarını kullandım. Çok güzel çalışıyorlar.

17. Sayfada tüm Rainbird nozullarının performans tablolarına ulaşmak mümkün. Örneğin side strip olanlar için (SST) 15SST nozulunun 20 psi basınç altında 4 x 26 feet bir alanı sulayabildiğini ve 9SST'nin aynı basınçta 9 x 16 feet bir alanı sulayabildiğini ve dakikada 1 galon su boşalttığını görebilirsiniz.

Peki bu ingiliz ölçülerini ve bu İngilizce sayfayı kullanmak zorunda mıyız? Hayır. Bu kataloğu vermemin sebebi, nozulların nasıl bir alanı suladığını göstermekti. Bu perfomans tablolarının ve diğer bilgilerin bulunduğu Türkçe kataloğun linki şöyle:

http://www.rainbird.fr/catalogue/200...s/tk/appli.htm

Bu linkte 35. sayfada özel nozulların performans tablolarını görebilirsiniz. Burada örneğin 15SST'nin, 1,2 x 8,5 metre; 9SST'nin 2,7 x 4,9 metre alan suladığını görebiliyoruz.

Konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşımızın sulamak istediği alan 2,5 x 9 metre ve 3,5 x 18 mete. İlk alanın uzun kenarlarının tam ortalarına karşılıklı bakacak şekilde 2 adet 15SST konursa bu alan sulanabilir gibi görünse de hatırlarsanız bir alanın sulanması için en az iki fıskiye alanıyla kaplanması gerektiğini söylemiştim. Bu nedenle böyle bir alanda mümkünse tam orta bir noktadan da sulama yapmak uygun olacaktır. Bunun için de tam alanın merkezine konacak bir adet 15CST büyük ölçüde sulama sorununu çözmüş olacaktır.

Daha büyük olan 3,5 x 18 metrelik alana gelince. Bu alan için de uzun kenarlara 9 metre arayla toplam 4 adet 15SST ve ortaya da diktörtgen şekilde dağıtılmış 4 adet 15CST yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Ancak bu büyük alanda özel nozullar yerine dairesel ayarlanabilir nozulları da kullanmak mümkün. Çeyrek ve yarım daireler şeklinde tüm alanın birbiri üzerine kapsanmasıyla güzel bir sulama alanı oluşturulabilir. Özel nozul mu yoksa ayarlanabilir nozul mu diye bana sorarsanız ben ikisinden de memnunum açıkçası. Her ikisi de güzel çalışıyor. Ama mesela şu kendiliğinden açılı Q ve H serilerini hiç beğenmedim. Onları da bir ara Adjustable seriye dönüştürüp açılarını kendim vereceğim. Onları tavsiye etmem.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Takıldığınız noktada yardım etmek beni sevindirecektir.

İyi çalışmalar.

Eski 18-05-2011, 16:57   #50
Ağaç Dostu

Merhabalar;

Bu haftasonu bir aksilik çıkmazsa havuzun şiltesini sereceğim. Havuzun dış duvarlarının kayrak taşı gibi dekoratif bir taşla kaplı olmasını istiyorum. Bu iş için taşı havuz şiltesine yapıştırmam gerekiyor. Ne yapılabilir diye çok araştırdım ancak bir kaynak bulamadım. Tuhaf kimyasallar veya yapıştırıcılar kullanmak da pek akılcı olmayacak. Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmeyecek.

Ben de kendim düşüne düşüne bir çözüm buldum sanırım. Çözüm şöyle:

Name:  img1.jpg
Views: 9059
Size:  16.6 KB

Havuz kenarlarının üstüne tutturacağım bir sıva filesi yardımıyla taşları kalekimle şilteye tutturacağım. Taşları Havuz filesi taşıyacak. Taşlar ağırlık yapmasın diye önce toprak tarafına dayanıp onun üzerine doğru öreceğim.

Fikirlerinizi bekliyorum. Sizce işe yarar mı bu yöntem?

Eski 21-05-2011, 20:28   #51
Ağaç Dostu

Merhabalar;

Çimler kıştan çıkınca çok güçsüz kalmış. Büyük boşluklar oluşmuş. Görüntü şöyle:

Name:  DSC04100.jpg
Views: 6141
Size:  49.4 KB

Havuzun da kıştan çıkmış hali:

Name:  DSC04102.jpg
Views: 12156
Size:  55.6 KB

Eski 21-05-2011, 20:31   #52
Ağaç Dostu

Tekzen'den Fidan marka bir gübre aldım. Hızlı etki eden, bahar için hazırlık gübresiymiş. 1,5 Kg kutularda 50 m2 alan için satılıyor. 3 kutu aldım ve uyguladım. Gübre organik olmadığı için bostana 1 metre kala gübre atmadım. 1 hafta sonra ne göreyim. Resmen çimleri yeşile boyamış gübre. Çok memnun kaldım.

Bostanın etrafında gübre atılmamış yeri çizgi gibi görebilirsiniz:

Name:  DSC04345.jpg
Views: 6105
Size:  49.5 KB

Diğer bir bölge:

Name:  DSC04347.jpg
Views: 6030
Size:  54.1 KB

Eski 21-05-2011, 20:34   #53
Ağaç Dostu

Bir yandan da havuza devam.

Çevresini temizledim, çuvalları başka yere aldım ve havuzun içini temizledim. Yüzeye düzgün şekilde kum serdim.

Name:  DSC04478.jpg
Views: 6593
Size:  52.9 KB

Name:  DSC04482.jpg
Views: 8053
Size:  62.1 KB

Eski 21-05-2011, 20:36   #54
Ağaç Dostu

Sanırım 3 el arabası kum gitti.

Name:  DSC04488.jpg
Views: 6555
Size:  46.3 KB

Name:  DSC04489.jpg
Views: 6038
Size:  61.7 KB

Eski 21-05-2011, 20:37   #55
Ağaç Dostu

Şilteyi sermeden önce kömür çuvallarından ve kartonlardan bir taban oluşturmaya çalıştım. Biraz uyduruk görünüyor ama sanırım iş görecek.

Name:  DSC04495.jpg
Views: 8990
Size:  61.5 KB

Name:  DSC04498.jpg
Views: 6891
Size:  48.1 KB

Eski 21-05-2011, 20:38   #56
Ağaç Dostu

Ve sıra şiltede. Şilteyi sermek gerçekten stresli bir iş. En düzgün şekilde sermeye çalışıyorsunuz ama bir türlü güzel olmuyor.

Name:  DSC04506.jpg
Views: 6107
Size:  55.2 KB

Name:  DSC04507.jpg
Views: 6005
Size:  57.5 KB

Eski 21-05-2011, 20:39   #57
Ağaç Dostu

Şilteye devam:

Name:  DSC04509.jpg
Views: 6162
Size:  61.1 KB

Çok düzgün görünmedi:

Name:  DSC04517.jpg
Views: 6079
Size:  50.3 KB

canannuman beğendi.
Eski 21-05-2011, 20:40   #58
Ağaç Dostu

Biraz da su koydum ki şilte otursun.

Sonra da kenarlara biraz toprak attım. Artık daha düzgün görünüyor. Kenarlara kaplayacağım kayrak taşını da aldım. 200 Kg yetecek sanırım.

Name:  DSC04522.jpg
Views: 6041
Size:  50.5 KB

Eski 21-05-2011, 21:36   #59
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Güzel gidiyor, takip ediyorum. Ben de şilte kullanmadım, günlerdir yalıtım malzemesi arıyorum.

Alper1111 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2011, 00:04   #60
Ağaç Dostu

Sağolun Alper Bey. İnşallah bir şeylere benzeteceğiz. Havuz şiltesi değil de havuz şiltesinin altına serecek başka şilte bulamadınız sanırım. Doğru mu?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024