agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni172Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2012, 00:44   #331
Yeni Üye

worker's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.demirtas93 Mesajı Göster
Özür diliyerek konuya dalıyorum açıkcası pek bir bilgim vede çevrem olmadıgı ıcın sıze umut bagladım yazlık bahçemızde bir halı saha kadar alanı cımlendırmek ıstıyorum . üzerinde yeğenlerımın oynaması amacı ile dayanıklı bır cım turu arıyorum bakımı en kolay olan tür nedır ve antalyada nereden temın edebılırım ? kıs sararması sorun diğil yazın yayla olarak kullanıyoruz gecelerı soğuk gunduzlerı sıcak olur yazın uzun kollu gıyılır sıcaklıkta.
m.demirtas93 arkadaşım,arzu ettiğiniz çim çeşidi olarak Pennisetum clandestinum (kikuyu ) öneririm.Ama uzmanlar yorum yaparsa daha iyi olur.Bu çim yayılıcı ama çok dayanıklıdır.

osman ateş beğendi.
worker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2012, 20:17   #332
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2012
çim taşına en sağlıklı vekolay nasıl çim ekilir?bir bilene sorulur.

alidogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2012, 09:36   #333
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Orman toprağına çim ekebilirmiyiz? 5 çuval orman toprağına 1çuval tof karıştırsm nasıl olur?
Her sene öbek öbek yanan çimlere yama yapmaktan usandım.
Kuyu suyu kullanıyorum ve deniz kenarındayım bu çimlerin bozulmasına sebep olabilir mi?

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2012, 10:32   #334
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alidogan Mesajı Göster
çim taşına en sağlıklı vekolay nasıl çim ekilir?bir bilene sorulur.
Profil bilgilerinizden mesleğinizin bahçıvanlık olduğunu okudum.

Ben de bunun eğitimini almadım ama Silivri'de yazlığımızın yürüme yolu çimtaşı ve içine de ben ektim çimleri.

Tabii kullanacağınız alanın büyüklüğüne bağlı olur. Ama yerinizde olsam, alan küçükse el ile deliklere biraz taban toparağı koyar sonra biraz çim attıktan sonra yine üzerine 2-3 cm kadar toprak kapatırdım.

Yok alan büyükse, taban toprağı olarak getireceğim toprağı el arabası ile çim taşlarının üzerine boşaltarak deliklerin 1/3 ü dolana kadar toprak doldururdum yani öbek öbek döktüğüm toprağı süpürerek delikleri doldururdum.
Sonra el yardımı ile tohum serper yine üzerlerine ilk yaptığım gibi kapak toprağını süpürerek doldururdum.

Ben böyle yapardım ama belki hocalarımızın bildiği daha kolay bir yol vardır, siz iyisimi onlara sorun.

Sudenur beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2012, 10:58   #335
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Orman toprağına çim ekebilirmiyiz? 5 çuval orman toprağına 1çuval tof karıştırsm nasıl olur?
Kuyu suyu kullanıyorum ve deniz kenarındayım bu çimlerin bozulmasına sebep olabilir mi?
Sevgili Benol Hazaroğlu, Orman toprağından kastın funda toprağı mı, yani çürümüş ağaçların karışımı toprak.
Yerinde olsan böyle bir toprağa bir torba biofarm katarım. Çimento torbaları gibi ve fiyatı da 15.00 tl. cıvarında.

Denize yakınız ve kuyu suyu kullanıyorum sulamada dediğinizde, acaba su tuzlu mu geliyor diye düşündüm, hiç tahlil yaptırdınız mı?

Eski 04-11-2012, 14:04   #336
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Sevgili Güler hanım,

tahlil yaptırmadık ama muhtemelen su tuzlu geliyor.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 07:30   #337
Yeni Üye

osman ateş's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2012
merhaba ,

benimde bir sorum olacak bahçemde 20 metrekare bir alanı yaklaşık 4. kezdir çimlendirmeye çalışıyorum. herseferinde çimlenme oluyor.biraz büyüyor ve yere yapışıyor çimler capcanlı çıkmasına rağmen 3-4 hafta içinde zayıf ve cansız bir hale geliyor. ilaçlama gübreleme herşeyi denedim ve 4. kezdir hüsran.. bana nerde yanlış yaptığımı söylemeniz mümkün olurmu. bahçem kuzeye bakıyor çok fazla olmasada güneş görüyor. damlama yağmurlama sulama var drenajı iyi ama çimlerim neden büyümeden zayıflıyor ve ölüyor çeşitli peyzajcı arkadaşların önerileriyle çeşitli çim türleri ve karışımları denedik. bahçe fazla güneş almadığından olduğuğnu düşünüyoruz. gölgede yetişebilecek sağlıklı yetişeilecek çim türü hakkında birşeyler söylemeniz mümkünmüdür ? basılmaya dayanıklı ve arsız bir tür isteğim ana henüz başaramadım teşekkürler

osman ateş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 07:35   #338
Yeni Üye

osman ateş's Avatar

Thumbs down

Name:  Fotoğraf3044.jpg
Views: 3896
Size:  60.5 KB

bahçem..ve birtülü büyümeyen çimlerim

Yakup Arslan beğendi.
Eski 05-11-2012, 07:37   #339
Yeni Üye

osman ateş's Avatar

Name:  Fotoğraf3038.jpg
Views: 2696
Size:  60.1 KB

Name:  Fotoğraf3030.jpg
Views: 2837
Size:  69.1 KB

Eski 11-12-2012, 23:53   #340
Yeni Üye

seracı_06's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2010
En canlı,renkli görünen çim tohumu hangisidir ? m2 elle savurarak ne kadar atılmalıdır ?

seracı_06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 02:19   #341
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seracı_06 Mesajı Göster
En canlı,renkli görünen çim tohumu hangisidir ? m2 elle savurarak ne kadar atılmalıdır ?
Bir ziraat teknikerine, pek yakışmayan bir soru.

Hani soran bir ev hanımı, avukat ya da devlet memuru veya benzer meslek ve uğraşı konumundan olsaydı, bazı sorular da sorarak çim konusunda az da olsa deneyimli bir üye olarak, konuya bir yanıt veya bir katkı sağlamaya çalışırdım.

Sanırım bu haliyle benim boyutumu aşıyor bu konu. Soruyu anlayıp, özümseyebilen uzmanların vereceği yanıt ve açıklamaları bende merak ediyorum.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2013, 18:35   #342
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Bir ziraat teknikerine, pek yakışmayan bir soru.

Hani soran bir ev hanımı, avukat ya da devlet memuru veya benzer meslek ve uğraşı konumundan olsaydı, bazı sorular da sorarak çim konusunda az da olsa deneyimli bir üye olarak, konuya bir yanıt veya bir katkı sağlamaya çalışırdım.

Sanırım bu haliyle benim boyutumu aşıyor bu konu. Soruyu anlayıp, özümseyebilen uzmanların vereceği yanıt ve açıklamaları bende merak ediyorum.
Sn S.serdar., Sanırım yanılıyorsunuz!. Bir ziraat teknikeri veya mühendisi olmak, Bütün zirai konulardan anlıyor demek değildir ki... Kaldı ki Çim gibi çok özel bir konuyu herkes bilemez. Ziraatçı da bilemiyebilir. Lütfen yadırgamayınız..

Sn seracı-06 Arkadaşımın sorusu el ile serpme yöntemine göre 1m 2 ye 50-60 Gr. Karışım çim tohumu atılır. Önce 50-60 Gr. lık birkaç adet çim tohumu hazırlarsınız, sonra sahada 1 m2 lik. bir alan belirlersiniz, belirlediğiniz alana 50-60 gr. tohumu serpersiniz. o yoğunluğu göz önüne alarak sahaya tohum ekimi yaparsınız. Eğer büyük saha ise, sahayı 10-50-100 m2 vb. bölümler, sonra da tohumları bölümler (örneğin 10 m2 için 500 gr, 100 m2 için 5000 gr tohumu) o alamna serpersiniz.

Diğer taraftan çim alanlarına genellikle tek bir çim çeşidi değil, karışım çim ekilir. Alt çim ve üst çim gibi bazı türler bir araya getirilir. Bunlar birbirlerini tamamlar.

Kolay gelsin..

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2013, 18:45   #343
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osman ateş Mesajı Göster
Eklenti 343613

bahçem..ve birtülü büyümeyen çimlerim
Sn Osman bey., Çimlerde büyüme derken neyi kastettiğinizi fotolardan pek anlayamadım. Eğer uzamıyor diyorsanız çok normaldir ki çimler uzamaz. Uzamadan BİÇİLİR. Biçme sonrası kökler kuvvetlenir ve kardeşlenir. Çimlerde uzama pek istenmez. Yavaş büyüyen türler makbuldür.

Belki anlayamadım ama çimlerinizde pek sorun görünmüyor!!. Sadece 5-8 cm yüksekliğe gelince biçin. alttan kök geliştikçe kuvvetlenir ve canlanır.

Kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2013, 19:14   #344
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osman ateş Mesajı Göster
merhaba ,

benimde bir sorum olacak bahçemde 20 metrekare bir alanı yaklaşık 4. kezdir çimlendirmeye çalışıyorum. herseferinde çimlenme oluyor.biraz büyüyor ve yere yapışıyor çimler capcanlı çıkmasına rağmen 3-4 hafta içinde zayıf ve cansız bir hale geliyor. ilaçlama gübreleme herşeyi denedim ve 4. kezdir hüsran.. bana nerde yanlış yaptığımı söylemeniz mümkün olurmu. bahçem kuzeye bakıyor çok fazla olmasada güneş görüyor. damlama yağmurlama sulama var drenajı iyi ama çimlerim neden büyümeden zayıflıyor ve ölüyor çeşitli peyzajcı arkadaşların önerileriyle çeşitli çim türleri ve karışımları denedik. bahçe fazla güneş almadığından olduğuğnu düşünüyoruz. gölgede yetişebilecek sağlıklı yetişeilecek çim türü hakkında birşeyler söylemeniz mümkünmüdür ? basılmaya dayanıklı ve arsız bir tür isteğim ana henüz başaramadım teşekkürler
Acaba gölge alan karışımlarını denediniz mi? Bana da pek sorunları yokmuş gibi geldi ama belki yardımcı olmuş olurum. Bir de ne zaman ekiyorsunuz çimlerinizi? İlkbahardaysa yeterince gelişemeden Antalya sıcağında strese giriyor olabilirler. Bir de eğer serin iklim çimi kullanıyorsanız yazın uykuya yatıyor olabilirler. Bir yerde Akdenizin serin iklim çimlerine uygun olmadığını okumuştum. Yani ekimlerinizi sonbaharda yapmaya, gölge alan karışımları kullanmaya veya sıcak iklim çimleri ekmeye dikkat edin. Sorun bunlardan birisi olabilir. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 16:41   #345
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Arkadaşlar benim bir sorum olacak.Belki dahaönce cevaplandı fakat ben göremedim.Çim ekmek istediğim yerde kanyaşı dediğimiz bitki var geçen yaz ilaçladım ,önüne geçemedim ,nisan ayında çim ekeceğim .çimbu bitkiyi yenebilirmi yoksa toprağı 10-15 cm kaldırıp altına mukavva (oluklu mukavva ) serip elenip temizlenmiş toprağa çimmi ekeyim ?

Düzenleyen aercan : 12-02-2013 saat 09:41 Neden: yanlış yazmışım
aercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2013, 08:33   #346
Ağaç Dostu

Nazlı N92's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2012
Arkadaşlar merhaba
şanlıurfa nın bir ilçesinde park ve bahçe işlerine bakıyorum.
bizim buradaki pakların çimlerinde yer yer kurumalar meydana gelmiştir,özellikle çoçuk oyun alanlarının yakının da bu bunun için ÇİM ONARIM tohumlarının olduğunu duydum ve bunun işe yarayıp yaramadığını öğrenmek istiyorum.
ve bu çimleri kendilerine getirmem için yapılabilir bir şey varsa yazabilir misiniz?
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. saygılarıma sunarım

Çim yonca tohumu basılmaya ve kuraklığa dayanıklı acaba onun tohumunu kurumuş yerlere eksem sorun olur mu ??

Nazlı N92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2013, 08:39   #347
Ağaç Dostu

ziraatteknikeri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2010
Alıntı:
Orman toprağı başta fusaryum olmak üzere birçok mantari hastalığı da üzerinde bulunur eğer iyi yanmış ve steril edilmemişse. onun yerine iyi yanmış ahır gübresi tercih edilmeli mümkün değilse sadece 03 yıkanmış elenmiş kumla o da mümkün değilse toprakla bile ekebilirsiniz.

ziraatteknikeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2013, 18:08   #348
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili Benol Hazaroğlu, kuyu suyunuzu bir tahlil ettirin, tuz oranına bakılmalı sanki.

Eski 01-03-2013, 20:55   #349
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2013
Alıntı:
Sevgili Güler hanım,

tahlil yaptırmadık ama muhtemelen su tuzlu geliyor.
Arkadaşım su tuzluysa hele tuz miktarı yüksekse çim olmaz boşuna emek vermiş olursunuz.Tuzlu suya dayanıklı çim çeşitleri var. Örneğin: arabıa, cayenne, merida, regetta gibi çeşitleri denemeni tavsiye ederim.Ayrıca tahlil yaptırmani öneririm.Tahlil sonuçlarını yazarsanız size yardımcı oluruz.

kalabak peyzaj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 21:01   #350
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nazlı N92 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba
bizim buradaki pakların çimlerinde yer yer kurumalar meydana gelmiştir,özellikle çoçuk oyun alanlarının yakının da bu bunun için ÇİM ONARIM tohumlarının olduğunu duydum ve bunun işe yarayıp yaramadığını öğrenmek istiyorum.
ve bu çimleri kendilerine getirmem için yapılabilir bir şey varsa yazabilir misiniz?

Çim yonca tohumu basılmaya ve kuraklığa dayanıklı acaba onun tohumunu kurumuş yerlere eksem sorun olur mu ??
Arkadaşım öncelikle çimlerin neden kuruduğunu araştırmanızı öneririm.Çim hastalıkları veya fazla basıldığındanmı ona göre önlem alıp bir daha bu kurumaların veya hastalıkların önüne geçmiş olursunuz.Kuruyan yerlere ara ekim yaparak (yama) sorunu gidere bilirsiniz.

Eski 01-03-2013, 21:13   #351
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Alıntı:
Arkadaşlar merhaba

Acaba buralarda bermuda çimi ekili olabilir mi? İsterseniz ilkbaharı bekleyin. Eğer yeşermezse o zaman müdahale edersiniz. Ama bermuda çimiyse bu doğal bir durumdur ve kış biter bitmez yeşerecektir

Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 21:14   #352
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aercan Mesajı Göster
Arkadaşlar benim bir sorum olacak.Belki dahaönce cevaplandı fakat ben göremedim.Çim ekmek istediğim yerde kanyaşı dediğimiz bitki var geçen yaz ilaçladım ,önüne geçemedim ,nisan ayında çim ekeceğim .çimbu bitkiyi yenebilirmi yoksa toprağı 10-15 cm kaldırıp altına mukavva (oluklu mukavva ) serip elenip temizlenmiş toprağa çimmi ekeyim ?
Arkadaşım alanın ne kadar büyüklüğü olduğunu bilemiyorum ama kanyaş otu tam bir baş belasıdır hem tohum hemde kökle yayılıyor.kanyaş ve ayrık otu kurutan özel yabani ot öldürücü ilaçlar var.İlacı attıktan 21 gün sonra 215 veya 20cm çapaladıktan sonra tırmıkla ölü kökleri bahçeden uzaklaştırın ondan sonra yalancı ekim yapın tekrardan kanyaş ve ayrıklar çıktıktan sonra tekrar aynı işlemleri uygulayın sanırım kanyaş ve ayrıklardan kurtulmuş olursunuz.Biraz zahmetli ve sabır gerektirecek bir işlem ama kurtulmanın tek yolu sanırım.Size kolay gelsin.

aercan beğendi.
Eski 01-03-2013, 21:17   #353
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fagus Sylvatica Mesajı Göster
Acaba buralarda bermuda çimi ekili olabilir mi? İsterseniz ilkbaharı bekleyin. Eğer yeşermezse o zaman müdahale edersiniz. Ama bermuda çimiyse bu doğal bir durumdur ve kış biter bitmez yeşerecektir
Size katılıyorum haklısınız bermuda 15 derecenin altına hava sıcaklığı düştüğü zaman sararmaya başlıyor sıcaklık artıgı zaman yeşerir.

Eski 06-03-2013, 17:54   #354
xar
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2013
arkadaşlar merhaba..ben çim alan oluşturulurken zeolit kullanımını soracaktım.Netten biraz araştırma yaptım kabaca özetlemem gerekirse önce gübra ve zeolit toprak alana konuluyor.Sonra yaklaşık 10-15 cm derinliği olacak şekilde belleme yapılarak iyice karıştırılıyor.Sonra tesfiye yapılıyor.Silindirle ezildikten sonra çim tohumu ekiliyor üzerine yapay gübre konuyor silindirle eziliyor ve sulama başlıyor..Doğru mudur yanlış varsa beni düzeltirmisiniz?Zeolit miktarı ne olmalıdır mesela metrekareye kaç kg?Son bir soru daha ankara için en iyi çim türü hangisidir?Marka söyleyebilirseniz çok sevinirim..Bahçe alanı yaklaşık 850 metrekare ve çok iyi güneş alıyor hatta fazla bile güneş alıyor bile diyebiliriz.saat 9-10 dan sonra güneş batana kadar tüm bahçe güneş görüyor.

xar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2013, 20:56   #355
Yeni Üye

Talha DEMİROK's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2013
Öncelikle bu şekilde forumlar açtığınız, bizlerle tüm teorik ve pratik bilgilerinizi hiçbir kaygı gözetmeden paylaştığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.Bizler için bu kadar yararlı olmasına rağmen daha önceden aralıklı zamanlarda takip ettiğim sitenize yeni üye oldum.Forumlarda vermiş olduğunuz bilgileri gördükten sonra her gün düzenli olarak takip edeceğime eminim.Tekrardan teşekkür ederim.İyi akşamlar, mutlu haftalar...

Talha DEMİROK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 14:51   #356
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-11-2012
teşekkür ekerim kalabak peyzaj yaklaşık 250m2 civarı İlaç markası Superpam Fluıd olabilirmi? Buralarda tütün fidesi için ekimden 15 gün önce bu ilaçla ilaçlama yapıyorlar.

aercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2013, 11:40   #357
xar
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2013
Regina marka 6 lı karışım çim tohumu

herkese merhaba
Ankarada çayyolunda yaşıyorum. 10 gün içerisinde bahçemi çimleyeceğim.Regina marka 6 lı karışımın iyi olduğunu söylediler.Tecrübeli arkadaşların da fikrini almak istedim.Bu markayı duyan var mı veya ankara için önerebileceğiniz başka marka veya karışım çim tohumu var mı?Bu arada bahçe yaklaşık 750 metrekare,çok büyük kısmı hemen hemen tüm gün olmak üzere fazlaca güneş alıyor.
Şimdiden teşekkürler...

xar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2013, 20:05   #358
Yeni Üye

sguven's Avatar

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Merhabalar
Doğru yere yazdığımı umarak bir soru sormak istiyorum .bahçemizin büyük kısmı çimle kaplı Aralık'tan beri evimizdeyiz dolayısıyla ilk kışımız geçti ilk yazımız başlıyor .okuyor araştırmaya çalışıyorum sizlere danışmak istedim verandadan hemen sonra çimler başlıyor bir seviye farkı yok bu alanı düzgünce kesip çıkartıp sanki halı gibi kesilmiş gibi gördüğüm görseller var o şekilde oralara mevsimlik çiçek tarhı yapmak istiyorum. Acaba geç mi kaldım o kadar düzgün bel ile çıkartamıyorum eğri büğrü oluyor. Bastan mı ayırmalıyım yoksa bunu kalıp gibi kesen aletler var mı çok teşekkür ederim şimdiden...

sguven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 09:55   #359
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2008
Merhabalar,
Bahçeme çim ekmek istiyorum, genel olarak yazıları okudum. Beylikdüzünde oturuyorum ama hangi çim karışımından ekmem gerektiğine karar veremedim. Yapılacaklar konusunda sıralamayı aşağıdaki şekilde anladım;
-Toprak 15-20 cm derinliğinde bellenecek.
-Silindir yapılacak (bunun için damacana kullanmayı düşünüyorum).
-Tohum serpilecek (50-100 gr arası).
-Karınca ilacı serpilecek mi emin değilim, ayrıca gübre konusunda da kararsızım çünü bu konuda çok farklı fikirler okudum.
-Üzerine hafif toprak atılacak (1 - 2 cm kalınlığında).
-Son olarak tekrardan silindir yapılacak mı onu da anlamadım

Yardımlarınız şimdiden teşekkür ederim

Düzenleyen ceydaguneral : 07-05-2013 saat 10:49
ceydaguneral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 08:27   #360
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2012
arkadaşlar merhaba,
Ben Balıkesir Akçay'dan yazıyorum. 60 m2 bahçem var. sıcaklık şu anda burada 32 derece civarı. Bahçeme çim ekmek istiyorum. Çim konusunu baştan sona okudum. Sanırım sıcaklık uygun değil ama ben yine bir ümit soruyorum.

Şu an otlu durumda. Peyzaj yapan firma hazıran 15 e kadar olur dedi ama. Kafam karıştı.

Alttan da otamatik sulama düşünüyorum. Bahçenin kenarlarında gül fideleri ortalarda da meyva ağaçları 5 adet var. Nasıl bir çim olmalı.

Suyumuz kireçli fazlaca. Denize çok yakınız ve yazın gündüz sıcak ve nemsiz .Kışları eksi 1, 2 olabiliyor. İlk heves çok heyecanlıyım. Firma anahtar teslimi çim ekiyor. Yani yabancı otu temizliyor ıslah ediyor ekiyor .
Çok soru sordum biliyorum ama heyecanlı ve tıfıl bir dpğaseverim ne yapiyim?

sonkez beğendi.
birtanecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çim ekimi, püf noktaları.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024