agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-07-2009, 15:02   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2009
Su motoru önerileri

merhabalar ben sıteye yenı uye oldum tanıtım bölümünde kendimi tanıttım bir sorum var bahcemın ust kısmında 30 cıvarı sene once acılan bır kuyu var gecen yıl komsularımız bu kuyudan epeyce su cektıler bahcelerı ıcın bu yıl ben kullanmak ıstıyorum kuyunun derınlıgını bılmıyorum fakat şu anda kuyu agzı ıle kuyunun içindekı suyun arası 9 10 metre cıvarında asagıdakı resımdekı gıbı bır arazı yapısı var ne tıp bır motor kullanmalıyım önerılerınız nedır yardımcı olursanız sevınırım kuyunun dısına koyacagım kucuk bır motor bunu cekebılırmı dalgıc pompa kullanırsam gece cıkarmak zorunda kalırım cünkü kuyu arazimin sınırında ama ıcınde değil.sadece bu aylarda sulama ıcın kullanacagım yardımlarınız ıcın sımdıden tesekkurler

Eklenen Resimler

ar4920 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 16:23   #2
Yeni Üye

peki ama ben daha once dalgıc pompa kullanmadım hiç dalgıc popayı kuyua nasıl salmalıyım bu konuda hıc bır bılgım yok http://www.koctas.com.tr/U/Mac-Temiz...-W/42576?R=200 bu pompa ısımı görürmü bunun elektırıgını evden saglarım ama kuyunun ıcıne nasıl koymalıyım tasarruf yapıcaz dıye kıvrılmayalım

Düzenleyen ar4920 : 07-07-2009 saat 16:24 Neden: ımla hatası
Eski 07-07-2009, 19:21   #3
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ar4920 Mesajı Göster
http://www.koctas.com.tr/U/Mac-Temiz...-W/42576?R=200 bu pompa ısımı görürmü bunun elektırıgını evden saglarım ama kuyunun ıcıne nasıl koymalıyım tasarruf yapıcaz dıye kıvrılmayalım
1. tercih.
En pratik ve kullanışlı olanı dalgıç pompa.
Pompayı bir naylon iple bağla ve içine salla. Dibe oturunca biraz (ena az 1 mt.) ipi yukarı çek ve ipini bağla. Pompa ile beraber elektrik kablosu da kuyu içine gönderilecek. Basma borusunu da iple beraber bağlarsınız.

2. Tercih santrifüj (salyangoz gövdeli) pompa. Bu zahmetli yoldur. Su sana uzaksa sen suya yaklaşacaksın. Bu ne demek; pompa en çok yüzeye 6 metre mesafede olan kuyu içindeki suyu emebilir. Senin kuyuda yüzeye 9-10 metrede su olduğu için pompayı suya yakın yere koyman gerekir. Bu da imkansız değil ama zordur.

Pompanın su debisinin (saatte vereceği su miktarı) senizn işini görmesi gerekir.

Kolay gelsin.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 20:52   #4
Ağaç Dostu

Birol's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Sayın arkadaşım önce hoş geldin
Ben de arkadaşlarımın söylediklerine paralel kendimce bazı fikirler söylüyeceğim. Suya ip salarak kesin ölçüyü aldınmı 9-10 metre arası diyorsun bu kesinmi, afakimi. Elk sorunun varmı, sorma sebebim şu, aynı sorunu bende yaşadım bundan 2 sene önce, altı metrede hazır su vardı tulumbaya bağlı, ben tulumbanın yanına flanş yaptırdım ve aşağıya ( sert emişte büzülmeyen ) ucuna klepe bağlayıp plastik 3 inc lik hortum saldım.

Bir tane Honda 3 inc giriş 3 inc cıkışlı su pompası aldım ona bağlayıp bir kaç sene kullandım. Satıcının bana söylediği ve benimde tecrübemle sabitlediğim ( satıcı 9 metre dedi ) Su seviyesi 8 metrenin altına düştüğünde cekiş zayıflıyor. Uzun lafın kısası suyun 8 metreden yukarda ve bolsa su motoru ile de halledebilirsin işini, istediğin zaman takıp, istediğin zamanda cıkarabilirsin. Güzel tarafı elektrik sorunu olan yerlerde çok mantıklı, ama elektrik sorunun yoksa, suyunda 8 metreden daha derinse o zaman dalgıç en iyisi, eğer dalgıçta karar kılarsan dalgıçı dalgıç panosuz kullanma derim, çünkü su seviyesi düşerse dalgıcın yanma tehlikesi olur. Kolaygelsin.

Birol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 21:38   #5
Ağaç Dostu

Aziz Fayda's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Bence elektrik sorunun yoksa en uygun metod Zeytinci 1. tercih. Sn. Birol panosuz kullanma demiş sebebi susuz koruma için. Zaten senin verdiğin linkteki pompanın kendinden seviye flatörü var. Sen bu pompaya 220 v. verdiğinde dipte su varsa yani faltör yüzer konumda ise pompa start alır. Eğer su seviyesi pompa emiş yüzeyinin altına düşerse pompa fişe takılı da olsa flatör aşağı düşer ve pompayı susuz çalışmaktan korur.

selamlar

Aziz FAYDA

Aziz Fayda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 08:23   #6
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
1. tercih.
En pratik ve kullanışlı olanı dalgıç pompa.
Pompayı bir naylon iple bağla ve içine salla. Dibe oturunca biraz (ena az 1 mt.) ipi yukarı çek ve ipini bağla. Pompa ile beraber elektrik kablosu da kuyu içine gönderilecek. Basma borusunu da iple beraber bağlarsınız.

2. Tercih santrifüj (salyangoz gövdeli) pompa. Bu zahmetli yoldur. Su sana uzaksa sen suya yaklaşacaksın. Bu ne demek; pompa en çok yüzeye 6 metre mesafede olan kuyu içindeki suyu emebilir. Senin kuyuda yüzeye 9-10 metrede su olduğu için pompayı suya yakın yere koyman gerekir. Bu da imkansız değil ama zordur.

Pompanın su debisinin (saatte vereceği su miktarı) senizn işini görmesi gerekir.

Kolay gelsin.
tesekkur ederim 2tercıhte kı gıbı suya yaklasamam 2 metre capında ve kayaya oyularak yapılmıs etrafında beton bıle yok sadece ust kapak beton dokum o kayaları kırmak bayagı zor olabılır anladıgım kadarıyla ben sanırım dalgıc pompaya yönelmelıyım ama anlamadıgım şu dalgıc pompayı tamamen mı suya sokuyoruz? birde su sevıyesı asagı ınerse motoru otomatık dururmu?

Eski 08-07-2009, 08:32   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Birol Mesajı Göster
Sayın arkadaşım önce hoş geldin
Bende arkadaşlarımın söylediklerine paralel kendimce bazı fikirler söylüyeceğim. Suya ip salarak kesin ölçüyü aldınmı 9-10 metre arası diyorsun bu kesinmi, afakimi. Elk sorunun varmı, sorma sebebim şu, aynı sorunu bende yaşadım bundan 2 sene önce, altı metrede hazır su vardı tulumbaya bağlı, ben tulumbanın yanına flanş yaptırdım ve aşağıya ( sert emişte büzülmeyen ) ucuna klepe bağlayıp plastik 3 inc lik hortum saldım. Bir tane Honda 3 inc giriş 3 inc cıkışlı su pompası aldım ona bağlayıp bir kaç sene kullandım. Satıcının bana söylediği ve benimde tecrübemle sabitlediğim ( satıcı 9 metre dedi ) Su seviyesi 8 metrenin altına düştüğünde cekiş zayıflıyor. Uzun lafın kısası suyun 8 metreden yukarda ve bolsa su motoru ile de halledebilirsin işini, istediğin zaman takıp, istediğin zamanda cıkarabilirsin. Güzel tarafı elektrik sorunu olan yerlerde çok mantıklı, ama elektrik sorunun yoksa, suyunda 8 metreden daha derinse o zaman dalgıç en iyisi, eğer dalgıçta karar kılarsan dalgıçı dalgıç panosuz kullanma derim, çünkü su seviyesi düşerse dalgıcın yanma tehlikesi olur. Kolaygelsin.
hosbuldum tesekkur ederım bır ıple olctum tam olarak 9 metre 1 metrede hortum salsak 10mt den cekıcek ben 1 **** ıkı sene kullanıcam tas catlasa babanemın gecekondusunda ugrasıyorum bahce ıslerıyle ama malesef mutayıte verılmıs durmuda en fazla 1 **** 2 yaz kullanıcam ıste elektırık sorunum yok cankayanın ortasında bır gecekonducuyum direk sehır elektırıgı kullanıcam yanı ama bu panodan kastınız nedır?yanı panoya ne koymalıyım birde 1-2yaz ıcın cok gereklılımı?

Eski 08-07-2009, 08:44   #8
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aziz Fayda Mesajı Göster
Bence elektrik sorunun yoksa en uygun metod Zeytinci 1. tercih. Sn. Birol panosuz kullanma demiş sebebi susuz koruma için. Zaten senin verdiğin linkteki pompanın kendinden seviye flatörü var. Sen bu pompaya 220 v. verdiğinde dipte su varsa yani faltör yüzer konumda ise pompa start alır. Eğer su seviyesi pompa emiş yüzeyinin altına düşerse pompa fişe takılı da olsa flatör aşağı düşer ve pompayı susuz çalışmaktan korur.

selamlar

Aziz FAYDA
aziz bey bu pompadakı sevıye flatorumudur? hıc bır bılgım yok bu konuda eger öyleyse dedıgınız gıbı panoya gerek yok direk sehir elektırıgıyle kullanıcam hatta sıze bahceden bir fotograf ekleyım hatta bugun kuyununda resımlerını cekıp eklerım yardımlarınız ıcın tesekkurler

Eklenen Resimler

zeyve beğendi.
Eski 08-07-2009, 10:52   #9
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
ama anlamadıgım şu dalgıc pompayı tamamen mı suya sokuyoruz? birde su
sevıyesı asagı ınerse motoru otomatık dururmu?
Dalgıç pompayı kuyunun dibine kadar daldıracaksınız. Sonra ipini biraz (yaklaşık 1 metre) yukarı çekeceksiniz ki dipteki çamuru çekmesin. Pompa suya batık olacak.

Su seviyesi motorun altına düştüğünde pompa otomatik durur. Şu senin resimdeki yuvarlak sarı birşey var ya (şamandıra-flatör) işte o su olmadığı zaman pompanın elektriğini keser ve pompayı durdurur.

İşin bitince dalgıcı kuyudan çeker, götürüp evine koyarsın. Çalınma derdi olmaz.
Kolay gelsin.

Düzenleyen Zeytinci : 08-07-2009 saat 16:31 Neden: ilave yapıldı.
Eski 08-07-2009, 12:09   #10
Ağaç Dostu

Birol's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Sayın ar4920
Benim dalgıçtan kastım başka tip olanı idi, boru tip kademeli tulumbalı, ama sana ondan gerek yok zeytinci arkadaşımın söylediği tip dalgıçlar en ideali senin için, onlar için panoya gerek yok. üzerinde otomatik kesici var.

Birol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 16:43   #11
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Dalgıç pompayı kuyunun dibine kadar daldıracaksınız. Sonra ipini biraz (yaklaşık 1 metre) yukarı çekeceksiniz ki dipteki çamuru çekmesin. Pompa suya batık olacak.

Su seviyesi motorun altına düştüğünde pompa otomatik durur. Şu senin resimdeki yuvarlak sarı birşey var ya (şamandıra-flatör) işte o su olmadığı zaman pompanın elektriğini keser ve pompayı durdurur.

İşin bitince dalgıcı kuyudan çeker, götürüp evine koyarsın. Çalınma derdi olmaz.
Kolay gelsin.
tavsıyelerınız ıcın tesekkurler hafta sonu bauhausa da bır bakıp keseye uygun olanını alcıcam

Eski 08-07-2009, 16:45   #12
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Birol Mesajı Göster
Sayın ar4920
Benim dalgıçtan kastım başka tip olanı idi, boru tip kademeli tulumbalı, ama sana ondan gerek yok zeytinci arkadaşımın söylediği tip dalgıçlar en ideali senin için, onlar için panoya gerek yok. üzerinde otomatik kesici var.
sevındım ılgınıze tesekkurler

Eski 08-07-2009, 21:04   #13
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
tavsıyelerınız ıcın tesekkurler hafta sonu bauhausa da bır bakıp keseye uygun olanını alcıcam
Satın alırken su basma yüksekliğine dikkat ediniz. Ucuz alacağım diye işnizi görmeyecek pompa alma hatasına düşmeyin.

Eski 08-07-2009, 23:43   #14
Ağaç Dostu

Aziz Fayda's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Satın alırken su basma yüksekliğine dikkat ediniz. Ucuz alacağım diye işnizi görmeyecek pompa alma hatasına düşmeyin.

Sn. ar4920

Aynen arkadaşların söylediği gibi, kolay gelsin. Zeytinci'nin dediği gibi basma yüksekliğine dikkat !. Eğer suyu yaklaşık 9 m.'lik kuyudan çekip yer seviyesinden de belli bir yüksekliğe basacak isen + yükseklik ilave. Bir de bunlara ilave basınç istiyorsan + ilave. (1 bar yaklaşık 10 metre) Umarım kafan karışmamıştır. Tabii ki debi de önemli o da ayrı bir konu.

Analayacağın pompa seçimi biraz hesap istiyor.

selamlar
Aziz FAYDA

Aziz Fayda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2009, 08:47   #15
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aziz Fayda Mesajı Göster

Sn. ar4920

Aynen arkadaşların söylediği gibi, kolay gelsin. Zeytinci'nin dediği gibi basma yüksekliğine dikkat !. Eğer suyu yaklaşık 9 m.'lik kuyudan çekip yer seviyesinden de belli bir yüksekliğe basacak isen + yükseklik ilave. Bir de bunlara ilave basınç istiyorsan + ilave. (1 bar yaklaşık 10 metre) Umarım kafan karışmamıştır. Tabii ki debi de önemli o da ayrı bir konu.

Analayacağın pompa seçimi biraz hesap istiyor.

selamlar
Aziz FAYDA
sayın zeytıncı ve azız bey benım suyu kullanacagım yerdekı kot aslında kuyunun su sevıyesıyle asagı yukarı aynı yanı suyu 9 metreden basıp arazı yapısı nedenıyle 8 metreye gerı asagı ıncek su asagı ınerken sıfon yapacagından pompayıda pek yormayız galıba

Eski 09-07-2009, 14:12   #16
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Sn ar4920, 2 hafta önce Karaköy'den dalgıç pompa aldım, dalgıç pompayı alırken dikkat edeceğiniz etkenler arkadaşların da belirttiği gibi

1- Kuyunun derinliği
2- Kuyu ağzı ile suyun gideceği en yüksek nokta arasındaki kot farkı
3- Yatayda gideceği mesafe, burda her 10 metre için 1 metre kot yüksekliği gibi düşünerek hesaba katılıyor.
4- Pompalamak istediğiniz su miktarı

burada "1+2+3 = pompanın toplam su basabileceği yüksekliği" gösterir, bu yüksekliğe performans diyagramında o pompanın ne kadar su basacağına bakıp işini görecek bir pompa alabilirsiniz. Gerçi sizin arazide su aşağıya gidiyor, sanırım sadece 10mt yi aşacak bir pompa sizin için yeterli olacaktır. Hatta çok uzun ömürlü olmayacaksa size titreşimli(eletromanyetik) ucuz pompalardan tavsiye edebilirim, 2 sene için fazla para ayırmamış olursunuz, ama onlarında çok gürültülü olduğu söyleniyor.

aşağıdaki linklerde hesap tablolarından fikir edinebilirsiniz.
http://www.sumakpompa.com/tr/dalgic.html

http://www.deltapompa.com/temiz.htm

http://www.vortexpompa.com/kademeli_...pompalari.html

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2009, 17:23   #17
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k Mesajı Göster
Sn ar4920, 2 hafta önce Karaköy'den dalgıç pompa aldım, dalgıç pompayı alırken dikkat edeceğiniz etkenler arkadaşların da belirttiği gibi

1- Kuyunun derinliği
2- Kuyu ağzı ile suyun gideceği en yüksek nokta arasındaki kot farkı
3- Yatayda gideceği mesafe, burda her 10 metre için 1 metre kot yüksekliği gibi düşünerek hesaba katılıyor.
4- Pompalamak istediğiniz su miktarı

burada "1+2+3 = pompanın toplam su basabileceği yüksekliği" gösterir, bu yüksekliğe performans diyagramında o pompanın ne kadar su basacağına bakıp işini görecek bir pompa alabilirsiniz. Gerçi sizin arazide su aşağıya gidiyor, sanırım sadece 10mt yi aşacak bir pompa sizin için yeterli olacaktır. Hatta çok uzun ömürlü olmayacaksa size titreşimli(eletromanyetik) ucuz pompalardan tavsiye edebilirim, 2 sene için fazla para ayırmamış olursunuz, ama onlarında çok gürültülü olduğu söyleniyor.
sn aslan k sızınde söyledıgınız gıbı sadece 10 metreyı aşsın o da yeter ama kuyu agzından su arası 9mt e pompayıda 1-2 metre asagı sallasak 9+2=11 diyerek mı almalıyım yanı su sevıyesının yanında pompanın dıbe ınecegı mesafeyıde hesaba katmalımıyım?

Eski 12-07-2009, 19:21   #18
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Bence biraz fazla hesaplamakta yarar var, bu şartları karşılayan piyasada çok pompa var şansınıza seçme sizin elinizde , bu işlerin yapıldığı yerlere gidin ve hesaplamayı orada yaptırın ve alın bir pompa basın suyu.

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2009, 20:22   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Hemen her pompanın teknik spesifikasyonu, abakları vardır. Satıcıların pek çoğu bunlarla ilgilenmez, ezberledikleri bazı bilgilerle satış yaparlar.

İhtiyacınızı pompa üreticilerinin danışma hatlarından teknik elamanlara sormanızda fayda vardır.

Ne gereksiz enerji tüketilir, nede ihtiyacımızın altında olan pompa alırız

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 19:03   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2011
merhaba...

konu açılalı bayağı olmuş ama umarım biri okur söyler bahçemizdeki kuyu için su pompası bakıyoruz derin değil dibini nerdeyse görüyorum.dalgıç pompamız var onuda kullanıyoruz yani dalgıç istemiyorum.sadece lazım olduğunda kuyudan su çekmek ve bahçe sulamada da kuyu suyu kullanıyoruz bu gibi zamanlarda işimi görecek nasıl bir su pompası almalıyım acaba...

teşekkürler....

neurosis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 13:07   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi neurosis Mesajı Göster
merhaba...

konu açılalı bayağı olmuş ama umarım biri okur söyler bahçemizdeki kuyu için su pompası bakıyoruz derin değil dibini nerdeyse görüyorum.dalgıç pompamız var onuda kullanıyoruz yani dalgıç istemiyorum.sadece lazım olduğunda kuyudan su çekmek ve bahçe sulamada da kuyu suyu kullanıyoruz bu gibi zamanlarda işimi görecek nasıl bir su pompası almalıyım acaba...

teşekkürler....
Dalgıç tip kullanmak istemiyorsanız, tek seçenek santrifujlu elektrikli popmpa kullanmak. Akım verdiğinizde devreye girer. Kuyuda su bittiğinde kendiliğinden stop eder. Sulama ihiyacı bittiğinde enerjisini kapatırsanız devreden çıkar. Her marka ve modelin emiş ve basış ve debi değerleri farklı olduğundan, ihtiyaç duyduğunu değerlere uygun tip ve markayı tercih edebilirsiniz.

Name:  pompa4.jpg
Views: 93773
Size:  16.7 KB

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 13:57   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2008
su motoru

su motoru (pompası)almayı düşünüyoruz ama hangisi iyidir bu konuda açıkcası bildigimiz yok yardımcılarınızı bekliyorum

meltem81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 14:17   #23
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn Meltem81,

Sanırım su motorunun nasıl bir iş yapacağı, alanın büyüklüğü, suya mesafesi,suyun ne kadar uzağa taşınacağı ve taşınacak suyun miktarı konularında bilgi verir iseniz üstatlarımız daha açıklayıcı yorumlar yapacak ve tavsiyelerde bulunacaklardır.

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 19:41   #24
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Motor ve pompa farklı şeylerdir.
Motor pompayı çevirerek suyu dere,göl-gölet, kuyu gibi yerlerden alarak yüzeye çıkarır ve istenilen mesafeye kadar basınç altında iletir.

Burada Motor özellikleri: Elektrikli motorları (Bunlar da 3 fazlı veya tek fazlı motorlar) olmak üzere 2 ye ayrılır. Suyun miktarına (debisine) , kaç metre derinden çekileceğine ve ne kadar uzaklığa götürüleceğine göre güçleri değişir ve tipleri değişir. örneğin çok derinden su alacaksanız derin kuyu motorlar kullanırsınız, elektriğiniz mono faz (tek faz) ise monofaz motorlar, Motor ceryanı (tri faz) var ise tri faz (3 fazlı) motorlar kullanılır.

Doğal olarak bu motorlara bağlı pompa lar da değişiktir. Derinden su çekmek için (8-10 m. den daha derin yerlerden) derin kuyu pompaları kullanmalısınız, 5-8 m derinden çekmek için normal santrafuj pompalar kullanırsınız.

Pompalar da açık fanlı ve kapalı fanlı (salyangoz) pompalar olmak üzere ikiye ayrılır. Açık fanlı pompalar derinlerden suyu çeker ama fazla basınç yapamaz, Salyangoz yani kapalı fanlı pompalar Fazla basınç yapar ama çok derinlerden su çekemez.

Bir de bunların birleştiği UKS li motopomplar vardır ki hem açık fan hem kapalı fan bulundurur. Açık fan suyu derinden kolay çeker, kapalı fana aktarır ve kapalı fan da suya basınç verir. UKS li motorlardan bildiğim DOMAK markası var. Belki başkaları da vardır.

Bilmem ki çok kapalı sorunuza bu kadar açık cevap yeterli oldu mu? Kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 20:14   #25
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn Kgursan,

Gayet güzel bir şekilde özet geçmişsiniz bu hali ile dönem ödevi olarak kullanılabilir.Elinize sağlık.

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 13:57   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2011
110 metre derinlikten suyu cekmek icin nasıl bir dalgıc motoru alabilirim 220 volt eletirigim var yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla

halil~58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 15:09   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halil~58 Mesajı Göster
110 metre derinlikten suyu cekmek icin nasıl bir dalgıc motoru alabilirim 220 volt eletirigim var yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla
Sayın halil~58

kgursan bu konuyu elinden geldiğince açıklamaya çalışmıştı. Buna ilaveten bir iki küçük açıklamada da ben bulunayım.

İşin en zor tarafı tüketicinin derdini yeterince açıklamaması veya açıklayamaması durumunda ortaya çıkıyor. Siz de maalesef bu kapsama giriyorsunuz. Sorunuzda verdiğini bilgilere göre yanıt monofaze dalgıç pompa dan başka bir şey olamayacaktır.

Eğer kuyunuzun statik ve dinamik su seviyelerini, debisini, saatte veya günde çekeceğiniz su miktarını belirtirseniz, çektiğiniz suyu öncelikle bir depoda mı biriktirip dağıtım yapacağınızı, yoksa kuyudan çekip derhal kullanıma mı vereceğinizi, depodan verecekseniz depodan saatte çekeceğiniz su miktarını ve kuyu ağzı ile depo arasındaki yatayda ki mesafenin ne olduğu ve bu bağlantı için hangi ebatta boru kullandığınız gibi veriler olmadan, sorunuza sağlıklı bir yanıt vermek mümkün değil.

Vereceğiniz cevaplar ve açıklamalara göre artık, çeşitli firma ve markaların arasından monofaze dalgıç pompanın gücününü saptamak bu güçteki pompalar arasından da, yine kademe tercihi yapmak ve fiyat performans araştırma ve değerlendirmesi yapmak gerekiyor. Ancak şunu belirteyim ki 110 metreden su çekecek monofaze dalgıç pompanın ömür ve kullanım süresi maalesef uzun olmayacaktır. Eğer ticari amaç ile kullanacak iseniz, imkanınızı zorlayın ve trifaze elektirik temin etmeye çalışın ki, daha uzun ömürlü trifaze dalgıç pompaya yönelin derim.

Eğer yukarıda değindiğim türden soruların cevaplarını alabilirsek, belki ben belki de bir başka üyemiz size bu konularda daha detaylı ve sağlıklı bir öneride bulunabiliriz.

Saygılarımla.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 17:34   #28
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 14
Eğer ticari amaç ile kullanacak iseniz, imkanınızı zorlayın ve trifaze elektirik temin etmeye çalışın ki, daha uzun ömürlü trifaze dalgıç pompaya yönelin derim.

Trifaze elektrik aboneliği için Elektrik idaresiTarımsal sulamada DSİ den alınma kuyu kullanma ruhsatı isterki,ayrı bir uğraş.

hk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 17:58   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2013
elektrik varsa en güzeli dinamo motor

sadecegeçen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2013, 12:39   #30
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Kuyunuz çok derin değilse 6 metre kadar derinlikten su çekip 27 metre kadar yükseğe su basan motopomplardan alabilirsiniz. Bu yıla kadar böyle bir motopomp kullandım. Elektriğe ihtiyacı yok, benzinli, kendisi çalışıyor ve suyu basıyor. Benim depom 4 metre aşağıda; motopomptan 3 metre yükseklikte ve 20 metre uzaktaki depoma 40 dakikada 5 ton su basıyor. Üstelik bu motopompu 2 yıl önce 250 TL gibi gülünç bir fiyata almıştım. Ancak motopomplar 6-7 metreden daha derinden su çemekiyorlar, bu kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir konu.

10-20-30 Metre gibi derinlikten su çekmek için klasik dalgıç pompalar uygundur. Bunların gücü ve saatte bastığı su miktarı, markası gibi konular fiyatlarını değiştiriyor.

40 Metre ve daha derinden su çekecekseniz boru tipi dalgıç pompa almanız gerekiyor. Mevcut kuyum yağmur ve kar sularının birikmesiyle yılda 20-25 ton su kapasiteli. Ancak 450 fidanım var ve bunlar büyüdükçe su gereksinimleri de arttığı için 120 metre derinlikte bir sondaj kuyusu açtırdım.

Kuyu için dalgıç pompa seçimi çok dikkatlice yapılmalı ve hiç bir ayrıntı pas geçilmemelidir. Bunları işin uzmanı değilseniz sakın kendiniz hesaplamaya kalmayın. Ufak bir hatanız bile yıllarca başınızın ağrımasına yol açacaktır. Dalgıç pompa satan yerler ve dalgıç pompa montajı yapan kişiler bu hesapmanın nasıl yapıldığını bilen profesyonel kişilerdir. Benim kuyum 120 metre derinlikte. Kuyuda yerden 30-40 metre kadar derinde su var. Yaklaşık kuyunun 80 metresi su ile dolu. Montajı yapacak tanıdık bir usta ile irtibat kurdum. Kuyudan çektiğim suyu yaklaşık 10 metre yükseklikte bir depoya basacağımı, saatte 6-7 ton su istediğimi ve 8 kw bir jeneratör kullanacağımı söyledim. Usta 2 ayrı markanın kataloglarını açtı, oradaki İtalyan malı bir motor ve yerli malı bir pompanın birlikte istediğim suyu pompa 80 metre derine daldırılırsa basabileceğini hesapladı.

Dalgıç motoru + dalgıç pompa + pano + kuyu montaj kapağı + 100 metre elektrik kablosu+ 100 metre ince pano elektrik kablosu+100 metre 50'lik kangal boru+işçilik 2.300 TL gibi bir fiyata mal oldu. Malzemeleri aldım. Ancak montaj için Mayıs ayını bekliyoruz. Nasıl olsa Mayıs sonuna kadar suya ihtiyacım yok ve pompanın boşuna suyun içinde de beklemesine gerek yok.

Düzenleyen Tamtutulma : 10-01-2013 saat 13:01 Neden: Yazım yanlışlarının düzeltilmesi.
Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
fıskıye, kuyu, pompa, santrafüj, sprink, sulama

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024