agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni116Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-07-2010, 14:34   #571
Yeni Üye

aslan han's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2009
hami bey,
teşekkürler.
kolay gelsin.

aslan han Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2010, 13:57   #572
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
Kral palmiyesi

Kral palmiyesi,
özellikle yarı gölge alanlarda Akdeniz kıyı şeridimizde rahatlıkla uygulanabilir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen hamibasoglu : 05-09-2010 saat 01:12
hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2010, 10:25   #573
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2008
selamlar hami bey kral palmiyesinden 6000 adet yapmıştım fide döneminde -2 derecede ölmüşlerdi acaba kaç yaşına kadar sera ortamında tutmak gerekiyor gerçekten çok güzel bir tür biraz tohum yollayabilirmisin büyüme hızı biraz yavaş galiba mesela o resimde görünenler tohum ekiminden itibaren kaç yaşındalar ticari degeri yüksek bir türmü? 20 metrelik palmiyelerle ilgili ikinci bir mail atmıştım ulaştımı size

keoma33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2010, 10:36   #574
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keoma33 Mesajı Göster
selamlar hami bey kral palmiyesinden 6000 adet yapmıştım fide döneminde -2 derecede ölmüşlerdi acaba kaç yaşına kadar sera ortamında tutmak gerekiyor gerçekten çok güzel bir tür biraz tohum yollayabilirmisin büyüme hızı biraz yavaş galiba mesela o resimde görünenler tohum ekiminden itibaren kaç yaşındalar ticari degeri yüksek bir türmü? 20 metrelik palmiyelerle ilgili ikinci bir mail atmıştım ulaştımı size
merhaba, en az 3/4 yaşına kadar dondan koruman lazım.
adresini özelden mail atarsan bolca tohum yollarım.
Türkiye'de bilinmediğinden piyasası yok, ancak bilinirse tahmin bile edmiyorum
ben otellerimde çokca kullandım ve 6 yılda 3m.+ boy yaptılar.
resimdekiler 6/7 yaşlı (tabi orada yetişme koşulları daha müsait.)
evet mailini aldım araştırıyorum,ben de sana bir e-mail atmıştım ama cevap gelmedi.
selamlar

Eski 08-07-2010, 11:37   #575
Ağaçsever

selamlar hami bey yolladıgın maile cevap yazmıştım bir aksaklık olmuş galiba tekrar yolladım adresimide yazdım kral palmiyesi tohumları için. seni önce tanısaymışım şu anda 6000 adet 2,5 yaşında kral palmiyesi fidanım olacaktı neyse saglık olsun yenisini yaparım. hami bey torf ile cocopit arasında bir fark varmı hangisini önerirsin yeni yapacagım syagruslarda kullanacagım 35 litrelik saksılarda

Düzenleyen keoma33 : 19-07-2010 saat 13:24
Eski 20-07-2010, 12:38   #576
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2010
arkadaş bana o ağacın tohumunu verebilirmisin bende izmirde oturuyom

hunter35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 12:40   #577
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2010
selam hamibasoğlu ben izmirde yaşıyorum ve ben palmiye yetiştirmeyi seviyorum ve bu türü ilk defa gördüm çok hoş bana bu ağacın tohumlarından yollayabilirmisin özelden nasıl adresi mesaj atacam

hunter35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2010, 13:14   #578
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-06-2007
Merhabalar Hami Bey,

Toprakta gelişi düzel çimlendirdiğim W.flifera fidelerini torbalara koymak istiyorum. Adana bölgesi için bu aylarda topraktan çıkarıp torbalara dikmem herhangi bir zarar verirmi sizce?

Selcukhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2010, 20:14   #579
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2009
Selamlar...
hami bey yazılarınızı dikkat ve ilgiyle takip ediyorm
w filifera ve robusta tohumlarından yetiştirmeye çalıştım herhalde pek başarılı olamadım.
dediğiniz gibi şubat marttta tohumlarını dikmiştim şimdi bir kısmının bazı yaprakları solmuş ve kurumuş durumda. tabii ben bu işe amatörce ve fidanları çok sevdiğim için başladım.
Kral palmiyeyi çooook merak ediyorum tohumunu gönderebilirseniz sevinirim. bunları Karadenizde Cide sahilindeki bahçemizde yetiştirmek istiyorum. cevap bekliyorum İstanbuldan cideli öğretmen....

baytekiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2010, 02:43   #580
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2010
tohum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
merhaba Arkadaşlar,
Kral palmiyesi gölge alanlar için (Akdeniz-ege) süper bir tür.
tohum isteyen arkadaşlar(üretim için) bana mesaj atabilir.
hami bey istanbul şartlarında yetiştirebileceğim 100 m2 büyüklüğündeki bahçem için banada tohum gönderirmisiniz.

ciragan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2010, 01:07   #581
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selcukhan Mesajı Göster
Merhabalar Hami Bey,

Toprakta gelişi düzel çimlendirdiğim W.flifera fidelerini torbalara koymak istiyorum. Adana bölgesi için bu aylarda topraktan çıkarıp torbalara dikmem herhangi bir zarar verirmi sizce?
merhaba
bence 2011 nisan ayı daha uygun olacaktır.
selamlar

Eski 05-09-2010, 01:08   #582
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciragan Mesajı Göster
hami bey istanbul şartlarında yetiştirebileceğim 100 m2 büyüklüğündeki bahçem için banada tohum gönderirmisiniz.
Kral palmiyesi İstanbul için uygun bir tür değildir
selamlar

Eski 05-09-2010, 01:10   #583
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi baytekiner Mesajı Göster
Selamlar...
hami bey yazılarınızı dikkat ve ilgiyle takip ediyorm
w filifera ve robusta tohumlarından yetiştirmeye çalıştım herhalde pek başarılı olamadım.
dediğiniz gibi şubat marttta tohumlarını dikmiştim şimdi bir kısmının bazı yaprakları solmuş ve kurumuş durumda. tabii ben bu işe amatörce ve fidanları çok sevdiğim için başladım.
Kral palmiyeyi çooook merak ediyorum tohumunu gönderebilirseniz sevinirim. bunları Karadenizde Cide sahilindeki bahçemizde yetiştirmek istiyorum. cevap bekliyorum İstanbuldan cideli öğretmen....
Kral palmiyesi Karadeniz için uygun bir tür değildir.
Çimlendirdiğiniz tohumların birkısmında kurumalar ve sararmalar olması normaldir ama resimli bir tarif destek verebilmem için daha uygun olacaktır.
selamlar

Eski 15-09-2010, 23:17   #584
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2007
Hami bey bir sene sonra tekrar merhaba. Bahçemdekİ kanarya adaları hurması yani phoenix canariennsis'in alt dallarını ne zaman budamalıyım.Birde kardeşim hurma çekirdeği verdi ne çins olduğunu bilemiyorumda bayağı iri bir hurmaydı. Çekirdeklerini ne zaman dikeyim acaba? Cevabınız için şimdiden teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

sevilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2010, 17:16   #585
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2010
Merhaba hami bey ben bursada mustafa sizden bana yardımcı olmanızı rica ediyorum elimde 6000 adet palmiye robusta tohumu var bunları bir iki gün içerisinde ekmek istiyorum bir arkadaşım dedi ki bu tohumları fungusit diye bir tarım ilacı varmış onun içinde bir gün beklet ve öyle dik sizden ricam bu fungusiti nereden bulabilirim ve nasıl yapmalıyım cevabınızı bekliyorum

mustafa1661 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2010, 17:19   #586
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2010
Hami bey şu an yerim hazır sadece ptohumlarım da hazır 6000 adet lütfen ekim i hakkında beni bilgilendirirseniz sizin yönlerdiginiz şekilde dikmek istiyorum saygılar

mustafa1661 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 12:15   #587
Yeni Üye

aslan han's Avatar

Hami bey,
merhabalar.
Gelecek sene için w.robusta tohumu toplayacağım.sizden öğrenmek istediğim;
henüz dalında olan ve düşmüş olan tohumlar az da olsa yağmur gördü.bu durumun bir sakıncası olur mu?
Teşekkürler,iyi çalışmalar.
Saygılarımla,
ali meriç.
Adana

Eski 09-10-2010, 10:14   #588
Ağaçsever

selamlar nişanın hayırlı olsun Allah tamamına erdirsin.haftaya yanındayım

Eski 16-10-2010, 10:17   #589
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa1661 Mesajı Göster
Hami bey şu an yerim hazır sadece ptohumlarım da hazır 6000 adet lütfen ekim i hakkında beni bilgilendirirseniz sizin yönlerdiginiz şekilde dikmek istiyorum saygılar
Sevgili Mustafa,
geç cevabım için kusura bakma.
Ancak palmiye tohumlarınız için uygun ekim mevsiminde değiliz.
Büyükçe bir kavanozda tamamen kuru bir kum ile karıştırarak,ağzını sıkıca kapatın ve rutubetsiz ve ışıksız bir ortamda Nisan ayına kadar bekletin derim.
Ekim işleminden önce 2 gün Precarb ve captandan yapacağınız bir fungusit çözeltisinde ( 10 lt için 20 şer CC. veya gr. yeterlidir) bekletin ve sonra ekim yapın.
selamlar

Eski 16-10-2010, 10:19   #590
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslan han Mesajı Göster
Hami bey,
merhabalar.
Gelecek sene için w.robusta tohumu toplayacağım.sizden öğrenmek istediğim;
henüz dalında olan ve düşmüş olan tohumlar az da olsa yağmur gördü.bu durumun bir sakıncası olur mu?
Teşekkürler,iyi çalışmalar.
Saygılarımla,
ali meriç.
Adana
Merhaba,Tohumların Yağmur görmesinin bir zararı olmaz.Ancak topladıktan sonra kurutun ve bir önceki mesajımı dikkate alarak katlama yapın.
Mart ayında ekim yaparsınız (Adana için)
selamlar

Eski 16-10-2010, 10:21   #591
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
selamlar nişanın hayırlı olsun Allah tamamına erdirsin.haftaya yanındayım
Teşekkürler Kemal bey,
Gerçi görüştük burada ama geç girdiğimden dolayı mesajınızı okuyamamıştım. Yine de cevap vereyim dedim.
Selamlar

Eski 16-10-2010, 10:24   #592
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevilla Mesajı Göster
Hami bey bir sene sonra tekrar merhaba. Bahçemdekİ kanarya adaları hurması yani phoenix canariennsis'in alt dallarını ne zaman budamalıyım.Birde kardeşim hurma çekirdeği verdi ne çins olduğunu bilemiyorumda bayağı iri bir hurmaydı. Çekirdeklerini ne zaman dikeyim acaba? Cevabınız için şimdiden teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.
2011 Şubat Sonunda yaparsanız daha iyi olur.Gerçi kuruyup sarkanlar var ise onu herzaman alabilirsiniz.Tohum ne olursa olsun ekim için havaların sıcak olduğu aylar daha uygundur.Önümüz kış olduğundan bence baharı bekleyin.
Yukarıda saklama koşulları ile ilgili bilgi vermiştim.
selamlar

Eski 16-10-2010, 13:50   #593
Yeni Üye

aslan han's Avatar

hami bey,
teşekkürler.
saygılarımla,
ali meriç

Eski 03-11-2010, 19:31   #594
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2010
herkeze merhaba, hami bey paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim.

tür adanada cok eski ve yaygın olan washington.
hobi amaçlı 1 sene önce adandan sökmüş olduğum fideleri düzcedeki evimizin bahcesine diktim ve kış şartlarını gözardı ederek korumaya almadım. şuan sağlıklı olarak gelişimini devam ettiriyor. poşetli olanlar yavaş gelişim gösterdi.

DÜZCE için Trachycarpus fortunei türünü tavsiye ediyorsunuz -17/-30 dereceye kadar dayabildiğini çeşitli yerlerde okudum.

benim sorumsa şimdi şu,
150 adet kadar kücük fide ve ayrıca 1000 tane kadarda tohumum var. washington türünün düzcedeki soğuklara dayanması mümkünmüdür. 1-2 sene tüplerde kışın serada tutup biraz gelişimini sağladıktan sonramı toprağa dikmeliyim.

neden washinton türü derseniz, tohumlarını maliyetsiz bir şekilde temin ediyorum. Trachycarpus fortunei da cok hoş fakat bunları tohumu bende yok.

shadowpane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2010, 04:46   #595
Ağaçsever

palmiye

selamlar hami bey tohumlar için tekrardan teşekkür ederim son resimleri sana göstermiştim arkadaşlarlada paylaşayım dedim senin yönlerdirmen sayesinde durumları hergeçen gün daha iyi oluyor.şalgam ve cezerye salı günü yola çıkıyor afiyet olsun. unutma mersin'e mutlaka bekliyorum.http://www.agaclar.net/forum/images/...attach/jpg.gif

Eklenen Resimler

Eski 10-12-2010, 22:18   #596
Ağaçsever

Nebat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
2011 Şubat Sonunda yaparsanız daha iyi olur.Gerçi kuruyup sarkanlar var ise onu herzaman alabilirsiniz.Tohum ne olursa olsun ekim için havaların sıcak olduğu aylar daha uygundur.Önümüz kış olduğundan bence baharı bekleyin.
Yukarıda saklama koşulları ile ilgili bilgi vermiştim.
selamlar
Merhaba Sayın Hami Başoğlu

Elimde dün itibariyle salkım şeklinde kesilerek toplanmış çok miktarda takriben bir kaç bin tane çin yelpaze palmiyesi tohumu mevcut.
Forumdan ve sizin paylaşımlarınızdan edindiğim bilgilere göre tohumlar olgunlaşmışlar zira meyve kısmı kolaylıkla elle soyuluyor ve içinden siyah çekirdek kısmı çıkıyor.
Bu tohumları okulda tüm öğrencilerimize ektirmeyi planlıyorum. Hatta tohum sayısı fazla olduğu için ailelerine de ekmeleri için bilgilendirici bir metin ile birlikte göndermeyi düşünüyorum.

Lafı uzattım kusura bakmayın paylaşımlarınızda palmiye çeşitlerinin tohum ekimi için sıcak havaların daha uygun olduğunu belirtiyorsunuz ki bana da çimlenme verimi açısından mantıklı geliyor. Ancak okuduğum bir kısım paylaşımlarda da tohumun toplandıktan hemen sonra ekimi verim oranını arttırır diyor.
Benim düşüncem ise öğrencilerimize tohumları önümüzdeki hafta içerisinde 2,5 litre hacmindeki plastik şişelerden elde edeceğimiz kaplara, şişelerin altlarına delikler açıp uygun bir toprak karışımına ektirip evlerinde kapalı alanlarda mümkünse de sıcak ortamlarda muhafaza ederek bakımlarını yapmaları yönünde olacaktı.

Sizce de uygun olabilir mi? Değerli tavsiyelerinizi rica ediyorum.

Nebat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2011, 19:40   #597
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mcbush Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar benim için çok kıymetli olan 20 yıllık Hurma agacımız son 1 haftada perişan oldu.Ağacı biraz karıştırınca tepesinde bir dolu kurt buldum yaprakların diplerinde.Bunların ne olduğunu ve nasıl başa çıkıldığını bilen varsa bana yardımcı olabilirmi lütfen?????
selamlar ne yaptınız hurma agacını imha ettinizmi?

Eski 07-02-2011, 14:29   #598
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
Merhaba,
Ben, Türkiye'ye özgü ağaçları araştırıyorum, ve ileride kısmetse, yalnızca Türkiye'ye özgü ağaçların yetiştirmesini yapacağım. tohumları veya ataları farklı ülkelerden gelen bitkileri istemiyorum.

Türkiyemizde hangi palmiye türleri doğal olarak yetişmektedir? bir bilginiz var mı acaba?

bertunum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2011, 17:29   #599
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Büyük boy palmiyelerin örneğin 3 m. gövdeli , sökülüp nakledilip yeniden dikiminde ne kadar derinlik ve genişlikte sökülmesi gerekir?

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 14:05   #600
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
selamlar hami bey tohumlar için tekrardan teşekkür ederim son resimleri sana göstermiştim arkadaşlarlada paylaşayım dedim senin yönlerdirmen sayesinde durumları hergeçen gün daha iyi oluyor.şalgam ve cezerye salı günü yola çıkıyor afiyet olsun. unutma mersin'e mutlaka bekliyorum.http://www.agaclar.net/forum/images/...attach/jpg.gif
Maşallah,Maşallah....

Bu arada yeni Syagrus tohumlarını da topladım haberin ola!

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024