agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler
  • 2 Gönderen oguzhan6161
  • 1 Gönderen Halil Önen
  • 1 Gönderen tk646
  • 1 Gönderen aydoner
  • 1 Gönderen pria
  • 1 Gönderen aydoner
  • 1 Gönderen pria
  • 1 Gönderen pria
  • 1 Gönderen alakazem_43
  • 3 Gönderen pria

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-10-2012, 21:46   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Ormandan odun kesmenin kuralları

Arkadaşlar önümüz malum kış. Odun falan gerekiyor yani. Ağaç kesmenin yasak olduğundan ötürü değil vebalini ödeyemeceğim için karşıyım. Onlar bizim oksijen kaynağımız. Kuru , kütük , odunlar bu türde olanları küçük parçalara ayırıp yakacak haline getirmek için motorlu testeremle dağlara gidip araştırsam bulduklarımı parçalayıp çuvallasam hukuki açıdan illegal bir iş mi yapmış olurum? Bilinçsizce iş yapmak istemiyorum tecrübesi olup konu hakkında bilgisi olanlardan bilgi almak için yazdım. Cevaplar için çok teşekkür ederim arkadaşlar.

çiftçi5234 ve mrduran beğendi.
oguzhan6161 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2012, 00:11   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oguzhan6161 Mesajı Göster
Arkadaşlar önümüz malum kış. Odun falan gerekiyor yani. Ağaç kesmenin yasak olduğundan ötürü değil vebalini ödeyemeceğim için karşıyım. Onlar bizim oksijen kaynağımız. Kuru , kütük , odunlar bu türde olanları küçük parçalara ayırıp yakacak haline getirmek için motorlu testeremle dağlara gidip araştırsam bulduklarımı parçalayıp çuvallasam hukuki açıdan illegal bir iş mi yapmış olurum? Bilinçsizce iş yapmak istemiyorum tecrübesi olup konu hakkında bilgisi olanlardan bilgi almak için yazdım. Cevaplar için çok teşekkür ederim arkadaşlar.
Dağdaki kuru odun ve kütükler de devletin malı; ormancı yakalarsa odunlarınıza, arabanıza, motorlu testerenize ve hatta baltanıza el koyar... diye biliyorum.

Budama yapacağım diye izin almak gerekebilir...

mrduran beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2012, 10:49   #3
Yeni Üye

cevap için çok teşekkür ederim Halil Bey. Bugün ormancıya gidip izin almam gerekiyor o zaman. Çok sağolun.

Eski 01-11-2012, 11:20   #4
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Yanlış bimiyorsam eğer -ki yanılıyor da olabilirim- kesim yapmak için belirli bir zaman dilimini bekliyorsunuz. Her istenildiği zaman izin alınıp kesim yapılamıyor. Bu süre zarfında kesim yapabiliyorsunuz.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2012, 11:32   #5
Yeni Üye

Bugün orman işletmeye bi sorayım bakalım nedir ne değildir . Ona göre hareket ederim. Cevabın için teşekkür ederim Ayşe Hanım

Eski 27-11-2012, 18:15   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-02-2012
Sordunuzmu acaba ? Bende meraktayım .

çiftçi5234 beğendi.
tk646 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2012, 22:47   #7
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Oğuzhan Bey
Bu tarz ihtiyaçlarınız için öncelikle yakın çevreniz ormanlık alan ise gidip şöyle bir bakın ve bolca bulunabilecek ise Orman İşletme Şefliğine başvurun. Eğer mahzurlu bir durum yok ise size kental fişi keserler, küçük bir meblağ ile kurumuş dal ve ağaçları kesmek suretiyle hem ormanı temizlemiş olur, hem de odun ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

mrduran beğendi.
aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2012, 00:59   #8
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydoner Mesajı Göster
Oğuzhan Bey
Bu tarz ihtiyaçlarınız için öncelikle yakın çevreniz ormanlık alan ise gidip şöyle bir bakın ve bolca bulunabilecek ise Orman İşletme Şefliğine başvurun. Eğer mahzurlu bir durum yok ise size kental fişi keserler, küçük bir meblağ ile kurumuş dal ve ağaçları kesmek suretiyle hem ormanı temizlemiş olur, hem de odun ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.
Hiç sanmıyorum böyle bir izin verilebileceğini..
Böyle münferit kesim taleplerini karşılamaz Orman İşletmeleri..Odunun piyasa değeri çok yüksek..Tonu 300 tl..Denetimi çok zor..Bireysel olarak sokmazlar ormana..Hiç sanmıyorum.Ormandan kuru dal-ağaç kesmek dahil çok sıkı kurallara tabidir.
Öyle ''kental fişi'' kesipte ''hadi git ihtiyacını kes,götür'' demezler kimseye..Sanmıyorum..
Ayrıca, bir ormandan kışlık yakacak ihtiyacını giderme hakkı için o ormanın bulunduğu köy nüfusuna kayıtlı olma şartı var diye biliyorum..
Bu durumda dahi, ormandan ancak ormancı teknik elemanın işasretleyip damgalayacağı kuru ağaçlar kesilebilir.Vatandaş kendi kafasına göre kesim yapamaz..
İnşallah yanılıyorumdur.

mrduran beğendi.

Düzenleyen pria : 28-11-2012 saat 10:27
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2012, 11:28   #9
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
İnşallah yanılıyorumdur.
Bazı durumlarda kesim atıkları, kuru ağaçlar vs orman muhafaza memuru denetiminde kesilip alınabiliyor. Geçmişte kendim yaptım, ayrıca teşkilat içinde bizzat çalışıyorum, atmasyon değil...

mrduran beğendi.
aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2012, 12:28   #10
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oguzhan6161 Mesajı Göster
Kuru , kütük , odunlar bu türde olanları küçük parçalara ayırıp yakacak haline getirmek için motorlu testeremle dağlara gidip araştırsam bulduklarımı parçalayıp çuvallasam hukuki açıdan illegal bir iş mi yapmış olurum?.
Aydoner Bey..

Bu soruya ve isteğe hiçbir Orman İşletmesi yetkilisi olumlu yanıt veremez kanaatindeyim..
Ayrıca, ağaçlandırma sahalarında dozer artıkları olan kök ve dallar için belki o yöre insanının kışlık ihtiyacını gidermek için toplu olarak ormancı denetiminde belki izin verilebilir ama, geniş bir ormanlık alanda kuru ağaç kesimi için ferdi olarak kimseye izin verilemez diye düşünüyorum.
Hele hele dağlara çıkıp kuru ağaç araştıran bir kişi için mümkün değil..Suistimale açık ve denetimi çok zor işler bunlar..

mrduran beğendi.
Eski 28-11-2012, 12:56   #11
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydoner Mesajı Göster
Oğuzhan Bey
Ayrıca bu kental fişinide anlayamadım ben..
Orman İşletmelerinde yakacak odun istihsalleri genelde ''ster'' ile ölçülür..
Vatandaş odunu keser, istifler..Ormancı gelip en-boy-yüksekliğini ölçerek kaç ster olduğunu hesaplar..Sonra odunlar vasıtaya yüklenir..ve orman muhafaza memuru vasıtanın ormandan çıkmadan önce ''nakliye tezkeresini'' keser..varacağı yere ne kadar süre içinde gideceğinide belirtir..ve araç yola çıkar..
Orman İşletmesi muhasebesinin vereceği ''Kental fişi'' ile nakil işi yapılamaz diye biliyorum ben..İllaki ''nakliye tezkeresi'' kesilmesi gerekir..yoksa araç müsadere bile edilir..
İnşallah yanılıyorumdur..
Bu tür bir konuda, ormandan kuru dal ve kök toplayan bir akraba çocuğunun az daha traktörü gidiyordu..Allah'tan traktöre ormandan çıkmadan, hareket halinde olmadan el konulmuş..Ormancıların tuttuğu zabıt varakasında böyle bir ibare olmasaydı traktör satılacaktı.
Zor kurtardık..
Ona yardımcı olmak için orman mevzuatını ve Yargıtay kararlarını ezberledim sanki..
Çok riskli konular bunlar..

mrduran beğendi.

Düzenleyen pria : 28-11-2012 saat 13:32
Eski 30-11-2012, 15:21   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2012
oğuzhan bey orman işletme şefliğine gidip odun ihtiyacım var derseniz eğer..onlar size siter babında irsaliye keserler yani 1 siter veya 4 siter gibi bü siterin şu anki fiyatı 12,5 tl siz ormandan yaş hariç dikili kuru veya kar kırığı ağaçları alabilirsiniz bu hem sizin işinize hemde orman ekibinin işine gelir..

mrduran beğendi.
alakazem_43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2012, 21:39   #13
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Orman Kanunu çok katı acımasız bir kanundur.

Siz siz olun, enine boyuna sorup danışmadan, yararlanmak istediğiniz konu hakkında etraflıca, iyice anlayarak bilgi almadan, ''korkma yav, birşey olmaz'' diyenlere kulak asmadan, sözlü izinlere aldırış etmeyip, her eyleminizi alacağınız belgelerle teminat altına almadan birşey yapmayın..
Çok basit gibi görünen bazı püf noktaları size çok pahalıya malolabilir.
Olası bir suç durumunda, ormancının yazacağı her kelime Cumhuriyet Savcısı yetkisiyle yazılır, aksini ispatlamanız çok zordur.
Yazılacak iki kelime, altınızdaki taksinin kamyonetin satılmasına yol açabilir.
Hele hele yolda jandarma denetimine takılırsanız işiniz çok çok zordur.

Düzenleyen pria : 01-12-2012 saat 22:18
Eski 14-12-2012, 19:08   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2008
merhaba arkadaşlar ben sordum orman işletmesine bizzat gidip ögrendim muhtara gidip 15 tl verip sıraya koyuyorlar kesilmiş agaclardan onlar sizi cagırıp bir romok toplayıp götürüyorsunz bende siz cagırdınız ben gelemeyebilirim dedim calışıyorum kaydesi bu dedi

haylas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2015, 16:12   #15
Ağaçsever

Ilker Mechmet's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2013
Yakacak Odun..

Ben yaklaşık iki yıldır odunumu kendim kesiyorum. Almanya'da belediyelerin ormanlarla ilgilenen bir bölümü var. Yaklaşık Ocak ayı başında görevleri gereği belediye sınırları içindeki orman bölgesini kontrol edip kesilmesi gereken ağaçları keserler ve değerli olan, kerestelik kısımları alırlar. Arta kalanları cok ucuz bir fiyata odun ihtiyacı olanlara, makbuz karşılığı, satarlar. Yaklaşık bir ay gibi bir zaman içerisinde odununuzu kesip alıp götürürsünüz... Nisan'dan itibarende ormana girmek, yaban hayvanlarını rahatsız etmemek, zaten yasaktır. Bu sekilde Belediye hem para kazanır, hem de ormanda çürümesi uzun sürecek kalın ağaç dalları temizlenmiş olur...
Tabi öncelikle iki günlük bir kursa katılıp bazı Püf noktaları öğrenmeniz lazım; motorlu testere kullanma kursu, agaclar hakkında bilgiler, balta v.s. kullanma...
Kurs ücreti: 180 € (bir sefer)
Ormandan bu yıl aldığım parselin fiyatı: 80€
Eve getirdiğim odun (Meşe/Kayın) yaklaşık 15 metreküp. Şu an 1 metreküp odun yaklaşık 80€. Hesabını siz yapın...

Ilker Mechmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2015, 16:21   #16
Ağaçsever

Ilker Mechmet's Avatar

Fotoğraflar...

Eklenen Resimler

Eski 01-05-2015, 21:51   #17
Ağaçsever

Ilker Mechmet's Avatar

Foto

2. foto

Eklenen Resimler

Eski 01-05-2015, 21:55   #18
Ağaçsever

Ilker Mechmet's Avatar

Foto

3. foto

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024