agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Türleri (http://www.agaclar.net/forum/orkide-turleri/)
-   -   Ludisia discolor (http://www.agaclar.net/forum/orkide-turleri/4012.htm)

lerdemir 29-12-2007 14:27

Penelophe,

O biirrr, benimki gibi güzel yapraklara sahip olmayan bir ludisia discolor varyetesi :)

Birazdan güncel fotolar ekliyorum.
çiçek açma öncesi safhadalar...

lerdemir 29-12-2007 14:54

5 Eklenti(ler)
Geçen hafta çektiğim fotoğraflardan bir kaçı...

İki haftaya kalmaz bu mevsimin ilk çiçekli fotoğrafını eklerim sanırım...

Penelophe 30-12-2007 19:23

Çok bilmiş gördüm seni Lerdemir.:D Onlar kireç bi kere.:dilli: İyi bir bakımla göreceksin o güzel olmayan yaprakları.:cool:

:mad:

limon 30-12-2007 21:23

Penelophe bana kireç değil de ilaçlanmış gibi geldi. Ben de mum çiçeğini alırken böyleydi yaprakları ve ilaçladıklarını söylemişlerdi. Zamanla geçmişti. Güle güle büyütün.

lerdemir 30-12-2007 21:55

Görmeyi can-ı gönülden isterim gerçekten.

Hepimizin bitkileri sağlıklı ve güzel olsunlar...

lerdemir 30-12-2007 22:29

LUDİSİA_BAHYA ve Penelophe,

Bence Ludisia Discolor'un yapraklarına saf da olsa su püskürtmek yerine başka bir nemlendirme yöntemi bulmalı; zira ben bendenkine yağmur suyu püskürtmeme rağmen satenimsi kadifemsi yapraklarda nokta nokta lekeler kaldı. Bunları benim Ludisia Discolor başlığımda görebilirsiniz.

Sonrasında su püskürtme uygulamasını kestim ve yeni çıkan yapraklar pırıl pırıl; eskileri ise halen lekeli... Aklınızda bulunsun... Ya da ben bir yerde hata mı yaptım nedir...

Ludisa Excellence 31-12-2007 00:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir (Mesaj 188871)
LUDİSİA_BAHYA ve Penelophe,

Bence Ludisia Discolor'un yapraklarına saf da olsa su püskürtmek yerine başka bir nemlendirme yöntemi bulmalı; zira ben bendenkine yağmur suyu püskürtmeme rağmen satenimsi kadifemsi yapraklarda nokta nokta lekeler kaldı.
...
Ya da ben bir yerde hata mı yaptım nedir...

sn. lerdemir;
Hangi yağmur suyu?
Hani şu sizin aktif kömürden **** aktif kömür filitresinden geçirmiş olduğunuz yağmur suyu mu? Hangisi... :)
Yapraklara saf su sıkmadan **** en azından ortamı su ile nemlendirmeden nasıl yüksek oranda nem elde edilecek; doğrusu bende bilmiyorum. :(
Bana sorarsanız saf suya **** en azından filitre edilmiş yağmur suyuna devam.
Yeni yaprakların sorunsuz olmasına sevindim doğrusu.İnşallah onlarda böyle bir sorun ile karşılaşmazsınız. ;)
Saygılar...

lerdemir 31-12-2007 07:35

Umarım karşılaşmayız.

Evet; bildiğimiz yağmur suyu; çatı oluğundan akarken biriktirilmiş;yağmur suyu.

Ben uzun aylardır püskürtmeli nemlendirme yapmıyorum; saksı altlığının dibine biraz su koyarak halletmeye çalışıyorum nemliliği muhafaza etmeyi...

lerdemir 03-01-2008 22:39

3 Eklenti(ler)
Şimdi de açmaya yüz tutmuş Ludisia Discolor'un tomurcuklarından güncel görüntüler...

Açmadan az önceki bu halleriyle, sanki, iyice ısınıp da patlamak üzere olan mısır taneleri gibiler... Beyaz beyaz...

beyaz orkide 15-01-2008 10:01

Merhaba arkadaslar,
Acaba marketlerde satılan yaprak gübresi fısfıslasak olmaz mı hem yaprak beslıyormus hemde parlak oluyo nemini saglıyor.ne dersınız mucevher orkıdemızde de işe yararmı? ben antoryuma sıktıgımda cok guzel oluyor yaprakları.

lerdemir 15-01-2008 15:49

Merhaba beyaz orkide,

Antoryumun bitkileri tüylü yapıda değil, o yüzden onlarda yapraklara su püskürtmek sorun olmayacaktır.

Ama bu mücevher orkidelerde kadifemsi bir yaprak dokusu var. O yüzden ben halen daha yapraklara su spreyleme hususunda çekimserim daha önce de yazdığım gibi.

Aylardır da su spreylemiyorum zaten yapraklarına.

Nemlendirmek için ise, -son 2 haftadır- saksıyı içinde bulunduğu kaptan hafif yükseltip -altına 3 noktadan eşit yükseklikte minik plastik kapaklar koyup- saksının dibine gelmeyecek düzeyde su dolduruyorum düzenli olarak.

Penelophe 15-01-2008 16:07

4 Eklenti(ler)
Ler; bir haftadır yapraklara su spreylemeye başlamıştım, sorun yok gibiydi, az önce senin mesajını görünce gidip baktım.:( :(

lerdemir 15-01-2008 16:21

Üzüldüm :(

Yukarıda yazmıştım oysa ki kendi tecrübemi Penelophe...

Ancak bir de LUDİSİA_BAHYA'nın dediğini unutmamak lazım. O "saf su" püskürtmekten bahsetmişti.

Bense yağmur suyu ya da profesyonel filtrasyondan geçip içme kalitesine getirilmiş şebeke suyu püskürtmüştüm...

Penelophe 15-01-2008 17:02

Bu yaprakları temizlesem mi acaba?

lemis 15-01-2008 17:16

Merhaba lerdemir, ben de bir ay önce Ankara daki 'BAUHOUS' dan aynı orkideden almıştım,
yazışmalardan birçok yararlı bilgi edinmiş olmak beni sevindirdi, resimler de cabası.

lerdemir 15-01-2008 19:01

Merhaba lemis,

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz.

Görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Hep beraberce fayda sağlayabildiysek ne mutlu. Bu yorumla bizi sevindirdiniz.

Madem sizin de bir "Mücevher Orkide"niz var artık, bu durumda sizden de bu özel bitki ile olan tecrübelerinizi aktarmanızı, gelişmelerden de buradan haberdar etmenizi rica ederiz.

Fotoğraflar da cabası :)

NOT: "Yeni gelen arkadaşlar, kendinizi tanıtın..." başlığında kendizini kısaca bir tanıtma mesajı yazabilmeniz mümkün olursa eğer, tüm forum üyeleri olarak çok memnun kalırız.

Hem böylelikle şu ortak paydada buluşan bizler, birbirimiz asgari hadde tanıma fırsatı bulabiliriz.

beyaz orkide 16-01-2008 10:36

1 Eklenti(ler)
Benim mucevherimde acıyor.Bende sizlerin begenisine sunayım dedım.

lerdemir 16-01-2008 12:12

10 güne kadar alttan ortaya kadarkiler açmış olacak gibi görünüyor.

Beyaz orkide, sizinkinin yaprakları da lekesiz sanırım; onları da görebilir miyiz?

Bu arada benim mücevher açtı; onları da bir an önce fotoğraflayıp son durumu ileteyim sizlere...

beyaz orkide 16-01-2008 12:27

1 Eklenti(ler)
Evet gercekten üzerinde leke yok.Işıktan sanki yaprakları tozlu gibi duruyo ama her yapragı aynı.Cekımden kaynaklanıyor.

lerdemir 16-01-2008 12:50

Yakından görme fırsatı olmamış arkadaşlar için söylüyorum; beyaz orkide'nin eklediği fotoğrafta o tozlu gibi duran yüzey, satenimsi/kadifemsi yüzeydeki ışığın yansımasıdır.

Elinizi sürdüğünüzde pürüzsüz bir ipek kadife hissi verir.

Muazzam bir bitki dokusu.

denizakvaryumu 16-01-2008 16:44

Bu orkidenin çiçekleri kokulu mu?

beyaz orkide 16-01-2008 16:51

Maalesef kokusu yok.

pawney 17-01-2008 08:26

Arkadaslar,

Ludisia, **** "jewel orchid" diye bilinen bu tur, ciceginden cok yapraklari icin evlerde yetistiriliyor. Zaten yapraklarindan dolayi "jewel orchid" diye geciyor. Su an, Bauhausta 19.90 a var, hemde gayet guzel bir boyutta, bence kacirmayin. Toprakta yetisen bir orkide oldugundan agac kabugu veya satilan orkide topragina ihtiyac duymuyor. Cok cabuk cogaliyor. Resimlerde gordugumuz Ludisia Discolor'un renkleri bakirimsi, ancak beyaz olanlarida var, bayagi ender rastlaniyor.

Bu tipi sevenler icin, tek "jewel orchid" ludisia degildir, onun yaninda Macodes lowii, Anoectochilus formosanus, ve Goodyera Hispida turleride bulunur ve bunlarin hepside yapraklari guzel oldugu icin yetistiriliyor. Bende cok kucuk boyutta 4-5 tur mucevher orkide var, biraz buyuyunce resimlerini paylasacagim.

Saygilar

lerdemir 17-01-2008 09:42

Olsun pawney, biz şimdiden alsak olmaz mı fotoğrafları??? :)

lerdemir 17-01-2008 09:45

Ayrıca, bu bitki için bir sorum var:

Çiçeklenme dönemi bitip de, yaprakların göbeğinden uzunca bir boru gibi çıkıp da çiçek veren o kısım kuruduğunda ne yapmalıyız?

Ben geçen çiçeklenme döneminde o kurumuş boruyu içinden çıktığı yaprağa en yakın noktadan, dipten kesmistim. Sonrasında o noktadan yukarı uzamadı hiç o kök; o kökteki gövdenin çapı aşırı kalınlaştı ve yan ve diplerden yeni sürgünler vermeye başladı.

Acaba bir kez çiçeklenen kısmı bir daha o noktadan yukarıya uzamaz mı? Bunu bilen var mıdır acaba?

Bakalım bu çiçeklenme dönemi sonrasında diğer arkadaşlar da bunu tecrübe edecek mi? Yoksa birşeyleri yanlış mı yapıyoruz? Yapıyorsak da, bilelim ki yapmayalım ;)

Koyu yeşil 17-01-2008 10:34

Penelophecim ben kendi çiçeğime iyi su ile fısfıs yapıyorum aylardır. Hiçbir zararını görmedim. Haftada bir de suluyorum. Ama fısfısı öyle hergün değil haftada 1-2 kez yapıyorum. Yapraklardaki lekeler güneş yanığına benziyor, benimki güneşten uzak ama çok aydınlık bir yerde duruyor. Çiçeğine direkt güneş geliyorsa zarar vermiş olabilir yapraklara.

Penelophe 17-01-2008 10:37

Hımm, araba sileceklerinin sularından aşırdığım su ile fısfıs yapmıştım oysaki.. Ama benim çiçeğim öğlene kadar yoğun güneş alan bir cam önünde duruyor. Güneş yanığı olaşılığı çok kuvvetli. Çok teşekkür ederim 'Koyu Yeşil'.:)
Hemen hasarlı yaprakları buduyor ve bol ışıklı başka bir cam önüne alıyorum.;)

praecox 17-01-2008 11:07

Bende sayın lerdemir beslediğine göre ddim ki kendimce kesin burnum artık koku almıyor. Yoksa neden bu kadar uğraşılsın bu bitki ile :D

konuyu uzun uzadıya okudum hala bir yerlerde kokusu muhteşemmiş gibi bir yazı bekledim... bulamadım :(
Evet doğrudur bu türler genelde yaprakları için bakılır. "Kokusu da var ." konusuna tanık olamadım. Kolay bir tür olduğundan fazlacada bulaşamadım.
Burdan sadece sayın lerdemire şunu açıklığa kavuşturmak için ekliyeyim. Lucidia'lar da diğer çoğu orkide gibi sympodial bir türdür. En azından aşağıda bahsi geçen tür Lucidia. Şöyle ki Dendrobiumlar gibi veya bahçedeki Kanalar gibi bir filiz verir uzar sapın ucundan bir çiçek açar yani birçok kandilli bir çiçek sapı. sonrası sizin de gözlemlediğiniz gibi bir dahaki vegetasyon siklusunda tekradan yenınden yeni filizler yapraklar sap vs. verir. ancak evelsi saplar çiçekten sonra kalınlaşmasının nedeni yeni vereeği filizler için palazlanması güç toplamasıdır. o sap ne kadar iyi beslenir palazlanırsa bir sonraki yıl daha çok filiz ve güçlü çiçekler gösterişli yapraklar vereektir. o kısmen rizoid saplar en erken bir iki yıl sonra işlemi bitmiş ise kesilip ayrım işlemine gidilebilir.

Ancak kokusu konusunda bilgilerim hala çok noksan. Burdan sizi merakla takip ediyorum... :D
En azından sabah saatlerinde hafif de olsa bir koku almanızı ümid ederim.
Tabii koku salması için ortam bakım şartları da çok önemli olmakla beraber, sanırım diğer orkidelerde de olduğu gibi bakımı kolay hybridler üretildikçe bizim domatesler misali bu koku da ortadan kalkıyor... sanırsam... :)

Saygılar

Penelophe 17-01-2008 11:39

Botanikten Musa bey, çok hoş bir kokuya sahip olduğunu söylemişti, ben hergün kokluyorum ama şimdilik birşey yok, Koyu yeşil'de kokluyormuş ama, kokmuyor..

lerdemir 17-01-2008 12:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi praecox (Mesaj 195201)
Bende sayın lerdemir beslediğine göre ddim ki kendimce kesin burnum artık koku almıyor. Yoksa neden bu kadar uğraşılsın bu bitki ile :D

Hocam eksik olmayın; inanın hiç farkında olmadığım bir husustu hakikaten. Hep; "ya kokmalı, ya yenmeli" derdim; ama bu ludisia discolor'un yapraklarına tutuldum. Benim için de çok şaşırtıcı oldu, ancak bu istisnamın, sizin yukarıdaki cümlelerinizi okuyuna kadar idrakı içinde değildim.

Alıntı:

...konuyu uzun uzadıya okudum hala bir yerlerde kokusu muhteşemmiş gibi bir yazı bekledim... bulamadım :(

Yok hocam, yok; kokmuyor bu ludisia discolor. Benim tek bitkilik tecrübem bu yönde.

Alıntı:

...Kolay bir tür olduğundan...

Evet, çok zahmetsiz bence de. Sadece kireçsiz ve klorsuz su kullanıyorum; çok çok nadiren limon tuzu da ekliyorum suyuna.

Alıntı:

... o kısmen rizoid saplar en erken bir iki yıl sonra işlemi bitmiş ise kesilip ayrım işlemine gidilebilir...

Hocam, ben daha senesi dolmadan ilk yan sürgünleri ana gövdede çıktığı noktadan kırıp suya koydum; çabucak ve kolayca köklendi; burada söz verdiğim bir arkadaşa hazırlıyordum ki annem gördü ve el koydu haliyle ;)

Yeni sürgünler de ele gelir hale geldiğinde senesini beklemeden yeniden suda köklendirmeyi düşünüyorum. Sizin dediğiniz kadar beklemediğimden dolayı bir sıkıntı yaşanır mı ileride?

Hocam, çiçeklenme sonrasındaki dönem ile ilgili bilgiler için çok teşekkür ederim. Peki, biz o çok kandilli çiçek sapı kuruyunca keselim mi?Evetse neresinden?

Penelophe,

Ludisia Discolor'un kesinlikle doğrudan gün ışığı almaması gerektiğini tecrübe ettim. Öyle olduğunda yapraklarında hemen renk açılması ve yaprak kaybı ile tepki veriyor. Doğrudan ışık almayan ancak aydınlık/yarı aydınlık ortam istediğini tecrübe ettim ben şu ana kadar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024