agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Türleri (http://www.agaclar.net/forum/orkide-turleri/)
-   -   Paphiopedilum (http://www.agaclar.net/forum/orkide-turleri/3540.htm)

SAGEN 20-06-2012 22:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tarumok (Mesaj 987664)
Bu da elimdeki diğer bir saf tür.Herhangi bir çaprazlama yapılmamış.Bakım şartları diğer paph. lardan farklı değil.Çiçeği alt resimdeki gibi olacak.

Sayın TARUMOK;

Tek kelimeyle çok güzel. Gerçi iki kelime oldu galiba :D ama güzel gerçekten.

SAYGILARIMLA.

B.Unver 01-07-2012 13:43

3 Eklenti(ler)
Evimde olan diğer bir Paphiopedilum türü; Paphiopedilum Concolor

Nemi ve kontrollu sıcağı sevmesine rağmen cılk ıslaklığı sevmeyen bir tür.Aslında genel Paph.lar gibi ancak daha çok sıcağı sever.Aldığımda (2 ay önce)tomurcukları yok iken şimdi artık ilk tomurcuğunu verdi.

Asia da Tayland, Kamboçya, Mayanmar da doğal ortamları deniz seviyesinden 1000 m yüksekliğe kadar.Kontrollu sıcaklığı sevmesi de bundan zaten.Ancak gündüz ve gece ısı farkı mutlaka ister.Aşırı gübre ve dolayısı ile tuz birikimine kökleri hassas.

Açtığı zaman çiçekleri en alttaki gibi olacak.

tarumok 01-07-2012 16:34

Bora Bey,
bir ekleme yapayım.Paph. concolor çiçeği elma kokusuna benzer tatlı bir koku yayar.Ayrıca çiçek gonca gölgede fazla kalırsa,çiçek rengi daha belirgin ve zengin olur.İyi seyirler dilerim.

B.Unver 01-07-2012 18:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tarumok (Mesaj 992593)
Bora Bey,
bir ekleme yapayım.Paph. concolor çiçeği elma kokusuna benzer tatlı bir koku yayar.Ayrıca çiçek gonca gölgede fazla kalırsa,çiçek rengi daha belirgin ve zengin olur.İyi seyirler dilerim.

Öncelikle katkınız için teşekkürler.Ben de zaten elma kokusu için almıştım:) ve gölge derken güneşi direk almayan ancak yansımaların olması gerek.Yoksa gonca göreme şansınız azalabilir.Onun için evimin Kuzey cephesinde ve daha yan taraftadır.

B.Unver 06-07-2012 20:45

2 Eklenti(ler)
Daha tam açmadı ancak zamanım müsaitken paylaşayım dedim:)

Ziya Soner 07-07-2012 12:33

Müthiş güzel.
Tebrikler Bora bey.

SAGEN 07-07-2012 16:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi B.Unver (Mesaj 995086)
Daha tam açmadı ancak zamanım müsaitken paylaşayım dedim:)

Sayın B.UNVER;

Ziya hocama kesinlikle katılıyorum. Çok güzel maaşallah diyelim. Artık sizin çiçeklerinize diyecek birşey bulamıyorum. Önünüzde saygıyla eyiliyorum. :p

SAYGILARIMLA.

B.Unver 07-07-2012 20:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner (Mesaj 995294)
Müthiş güzel.
Tebrikler Bora bey.

Ziya Bey çok teşekkür ederim.Yıllarını orkideye vermiş, orkide tutkunu birisinden bu güzel sözleri duymak bana oldukça fazla mutluluk verdi.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN (Mesaj 995384)
Sayın B.UNVER;

Ziya hocama kesinlikle katılıyorum. Çok güzel maaşallah diyelim. Artık sizin çiçeklerinize diyecek birşey bulamıyorum. Önünüzde saygıyla eyiliyorum. :p

SAYGILARIMLA.

Aman Sayın Sagen bunu latife olarak alayım.Ne eğilmesi:)

Benimki sevdiğim hobiyi tutkulu, ciddi ve bıkmadan sistematik olarak yapabilmeye çalışmak.Bu hobiye başlarken 20 senelik tutkum olan discus hobisini evimde tek akvaryum bırakmamak kaydı ile terk ettim.Çünkü bölünürseniz ne onu ne de bunu tam yapabiliyorsunuz.En azından ben yapamıyorum.

Orkidede iddialı değil ama kafamda planladığım ideallerime ulaşmak için çabalıyorum.Bakalım ne kadarını gerçekleştirebileceğim??:)Bunu umut etmek bile benim için zevk:):):)

Asya_lotus 12-07-2012 23:17

paphiopedilum godefroyae

2 Eklenti(ler)
Ben ısı seviyorum, hatta, çok :p
Sıcaklık arttıkça, hemen vurdu tomurcukları.

Eklenti 317823

Eklenti 317824

tarumok 05-10-2012 20:04

3 Eklenti(ler)
Başlığı canlandıralım.
Sonbaharın ilk çiçekleri.Bir paphiopedilum glaucophyllum x paphiopedilum philippinense çaprazı.Çok farklı renkli,saçaklı ve tek daldan sıralı açan çiçekleri var.Bakımı başlıkta bahsedilen paph. bakımından farklı değil.Şu an iki çiçeği mevcut.Üçüncü yolda.Buyrun...

fzthalil 07-10-2012 01:22

müthiş.. Murat Bey emeğinize sağlık.
iyi seyirler diliyorum:)

tarumok 08-10-2012 20:56

teşekür ederim Halil Bey,gerçekten çok keyifli onları izlemek.

tarumok 24-10-2012 13:33

1 Eklenti(ler)
paphiopedilum leenaum terlik orkidemden bana bayram hediyesi,2 adet gonca var.Açtı açacak:)
Bu arada tüm forum sakinlerinin bayramını kutluyorum.

nılgun_dogan 24-10-2012 14:05

Maşşallah çok güzel önce gözlerimiz bayram etti bugün hayırlı bayramlar öbür orkideyide merak ediyorum açmış hallerini bekliyoruz.

tarumok 08-11-2012 17:40

Paphiopedilum Landmark (glaucophyllum x sanderianum)

2 Eklenti(ler)
Önceki sayfalarda Sayın Bora Ünver'e bu paph. melezini çok aradığımı yazmıştım.Sonunda buldum ve aldım.Çiçek açar açmaz resimlerini paylaşacağım.Çiçeklerinin renk kombinasyonu bir harika.Bir görüşte vuruldum galiba:)Renklerine ve çiçek yapısına aşık oldum sanırım:)
Çiçekleri şöyle olacak.

SAGEN 08-11-2012 19:03

Gerçekten de izlemeleri birbirinden keyifli sayın tarumok.

tarumok 08-11-2012 19:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN (Mesaj 1045024)
Gerçekten de izlemeleri birbirinden keyifli sayın tarumok.

Kesinlikle sayın sagen,kesinlikle çok güzeller.Bence her yaşayan insan onları en az bir kez bile olsa görebilmeli(Tamamen kendi fikrim.Çünkü ben böyle güzelliklere çok az şahid oldum).Çiçekler açtıkça herkesin görmesi için,buraya resimlerini koyacağım.Tabi canlı görmek daha bakşa :)

tarumok 13-11-2012 18:50

3 Eklenti(ler)
Leenaum çiçeği açmaya başladı.Bir iki güne tamamen açılmış olur.Buyrun...

tarumok 13-11-2012 19:18

3 Eklenti(ler)
devam

SAGEN 13-11-2012 21:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tarumok (Mesaj 1045052)
Kesinlikle sayın sagen,kesinlikle çok güzeller.Bence her yaşayan insan onları en az bir kez bile olsa görebilmeli(Tamamen kendi fikrim.Çünkü ben böyle güzelliklere çok az şahid oldum).Çiçekler açtıkça herkesin görmesi için,buraya resimlerini koyacağım.Tabi canlı görmek daha bakşa :)

Sayın TARUMOK;

Mesajda yazdıklarınıza canı gönülden katılıyorum. Bana göre de orkide bakmayan çiçek baktım demesin. sayenizde güzelliklerini görme fırsatımız oluyor, canlı göremesekte :rolleyes:. Teşekkürler...

SAYGILARIMLA.

tarumok 16-11-2012 18:13

3 Eklenti(ler)
Tam olarak açıldı.Buyrun...

SAGEN 16-11-2012 20:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tarumok (Mesaj 1049372)
Tam olarak açıldı.Buyrun...

Maaşallah, maaşallah, maaşallah...
Başka söze gerek varmı sayın TARUMOK...:p

tarumok 16-11-2012 21:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN (Mesaj 1049424)
Maaşallah, maaşallah, maaşallah...
Başka söze gerek varmı sayın TARUMOK...:p

Evet sayın Sagen,söze gerek yok:) çiçek konuşuyor zaten değil mi:)
Şu an elimde bir kolleksiyon haline gelen 17 ayrı tür paphiopedilum orkidesi var.Bu sadece bir tanesi.Görecekleriniz çok daha muhteşem olacak.Çiçek açtıkça buraya resimleyeceğim.

SAGEN 16-11-2012 22:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tarumok (Mesaj 1049448)
Evet sayın Sagen,söze gerek yok:) çiçek konuşuyor zaten değil mi:)
Şu an elimde bir kolleksiyon haline gelen 17 ayrı tür paphiopedilum orkidesi var.Bu sadece bir tanesi.Görecekleriniz çok daha muhteşem olacak.Çiçek açtıkça buraya resimleyeceğim.

Paphiopedilum orkidesi olarak 17 ayrı tür mü? Gerçekten muhteşem bir görsel şölen olduğunu düşünüyorum. Nereden buldunuz bu kadar aynı cinsin farklı türlerini. İnşallah bende bir gün farklı türlere geçerek zengin bir koleksiyon yapmayı düşünüyorum.

SAGEN 16-11-2012 22:31

Sayın TARUMOK;

Birde bu türlere evde nasıl bakım uyguladığınızla ilgili bilgi verebilir misiniz? Yani bulundukları ortamın gece ve gündüz sıcaklığı, nem durumu nedir, ışık durumu, nem durumunu nasıl sağlıyorsunuz? Terrarium ya da paludarium kullanımınız varmı? Gibi, gibi, gibi...:eek:

SAYGILARIMLA.

fzthalil 18-11-2012 17:46

Murat Bey,
maşallah cidden:) iyi seyirler diliyorum ve inşallah diğerleri de açar bizler de görebiliriz;)

tarumok 18-11-2012 19:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN (Mesaj 1049487)
Sayın TARUMOK;

Birde bu türlere evde nasıl bakım uyguladığınızla ilgili bilgi verebilir misiniz? Yani bulundukları ortamın gece ve gündüz sıcaklığı, nem durumu nedir, ışık durumu, nem durumunu nasıl sağlıyorsunuz? Terrarium ya da paludarium kullanımınız varmı? Gibi, gibi, gibi...:eek:

SAYGILARIMLA.

Geç cevabım için özür dilerim.
Evdeki bakımları bilindik bakımlar.Nem oranı %50-60 arası tutmak için,bulundukları ortama nemli tüf taşları yerleştirdim.Bitkiler tamamen şeffaf kutular içinde bulunuyor.Sıcaklık gündüz 22-23,gece 15-16 derece(odanın penceresi her gece açık bırakılıyor.Çiçeklenme için çok önemli).Sabah güneş doğumundan saat 10'a kadar direk güneş ışığı(kış mevsimine girdiğimiz için) alan doğu penceresi.Bitkilerin tamamı aynı yerde durmakta.Bu da nemin korunumunu artırıyor.Hiç zor bitkiler değil.Herkes rahatlıkla ev ortamında bakabilir.Sayı fazla olunca sulama biraz uzun oluyor o kadar.Tabi o muhteşem çiçekleri görünce tüm yorgunluk bir anda bitiyor.Ayrıca onlarla uğraşmak beni çok rahatlatıyor.Günün tüm stresini onlara bakınca atıyorum.Sırada cattleyalar var.Onların çiçeklerini de açar açmaz ilgili başlığa koyacağım.

saygılarımla.

incii 25-11-2012 12:32

3 Eklenti(ler)
Selam arkadaslar,
Bundan bir ay önce iki tür Paphiopedilum almistim. Ikisinde de tomurcuk vardi. Yesili olan hemen bir hafta sonra cok güzel acti, diyeri koyu renkli olani 3 haftadir bu sekilde duruyor. Acaba Paphiopedilum türlerde de yer degisimi gibi bir sorun oluyormuki, ikiside ayni türden oldugu icin diyeri acaba acmayacak diye teredüt etmeye basladim dogrusu.

tarumok 25-11-2012 12:57

sayın inci,
ikiside çok güzel.Bir sorun olduğunu düşünmüyorum.Gonca dolduruyor olmalı.Açmaya başlamış bile.Çiçek açmış halini de görmek isteriz:)

incii 25-11-2012 13:24

Cevabiniz icin cok tesekkür ederim, Sayin tarumok, icimi ferahlattiniz gercekten. Biri acipta diyeri acmayinca yavas yavas korkmaya baslamistim. Nazli fistigim hele bi acsin resimlerini de yüklerim insallah:))

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024