agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Türleri (http://www.agaclar.net/forum/orkide-turleri/)
-   -   Paphiopedilum (http://www.agaclar.net/forum/orkide-turleri/3540.htm)

İzmirli 08-03-2007 00:09

Paphiopedilum

Merhaba!:)
Bende iki adet Paphiopedilum var biri dört yıldır benimle diğeri ise 1.5 aydır benimle.Türleri farklı.Bakımı,cinsin istekleri hakkında bizi aydınlatırsanız sevinirim;)

praecox 08-03-2007 10:17

Siz elinizdekilerin türünü ve deneyimlerinizi anlatarak başlasanız derrdim...

batukhan 08-03-2007 12:46

Merhaba Izmirli.hoşgeldin:)

bende paphiopedilum yetiştiriyorum 4-5 cins var bende.bakımları zor bitkiler değillerdir.phaleanopsis bakabiliyorsan paphioda da bir sorun yaşayacağını sanmıyorum.bir tek dikkat etmen gereken btikinin yapraklarının dü yeşil mi yoksa alacalı mı olduğu.alacalı yapraklı olan bitkiler düz yeşillere göre daha çok ışığa ihtiyaç duyar.paphiopedilum lar ayrıca fazla kuru kalmayıda sevmezler çünkü pek çok orkide gibi su **** mineral depolama organları olan pseudobulb ları bulunmaz.çiçeklenmeden sonra çiçek dalını mümkün olduğunca dipten kesmeni ve bundan sonra bitkiyi biraz dinlenmeye almanı öneririm.yani biraz daha serin bir yere koyman ve daha az su vermen gerekir.böylelikle bitkin gelecek sezonda tekrar güzel çiçekler açabilecektir.eğer resim eklersen cinslerine bakıp daha detaylı bilgi vermek mümkün olabilir.başarılar diliyorum

Batu

İzmirli 08-03-2007 23:36

Teşekkürler!Benim gözlemlediğim kadarıyla yavaş büyüyor,aydınlığı seviyor.Çiçek açmaya başlayınca sırayla açıyor uzun sürüyor ve çiçeklerin şekli oldukça ilginç .Şu an için aklıma gelenler bu kadar:)
Fotoğrafınıda ekliyorum:
http://img119.imageshack.us/img119/3...0130lh3.th.jpg
http://img68.imageshack.us/img68/7509/img0131id0.th.jpg

batukhan 12-03-2007 00:42

merhaba izmirli.resimler çok büyük değil ama orkidelerin oldukça sağlıklı görünüyor.en son ne zaman çiçek açtılar?çiçeklenmeleri yeni geçtiyse daha öncede söylemiş olduğum gibi iyice dinlendirilmeleri lazım.biraz daha az ışık az su ve 0 gübre.bunu ne kadar iyi yaparsan gelecek çiçekler o kadar büyük olacaktır.hatta bazı paphiolar bir dalda birden fazla çiçek açabiliyor.bunlarda öyleler ise çiçek sayısınıda etkileyecektir.gelişmeleri bekliyoruz.malum phalden farklı orkidesi olan pek çok insan yok.heyecanlı oluyor:)

saygılar

praecox 12-03-2007 12:59

Bu konuda sayın batukhana katılmakla beraber bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum.
Az ışık derken yazın gölgede geçirecek doğrudan güneş almıyacak ancak çok da aydınlık olmıyan karanlık yere almayın zira bu bitkilerin yaprakdan çürüme olayı çabuk farkedilmeyebiliyor.

İzmirli 12-03-2007 13:19

:) Teşekkürler!Aldığımda çiçeksizdi açalı uzun süre olmuş herhalde çiçek sapları kesilmiş.Toprağının üstünde yosun gibi oluşumlar var.

İzmirli 03-02-2008 02:27

3 Eklenti(ler)
Merhaba=)
5 yıldır benimle olan Paphiopedilum son zamanlarda çok sağlıksız gözükmeye yavaş yavaş ölmeye başladı. Paphiopedilum toprağını bulamadığım için değiştiremedim saksı harcını. Paphiopedilum kötü durumda ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
İyi Geceler

praecox 03-02-2008 13:46

Saksı harcınız vasfını kaybetmiş. Derhal bir substrat değişimi gerekli. Sulamada da sorunlar yaşamışa benziyor bitkiniz. Substrat da aşırı tuzlanmış kökler de beslenmede veya su çekmekte zorlanıyor gibi...

İzmirli 04-02-2008 01:00

Teşekkür ederim =)
Paphiopedilum için harç nasıl hazırlanmalıdır. İstediği harç özelliği nedir?

praecox 04-02-2008 12:52

Paphiopedilum'da Cymbidium gibi terestrik bir orkidedir. (tabii tropikler içinde zira salepgiller de ciddi bir terestrik sınıftır) Bu bağlamda benim terkibim

%50 kadar ağaç kabuğu
%10 kadar Odun veya mangal kömür kırıntısı
%10 Kadar pomza taşı kırıntısı ( seramis hydrokültür granülleri de olur)
%20 kadar torf
%10 kadar kompost

tabii bu terkip çok eğişkenlik göstermektedir. Bu biraz da sulama ile de alakalı.

Saf cocospeat e de dikilenine rastladım. ama bu kez de hydroponik gibi sulama suyunu devamlı seyreltik gübre eklemek gerekli.

Saygılar

İzmirli 04-02-2008 13:51

Teşekkür ederim. =)
Saksı boyutu eski saksıya benzer mi olmalı?
İyi Günler

praecox 04-02-2008 13:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İzmirli (Mesaj 201139)
Teşekkür ederim. =)
Saksı boyutu eski saksıya benzer mi olmalı?
İyi Günler

Sağlam kalmış kök durumuna bağlı. Sökmeden bir şey söylemek zor ama sanırım yeterli olacaktır aynı boy bir saksı.
Şayet aynı saksıya ekecekseniz bulaşık makinesinde yıkamanızı salık veririm veya elde yıkadıktan sonra alkolleyin.

Önemli not: Orkidelerde de kök kesim işlerinde ellerinizi de alkolemeyi veya latex eldiven takmayı, kök kesimlerinde veya temizlemelerinden sonra tüm açık yaraları olduğu gibi tüm kök sistemini de kömür tozuna bulamayı ihmal etmeyin.

İzmirli 04-02-2008 14:30

Teşekkürler =)
Saksıdan sökünce kök fotoğraflarını da ekleyeceğim. Kömür tozu odun kömürü tozu mu olmalı?

praecox 04-02-2008 14:41

Bu kömür tozu tercihan aktif kömür tozudur. Burda fiyatı yüksek olmasına rağmen tavsiye edeceğim bir ürün de hastahanelerde mide yıkanmasında kullanılan aktif kömür süspansyonlarıdır :D
Çoğunuza lüx kaçabilir ama hastahende çalışan bir yakınları varsa raf ömrü dolmuş bu süspansyonları rahatlıkla istetip kullanabilirler.
Aktif kömür içerikli sindirim bozuklukları için de tavsiye edilen kömür haplarını da ufalayıp kullanabilirsiniz.
Sıradan bir vatandaş için ise, mangal kömürünü bir torbaya koyup çekiçle ufalamak da yeterli olur. Bu işlemde de kullancağınız en lüx kömür bulabilirseniz kayın ağacı odunundan mamul mangal kömürü kullanmaktır :D

İzmirli 04-02-2008 14:46

:) Akvaryum filtrelemesinde kullanılan kömürlerden var elimde onlarda yeterli olur sanırım.
Teşekkürler

Ophrys 04-02-2008 23:38

1 Eklenti(ler)
Perşembe günü alacağım paphiopedilum.

İzmirli 05-02-2008 23:02

Güzel çok. Benim paphiopedilumlarımdan bir tanesi bu şekilde açıyor.

denizakvaryumu 14-02-2008 13:34

2 Eklenti(ler)
Paphiopedilum seven arkadaşlar bu ara Bauhaus a mutlaka uğrayın 29 YTL ye bu muhteşem orkideye sahip olabiilirsiniz.( eğer sevgililer gününden kalırsa :)

denizakvaryumu 14-02-2008 13:58

İnşallah bu çeşitleri de ( paphiopedilum ) gelir.

http://img184.imageshack.us/img184/9977/111q112wy0.gif

http://img184.imageshack.us/img184/4104/111s11yy4.jpg

denizakvaryumu 14-02-2008 15:00

Paphiopedilum larda gözlemlediğim husus saksılarının phal.da olduğu gibi şeffaf olmaması.

Bu türde köklerin ışığa ihtiyacı yok mu?

praecox 14-02-2008 15:39

Her çenesi olan terestrik orkide Phapipedilium olması gerekmiyor :D
phragmy-si cypriped- si ve daha bir dizi olanı var.
Uzun bıyıklı vede çift ve üsrei goncası varsa phragymedilium olma ihtimali var.
Bir de psykopsisi de var :D
Bu türler genelde terestrik olduğundan saydam saksı pek istemiyebilirler.

denizakvaryumu 14-02-2008 16:14

Bauhausda satılanlar 19 nolu mesajdaki ilk resim.

Sn.praecox bu tür için önerileriniz nedir?

praecox 14-02-2008 18:24

İlgi alanınızda ise bu fiyata kaçırmayın derim.
Dayanamadım bende bir tane aldım fakat bu bitkilerin ciddi bir şekilde son dayanma sınırına kadar hormonlandığı kanısındayım.

denizakvaryumu 14-02-2008 18:34

Evet bu muhteşem güzelliğe dayanamadım ve bir Paphiopedilum da ben aldım :)

sn.praecox Phalaenopsis lerden farklı olarak Paphiopedilum bakımı için ek ne önerirsiniz?

praecox 14-02-2008 18:47

paph.lar epiphyt değildir. Bu da onların bizim çeşme suyuna daha tahül gösteren bir tür yapıyor. Yağmur suyu ile sulamalarda zaman zaman adeta kireç katkısı istiyebiliyorlar. Substratlarına zeolit tufa v.s gibi mineral salgılıyan maddeler de eklenebilmektedir. Gübrelemeye phal.lere nazaren daha az hasas, ancak elbetteki afrika menekşesinden de daha duyarlıdır. Saksı harcının çok kurumaması gerekir yazın daha sık kışın ise ortama göre 3-5 günde bir sulanmalıdır. Aydınlık ancak doğrudan güneş almıyan sıcak yerler tercih edilmelidir. Yazın balkonda gölgelik bir yerde dinlenmeye alınabilir. Çiçeklenmiş anaç bitki bir daha çiçek açmaz ancak verdiği yavru bitkilerden tekrar çiçeklenecektir. Anaç bitki yavruların büyümesinde destek olacak vede zaman içinde ölecektir.Yani phal.lerdeki gibi tekrar seney o bitkinin çiçeklenmesini beklemeyin. Çiçek sapı çiçek kuruduğunda oldukça kısa kesilmelidir.
Bu tür orkideler bakteryel veya yaprak çürümelerine karşı daha yatkındır. Tabii kök çürümeleri göbek düşmesi v.s. gibi hastalıklara da açıkıtr.
Bir de akordeon tipi yaprak gelişmesi gözlemlerseniz de bu da sulamanızda bir hata yaptığınız anlamına gelebilir.

denizakvaryumu 16-02-2008 14:47

Paph. yani lady slipper ile ilgili sorularımı cevaplarsanız sevinirim.

1-Yılda bir kere koruyucu amaçlı captan uygulamak hastalıkları önlemede yeterlimidir? Başka bir önlem var mı?

2-Akordeon tipi yaprak gelişmesi
suyun niteliği ile mi ilgili yoksa sulama periyotlarının yanlış olduğunu mu gösteriyor?

3-Bu orkide tohumdan üretilebilr mi?Eğer üretilirse çiçekde erkek ve dişi organları nerede? (açıkçası ben göremedim diğer çiçeklerde olduğu gibi değil)

4-Çiçek açan soğan bir daha çiçek açmıyor ise ve bir yavru soğan veriyorsa bu durumda bu orkideyi hiç çoğaltamayacakmıyız?

5-Bu çiçek paphiopedilus adını neden Kıbrıs'dan almış?

6-Türkçe olarak bu orkideye; bayan terlik mi afroditin terliği mi demeliyiz?

Teşekkürler

Ludisa Excellence 16-02-2008 19:06

1 Eklenti(ler)
Sn. denizakvaryumu,

Alıntı:

3-Bu orkide tohumdan üretilebilr mi?Eğer üretilirse çiçekde erkek ve dişi organları nerede? (açıkçası ben göremedim diğer çiçeklerde olduğu gibi değil)

4-Çiçek açan soğan bir daha çiçek açmıyor ise ve bir yavru soğan veriyorsa bu durumda bu orkideyi hiç çoğaltamayacakmıyız?

Tohum konusu diğerlerinden farkı değil. Siteril bir dikim işlemi ile yetiştirilebilinir. Ama sanırsam bu türlerde tohumdan üretim (ticari açıdan) daha çok tercih edilen bir yöntem.
Dikkatli bir şekilde bitkinin çanağının üst kısımlarına bakarsanız bir çift (biri sağda biri ise sol tarafta) olmak üzere erkek(polen) hücrelerini göreceksiniz.

Diğer bir üretim yöntemi ki genelde amatör çapta, bu tercih edilmekte; vegetative yoldan üretim. Cym. orc. lerdeki durumun aynısı. Saksıdaki rizom sayısı arttıkça bölünüz. :)

Alıntı:

Şansınız var ise ( aslında bu genelde bitkinin pisikolojisi ile ilgili) bir gövdeden birden fazlada bitki elde edebilirsiniz. Ben genelde çift sürgüne rastlıyorum ama...:D

Teşekkürler.

denizakvaryumu 16-02-2008 20:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi LUDİSİA_BAHYA (Mesaj 205072)
...Şansınız var ise ( aslında bu genelde bitkinin pisikolojisi ile ilgili) bir gövdeden birden fazlada bitki elde edebilirsiniz. Ben genelde çift sürgüne rastlıyorum ama...:D

Bilgiler için çok teşekkür.

Sn.Ludisia_Bahya , bir gövdeden birden fazla ürün elde ediyorsanız, sizin paph.ler çok mutlu olmalı :)

Bu durumda paph.ler için sizin önerdiğiniz bakım (gübreleme-sulama-ışık-torf vs) şartları ne olabilir?

Ludisa Excellence 16-02-2008 20:41

Alıntı:

Bu durumda paph.ler için sizin önerdiğiniz bakım (gübreleme-sulama-ışık-torf vs) şartları ne olabilir?
Şunu samimiyetle söyleye bilirim ki hocamın tavsiyelerine uymaya çalışıyorum.Ve çokta memlunum.Daha öncede defalarca belirtildiği gibi orc. lerde herşeyden önce ( özellikle epifit türler için) nem çok önemli.Benimkiler genellikle kapalı kısmen siteril ve yüksek nem oranına sahip(%70-85),sıcaklığın ise 22C ile max 30C olduğu bir çeşit terr. da yetişmekteler.Kışın bu ortamı pek sağlıyamasamda kış mevsiminden sonra bitki gelişimi için önemli bir faktör.Fakat bu aralar orkide için gerekli olan karışımlara konrollü bir şekilde fazlaca torf,hindistan cevizi torfu veya lifli (ph7) olan mataryeller(örn. kaya yünü vs.) karıştırmaktayım.Buradaki torf faktörü daha öncelerde zaten tartışılmış idi.Saksıların yapısını ise baya bir değiştirdim.Şimdilerde saksı yüzeylerine bile bol miktarda delik açmaktayım ( özellikle phl.,odon.,cym.).Yanlız fazla miktardaki torf azami derecede sulama demek ki zaten saksı gövdesindeki delikler ile bunu dengelemeye çalışmaktayım.Oluşturduğum ortamdaki nemide bu deliklerden ala bilmekte ki zaten daha öncede belirttiğim gibi bazı dönemlerde sulamayı nerdeyse 0(sıfır) a indire bilmekteyim(Tabiyki bu gene epf. türler için geçerli.örn:phal).
Zaten bunlar bilinen şeyler ama fikir vermesi açısından bir kez daha yazmayı tercih ettim.

Saygılar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024