agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni180Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-01-2008, 15:35   #61
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Sn. Hocam şu bahsi geçen vanda hakkında son olarak şunu ilave etmek istiyorum.

Hasta veya değil ki hasta olmasını asla istemeyiz, siz zaten bir teşhis koydunuz.Artık aksini kim idda edebilir ki?Siz sorun yok diyorsanız sorun yoktur.Ben sadece yakından görme fırsatını yakaladığım için ,biraz sizi aşarak sn. Ent inde midesini bulandırdım herhalde, ama tamamen iyi niyetli bir hatırlatma idi.
(Gene aklıma Nasrettin Hocadan seçmeler gedi ;Adamın biri birgün Hoca dan malumunuz uzun kulaklıyı ister...)

Alıntı:
...Söz konusu olan Vanda için 9,90 TL ücret talep edilmiş ise, bence artık bu fiyata "makul" demek çok komik kalır...
Zaten bende ''beleş'' demek istemiştim.
Ama gerçekten samimiyetle söylüyorum o orkidelerle o markette bile o an o kadar çok ilgilenen vardı ki ben de o insanların içinde hepsini alacak kadarda bencil olamazdım herhalde.Zaten bendekiler bana yetiyor.

Alıntı:
..."hediye" edilmiş derim...
Odiseyus da Turuvalılara bir ''AT'' hediye etmişti.Bilmem anlata biliyormuyum.

Aman sayın Ent ortada ne Odiseyus var nede Turuva.Yanlış anlaşılmaya.Size ve vandanıza bol sağlıklı günler diliyorum.

Teşekkürler

Düzenleyen praecox : 07-02-2008 saat 17:04
Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2008, 15:43   #62
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Yok yanlışlık olmasın ben zaten uzaktan öyle resimlerle hastalık teşhis edebilen biri değilim. Böylesi bir durum söz konusu olsaydı kedi misali ciğerci dükkanı açardım
Ben sadee öyle olmadığını var yayalım dedim.

Eh tabii ki arada bir de uzun kulaklıya inanmak doğu oluyor...
Truva atı konusu esasen benim en korktuğum olay tüm orkide bakıcılarının yeni bir bitki aldıklarında da azami dikkat isteyne bir durum bu iş için karantina oluşturmak şart yoksa bir bulaştı mı hele böylesi bir thai hastalığında hiç kurtarma şansınız yok tüm Vandalar şöminede cızır cızır...

Bu karlı havada şöminede vandalarla ısınmak da pek bir lüx olsa gerek

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2008, 16:20   #63
Ent
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Sn. Ludisia_Bahya, iyi ya da kötü tüm ihtimalleri -bilgi ve tecrübe çerçevesi içinde- paylaşmanızdan daha doğal ne olabilir. Kesinlikle bir mide bulantısı söz konusu değil. Dediğim gibi yaşar da çiçeğiyle ödüllendirirse ne ala; bir sorun olur da ölürse de azıcık burukluk olur ama bu da bir tecrübe olur. Diğer bitkilere bulaşacak birşey olduğunu şu aşamada pek sanmıyorum; ama olursa o da daha büyük bir tecrübe (ders!) olur. Zaten sizlerin de önerdiği gibi cam kenarına aldım ve diğer bitkilerle dip dibe değil. Şu an başka bir yaprakta sorun yok.

Yabancı bir sitede saf glikozun zayıf dönemlerinde vandalara iyi geldiğini okudum. Kökleri, içine mantara öldürücü ilaç ve biraz şeker konulmuş ılık suyun içine sokuyorlarmış. Hatta ölmek üzere olan birçok vandayı bu yolla yaşatabildiklerini yazmışlar. Herhalde sadece sorunlu dönemlerde 1-2 kez uygulanıyordur; sıklığı belirtilmemiş. Bir de önlem amaçlı olarak 2-3 ayda bir mantar öldürücü ilaç (captan örneklerden biri) kullanımı önerilmiş; özellikle Thai virüsüne karşı. Şeker ve önleyici olarak mantar ilacı kullanımı hakkında fikirlerinizi öğrenebilir miyim?

Teşekkürler, saygılar.

Düzenleyen praecox : 04-02-2008 saat 18:01
Ent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2008, 13:52   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2008
selamlar

merabalar bu konulara uzak birisiyim gecen gün buharusta gezerken mavi cicek'li cam kasenin icinde cok güzel bir orkide gördüm ve bu orkidenin cazibesine dayanamıyıp aldim eve geldiğimde üstündeki etiketinden bu orkidenin asma orkide yani ( vanda orkide ) oldunu örendim furomda ki yazılanları kendi capımda uygulamaya calıştım ama soru cevap olduğu icin tam olarak anlıyamadım şuanda vanda m cok güzel durumda bu güzelli ği kaybetmesini istemiyorum ve siz den yardım larınızı bekliyorum

mexico Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2008, 14:29   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sizin de değindiğiniz bu soru-cevap konusu ilerleyen zamanlarda daha da sorun olacak çünkü 100 leri bulan sayfalar gündeme gelecek.

Bu durumda benim önerim;her konunun 1.mesajına yetkin kişilerce o konu hakkındaki sayfalarda yer alan önemli bilgileri yüklemek, ve önemli bilgiler geldikçe de 1.mesajı güncellemek.(böylece ilgisiz bir çok mesajı elenmiş ve 1.mesaj en rafine haliyle o konu hakkında bilgi vermiş olacak)

Bunu moderatörler yapabileceği gibi o konuyla ilgili yetki verilecek kişiler de yapabilir.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2008, 09:36   #66
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
ikinci çiçeklenme

Aralık ayından buyana ikinci çiçeklenmesi.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ephesos : 13-09-2008 saat 02:50 Neden: imla hatası
ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2008, 21:41   #67
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

azkaldı

Yarın açacak

Eklenen Resimler

Eski 24-08-2008, 21:45   #68
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2007
Şimdiden çok güzel görünüyorlar, maşallah

Cansunarya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2008, 21:55   #69
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Teşekkürler hocam , ne dersiniz buda kültürlenebilir mi? ama açması için 16 sene bekleyemem .

Eski 26-08-2008, 12:09   #70
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Sonunda açtı.

Eklenen Resimler

Eski 26-08-2008, 13:25   #71
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bu hybridlerde 16 yıl değil ama en az bir 5 sene sabır gerekebilir.
Ancak ben Vanda'nın 2. resminde, arkasında sanki Vanillia planifolia görünüyor gibi...

Eski 26-08-2008, 14:40   #72
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Maşallah tekrardan, çok güzelller. Ben sabırlıyımdır 16 sene göz açıp kapayıncaya kadar geçer hem hocamızın dediğine göre 5 sene yeterliymiş, belki kültürde daha hızlı büyütülebilir, bunların kültürleri hakkındada araştıma yapayım bakıyım Bu saplarda da uyuyan gözler var mı Ephesos, eğer siz gönüllü değilseniz belki çiçekleriniz geçtikten sonra bu amaçla saplarına talip olabilirim ..
Bu arada Praecox hocam ne kadar dikkatlisiniz

Eski 26-08-2008, 14:55   #73
Kaybettik...

praecox's Avatar

Phalaenopsis hariç diğer çoğu orkidelerin çiçek saplarından nod kültürü yapma şansımız yok. Zaten üzerinde Phal.lerdeki gibi çiçek açmamış göz de olmıyacaktır.
Ancak yaprak altı gözlerden meristemlerden doku kültürü yapabilirsiniz.
Vandada bu iş zor öncelikle Cattleya'larda rizomdaki uyuyan gözlerin meristemden üretimini denemeniz daha kolay olacaktır.

Eski 26-08-2008, 15:43   #74
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Evet hocam o sizin çelik verdiğiniz vanilya 2m oldu ve dallandı .Vandalarda , phelenaopsisler gibi bir uygulamanın yapılamaması çok üzücü ama zaten 5 yılda bekleyemem açmasını anca ilerde bir seram olursa ozaman düşünürüm.

Eski 26-08-2008, 16:40   #75
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Phalaenopsis hariç diğer çoğu orkidelerin çiçek saplarından nod kültürü yapma şansımız yok. Zaten üzerinde Phal.lerdeki gibi çiçek açmamış göz de olmıyacaktır.
Ancak yaprak altı gözlerden meristemlerden doku kültürü yapabilirsiniz.
Vandada bu iş zor öncelikle Cattleya'larda rizomdaki uyuyan gözlerin meristemden üretimini denemeniz daha kolay olacaktır.
Teşekkürler, ileride bunlar aklımda olacak..

Eski 07-09-2008, 12:58   #76
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

vandanın keyfini sürerken

Vandam tamamen açtı yaprak gübre kullanılmasını tavsiye ederim köklerini daldırdığım suya sıvı gübre katmayı denedim ama zamanla köklerin kurumasına neden olduğunu gördeüm .

Tecrübe ettiğim kadarıyla vanda için en uygunu yaprak gübre brn NPK 10 6 6 kullanıyorum diğer vandamda çiçeksapı oluşturmaya başladı.

Eklenen Resimler

Eski 07-09-2008, 14:36   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
sizi tebrik ediyorum. olağanüstü

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2008, 11:20   #78
Ent
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Sn. ephesos gerçekten çok güzel, elinize sağlık. Yalnız sera, özel ortam gibi koşullara sahip olmadan (bilmiyorum yanılıyor muyum), salt ev ortamında ne gibi imkanlar ile vanda yetiştirdiğinizi biraz anlatsanız da diyorum.

Mesela nasıl konumlandırdınız, yaz kış aynı yerde mi, ne kadar ve hangi yönden güneş alıyor, sıcaklık ne durumda, kökleri hergün suya sokuyor musunuz, aynı suya iki kez sokuyor musunuz yoksa her gün yeni kova su mu kullanıyorsunuz, ayrıca su püskürtüyor musunuz, yaprak gübrelemesinin frekansı nedir?...

"Vanda nasıl yetiştirilmeli" diye bakarsak çok bilgiye ulaşırız ama dediğim gibi bir değişken ev imkanlarında idealden farklı olunca belki diğer değişkenlerin de farklı olması gerekiyor ve doğru denge, kitapta yazılandan farklı bir noktada yakalanabiliyor. Bu yüzden ev tecrübesiyle bu işin nasıl olduğunu bilmekte fayda var.

Teşekkürler, saygılar.

Ent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2008, 16:12   #79
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Kış aylarında direk güneş alacağı , yaz aylarında direk güneşsiz ama ışığın enbol olduğu yerde dururlar , her gün aynısuya ama saf suya (yağmursuyu klima suyu vs.) ortalama 1- 2 saat kalır kökleri suda , suyuna asla gübre katmayın , gübreyi yapraktan uygulayın en geç haftada bir diğer günlerdede yapraklarına safsu püskürtün .
Kullandığım yaprak gübrenin oranı NPK 10- 6- 6 .

Eski 26-09-2008, 02:36   #80
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Görmemişin vandası açmış...

Biraz görgüsüzlük gibi oluyor ama çok güzel bu yaratık ya...
Pembe,bordo ve sarısını da teminetmeye çalışıyorum ama fiyatlar astronomik, tekçare dışardan getirtmek olacak ama o nasıl olacak?

Eklenen Resimler

Eski 26-09-2008, 09:23   #81
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
Biraz görgüsüzlük gibi oluyor ama çok güzel bu yaratık ya...
Gerçi bu konuda size hak vermemek için kendimi zor tutyorum.

Ancak resimlerinizi Galeriya eklemeniz daha iyi olur.
Tabii güzel çekimleri ekleyin. Diğerlerini de isterseniz daha da küçültüp foruma ekleyin.

Eski 27-09-2008, 00:20   #82
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Bir kez daha maşallah diyorum Ephesos bu güzellikleri döllemeyi düşünüyormusunuz, tohum oluşturacakmısınız ?
Bu arada konu dışı olacak ama 79. mesajınızda fotoğrafın sağında terraryum içinde phal gördüm gibi, güzel bir çalışmaya benziyor, görüntülerini görmek isterim mümkünse tabii..

Eski 22-10-2008, 22:54   #83
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Buda paludaryumda açan vandam

Diğerine nazaran biraz küçük çiçekli.

Eklenen Resimler

Eski 23-10-2008, 10:17   #84
Ağaç Dostu

oceanheart's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2008
Galeri: 1
Benim henüz vandam olmadı ama bugüne kadar gönülden istediğim herşeyi bana Allah bahşettiği için en kısa zamanda birşekilde vandam olacağını düşünüyorum.Bu arada National Geography dergisinin Ağustos 2002 sayısında gördüğüm Robert Fuchs'un serasında çekilmiş resimdeki vandaları hala unutamadığım için internetten araştırdım ve Florida da Robert Fuchs adındaki kişinin vanda konusunda oldukça tanınmış olduğunu gördüm.Ekte zamanım olmadığı için çevirisini yapamadığım ama faydalı olduğunu düşündüğüm alıntı yazıyı, NG 2002 Ağustos sayısındaki vanda resimlerini, bana ait şu anda çiçek açmış olan phal ve oncicium resimlerini de gönderiyorum
Vandaceous Orchids:
Their Care and Culture"
by Robert F. Fuchs

The objectives of good orchid culture are to promote robust, disease-free plants with high quality blooms. These goals are especially important for vandaceous orchids which produce quality flowers only from strong plants.
The Vandaceous orchids which we will discuss fall mainly into the genera of Vanda. Ascocentrum and Ascocenda (Vanda X Ascocentrum). For the purpose of culture, we may continue to treat Euanthe sanderiana, the reclassified species from which most of our popular vandaceous hybrids originated, in the genus Vanda.
When considering the cultural requirements of vandaceous plants, it is important to remember that all vandaceous orchids are of monopodial growth habit. This type grows from the tip, or crown, of the plant. Lateral buds are present on the main stem and these may develop into plantlets when the plant has attained sufficient size and strength to support them. In accordance with the growth habit of the main stem, each plantlet will also continue to grow indefinitely from its tip. The inflorescences of vandaceous monopodial orchids emanate from the azils of the leaves which are arranged in two rows or ranks. The stem spaces between leaves are extremely variable in size, from less than an inch to several inches apart.
Vandaceous orchids can be further categorized by leaf shape into three groups with somewhat different cultural needs. These are: strap-leaved, terete, and semi-terete.
Strap-leaved plants have flat, leathery leaves. This category includes such vanda species as coerulea, dearei, luzonica, merrillii, tricolor and sanderiana, as well as the ascocentrums.
Terete orchids have tapering, pencil-shaped leaves which are circular in transverse cross-section. The most common species in this group are V. teres and V. hookeriana.
Semi-teretes, as they are referred to here, are a hybrid combination with some terete species in the background. Their leaves are somewhat pencil-shaped and tapered but not always completely round in cross-section.
Cultural Requirements
Cultural requirements can be generally summarized in the five categories of temperature, water or humidity, light, air movement, and fertilizer. We will consider each category individually as it applies to vandaceous orchids:
Temperature - Vandaceous orchids grow best under daytime conditions of 65° or higher (18°C or higher), but can withstand long spells of hot weather and short spells of cold. They will continue in active growth anytime of the year if given warm temperature and bright light. Night temperatures should not generally be lower than 55°F (12°C). We have seen some vandaceous plants withstand temperatures as low as 38°F (4°C) for 2-3 hours with damage to root tips and flower buds, but not to the plant itself. It is most important to protect plants from air movement during brief periods of extreme cold.
Light - The strap-leaved types can be grown indoors, in greenhouse conditions. With high humidity, maximum sunlight should be given with only enough shade to keep the temperature within the appropriate range. For our greenhouses in South Florida we use 46% shade cloth covered with 6 mil plastic on the top and sides of greenhouses, producing about 50% shade.
Terete vandas and their semi-terete hybrids are sun lovers. Not only will they flower year round in tropical areas, they are also floriferous in the subtropics. They can be grown in the full sun and are ideal for landscape use.
Air Movement - In the greenhouse, under summer sun, vigorous air movement from a fan is important to keep leaf temperature down and avoid cell damage from heat. As mentioned previously, it is important to restrict air movement under colder temperatures.
Water - A high daytime humidity is essential, especially on sunny days, and misting once or twice a day in bright weather will be helpful. On hot, sunny days around 80% humidity is appropriate. Water sparingly in winter, during long cloudy spells, or after repotting. In any season, avoid watering plants late in the afternoon. Vandaceous plants should be dry before nightfall.
In addition to the natural ingredients of temperature, air and water, good culture of vandaceous orchids also requires some **** from man-made supplies: containers, potting media, insecticides, fungicides, and fertilizers.
Fertilizing - Vandaceous orchids are heavy feeders. Once a week during the growing season, plants should be given a solution of a complete fertilizer. High-nitrogen fertilizers should not be used on vandaceous plants as they will inhibit flowering. All plants should be flushed thoroughly with plain water once a week to remove built-up salts. If using an automatic proportioner, plants may be fertilized as often as daily with a more dilate solution. Whatever feeding plan you follow, remember it is important to be faithful to the regimen you have established.
At our nursery we use Peter's® 20-20-20 (All Purpose)® fertilizer weekly during the growing season. Inside the greenhouse, under a controlled environment, the concentration we use is the standard recommended one of 1 teaspoon per gallon. During the winter, i.e. non-growing season, we apply the same proportions every two weeks rather than weekly. In addition, at every third feeding we substitute Peter's® 10-30-20 (Bloom Booster)®. This substitution applies to plants in all seasons of the year. Further, once a month we add 1/4 teaspoon of SUPERthrive®, a concentrated vitamin and hormone solution for plants, to each gallon of fertilizer solution.
Potting - Vandaceous plants will grow very well in any porous medium if properly aerated. Tree-fern chunks, coarse bark or charcoal are good choices. The roots should not be smothered by tight potting or soggy medium. Wooden baskets are preferred, but pots can be used if drainage is good. If potting in baskets, those made of teakwood are the best choice as they will last the longest. If teakwood is not available, redwood is a good second choice, and cedar a third option. We use 3" teakwood baskets for the first two years after seedling size, 6" baskets for the next two years, and 8" baskets for mature plants. Plants should be suspended so that the aerial roots are free; otherwise, the roots attach themselves to the bench or wall and are damaged when the plants are moved. Recently potted plants should be maintaned under slightly more shaded conditions until they are established.
Because vandaceous plants have large aerial roots, they do not like to be disturbed by removal from their container. Therefore, we "elevate" plants from smaller to large baskets. This step-up procedure is accomplished by soaking the roots briefly in water until they become plible. Roots are then worked through the slats in the larger basket as the old smaller basket and plant are placed intact in the larger basket. Never coil the roots around the old basket because vandaceous plants will feed better with an unrestricted root system. A few large pieces of charcoal can be added to hold the smaller basket securely within the larger, or wiring the smaller basket into the larger will accomplish the same result. This method minimizes shock to the plant and permits continued, uninterrupted growth. Adding SUPERthrive® to the water used to soak the plant will further minimize its shock and seems to encourage faster gtrowth of new roots.
There are occasions, however, when distubing the roots cannot be avoided, e.g. a rotten basket, or repotting of plants grown in pots. These plants should be soaked in water, removed as carefully as possible, and placed in a solution of vitamins/hormones and fungicide, allowed to soak 5 minutes and then potted in a new basket.
The best season for the potting or repotting of vandaceous plants is late spring to early summer, but these orchids may be repotted at almost anytime of the year.
Since Vandaceous orchids grow rapidly with good light, water and regular fertilizing, seedlings should be grown in 3" pots, using a mix of fine charcoal and tree-fern fiber, and loosely potted. Seedlings should be kept in slightly more shaded conditions than mature plants, but included in smae water and fertilizer programs. Humidity and good air movement should be maintained.

Eklenen Resimler

farpali ve mnigras beğendi.
oceanheart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2008, 11:11   #85
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Sayın oceanheart, bu metinini tercüme edebilirmisiniz? **** edebilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum.Belki birsüre sonra köklerde yaşanan kurumanın nedeni ve çaresi hakkında benim görmediğim bir bilgi vardır.

Vandalar hakkında bildiğiniz kaynak varsa lütfen paylaşalım, nekadar tecrübeli olunursa olunsun her bitkinin bakımı ile ilgili çok önemli püf noktaları olduğunu anladım zamanla, önemli olan bunlara vakıfolabilmek, bir şekilde bunlara ulaşmalı ve sır olmaktan çıkarmalıyız.
Sanırım bu sitenin amaçlarından biride bu, tüm vanda sevenleri çalışmaya davet ediyorum.

Düzenleyen ephesos : 12-11-2008 saat 13:10
Eski 12-11-2008, 13:29   #86
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Hepsi birbirinden güzel ..
Sevgli Ephesos,
Maşallah güzel görünüyor.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2008, 06:08   #87
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Bauhausede yaklaşık bir aydır satılmayan ve çiçeği geçen vandaları 92 ytl den 20 ytl ye indirdiler. Hemen bir tane aldım. Vanda arayanlara duyurulur. Etiketinde buranın adresi vardı. Sanki vanda cenneti.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2008, 00:52   #88
Ağaç Dostu

Sn. preacox, merhabalar;

Bu bitkide ki, lezyonu dün sabah farkettim ve hemen captan+previcur müdahalesinde bulundum.Yaklaşık 12 saat sonrada foto. larda da görüldüğü üzere, yer yer sıvı çıkışları mevcut.

Name:  IMG_0069.jpg
Views: 1723
Size:  40.0 KB

Sn. preacox, Sizce;
Bu oluşum neden meydana gelmiş olabilir?
Etkeni nedir?
Yapmış olduğum uygulama yeterli mi ve bundan sonra yapmam gerekenler nelerdir?

Teşekkürler.

Düzenleyen Ludisa Excellence : 13-01-2009 saat 09:57
Eski 21-12-2008, 12:47   #89
Kaybettik...

praecox's Avatar

Lezyon daki doku yumuşak ve sulu gibi ise, bu bir bakteryel enfektion. Genelde bitkilerde de antibiotik tatbik edilse de pek de başarılı olunamamaktadır. bitkiyi kuru ve sıcak tutun. mümkünse o lezyonun olduğu yaprağı uygun (mümkünse fazlaca uzağından) bir mesafeden kesip imha edin. Bitkiyi ve hatta diğerlerini de anti-bios olan bir desenfektan ile yıkamanız iyi olur. sulama sularınızı şayet bekletiğiniz bir kova varsa boşaltın onları da dezenfekte edin.
Kesim yerine kömür tozu tatbik etmenizin uygun olacağını bilmem belirtmeme gerek var mı?

Eski 21-12-2008, 14:15   #90
Ağaç Dostu

Sn. Praecox;
İlginiz için çok teşekkür ederim.

Sizin, tavsiye edebileceğiniz bir anti-bios özellikli dezenfektan var mı? **** bu sorun için, kullanabileceğim herhangi bir anti-bakteriyel dezenfektan?

Düzenleyen Ludisa Excellence : 21-12-2008 saat 14:54

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024