agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-08-2012, 22:30   #2341
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2012
Yavruları ayırdıktan sonra keiki başlığında deneyimimi aktarırım muhakkak ki yaptığım deneme uygun mudur değil midir hep beraber izleyelim...

Saygılarımla

musk beğendi.
Kryon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2012, 13:19   #2342
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Sayın hocam praecox akşam 18den itibaren bu sayfaları okuyorum. Onca zahmete ve onca sabra bende teşekkür etmek istedim. Okuldan getirmek durumunda kaldığım çok kötü durumdaki bir orkide için bu sayfalar işime yarayacak diye umut ediyorum. Sağolun.

praecox beğendi.
rukiye ayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2012, 08:59   #2343
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2011
herkese merhaba konuyu yanlış yere açtıysam lütfen bağışlayın ama sanırım yardımınıza ihtiyacım var ekte resimlerini koyduğum orkidemin keikisini ayırmak istiyorum fakat üst kısmında kuruma var bu sorun yaratır mı ? bu işlemi ilk kez yapacağım hangi yolu izlemeliyim acaba nerden kesmeliyim ,teşekkür ederim şimdiden ilginize

Eklenen Resimler

stmydn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2012, 12:09   #2344
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Dostlara selamlar.

Bu orkidemin durumunu değerlendirip ne yapmam gerektiğini söyleyebilir misiniz, öncelikle nereden budamalıyım, ikinci resimdeki oluşum hayırlı bir şey midir , saksıyı değiştirmeli miyim, gübre gerekir mi ve aklıma gelmeyen soruların cevapları.

Peşin teşekkürler.

Selam ve sevgiler.

Eklenen Resimler

demircool beğendi.
Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 14:28   #2345
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2012
Orkidemin Budama Zamanı

Selam Arkadaşlar,

Foruma üye olur olmaz ilk yazımı gözbebeğim olan orkidemle ilgili yazmak istedim. Orkidemin saksının dibindeki kökleri sararmaya başladı. Ve tuhaf bir kokusu da var. Artık budamam gerekiyor ancak çiçeklerini hiç dökmüyor. ya da döker dökmez yenileri çıkıyor. haziran ayında iki yeni çiçek dalı verdi ve önceki sapı sararıp kurudu. budama yapmak için çiçeksiz bir dönem bulamıyorum ama bu şekilde devam ederse köklerin tümü çürür diye de korkuyorum. şu anda 2 yeni yaprak veriyor ve 2 yapraktan sonra 1 çiçek sapı daha verecektir çünkü hep öyle oldu. Ne yapmalıyım bilemedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim...

Eklenen Resimler

demircool beğendi.
ilkenan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2012, 10:40   #2346
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Ustalar birkaç gündür buraya uğrama fırsatı bulamamış (ya da sorumuzu yanlış yerde sormuşuz.)

Eski 18-09-2012, 11:06   #2347
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Balıkcı Mesajı Göster
Ustalar birkaç gündür buraya uğrama fırsatı bulamamış (ya da sorumuzu yanlış yerde sormuşuz.)
Evet...

Saksısının biraz büyütülmesi gerekiyor. saksı harcını değiştirin. Kışa girerken yapılması gerekenlerden biri de bu.

Çiçeklenme durumuna bağlı olarak tüm saplar kesilebilir yeni saksıya/saksı harcına aktarılır. Kış için mantari hastalıklardan önleyici tedbir olarak ilaçlanılır.

Malumunuz havaların soğuması gece gündüz ısı farklılıkları Phal.lerde çiçeklenmeyi tetikliyecektir o zamana kadar bitkiniz bir nebze dinlenip çiçeklenme için güç toplar. iki haftada bir ya da saksı harcının kuruma durumuna göre her ikinci sulamaya bitki besini eklerseniz çiçeklenme de o kadar güçlü olur.

Saygılarımla

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2012, 19:10   #2348
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-09-2012
Merhaba arkadaslar,
bir bucuk yildan beri agaclar.net´i takip ediyorum, üye olmak yeni nasip oldu.
Benimde orkidelere asiri derecede merakim var. Suan alti adet orkidem var. Bir kac yil önce, arka arkaya üc tane orkidemi ne yazik ki kaybettim.
Üc ay önce yeni orkideler aldim ucuzluktan, fakat yapraklari gayet cansiz hatta bazilari hafif sari ve zayifti.
Internet´te arastirirken, "organikoop.com" diye bir siteye rastladim ve orda isirgan otu özütü ve yagmur suyu ile sulandigi taktirde, orkidelerin yapraklari ve cicekleri üzerinde sasirtici bir netice verecegi yaziyordu.
Bende bunu denedim ve gercekten yapraklarda pozitif bir degisim gördüm.
Sadece birinden istedigim neticeye henüz ulasamadim. Onda kök cürümesi de mevcuttu, zamanla onunda insallah canlanacagina inaniyorum. Ilgi duyanlar icin resimlerini yüklüyorum.

Eklenen Resimler

dalya35 beğendi.
gece-mavisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2012, 21:17   #2349
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

praecox üstad

Çok teşekkürler, dediklerini yapacağım inşallah.
O ikinci resimdeki sürgün önemli bir şey değil, doğru mu anladım, sapları üçüncü göz üzerinden değil, dipten keseceğim...mi?

Selam ve sevgiler.

Eski 19-09-2012, 10:35   #2350
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Sayın Balıkcı,
Preacox'a sormussunuz ama ben cevap vereyim

Çiçek saplarını dipten kesmenizde sorun yok. Bitki biraz dinlenir ve birkaç ay sonra tekrar çiçek sapı verir.

nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2012, 11:49   #2351
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

nrkrkmz

Teşekkürler, orkideyle bu ilk dostluğumuz, yanlış bir şey yapıp onu ve dolayısıyla kendimi üzmek istemem, o yüzden soruyorum.

Selam ve sevgiler.

Eski 23-09-2012, 17:18   #2352
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2011
acaba bu yeni çıkan filiz çiçek sapımı ustalara soruyorum

useful Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2012, 08:46   #2353
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi useful Mesajı Göster

Sayın USEFUL;

Çiçek sapı değil sadece bir kök oluşumu.

Saygılarımla.

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2012, 17:04   #2354
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Balıkcı Mesajı Göster
nrkrkmz

Teşekkürler, orkideyle bu ilk dostluğumuz, yanlış bir şey yapıp onu ve dolayısıyla kendimi üzmek istemem, o yüzden soruyorum.

Selam ve sevgiler.
Nur hanım benden önce davranmış.

Sonbaharda çiçek saplarını kesmek uygun olur. Hem bir nebze olsun dinlenmiş olurlar hem de tam da çiçeklenecekleri zamanda eski saplar yük olacağından düzgün bir sap oluşturmazlar.
Yani bu mevsimde, gece gündüz ısı farklılıklarını henüz kaloriferlerimiz yanmadığıdan, evde orkideler daha iyi hissederler ve çiçeklenmeye giderler.

Saygılarımla

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 16:29   #2355
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2012
orkide

Merhaba arkadaşlar.

Benim iki orkidem var. Yazın sıcakta ikisi de kurudu. Birinin sapı da kökü de kurudu, ama belki içinde kurumamış bir yer vardır diye sulamaya devam ediyorum. Diğerinin sapı tamamen kurudu ve en sonunda tamamen kestim sapını, ama kökleri hala yeşil. İki aydır sapı kurumuş olduğu halde, kökleri henüz ölmedi diye sulamaya devam ediyorum. Sizce bu orkidelerde ümit var mı? Yazarsanız sevinirim.

gitar2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2012, 20:36   #2356
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2012
Galeri: 6
*** ben yeni katıldım nasıl fotoğraf yükleyebilirim bilen varmı acaba teşekkürler

almanyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2012, 21:56   #2357
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2012
Merhaba,
Ustalara bir sorum olacak evde 9 tane orkidem var ve gayet sagliklilar fakar ileride olusabilecek herhangi bir soruna hazirlikli olmak adina fungusit ve insektisit nereden temin edebilirim acana? Bir de keiki macunu turkiyede bulunuyor mu? Tesekkurler

Orchid Lover Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 10:05   #2358
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2008
merhaba, bu ilaçlar internette eczanede vb satılmıyor ne yazık ki. Ben eminönünden aldım geçen gün ama siz ankaralısınız. dolayısıyla bir çiçek serasıyla görüşüp size uygun miktarlarda temin etmelerini vb rica edebilirsiniz. keiki macunu türkiyede bulunmuyor diye biliyorum. ebay vb yurtdışından temin edilebiliyor. bu konuyla ilgili yakın zamanda orkide heveslilerinin soru(n)ları başlığında konuştuk.
http://www.agaclar.net/forum/orkide/10338-33.htm
asıl başlık ise phalaenopsiste keiki oluşumu. buralardan takip edebilirsiniz.

DilekGuven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 15:32   #2359
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi useful Mesajı Göster

Bence o çiçek sapı hocam. Yaprak ve gövde arasından kök çıkarmıyor diye biliyorum.

fkopar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 18:05   #2360
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2012
Ben bir cevap vermek istedim, kok heryerden cikabilir benim bir orkidem de tam yapraklarin arasindan cikmis durumda hem de iki tane ve ikisinin de yonu yukariya.

emin.sasani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2012, 10:59   #2361
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emin.sasani Mesajı Göster
Ben bir cevap vermek istedim, kok heryerden cikabilir benim bir orkidem de tam yapraklarin arasindan cikmis durumda hem de iki tane ve ikisinin de yonu yukariya.
Aslında bende öyle bir şey var ama kök olduğunu sanmıyorum. Çiçek sapı diye beklediğim uzantı aşağı doğru yöneldi, yoksa dediğiniz gibi kök müdür acaba?

Eski 31-10-2012, 16:33   #2362
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fkopar Mesajı Göster
Aslında bende öyle bir şey var ama kök olduğunu sanmıyorum. Çiçek sapı diye beklediğim uzantı aşağı doğru yöneldi, yoksa dediğiniz gibi kök müdür acaba?
Ben fotografa baktigim zaman kok olarak dusunuyorum ama garantiye almak icin bitkinizin suanki halinin fotografini yuklemenizi oneririm

emin.sasani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2012, 12:31   #2363
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emin.sasani Mesajı Göster
Ben fotografa baktigim zaman kok olarak dusunuyorum ama garantiye almak icin bitkinizin suanki halinin fotografini yuklemenizi oneririm
Aşağıda resimlerini paylaştığım resimlerde kök mü yoksa çiçek sapı mı olduğuna karar veremediğim yerlere numara verdim. Sizce bunlar nedir? Cevabınız için şimdiden teşekkürler...

Eski 04-11-2012, 17:00   #2364
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2010
Sayın fkopar,
merakınızı gidereyimphalaenopsis başlığına pek yazmam ama dayanamadım.
Oluşumların hepsi kök.Çiçek sapı değil.Orkideniz sağlıklı görünüyor.Umarım çiçeklerini görürsünüz

Saygılar

tarumok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2012, 17:12   #2365
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2010
Unhappy

Bakın çiçek sapı sanrım şöyle olmalı.Geçen sene almıştım bu orkideyi.İlk defa çiçeklerini göreceğim.Bu kış çok çiçekli geçecek anlaşılan

Eklenen Resimler

tarumok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 08:23   #2366
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

mevsimi gelince herkesi bir çiçek heyecanı kaplamış. ben de ilk çiçek dalımın fotoğrafını koyayım dedim. kurtarılmışlardan, yani ben de çiçeğini ilk defa göreceğim.
Name:  20121102_071640_resized.jpg
Views: 2917
Size:  42.3 KB

bir diğer orkidemde ise aşağıdaki gibi bir görüntü mevcut. yine bakmakta güçlük çeken bir tanıdığımdan aldım getirdim.
Name:  20121102_071811_resized.jpg
Views: 2776
Size:  43.2 KB
harcının içinde ise diğer orkidelerde olduğu gibi kökler görünmüyor. sanıyorum toprağını çok sıkı tutmuşlar, zavallıcık boğuluyor, o nedenle saksı değiştirmeyi düşünüyorum, ama farklı bir görüşü olan varsa yazarsa çok sevinirim. neden köklerini bu şekilde dışarıya veriyor olabilir? benim aklıma başka bir sebep gelmedi.

Eski 05-11-2012, 11:10   #2367
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarumok Mesajı Göster
Sayın fkopar,
merakınızı gidereyimphalaenopsis başlığına pek yazmam ama dayanamadım.
Oluşumların hepsi kök.Çiçek sapı değil.Orkideniz sağlıklı görünüyor.Umarım çiçeklerini görürsünüz

Saygılar
Cevabınız için teşekkürler hocam. 2 numara sanki çiçek sapı gibi duruyor, ya da açmasını çok stediğim için bana öyle geliyor. Çiçeğinin nasıl olduğunu hatırlayamadığım tek orkidem bu çünkü

Eski 05-11-2012, 21:03   #2368
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2012
Merhaba,
Anneme hediye olarak gelmiş bir orkidemiz var, bir haftadır eve gelmiyordum bugün geldiğimde orkide saksısını suya batırılmış olarak buldum, çiçekçi böyle sulanacağını söylemiş. Yanlış olduğunu düşünerek bitkiyi sudan çıkardım ve inceledim, bitkide gövdenin köke yakın olan kısımlarında ve kökün yüzeydeki bölgelerinde kararma var. Saksı içindeki köklerde de yerel olarak sararma var. Sorunun kökünü tam olarak anlayamadım. Bu aşamadaki bitkinin bakımı ve özellikle bu mevsimde sulanması ile ilgili tavsiyelerinizi bekliyorum. Bitkiyi kurtarabilir miyiz yoksa çürüyor mu?

Eklenen Resimler

hellak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 10:22   #2369
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hellak Mesajı Göster
Merhaba,
Anneme hediye olarak gelmiş bir orkidemiz var, bir haftadır eve gelmiyordum bugün geldiğimde orkide saksısını suya batırılmış olarak buldum, çiçekçi böyle sulanacağını söylemiş. Yanlış olduğunu düşünerek bitkiyi sudan çıkardım ve inceledim, bitkide gövdenin köke yakın olan kısımlarında ve kökün yüzeydeki bölgelerinde kararma var. Saksı içindeki köklerde de yerel olarak sararma var. Sorunun kökünü tam olarak anlayamadım. Bu aşamadaki bitkinin bakımı ve özellikle bu mevsimde sulanması ile ilgili tavsiyelerinizi bekliyorum. Bitkiyi kurtarabilir miyiz yoksa çürüyor mu?
Daha önceki mesajımda da söylemiştim "orkidenin nasıl sulanacağını bilmeyen çiçekçiler var" diye, sanırım onlardan birine rastlamışsınız Ama şimdilik pek sorun gözükmüyor, saksı içindeki harç kuruyana kadar tekrar su vermeyin. yaprakları yumuşamazsa ve sarkmazsa birşey olmaz.

Eski 07-11-2012, 15:08   #2370
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

o kararmalar pek hayra alamet gelmedi bana. kararmanın olduğu yerler aklıma kök boğazı çürüğü olabileceğini getirdi. umuyorum kurutmak yeterli olur. eğer olmazsa aşağıdaki eski postlardan faydalanabilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/orkide/10338-5.htm

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024