agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-12-2013, 10:52   #2761
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
Benim orkidelerimin hava köklerinin büyümesi durdu ve bir kısmı kurudu. Bunun nedeni ne olabilir?

tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2013, 16:27   #2762
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Ben hava köklerine de fıs fıs yapıyorum. Hoşlanıyorlar gibi..

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2013, 11:28   #2763
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-08-2013
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
...

Diğer orkidem de, hem mevcut 2 çiçek sapından tomurcuklar büyüttü, hem de 2 tane daha çiçek sapı çıkarmaya başladı.

Eklenti 458638
Merhabalar sakdag,

kanımca, orkideniz bu şekilde orta vadede çok yorulacak. Çiçek sapları kurumamış, sürekli yeni yan dallar vererek açmaya çalışıyorlar, orkideniz güçlü şu ana kadar hepsini besleyebilmiş. Ancak bir süre sonra hızla çöküşe geçebilir, dikkat.

Yerinizde olsam bazı çiçek saplarını 2. boğumdan itibaren budar ve tarçınlardım. Ama insan işte yeniden açıyor diye sevinip kıyamıyor. Şimdi benzer durumda kendi hatamızı (eşim ile) ve durumunu göstereyim.

Eklenen Resimler

tkorkunckaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2013, 11:38   #2764
Ağaçsever

Phal durum, siz olsanız ne yaparsınız?

Orkidenin kök sistemi sağlam gibi görünse de, 3 yaprak kalacak. Yani zaten epey yorgun olan orkide'nin yeniden açmaya çalışması kendisini epey yoruyor ve zaten küçük bir açma oluşuyor. Bunun yerine şimdi bunu budayıp dinlenmeye almak gerekiyor diye düşünüyorum.

En altta da bir kaç ay önce bu bitkiden aldığımız keiki görünüyor.

Bilmem tecrübeli arkadaşlar ne derler?

Eklenen Resimler

İremsıla beğendi.
Eski 12-12-2013, 15:13   #2765
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Bana da orkidenin kök sistemi sağlam gibi görünmedi maalesef. (Resim 2, yeşil köklerin yanında çürük kökler var?)

Sararan yaprak, kök problemi habercisi olabilir diyorlar.

Diğer taraftan, keikiniz artık yeni bir bitki olmuş. Çiçeklerini de görmenizi diliyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tkorkunckaya Mesajı Göster
Orkidenin kök sistemi sağlam gibi görünse de, 3 yaprak kalacak. Yani zaten epey yorgun olan orkide'nin yeniden açmaya çalışması kendisini epey yoruyor ve zaten küçük bir açma oluşuyor. Bunun yerine şimdi bunu budayıp dinlenmeye almak gerekiyor diye düşünüyorum.

En altta da bir kaç ay önce bu bitkiden aldığımız keiki görünüyor.

Bilmem tecrübeli arkadaşlar ne derler?

shenile ve Seabert74 beğendi.
sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2013, 19:01   #2766
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
sn tkorkunckaya orkidenin saksisi cam mi plastik mi? altinda yeterince delik var mi acaba?
sevgilerimle

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2013, 09:21   #2767
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Evet sar-dunya gibi bence de köklerde yumuşamış/çürümüş olanlar mevcut. Bir temizlik gerekiyor gibi..

Eski 13-12-2013, 11:55   #2768
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fkopar Mesajı Göster
Teşekkürler hocam. Bir sorum daha olacak. Orkidenin yan yatmaması için ne yapılabilir? Güneşin geldiği tarafa doğru eğiliyor bendeki orkideler. Sizinki de sanırım aynı durumda. Ben de zaman zaman güneşe bakan taraflarını değiştiriyorum. Ama güneşi hep aynı açıdan alması gerekliymiş galiba. (sanırım precox yazmıştı bunu.)
Evet, orkidem yan duruyor, alındığında da bir miktar böyleydi; ben de sürekli olarak fransız camın arkasında tuttuğum için böyle gelişmeye devam etti. Şu an konumunu değiştirdim,gün ışığını normal cam seviyesinin biraz altından alıyor, yapraklarda biraz yukarı kalkma var, ancak bu durumu saksı değişimi halleder diye düşünüyorum. Uygun zaman ve uygun materyal biraz da cesaret bulduğumda deneyeceğim.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2013, 12:03   #2769
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tkorkunckaya Mesajı Göster
Merhabalar sakdag,

kanımca, orkideniz bu şekilde orta vadede çok yorulacak. Çiçek sapları kurumamış, sürekli yeni yan dallar vererek açmaya çalışıyorlar, orkideniz güçlü şu ana kadar hepsini besleyebilmiş. Ancak bir süre sonra hızla çöküşe geçebilir, dikkat.

Yerinizde olsam bazı çiçek saplarını 2. boğumdan itibaren budar ve tarçınlardım. Ama insan işte yeniden açıyor diye sevinip kıyamıyor. Şimdi benzer durumda kendi hatamızı (eşim ile) ve durumunu göstereyim.

Örnekleme için teşekkür ederim Sayın Tkorkunckaya, orkidemi tekrardan inceledim bir problem görünmüyor. Dediğiniz gibi yan dallarda çıkan tomurcuklara kıyabileceğimi sanmıyorum. Sulama ve gübrelemeye yazdan beri oldukça özen gösteriyorum.
Bu arada sadece bir yıldır orkide bakıyorum. Biri arkadaşımın hediyesiydi, çiçek açtırmayı başarana kadar başka phal veya değişik tür orkide almayacağıma kendime söz vermiştim. Umarım mevcut ve yeni çiçek dallarını ve tomurcuklarını kazasız açtırabilirim. Yeni çıkan çiçek saplarını hergün inceliyorum çok yavaş büyüyorlar gibime geliyor.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2013, 17:53   #2770
Ağaçsever

Sayın sar-dunya ve Seabert,

Haklısınız, şimdi tekrar alıcı gözle baktım, en son kök bakımından buyana çok da zaman geçmemiş ama kesinlikle çürüyenler mevcut. Dün fotoğraflarda görünen çiçek sapları kesildi. Tarçınlandı, kök temizliği yapıldı. Gerçekten farklı göz ile bakmak gerekiyor.

Shenile,
Pleksiglass saksılar, altlarında yeterli delikler mevcut.

Eski 15-12-2013, 17:53   #2771
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Umraniye Ikea'dan aldigim kocaman phalaenopsis'im,boyle guzelligi 25 liraya nasil alabildim hala inanamiyorum.Sansiniza cok guzel olanlari da var ve bazilari devasa,bir de mini orkidem icin de sera aldim (stok listesinde gozukmuyor) tek kelimeyle kolay pratik.Valla Ikea'a evimin herseyi mi bilemiyorum da bitkilerimin herseyi orasi kesin

Eklenen Resimler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2013, 22:39   #2772
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayı Charlaux, ben artık phalaenopsisten elimi eteğimi çekmiştim ancak güneş gibi çiçekleri görünce aklım kaymadı değil Bahsettiğiniz sera beyaz çerçeveli, kabaca camdan bir ev görünümünde olup üst kısmından açılan mini sera mı acaba? Uzun zamandır kendisiyle ilgili planlarım var ama Türkiye'de yok sanıyordum.

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2013, 23:37   #2773
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
Sayı Charlaux, ben artık phalaenopsisten elimi eteğimi çekmiştim ancak güneş gibi çiçekleri görünce aklım kaymadı değil Bahsettiğiniz sera beyaz çerçeveli, kabaca camdan bir ev görünümünde olup üst kısmından açılan mini sera mı acaba? Uzun zamandır kendisiyle ilgili planlarım var ama Türkiye'de yok sanıyordum.

Merhaba sn.dinozor,
Ben de aslinda Phalaenopsis seven bir insanim ancak IKEA'dan almayacagim demistim fakat sizin de dediginiz gibi gunes renkli phal'e bayildim.Bahsettigim sera sizin aradiginiz sera,IKEA stoklarinda yok gozukuyor ancak dekorasyon bolumunde vardi.Urun cok kaliteli degil ama yarin Eminonu'nden termometre,akvaryum hava motoru ve isiticisi alip biraz da sarmasik almayi planliyorum ve su tasi koyarak hastalikli bitkilerim ve sonradan da yetistirmeyi planladigim yavru orkidelerim icin kullanacagim.Ikea'daki bitkilerin hepsi benim aldigim bu phal kadar saglikli degildi ancak biraz dikkatle bakinca 25 liraya super urunleri de bulabiliyorsunuz,sera icin giderseniz bence ihmal etmeyin derim

Eski 16-12-2013, 19:25   #2774
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
Orkidemdeki bu oluşumun ne olduğunu çözemedim. Keiki mi çiçek dalı mı yoksa başka birşey mi? Yapraklari içe dönük gibi. Tuhaf geldi bana. Ne dersiniz?

Eklenen Resimler

tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2013, 20:06   #2775
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

sn tranquila o bir cicek dali dir yeni cikiyor iyi günlerde büyütün sevgilerimle

tranquila beğendi.
Eski 17-12-2013, 13:06   #2776
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Merhaba sn.dinozor,
Ben de aslinda Phalaenopsis seven bir insanim ancak IKEA'dan almayacagim demistim fakat sizin de dediginiz gibi gunes renkli phal'e bayildim.Bahsettigim sera sizin aradiginiz sera,IKEA stoklarinda yok gozukuyor ancak dekorasyon bolumunde vardi.Urun cok kaliteli degil ama yarin Eminonu'nden termometre,akvaryum hava motoru ve isiticisi alip biraz da sarmasik almayi planliyorum ve su tasi koyarak hastalikli bitkilerim ve sonradan da yetistirmeyi planladigim yavru orkidelerim icin kullanacagim.Ikea'daki bitkilerin hepsi benim aldigim bu phal kadar saglikli degildi ancak biraz dikkatle bakinca 25 liraya super urunleri de bulabiliyorsunuz,sera icin giderseniz bence ihmal etmeyin derim
Sayın Charlaux, bana hediye gibi bir haber vermiş oldunuz çok teşekkür ederim Kedilerimiz var ve hayatı bazen zindan ediyorlar insana Küçük orkideleri korumak için istiyordum serayı. Haftasonu ayarlayabilirsem gideceğim, bakalım evlat edinilecek yeni phal.ler de var mıymış

Eski 17-12-2013, 13:31   #2777
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
Sayın Charlaux, bana hediye gibi bir haber vermiş oldunuz çok teşekkür ederim Kedilerimiz var ve hayatı bazen zindan ediyorlar insana Küçük orkideleri korumak için istiyordum serayı. Haftasonu ayarlayabilirsem gideceğim, bakalım evlat edinilecek yeni phal.ler de var mıymış
Merhaba sn.Dinozor,
Dedigim gibi cok kaliteli bir urunden yapilmamis,biraz sallaniyor yani plastik garip bir cami var ama fiyat bakimindan uygun;bir iki malzemeyle terrarium havasi verilebilir.Phal'lere bakarken de genelde bu guzelleri hep ortaya yerlestirmisler,onlerde de tam insanlara satilacak siradanlari ama siradan dediklerim bile kocaman.Sizce benimkinin turu nedir phalgillerden ? Bana sanki hybrit gibi geliyor cunku sari desenli ama desenleri cok belirgin degil

Eski 19-12-2013, 14:14   #2778
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Merhaba arkadaslar,
Uygun topraga ve serasina yerlesen phalaenopsis'im.

Eklenen Resimler

Eski 19-12-2013, 23:04   #2779
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Merhaba sn.Dinozor,
Dedigim gibi cok kaliteli bir urunden yapilmamis,biraz sallaniyor yani plastik garip bir cami var ama fiyat bakimindan uygun;bir iki malzemeyle terrarium havasi verilebilir.Phal'lere bakarken de genelde bu guzelleri hep ortaya yerlestirmisler,onlerde de tam insanlara satilacak siradanlari ama siradan dediklerim bile kocaman.Sizce benimkinin turu nedir phalgillerden ? Bana sanki hybrit gibi geliyor cunku sari desenli ama desenleri cok belirgin degil
Sayın Charlaux, türü hakkında maalesef bir fikrim yok. O kadar çok çeşitlendirilmiş ki phalaenopsisler, birkaç tane çok ilgimi çeken türün dışındakileri hiç bilmiyorum

Eski 20-12-2013, 09:17   #2780
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Merhaba. Benim 2 adet phalaenopsisim var. Yaklaşık 2 ay önce, kesilmiş çiçek saplarından tekrar çiçek sapı çıkardılar, çiçek tomurcuğu verdiler ama hala açmadılar. Üstelik en alttaki tomurcuk kurudu, diğerlerinde de çekilme gibi bir durum var. Sulamayı ve gübrelemeyi düzgün yapıyorum, odanın sıcaklığı da 21-22 derecenin altına düşmüyor.
Problem nedir acaba, yardımcı olabilir misiniz?,

hafka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2013, 12:24   #2781
Yeni Üye

drgozde's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2013
Merhaba,
5 gün önce aldığım orkidemin iki çiçeği soldu,düşecek sanırım. Diğerlerinde ve tomurcuklarında sorun yok hatta getirdiğimden beri bir tomurcuk açtı fakat alttakiler neden bu hale geldiler anlamadım. Sebebi nedir? Yerini mi beğenmedi acaba??
Fotoğraflardan biri ilk geldiği zamandan diğeri bugünden...

Eklenen Resimler

MİRBE, nardane, olcim ve 2 kişi beğendi.
drgozde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2013, 12:42   #2782
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Sayın DRGözde,
Öncelikle hoşgeldiniz. Sadece çiçeğe bakarak orkidenizin durumu hakkında konuşmak zor.
Çiçekler 6 aya kadar açık kalıyor. Sizden evvelki dönemde ne kadar çiçekli kaldıgını bilemeyeceğimiz için ;
a) çiçeklenme dönemi bitmiştir.
b) bu mevsimde adaptasyon problemi yaşamış olabilir, yerdeğişimi stresi olabilir
c) fazla sulamış olabilirsiniz,
d) saksı ve kök durumunu göremediğim için yorum yapamıyorum ama, aldıgınızda çiçeğinizin kökleri çürük ya da problemli olabilir.

Söylediğim gibi, orkideler her daim çiçekli kalacak diye bir kural yok. Ancak çiçeğin dökülme sebepleri için saksı içeriğini ve kök durumunu görmek gerekir.
Fotograf yüklerseniz yardımcı olacak arkadaşlar çıkacaktır.

Bir de forum kurallarına göre ilk mesajınızı yazmadan evvel "kendinizi tanıtır mısınız" bölümüne dair kurallara uyarsanız seviniriz.
Bol çiçekli günler

olcim ve shenile beğendi.
Eski 24-12-2013, 14:33   #2783
Yeni Üye

drgozde's Avatar

orkide...

Sevgili Seabert74, teşekkür ederim cevabınız için. Bu yüklediğim fotoğraflar da aynı orkidenin kökleri. Umarım yardımcı olabilecek cevaplar alırım.

Eklenen Resimler

Eski 24-12-2013, 15:20   #2784
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drgozde Mesajı Göster
Sevgili Seabert74, teşekkür ederim cevabınız için. Bu yüklediğim fotoğraflar da aynı orkidenin kökleri. Umarım yardımcı olabilecek cevaplar alırım.
Sn drgozde,
Bence orkidenizin kökleri de yaprakları da gayet sağlıklı. Büyük ihtimalle ortam değişikliğinden dolayı sorununuz.

shenile beğendi.
fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2013, 15:59   #2785
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

sn. drgozde kökler gayet iyi gözüküyor yapraklar.
cicegin düsmesi gayet normaldir ya cicek zamani gecmistir **** ortam degisikliginden dolayi düsmüstür.
size tek önere bilecegim fazla sulamayin ve fazla orkidenizi rahatsiz etmeyin güle güle büyütün
sevgilerimle

fesleğen beğendi.
Eski 24-12-2013, 18:00   #2786
Yeni Üye

drgozde's Avatar

phal. yardım...

Sn Shenile ve Sn.Fesleğen,
Çok teşekkür ederim bu kadar çabuk cevap verdiğiniz için. Orkideler hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim o yüzden telaşlandım hemen.
Ağustos ayında hediye gelen ancak 1 ay sonra çiçeklerini dökmüş ve o zamandır hiçbir faaliyet göstermeyen bir orkidem var. Yaklaşık 4 aydır bu halde. Çiçekleri dökülünce 3. boğumunun üstünden kesmiştim fakat o zamandan beri ne yeni yaprak verdi ne de dalı uzadı. Bu süre bana normal değil gibi geldi.Yeniden çiçeklenmesi için ne yapabilirim ?

fesleğen beğendi.
Eski 25-12-2013, 08:01   #2787
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

sn drgozde,
Orkideniz gayet saglıklı.. Ya çiçek dönemi geçmiş, ya da bu mevsimde yer adaptasyonu sebebiyle çiçeklerini dökmüş. Bu havalarda sulamaya dikkat etmeniz yeter. Aşırı sulamazsanız orkideniz yaşayacaktır.
Diğer orkideniz (Agustos ayında gelen) eğer problemi yoksa çiçek sapı çıkaracaktır merak etmeyin. Benim de Ağustos döneminde çiçeklenmesi biten orkidemin bir tanesi henüz bu hafta farkettim yeni yeni çiçek sapı çıkartıyor.
Aynı yıl içinde 2 kez yer değişimi yaşadı benimkiler. Eğer sağlık problemleri yoksa çiçeklenecektir. Bir de kullanmıyorsanız eger, orkide besini kullanmayı deneyebilirsiniz. Vilmorin öneriliyor sitede, ben bulamamıştım Genta aldım, onu kullanıyorum. Sevgiler

olcim beğendi.
Eski 25-12-2013, 13:47   #2788
Yeni Üye

drgozde's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
sn drgozde,
Orkideniz gayet saglıklı.. Ya çiçek dönemi geçmiş, ya da bu mevsimde yer adaptasyonu sebebiyle çiçeklerini dökmüş. Bu havalarda sulamaya dikkat etmeniz yeter. Aşırı sulamazsanız orkideniz yaşayacaktır.
Diğer orkideniz (Agustos ayında gelen) eğer problemi yoksa çiçek sapı çıkaracaktır merak etmeyin. Benim de Ağustos döneminde çiçeklenmesi biten orkidemin bir tanesi henüz bu hafta farkettim yeni yeni çiçek sapı çıkartıyor.
Aynı yıl içinde 2 kez yer değişimi yaşadı benimkiler. Eğer sağlık problemleri yoksa çiçeklenecektir. Bir de kullanmıyorsanız eger, orkide besini kullanmayı deneyebilirsiniz. Vilmorin öneriliyor sitede, ben bulamamıştım Genta aldım, onu kullanıyorum. Sevgiler
Sevgili Seabert74, sanırım mevsim değişikliği ile sulama miktarını ayarlayamadım, biraz fazla sulamış olabilirim. Botanikanın sıvı besini var bende, onu kullanıyorum fakat her sulamada kullanın diyor. Bazı sitelerde ayda bir kullanın yazıyor. Sizce hangi sıklıkta kullanmalıyım?

olcim beğendi.
Eski 25-12-2013, 14:06   #2789
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Botanika için birşey diyemem ancak ben Genta'yı hem üzerinde yazandan daha seyreltik hazırlıyorum, hem de ayda 1 veriyorum. Fazla gelmesindense, az olması daha iyidir.
Ayrıca sitede uyku döneminde ve çiçeklenme döneminde ne sıklıkla verilmesi gerektiğine dair de bilgiler vardı ama, o kadar ayrıntıyı önemsemedim ben

drgozde beğendi.
Eski 25-12-2013, 16:12   #2790
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Merhaba arkadaslar,
Hedefim olan 30 C'a serada ulasmis bulunmaktayim,insallah 5 Ocak sabahinda guzel bir gelisim fotografi cekebilir ve mutlu bir sekilde ayrilabilirim.Bu kaynakta isi degisimleri cok guzel bir sekilde anlatilmis http://www.greenhousegrower.com/plan...piking/;saglam bir kaynaga benziyor arastirmanin kaynaklari belirti.Benim kafamdaki soru su olacakti,kokleri zayif olan phal'ima bu derecede ne kadar sureyle su vermem gerekir ve nelere dikkat etmem gerekir bunu merak ediyorum.Son olarak IBA hormonunu kokleri kipirdatmadan nasil verebilirim ben govde bogumuna dogru sikmayi dusunuyorum ama bilemedim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024