agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-04-2012, 23:05   #2251
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2012
yaış yapış yapraklar

merhaba,
Orkide yaprak sorunları baslığı altında sordugum soruya 5-6 gün oldu yanıt alamadım, konuyu bir kez de buraya taşımak istedim. telaşlanıyorum cünkü gün gectikce daha çok bitkiye sıcrıyor, eger bu bir hastalık ise acil müdehale lazım. Ingilizce bazı forumarda ise bunu normal bir seyir oldugunu hiçbir müdehalede bulunmamak gerektigini yazanlar var, bitki mutlu oldugunda seffaf yapışkan damlacıklar salgılarmış.
degerli tecrubelerinizi paylaşır bana bir yol gösterirseniz cok sevinirim.Lnki buraya koyamıadım fakat ilgili baslıkta detaylı bilgi ve fotografları koymuştum, simdiden cok tesekkurler.

zeynepkavi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 14:07   #2252
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeynepkavi Mesajı Göster
merhaba,
Orkide yaprak sorunları baslığı altında sordugum soruya 5-6 gün oldu yanıt alamadım, konuyu bir kez de buraya taşımak istedim. telaşlanıyorum cünkü gün gectikce daha çok bitkiye sıcrıyor, eger bu bir hastalık ise acil müdehale lazım. Ingilizce bazı forumarda ise bunu normal bir seyir oldugunu hiçbir müdehalede bulunmamak gerektigini yazanlar var, bitki mutlu oldugunda seffaf yapışkan damlacıklar salgılarmış.
degerli tecrubelerinizi paylaşır bana bir yol gösterirseniz cok sevinirim.Lnki buraya koyamıadım fakat ilgili baslıkta detaylı bilgi ve fotografları koymuştum, simdiden cok tesekkurler.
yapraklarını temizlemek/parlatmak için kullandığınız bir sıvı vs. var mı? eğer yaprakları parlatmak için birşey sürdü iseniz bu madde yaprakların sağlıklı bir şekilde solunum/terleme yapmasını engellemiş olabilir.

lastdeja Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 01:46   #2253
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Orkidelerim çiçek saplarından yeni sürgünler verdi. Ancak bir tanesi üstten sararıp kurumaya başladı, tekrar kestim ama kurma devam ediyor. Yeni çıkmaya çalışan sürgün de ne yazık ki kurudu. Bir alt boğumda bir sürgün daha var ancak bu kurumayı engelleyemezsem onu da, hatta bütün çiçek sapını kaybedeceğim. Ne yapmalıyım, lütfen yardımcı olun?

Revnak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 07:22   #2254
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Revnak Mesajı Göster
Orkidelerim çiçek saplarından yeni sürgünler verdi. Ancak bir tanesi üstten sararıp kurumaya başladı, tekrar kestim ama kurma devam ediyor. Yeni çıkmaya çalışan sürgün de ne yazık ki kurudu. Bir alt boğumda bir sürgün daha var ancak bu kurumayı engelleyemezsem onu da, hatta bütün çiçek sapını kaybedeceğim. Ne yapmalıyım, lütfen yardımcı olun?
kestiğiniz yere balmumu ya da tarçın gibi koruyucu bir madde sürmediyseniz mutlaka sürün. kesimi verev olarak yapıyorsunuz değil mi?

Eski 27-04-2012, 08:53   #2255
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2008
2 gün önce hediye olarak bir phal. geldi. Bakımı için tüm forumu okumaya çalıştım. Şeffaf bir saksının içinde idi ve süs olarak ikinci seramik bir saksıya konmuştu, hemen çıkardım. toprağın üstüne beyaz (süs amaçlı sanırım) taşlar koymuşlar onları kaldırdım ve suya daldırarak sulama yaptım. Fakat aklıma takılan dışarıya çıkan ok fazla kök uzantısı var , yaklaşık 3.4 tane dışarıya iyice uzamış koyduğum sehpaya değiyor. uçları da kurumuş gibi görünüyor. hatta saksının altından da bir miktar çıkmış onlar da ezilmişler. Saksı değişimi yapmam gerekiyor mu acaba? yoksa 1 yıl idare eder mi?

pelpel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 13:04   #2256
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lastdeja Mesajı Göster
kestiğiniz yere balmumu ya da tarçın gibi koruyucu bir madde sürmediyseniz mutlaka sürün. kesimi verev olarak yapıyorsunuz değil mi?
İlginize çok teşekkürler.
Daha önce kesme elinle kopar demişti birisi söz dinlemiştim. Ancak sararma devam edince bahçe makasıyla kesmiştim ama verev değil Bu sabah baktığımda sararma 2. sürgüne de yaklaşmıştı ve yine küt olarak kesmiş bulundum, ama bu sefer fotoğraflardan birinde gördüğüm gibi mum erittim üzerine umarım kurtarmışımdır.

Eski 27-04-2012, 13:32   #2257
Yeni Üye

Alıntı:
İlginize çok teşekkürler.
Daha önce kesme elinle kopar demişti birisi söz dinlemiştim. Ancak sararma devam edince bahçe makasıyla kesmiştim ama verev değil Bu sabah baktığımda sararma 2. sürgüne de yaklaşmıştı ve yine küt olarak kesmiş bulundum, ama bu sefer fotoğraflardan birinde gördüğüm gibi mum erittim üzerine umarım kurtarmışımdır.
bahçe makası ile kesmeyin bence. bahçe makası keserken aynı zamanda ezebiliyor. bunun yerine falçata veya jilet benzeri keskin bir alet kullanın. eğer sararma durmaz devam ederse dibinden de kesebilirsiniz. bu durumda sabırla yeni çiçek sapı çıkarması için beklemeniz gerekecek ve bu arada yaprakların sayısı artıp güçlenecektir. umarım kurtulur.

Eski 27-04-2012, 18:38   #2258
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Umarım..
Yarın fotoğraf ekleyeceğim, yardımcı olabilirseniz belki birkaç sorum daha olabilir=))

Eski 28-04-2012, 22:11   #2259
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Siyahİnci Mesajı Göster

Ben çok yaprak açtı ve baya eğildi orkidem diye hiç umutlu değildim baya baya karamsardım yetiştirmeyi bilmediğim için taki bugün bir kaç saate kadar böyle birşey açtığını gördüm.Acaba bu nedir dal mıdır?Yani çiçeklenme olacak mı?

buda üstten görünüşü:

Bu kökleri tam görünmüyor gerçide baya doldu ama şuanda ufak saksıda şeffaf saksı ama yinede sanırım yeter geçen sene 14 şubatta hediye gelmişti o zamandan beri toprak vs değişmedim saksıda değişmedim hiç.Kalsınmı bu şekilde?

Böyle kurudu bunlar sebebi nedir acaba ama altlarda yok tek bu üsttekiler böyle?
Orkideler baharla birlikte yeni kök ve yaprak çıkarır. Resimde görünen deyeni bir kök. Eski köklerin kuruması nem eksikliğinden oluyor. Bitkiyi sularken hava köklerinin de su ile buluşmasını sağlayın. Hafta içinde de nemlendirirseniz iyi olur.

malicetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2012, 22:11   #2260
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Sayın blacksword yeni tomurcuk ve keiki bir arada:-) Nasıl bakıyorsanız aynen devam ediniz. Sayın siyahinci bitkiniz çok yan yatmış dik durmasi için orkide çubuğu edinip 1-2 dişli toka ile tutturunuz. Bana iki yıl önce gelen beyaz orkidenin çiçekli üst dalı kırık gelmişti çiçekler hemen öldü ve kirilan yerin üstünden kestim. İnsanın yüreği parçalanıyor kesinlikle anlıyorum. Bitkiler sandığımızdan daha güçlü oluyor, kısa zamanda sizi yine ödüllendiriyorlar.

SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 22:35   #2261
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
mumu yakıp çiçek sapına mı damlatıyoruz yoksa başka bir yere damlatıp elimizle alıpmı oraya koyuyoruz ben anlamadım şuan bi orkide alacağımda bakımını araştırıyorum bakabilecekmiyim diye bakamayacaksam almayacağım sevgiler.

melih500 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 00:41   #2262
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Sayın Melih,
Orkidelerde çiçeklenme bittiği zaman çiçek sapı kesilir. Bu yaranın temiz kalabilmesi için çeşitli yöntemler vardır. Mum damlatmakta bunlardan bir tanesidir. Kestiğiniz noktaya mumu yakıp damlatır buradan enfekte olmasını önlersiniz.

melih500 beğendi.
nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 10:14   #2263
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
çok teşekkürler bilgileriniz için sayın nrkrkmz

melih500 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 21:44   #2264
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Artık batı penceresine 'batarken' değil ta ikindiden itibaren gelmeye başlayan güneş nedeniyle menekşeleri pencere içinden geriye aldım, orkide ise biraz daha durmak istiyor gibi! Üzeri çiçek dolu daha da 6-7 tomurcuk sırada.

Efendim baharla coşan orkideden son görseller... İyi seyirler..

Eklenen Resimler

Tika beğendi.
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 00:03   #2265
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lastdeja Mesajı Göster
bahçe makası ile kesmeyin bence. bahçe makası keserken aynı zamanda ezebiliyor. bunun yerine falçata veya jilet benzeri keskin bir alet kullanın. eğer sararma durmaz devam ederse dibinden de kesebilirsiniz. bu durumda sabırla yeni çiçek sapı çıkarması için beklemeniz gerekecek ve bu arada yaprakların sayısı artıp güçlenecektir. umarım kurtulur.
Demek ki yine yanlış yapmış olacağım ki sararma devam etti ve diğer sürgün ucu da kurudu gitti.. Bir alt boğumda da bir hareket var gibime geldiği için dibinden kesmek yerine biraz önce keskin bir bıçakla söylediğiniz gibi verev olarak kestim ve üzerine bolca tarçın döktüm. Haydi hayırlısı..

nrkrkmz beğendi.
Eski 05-05-2012, 22:32   #2266
Ağaç Dostu

bıcırık's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2010
Arkadaşlar Ankara'dayım.Gelinimin orkidesinde sorun var.Resimlerini ekliyorum bana yardımcı olur musunuz?

Eklenen Resimler

bıcırık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 22:46   #2267
Ağaç Dostu

bıcırık's Avatar

Bu güzel phal geldikten 3 hafta sonra önce çiçeklerini sonra tomurcuklarını dökmüş...Çözüm bulabilmek için tüm phal sayfasını okudum ama hiç phal yetiştirmediğim için çözüm bulamadım. Bu çiçeksiz sapın 2/3 si kesilmeli diye yazılmış...ama yanlış birşey yapmak istemiyorum...sevgilerimle...

Eski 05-05-2012, 23:44   #2268
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bıcırık Mesajı Göster
Bu güzel phal geldikten 3 hafta sonra önce çiçeklerini sonra tomurcuklarını dökmüş...Çözüm bulabilmek için tüm phal sayfasını okudum ama hiç phal yetiştirmediğim için çözüm bulamadım. Bu çiçeksiz sapın 2/3 si kesilmeli diye yazılmış...ama yanlış birşey yapmak istemiyorum...sevgilerimle...
Sayın Bıcırık,
tomurcukları ortam değişikliği ile dökülmüştür, bu orkidenin ortam değişikliğine tepkisidir.. yapraklardaki çatlaklar ise ani sıcaklık değişimi ile oluşabilir, mesela soğuk su ya da sıcak ortamdan soğuk ortama geçme gibi. çiçekleri dökülen saplar genelde alttan 3. boğumun 1cm üstünden kesilir ama kesmeyen üyeler de var. benim tavsiyem kesmenizden yana..

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2012, 08:13   #2269
Ağaç Dostu

bıcırık's Avatar

Çok teşekkür ederim sevgili fzthalil şimdi söylediklerinizi yapacağım. Umarım yeni çiçekler görebiliriz...Sevgilerimle...

Eski 09-05-2012, 12:34   #2270
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Alıntı:
Demek ki yine yanlış yapmış olacağım ki sararma devam etti ve diğer sürgün ucu da kurudu gitti.. Bir alt boğumda da bir hareket var gibime geldiği için dibinden kesmek yerine biraz önce keskin bir bıçakla söylediğiniz gibi verev olarak kestim ve üzerine bolca tarçın döktüm. Haydi hayırlısı..
Daha önce bahsettiğim o çiçek sapını ne yazık ki ne yaparsam yapayım kurtaramayacağım galiba. Sararan yerin altından kesip üzerine tarçın dökmüştüm 2 gün sonra bir baktım sararma yine devam ediyor. Bu sefer de yine kesip mum damlattım, şu an şehir dışında olduğum için son durum ne bilmiyorum ama hiç ümidim yok. Herhalde döndüğümde bütün sapı sapsarı bulacağım..

melih500 beğendi.
Eski 09-05-2012, 20:21   #2271
Yeni Üye

Siyahİnci's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2011
Arkadaşlar yeni açmış dalım tam tepesinden kırıldı.... Ne olacak şimdi çiçek falan açmamıştı hiç dal uzamaya devam ediyordu alttan 3 .boğumdn gitti,devam edermi acaba yoksa öyle kalırmı.tarçın sürdük ama ne olur bilemiyorum oturup ağladım Çok üzüntülüyüm

Siyahİnci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 20:47   #2272
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Siyahİnci Mesajı Göster
Arkadaşlar yeni açmış dalım tam tepesinden kırıldı.... Ne olacak şimdi çiçek falan açmamıştı hiç dal uzamaya devam ediyordu alttan 3 .boğumdn gitti,devam edermi acaba yoksa öyle kalırmı.tarçın sürdük ama ne olur bilemiyorum oturup ağladım Çok üzüntülüyüm
Başlığa fotoğraf ekleyecektim ancak bu üzüntü verici durumda öncelikle geçmiş olsun demek isterim.Bana da cymbidium umda olmuştu üzüntü veriyor çünkü emek veriliyor.Ancak herşeyden önce canınız sağolsun zaman alsa da yeniden açacaktır.

Siyahİnci beğendi.
B.Unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 20:59   #2273
Ağaç Dostu

"Phaleonopsis violacea var. indigo red" bugün itibari ile ilk tomurcuğunu açtı.

Daha önce aldığım Phal. den hem renk hem form olarak farklı olduğu gibi istisnai olarak bu tür inanılmaz güzel bir kokuya sahip.

Beğenilerinize sunuyorum;

Eklenen Resimler

Eski 09-05-2012, 21:22   #2274
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Bora Bey,
bakımı normal phal'ler gibi mi?

Eski 09-05-2012, 21:52   #2275
Ağaç Dostu

Evet Halil Bey aynı.

Eski 09-05-2012, 22:45   #2276
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2010
Phal'in kokması ilginç.Orkideler kokusu olunca daha da cezbedici oluyorlar.Güle güle büyütün Bora Bey,
saygılar

tarumok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 23:08   #2277
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi B.Unver Mesajı Göster
Evet Halil Bey aynı.
çok güzel yaa... murat bey'e katılıyorum kokunca ayrı bir güzel oluyorlar peki başka böyle kokan phal var mı ya da hibriti?

Eski 09-05-2012, 23:14   #2278
Ağaç Dostu

Halil Bey açıkcası Phal. listemde mevcut değildi.Zaten elimde iki adet vardı.Ama Hong Kong Hin's Garden sahibi özellikle tavsiye etti.Hatta mutlaka olması gerek dedi.Fiyatından düşünmeme rağmen yine de aldım.İyi ki de almışım.Şimdi favorimBaşka kokan Phal türü var mı bilemiyorum

Eski 09-05-2012, 23:28   #2279
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Gerçekten favori olacak kadar var fiyatını sorsak bir de çiçek büyüklüğü nasıl? sanki resimde küçük gibi duruyor.

Eski 10-05-2012, 08:46   #2280
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fzthalil Mesajı Göster
Gerçekten favori olacak kadar var fiyatını sorsak bir de çiçek büyüklüğü nasıl? sanki resimde küçük gibi duruyor.
Halil Bey fiyatını düşündüm derken bir seri orkide aldıktan sonra listem dışı olan bir bitki için düşündüm demek istedim.

Aslında burda bir Phal. e 18-22 TL vermeye alışmış biri olarak orda bu türe 200 HKD (bizim paramızla 40 TL) vermek düşündürdü o kadar.Yani aslında bir anlık terettüd ya da iç güdüsel olarak pazarlık yapma şansımı arttırmak için reflex diyelim

"Phaleonopsis violacea "nın doğal olarak Malay Yarımadasından Endonezya nın Sumatra adasına kadar bir alanda yağmur ormanlarında ağaçların dallarında epiphyte olarak bulunmakta.

Yani aslında bu bölgelere ve iklimine yakın bir yerden aldığınız orkide çok da yüksek fiyatlı olmamalı.(Çok özel türler hariç.Onları da sizlerle bir örnekle paylaştım ama bir seri var orda)

Ancak Hong Kong da orkide ithalatı ve ihracatı çok sıkı tutuluyor.Doğal ve/veya kültüre alınmış türler mutlaka Cites kontrolunda.Ben hayatımda ilk kez bir havaalanında büyük billboard larda ".................. ve Orkide türlerinin giriş ve çıkışları kesin Cites iznine bağlıdır ve koruma altındadır.Cezası 5,000 HKD" uyarıları gördüm. Zannediyorum bundan dolayı fiyatlar etkileniyor.Satan kişi Cites i vermek zorunda.

Diğer sorunuz olan çiçekler küçük mü sorusuna ise 5-6 cm lik bir çiçek ilk açan çiçek.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024