agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-09-2008, 17:33   #1
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Peloric Phalaenopsis

Geniş bir ticari potansiyele sahip olan phelenaopsisin , çiçeğinin diğer orkide çeşitlerinin çoğunu göre daha uzun ömürlü , daha gösterişli , daha tanınmış ve üretilmesinden çiçeklenip pazarlanma boyutuna gelme zamanın kısa olmasından dolayı bu bitki artık endüstüriyel birbitki sınıfında öyleki pazarlama boyutuna ulaşma zamanını dahada kısaltmak için süper doping hormonlar kullanılarak ;birkere açsın gerisi önemli değil mantığıyla bu bitki sömürülmekte.

Bu yüzden çoğu çiçekli iken aldığımız phelenaopsisler kısabir zaman sonra bir sürü illete yakalanıyor hızlandırılmış olgunlaşma ,bozulan doğal hormonik denge sonucu çürüyen kökler sararıp kopan yapraklar ansızın göbek çürümesi ve daha bir çok problemin kaynağı bu.

Yapımarketten aldığım phelenapsis ilk çiçeğini açtı ve çift üreme organına sahip beş taçyaprak yerine sekiztane birden var .
İşte ticari hormonların neden olduğu bir mutant.

Eklenen Resimler

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2008, 20:50   #2
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alakası yok. Bu tarz Pelonic Phaller "normal" bir mutasyon gibi görülmekte. Bu sadece genlerinden kaynaklanabilmekte. Ticari veya gayrı ticari x-y bir dizi phytohormonla hiç alakası yok.

Sadece akraba evliliğinden doğanların olasılığı yüksek bir tür araz olarak da görebilirsiniz.

Peloric Phalaenopsis
diye araıtrsanız görsellerden bu konuda çok da yalnız olmadığınızı ve de hormonlarla alakalı olmadığını göreeksiniz.

Başlığı Peloric Phalaenopsis diye değiştireceğim.
Herşeyin hormona bağlanması artık sıkar oldu beni.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2008, 21:32   #3
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Siz daha iyibilirsiniz hocam.
Neden sıkıldınız hocam Peloricidetenin hormanal dengelerle ilgili olduğunu **** alakalı olduğunu biliyorsunuz bu durum dışardan hormonal müdahalelerle de oluşabiliyor
yanlışmı biliyorum hocam ?

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2008, 22:28   #4
Kaybettik...

praecox's Avatar

siz hormonladınız mı da mı oluştu?
Bu bir mutasyon ne zaman açığa çıkacağı hiç belli olmaz.
Ben bunun hormonla alakalı olduğunu var saymıyorum sadece o...
bu sadece Phalin de doritis gibi bir dizi akrabası ile çaprazlanması sonucu ortaya çıkabilen bir "doğal" mutant olabileceği kanısındayım... o kadar...
ve de akraba evliliğinden olası arazların da sıkça görülebileceği bir durum gibi.
yoksa bu mutasyon seyrek bir durum olsaydı bu kadar sık resmedilip netde bu ad altında dolanmazdı.

Eski 08-09-2008, 09:09   #5
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
phalaneopsis

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
Geniş bir ticari potansiyele sahip olan phelenaopsisin , çiçeğinin diğer orkide çeşitlerinin çoğunu göre daha uzun ömürlü , daha gösterişli , daha tanınmış ve üretilmesinden çiçeklenip pazarlanma boyutuna gelme zamanın kısa olmasından dolayı bu bitki artık endüstüriyel birbitki sınıfında öyleki pazarlama boyutuna ulaşma zamanını dahada kısaltmak için süper doping hormonlar kullanılarak ;birkere açsın gerisi önemli değil mantığıyla bu bitki sömürülmekte.

Bu yüzden çoğu çiçekli iken aldığımız phelenaopsisler kısabir zaman sonra bir sürü illete yakalanıyor hızlandırılmış olgunlaşma ,bozulan doğal hormonik denge sonucu çürüyen kökler sararıp kopan yapraklar ansızın göbek çürümesi ve daha bir çok problemin kaynağı bu.

Yapımarketten aldığım phelenapsis ilk çiçeğini açtı ve çift üreme organına sahip beş taçyaprak yerine sekiztane birden var .
İşte ticari hormonların neden olduğu bir mutant.
Görüşlerinize tamamen katılıyorum .Tiçari bir bitki selamlar

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2008, 09:27   #6
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter Mesajı Göster
Görüşlerinize tamamen katılıyorum .Tiçari bir bitki selamlar
Bana hangi bitki ticari değildir diyebilirsiniz bu gün?

Güller mi? binbir varyasyonu olan 1-2 TL den satılan afrika menekşeleri mi? veya aklıma gelmeyen hangisi?

Ufak yapraklı kompakt rizomlu dev çiçekli Cattleya'lar mı Vanda'lar mı?
Doğal bir tür Phal.i evimizde bakabilmemiz mümkün değil. Hal böyle iken bugün evlerimizde Phal. Cat.. v.d. lerini bakabiliyorsak bunu çaprazlamalara kultivasyona v.s. e boçluyuz. Yapı marketlerden alınan Phal.lerin ne kadar dopinglendiğini ben hep söyledim ama bunu sonradan evde açtığımız vede dopinglemediğimiz bir bitkide görüyor isek bunu çevre şartlarına veya ganlerine dayandırabiliriz.
Eh peki burda konuşulmak istenen ne onu da gerçi anlıyabilmiş değiliz. Varsayalım bu hormonlar bu bitkiyi nadir de olsa bu şekil bir çiçek açmıya teşfik etti.
Eh o zaman organik orkide üretelim. **** ucuz bitki satın almayız gider. Onu ticari bir emtia haline getirenler son kullanıcılar, konsum meraklıları değil mi?
25 TL cıvarı bir Phal satılıyorsa bu şekilde geniş bir kitleye de ulaşabiliyorsa benim bu hormonlarla bir sorunum olamaz.
Ama çevrecilik triplerinde satır aralarında suçlar bir yazı ile başlık açmak ve destekler eklentiler yapmak için biraz daha derin düşünmek doğru araştırmak gerek.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024