agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2008, 15:27   #31
Yeni Üye

sehan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2008
Sayin praecox,
Tessekürederim ilgilendiginiz icin.Gönderdigim fgotografta lekeler tam net cikmamis. Göründügü gibi koyurenkli degil acik kahverengi.Koklerdeki siyahliklar cürümenin baslangici olabilir mi?
Lekeli yapraklari kesmem gerekir mi?

sehan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2008, 15:57   #32
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Köklerde pek bir siyahlık göremiyorum açıkçası. Yani pathologik rahatsızlıklara emare olabilecek bir şeyleri sadece ben physologik olarak göremedim. Görebildiğim ve de asıl sorun olabilecek imareler ise yukarıya doğru son çıkan köklerin içi boşalmış bir hortum misali büzüşmüş olmaları. Yeni daha üsten kök oluşumları da görülmüyor.
Yaprakları kesmekte pek mantık göremiyorum. Kahverengi lezyonlar iki parmakla hafifçe yaprağın iki tarafından bastırılınca yumuşamış bir his uyandırıyorlar mı? Yani çılk bir çürüme hissedebiliyormusunuz? Şayet böyle ise o bölgeleri veya o yaprağı kesip uzaklaştırmakda fayda var. Aynı şekilde içi boşalmış çürümüş kökleri de kesin. Kesilen yerlere muhakak kömür tozu tatbik edin.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 11:05   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2008
Herkese merhaba, ben yaklasık 4 aydır evimde orkide besliyorum, geldiğinde cok sağlıklı görünüyordu hatta 3 tane daha tomurcuk çıkardı ve onlarda açtı, fakat gecen hafta 4 tane çiçeği kurudu, çiçekçiye sordum, vitaminsiz kalmis olabileceğini, vitamin kullanmamı söyledi, bende internetten , mayıs haziran aylarında çiçeklerin kuruyabileceğini ve sap kısmını kesmem gerektiğini okudum, bunun içinde diğer çiçeklerinde kurumasını beklemeyi düsündüm. fakat bu sabah saksıda inanılmaz küçüklükte böcekler gördüm çiçeğimin kurumasına bunlar mı neden oldu, bunlardan kurtulmak için ne yapmam gerekir, bana yardımcı olursanız çok sevinirim...

confused Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 20:53   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2009
Sizlere bir sorum olacaktı...
Phalimin en son çıkan yaprağı diri ancak tam gövdeyle birleştiği yerden sallanıyor sanki. Çökertme ihtinali olabilir mi?

n-k-h Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2009, 08:02   #35
Kaybettik...

praecox's Avatar

Evet sayın n-k-h, öyle bir ihtimal özelikle bu mevsimde var, ancak yine de yeni gelişen yaprağın az ışıktan, ışık yetersizliğinden de böyle gevşek dokulu oluşma ihtimali de var.
Resim olmadan, bitkiyi görmeden kesin bir şey söylemek mümkün değil sadece böyle ihtimalleri üzerinde durabiliriz.
Bir dizi başka sorun da olabilir. Yukarda saydığımız iki ihtimal en olasılıklı olanlardır.

Eski 13-02-2009, 18:38   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2009
Bir merdiven boşluğunda terkedilmiş buldum...
O yüzden böyle olabilir. Şu anda çiçek açmak peşinde...

n-k-h Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 22:09   #37
Ağaç Dostu

4.tekilkişi's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Orkidemin çimen yeşili yaprağında küçük siyah bi leke var. İlk geldiğinde farketmiştim bir haftadır yanında yoktum, sağlıklı olduğunu düşünüyorum çünkü bi tomurcuğu vardı bugün çiçek olmuş hem de kocaman ama o siyah lekeye tekrar baktım. üstten biraz küçülmüş gibi fakat yaprağın altında sanki leke biraz daha büyümüş gibi. Anlatınca ne kadar yararlı olacak bilemiyorum ama. Forumdaki (orkideyle ilgili bütün yazılanlar dahil) resimlenen hastalıklardaki gibi değil. Bir arkadaş kahverengi lekeden bahsetmiş, ama benim yaprakta gördüğüm leke baya kömür siyahı. Gerçi çok ufak, hani kedinin poposunu görüp yara sanması gibi bi durum da söz konusu olabilir Herhangi bir mantar hastalığımı diye endişelendim işte, acemilik hevesime verin.

Düzenleyen 4.tekilkişi : 28-04-2009 saat 22:10 Neden: yanlış zaman eki kullanımı
4.tekilkişi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 23:59   #38
Ağaç Dostu

4.tekilkişi's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Yukarıda bahsettiğim yapraktaki leke. Tabi mesajı yazdığımdan sonra daha görünür şekilde büyümüş Köklerdeki kararmayla bir ilgisi mutlaka vardır, diye düşünüyorum????

Eklenen Resimler

4.tekilkişi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 09:00   #39
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Aynı problemden benim cattleyalarda da var. Uzmanlarımızın cevabını bende bekliyorum. Önceki sayfalarda aradım, ama bulamadım.

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2010, 19:59   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2010
orkidem ilk alındıgında gayet sağlıklıydı. alındıktan 2 hafta sonra çiçeklerini döktü.2. boğumundan kestim. daha sonra sağlıklıydı ama sürekli yaprak açiyordu.bi müddet sonra sapı kurumaya başladı gittikçe kurudu. alt yapraği sarardı çürüdü kestim.sapnıda bi boğum daha alttan kestim ama hala kuru. yardım edin nasıl kurtarabilrim benım için çok önemliii

Eklenen Resimler

pukuri08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2010, 23:18   #41
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
sayın pukuri08,
bu işin uzmanı değilim, sadece uzun zamandır orkideleri olan biri olarak;

(foruma yazdığım ve acil cevap beklediğim sorulara cevap alamadığım ve bunun için çok üzüldüğüm için yazmadan edemedim)

ben bir anormallik göremedim resimlerde. yapraklar gayet sağlıklı ve rengi güzel, en alttaki yaprak sararmış olabilir, zaten kesmişsiniz, sorun yok..çiçek sapı kurusun önemli değil,dibinden kesin derim. bende de çok zaman kuruduğu oldu, çiçek vereceği zaman yeniden çıkaracaktır..gennel bakım bilgilerini biliyorsanız (aydınlık bir yer, sulama kuralları vs. ki bunları forumdan bulabilirsiniz) bir sorum yok bence..çok sulamayın, sanki toprağı çok sulanmış gibi ama resimler yanıltıyor da olabilir.

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2010, 19:45   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rodoslu Mesajı Göster
sayın pukuri08,
bu işin uzmanı değilim, sadece uzun zamandır orkideleri olan biri olarak;

(foruma yazdığım ve acil cevap beklediğim sorulara cevap alamadığım ve bunun için çok üzüldüğüm için yazmadan edemedim)

ben bir anormallik göremedim resimlerde. yapraklar gayet sağlıklı ve rengi güzel, en alttaki yaprak sararmış olabilir, zaten kesmişsiniz, sorun yok..çiçek sapı kurusun önemli değil,dibinden kesin derim. bende de çok zaman kuruduğu oldu, çiçek vereceği zaman yeniden çıkaracaktır..gennel bakım bilgilerini biliyorsanız (aydınlık bir yer, sulama kuralları vs. ki bunları forumdan bulabilirsiniz) bir sorum yok bence..çok sulamayın, sanki toprağı çok sulanmış gibi ama resimler yanıltıyor da olabilir.
SAYIN RODOSLU,sorularıma cevap alamadım tarzındaki sitemkar tavrınızı anlıyamadım.Bana özelden attığınız mesajınıza 10/07/2010 da detaylı olarak cevap verdim.Cevap ta vermediniz,teşekkürünüzü beklemeyek yaptığım bu davranişima cevap vermeyişinizi bile anlıyamadım.
Sayın preakox dahil elimizden geldiğince cevaplar vermeye çalışıyoruz.SAYGILARIMLA

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2010, 23:42   #43
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Sayın Ziya Soner,
Bu mesajıma bir yanıt geleceğini bekliyordum ama inanın yanıtını beklediğim en son kişi sizdiniz .
Evet siz bir soruma cevap verdiniz, ama hatırlarsanız ben size Acil kodu ile 12-06-2010 tarihinde yazmıştım, siz bana 10/07/2010 tarihinde cevap yazmıştınız. Demem o ki gecikmeler olabiliyor. Teşekkür etmek için bile olsa...

Ayrıca belirtmek gerekir ise de, sizin görüş ve yazılarınızdan çok istifade ettim (Tabi özel mesajıma cevabınızda buna dahildir).Saolun.

Bu sitemkar tavır olarak adlandırdığınız mesaj size yazılmış, aslına bakılırsa bir şahsa yazılmış birşey değil..Genel olarak foruma bir eleştiri belki, belki de üye olarak zaman zaman karşılaştığım bir sorunun ifadesi..Bunun karşılıklı bir polemik haline gelmesi beni çok rahatsız eder.Hepimiz aynı taraftayız burada karşı taraf yok çünkü..Bu tür şeylerin çok normal karşılanması gerektiğini düşünüyorum.Olması çok normal olduğu gibi üyelerin bunu dile getirmesi de gayet normal olmalı.

Herneyse fazla uzatmak istemiyorum, aslında size özelden cevap yazmak isterdim ama iki kere üst üste ısrarlı bir şekilde gönderdiğiniz mesajları okuyunca genelden yazmak istedim, diğer üyelerden işgal ettiğim yer için de özür dilerim.

Lütfen siz güzel bilgiler vermeye devam edin, bizde istifade etmeye...

Sağlık ve sevgiyle kalın...

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 21:58   #44
Yeni Üye

hulyaa's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2010
Question

selamlar orkidemin köklerinde bir sorun var ama nedir ne kullanmam gerekir yardımcı olurmusunuz... lütfen...

Eklenen Resimler

hulyaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 22:10   #45
Yeni Üye

hulyaa's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2010
önceki çiçeklenme döneminde kökleri çok güzeldi ama birsüre sonra fotoğraflarda görünen beyaz şeylerden dolayı sanıyorum kökler çürümeye başladı ve goncalarını açamadı. ilk çiçeyini açtı ve dondu, bir süre bekledim.dayanamadım goncaları hafif sıkarak çiçek yapraklarının açılmasını sağladım çiçeyin yaprakları kenarlarından birbirine yapışmışdı. bunun sebebi ne olabilir? şu anda iki tane çubuk çıkartıyo yine aynı şey olur diye korkuyorum. tekrarlanmaması için ne yapmalıyım? yardımınızı bekliyorum. teşekkür ediyorum.

hulyaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 22:58   #46
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
İşyerindeki komşumun orkidesinin köklerinde örümcek ağı benzeri ağsı yapılar var galiba çok sulanıyor ne olabilir acaba ve çözümü ne olabilir
İlave olarak hediye çiçek olduğu için saksının etrafı sarılmış durumda orkidelerle çok alakam olmadığı için de açılsın açılmasın diyemedim ama köklerin şeffaf saksıda kalması gerekir diye düşünüyorum

Eklenen Resimler

alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 18:42   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperfect Mesajı Göster
İşyerindeki komşumun orkidesinin köklerinde örümcek ağı benzeri ağsı yapılar var galiba çok sulanıyor ne olabilir acaba ve çözümü ne olabilir
İlave olarak hediye çiçek olduğu için saksının etrafı sarılmış durumda orkidelerle çok alakam olmadığı için de açılsın açılmasın diyemedim ama köklerin şeffaf saksıda kalması gerekir diye düşünüyorum
Selam.,
İlk önce mekanik savaş yapalım,tüm ağ gibi saran zararlıları elimizle iyice toplıyalım.
Bir iki defa da netice alacağımızı sanıyorum. Netice alamazsanız bildirin ayrı çözüm getirelim,ancak su fazla gelmiş ve havalanması yetersiz kalmış gibi gözüküyor.

Saygılarımla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2012, 18:30   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2012
Thumbs down hasta orkide

merhaba..orkidenin kökleri beyaz küf gibi birşey oldu tam adlandıramıyorum resim koymayı becerebilirsem bakıp bir yanıt verirseniz sevinirim

Eklenen Resimler

hakan murat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2012, 18:31   #49
Yeni Üye

birinci resimdeki ayrı duran orkide hasta

Eski 11-02-2012, 01:25   #50
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Sayın Hakan Bey,
Phalaenopsis başlığı altında gerekli bilgileri bulabilirsiniz. orada sizin orkidenizle aynı problemleri olan diğer üyelerin önceki sorularına verilmiş cevaplar var. ama yine de üstadlarımın affına sığınarak cevap vermeye çalışayım. gördüğüm kadarıyla orkidenizin köklerinde mantar oluşumu başlamış. hemen bir antifugal ile müdahale etmenizi öneririm. ve orkide harcınızın da değişmesi gerekir kanaatindeyim. saksının yan taraflarını net göremedim ama sanki yosun gibi gördüm. eğer yosun varsa sulama problemi de var demektir. ayrıca alt yapraklar da sararma göstermiş ki bu da sulama hatasını gösterir nitelikte. saksı harcı iyice kurumadan sulamayın derim. bu da haftalık olarak yaklaşık bir ya da iki kere, bir bardak en az iki gün dinlenmiş su ile sulamanıza tekabül eder. tabi su dipte kalmayacak ve iyi drene olması gerekir. benim söyleyebileceklerim bu kadar. bir de kök bakımı var ama o konuya üstadlarımız girse daha iyi olur

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2012, 09:58   #51
Yeni Üye

ilginiz için teşekkürler

Eski 23-02-2012, 10:09   #52
Ağaçsever

best86's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2011
Merhabalar, benim orkidem de hem çiçek yanıklığı hemde yapraklarda görülen fungal hastalık belirtileri var. Orkideyi alalı çok kısa bir süre oldu aslında 2 kez de değiştirdim. Ankara'dayım. Sorun şu ki çiçekçiler Hollan'dadan gelen çiçeklerin bu ay hep hastalıklı geldiğini söylüyorlar. Önce inanmamıştım ancak iş yerinde farklı yerden orkide alan diğer 3 arkadaş da aynı sorunla karşı karşıya kaldı. Nasıl bir uygulama yapılabilir? Bir öneride bulunursanız çok sevinirim ve diğer bir sıkıntı bauhaus'a gidip mantar ilacı baktım fakat satışı yok. Önereceğiniz iilaç var ise eğer temin imkanlarını da (online alış adresi vs) paylaşabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

tkorkunckaya beğendi.
best86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 10:22   #53
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bu sene avrupada da ciddi soğuklar yaşandı/yaşanıyor. Dolayısı ile bu bitkiler yolda gereksiz yere uzun zaman limitlerinin altında soğuklara maaruz kaldılar. Birincisebep bu bir diğeri de Sınırlarımızda tırların beklemeleri. Bu sene sevgililer gününde ciddi darboğazlar yaşandı. En azından benim bildiğim bu Phal. konusunda. Bundan önceki yazılarımda da belirtiğim gibi piyasada aynı orkideyi çiçekçide 90-100 hatta 120 TL lerde satılırken yapı marketlerde 5-10 TL den de bulabilirsiniz.

Amatör gözle bakınca ayırt edemezsiniz ancak hastalandığını ve öleceğini anlamanız da 3-5 ayınızı alır.

Bitkiyi kurtarmak istiyorsanız.

1. çiçeği kesin atın
2. derhal saksı harcı ve saksı değişimi yapın. (asla eski harcı kullanmayın)
3. kökleri temizleyin budayın mantar ilacı içeren bir suda 10-15 dk bekletin.
4. sulama ve ısıya dikkat edin.

Eski 24-02-2012, 09:14   #54
Ağaçsever

best86's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2011
Çok teşekkür ederim bir de Ankara'da nerede bulabileceğim konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. **** internet üzerinden alabileceğim bir mantar ilacı önerirseniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Bu sene avrupada da ciddi soğuklar yaşandı/yaşanıyor. Dolayısı ile bu bitkiler yolda gereksiz yere uzun zaman limitlerinin altında soğuklara maaruz kaldılar. Birincisebep bu bir diğeri de Sınırlarımızda tırların beklemeleri. Bu sene sevgililer gününde ciddi darboğazlar yaşandı. En azından benim bildiğim bu Phal. konusunda. Bundan önceki yazılarımda da belirtiğim gibi piyasada aynı orkideyi çiçekçide 90-100 hatta 120 TL lerde satılırken yapı marketlerde 5-10 TL den de bulabilirsiniz.

Amatör gözle bakınca ayırt edemezsiniz ancak hastalandığını ve öleceğini anlamanız da 3-5 ayınızı alır.

Bitkiyi kurtarmak istiyorsanız.

1. çiçeği kesin atın
2. derhal saksı harcı ve saksı değişimi yapın. (asla eski harcı kullanmayın)
3. kökleri temizleyin budayın mantar ilacı içeren bir suda 10-15 dk bekletin.
4. sulama ve ısıya dikkat edin.

best86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2012, 10:53   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Merhaba, orkideler konusunda bilgili biri yardımcı olursa sevinirim.
Sorunum şu ki aldığım orkidenin köklerinden bi kaçı çürükmüşaldıktan sonra farkettim..bu aralar köklerinde tüyümsü bir yapıda küflenme farettim bitkinin yaprakları sağlam fakat bugün tomurcukları dökülmeye başladı.çiçek şeffaf plastik bi saksıda ve saksının su sızdırmak için delikleri yok sorun burdan mı kaynaklanıyor acaba? tekrar nasıl sağlıklı bir hale gelebilir?

elif.. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2012, 22:28   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Sayın Elif..
Foruma hoşgeldiniz
Sorunuzun cevapları mesajlarda yazılı okursanız bilgilere ulaşırsınız.

nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 14:20   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2012
merhaba,ben bir ay önce orkidemi su dolu saksının içinde bıraktım ve dün gördüm ki küçük beyaz böcekler var içinde.ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz???

ironik11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2012, 10:48   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2012
merhabalar.. benim Phalaenopsis cinsinde yeni edindiğim bir orkidem var.. orkidem bir kaç hafta önce cansızlaştı.. filizi ve çiçekleri sağlamdı.. yaprakları elimde kaldı.. dipleri çürümüş ve çok pis kokuyordu..çürüyen yere tarçın ektim kurumaya bıraktım.. şu anda hiç yaprağı yok.. kökleri uçları yeşil sağlıklı gözüküyordu.. ama saksıdan çıkardığımda sapsarı olmuşlar.. daha sonra çiçekleri döküldü.. filizi 3. boğumdan kestim.. filiz üzerinde renkli yapışkan baloncuklar oluştu..filizin dibi beyazlaşmış.. orkidem bu durumda yaşar mı? tekrar yaprak çıkarır mı?
teşekkür ederim..

Düzenleyen niven : 08-05-2012 saat 08:47
niven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 18:16   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2012
Orkidelerim

Merhabalar, bu başlıktan orkideler ile ilgili çok güzel bilgiler edindim, herkese teşekkürler. Tekrar gibi olacak ama ben bir hata yapmamak adına hem orkidelerimi tanıştırmak, hem de birkaç sorumu yöneltmek isterim. 2 adet Phalaenopsis cinsinde orkidem var.
1. Bir keikim var, ilk ve ikinci fotoğraftan görebilirsiniz, kendisi yaklaşık1,5 yaşında, sizce ayrılma vakti gelmiş mi?
2. Bu orkidem 1,5 sene önce çiçekli geldi, çiçeklerini döktükten sonra bir daha açmadı. Sizce normal midir?
2. 3. fotoğraftaki orkidem yaklaşık 2,5 yaşında, ilk çiçek açışını tamamlayıp çiçekleri döküldükten sonra, alttan 3 adet boğumu kalacak şekilde bir arkadaşım kesti, fakat kesilen dal bir süre sonra sarardı ve kurudu. Sonrasında koptu. Uzun süredir ne bir dal gelişimi var, ne de negatif bir durum, yapraklar gayet sağlıklı görünüyor. Sizce sorunu nedir?

Şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

Pebbless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2012, 15:52   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Sayın Pebbless,
Keikinizin kök çıkartmasını bekleyin ve kökler 5 cm olmadan ayırmayın.

Diğer orkidenizin çiçek sapı kurumuş. Önemli değil. Çiçekleneceği zaman tekrar çiçek sapı verecektir.

nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024