agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-09-2012, 12:54   #61
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2008
Orkidemin Hastalığı

Merhaba,
Bugün elime geçen bir cattleya yavrusunda yapraklarında resimde görebileceğiniz lekeler gözüme çarptı, ayrıca yapraklarından birinin dibinde de kararma var. Bitkinin genel hali, kökleri sağlıklı görünüyor. Düzelmesi için ne yapmam gerekli? antraknoz başlığı altında yer alan ilaçlar bunun için yardımcı olur mu? Bir de uygulaması nasıl yapılmalı, bilgilendirebilirseniz sevinirim.
Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen DilekGuven : 19-09-2012 saat 12:58 Neden: Resimler çıkmadı, gelişmiş modda tekrar yükledim.
DilekGuven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2012, 15:47   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2012
benim orkidem hastamı lütfen yardımcı olunn

Daha yeni hediye olarak geldi ama üzerinde kahverengi benekler var kahverengi benek hastalıgına mı yakalandı .yakalandıysada ne yapmam gerekiyor.

Eklenen Resimler

neslihanK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 10:48   #63
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi neslihanK Mesajı Göster
Daha yeni hediye olarak geldi ama üzerinde kahverengi benekler var kahverengi benek hastalıgına mı yakalandı .yakalandıysada ne yapmam gerekiyor.
merhaba, orkidenizi sularken çiçeklere su değmemesine özen gösterin, bir de havasızlık bu gibi lekelerin ve mantar hastalıklarının en önemli nedenidir, o yüzden orkideleriniz cereyanda kalmayacak şekilde bulundukları odayı sık sık havalandırın.

DilekGuven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 15:46   #64
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-08-2012
Galeri: 2
Orkidelerde triadimenol kullanımı güvenli midir? Ne kadar kullanılması yeterlidir?

birtancan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 16:32   #65
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Wink

dün eminönü'ne gittim. Bana mantar ilacı olarak kobuz diye bir ilaç verdi.
kullanmaktan korktum açıkçasi. bitki daha çok küçük ve uzun bir yoldan geldi.
fotoğraflara bakarak bir yorum yapabilir minisiz?.yoksa yosuna sarıp beklemeli miyim?
nerdeyse hiç sağlam kökü yok ama bir tane çıkarmaya çalışıyor bu arada

Eklenen Resimler

esra_al Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 14:05   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2013
orkideme ne oluyor anlamadım yardım eder misiniz

Eklenen Resimler

peliny Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 12:24   #67
Yeni Üye

letoon's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Merhabalar 2 ay önce yapı marketten aldığım orkidelerimin 2 çiçeği vardı. 1 ay sonra çiçeklerin dibinden şekerli bir sıvı çıkmaya başladı. ardından çiçek dipleri çürüyerek döküldü. şimdi tetkrar 1 çiçek ve tomurcuk verdi çiçek büzülmeye başladı. tomurcuk açmadan kuruyup döküldü. aynısı şekerlenme difenbahyada vardı balkona aldım bulaşık detejanıyla yıkadım geçti. orkideme de aynısını yaptım ama geçmiyor. 1 hafta sonra yeniden çıkıyor. bu ne tür bir hastalık. sitede araştırdım bulamadım

letoon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2013, 10:20   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2012
orkidemi canlandırmak için çabalıyorum

Benim orkidem malesef Hakkın rahmetine kavuşmak üzere beyaz çiçek açan bir türdü. yaklaşık 2 senedir bizde. bir kere çiçekleri döküldükten sonra budadım bir daha çiçek felan açmamıştı ama taa aylar önce. Sonra o budadığım daldan yavrusu çıktı. ama yavrusunun kökleri çıkmadı sonra anne orkide kök çürüğü oldu gçen hafta saksının içi mantar felan olmuş hiç dikkat etmemişim :S saksısından çıkardım torf ve çam parçalarından ve kömür tozu ve hindistan cevizli yosunlu özel bir toprağa diktim alta torf ekledim toprağın üstüne çiçeği kalan bir sağlam köküyle öylece diktim ve üzerine de özel toprağını bocaladım. keikinin olduğu yeri de burda bahsedilen özel yosunla sardım bakalım hayırlısı diktikten ertesi günde suladım. yalnız bu yosun kuru etkisi olur mu acaba :S

valerya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2013, 14:01   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2012
valla cevap yazmamış kimse 16 kere okunmuş ama sağolun tabi yazmak zrnda değilsiniz. Bir de orkidenin tomurcukları açacakken üzerinde kuruyup kalmışsa bunun sebebi ne olabilir acaba?

valerya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2013, 15:16   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2013
merhabalar,
forumdan anladığım kadarıyla orkidem mantar hastalığına yakalandı. çiçeklerini kesip attım, çürümüş-küflenmiş köklerini temizledim, kestiğim her yerin ucuna tarçın sürdüm, yapraklarını %50izotropik alkol+%50 su karışımı ile sildim, saksı harcını değiştirdim, saksıyı çamaşır suyuyla dezenfekte ettim, yeni harca diktim.

sormak istediğim iki soru var: ilki bulunduğum yerde benomyl, previcur gibi mantar ilaçlarını temin edemedim. ev yapımı, alternatif çözüm önerileriniz olabiilir mi?

ikincisi, ne yazık ki sağlam iki kök-dalı kalmış orkidemin. kökü güçlendirmek için ne yapabilirim?

yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler!
yesim

YesimKeskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 00:28   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2013
Valerya cevap verenin olmaması hoş değil. forumda bilgiler mevcut, arayıp ulaşmak gerekiyor. Anladığım kadarıyla arama yapmışsınız; fakat yeterli cevap bulamamışsınız.

orkidenizde mantar oluşumu varsa ilaç kullanmanız gerekmez mi?
Ya saksı harcını değiştirmek yeterli olmazsa, yeni harca bulaşabilir. kaldıki harcın içinde altta bile olsa torf kullanmak pek doğru değil, çünkü mantar oluşumunu veya varsa bu oluşumu artırıcı etkisi olur.
orkidenizin keiki vermesi güzel, ama bitki için yorucu etkisi olacaktır. Bunun yanında keikiyi yosuna sarmanız ve nemli tutmanız gerekmez mi? Eğer sphagnum yosunu ise nereden bulduğunuzu sorabilir miyim?
Tomurcukların kuruması orkidenin köklerinin durumu ile ilgili; yeterince su alamıyorsa en uç kısımlardan kuruması normal olmaz mı?

kökleri olmadığı için yeterli suyu alamayan, mantar oluşumu olan, üzerinde keikisi olan ve çiçek açan bir orkide. Oldukça zor bir durum.

nielshenrikabel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2013, 20:23   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2013
merhaba

bugün orkidemin köklerinde resmen mantar cıkmıs oldugunu gördüm. yani bildiğimiz saplı şapkalı minicik bir mantar vardı. fotografta görebilirsiniz. daha inceleyinde kökleri minik beyaz nokta gibi şeylerin kökleri sarmıs oldugunu gördüm. fakat yaprakta ve çiçekte hiçbir şey yok. zaten mantarları da tesadüfen gördüm. şimdi ilaçlayıp saksı ve subtrat değişimi mi yapmam gerek?

Eklenen Resimler

duygucan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2013, 15:05   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2010
Hangi ilacı kullanmalıyım?

Bu orkide bana dün hediye olarak geldi. Üzerinde resimdeki şekilde lekeler var. İlaç kullanmama gerek var mı? Hangi ilacı kullanmalıyım?

Eklenen Resimler

galadriel_elf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2013, 20:33   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2013
Göndermiş olduğum fotoraflardaki gibi orkidemdeki sıkıntılar konusunda bana yardımcı olurmusunuz.Nasıl bir yol izlemem gerek bakımı nasıl olmalı!!!

Eklenen Resimler

seykomenty Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2014, 13:18   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2014
Benim sorunum orkidemin saksı üzerinden çıkan ve etrafa dağılan kökleri içi boşalmış balon gibi sönmesi **** pörsümesi. Ne yapmalıyım formda aradım ama tam anlamıyla benim sorunumu anlatan bir yazı bulamadım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

PEYK74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2014, 13:48   #76
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Problem köklerin -nihayetinde- kuruması mı? Etrafta nem az ise saksının içinde büyümeyen kökleri bekleyen son maalesef böyle olabiliyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PEYK74 Mesajı Göster
Benim sorunum orkidemin saksı üzerinden çıkan ve etrafa dağılan kökleri içi boşalmış balon gibi sönmesi **** pörsümesi. Ne yapmalıyım formda aradım ama tam anlamıyla benim sorunumu anlatan bir yazı bulamadım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2014, 14:02   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2014
Cevap için teşekkür ederim ama köklere ne olacak bilmiyorum belki dediğiniz gibi kurur ama ben deniz kenarı bir yerde yaşıyorum ve nem oranı en az %50'den aşağı düşmüyor. buna rağmen sizce üst kökleri akşamları fısfıs ile ıslatsam sizce faydalı olur mu?

PEYK74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2014, 10:07   #78
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PEYK74 Mesajı Göster
Cevap için teşekkür ederim ama köklere ne olacak bilmiyorum belki dediğiniz gibi kurur ama ben deniz kenarı bir yerde yaşıyorum ve nem oranı en az %50'den aşağı düşmüyor. buna rağmen sizce üst kökleri akşamları fısfıs ile ıslatsam sizce faydalı olur mu?
Merhaba sn.PEYK74,
Orkidelerin cografyasi Filipinler ve Endonezya'dir ve buralar da tropikal yagmur ormanlaridir yani orkideler sulanmaktan hoslanan bir turdur.Orkidenizi toprak kuru oldugunda daldirma yontemiyle sulamalisiniz ki burada da en onemli esas substratin ne zaman su istedigini anlayabilmekte.
Sevgiler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2014, 16:59   #79
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Epeydir yoğunluktan forumu takip edemedim. Yazmadığım dönemde ev de değiştirdim. Orkidelerim durumdan pek hoşnut değil maalesef

İki tanesinde resimdeki gibi minik beyaz tanecikler oluştu. Bu bir mantar enfeksiyonu mudur? Harç değiştirmemde fayda olur mu? Acil yardım lütfen

Eklenen Resimler

tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2014, 22:00   #80
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tranquila Mesajı Göster
Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Epeydir yoğunluktan forumu takip edemedim. Yazmadığım dönemde ev de değiştirdim. Orkidelerim durumdan pek hoşnut değil maalesef

İki tanesinde resimdeki gibi minik beyaz tanecikler oluştu. Bu bir mantar enfeksiyonu mudur? Harç değiştirmemde fayda olur mu? Acil yardım lütfen
Sn.tranquila,
Kusura bakmayin ben maalesef goremedim beyaz tanecikleri.Ancak saksi degisimi yapilabilecek bir durumdaysa benim yapacagim sey su olurdu. Harci tarcinli ve oksijenli suda bekletirdim,uzunca bir sure bekledikten sonra yikar kok durumuna bakar kotu olan kokler varsa keserdim ve bulundugu odanin havalanmasini saglardim.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2014, 09:45   #81
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
Sevgili Charlaux, orkide harcının içinde 0,5 cm çapında beyaz styroporlar var. Ok, bu normal. Ama harca benim koymadığım 1,5-2 mm lik yuvarlak beyaz şeyler oluşmuş. Bunlar styropor parçası mı, sonradan oluşan mantar mı emin olamıyorum. Kökler yemyeşil görünüyor ama bu sonradan ortaya çkan minik beyazlar kafamı karıştırdı... Endişe ettiğim onlar.

Charlaux beğendi.
tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2014, 10:23   #82
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Bence bitkiyi suya yarım saat daldırarak bir defa sulayın ve suyun rengini-kokusunu inceleyin. Eğer suda belirgin sararma/kahverengileşme veya çürük koku yoksa çok endişelenmeye gerek yok. Öte yandan kullandığınız malzeme çok iri parçalı değil. Bu nedenle suyla sürüklenen veya suda eriyen küçük parçalar az bir miktar renk veya koku verebilir.

Beyaz şeylerin mantar olması durumunda sulamayı biraz seyreltmeyi (bir gün daha geç mesela) deneyebilirsiniz, büyük olasılıkla mantarlar böyle şeylere orkidenizden daha hassas

Bu şekilde önerilerim var zira belirgin bir çürüme yok anladığım kadarıyla. Saksıyı boşaltıp geri toplamak bitkinin büyümesini etkileyebilir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tranquila Mesajı Göster
Sevgili Charlaux, orkide harcının içinde 0,5 cm çapında beyaz styroporlar var. Ok, bu normal. Ama harca benim koymadığım 1,5-2 mm lik yuvarlak beyaz şeyler oluşmuş. Bunlar styropor parçası mı, sonradan oluşan mantar mı emin olamıyorum. Kökler yemyeşil görünüyor ama bu sonradan ortaya çkan minik beyazlar kafamı karıştırdı... Endişe ettiğim onlar.

Charlaux beğendi.
sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2014, 10:56   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2014
Merhaba benim orkidemin çiçeklerinde bir problem var İlk olarak evime mavi orkide geldi ve çiçeklerinde siyah kahve lekelenmeler vardı daha sonra pembeyi aldım onda hiç bir sorun yoktu ikisi yanyana duruyor mavideki problem pembeyede gecti mantar olduğunu söylüyorlar ne yapabilirim bunun için

Fusunt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2015, 13:31   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2015
acil yardim lutfen

Arkadaslar abiler ablalar konuyu okumama ragmen kendi kafama gore yaptigim seyler yuzunden olen 10. Orkidem falandir heralde
lutfen yardim edin
saksi topragi fazla kumluydu kokler curumeye baslamis fazla suladigimi dusundum kis icin sonra kumu eledim sadece agac kabuklari kaldi
curumus kokleri kestim yikadim geri diktim yine suladim can suyu hesabi
Ofisde iki gun gelmeyecektim kombiyi kapattim bi geldim yaprak assagi bukulmus bi baktim kokler hala curumeye devam ediyor diger orkidelerim fena degil artik hic sulamiyorum ne yapmaliyim lutfen acil yalvaririm

Düzenleyen orkide06 : 14-02-2015 saat 13:31 Neden: resim yukeleme
orkide06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2015, 13:47   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkide06 Mesajı Göster
Arkadaslar abiler ablalar konuyu okumama ragmen kendi kafama gore yaptigim seyler yuzunden olen 10. Orkidem falandir heralde
lutfen yardim edin
saksi topragi fazla kumluydu kokler curumeye baslamis fazla suladigimi dusundum kis icin sonra kumu eledim sadece agac kabuklari kaldi
curumus kokleri kestim yikadim geri diktim yine suladim can suyu hesabi
Ofisde iki gun gelmeyecektim kombiyi kapattim bi geldim yaprak assagi bukulmus bi baktim kokler hala curumeye devam ediyor diger orkidelerim fena degil artik hic sulamiyorum ne yapmaliyim lutfen acil yalvaririm
resim yüklemeyi denedim beceremdim upload failed yazıo :S

orkide06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2015, 13:35   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2015
Merhaba,
Yaklaşık2-3 sene önce hediye olarak gönderilmiş orkidemi yıllardır az güneş gören bir yerde haftada 1 saksı tabağına az miktar su koyarak bakıyorum. Yaklaşık 2-3 hafta önce saksını değiştirdim ve güneş alan bir yere koydum. Köklerinde kırmız ile işaretlediğim sarı şeyi gördüm.(saksının içinde kalan yerde da daha büyük miktarda sarılıktan var) Önce yeni bir dal diye sevindim ama sanırım bu bir tür hastalık. Ne olduğuna dair yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkürler..

Eklenen Resimler

Pin-pin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2015, 10:55   #87
Yeni Üye

cosisty's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2015
küçük bir rica

orhidemde bir hastalık var ne oldugu hakkında bilgim yok yardımcı olur musunuz ne yapabilirim Name:  maliii.jpg
Views: 4959
Size:  31.9 KB

cosisty Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 09:22   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2015
Merhabalar herkese
benim 3aylık bir orkidem var toprağında küf ve böcekler fark ettim bir yerde sirkeli su iyi geldiğini okudum ve denedim böcekler şimdilik yok gibi .. toprağını değiştirdim saksini çamaşır suyuyla yıkadım kökleri yosunlaşıyor ..Mantar küf yine oluştu ne yapmak gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunz çiçeğimi hediye kaybetmek istemiyorum.

Bircan035 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2016, 13:50   #89
Yeni Üye

arifkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2007
Orkidemin birinde, yaprakların altında ve yeni çıkan küçük yaprakların göbeğinde beyaz pamucuklar oluşuyor.Alkollü pamukla silip temizliyorum ancak bir süre sonra tekrarlıyor..Bu durumun tedavisi hakkında önerisi olan arkadaş var mı?

arifkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2016, 11:51   #90
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
Eskisi gibi forum katılımcısı kalmamış.

SM-G530F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024