agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-06-2017, 00:15   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Anlattıklarınıza göre saksı harcı çürümeye başlamış. Küf gelişmiş ve bu küfü yemeye gelen böcekler saksıda yuvalanmışlar. Saksı harcını değiştirin.
Peki bu çiçek açma döneminde harcı değişirsem çiçekler küser mi? Yeni harçta yosun kullanmalı mıyım?

Düzenleyen Emish : 21-06-2017 saat 00:16 Neden: Eksik
Emish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2017, 13:57   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emish Mesajı Göster
Peki bu çiçek açma döneminde harcı değişirsem çiçekler küser mi? Yeni harçta yosun kullanmalı mıyım?
Ağaç kabuğu kullanın. Piyasada orkide toprağı adıyla satılıyor. Saksı harcı değiştirmenin, çiçekleri dökme olasılığı var. Ama, bitkinizde tek yaprak kalmış, bu bile çiçekleri beslemesine engel bir durum aslında. Bitkiyi, yazın 2-3 günde bir sulayın, ayda bir defa gübre verin. Gübre vermeden önce saksı harcından 2-3 litre memba suyu geçirip saksı harcında bir önceki gübrelemeden kalan kalıntıları uzaklaştırın, sonrasında hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya uygulayın. Kullandığınız suda florür (F) bulunmasın, şişe üzerindeki analiz raporuna bakın.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2017, 16:57   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Ağaç kabuğu kullanın. Piyasada orkide toprağı adıyla satılıyor. Saksı harcı değiştirmenin, çiçekleri dökme olasılığı var. Ama, bitkinizde tek yaprak kalmış, bu bile çiçekleri beslemesine engel bir durum aslında. Bitkiyi, yazın 2-3 günde bir sulayın, ayda bir defa gübre verin. Gübre vermeden önce saksı harcından 2-3 litre memba suyu geçirip saksı harcında bir önceki gübrelemeden kalan kalıntıları uzaklaştırın, sonrasında hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya uygulayın. Kullandığınız suda florür (F) bulunmasın, şişe üzerindeki analiz raporuna bakın.
Çok teşekkür ederim. İyi günler

Emish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2017, 16:04   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2017
kahverengi toz zerresi kadar zıplayan böcek

Dört adet phal. Orkidem var. Bunlarda kahverengi çok küçük böcekler meydana geldi. Bu böcekler sulama yaptığın zaman saksının altındaki tabağa çıkıyorlar ve Zıplıyorlar. böceğin gerçek boyutu su birikintisinin yanından. Kadar. İkinci resim çok büyüterek çektim. Çözüm olarak Saksıdaki ağaç kabuklarını çıkarıp fırınlama yöntemini seçtim.SONUCU başarılı olursa size haber vereceğim . Bu böceklerin nemden olduğunu sanıyorum. O yüzden ağaç kabuklarını bu sefer daha az koydum.
Tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler

Eklenen Resimler

Düzenleyen ufukl : 21-08-2017 saat 16:09 Neden: türkçe yazım yanlışı
ufukl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2017, 16:25   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2017
çiçeklerimin son hali

Eklenen Resimler

ufukl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2017, 22:31   #126
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ufukl Mesajı Göster
Dört adet phal. Orkidem var. Bunlarda kahverengi çok küçük böcekler meydana geldi. Bu böcekler sulama yaptığın zaman saksının altındaki tabağa çıkıyorlar ve Zıplıyorlar. böceğin gerçek boyutu su birikintisinin yanından. Kadar. İkinci resim çok büyüterek çektim. Çözüm olarak Saksıdaki ağaç kabuklarını çıkarıp fırınlama yöntemini seçtim.SONUCU başarılı olursa size haber vereceğim . Bu böceklerin nemden olduğunu sanıyorum. O yüzden ağaç kabuklarını bu sefer daha az koydum.
Tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler
Saksı harcı organik kökenliyse (ağaç kabuğu, hindistan cevizi lifi..) 1-2 yıl içerisinde küflenmeye başlar. Sonra, bu küflerle beslenen böcekler gelişmeye başlar. Saksı harcını değiştirin. Yeni harcı saksıya yerleştirmeden önce, bir tencere içerisine koyup haşlayın. Bu, harçla gelmesi muhtemel salyangoz ve böcek yumurtalarını öldürür. Soğuduktan sonra saksıya yerleştirebilirsiniz.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2018, 22:13   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2016
Tomurcuk var

Merhabalar.ben de orkidemi aldim 15 gün sonra suladim sanirim kirecli geldi tum cicekleri döktü lakin dalinin birinin ucunda tek bir tomurcuk var ne açıyor ne soluyor. Öylece yeşil bekliyor. Kuruyunca dallrini kesecegim ama ne yapmaliyim bilemedim. Simdi mi kessem acaba?

Aslibo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2018