agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-10-2016, 11:29   #2791
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2016
merhaba benim orkidemin saksının içinde bit gibi küçük canlılar var bu nedir bilen varmı köklerinde yapraklarında dibindeki orkide toprağı dediğimiz saksı içindeki ağaç kabukları üzerinde var sürekli dolaşıp duruyorlar bu na ne yapmak lazım tecrübeli arkadaşlardan bilgi rica ediyorum teşekkürler.

modelasitane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2016, 19:31   #2792
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2016
Arkadaşlar benimde ağustos ayında hediye gelen bir orkidem var çiçekleri döküldü ve kurumaya başladı sanırım yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

Feyzanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2016, 19:55   #2793
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feyzanur Mesajı Göster
Arkadaşlar benimde ağustos ayında hediye gelen bir orkidem var çiçekleri döküldü ve kurumaya başladı sanırım yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler
Saksı harcını değiştirin. yeni aldığınız harcı haşlayıp soğutun sonrasında kullanın. Ayda bir gübreleme yapın. Yazın 2-3, günde bir, kışın 4-5 günde bir sulama yapın. Suyun kalitesi önemli. Memba suyu kullanın. Etiketini inceleyin içeriğinde florür (F) varsa kullanmayın (orkideler florür bileşiklerinden hiç hoşlanmaz). Çiçek dallarının, çiçekler döküldükten sonra kurumaları normaldir. Her gübreleme öncesinde saksıdan 1-1,5 litre su geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın. Hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübre çözeltisini saksıya uygulayın.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2016, 20:07   #2794
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2016
Ben daha çok yeniyim birşey anlamadım malesef bide fotoğraf yollayamiyorum neden

Feyzanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2016, 14:01   #2795
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2016
orkıden kökten curudu fakat yaprakları yesıl ne yapmalıyım ?

sultanzbk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2016, 15:16   #2796
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Orkidemdeki oluşumlar yeni bir dal mıdır ? Yoksa sadece kök müdür ?? Yardımcı olabilir misiniz . 1 yıldır dalı yok inşallah yeni bir daldır

Eklenen Resimler

Busranur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2016, 13:41   #2797
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Busranur Mesajı Göster
Orkidemdeki oluşumlar yeni bir dal mıdır ? Yoksa sadece kök müdür ?? Yardımcı olabilir misiniz . 1 yıldır dalı yok inşallah yeni bir daldır
Bunlar kesinlikle kök. Çiçeklenmesi için, bitkiyi 16-18°C sıcaklıkta 1-1,5 ay kadar tutmanız gerekiyor.

Eski 11-11-2016, 06:39   #2798
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2016
Merhaba. Orkide konusunda acemiyim. Budama yaptım ve kestiğim dalı da suya koydum tutarsa diye. yeni dal verdiğini gördüm ama kök gibi bir oluşumu yok. suda mı bekletmeliyim yoksa toprağa diksem mi? ve resimdeki sağda yeni dal mı acaba?
Name:  20161111_081250.jpg
Views: 5442
Size:  25.6 KB

sengul1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2016, 14:24   #2799
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Merhaba sengul1, Orkideler dalından yaprağından vb. köklenmezler, keiki(yavru)ile çoğalırlar ya da tohum ile yetiştirebilirsiniz.
Tohum ile yetiştirmek biraz deneyim ister, orkideniz yavru verirse çoğaltabilirsiniz ancak.

Sağdaki oluşum yeni dal.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2016, 15:25   #2800
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Merhaba sengul1, Orkideler dalından yaprağından vb. köklenmezler, keiki(yavru)ile çoğalırlar ya da tohum ile yetiştirebilirsiniz.
Tohum ile yetiştirmek biraz deneyim ister, orkideniz yavru verirse çoğaltabilirsiniz ancak.

Sağdaki oluşum yeni dal.
Teşekkürler. Suda filizlenen bu daldan birşey çıkmayacak öyleyse.
Name:  IMG-20161111-WA0000.jpg
Views: 5352
Size:  37.6 KB

sengul1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2016, 21:21   #2801
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2016
Merhaba,
forumda ve orkide bakımında yeniyim. Yaklaşık 1 aydır baktığım orkidemin çiçekleri kurumaya başladı. Zamanla mutlaka kuruyacak gerçi
Sormak istediğim konu bu kuruyan çiçekleri kesmem gerekip gerekmediğidir!?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

Nur09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2016, 21:55   #2802
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nur09 Mesajı Göster
Merhaba,
forumda ve orkide bakımında yeniyim. Yaklaşık 1 aydır baktığım orkidemin çiçekleri kurumaya başladı. Zamanla mutlaka kuruyacak gerçi
Sormak istediğim konu bu kuruyan çiçekleri kesmem gerekip gerekmediğidir!?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Kesmeye gerek yok. Kendisi atar zaten.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2016, 11:38   #2803
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2016
Merhabalar, geçen Ocak ayından beri baktığım ve gayet de sağlıklı görünen minyatür orkidelerim bi anda yaprak dökmeye başladılar. Yaprakların altında delikler ve bakır rengi noktacıklar var. Zirai ürün satan bi dükkana gösterdim böcek olabileceğini söyledi ve "Declare 25 ec" adlı bir ilaç verdi 50 ml lik suya 2 damla karıştırıp yapraklara spreyle uyguladım. Ancak ertesi gün bitkinin saksısının içinde siyah çok çok küçük bir canlının dolaştığını farkettim. Acaba ilacı yanlış uygulamış veya yanlış bir ilaç kullanmış olabilir miyim? Üç orkidem de aynı durumda son yapraklarını da döküp ölmelerinden çok endişeleniyorum �� yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.. Teşekkürler.[IMG][/IMG]
Hatta biri yavru da veriyordu ancak yavrunun yaprakları da döküldü
[IMG][/IMG]

Cansuuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2016, 13:34   #2804
Yeni Üye

Merhaba,yaklaşık 1 hafta önce orkide hediye geldi fakat iki tane çiçeği soldu..sizce ne yapmam gerek.. balkonda duruyor direk güneş almıyor.. topragımada bakıp kurudu zaman su veriyorum.. ölmesini isteöiyprum nasıl kurtarabilirğm (

Aguneer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2016, 13:37   #2805
Yeni Üye

Aguneer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2016, 15:26   #2806
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cansuuu Mesajı Göster
Merhabalar, geçen Ocak ayından beri baktığım ve gayet de sağlıklı görünen minyatür orkidelerim bi anda yaprak dökmeye başladılar. Yaprakların altında delikler ve bakır rengi noktacıklar var. Zirai ürün satan bi dükkana gösterdim böcek olabileceğini söyledi ve "Declare 25 ec" adlı bir ilaç verdi 50 ml lik suya 2 damla karıştırıp yapraklara spreyle uyguladım. Ancak ertesi gün bitkinin saksısının içinde siyah çok çok küçük bir canlının dolaştığını farkettim. Acaba ilacı yanlış uygulamış veya yanlış bir ilaç kullanmış olabilir miyim? Üç orkidem de aynı durumda son yapraklarını da döküp ölmelerinden çok endişeleniyorum �� yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.. Teşekkürler.[IMG][/IMG]
Hatta biri yavru da veriyordu ancak yavrunun yaprakları da döküldü
[IMG][/IMG]
Fotograflarda gorulebilecegi uzere spaghnum yosunu kullanilmis.Spaghnum yosunu buyuk olasilikla bitkide bu denli curumeye yol acmistir. Orkide harci karisimlarindan alip saksi degisiminib yapmanizi tavsiye ederim.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2016, 16:12   #2807
Yeni Üye

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Fotograflarda gorulebilecegi uzere spaghnum yosunu kullanilmis.Spaghnum yosunu buyuk olasilikla bitkide bu denli curumeye yol acmistir. Orkide harci karisimlarindan alip saksi degisiminib yapmanizi tavsiye ederim.
Merhabaa ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Böceklenme gibi bir durum yok diyorsanız ilaçlama yapmayacağım. Ama Bi problem var ki çok minik bir orkide olduğu için değişim için normal ağaç kabuğu da kullanamam sanırım

Eski 12-11-2016, 16:45   #2808
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Merhabaa ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Böceklenme gibi bir durum yok diyorsanız ilaçlama yapmayacağım. Ama Bi problem var ki çok minik bir orkide olduğu için değişim için normal ağaç kabuğu da kullanamam sanırım
Ne demek Spaghnumdan tamamen ayirin ve orkidenizi 1 tatli kasigi oksijenli su katilmis legende koklerini dinlendirin. Agac kabugu kullanmanizda hicbir sakinca yok aksine asil sakinca spaghnum kullaniminda. Hava alan aydinlik bir mekanda sulamalarini gerceklestirirsiniz (2 lt suya 1 tane aspirin hapi katilacak)

Eski 12-11-2016, 17:10   #2809
Yeni Üye

Alıntı:
Ne demek Spaghnumdan tamamen ayirin ve orkidenizi 1 tatli kasigi oksijenli su katilmis legende koklerini dinlendirin. Agac kabugu kullanmanizda hicbir sakinca yok aksine asil sakinca spaghnum kullaniminda. Hava alan aydinlik bir mekanda sulamalarini gerceklestirirsiniz (2 lt suya 1 tane aspirin hapi katilacak)
Uzun süredir çözüm arıyordum, gerçekten çok sağolun hemen uygulayacağım

Charlaux beğendi.
Eski 12-11-2016, 18:03   #2810
Yeni Üye

orkide sapında sararma

Merhaba,

Orkidemi tam bir yıl önce aldım,bu konuda acemiyim herhangi bir vitamin vs hiç kullanmadım. geçen sonbaharda aldığımda üstünde çiçekleri vardı onları döktü sonra ilk baharda 3-4 çiçek açtı. 15 gün önce resimde gördüğünüz yeni bir dal vermesi ile 3-4 gün içerisinde diğer dallarda acil bir sararma meydana geldi bu konuda endişeliyim. eskiden iş yerimde idi şimdi evde petekler yanıyor sıcaklığa bağlı olabilir mi? ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

ozgebyq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2016, 18:51   #2811
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sengul1 Mesajı Göster
Teşekkürler. Suda filizlenen bu daldan birşey çıkmayacak öyleyse.
Eklenti 632800
Suda köklendiremezsiniz, ama keiki ya da çiçek için harekete geçmiş sanki, ilginç.
Bekleyin bakalım, sonucu ben de merak ettim.

sengul1 beğendi.
Eski 12-11-2016, 19:00   #2812
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozgebyq Mesajı Göster
Merhaba,

Orkidemi tam bir yıl önce aldım,bu konuda acemiyim herhangi bir vitamin vs hiç kullanmadım. geçen sonbaharda aldığımda üstünde çiçekleri vardı onları döktü sonra ilk baharda 3-4 çiçek açtı. 15 gün önce resimde gördüğünüz yeni bir dal vermesi ile 3-4 gün içerisinde diğer dallarda acil bir sararma meydana geldi bu konuda endişeliyim. eskiden iş yerimde idi şimdi evde petekler yanıyor sıcaklığa bağlı olabilir mi? ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum.
Orkideniz normal gelişiminde, eski daldan yeni dal çıkarmış.
Yeniden dal çıkarmasaydı dipten ilk boğumun üzerinden temiz bir makasla sapı kesin derdim.
Yeni çıkan dalı bırakıp eski dalların sararan kısımlarını kesin, kestiğiniz yerdeki yaraya tarçın sürün.
Yeni daldan çıkan çiçekler de döküldüğünde o dalı dediğim gibi ilk boğumun üzerinden kesin.

Eski 12-11-2016, 19:24   #2813
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Uzun süredir çözüm arıyordum, gerçekten çok sağolun hemen uygulayacağım
Bu arada durumu fotograf boyutu sebebiyle farketmemisim. Oksijenli suyla duzenli yaprak temizligi yapmanizda fayda var. Tum yapraklara bulastiysa biraz sikintili bir is onceden belirteyim.

Cansuuu beğendi.
Eski 12-11-2016, 19:56   #2814
Yeni Üye

Question

Alıntı:
Bu arada durumu fotograf boyutu sebebiyle farketmemisim. Oksijenli suyla duzenli yaprak temizligi yapmanizda fayda var. Tum yapraklara bulastiysa biraz sikintili bir is onceden belirteyim.
4 yaprağından 2 si düştü bile umarım kurtarabilirim aynı durumda 2 tane daha orkidem var. Böcek ilacı kullanmalı mıyım? Elimde declare adında bir ilaç var normalde meyve ağaçlarında kullanılıyor imiş o yüzden tereddütteyim

Eski 12-11-2016, 20:11   #2815
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
4 yaprağından 2 si düştü bile umarım kurtarabilirim aynı durumda 2 tane daha orkidem var. Böcek ilacı kullanmalı mıyım? Elimde declare adında bir ilaç var normalde meyve ağaçlarında kullanılıyor imiş o yüzden tereddütteyim
Ben bocek ilaci kullanmazdim bunun cesitli sebepleri var tabii. Yurtdisinda kullanimi belirtilen ve bilinen ilaclar Turkiye'de yok en basit ornegi diyebiliriz. Ikincisi hydrogen peroxide (oksijenli su) ve aspirin bence her halukarda guvenilir urunlerdir. Tabii minyatur orkide oldugu icin ve boyle bir durumda yasamasina pek sans vermedigimden (4 te 2 si dustu diyorsunuz.maalesef fotograf boyutlari bitkiyi tam gosteremeyince yaniltici olabiliyor) ve NOID yani isimsiz piyasa orkideleri oldugu icin elbette bir deneme olarak kullanabilirsiniz.

Cansuuu beğendi.
Eski 12-11-2016, 20:52   #2816
Yeni Üye

Alıntı:
Ben bocek ilaci kullanmazdim bunun cesitli sebepleri var tabii. Yurtdisinda kullanimi belirtilen ve bilinen ilaclar Turkiye'de yok en basit ornegi diyebiliriz. Ikincisi hydrogen peroxide (oksijenli su) ve aspirin bence her halukarda guvenilir urunlerdir. Tabii minyatur orkide oldugu icin ve boyle bir durumda yasamasina pek sans vermedigimden (4 te 2 si dustu diyorsunuz.maalesef fotograf boyutlari bitkiyi tam gosteremeyince yaniltici olabiliyor) ve NOID yani isimsiz piyasa orkideleri oldugu icin elbette bir deneme olarak kullanabilirsiniz.
Teşekkürler yanıt için, evet dediğiniz gibi aspirin oksijenli su deneyeceğim o zaman. Bitkinin saksı içindeki kökleri yemyeşil sağlıklı o yüzden halen umudum var

Eski 13-11-2016, 09:24   #2817
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2016
MERHABA ARKADAŞLAR 3 TANE ORKİDEM VAR BU KONUDA BAYA ACEMİYİM SANIRIM DÜZGÜN BAKAMIYORUM YARDIMCI OLURMUSUNUZ .. YAKLAŞIK 3 AY ÖNCE ORKİDELERİMİ ALDIM ÇOK GÜZEL ÇİÇEKLERİ VARDI ONLARI CAM ŞEFFAF SAYILAN SAKSILARA AKTARDIM ORKİDE TOPRAĞI EKLEDİM TOPRAĞINI KURU GÖRDÜKÇE HER SABAH SREY BAŞLIKLA FISFISLADIM NEMLENECEK KADAR... TABİ ZAMANLA DÖKMEYE BAŞLADI. ACABA YERİNİ Mİ SEVMEDİ ? TARÇINDAN BAHSETTİĞİNİZİ GÖRDÜM EK OLARAK CANLANDIRICI NE YAPABİLİRİM ? SULAMAM HATALIMI ACABA ?
(NOT: ORKİDE CANLANDIRICI SIVI ALDIM SULARKEN 1 LİTRELİK SUYA Bİ KAPAK DÖKTÜM HER SULAMAM ONUNLADIR )

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

http://i.hizliresim.com/Y41AA2.jpg
http://i.hizliresim.com/88GJJn.jpg
http://i.hizliresim.com/D3Laao.jpg
http://i.hizliresim.com/2jMbb2.jpg
http://i.hizliresim.com/ZYr00V.jpg

esrausluer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2016, 15:28   #2818
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esrausluer Mesajı Göster
MERHABA ARKADAŞLAR 3 TANE ORKİDEM VAR BU KONUDA BAYA ACEMİYİM SANIRIM DÜZGÜN BAKAMIYORUM YARDIMCI OLURMUSUNUZ .. YAKLAŞIK 3 AY ÖNCE ORKİDELERİMİ ALDIM ÇOK GÜZEL ÇİÇEKLERİ VARDI ONLARI CAM ŞEFFAF SAYILAN SAKSILARA AKTARDIM ORKİDE TOPRAĞI EKLEDİM TOPRAĞINI KURU GÖRDÜKÇE HER SABAH SREY BAŞLIKLA FISFISLADIM NEMLENECEK KADAR... TABİ ZAMANLA DÖKMEYE BAŞLADI. ACABA YERİNİ Mİ SEVMEDİ ? TARÇINDAN BAHSETTİĞİNİZİ GÖRDÜM EK OLARAK CANLANDIRICI NE YAPABİLİRİM ? SULAMAM HATALIMI ACABA ?
(NOT: ORKİDE CANLANDIRICI SIVI ALDIM SULARKEN 1 LİTRELİK SUYA Bİ KAPAK DÖKTÜM HER SULAMAM ONUNLADIR )

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

http://i.hizliresim.com/Y41AA2.jpg
http://i.hizliresim.com/88GJJn.jpg
http://i.hizliresim.com/D3Laao.jpg
http://i.hizliresim.com/2jMbb2.jpg
http://i.hizliresim.com/ZYr00V.jpg
Şefaf saksının dibinde yeterli sayıda ve büyüklükte delik olmalı. Orkide kökleri havadar bir ortamı sever. Eğer saksının altında yeterli delik yoksa, bu delikleri gaz ocağında kızdırdığınız büyük boy bir çiviyle siz açmalısınız. Kışın 5-7 günde bir, yazın 1-2 günde bir saf su (bulamazsanız florür içermeyen memba suyu [etiketini okuyun]) ile sulamanız gerekiyor. Ayda bir defa gübre uygulamanız önerilir. Gübre uygulamadan önce, bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırmak için saksıya 1-2 litre memba suyu dökün. Bu işlemden sonra hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya verin. Kolay gelsin....

Eski 26-11-2016, 19:18   #2819
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2016
İyi akşamlar arkadaşlar, orkidem sürgü verdi, tabi farklı bir yönde gelişimini sürdürürken ben onu o gördüğünüz çubuğa takarken zedeledim �� ne yapmalıyım sorun olur mu o zedelenme ?[IMG][IMG][/IMG][/IMG]

Matturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2016, 19:28   #2820
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2016
Wink

Merhaba
Kısa bir özet geçerek sizlere sormak istediğim bir kaç şey var; bu orkide bana bu sene mayıs ayında hediye edildi. Bana geldiğinde çiçeklerinin 2 tanesi hariç hepsi açıktı. İlerleyen zamanlarda diğer 2 çiçekte açtı ve bir süre sonra da çiçekleri solup döküldü. Çiçeklerin dökülmesinden sonra dalı 3. boğumdan kestim. Resimde gördüğünüz 2 numaralı dal benim kestiğim, 1 numaralı dal da bana geldiğinde kesik olan dal. Yeni dal vermesi için orkide besini almaya karar verdim fakat bulamadığım için "Yaprak" markasının bitki besini-bitki serumunu aldım ve ayda bir kere kullanma talimatına uygun bir şekilde kullandım, kullanmaya da devam ediyorum. Fakat aklıma takılanlar şunlar;
1. Orkidemin toprağını değiştirip değiştirmeme kararını neye göre vereceğim? Ne zaman değiştirmem doğru olur?
2. Resimdeki 1 ve 2 numaralı kuru dalları dibinden kesmem gerekir mi?
3. Mor çember içine aldığım köklerin uçları çok kötü olduğu için kesmiştim, bu şekilde kök kesmem orkideye zarar verir mi büyümesi ve gelişmesi açısından?
4. Yeni dal vermesi için yapabileceğim herhangi bir şey var mı yoksa böyle suyunu yemini verip beklemekten başka yapacağım bir şey yok mu?

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler, genel olarak yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum

Eklenen Resimler

ilkorkidem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024