agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-2016, 16:35   #2761
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2016
Tekrar teşekkür ederim sayın doku kültürcü iyi çalışmalar

Baha-r Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2016, 17:32   #2762
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-10-2016
merhaba orkideye 1 yıldır bakıyoruz kök kısmında tutunmuş halde ince kök gibi şeyler var sebebini anlayamadım. bilgisi olan biri varsa yardımcı olabliir mi. bir de çiçek sapı kurudu diğeri çıkmaya başladı kuruyan sapı kesmeli miyim? şimdiden teşekkür ederim.

semamehmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2016, 18:13   #2763
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi semamehmet Mesajı Göster
merhaba orkideye 1 yıldır bakıyoruz kök kısmında tutunmuş halde ince kök gibi şeyler var sebebini anlayamadım. bilgisi olan biri varsa yardımcı olabliir mi. bir de çiçek sapı kurudu diğeri çıkmaya başladı kuruyan sapı kesmeli miyim? şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba sn.semamehmet,

Uzun zamandır ağaçlar.net in kalıplaşmamış sorusunu görmek çok sevindirici Sizi bir sene boyunca orkidenizi sağlıklı tutma konusunda tebrik ederim ayrıca Ağaçlar net e özel bir hoşgeldiniz dilemek istedim; bu sitedeki zorlardan birini başarmışsınız. Size tavsiyem cesaretinizi toplayın ve yurtdışından bir orkide ekleyin koleksiyonunuza. Noid da işi kaptıysanız özel tür orkidelerden kesinlikle daha çok zevk alacaksınız. 150 lira civarında sertifikalı gümrükte takılmayacak bir orkide edinebilirsiniz aklınızda bulunsun. Bunu hobinizin ilerlemesi niyetiyle söylüyorum.

Sorunuza gelince, tahminimce köklerin bir kısmı kurumuş olmalı dolayısıyla ince bir ip haline gelmişlerdir. Bu endişelenecek bir durum değil ancak sulama yöntemlerinizi nem testiyle yapmanızda fayda var (harca kürdan batırın ıslaksa suya ihtiyacı yoktur). Orkide yapraklarında sararma olursa bu pek iyiye işaret olmaz ancak en azından şimdiye kadar iyi idare etmişler. Olası bir sıkıntının Kahramanmaraş'taki nem seviyesi olduğunu düşünüyorum tabii ikliminizi en iyi siz bilirsiniz. Şayet Kahramanmaraş nemden yoksa yine 100 tl civarında bir oda nemlendiricisi alabilirsiniz. Özellikle koleksiyonu genişletmeye karar verirseniz (bu ister NOID ister türü belli olan orkide olsun) oldukça yararını görürsünüz. Kuruyan çiçek saplarını kesmekte her zaman kesmekte fayda var çünkü orkidenize hastalık getirebilir. Sizi tekrar tebrik ederim. Keşke her orkidenin sorunu bunlar olsa ) Orkidenizde en az benim kadar sizi tebrik ediyordur inanın

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2016, 21:19   #2764
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sarah Gold'um bir aydır çok keyifsizdi, alttan iki yaprağı köke yakın kısmından yumuşayıp düştü.
Daha sonra ortadaki yaprak yumuşadı, görünüşe göre hiç bir hastalık belirtisi yok, havalandırma, sulamada problem yok.
Sonunda dayanamadım saksıyı boşalttım.
Birçok kök kurumuş, canlılığını yitirmiş, hepsini steril bir makasla kesip uzaklaştırdım.

Daha sonra yarım litre suya bir tatlı kaşığı oksijen koyup sağlam kalan üç kökü güzelce yıkadım.
Alt kısmına taş, üstüne su koyduğum derince bir kaba bitkiyi yerleştirdim.
Şimdi aydınlık ve havadar cam önünde, bugün 4. gün.
Alttaki iki yaprak sanki biraz toparladı ama ortadaki yaprak hâlâ cansız gibi.
Renginde ve dokusunda bir şey yok.
Başka ne yapabilirim?

Name:  14590239_10154689791689040_8919292923468565941_n.jpg
Views: 2167
Size:  51.6 KB

Name:  14591664_10154689792164040_7528973529840386089_n.jpg
Views: 2109
Size:  36.6 KB

Name:  14572295_10154689791904040_5227811371836078487_n.jpg
Views: 2168
Size:  41.8 KB

Name:  14479796_10154689792509040_6059152669216293476_n.jpg
Views: 2150
Size:  36.9 KB

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2016, 22:59   #2765
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sarah Gold'um bir aydır çok keyifsizdi, alttan iki yaprağı köke yakın kısmından yumuşayıp düştü.
Daha sonra ortadaki yaprak yumuşadı, görünüşe göre hiç bir hastalık belirtisi yok, havalandırma, sulamada problem yok.
Sonunda dayanamadım saksıyı boşalttım.
Birçok kök kurumuş, canlılığını yitirmiş, hepsini steril bir makasla kesip uzaklaştırdım.

Daha sonra yarım litre suya bir tatlı kaşığı oksijen koyup sağlam kalan üç kökü güzelce yıkadım.
Alt kısmına taş, üstüne su koyduğum derince bir kaba bitkiyi yerleştirdim.
Şimdi aydınlık ve havadar cam önünde, bugün 4. gün.
Alttaki iki yaprak sanki biraz toparladı ama ortadaki yaprak hâlâ cansız gibi.
Renginde ve dokusunda bir şey yok.
Başka ne yapabilirim?

Eklenti 629412

Eklenti 629413

Eklenti 629414

Eklenti 629415
Sn.Adalet Yağcı,

Phalaenopsis Sara Gold üzerinde maalesef çok durulmuş bir bitki değil. Bu çıkarımı equistris in phalaenopsis database i ve phalaenopsis üzerine bigleaforchids üzerinden yapabiliyorum. Normalde orkidenin türüne bakar ona göre karakteristik analizi yaparız fakat bu orkideyi yapı marketinden aldıysanız şu açıdan şanslısınız. Yapı marketlerinde satılan her orkide tanımsız yani Noid orkidelerdir; görseli bir türü anımsatıyor olsa bile küçük detaylar onun karmaşık (ve tanıyamadığımız) geçmişini ele varır (kendi sayfamdaki ikinci phalaenopsis fotoğrafında görebileceğiniz üzere). Bu da demek oluyor ki orkidenizin kendine mahsus sevdikleri yok (en azından spesifik diyelim ) Şayet satılan mekanda Sara Gold adıyla aldıysanız ve bu ad gerçek adıysa ( genelde Noid orkideler isim tamlamalı adlarlada satılabiliyor fakat bu ismin bir türle ilişkisi yok) o zaman Sara Gold ne istere bakacağız.

Sn. Ziya Soner'in orkide karışımı en sevdiğim karışımlardandır. Kendisi karışımına yanlış hatırlamıyorsam ağaç kabuğu,drenaj için küçük taşlar, sünger parçaları ve paket koruma için kullanılan bilyeleri kullanıyordu. Sadece taş kullanımını genellikle görmediğim ve bilmediğimden olası etkilerini bilmiyorum fakat genele uymakta her zaman fayda var. Ayrıca bir diğer genel yanlış kanı orkideyi büyük saksıya koymaktır. Orkideyi büyük saksıya koymak beraberinde sulama sıkıntısı da getirdiğinden profesyoneller dahi bu işe girişmeyi sevmez. Tavsiyem 0.5 lt ya da 1 litrelik pet şişelerden saksı hazırlamanız. Orkideniz daha mutlu olacaktır. Şu an kullandığınız taş karışımını saksı dışında daha büyük bir saksı tabağına koyup her gün sularsanız orkidenize nem sağlayacaktır.

En orta yani taç kısmındaki yaprakta sıkıntı var gibi duruyor. Bu işi biraz ciddi kılıyor. Çünkü orkidenin ortası yani taç kısmı orkideyi ölümsüz kılan kısmıdır; yeni yaprak oradan çıkar bitkinin gövdesidir diyebiliriz. Dolayısıyla orta kısım çürümeye başlıyorsa maalesef orkide ölüm yolunda demek oluyor genelde. Benim yaşadığım acı deneyimler böyle. Neden diye soracak olursanız o gövde köklerden yapraklara suyu taşıyor,yeni yaprak çıkartıyor kısacası ana arter orası gibi. Sn.dinozor bu konudaki en büyük şahidimdir ve bir orkideme de çok iyi bakmış bir isimdir bazen ne kadar iyi baksakta orkideler ölebiliyor. Orkideler biraz nazlıdır, bilinmezdir doğaları bu. Şu an için yapabilecekleriniz odanın nemini kontrol etmek, bitkiyi havadar tutmak ve beklemek. Bundan sonrası orkidenize pozitf enerji yollamak ve en iyisini dilemek.

Küçük bir not : Işık sebebiyle ya da farklı günlerden ötürü sanırım ilk fotoğrafta gövde daha yeşil sonrasında daha sararmış. İkinci fotoğrafta gövdeden çıkan yaprak yeniyse olumlu diyebiliriz gelişmeler. Ancak eski değilse sarılık oranı yüksektir. Kendi deneyimimde iyi bir yaprak bakımından sonra yaprakları canlı tuttum herşey bitti sandım ama bir anda çöküşe geçti. Sebebi yapraklara su vermek geçici bir çözüm olabiliyor ancak.

Bana bunları diyenlere inanın çok kırılırdım çünkü kurtaracağım derdim hep ama onları şimdi daha iyi anlıyorum. Kesin ölecek hala asla demem ancak bu sonuca hazır olun. Umarım kızmazsınız ama kendinizi hazırlamanız en iyisi.

Sevgiler

Eski 07-10-2016, 11:37   #2766
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Charlaux, ders kitabı okur gibi okudum yazdıklarınızı

Öncelikle Sarah Gold'umla bu kadar derinden ilgilendiğiniz için çok teşekkürler ediyorum.
Sarah'ı çok arayıp zor bulmuştum, 'Noid' değil, özel bir tür, çok sevdiğim için de yedeklemiştim,(böyle bir huyum var, Mini Marc 'Holm'ü de yedekledim )
Özel türleri Marketlerde Koçtaş'ta vb. yerlerde bulmak hemen hemen imkansız.
Büyük kısmı ithal edilmiş bitkiler, dolayısı ile fiyatları da normal orkidelerin fiyatlarından çok daha fazla.

Fotoğraflar aynı gün çekildi, ışığın yansıması sarı bir görüntüye sebep olmuş, tüm yapraklar yeşil.
Bir de çiçek sapımızda keikimiz var.

Gördüğünüz saksıya benzer durum geçici bir çözüm, acil bakım, yoğun bakım artık ne derseniz.
Saksıyı boşalttığımda köklerin tüm işlevlerini kaybettiğini gördüm, bu yüzden susuz kalmış ola bilir düşüncesi ile gövde suya değmemek kaydı ile, rahatça havalanabileceği, köklerin su alabileceği, bir konum hazırlamaya çalıştım.

Bu daha önce başkaları tarafından denenmiş tavsiye edilmiş bir yöntem.
Ölecekse de tüm imkanları deneyeyim içimde kalmasın

Tanıştırayım efendim, 'Sarah Gold'..

Name:  14117910_10154579750504040_3353473903016530331_n.jpg
Views: 2118
Size:  25.6 KB

Charlaux ve cengizildas beğendi.
Eski 07-10-2016, 15:49   #2767
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Sevgili Charlaux, ders kitabı okur gibi okudum yazdıklarınızı

Öncelikle Sarah Gold'umla bu kadar derinden ilgilendiğiniz için çok teşekkürler ediyorum.
Sarah'ı çok arayıp zor bulmuştum, 'Noid' değil, özel bir tür, çok sevdiğim için de yedeklemiştim,(böyle bir huyum var, Mini Marc 'Holm'ü de yedekledim )
Özel türleri Marketlerde Koçtaş'ta vb. yerlerde bulmak hemen hemen imkansız.
Büyük kısmı ithal edilmiş bitkiler, dolayısı ile fiyatları da normal orkidelerin fiyatlarından çok daha fazla.

Fotoğraflar aynı gün çekildi, ışığın yansıması sarı bir görüntüye sebep olmuş, tüm yapraklar yeşil.
Bir de çiçek sapımızda keikimiz var.

Gördüğünüz saksıya benzer durum geçici bir çözüm, acil bakım, yoğun bakım artık ne derseniz.
Saksıyı boşalttığımda köklerin tüm işlevlerini kaybettiğini gördüm, bu yüzden susuz kalmış ola bilir düşüncesi ile gövde suya değmemek kaydı ile, rahatça havalanabileceği, köklerin su alabileceği, bir konum hazırlamaya çalıştım.

Bu daha önce başkaları tarafından denenmiş tavsiye edilmiş bir yöntem.
Ölecekse de tüm imkanları deneyeyim içimde kalmasın

Tanıştırayım efendim, 'Sarah Gold'..

Eklenti 629482
Ne demek. Gerçekten bir yardımım dokunsun ve olabildiğince doğru bir şekilde ilerleyelim istedim. Bu başlıktada görebileceğiniz gibi (Big Leaf Orchid forum • View topic - Phal. Sweet Memory) orkidenizde Sarah Lee tarafının etkisi daha yüksek. Taipei Gold da benim olasılardan Dolayısıyla ilk görevim Sarah Lee nin özelliğini bulmak olacak. Narin mi değil soğuk mu sıcak sever mi soruları işi biraz daha cevaplayacaktır.

Sanırım susuz kaldığı için bu yöntemi kullanıyorsunuz. Geçici bir çözüm olduğu ve dikkatli olduğunuz sürece bir sıkıntı olacağını sanmıyorum tabii çok kullanmamanızda bence fayda var. Sn. Mine Pakkaner'in oksijenli su karışımındaki gibi aşağı yukarı 1 yemek kaşığı oksijenli su köklerin daha iyi su taşımasını sağlayacaktır.

Bu arada orkidelerin ölümü konusunda kesinlikle size katılan taraftayım. Her zaman elimizden geleni yapmak en iyisidir.

Sizin gibi üyeler sayesinde orkide bilinci artacaktır. Kesinlikle çok güzel bir tür. Yedekleme yaptığınız durumlarda su vermeyi daldırmayla yapıyorsanız her orkidenin özel bir leğeni olmalı ya ds leğenleri her kullanımdan sonra temizlemesiniz (yani her orkide sulandıktan sonra). Çünkü öbür türlü tüm orkidelerde aynı hastalığı geçirme durumu olabiliyor maalesef.

Adalet Yağcı ve Jakin beğendi.
Eski 07-10-2016, 16:37   #2768
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Yedekleme yaptığınız durumlarda su vermeyi daldırmayla yapıyorsanız her orkidenin özel bir leğeni olmalı ya ds leğenleri her kullanımdan sonra temizlemesiniz (yani her orkide sulandıktan sonra). Çünkü öbür türlü tüm orkidelerde aynı hastalığı geçirme durumu olabiliyor maalesef.
Sevgili Charlaux, şimdilik 33 orkide var, bir o kadar da keikilerimiz büyüyor, şimdi benim yaşımı da biliyorsunuz, bu dediğinizi haftada bir uygulamam ne kadar mümkün sizce

Ben burada tavsiye edilen bir yol deniyorum, hepsini lavabonun etrafına diziyorum, arıtma çeşmesinden akan suyun altına tek tek tutuyorum, yaprak göbeklerine su kaçırmamaya çalışarak tabii.

Bu yöntemle bitkinin harcında biriken besin kalıntıları da temizlenmiş oluyor.
2-3 dk. bu şekilde yıkadıktan sonra kenara alıyorum süzülmesi için.
Daha sonra hazırladığım besinli su ile tekrardan sulama yapıyorum, süzüldükten sonra yerlerine alıyorum.

cengizildas ve Jakin beğendi.
Eski 07-10-2016, 16:43   #2769
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Sevgili Charlaux, şimdilik 33 orkide var, bir o kadar da keikilerimiz büyüyor, şimdi benim yaşımı da biliyorsunuz, bu dediğinizi haftada bir uygulamam ne kadar mümkün sizce

Ben burada tavsiye edilen bir yol deniyorum, hepsini lavabonun etrafına diziyorum, arıtma çeşmesinden akan suyun altına tek tek tutuyorum, yaprak göbeklerine su kaçırmamaya çalışarak tabii.

Bu yöntemle bitkinin harcında biriken besin kalıntıları da temizlenmiş oluyor.
2-3 dk. bu şekilde yıkadıktan sonra kenara alıyorum süzülmesi için.
Daha sonra hazırladığım besinli su ile tekrardan sulama yapıyorum, süzüldükten sonra yerlerine alıyorum.
Sn. Adalet Yağcı,
Elbette bunun zorluğunu biliyorum ancak bir yanlış anlaşılmaya yol açmak istemem. Orkideleri sulamada iki yol vardır;daldırma ve lavaboda sulama. Siz bugüne kadar daldırma yöntemiyle suladıysanız sulamamanızı tavsiye edecektim çünkü 33 kere leğen temizlemek demek oluyor bu. Bu benim yaşımdaki birinin bile yapamayacağım birşey.

Sadece küçük bir detay, besinli suyu Sara Gold da kökler güçlenene kadar kullanmayınız çünkü o besinli suyun faydasından çok zararı olacaktır. Bunun yerine bir litre suya küçük aspirin katarak sistemini güçlendirebilirsiniz.

Eski 07-10-2016, 20:42   #2770
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Sadece küçük bir detay, besinli suyu Sara Gold da kökler güçlenene kadar kullanmayınız çünkü o besinli suyun faydasından çok zararı olacaktır. Bunun yerine bir litre suya küçük aspirin katarak sistemini güçlendirebilirsiniz.
Bakın bu detay çok iyi oldu, hiç aklıma gelmemişti.
Birkaç sene önce iki Clematisimi Aspirinle kurtarmıştım.
Çok teşekkürler sevgili Charlaux, hemen uygulamaya gidiyorum

Charlaux ve cengizildas beğendi.
Eski 09-10-2016, 14:26   #2771
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Orkide bakımının püf noktaları:

§ Asla güneşte bırakmayın. Eğrelti otları gibi süzülmüş, perdelenmiş ışık isterler. Güneşte kalan orkide ölür.

§ Musluktan doldurduğunuz suyu vermeyin. Bir gece önce suyu bir kaba koyup klorun geçmesini bekleyin cok kirecli degilse icme suyu ya da yağmur suyu kullanın.

§ Sulama sonrası saksı dibinde su bırakmayın, dökün degmeyecek kadar kalabilir nem saglar...

§ Çiçeklerin açması bitince orkideler beş ay dinlenmek ister. Bu dönemde sulamalar arasında birkaç gün kuru bırakın. (İlgi göstermeyin!)

§ Orkideler gübre sevmez. Ya özel kendi sıvı gübresini bulup alın ya da potasyumlu gül gübresini yarım dozaj azaltarak verin önce sulayin sonra gübreleyin kökler yanmasin...

§ Gübre çiçekliyken verilmez, dinlenirken ayda bir verilebilir cicek dalini görene kadar...

§ Orkideler yapışık toprak sevmez. Saksı değiştirirken perlit taş, kömür parçası, odun kabukları, kumla toprağı zenginleştirin ki toprakta hava dolaşsın.

§ Şıklık olsun, zengin dursun diye saksı değiştirmeyin. Aldığınız minicik saksısı iki sene yeter. Sonra azıcık büyüğünü alıp dikin sıkısık kalmak isterki cicek acmaya tesvik olsun...

§ Orkidelerin bulunduğu mekanı bitkinin sağlığı için havalandırın esinti saglayin ama cereyan ve klimadan kacinin etkilenebilirler...

§ Orkideler hiçbir zaman beklendiği gibi kokmaz ama bazi cambria türleri sabah saatlerinde inanilmaz koku salar...

Orkide bitkisinin yetiştirilmesi, bakımı ve sulanması:

§ *Yılın belirli gününde sararmış yapraklar kendi düser çürümüş hastalikli yaprakları makas yardımıyla budanmalıdır.

§ *Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki diğer ışıklardan da yararlanabilir seralarda günlerce ışık altinda cicek actirmak icin bekletiyorlar...

§ *Kış ya da yaz ayı fark etmeksizin oda sıcaklığına sahip bir yerde bakılmalıdır gece derece farki biraz düsürülerek ciceklenmeye tesvik edilebilir...

§ *Hava akımlarından kolay etkilenen orkide bitkisini bu etkiden korumak için önlemler alınmalıdır tomurcuklar varken ani ısi farkindan kacinin...

§ *Her bitki gibi zamanla topraktaki vitamin ve mineralleri tüketen bitkiye yılda en az bir ya da iki kere vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır cubuk besinler verilebilir ama sartta degildir...

§ *Saksı değişimi genellikle sıcak ayların başlangıcı olan mayısta yapılmalıdır ama hastalik ve kök cürümesi varsa acil müdahale gereklidir...

§ *Orkide bulunduğu yerde başka cisimlere temasta bulunmamalıdır. Bulunursa orkidede lekelenmeler olabir...

§ *Orkide bitkisini yetiştirmede en önemli kural kış aylarında oda sıcaklığının 15 °C nin altında olmaması gerektiğidir phalaenopsisler soguktan cabuk etkilenirler...

§ *Orkidelerin sevmediği basık mekanlarda bitkinin bulunmamasına dikkat edilmelidir ciceklerini döker yapraklar canliligini kaybeder...

Sulamada dikkat edilmesi gereken hususlar;

§ -Bitkiye kış aylarında musluktan aldığımız soğuk çeşme suyunu vermemeliyiz. Verdiğimiz su oda sıcaklığında olmalıdır.

§ -Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunarak çok az sulanmalıdır.

§ -Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacı artacağından bitkiye verilen suyun arttırılması gerekmektedir.

§ -Su toprağın her kısmına ulaştırılmalıdır...

§ -Bitkiyi sularken kullanılan kap her sulamada aynı ölçüde, sulamalar aynı günde ve aynı miktarlarda sularla yapılmalıdır burda dikkat edilmesi gereken hastalikli orkideleriniz varsa daldirma yöntemini denemeyin diger orkidelerinize gecmesi kacinilmaz olur...

Orkide Bitkisinin Çoğaltılması:

§ * Orkidenin çoğaltılması bitkinin köklerinden ayırma yöntemiyle olabilir cymbidium,cattleya,cambria türleri ayirma yöntemiyle cogaltilabilir burda dikkat edilmesi gereken 1 anac bulp olmak sartiyla 3 4 bulp seklinde ayirmak en dogrusudur...

§ *Bu yeni bitkileri alıp başka saksılara dikerek yeni orkideler oluşturabiliriz.

§ *Phalaenopsis cofaltilmasi tohum tozlasma veya keiki yöntemidir tohumdan cogaltma zahmetli ve zordur steril ve labaratuar ortami gereklidir ama keiki yönteminde saglikli sekilde kolaylikla cogaltabilirsiniz...

Not: facebook'ta bir bitki grubundan alıntıdır.

Eski 11-10-2016, 11:07   #2772
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2016
merhabalar
2 gün önce orkidem hediye geldi. dün gece üzerinde kırmızı örümcek ve yassı, oval yeşil kahverengi küçük böceklere rastladım. yaprakları ve çiçeklerinin sağlıklı olduğunu düşünüyorum. sadece, forumdan edindiğim bilgilere göre köklerinde 'karakale'yi gözlemledim. böcekleri farkettiğim an kolonyayı seyrelterek yapraklarını ve erişebildiğim dipleri bu solüsyonla temizledim. henüz evime alışamadığı için torfunu çıkarıp değiştirmek istemiyorum. ne yapabilirim? ve görebilidğiniz başka bir sorun var mı?

[/

habibeg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2016, 13:05   #2773
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibeg Mesajı Göster
merhabalar
2 gün önce orkidem hediye geldi. dün gece üzerinde kırmızı örümcek ve yassı, oval yeşil kahverengi küçük böceklere rastladım. yaprakları ve çiçeklerinin sağlıklı olduğunu düşünüyorum. sadece, forumdan edindiğim bilgilere göre köklerinde 'karakale'yi gözlemledim. böcekleri farkettiğim an kolonyayı seyrelterek yapraklarını ve erişebildiğim dipleri bu solüsyonla temizledim. henüz evime alışamadığı için torfunu çıkarıp değiştirmek istemiyorum. ne yapabilirim? ve görebilidğiniz başka bir sorun var mı?

[/

Fotoğraflardan anlaşılmıyor ancak bunun kırmızı örümcek ve haşere kaynaklı olduğundan eminseniz orkidenizi oksijenlu su karışımında bekletin, orkide karışımını değiştirin ve bir pamuk yardımıyla oksijenli su karışımıyla yaprakları temizleyin.

Jakin beğendi.
Eski 11-10-2016, 15:11   #2774
Yeni Üye

Tesekkurler cevap verdiginiz icin.
Dipteki siyahligi ve tomyrcuktaki lekeleri birdaha yukluyorum. Peki orkidemin harcini hemen degistirirsem uyum saglayabilir mi?

Eklenen Resimler

Eski 11-10-2016, 16:03   #2775
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibeg Mesajı Göster
Tesekkurler cevap verdiginiz icin.
Dipteki siyahligi ve tomyrcuktaki lekeleri birdaha yukluyorum. Peki orkidemin harcini hemen degistirirsem uyum saglayabilir mi?
Dediğim gibi orkidenizi güzelce oksijenli su karışımıyla (seyreltilmiş) temizleyiniz. Sararan yaprağa tarçın koyun (gövdeye gelmesin çünkü yapraktaki mikropları öldürürken dokuya da hasar verecek) bir süre kalsın ve temizleyin. Orkide karışımının amacı köklerin ağaca tutunmuş doğal ortamlarını sağlayabilmek içindir. Yani uzun lafın kısası istediğiniz kadar karışımı değiştirin sesini çıkarmazlar çünkü o karışımdan aldığı birşey yok;bakımı kolaylaşsın nem tutulsun diye tercih edilen bir yöntemdir sadece. (doğadaki orkideler ağaç dallarına sarılıp yaşarlar)

Jakin beğendi.
Eski 12-10-2016, 13:07   #2776
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2016
orkide bakımında yardım-yorum

merhabalar
2016 anneler gününde aldığım mini orkidem ve 1 ay önce satın aldığım orkideler hakkında yardım edebilirmisiniz?

ilk olarak mini orkidem:
aldığımda çiçekliydi, çiçeklerini döktü bende bu şekilde budadım malesef iyi mi yaptım bilmiyorum fakat henüz bir gelişme olmadı ve damarlarında kahve rengi bozulmalar meydana geliyor:

2. orkidem:
uçlarında çiçek açacak gibi geldi bana doğru mu?

3. orkidem:
bununda böyle filizleri felan var yeni gelecek olan. budamak veya başka bişey yapmak gerekir mi? yine uçlarında tomurcuklar var.

yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

funda bal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2016, 13:09   #2777
Yeni Üye

resimler çok büyük yüklenmiş kusura bakmayın

Eski 12-10-2016, 15:34   #2778
Yeni Üye

kimse yardımcı olmayacak mı?

Eski 12-10-2016, 17:16   #2779
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Merhaba . Orkidemin bulunan mor çıkıntı nedir ? 1 yildir dalı büyümedi o morluk bir dal mıdır ? Yandaki yeşillik kök müdür ??

Eklenen Resimler

Busranur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2016, 18:30   #2780
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi funda bal Mesajı Göster
kimse yardımcı olmayacak mı?
Sn. Funda Bal,

Ben diğer arkadaşların neden cevap vermediği hakkında bir yorum yapalmam ancak ben neden cevap vermiyorum ve vermeyeceğimin yanıtına gelecek olursak.

Daha sayfanın yukarısında Orkide Bakım Bilgileri verilmişken çok spesifik olmadığı sürece soru sorarsanız insanlar yanıtlamaz. Çünkü hepimiz yoğun insanlarız; ben enerjimi tembellikten ziyade gerçekten araştırıp etmiş yardım arayanlara vermeyi tercih ediyorum.

Bu konuda ve diğer konularda sizin orkidelerin karbon kopyası halinde orkşdelere verilmiş cevaplar var. Okumanızı yaptıktan sonra zaten kimsenin yanıtlamasına gerek kalmayacaktır.

Eski 14-10-2016, 22:58   #2781
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2016
merhabalar 5 aydır kendimce orkide bakmaya çalışıyorum. yaklaşık son bir haftadır yaprağının bir tanesinde hafif bir renk solması ortaya cıktı beyazımsı gitgide de buyumeye başladı. Yanlış konumlandırmadan mı yoksa su vermede mi bir yanlışlık var anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim.Çiçeğime bir şey olsun istemem

Eklenen Resimler

kurtoglu69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2016, 12:36   #2782
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2016
Merhaba, orkide bakımında yeniyim. Yaprakları yumuşadı ve aşağıya eğildi, yaprakların üzerinde beyaz minik lekeler var. Yardımcı olur musunuz?

Eklenen Resimler

ecan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2016, 14:38   #2783
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kurtoglu69 Mesajı Göster
merhabalar 5 aydır kendimce orkide bakmaya çalışıyorum. yaklaşık son bir haftadır yaprağının bir tanesinde hafif bir renk solması ortaya cıktı beyazımsı gitgide de buyumeye başladı. Yanlış konumlandırmadan mı yoksa su vermede mi bir yanlışlık var anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim.Çiçeğime bir şey olsun istemem
Güneş yanığına benziyor, ama emin değilim.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2016, 14:49   #2784
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ecan Mesajı Göster
Merhaba, orkide bakımında yeniyim. Yaprakları yumuşadı ve aşağıya eğildi, yaprakların üzerinde beyaz minik lekeler var. Yardımcı olur musunuz?
Kökleri yakmışsınız. Canlı bir kök var gibi görünüyor. Kökler yanmış olsa da su taşıyabiliyorlar, yani kesmeyin. Saksı harcını değiştirin. Yeni aldığınız harcı tencereye koyup haşlayın, soğuduktan sonra kullanın. Ayda bir gübreleme yapın. Her gübreleme öncesinde, saksı harcı üzerinden 1-2litre su geçirerek harçta kalan gübre artıklarını uzaklaştırın (bunu yapmazsanız biriken gübre kökleri öldürür). Hemen sonrasında hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya uygulayın. Yazın 2-3 günde bir, kışın 4-7 günde bir sulayın. Sulama suyunuz memba suyu olsun, analiz raporuna bakın, içeriğinde florür bulunmasın.

Jakin beğendi.
Eski 16-10-2016, 16:07   #2785
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Kökleri yakmışsınız. Canlı bir kök var gibi görünüyor. Kökler yanmış olsa da su taşıyabiliyorlar, yani kesmeyin. Saksı harcını değiştirin. Yeni aldığınız harcı tencereye koyup haşlayın, soğuduktan sonra kullanın. Ayda bir gübreleme yapın. Her gübreleme öncesinde, saksı harcı üzerinden 1-2litre su geçirerek harçta kalan gübre artıklarını uzaklaştırın (bunu yapmazsanız biriken gübre kökleri öldürür). Hemen sonrasında hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya uygulayın. Yazın 2-3 günde bir, kışın 4-7 günde bir sulayın. Sulama suyunuz memba suyu olsun, analiz raporuna bakın, içeriğinde florür bulunmasın.
Kökler neden yanar?

ecan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2016, 21:59   #2786
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ecan Mesajı Göster
Kökler neden yanar?
Saksı harcını yıkamadığınız için biriken gübre kökleri yakar. Gübreleme yapmadan önce, saksıya 1-2 litre memba suyu dökerek bir önceki gübrelemeden kalan gübre artıklarını uzaklaştırmanız gerekiyor. Bu işlemden sonra, hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya uygulayın.

Jakin beğendi.

Düzenleyen Doku_Kültürcü : 16-10-2016 saat 22:00 Neden: değiştirme...
Eski 18-10-2016, 22:48   #2787
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Dediğim gibi orkidenizi güzelce oksijenli su karışımıyla (seyreltilmiş) temizleyiniz. Sararan yaprağa tarçın koyun (gövdeye gelmesin çünkü yapraktaki mikropları öldürürken dokuya da hasar verecek) bir süre kalsın ve temizleyin. Orkide karışımının amacı köklerin ağaca tutunmuş doğal ortamlarını sağlayabilmek içindir. Yani uzun lafın kısası istediğiniz kadar karışımı değiştirin sesini çıkarmazlar çünkü o karışımdan aldığı birşey yok;bakımı kolaylaşsın nem tutulsun diye tercih edilen bir yöntemdir sadece. (doğadaki orkideler ağaç dallarına sarılıp yaşarlar)

Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

Eski 28-10-2016, 17:28   #2788
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2016
orkidemim üzerinde delikler oluştu fotoğraf ekleyebilirsem ekliceğim ağ yapmış ve orkideden inmiş hafif sarı böcek benzeri şeyler vardı galiba orkideyi yiyiyorlar ve delikler olusuyo üstünde gezen göremiyorum lütfen yardımcı olun sulamasino hafta da 1 kez daldirma yoluyla yapıyorum ilgini için şimdiden çok sağolun

Rainf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2016, 17:35   #2789
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rainf Mesajı Göster
orkidemim üzerinde delikler oluştu fotoğraf ekleyebilirsem ekliceğim ağ yapmış ve orkideden inmiş hafif sarı böcek benzeri şeyler vardı galiba orkideyi yiyiyorlar ve delikler olusuyo üstünde gezen göremiyorum lütfen yardımcı olun sulamasino hafta da 1 kez daldirma yoluyla yapıyorum ilgini için şimdiden çok sağolun
Su bazlı bir sinek ilacı ile ilaçlayın.

Eski 29-10-2016, 11:13   #2790
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2016
[QUOTE=praecox;288896]Bazı üyelerin orkideler başlığında anlama güçlükleri çektikleri* vede yeni başladıkları için de soru sormıya dahi çekinikleri gerçeği karşısında bu başlığı açmıya karar verdim.

* Özel ve yabancı terimlerin kullanımı pratikde bizlerin de çok profesyonel ve uzman yapmıyor hali ile...

merhaba benim orkidemin saksının içinde bit gibi küçük canlılar var bu nedir bilen varmı köklerinde yapraklarında dibindeki orkide toprağı dediğimiz saksı içindeki ağaç kabukları üzerinde var bu na ne yapmak lazım tecrübeli arkadaşlardan bilgi rica ediyorum teşekkürler.

modelasitane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024