agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-10-2012, 21:09   #841
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tuba eroğlu Mesajı Göster
Fotoğraflarını yükledim.Durum nedir?Yardımcı olursanız sevinirim.
Ümitsiz vakaa...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2012, 21:35   #842
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Ümitsiz vakaa...
Hocam forumda bir başlıkta phal'lerde gövdeye yakın alınan birkaç kökten yaprak oluşumunun sağlandığını okumuştum. bu vakada da aynı şey olabilir mi? Salep Üretimi, Orkide Sınıfı Canlıların Mikro-Çoğaltımı

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2012, 15:07   #843
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2012
çiçeklerim çok kötüye gidiyo yardım edebilir misiniz?

Eklenen Resimler

aralık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2012, 15:44   #844
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2012
bu da diğer orkidem

Eklenen Resimler

aralık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2012, 18:15   #845
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Orkidemi direk güneş ışığına asla maruz bırakmıyorum geçen sene bir tanesini kaybettim. Asla suyunu iyice bititrip kurumadan sulamıyorum. bol aydınlık ayda bir bauhaustan aldığım besin takviyesi. saksılarının dışınıda asla başkabir objeyle kapamıyorum. Daha önce kaybettiğim orkidemi başka bir objeye koymuştum şeffaf saksısıyla. Daha görsel oluyo diye keşke koymasaydım. şimdiki orkidem aslında iki orkidem biri çiçekte diğeri 2 adet keiki verdi yani 4 olacağız yakında. arada yapraklarına su püskürtüyorum. Benim yaptıklarım bunlar ve gayet sağlıklılar asla başka bir kapın içine koymam, sulamasınıda asla iyice ihtiyacı olmadan yapmam bir daha. sevgiler herkese

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2012, 13:41   #846
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Orkidemin Yapraklarında Sararma Var

Merhaba yaklaşık 2 hafta önce orkidemin yaprakları sararmaya başladı, yapraklarda yumuşama falan yok.
Name:  01112012609.jpg
Views: 5061
Size:  31.2 KB
Diğer orkidemede aynı şartlar altında bakıyorum onda herhangi bir olumsuz bir şey yok gibi aksine çiçek sapı çıkarmaya başladı.
Name:  01112012608.jpg
Views: 4105
Size:  33.8 KB
Orkidelerim cam kenarında duruyor, direk güneş ışığı alıyor. Yapraklarındaki sararma bu yüzden olmuş olabilir mi? Yoksa aşırı sulamadan mı kaynaklanıyor?
Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler

sonerf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2012, 21:02   #847
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Sayın sonerf bildiğim kadarrıyla direk güneş ışığı değilde aydınlık bir yerde olması gerekiyor orkidelerin.

sonerf beğendi.
Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2012, 14:15   #848
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2008
Soner bey, yaprakların renginden orkidenizin aldığı ışığın az-yeterli-fazla olduğunu anlayabilirsiniz. sizin durumunuzda orkidenize bu ışık fazla geliyor. onu biraz daha geriye çekmezseniz yakın zamanda güneş yanığı olabilir. çok koyu yeşil yapraklar da ışığın az geldiğine dalalettir. sevgiler.

sonerf beğendi.
DilekGuven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2012, 14:30   #849
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Sevgili Aralık, cymbidiumlarla ilgili yardımcı olamayacağım, phallerle ilgili de önce ustalarımız cevap versin diye bekledim ancak size ben olsaydım ne yapardım söyleyeyim, harcınızın durumu iyi görünmüyor, harcı değiştirir, yeni harca dikerdim. harçtan çıkardıktan sonra detaylı bir kök temizliği yapardım, çok net görememekle birlikte mantar varmış gibi algıladım, her ihtimale karşı ilaçlardım ve temiz bir harca dikerdim. belki cymbidiumlara da bulaşmış, ondan sıkıntı yaşıyor olabilirler, her ihtimale karşı onları da ilaçlamayı tercih ederdim.

sevgiler.

Eski 05-11-2012, 09:33   #850
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Tavsiyeniz üzerine orkidelerimi pencereden biraz uzaklaştırdım.İnşallah yapraklar eski haline döner. Yardım için teşekkür ederim.

sonerf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 13:50   #851
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DilekGuven Mesajı Göster
teşekkür ederim, bu önemli bir bilgi. bir de kesilmiş dal üzerinde keiki oluşturmak üzerine bir uygulama var. kesilmiş dalları nod nod birkaç damla antifungal eklediğiniz hindistancevizi suyuna yatırıyormuşsunuz. 3 hafta içerisinde çıkıntılar oluşmaya başlıyormuş, 6 haftada yapraklar seçilebilir hale geliyormuş. kök oluşumu içinse hc suyundan çıkartmak gerekiyormuş. ne kadar başarılı olur bilemem, ama en azından mantar olursa da kesilmiş saplarda kapalı ortamda olur, güzel bitkilerimizden uzakta, böyle bir çalışma da denenebilir.
benim keiki adaylarım turşu oldu bu arada ; sanıyorum 10 günlük bayram tatili esnasında suyunu değiştirememiş olmamın da etkisi vardır ama yine de denemeye değer bir çalışma gibi gelmedi bana. acaba birazcık limon tuzu da mı koysaydım

hatice p. beğendi.
Eski 08-11-2012, 00:32   #852
Yeni Üye

kostebeksantos's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2010
merhaba benim bir sorum olacak orkidem devamlı ve sağlıklı yapraklar çıkarıyor fakat çiçek sapı olmasına rağmen tüm çüçekler döküldükten sonra hiç çiçek açmadı sebebi ne olabilir cevaplarınız için teşekkür ederim.

kostebeksantos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 08:08   #853
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

merhaba sevgili köstebek,
sağlıklı bir orkidenin çiçek açması için gerekli en temel 2 şey, her ikisi de orkidenin cinsine göre değişmek üzere yeterli ışık ve gece gündüz arası belirli bir sıcaklık farkıdır. forumlarda orkidenizin cinsine göre bu ihtiyaçların ne olduğu ile ilgili bilgi bulabilirsiniz. mesela:
http://www.agaclar.net/forum/orkide/9851.htm#post273024
ama diğer sayfaları da incelemenizi öneririm.
sevgiler.

Eski 10-11-2012, 20:25   #854
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2012
Foruma yeni üye oldum ve orkidemle ilgili 1-2 sorum olucak. Phalaenopsis cinsi orkidem var. orkidem önce açık olan çiçeklerim soldu sonra tomurcuklarım kurudu ve en sonunda sapı kurdu yaz boyunca bakım yaptım saksını değiştirdim kurumuş kökler ayıkladım. şimdi tekrar 1-2kuru kök var gibi ama sorun olmaz herhalde. 2tane yaprak çıkardı bir tanesi tamamen büyüdü diğeri hala büyümeye devam ediyor. Yağmurlama yoluyla suluyorum. size ne zamana kadar yeni sap çıkartır? kaloriferin yanında durması sakıncalı olur mu? şimdiden teşekkürler..

ernn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 11:06   #855
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ernn Mesajı Göster
Foruma yeni üye oldum ve orkidemle ilgili 1-2 sorum olucak. Phalaenopsis cinsi orkidem var. orkidem önce açık olan çiçeklerim soldu sonra tomurcuklarım kurudu ve en sonunda sapı kurdu yaz boyunca bakım yaptım saksını değiştirdim kurumuş kökler ayıkladım. şimdi tekrar 1-2kuru kök var gibi ama sorun olmaz herhalde. 2tane yaprak çıkardı bir tanesi tamamen büyüdü diğeri hala büyümeye devam ediyor. Yağmurlama yoluyla suluyorum. size ne zamana kadar yeni sap çıkartır? kaloriferin yanında durması sakıncalı olur mu? şimdiden teşekkürler..
merhaba, bir önceki arkadaşa önerdiğim sayfayı size de önereceğim. orkidenizin köklerinde ya da harcında belirli bir sorun yoksa (kök çürüğü, harcın çok eskiyip iyice ufalanmış olması, torf vs gibi yanlış harç vb) değiştirmemelisiniz. phaller saksıları içerisinde köklerinin sıkı durmasından hoşlanır ve tüm saksıyı sıkıca kaplayacak kök yapısını yeniden oluşturana kadar da çiçek vermeleri zordur.
Ziya Soner Çiftliği (Cattleya, Cymbidium)

Eski 12-11-2012, 13:42   #856
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2012
mrhaba arkadaslar. ben yeni üyeyim bi orkideye sahip oldm ve bi çiçek bakmakla ilgili hiçbir bilgim yok genel olarak sayfaya göz gezdrdm ama hepsini okumaya vaktim olmadı.bi orkidem var 2 ay oldu bana geleli o zamnlar 2 dalı vardı ve çiçekliydi ikiside .Bir dalındaki çiçekleri soldu ve döküldü.dalıda saramaya basladı ve ben bikaçgün bekledikten sonra dalı kestm 3.bogumdan ve tarçın sürdm .Tabi bunları bilgi edindiğim bi yerden dolayı yaptm .böyle yaptm ama doğrumu bılmıyrm.Orkideme birseyler yapmaktan cok korkuyorm cok sağlıklı olsn istiyorum bunun içinde bilgilerinize ihtiyacım var.bide köklerde çürüme gibi birseyler vardı ezık incelmi sekılde onlarıda aldım.Sankı az kaldı kökleri fotosunu paylaşabilirsem koyucam beni bu konularda aydınlatırsanız sevinirim...

güzel orkidem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2012, 15:44   #857
Yeni Üye

Amazon's Avatar

Giriş Tarihi: 02-11-2012
herkese merhaba...ben uzun süredir sessiz bi şekilde siteyii takip ediyorum..hepinizin sayesinde o kadar çok şey öğrendimkifakat şu anda hem çok heyecanlıyım hemde çok üzgünüm...ben önceden orkide de neymiş deyip geçenlerden biriydim..hatta hiçbir çiçeğe karşı ilgim bile olmamıştı taakii geçen yıl kardeşim bana bir orkide hediye edinceye kadarmalesef o kadar ilgi göstermeme rağmen küçük hanımı yaşatmayı başaramadım ve çok üzüldümsanırım birazda hırs yaptım ve kendime yeni bir orkide edindim..ilk aldığımda üzerinde iki adet çiçek çubuğu üç adette yaprak vardı..çiçek çubukları o kadar ince ve narindiki en uç kısımlardada iki minik beyaz çiçek ...neyse ayların sessizliği şimdi son bulmuş gibi oldu ama beyaz prensesimle aramız çok iyi kendileri üçüncü çiçek çubuğunu vermekte ve 9 yaprağa sahip olmakta şu sıralarelime bu gün başka bi orkide geçti bakamıyorum ben dedi bi arkadaş ve bana verdi ama ne göreyim bildiğiniz bahçe toğrağına dikilmiş kökleri sıkışmış ama oldukça sağlam görünen bi kelebek şimdi biliorumki o topraktan kökleri çıkartıp orkideye uygun saksı ve karışıma geçmesi gerek ama nasıl yapacağımı bilmiyorum( bana yardım edermisiniz?

Düzenleyen Amazon : 13-11-2012 saat 17:04 Neden: not eklemek istiyorum
Amazon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2012, 21:23   #858
Yeni Üye

Amazon's Avatar

sevgili sagen saksı değişimi ve toprak konusunda bi sıkıntım yok...kendimde o cesareti buluyorum faketbeni endişelendiren şey normal bi saksıda ve bahçe toprağında aylarca yaşamış orkideyi ağaç kabukları ve şeffaf kaba almak onda yaratacağı kötü etki( ayrıca ilginiz için çok teşekkür ederim..SAYGILARIMLA..

Eski 13-11-2012, 21:43   #859
Yeni Üye

Amazon's Avatar

Phalaenopsis olması gerekiyor ..üzerinde çiçeği yoktu aldığım arkadaş çok bilgili ve ilgili olmadığı için pek bilgi veremedi..fakat yaprak şekli ve dalları ona benziyor

Eski 13-11-2012, 22:37   #860
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Amazon Mesajı Göster
sevgili sagen saksı değişimi ve toprak konusunda bi sıkıntım yok...kendimde o cesareti buluyorum faketbeni endişelendiren şey normal bi saksıda ve bahçe toprağında aylarca yaşamış orkideyi ağaç kabukları ve şeffaf kaba almak onda yaratacağı kötü etki( ayrıca ilginiz için çok teşekkür ederim..SAYGILARIMLA..
Sayın AMAZON;

Orkidenizin cinsine göre zaten doğal ortamında epifit olarak yaşamını idame ettiren bir çiçektir. Bu yüzdendir ki hemen orkidenizi topraktan çıkarıp köklerini yıkayın. Akabinde siteril bir keskin aletle kök temizliği yapmalı ve yeni saksınsına uygun torfa köklere kömür tozu uyguladıktan sonra dikerek uygun sulama ve bakıma azami özen göstermelisiniz. Orkidenizi ağaç kabukaları ve şeffaf kaba almak onda şok yaratmaz bilakis özgür olur kökleri ışık, hava ve özlediği nem'e kavuşur. Zira zaten onu toprağa dikerek en büyük şoku yaşatmışlar orkidenize.
Muhtemelen bu süre zarfında kökleri büyük oranda çürüme eyilimine girmiştir diye düşünmekteyim. Umarım çok geç olmamıştır.

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2012, 07:07   #861
Yeni Üye

Amazon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Sayın AMAZON;

Orkidenizin cinsine göre zaten doğal ortamında epifit olarak yaşamını idame ettiren bir çiçektir. Bu yüzdendir ki hemen orkidenizi topraktan çıkarıp köklerini yıkayın. Akabinde siteril bir keskin aletle kök temizliği yapmalı ve yeni saksınsına uygun torfa köklere kömür tozu uyguladıktan sonra dikerek uygun sulama ve bakıma azami özen göstermelisiniz. Orkidenizi ağaç kabukaları ve şeffaf kaba almak onda şok yaratmaz bilakis özgür olur kökleri ışık, hava ve özlediği nem'e kavuşur. Zira zaten onu toprağa dikerek en büyük şoku yaşatmışlar orkidenize.
Muhtemelen bu süre zarfında kökleri büyük oranda çürüme eyilimine girmiştir diye düşünmekteyim. Umarım çok geç olmamıştır.
sevgili sagen
inanın köklerde hiçbir çürüme yok o kadar sağlam o kadar sağlıklı görünüyorlarki inanamazsınızsadece yeşil değilde kökler kalın ve beyazlar...torfa değilde menekşe toğrağı denilen bizim memeleketimizde köylü pazarında satılan kestane toprağına dikilmiş...fotoğraf eklemeye çalıştım ama sanırım çok beceriksizim bu konuda

Eski 14-11-2012, 07:28   #862
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
sevgili sagen
inanın köklerde hiçbir çürüme yok o kadar sağlam o kadar sağlıklı görünüyorlarki inanamazsınızsadece yeşil değilde kökler kalın ve beyazlar...torfa değilde menekşe toğrağı denilen bizim memeleketimizde köylü pazarında satılan kestane toprağına dikilmiş...fotoğraf eklemeye çalıştım ama sanırım çok beceriksizim bu konuda
Sayın AMAZON;

Kökler konusunda şu an olmasada gelecek dönemde hasar oluşacağı fikrindeyim. Ancak bahsettiğiniz kestane toprağı ve yapısı hakkında bilgim olmadığı için bir şey söyleyemeyeceğim bu konuda. Fotoğraf eklerseniz iyi olur; hem kökleri gösterir hem genel görünüş olarak.

SAYGILARIMLA.

Eski 14-11-2012, 09:14   #863
Yeni Üye

Amazon's Avatar

orkidemin durumu

Name:  2012-11-13-960.jpg
Views: 3664
Size:  39.3 KB

Name:  2012-11-13-962.jpg
Views: 3598
Size:  66.6 KB

Name:  2012-11-13-963.jpg
Views: 3323
Size:  63.5 KB

Name:  2012-11-13-961.jpg
Views: 5687
Size:  35.2 KB

görünen siyahlıklar kesinlikle çürüme değildir sadece toprak kalıntıları..

Eski 14-11-2012, 16:42   #864
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2012
Alıntı:
Eklenti 346043

Eklenti 346044

Eklenti 346045

Eklenti 346046

Ben bu tur orkidelere cok rastladim. Sakin o sari kokleri kesip atmayin onlar havasiz kaldiklari icin sararmis yoksa cok sagliklilar. Size onerim o orkideyi orkide topragini ekip yaklasik 3-4 hafta sulamamaktir. Elinize cok guzel bir orkide gecmis (eger o sari kokler yumusaksa bir diyecegim olmaz ama ben dusundugum kadariyla o kokler sari ama sert olmali tipki bir sahlikli yesil kokun sari hali gibi, kontrol edin eger sertse sakin kesmeyin onlar onarilabilir kokler)

emin.sasani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2012, 19:58   #865
Yeni Üye

Amazon's Avatar

sevgili emin.sasani
evet tahminleriniz doğru kökler çok sağlıklı ayıklama yapmaya bile gerek duymadım fakat üzülerek yazıyorumki bulunduğum şehirde orkide toprağı alabileceğim hiçbir yer yok bende naaaptımmm gittim çam ağacı kabukları kozalak kabukları ve yosun karışımı yaptım kendimce(kabukları önce yıkadım sonra fırınladım ******) şeffaf saksıya bi sürü delik yaptım veee orkidemi diktim bu karışıma...ama en büyük hatam sulamak oldu sanırımiş işte geçti artıık( şansıma ve orkidenin şansına deyip iyi dileklerimi dilemekten başka yapacak birşeyim kalmadı sanırım..işte dikilmiş hal
Name:  2012-11-14-967.jpg
Views: 10519
Size:  70.0 KB

Name:  2012-11-14-972.jpg
Views: 9952
Size:  36.1 KB

Eski 14-11-2012, 21:13   #866
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emin.sasani Mesajı Göster
Ben bu tur orkidelere cok rastladim. Sakin o sari kokleri kesip atmayin onlar havasiz kaldiklari icin sararmis yoksa cok sagliklilar. Size onerim o orkideyi orkide topragini ekip yaklasik 3-4 hafta sulamamaktir. Elinize cok guzel bir orkide gecmis (eger o sari kokler yumusaksa bir diyecegim olmaz ama ben dusundugum kadariyla o kokler sari ama sert olmali tipki bir sahlikli yesil kokun sari hali gibi, kontrol edin eger sertse sakin kesmeyin onlar onarilabilir kokler)
Sayın EMİN:SASANİ;

Sayın AMAZON için yazdıklarınızı okudum. Ve şunu eklemek isterim, profilinizden yaş durumunuza bakarak ve yazdıklarınızı okuyarak vardığım sonuç bilgisizce bir yazı yazarak yanlış yönlendirme yapmaktasınız. O köklerin sağlıklı olduğunu olduğunu neye ve hangi tecrübeye dayanarak yazıyorsunuz?
Kaldı ki o köklerin onarılabilir olması hemen hemen imkansızdır.
Lütfen tam ve doğru bilmeden sadece kulaktan dolma bilgilerle yazmayınız.

SAYGILARIMLA.

Eski 14-11-2012, 21:32   #867
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Bakteriyel kök çürüklüğü

Alıntı:
Eklenti 346043

Eklenti 346044

Eklenti 346045

Eklenti 346046

Sayın AMAZON;

Resimleri şimdi görme fırsatım oldu. Ve daha öncede ifade etmiştim ve bugün size yazdığım mesajımda "Kökler konusunda şu an olmasada gelecek dönemde hasar oluşacağı fikrindeyim." diye belirtmiştim. Evet yazdığımdan erken başlamış kökteki hasarlar. Şimdi...
Sol alttan üçüncü yaprak ucunda kararma başlamış (mantar belirtisi olabilir).
Sağ birinci yaprakta sararma başlamış.
Yine sağ üçüncü yaprak ucunda kararma (mantar belirtisi olabilir).
Ve en önemlisi köklerde Sayın EMİN:SASANİ'nin dediği gibi sağlıklı değil son derece kötü durumdalar ve yanlış bilgi vermekteler. Sararmalar orkide köklerinizin çürümeye başladığını ve bunun sonucunda orkidenizi kaybedeceğinizin belirtisidir (en kısa sürede önlem almazsanız).Orkideniz BAKTERİYEL KÖK ÇÜRÜKLÜĞÜ hastalığından muzdarip.

Altta yazdığımı dikkatle okuyun lütfen...

Bakteriyel kök çürüklüğü; Kötü drenaj, aşırı sulama, tuz birikmesi veya fazla gübreleme gibi durumlar da kökün zarar görmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Kök açıkça görülecek şekil de beyaz, hastalığın ileri aşamasın da siyah veya kahverengi çürümüş bir halde bulunur. Hastalık kök hastalığı olmasına karşın yapraklar da bazı belirtiler verebilir. Yapraklar ve yalancı soğanlar sarı, ince, bükümlü ve yeni gelişen yapraklar giderek küçülen formdadır. Tedaviye önce steril keskin bir alet yardımıyla zarar görmüş tüm bitki parçaları kesip çıkarılarak başlanır. Saksı harcı köklerden tamamen tamizlenir. Yeni saksı ve yeni saksı harcına dikilir. Sulama sıklığı azaltılarak bir süre su kısıntılı verilir.

Gerisi size kalmış. Bu bağlamda istediğinizi yapabilirsiniz artık.

Bu arada orkidenizin yeni dal sürmesi de sağlıklı olduğunun belirtisi değil. Zira orkideler amiyane bir tabirle olumsuz şartlarda öleceklerini düşündükleri zaman yeni dal sürerek keiki verme eğilimine gidebilirler, muhtemelen ondandır. Ve bu dört dal zaten yorgun orkidenizi fazlasıyla yıpratıyordur.

SAYGILARIMLA.

Düzenleyen SAGEN : 14-11-2012 saat 21:41 Neden: ek bilgi ilave edildi
Eski 14-11-2012, 22:00   #868
Ağaçsever

Alıntı:
sevgili emin.sasani
evet tahminleriniz doğru kökler çok sağlıklı ayıklama yapmaya bile gerek duymadım fakat üzülerek yazıyorumki bulunduğum şehirde orkide toprağı alabileceğim hiçbir yer yok bende naaaptımmm gittim çam ağacı kabukları kozalak kabukları ve yosun karışımı yaptım kendimce(kabukları önce yıkadım sonra fırınladım ******) şeffaf saksıya bi sürü delik yaptım veee orkidemi diktim bu karışıma...ama en büyük hatam sulamak oldu sanırımiş işte geçti artıık( şansıma ve orkidenin şansına deyip iyi dileklerimi dilemekten başka yapacak birşeyim kalmadı sanırım..işte dikilmiş hal
Eklenti 346164

Eklenti 346165
İyi yapmissiniz umarim bir sorun olusmaz ben de olsam ayni seyi yapardim (ki eskiden yaptim ve gayet olumlu bir sonuc aldim) yanliz pek sulamanizi onermem bir sure icin.

Eski 14-11-2012, 22:07   #869
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Sayın EMİN:SASANİ;

Sayın AMAZON için yazdıklarınızı okudum. Ve şunu eklemek isterim, profilinizden yaş durumunuza bakarak ve yazdıklarınızı okuyarak vardığım sonuç bilgisizce bir yazı yazarak yanlış yönlendirme yapmaktasınız. O köklerin sağlıklı olduğunu olduğunu neye ve hangi tecrübeye dayanarak yazıyorsunuz?
Kaldı ki o köklerin onarılabilir olması hemen hemen imkansızdır.
Lütfen tam ve doğru bilmeden sadece kulaktan dolma bilgilerle yazmayınız.

SAYGILARIMLA.
Evet yasim kucuk ama cevremdeki herkes orkideler hakkinda benden yardim ister ayrica sizin kadar bilgili degilim ama yazdiklarimin tamami gozlermlerimdendir baskasindan duymadim veya daha once yapmadigim bir sey degil. Sayin Amazon'nun basina gelen aynen bana gelmisti ve yazdiklarimin aynisini uyguladim hicbir koku kesmedim cunku yumusak ve curumus degillerdi ve bir sure sonra orkidemin o "hastalikli" kokleri yeserdi. Sonuc olarak o yazdiklarimi nerden cikardigimi umarim anlamissinizdir. Size ve bilgilerinize saygisizlik etmek asla istemedim. Ben kendi dusuncemi yazdim yanlis da olabilir dogruda o orkideye baglidir. Saygilar

Eski 15-11-2012, 07:03   #870
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emin.sasani Mesajı Göster
Evet yasim kucuk ama cevremdeki herkes orkideler hakkinda benden yardim ister ayrica sizin kadar bilgili degilim ama baskasindan duymadim veya daha once yapmadigim bir sey degil. Sayin Amazon'nun basina gelen aynen bana gelmisti ve yazdiklarimin aynisini uyguladim hicbir koku kesmedim cunku yumusak ve curumus degillerdi ve bir sure sonra orkidemin o "hastalikli" kokleri yeserdi. Sonuc olarak o yazdiklarimi nerden cikardigimi umarim anlamissinizdir. Size ve bilgilerinize saygisizlik etmek asla istemedim. Ben kendi dusuncemi yazdim yanlis da olabilir dogruda o orkideye baglidir. Saygilar
Sevgili EMİN.SASANİ;

Öncelikle günaydın. Yazınızda biraz tepki sezinliyorum. Ancak amacım sizi yermek değil bilakis, bazen doğru bildiğimiz şeylerinde yanlış olabileceğini belirtmekti. Tıpkı sizin de dediğiniz gibi "yazdiklarimin tamami gozlermlerimdendir". Bu kısım yanlış olan yerdir, sadece gözlem doğruyu vermez sevgili dostum. Tecrübe, bilgi ve birikim tamamlayıcı unsurlardır.
Ayrıca çevrendeki herkesin senden yardım istemesi güzel bir şey, ama söylediklerinin tamamen ya da her zaman doğru olduğunu göstermez. Sebep sonuç ilişkisi tamamen.
Bu arada yazdıklarınızıda saygısızlık olarak almadığımıda belirtmek isterim.
"Ben kendi dusuncemi yazdim yanlis da olabilir dogruda o orkideye baglidir." cümlesi zaten açıklamayı yapıyor ve hala yanlış yolda ilerlediğinizi düşünüyorum. Aslı olan düşünceler değil bakım hakkındaki bilgi ve tecrübelerimiz.
Sağlıcakla kalın SAYGILARIMLA.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024