agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mutfak - Diğerleri (http://www.agaclar.net/forum/mutfak-digerleri/)
-   -   Bahçıvanların El Kremi (hatta merhemi) (http://www.agaclar.net/forum/mutfak-digerleri/20509.htm)

Didem 26-04-2010 15:55

Bahçıvanların El Kremi (hatta merhemi)

Bahçıvanın El Kremi

İçindekiler:

• 4 ölçü zeytinyağı (light olabilir)
• 1 ½ ölçü balmumu
• 1 ½ ölçü kakao yağı
• 1/2 ölçü lavanta yağı (veya kokusunu beğendiğiniz başka bir yağ)
• E vitamini kapsülleri (2-3 tane, ölçünüze göre daha fazla da olabilir.)

Yapılışı

Kısık ateşte önce kakao yağını ardından içine eklediğiniz balmumlarını eritin. Zeytinyağını da karıştırıp ateşten alın, E vitamini ve kokulu yağı ekleyin. İyice karıştırıp sterilize ettiğiniz kaplara boşaltın. Gerekirse tekrar ısıtabilirsiniz...

Özellikle gece yatarken sürerseniz, sabaha elleriniz pamuk gibi olacaktır. Ben vazgeçemiyorum.

balbay 26-04-2010 16:29

Arkadaşlar,

Balmumu eridiğinde sıvılaşır ama soğuduğunda yine katılaşacaktır. Balmumlu tarifler de parafin de kullanılmadığı sürece krem kıvamını sağlamanız bence mümkün olmayacaktır.

Belki balmumu yerine katkısız vazalin olabilir.

praecox 26-04-2010 16:32

Biraz glycerin biraz stearin de ekleyip bir iki damla amonyak la emulgasyonu da sağlamanız uygun olur.
Ateşte değil benmari usülü ısıtın.

sabah 26-04-2010 16:48

Eldivensiz çalıştığımda -ki çoğunlukla çıkıyor- pütür pütür olan ellerimde yerli üretim Lapitak'ın ayak kremi şaşırtıcı biçimde etkili oluyor.:rolleyes:

Didem 26-04-2010 19:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi balbay (Mesaj 625241)
Arkadaşlar,

Balmumu eridiğinde sıvılaşır ama soğuduğunda yine katılaşacaktır. Balmumlu tarifler de parafin de kullanılmadığı sürece krem kıvamını sağlamanız bence mümkün olmayacaktır.

Belki balmumu yerine katkısız vazalin olabilir.

Sn Balbay,

Zeytinyağını mükemmel koyuluğa eriştiren balmumu. Ben yıllardır kullanıyorum. Tam kıvamında bir krem oluyor. Denemeden bu kadar kesin bir yargıya varmanız ilginç..

Didem 26-04-2010 19:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi praecox (Mesaj 625246)
Biraz glycerin biraz stearin de ekleyip bir iki damla amonyak la emulgasyonu da sağlamanız uygun olur.
Ateşte değil benmari usülü ısıtın.

Evet praecox, stearik asti içeren tarifler de var, denemedim bu kolayıma gitti..:p
Çok kısık ateşte ısıtınca sorun çıkmadı, böylece benmari usulünü de kullanmaz oldum. Tam tembel işi oldu anlayacağınız...

balbay 26-04-2010 21:16

Sevgili Didem,

İki dedem de saraçtı benim. Balmumunun yapısını da nasıl davrandığını da gayet iyi biliyorum. Zeytin yağına rağmen balmumu krem kıvamına gelmek için katkı malzemesine ihtiyaç duyar. Bana asla bir şeyi denemeden ile başlayan kelimeler kullanmayınız.

Zira denemediğim bir şey hakkında asla ne yazar, ne de konuşurum. Krem den anladığımız biraz farklı oldu sanırım.

Resim ile tarifi uygular ve bize gösterirseniz seviniriz. Belki de ben balmumunu hatalı kullanıyor olabilirim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024