agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni120Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-08-2010, 23:29   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Sanırım tanımlamam yetersiz oldu.Hiçbir hoyayı ev dışında doğrudan güneşlendirmiyorum.Sözkonusu olan cam arkasından perde veya tül olmaksızın güneş ışığına maruz bırakmak.Ancak bu iki türün bulunduğu mekanın, evin konumu ve pencerelerin yere kadar olması nedeniyle 4-5 saat seraya yakın ışık ve ısı koşullarına ulaştığını belirtmeliyim.

Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2010, 10:38   #32
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Sizi çok iyi anladım sayın Hydrosuccess. H.cornosa ev içindeki pencerede tül arkasından dahi çok ışık aldığı zaman yaprakları sararabiliyor. Demek ki silverpink ve bilobata güneşten etkilenip de yapraklarını sarartmıyor. Benim evdeki Hoya türleri hep batıya bakan cephede duruyorlar, bazen eve erken gidersem perdeyi çekip direk güneş ışığı almalarını sağlıyorum ben de ama genelde hep perdenin arkasından gelen ışıkla besleniyorlar. H.lobbii 1 tane ve H.serpens ise bir sürü çiçek sapı verdi ama bakalım ne zaman büyütecekler.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2010, 14:04   #33
Ağaç Dostu

Sayın İlkin,İstanbul koşullarında tanımladığım güneşlendirme ile bilobata yapraklarında hiç değişim olmadı.Ancak pubicalyx'in yaprakları kışa göre biraz daha açık renkte.(Carnosa kadar sararma olmadığını belirtmeliyim.)
H. lobii ve serpens'in çiçek açması mükemmel olur.Yeni tür başlıkları ile bitkileri ve çiçeklerini tanımış oluruz.Sizinki ondan mı bilmiyorum ama H. lobii'nin çok koyu mor-siyah gibi açan bir varyetesi de var.

Eski 16-08-2010, 15:11   #34
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Belki İstanbul koşullarında güneş çok yakıcı olmaya bilir ama Adana'da felaket sıcak var. 5 senedir buradayım ve hala bu sıcağa alışamadım ben!.. Bir ara güneşe tepkisi ne olacak diye sabah güneşine çıkartmıştım H.silverpink'i ve 2 gün içinde yaprakları yanmaya başladı. Halbuki güneşin deydiği saatler 09:00-10:00 arasıydı. Benim için çok değerli olan Hoyaları güneşe çıkartmaya korkuyorum artık o yüzden... Ancak akşam güneş batarken ışık biraz kırılmışken perdeyi açıyorum o kadar. Koyu renkli H.lobbii'yi biliyorum; zannedersem benimkisi de o olmadı. H.lobbii'nin koyu renkli olmayan pembemsi renkte çiçeği olan türü de var ve ben onu da çok seviyorum. Çiçeklerini bir büyütme zahmetine girerse göreceğiz umarım hangisi olduğunu.

samur beğendi.
Eski 16-08-2010, 23:06   #35
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili İlkin,

Benim hoyaların hepsi Adana'da batıya bakan pencere önünde tül arkasından 4-5 saat güneş ışığı alıyorlar. Klima çalışsa da klimaya olan uzaklıkları oldukca fazla. Hoyaların bulunduğu yer 30 derecenin altına düşmüyor. Ve carnosa dahil yaprakları koyu yeşil. Sadece Mutlu Bey'den gelen hoya, geldiği gibi duruyor ya da geriye gittiğini geç farkedeceğim. Onun yaprak rengi geldiğinde de açık yeşildi. Toprağında solucan görmem nedeniyle 2 kez saksı değiştirsem de kökleri kontrol edemedim. Garip ama solucana bakamıyorum bile.

Sayın HYDROSUCCESS'in bir mesajında hoyalarla arada tül bile olmadığını okumuştum. Özellikle pubx282 için tülü kaldırmayı düşünüyorum. Belki yeni sürgünler yerine çiçek verebilir

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2010, 14:58   #36
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Sevgili maki, silverpink için tülü kaldırırken aman dikkatli ol. Biliyorsun memleketiniz yanıyor. Bu arada benim iş yerindeki bütün türler kuzey cepheye bakıyor ve türlerin çiçek açma oranları evdekilere göre daha fazla. Belki burada iş yeri kapısı daha çok açık kalıyor ve daha havadar oluyor, bu da onların hoşuna gidiyor. Kimbilir?

Eski 24-08-2010, 19:52   #37
Ağaç Dostu

H. bilobata eski çiçek sapından tomurcuklandı.Fingers crossed.

Eklenen Resimler

Eski 03-09-2010, 22:19   #38
Ağaç Dostu

8 gündür İstanbul dışındaydım ve hoyalar da evde kapalı vaziyette kendi başlarına kaldılar.Sonuçta bilobata tomurcukları gelişmelerini sürdürdü ve çiçekler açılmak üzere.Yakında görsellerini paylaşırım.
Ancak yetiştirme tekniğimin değerlendirilmesi açısından önemli bir deneyim olduğunu söylemeliyim.Bu sürede hiç bir gelişmiş bitki veya yeni çelik, genç bitki kaybetmedim.Sadece su tüketimi biraz fazla olan H. imperialis'in yaprakları biraz diriliğini kaybetmiş durumda (Sulama ile geçen bir durum) ve H. Archboldiana'nın bir uç filizinin yaklaşık 20 santimlik bölümü kurudu.Bunun ötesinde H. lacunosa ve obscura'nın birer çiçek öbeği geliştirmesi ve kısa süre içinde açacak olmaları olumlu gelişimler.Tüm bitkilerin vejetatif gelişimlerinin hız kesmeden devam etmesi yani bol yaprak ve dal oluşumu ise diğer olumlu durum.Sonuç olarak hoyalar topraksız yöntemde rahatlıkla 8 gün (daha iyi bir hazırlıkla belki 2 hafta) evde bırakılabiliyorlar.

Eski 03-09-2010, 23:16   #39
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Ne kadar güzel bir sonuç elde etmişsiniz. Tebrik ederim. Geçen hafta 4 günlüğüne şehir dışına çıkmıştım. Geldiğim zaman H. Lobbii yapraklarını sarartmisti, güzelim curtisii neredeyse tüm yapraklarını döktü. Serpens'te de birkaç yaprak kaybı var. Gitmeden önce de gayet güzel sulamıştım üstelik! Anlayacağınız moralim sıfır tüm hoyalarin yerini de değiştirdim biraz gölgeye aldım.

Eski 03-09-2010, 23:35   #40
Ağaç Dostu

Sayın İlkin,bu konuyu daha önce kısmen tartışmıştım.Kuşkusuz İstanbul/Adana farkı vardır ayrıca ben de doğrudan güneş ışığını azaltmak için bitkilerin yerini değiştirmedim ancak tülü çektim.Yine de yakında görsellerini paylaşacağım gibi çiçek oluşumları oldu.Bana göre bunun nedeni topraksız yöntemin bitkinin kök zonunda su/hava dengesini toprağa göre daha iyi ve daha uzun süre koruyabilmesi.Ayrıca kapalı evlerde nem oranı (benimkisi gibi su kültürü uygulamalarında daha fazla olmak üzere) artıyor ve bu hoyaların doğal yaşam ortamı ile uygunluk gösteriyor.Hatta sukulent ilginiz nedeni ile (aynı koşullarda yani evde ve kısmi gölgede 8 gün kalan) yakında ayrı başlıkla tanıtacağım T. Barklyi'nin çiçek açtığını yeni yan dallar ile 2 yeni tomurcuk verdiğini de belirteyim.Olumsuz etkilenen bu nadir bulunan ve nadide hoyalarınız için çok üzüldüm.Umarım hasarlar geri dönüşlü olur.

Düzenleyen Hydrosuccess : 18-09-2010 saat 12:35 Neden: ekleme
Eski 04-09-2010, 11:36   #41
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Sayın Hydrosuccess düşünceli yazınız için çok teşekkür ederim. Eve gelip de birkaç tür Hoyanın kötü durumda olması benim için içler acısı bir durum. O kadar emek verdiğiniz büyüttüğünüz bitkiler bir anda telef olabiliyor. Yaprak döken bitkilerin dalları yeşil, en alttan uca kadar gelen yaprakların çoğu döküldü ama en azından dallar sağlam diyorum, bakalım en kısa zamanda toplarlar kendilerini umarım. Şuanda tüm hoyaları pencereden 3-4 metre uzaklaştırdım. Bilmiyorum bu kadar uzun mesafede çiçek açma şansları ne olacak. Oda, batı hatta güney batı cepheye bakıyor, ışık var ama yeter mi yetmez mi zaman gösterecek. Bir de sizin yönteminiz olan beyaz renkli hydrolardan bulup birkaç büyüyen hoyamdan çelik alıp deneme yapmak istiyorum uygun bir zamanda. Belki bu koşullarda büyüyen hoyalar Adana koşullarında daha dayanıklı olur.

Eski 05-09-2010, 14:47   #42
Ağaç Dostu

Hoyalar metabolizmaları düşük hızlı bitkiler.Yaprak dal gelişimleri (yaşadıkları tropikal bölgenin koşulları gözönüne alınırsa) çoğu tropikal bitkiden daha yavaş.Bunun en önemli nedeni epifit olmaları.Yani ağaç kovuklarında zayıf kök yapıları ve kısıtlı besin ile gelişim olanakları sınırlı.Bu duruma adaptasyon(uyum) gösteren Hoyalar yavaş büyüyor ve zor çiçek açıyor.Yeni gelişen dal ve yapraklar fotosentez yaparak bitkiye katkıda bulunuyor.Çiçek ise bu yönde katkıda bulunmadığı gibi bitkinin sınırlı enerji kaynağını harcıyor.Habitat fotoğraflarında hoyalar ya bir iki çiçek açmış görünüyor ya da çoğunlukla çiçeksiz.Kültivasyonda ise bitkinin ihtiyaçları fazlası ile karşılandığında (Kullandığım yöntemin avantajları da söz konusu olabilir.)hem vejetatif gelişim nispeten hızlanıyor hem de daha sık ve bol çiçeklenme mümkün oluyor.Sonuç olarak doğasına göre uygun koşullar sağlandığında ülkemiz ve ev koşullarında bile daha fazla şansımız var.Yine de bitkinin genetik kodlarında yer alan, sahip olduğu sınırlı enerjiyi ekonomik kullanma çabasını görmeye devam ediyoruz. Çoğu Hoya türü aynı saptan tekrar çiçek açmayı yeni sap oluşumuna tercih ediyor.37 numaralı mesajımda gösterdiğim eski çiçek sapında çiçek oluşumu son aşamada.Yeni çiçek sapı ve çiçek öbeği oluşumu ise daha yavaş.Bitkinin doğasını yeterince analiz edebilirsek gelişim basamaklarını anlayıp optimum koşulları sağlayabiliriz diye düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 05-09-2010, 17:20   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Çok hassas bir konuya değinmişsiniz aynen Size katılıyorum.
Hoyaların yaşam alanlarını çok iyi değerlendirmektir bu konu. Hoya yetiştiren ve bu işe gönül vermiş olan arkadaşlarda aynını düşüyorlardır eminim. Biz evlerimizde, hoyaların doğal ortamlarını tam anlamıylen sağlamamız mümkün değildir. Benim gibi ılıman ve nemli iklimde yaşayan arkadaşlar kendimizi bu konuda şanslı sayabiliriz. Şahsen ben toprak karışımını hazırlarken hep bunu düşünmüşümdür. yetiştirdiğim hoyaların yeni çelik alımı olunca Sizin yönteminizi mutlaka deniyecem ama bu aşamada henüz değil. belki gelecek yıl yeni edineceğim hoyalarıma o şansı tanıyacağım, fakat bu konuda Sizin edinmiş olduğunuz değerli bilgi paylaşımı ile ancak bunu yapabiliriz. Farkındaysanız Siz agaçlar.net' te bu tür alışılmamış bir yöntemle konuya yaklaşınca. Bizlerin bir durup düşünmesi gerekir hoyaların doğal yaşam ortamlarını nasıldır diye.
Teşekkürler güzel çiçeklerin paylaşımı gerçekten bilgi ile birleşince dahada güzelleşiyor.

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2010, 22:04   #44
Ağaç Dostu

Bilobata eski çiçek sapından yeni çiçeklerini açtı.Bu türde çiçek büyüklüğüne göre nektar oluşumu belirgin.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 07-09-2010, 22:07   #45
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Mükemmel, çekim de , çiçekler de. Yüreğinize sağlık.

Eski 07-09-2010, 22:50   #46
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Maşallah tekrardan pıtlamışlar
Bol çiçekli olsunlar.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2010, 22:57   #47
Ağaç Dostu

Herkese teşekkürler yaz sonu iyi gidiyor.

Eski 08-09-2010, 09:03   #48
Ağaç Dostu

sevim4's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Çok güzel darısı bizlere.

sevim4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2010, 09:15   #49
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Çok tatlı bir hoya türü elinize,emeğinize sağlık.

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2010, 10:41   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Bu ne güzellik böyle, hayran hayran bakmamak elde değil.
Emeğin ve Sevginin birleşimi, tek kelimeylen MÜKEMMEL.
Teşekkürler paylaşım için, bu arada sırada hangisi açacak diye meraklanmıyorum değil doğrusu devamını bekliyoruz Yüreğinize ve emeğinize sağlık.

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2010, 13:42   #51
Ağaç Dostu

Çok teşekkürler sayın missmenas,sevim4,Emre İlhan,Fatih,maki01 Gelişmeler oldukça paylaşmaya çalışıyorum.Daha önce açan türler zaman zaman çiçekleniyor ama bilgilendirici bir yön olmadıkça tekrar paylaşmak anlamlı olmaz diye düşünüyorum.Bu çiçek öbeği daha önce açan saptan çiçeklendiği için tekrarında aynı güçte çiçeklenmeyi ve nektar oluşumunu göstermek istedim.Bu bitkide ve daha küçük olan diğer bir bilobatada da açması muhtemel tomurcuklar var.Açıkçası bu sene edindiğim türler için (bir sürpriz olmaz ise) baharı beklemek gerekecek gibi görünüyor.

Eski 15-10-2010, 18:07   #52
Ağaç Dostu

Daha önceki mesajımda belirttiğim gibi her iki H. bilobata da düşen sıcaklıklar ve sürekli yağmurlu/kapalı havaya rağmen yoğun şekilde tomurcuk verip çiçek açmaya devam ediyor.Büyüklükleri farklı her iki bitkinin de eş zamanlı olarak çiçeklenmesi ya ortak mekan ve bakım koşullarına ya da genetik kodlarında yer alan mevsimselliğe bağlı olmalı.Hoya çiçekleri genellikle sarkıcı tarzda.Gelişim gösteren çiçek sapını yere paralel hale getirmeme rağmen tomurcuklar yine aşağı yöneldi.(Pozitif gravitropizm)

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 15-10-2010, 18:23   #53
dlk
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2010
çok güzel.bakmaya doyamıyor insan.

dlk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2010, 18:25   #54
Ağaç Dostu

H. bilobata corollasını oluşturan 5 petalın (taç yaprak) sadece uçları serbest ve arkaya dönük diğer bölümleri yapışık.Bu nedenle corolla (taç) yarımküre formunda.Corollanın üzeri ince beyaz tüyler ile kaplı.
Corolla ve üzerindeki tüylerin ultra makro görselini ve H. bilobatanın iç içe saksı yönteminde sürekli besin eriyiği ile temas eden sağlıklı köklerine ait görselleri paylaşıyorum.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 15-10-2010, 21:56   #55
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Gerçekten çok güzel paylaşımlar!
Siz bunun hakkını veriyorsunuz kesinlikle.Açtıramayacağımı ve ç.ürüteceğimi bile bile siparişte almak istediğim türlerden biri h. bilobata.
Artık sitede tanıdıklarım arasında alay konusu olmuştum.Birtek h. carnosa"tricolor" ve sp. bogor çürütmedim.Onlarda gelişme gayet normal.bazen böcek gördüm toprakta boşalttım sakıyı bazende yanlış toprak seçimi sonucu kökleri fena bir şekilde bozulmuştu çiçeklerimin.Şu anda telafi ederscesine gelişmeler başladılar.Bakalım inşallah canlanıp çiçeklenirler önümüzde ki bahar.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2010, 22:23   #56
Ağaç Dostu

Teşekkürler sayın Fatih.Bu türün sukulent yaprak yapısı nedeniyle özellikle susuzluğa dayanıklı olacağını belirteyim.Karanlık yağışlı havalarda foruma biraz renk ve ışık getirmeye çalıştım.Ayrıca hoyaseverlerin pek yakından tanımadığı (benim için alışılmış bir görüntü) sağlıklı ve gelişmiş kök yapısını göstermek istedim.Son fotoğrafta da görüldüğü gibi bu köklerden sular akıyor yani çürüme oluyorsa bu suya bağlı değil.Topraksız yetiştirme yöntemleri ile ilgili paylaşım ilerlerse durgun su kültürü uygulamalarından bahsedeceğim. Bitkilerin kökleri tamamen besin eriyiğinde olduğu halde sağlıklı (çürüme olmadan) yaşadığını görmek mümkün olacak.Bu şekilde yetiştirdiğim (Hoyalar da dahil ) bitkiler var.

Eski 16-10-2010, 21:44   #57
Ağaç Dostu

Hoya bilobata'da çiçek büyüklüğüne göre oldukça fazla nektar oluşumu görülüyor.Bu makro görselde corona lobları tamamen nektara gömülmüş durumda.

Eklenen Resimler

Eski 16-10-2010, 23:41   #58
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Mükemmel çekimler, iç çektiren türden. Paylaşım için teşekkürler sayın HYDROSUCCESS.

2 gündür bu fotoğraflara bakıp duruyorum. Saksı dışına çıkmış azcık kök, bu muhteşem hoyayı nasıl bu kadar sağlıklı besler diye...

Kavrayabilmek için , bir çelik ve eldeki malzemelerle denemeye başlamanın zamanı geldi sanırım.

Bir kez daha kutluyorum sayın HYDROSUCCESS, hem çekimler hem de bu güzel, sağlıklı hoyalar için...

Eski 17-10-2010, 07:57   #59
Ağaç Dostu

Teşekkürler sayın maki01.İç kabın alt bölümünde göremediğimiz kökler de var ama besin ve suya ulaşan bu kökler daha önemli.Doğrudan suya temas ettikleri için bitkinin gereksinimlerini kolaylıkla sağlayabiliyorlar ve daha fazla büyümelerine gerek kalmıyor.Hem bitki hem de benim için yerden tasarruf sağlayan bir durum.Saksı değiştirme gerekmiyor ama bitki daha fazla büyüyebiliyor.Tek değişen daha fazla su ve besin ihtiyacı.Gördüğünüz kökler nerdeyse 1 yıldır aynı görünümde.
İlgili konu başlığında yöntemi uygulamaya başlamak için gerekli bilgi paylaşımı sağlandı.Pratikte yaşayacağınız problemleri o başlıkta çözmeye çalışırız.

Eski 23-10-2010, 13:12   #60
Ağaç Dostu

Az çiçekli bir öbeği çiçekleri açmaya yakın dik pozisyona getirdim.Her bir çiçek kendi sapından yanlara eğilip yere yönelmeye çalıştı.(pozitif gravitropizm) Sonuçta doğal olmayan ama hoş bir görüntü oluştu.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024