agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni252Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-11-2007, 09:30   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Sabah hanım günaydın, ben sürgün veriyor sanmıştım ama dediğiniz gibi ise iyi yapmışsınız, zaten sürüyorsa böylede olur. selamlar.

Düzenleyen Mucip Gürbüz : 04-11-2007 saat 20:34
Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2007, 09:59   #32
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M.Gürbüz Mesajı Göster
Üstte ki resimde kökçüklerin yanında sapı görünen , arkaya doğru kıvrılmış bir yaprak var, kendisi görünmüyor eğer sağlamsa onu bırak, değilse üstten bir yaprak seç, ama alttakilerin hepsini mutlaka kes.
Bu çelik de tam bir bulmaca gibiydi. Dalı dik tuttuğunuzda yaprakların yönü ters geliyordu. Benim evdeki mumçiçeğinin yaprak demetlerinde de aşağıya doğru çıkanlar olduğunu görünce benzeterek, çok da emin olamadan dikim yaptım.

Açıkcası böyle bir sorun yaşayabileceğimi hiç düşünmemiştim. Mumçiçeğinde gördüğüm kadarıyla dalların yönü sadece yukarıya doğru değil, yaprak saplarında da her yöne kıvrılmalar olabiliyor. Uzman ya da alışık göze sahip olmayanlar için ortadan kesilmiş bir çeliği değerlendirmek zor.

Dua ediyorum hiç değilse bundan sonraki çelikler dikim yönü açık anlaşılır olarak olarak gelsin.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2007, 10:15   #33
Ağaç Dostu

Bilmece dediğiniz çelik çok iyi sağlam çelik tutacağını garanti edebilirim, diğerinde kesim yanlışlığı var alt kısım da göz bırakmamışlar , ancak dikim şekli şansını bayağı yükseltiyor. şansınız bol olsun. Hoşçakalın.

Eski 02-11-2007, 14:46   #34
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Pubicalyxten ancak bir tane çıkacak sanırım.

Altta 3, üstte 3 yaprak var.

Eklenen Resimler

hilalll beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2007, 15:45   #35
Ağaç Dostu

Tek çelik,

İpin bağlı olduğu yer alt, üç yaprağı da kes, üstte ise formlu duran tek yaprağı bırak diğer ikisini kes, üstte kalan gövdeden 1 cm. kalsın fazlasını kes. Güle güle büyütün. Gürbüzlerden sevgiler, selamlar.

Düzenleyen Mucip Gürbüz : 04-11-2007 saat 20:33
Eski 02-11-2007, 15:49   #36
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Çok teşekkür ederim. Bunu kolay anladım

Eski 15-11-2007, 08:33   #37
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Gelen silverpinklerin toprağa ekimini yaptıktan sonra yapraklarını atmaya kıyamamıştım ve onları da ayrı bir saksıya dikmiştim. Ara ara unutmasam da gidip topraklarını nemlendiriyordum. Dün gece biraz kurcalayım bakayım ne vaziyetteler deren 2 tane yaprağın köklenmiş olduğunu gördüm. Minicik kök vermişler. İnanılmaz şaşırdım. Benki Kerrii'yi öldürdüm ama silverpink'in yaprakları köklendirmeyi başardım. Ne olacak şimdi dallanıp budaklanıp çiçeklenebilme şansı var mı acaba?

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2007, 11:03   #38
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Sevgili İlkin,

Benim köklendirdiğim bir adet Carnosa yaprağı var. 1 yılı geçti, hala aynı duruyor. Sapasağlam, çok sağlıklı ama sürgün yok. Verecek mi de bilmiyorum. Bazen 'bu saksıyı kök kaplayacak ama ben yıllarca tek yaprak beslemiş olacağım herhalde' diyorum.

Hoş bunu bile bile ben de gelen tüm çeliklerin yapraklarını diktim. Spor olsun..

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2007, 11:12   #39
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Ben de hep yapraktan birşey olmaz diye okuyorum, duyuyorum ama işte atmaya kıyamadığım için ben de spor yapıyorum

Eski 15-11-2007, 11:32   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Pekiii bu mesaja ne diyeceksiniz bakalım???

Ful çiçeğinin dibine düşüp,köklenip,3-5 de yaprak veren bir mum yaprağı var.

Açıkcası bana umut oldu.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2007, 11:36   #41
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Böyle güzel haber olur mu hiç Sevilay Hanım, çok mutlu oldum gerçekten. Yaşasın, belki bizim yapraklar da böyle dallanıp budaklanır yaprak da verir Belki çiçek de açar

Öyle minicik kökleri vardı ki atmaya kıyamıyor insan yaprakları...

Güzin Çakar beğendi.
Eski 15-11-2007, 11:39   #42
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5

Sevgili Sevilay, bu mesajı hatırlamıyordum. Vallahi tebrikler.. Eğer tutar ise gelen çeliklerimin hepsinden toplamda 70 adet civarı yaprak diktim.

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2007, 12:20   #43
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

O zaman Türkiye'nin paul shirley'i olmaya adaysınız desenize sayın hfz

Eski 15-11-2007, 12:28   #44
pelin

pelinya's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hfz Mesajı Göster

Sevgili Sevilay, bu mesajı hatırlamıyordum. Vallahi tebrikler.. Eğer tutar ise gelen çeliklerimin hepsinden toplamda 70 adet civarı yaprak diktim.
Herkese merhaba,

yukarıda bahsi geçen benim mum çiçeğim, aslında sorduğum soruyu Hoya Carnosa bölümünde sormam gerekirdi ancak resimler bir olduğu için tekrar tekrar yüklemek istemedim.

Düşen yapraklar için özel hiçbirşey yapmadım. Mesajda da değindiğim gibi düştükleri şekilde kaldılar ve tuttular. (Yaprak ve sap yapısı gereği bir tarafa doğru kavisli. Bu kavisli taraf toprağa doğru dönük olduğu noktada sapın ucu toprağa dokunuyor.)

****** bu her cins için aynı olacak anlamına gelmiyor sanırım. Bilgi sahibi olanlar bizi bu konuda aydınlatırlarsa seviniriz.

Yapraklar için herkese iyi şanslar

pelinya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2007, 12:53   #45
Ağaç Dostu

Afrika menekşesini yapraktan köklendirmek için toprağa dikerken yüzeye mümkün olduğunca yakın dikin diye öneriyorlar.

Belki bizler de toprağın üstüne çok yakın dikmeli veya Sevgili Pelinya gibi sadece üstüne koymalıyız.

(Her ne kadar uzmanlarımız olmaz,yapraktan büyümez deseler de fıkaranın ekmeği umut muş. )

Bu arada benim diktiğim yapraklar (silver pink ve pub 282) enine ve boyuna büyüyorlar.

Düzenleyen Sevilay : 15-11-2007 saat 12:54 Neden: ekleme yaptım
Eski 15-11-2007, 15:23   #46
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
fazla ümitlenmeyin.Önceki sayfalarda belirttiğim yaklaşık 3 senedir saksıda bekleyen yaprağım var,yaprak kök vermiş fakat büyümüyor.Hala tek yaprak olarak duruyor.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2007, 15:39   #47
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Sn.Çiçeksever,
Bende de silverpink var. Yaprak olarak dikili, bende mi 3 sene bekleyeceğim şimdi?

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2007, 16:21   #48
pelin

pelinya's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan KINACI Mesajı Göster
Sn.Çiçeksever,
Bende de silverpink var. Yaprak olarak dikili, bende mi 3 sene bekleyeceğim şimdi?
Hakan bey merhaba,
yaprağın köklenmesi ve yeni yaprak vermesi neye bağlı bilmiyorum ama benim ful içine düşen yaprak 1 ay hiç bir değişim göstermeden kaldı 1 ay sonrasında ise 5 yaprak birden verdi.

Eski 15-11-2007, 18:55   #49
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pelinya Mesajı Göster
Hakan bey merhaba,
yaprağın köklenmesi ve yeni yaprak vermesi neye bağlı bilmiyorum ama benim ful içine düşen yaprak 1 ay hiç bir değişim göstermeden kaldı 1 ay sonrasında ise 5 yaprak birden verdi.
Sayın Pelinya, şu düşüp köklenen yaprağın yakından bir resmini görebilirmiyiz, ben bunun yapraktan köklenip yaprak verdiğini bilmiyorum ve görüp yorum yapmak gerekir diye düşünüyorum, gerçekten ilginç. Acaba keramet neresinde eğer düşündüğüm gibi ise şanslısınız, diğer arkadaşlar hala umut varlıktan iyidir diyip dikiyorlar, herkes te birbirinden saklıyor, belki mujdeli haberi sizin aracılığınızla alırlar. Selamlar.

Eski 15-11-2007, 20:27   #50
pelin

pelinya's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M.Gürbüz Mesajı Göster
Sayın Pelinya, şu düşüp köklenen yaprağın yakından bir resmini görebilirmiyiz, ben bunun yapraktan köklenip yaprak verdiğini bilmiyorum ve görüp yorum yapmak gerekir diye düşünüyorum, gerçekten ilginç. Acaba keramet neresinde eğer düşündüğüm gibi ise şanslısınız, diğer arkadaşlar hala umut varlıktan iyidir diyip dikiyorlar, herkes te birbirinden saklıyor, belki mujdeli haberi sizin aracılığınızla alırlar. Selamlar.
Merhaba Sayın Gürbüz,
resimleri elimden geldiğince çekmeye çalıştım, çok net olmayabilir kusura bakmayın. Köklenip yaprak veren mum çiçeği yaprağını kırmızı ile işaretledim, umarım işinize yarar.

Eklenen Resimler

Eski 15-11-2007, 20:30   #51
Ağaç Dostu

Bu beş yaprak da bir ay içinde olduysa,ne diyeyim,inanılır gibi değil.

Eski 15-11-2007, 22:23   #52
Ağaç Dostu

Sayın pelinya, resim için teşekkürler fakat benim görmek istediğim yer ana yaprakla beş yaprağın çıktığı nokta idi.

Benim bidiklerime göre olmaz, ama yalnız bir şekilde bu olabılir o da şudur; yaprak gövdeden sıyrılarak alınmış veya gövdeden bir parça kopmuş olabilir, eğer böyle olmuşsa beraberinde orada bulunan gözü de sıyırmış ve dolayisiyle köklenme, sürgün verme organları üstünde olduğundan bu durum gerçekleşmiştir. Benim bildiğim tek ihtimal bu ve böylede olsa şanslı olduğunuz belli. Güle güle büyütün hoşçakalın.

Eski 15-11-2007, 23:54   #53
pelin

pelinya's Avatar

Maalesef o kısım görünmüyor, köklenmiş kısmı toraktan çıkarmaya korkuyorum, muhtemelen ful'ün köküne dolanmış biçimdedir. Ancak diğer tutan yaprakların nasıl olduklarına bakmıştım.
Succulentlerde nasıl bir parça yerinden düşer ve toprağa değdiği şekilde tutarsa bunlarda aynı şekilde idi. Yaprak gövdeden hiç parça almaksızın sapın tümüyle birlikte kopmuş ve o şekilde köklenmişti.

Eski 21-11-2007, 09:37   #54
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Silverpink'im de bir hareketlilik var, 2 gündür pür dikkat bakıyorum çeliğin üst gözünde büyüme var gibi geliyor bana Alt yaprağı kesmiştim bu çıkan minik çıkıntı tam o kesilen yaprağın üstünde. İnşallah düşündüğüm gibidir.

Eklenen Resimler

Eski 21-11-2007, 10:03   #55
Ağaç Dostu

İlkin Merhaba, evet misafirin yola çıkmış geliyor, gözün aydın. Serpens te hareket veya canlılık ne durumda?

Eski 21-11-2007, 11:18   #56
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Heyoo yaşasın, onun büyüyecek bir sürgün ucu olduğu tasdiklendikten sonra bugün değmeyin keyfime artık Çok teşekkürler...

Serpens'te bir hareketlilik yok Mucip Abi ama sağlam çok şükür.

Eski 21-11-2007, 16:09   #57
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

İlkin tebrikler. İlk iyi haber senden geldi değil mi?

Bizimkiler de görür de bir gayrete gelirler belki. Ben de pubicalyx'in başında nöbetteyim de tık yok. Hem kesilen yapraklarını da dikmiş bulunmaktayım. Mucip amcasının inadına bir de yapraklar tutarmış

Eski 21-11-2007, 16:18   #58
Ağaç Dostu

Balık kavağa çıkarsa, kıyamet alameti sayarlar, niyetiniz kıyameti koparmakmı?

Eski 21-11-2007, 17:28   #59
Ağaç Dostu

Benim balık,yani Pubicalyx 282'nin yaprağını, geldiğinde Mucip bey kesmemi önerdiği için kesmiş ve dördünü de ufak bir saksıya dikmiştim.

Geçen gün yaprakların büyümesi dikkatimi çekti.Enine ve boyuna dev bir yaprak haline geliyordu.

Tabii doğal olarak dayanamayıp saksıyı karıştırdım ve o büyüyen yapraklardan bir tanesinin köklenip,köklerinin de neredeyse saksıdan çıkacak hale geldiğini gördüm.

Yaprakları ayırıp ikişer ikişer saksılara paylaştırdım.
Artık balık kavağa çıkar mı,bunlar büyür çiçek olur mu bilmem.

Eski 21-11-2007, 18:01   #60
Ağaç Dostu

Sevilay hanım merhaba,

Madem öyle şimdi anlatacaklarımla bir deneme yapalım belki balığı kavağa çıkartırız.

Köklenmiş yaprağın iki yanına ve uç kısmına 5 mm. kadar birer çentik atın, yanı kenarından kesin, yaprağı toprağın üstüne tam yatırın, (tabi kök toprakta olacak) yaprağın, toprakla tam yapışması için bir ağırlık koyun Taş olabilir ama yaprağı kapatmayacak şekilde konulması lazım.

Bilmem tam anlatabildim mi, tereddüt ettiğiniz bir şey varsa yazışalım, bu denemenin sonucuna kadar kimse de yapraklarını atmasın bakalım, bu da olmazsa balığıda kavağı da unutun.

Ben yapamıyorum bu mesajı carnosa başlığına taşırsanız herkesin bilgisi de olur size zahmet olacak.

Düzenleyen Mucip Gürbüz : 21-11-2007 saat 18:08 Neden: ekleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024