agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni312Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-08-2013, 18:26   #241
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
İyi ki, hatırlattınız teşekkür ederim.

Şahsen ben, her iki uygulamayı yapmaktayım. Direk kalıcı kapta veya dediğiniz gibi pet bardak da köklendiriyorum.

Eğer çok küçük bir kapta başladıysak bana göre çeliği köklendirmek için yaptığımız ilk aşamadır. Tabii ki kişisel tercihe bakmaktadır.

Bu işin bir de tek kap çalışması var ki yakında Hoya densifolia nın başına kaza gelmezse, çiçek öbeğini açacak.Bu benim tek kapta ilk çiçek deneyimim olacak.!

Oğuzhan, maki01 ve dua beğendi.
yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2013, 12:42   #242
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Arkadaşlar konuyu baştan sona kadar okudum neredeyse.Bunların üzerine bir kaç şey sormak istedim.Katı ortam kültüründe bir arkadaş vokanik cürüf kullanmamı önerdi hatta bardağın alt kısmına iri taneli lav taşı üst kısmına da küçük taneli lav taşı doldurmamı söyledi.Yani bulgur iriliğinde olanı diamoditte de köklenmeyi teşvik edici kimyasal madde olduğunu düşünürsek bu ikisini karıştırmamızın herhangi bir sakıncası olur mu diyorum.Akvaryum gibi mini bir sera içerisine yerleştirip sera ortamındaki nemi de sağlayabilirmiyiz diye de düşünüyorum.Önce oksijenli suda 24 saat bekletmemiz gerekecek mi yine oksijenli suyla diğer çiçekleri sulasak köklenme hızlanır mı acaba mesela atlas çiçeklerini yılbaşı çiçeklerini ya da euhorbia milli kaktüsünü...Hayır oksijenli suyu boşa harcamamış oluruz yani

Düzenleyen mmanager : 30-10-2013 saat 13:46
mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2013, 13:15   #243
Ağaç Dostu

yigit666's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
sayın mmanager . volkanik cürüf hoya yetiştiren arkadaşlarda şimdiye kadar görmedim , iri taneli lav taşı kullanan arkadaşlarım var , bilhassa hoya çeliklerini lav taşında köklendirip ,daha sonra toprak karışımına aktarıyorlar , yurt dışından gelen hoya çeliklerini ,
mutlaka oksijenli suda bekletmelisiniz , çelikler oksijenli suda bekletilince yaprakları canlanıyor, bunun için iki veya üç litre suya yarım çay bardağı oksijenli su yeterli .

yigit666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2013, 17:01   #244
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim .Cürufla pomza taşı aynı şey değil mi acaba ben öyle biliyordum.Beyaz kahverengi ve siyah renklerde olduğunu duymuştum.Hatta bunları üreten (işleyen tarıma elverişli hale getiren)orgamin adında bir firma bile vardı ben oradan aldım.Bir de pomza taşı ile diamoditi beraber kullanmayı da düşünmüştüm.Bu konu hakkında düşüncelerinizi almayı istemiştim.Aslında benim yaptığım karışımla çiçeklerim çok güzel tutuyor ama elime daha hassas türler de geçeceğini düşündüğüm için diğer yöntemleri de denemeyi düşünüyorum...Saygılar sunarım...

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2013, 17:38   #245
Ağaç Dostu

yigit666's Avatar

sayın mmanager . cüruf iri taneli lav taşının daha ufak hali , renk olarak kahverengi bende sayın alaca karanlıktan aldım , lav kırığı daha iri taneli her ikiside aynı cüruf toprak karışımlarında, geçirgen olduğu için kullanılıyor ,hydroton pişmiş kil topları bütün toprak karışımlarında kullanılıyor , atlas çeliklerinden bahsediyorsanız bu karışımlar işinize yarıyabilir, diatomit ile pomza taşını birlikte hiç kullanmadım, bu konu hakkında bilgim yok.

maki01, katmer, eylül ve 1 kişi beğendi.
Eski 01-11-2013, 22:58   #246
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Pomza taşının yapısı ve rengi farklı sanki. Doğalbahçe'den satın aldığım pomza taşı kirli beyaz renkte ve eliptik, 1 cm'ye yakın uzunlukta, şekilleri birbirine benzeyen oldukca hafif taşlardı. Gözenekli yapısı ile su tutma özelliğinin çok fazla olacağını sanmıyorum. Topraklı ortamda su geçirgenliğini arttırması için pomza taşı ya da diğer malzemeleri ekliyorum ancak topraksızda pomza taşını ben de hiç denemedim.

Sevgili mmanager,

Seyhan Belediyesi lav taşını kaldırımlardaki agaclarların diplerine bolca döküyor. Ağaç diplerinde kahve ve siyah renklerde şekilsiz lav taşlarına siz de rastlamış olabilirsiniz.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 13:51   #247
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Topraksız ortamda başaıyla hoya yetiştiren arkadaşlarım yardımınıza ihtiyacım var.

Topraksız ortamda yaşadığım en büyük sıkıntı tuz birikimi. Diatomitteki tuzu ılık suda bekleterek çözebiliyoruz ancak benim hatamdan kaynaklanan bitkinin gövdesindeki tuzu çözmeyi başaramıyorum.

Besinli suyu tembellik edip iç kap üzerine dökünce lacunosanın gövdesinde tuzdan bir tabaka oluşmuş. Bitki hala sağlıklı ve gelişmeye devam ediyor ancak ani göçmesinden endişeleniyorum.

Ne yapmamı önerirsiniz?

Name:  IMG_2314.jpg
Views: 1718
Size:  46.3 KB

Eski 12-11-2013, 14:29   #248
Ağaç Dostu

yigit666's Avatar

sayın maki01 . uzun zaman üstten su verilmesi hoyanızın kök kısmında kireçlenme yapmış , kök çürümesi daha farklı kireçlenmenin altındaki dallar sağlıklı görünüyor, bence yapılacak bir şey yok bu şekilde büyümeye hoyanız devam etsin , isterseniz alt kısmından diatomiti elinizle biraz açarak, kök kısmını kontrol ederek, kireçlenme daha derine gidiyormu diye bir bakın ,eğer kök kısmında kireçlenme yoksa bu şekilde hoyanız kalabilir , kireçlenme kök kısmına daha derinlere inmişsse ozaman hoyanızı yeniden çelikleyebirsiniz, benim hoyalarımda devamlı alttan su verdiğim için yaklaşık üç yıl böyle kireçlenme hiç olmadı .

yeşillim, maki01, dua ve 1 kişi beğendi.
Eski 12-11-2013, 16:43   #249
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Hızlı yanıtınız için teşekkür ediyorum Diatomiti yıkarken kökleri fazla hırpalamadan bakmıştım, sorun yok gibiydi.

Doğru olur mu bilmiyorum, içimden seyreltik sirkeli suya batırılmış pamukla gövdeleri silmek geliyor

yigit666 beğendi.
Eski 12-11-2013, 18:47   #250
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Bence de Sn Maki suyun içine biraz sirke ekleyip o suda bekletseniz sonununuz çözülür gibi geliyor. Limon tuzu katılmış su ilede olabilir gibi geliyor. Arada hoyalara verilmesi tavsiye ediliyor zaten. Toprakta biriken kireç için tavsiye edildiğine göre sorununuza çare olur diye düşünüyorum.

Oğuzhan, maki01 ve samur beğendi.
turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 19:06   #251
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili turkankaragoz,

Adana'da şebeke suyunun pH'ı 7'nin biraz üzerinde . Bu nedenle sulama suyuna zaman zaman küçük bir parça limon tuzu ya da oksalik asit ekleyerek pH'ını 5.5-6 ya düşürüyorum.

Yine de besin kullanımından kaynaklanan tuzlanma malesef oluşuyor.

Eski 12-11-2013, 19:27   #252
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Mineral, tuz birkimlerinde suya oturtuyorum da bir de kabın üzerindeki artık ne ile yetiştiriyorsak diatomit veya perlit.. gibi.
Saksı üzerindekileri alıp yenisini yerine koyuyorum. Ani sistem çökmeleri benim hoyalarımda da oldu. İşte rutin şart bu sistemde.
Ben de ihmal etmemeye çalışıyorum. Gövdede hasar olmakça sorun olmaz diye düşünüyorum.

Oğuzhan, maki01, dua ve 3 kişi beğendi.
yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 20:41   #253
Ağaç Dostu

yigit666's Avatar

seyreltilmiş sirkeli su hoyanın köklerine zarar verebilir , zaten üzerindeki kabuklaşma yüzünden, hassas olan alt ana dallar sirkeli sudan yanabilir , eğer yinede denemek istiyorsanız ,seyreltilmiş sirkeli su ile tek bir dal üzerinde pamuklu çubuk ile kireçli bölüme sürerek deneyin .

Eski 07-03-2014, 12:20   #254
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Lav taşında köklendirdiğim bir iki çeliğim var, toprağa geçirirsem bozulacaklarından korkuyorum. Çünkü başka yedekleri yok. Lav taşında büyümeye devam etseler nasıl olur ki? Diatomitte bakar gibi bakarım diye düşünüyorum. Lakin lav taşı çok daha çabuk kuruyor, şu anki saksıya üstten toprak ilavesi yapsam da, büyük gözenekler kendiliğinden dolsa diye de düşünüyorum. Deneyen var mı acaba?

YeniBON beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2014, 15:22   #255
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili sakdag,

Lav taşını hem topraksız ortamda hem de toprak karışımında kullanıyorum. Her iki ortam için de başarılı bir malzeme olduğunu düşünüyorum. Haklısınız diatomit kadar çok su absorbe etmiyor , ıslak görünümden çok nemli oluyor ve sanırım hoyalar bu ortamı çok seviyor.

10 ay önce topraksız ortamda (Lav taşı) yetiştirdiğim pubx 282 çeliğim 1 metreyi geçti. Sorunuz üzerine fotoğraf çekmek için gittiğimde çok sayıda yan sürgün verdiğini gördüm

Name:  IMG_2438.jpg
Views: 1801
Size:  40.5 KB

Name:  IMG_2439.jpg
Views: 1667
Size:  40.9 KB

Eski 08-03-2014, 09:21   #256
Ağaç Dostu

yigit666's Avatar

lav taşında hoyaları köklendirip ,daha sonra toprak karışımına aktarıyoruz, şimdiye kadar hoya çelikleri köklendirme'de bir sorun yaşayan arkadaşlarım olmadı , hoya çelikleri sürekli gözlem altında tutmak kaydıyla yedek çelik alana kadar, lav taşı kırıklarında bir müddet daha kalabilir ,diatomitte ise köklenen hoya çelikleri ne yazıkki toprak karışımına geçirince yaşamıyor .

sakdag beğendi.
Eski 08-03-2014, 15:35   #257
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili yigit666,

Topraksız ortam malzemesi lav taşı uzun dönemde başarısız bir malzeme mi? Lav taşında köklendirdikten sonra topraksız ortamla devam edeceksek diatomite transfer etmeli miyiz?

Eski 08-03-2014, 19:44   #258
Ağaç Dostu

yigit666's Avatar

sayın maki01. lav taşı uzun dönem olarak , hoyalar için diğer malzemeler gibi kullanılınırmı derseniz, hydroton oda işlenmiş lav taşı kırıklarından üretilmiş, hoyalar için çift kap yönteminde kullanılıyor ,lav taşı ise kısa dönem hoyaların köklenmesinde, çok başarılı daha sonra toprak ortamında uyum sağlıyor, lav taşında ufak pet bardaklarda köklenmiş yaklaşık yedi ay duran hoyalarım var, daha sonra toprak karışımına almayı düşünüyorum, lav taşında köklendirdikten sonra diatomit yerine hydroton daha uygun olur diyebilirim.

Oğuzhan, maki01 ve samur beğendi.
Eski 02-05-2014, 16:39   #259
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2011
İyi günler diatomit ile deneme yapmak istiyorum. Diatomite dikeceğim çeliğin gövdesinin su seviyesin üstündemi olması gerekiyor? Suyun içinde çeliğin gövdesinin kalması sorun teşkil ediyor mu?

yeşillim beğendi.
bin_meh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 18:27   #260
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Konuyu 1. mesajdan başlayarak okumanızı öneririm. Yine de aklınıza bir konu takılırsa yardımcı olabiliriz sevgili bin_meh.

yeşillim beğendi.
Eski 02-05-2014, 20:41   #261
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2011
Sayın maki01 1. mesajdan itibaren konuyu birkaç kez okudum,ama sorumun cevabını tam bulamadığım için böyle bir soru sorma ihtiyacı duydum. Acaba ben mi atlıyorum diye düşünmeye başladım bu mesajdan sonra

bin_meh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2014, 00:02   #262
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

İlk 2 sayfada detay açıklama var aslında. "Sıvının yüksekliği en fazla 1-3 cm olmalı" diye yazıldığına göre çeliğin gövdesi ile sıvı direkt temas etmemeli.

yeşillim ve bin_meh beğendi.
Eski 03-05-2014, 09:15   #263
Ağaç Dostu

yigit666's Avatar

sıvı seviyesi ufak pet bardaklarda 1cm olmalı, çelik su seviyesinden 4-5 cm yukarıdan ekilmeli, çeliğin dikim yeri su içinde kalmamalı, su seviyesinde kalırsa çelik çürür ,çeliğin ekili olduğu yer nemli olmalı ,daha büyük kaplarda su seviyesi 2-3 cm olabilir,( anaç hoyalarda ) bu defa kök kısmı su seviyesinden 7-8 cm daha yukarıda olmalı, hoya çeliklerini ufak pet bardaklarda, köklendirip biraz geliştiğinde sürgünler verince daha büyük kaplara almalı .

Eski 01-06-2014, 15:26   #264
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Bugün bir çılgınlık yapıp daha doğrusu 5-6 çiçek sapını döken bellaya kızıp, elimde varolan hoyaların çoğunu diatomitten lav taşına aktardım. Üçerli dörderli aranjmanlar oluşturdum. Oluştururken de belli bir gruplandırma yapmadım. Rastgele diktim, hayırlısı diyorum. Gelişimlerinden memnun değilim çoğunun. Çiçekte yok zaten lacunosa haricinde.
Carnosa white'ta bir tomurcuk demeti görüp ona odaklanmıştım; hiç büyümediğinden şikayet ediyordum ki, bugün 2 tane iyice irileşmiş tomurcuk demeti farkettim arka taraflarda. Güzel bir süpriz oldu.
Nummuruloides çok az diatomit içinde olduğu için büyümesi durmuştu, saksı değişimi yaptım, kök çürüklüğü oldu. pufff.

YeniBON ve samur beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 15:04   #265
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Aynı durumdayız sevgili sakdag 3 tane çiçek sapı verip 2 sini döken üçüncüsünü de bir türlü geliştiremeyen lacunosanın köklerini kontrol edeyim dedim. Neredeyse hiç kök yok. Çiçek sapı olan dalın kökü ise çürümüş. Olmayan kökleri de temizleyerek hydrotona diktim.

Yine kötü kötü bakmaya devam ediyorum, büyük olasılıkla hydroton ve toprak karışımından oluşan saksı harcına aktaracağım

TRAKLI beğendi.
Eski 26-10-2014, 13:55   #266
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Bir önceki mesajımda da yazdığım gibi diatomitte hoya yetiştirmeyi beceremeyip , topraksız ortamdan da vazgeçemeyenlerdenim Benim yaşadığım sorunu bozulmaya yüz tutan mathildemin köklerini kontrol edince kavradım sanırım.

Kullandığım diatomit hepimizin bildiği ve kullandığı marka. Benim aldığım paketlere mi denk geldi bilemiyorum ancak çok iri taneli değil. 2-3 ayda bir tuzlanmayı gidermek için ılık su dolu bir kovada bekleterek yıkama da yapıyordum. Özeti saksıyı boşaltmaya çalıştığımda diatomitin neredeyse kütle haline geldiğini , küçük parçaların puzzle gibi birleşerek kök gelişiminin devamına izin vermediğini gördüm. Saksıdaki diatomiti kaşık yardımıyla boşaltabildim.

Semi-hidrokültürde en sık kullanılan malzemeyi, yani hydrotonu ben de kullanmaya başlamıştım. Araştırma yaparken Doug Chamberlean'nin ( vermonthoya.com) bir videosunu izleyip, hemen uygulamaya başladım

http://www.youtube.com/watch?v=MeWLOUj14zk

yeşillim ve TRAKLI beğendi.
Eski 26-10-2014, 14:01   #267
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Önce hidrotonu yıkayıp tozdan arındırdım ve tamamen kurumasını bekledim. Daha sonra videoda da anlatıldığı gibi hidrotonu gübre ve hümik asit katkılı suda 24 saat bekleterek besin eriyiğini tamamen bünyesina almasını bekledim. Videoda hümik asit ilave edilmiyor. Bu bilgiyi sosyal medyada çok faydalı bilgiler paylaşan deneyimli yetiştirici Carol Noel'in mesajlarında okumuştum.

Ve sonuç gerçekten videoda izlediğimiz gibi gelişti. Saksıda 2 kök mathilde vardı. Köklerden biri tamamen çürümüştü, keserek uzun bir çelik şeklinde diktim. Diğerini ise sağlam kökleri bırakarak diktim.

Name:  1.jpg
Views: 1070
Size:  38.2 KB

Name:  2.jpg
Views: 1067
Size:  28.2 KB

Name:  3.jpg
Views: 1112
Size:  24.1 KB

Name:  4.jpg
Views: 1171
Size:  36.9 KB

Name:  5.jpg
Views: 1054
Size:  28.4 KB

Not: Şeffaf büzgülü poşet bulamadığım için yarı saydam sarı poşet kullandım.

Eski 26-10-2014, 14:16   #268
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Mathildenin iç kabı şeffaf olmadığı için kök gelişimi ile ilgili yorum yapmam olanaksızdı. Daha önceki bilgilerimiz topraksız ortamda ilk sürgünleri görmeden besin kullanılmaması gerektiği şeklindeydi. Bu nedenle emin olmam gerekiyordu.

Devreye topraklı ortamda aşırı sıcaklarla birlikte bozulan fungii girdi

Yine ikiye böldüm. Birini kısa köklü çelik olarak bırakıp , kökleri topraktan arındırdıktan sonra semi-hidrokültür ortamında hidrotona dikmiştim. Uzun çeliği (Yaklaşık 75 cm) ise kesmeye kıyamayıp köklenmesi için suya ıslamıştım. Uzun bir süre geçmesine rağmen köklenmese de yapraklardaki susuzluk kaybolmuştu.

Genelde uzun çelik dikmeye çekiniriz ancak parçalara bölmeye de kıyamadım. İyi ki öylece bırakmışım. Doug'ın yöntemi için iyi bir denekti.

Stoğumda yeterince hidroton kalmamıştı, benzer özellikte olan pomza taşı ile karışım hazırladım. Kap olarak Fındık'ın mama ölçü kabını kullandım.

Ve sonuç

Name:  6.jpg
Views: 1414
Size:  45.7 KB

Name:  7.jpg
Views: 1370
Size:  37.0 KB

Name:  8.jpg
Views: 1395
Size:  26.7 KB

10 gün gibi bir sürede sağlıklı kökler gelişti. Suya eklediğim besinler bitkiye zarar vermek yerine destek oldu.

Eski 26-10-2014, 14:26   #269
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili yeşillim'den gelen çeliklere de aynı yöntemi uyguladım. Önerilen yöntem gerçekten çok başarılı.

Çelik dikiminden 3 gün sonra.

Name:  9.jpg
Views: 1403
Size:  30.0 KB
Australis

Name:  11.jpg
Views: 1091
Size:  35.2 KB
Rebecca

Name:  10.jpg
Views: 1872
Size:  46.1 KB
Ve diğerleri

Eski 26-10-2014, 22:21   #270
Ağaç Dostu

vildan25's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2011
Sevgili maki01 bu uygulamayı lav taşında da yapabilir miyiz acaba?

vildan25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024