agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni3236Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-11-2007, 13:11   #2881
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Aslında bu çiçek ters de köklenir, çünkü gövdesinde bulunan ve tutunmak,tutunduğu yerlerden beslenmek için hazır bekleyen kökçük veya vantuz diyebileceğimiz organları var. Toprağın içinde kalan kısımda eğer göz varsa ,göz sürer ters olarak yukarı döner dışarı çıkmaya çalışır, başarabilirse ki çok zor, bununla birlikte ters dikim sonucu üstte dışarda göz varsa aynı çabayı yine o da gösterir,aşağı doğru sürer ve en kısa yoldan yukarı doğru döner.

Tabi ki bu her çiçek için geçerli değil, genelde sarılıcılar da bulunan vantuzların sayesinde olur.
Ters dikilen çiçeğe vermiş olduğumuz sıkıntı ve zahmeti bilmem kısaca anlatabildim mi? Selamlar.

Düzenleyen Mucip Gürbüz : 04-11-2007 saat 19:44
Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2007, 13:21   #2882
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Mucip Bey,

Gelen çeliklerin dikimi sırasında her zaman yanımızda olduğunuz için teşekkürler.

Umarım sayenizde daha az kayıpla çelikleri tutturmayı başarırız.

İyi Günler

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2007, 13:28   #2883
Ağaç Dostu

Rica ederim sabah hanım, güle güle büyütün, hoşçakalın.

Eski 04-11-2007, 13:42   #2884
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Mucip Bey merhabalar;

Bugün mum çiçeğimi sularken yapraklarında gri lekeler gördüm. Sanki üzerine gri boya damlatılmış gibiydi, elimle sildim çıkmadı. Bunlar nedir acaba? Bu benim çelikten yetiştirdiğim en sağlıklı mum çiçeğim ona bir şey olmasını istemem

Name:  PIC_0488 (Small).jpg
Views: 1623
Size:  35.6 KB
Name:  PIC_0489 (Small).jpg
Views: 920
Size:  34.2 KB
Name:  PIC_0490 (Small).jpg
Views: 921
Size:  31.8 KB

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2007, 13:57   #2885
Ağaç Dostu

Sevgili sebo, leke dediklerin canosa'nın orijinalin de var, bunlar doğal lekeler, inşallah kazımamışsındır. çiçeğin çok sağlıklı görünüyor güle, güle büyüt.

Yeşimler için ben bir şey yazmadım, bonsai ustaları görsünler, bu başka ustalık istiyor. Sevgilerimle.

Eski 04-11-2007, 14:01   #2886
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Ben de korktum hastalıkmıdır acaba diye, kazımadım aklıma gelmedi bakın o . çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için...

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2007, 08:46   #2887
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Mucip Abi çok çok geçmiş olsun. Sesiniz çıkmayınca korktum vallahi ben de. Kendinize iyi bakın. Mehtap Hanıma da sevgiler, selamlar...

Düzenleyen İlkin : 07-11-2007 saat 10:19
İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2007, 16:03   #2888
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Merhaba,

Çeliklerin geliş zamanının ısıtıcıların çalıştığı zamana denk gelmesi kötü oldu.

Çelikler için bulundukların yerin nem düzeyini hangi aralıkta tutsak iyi olur?
En düşük 50% mi olmalı

Teşekkürler

Eski 07-11-2007, 17:50   #2889
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Sevgili Sabah,

Hemen her yazımızda Mum Çiçekleri'nin çok suyu sevmediğini yazıyoruz. Yeni gelen çeliklerde de fazla sudan kaynaklanan çürümeleri görüp çok üzülüyoruz. Bu yüzden mümkün olduğunca az su ile nemlendirerek köklenmeyi sağlamak en akıllıcası görünüyor. Yani % 50 nem bana göre fazla. % 30 dersek daha iyi gibi. Tabii %'yi nasıl ayarlayacaksınız bilemiyorum.

Ben kendi yöntemimi anlatayım isterseniz. Çeliği diktiğim saksıdaki toprağın yüzeyi kurumuş ise saksının kenarından parmağımı toprağa sokarak tahminen 10 santim altındaki nemi anlamaya çalışıyorum. Eğer toprak altı nemli veya ıslak ise sadece yukarıdan üst toprak ve çelik ıslanacak şekilde püskürtme ile toprağın üst nemini sağlıyorum. Bunu her gün yapıyorum ve mümkün olduğunca su vermiyorum. Epey kuruduğunu anlarsam damla damla veriyorum desem doğru olur. Çünkü toprağın alt kısmı hala ıslak veya nemli olmuş oluyor. Normal sulama da çürümeye yol açabiliyor.

Ben en az iki hafta önce diktiğim çeliklerime ilk oksijenli suyunun dışında hala su vermedim, sadece her gün püskürtme ile üstten ıslatıyorum. Ve hepsi de tuttu, hatta bir tanesi göz oluşturmaya bile başladı.

İnşallah anlatabilmişimdir.

Mucip Bey, size de çok geçmiş olsun, Allah şifa versin..

Sevgi ve saygılar..

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2007, 19:40   #2890
Ağaç Dostu

Hafize hanım merhabalar, hem geçmişolsun dilekleriniz, hemde sayın sabah'ı cevapladığınız için teşekkür ederim. İki gündür biraz görevi ihmal ediyorum galiba elde olmayan nedenlerle, dostların hoş göreceğinden eminim.

Sevgi ve saygılarımla hoşçakalın.

Eski 08-11-2007, 09:04   #2891
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Benim çelikler bazıları şüpheli gibi.Tutar mı tutmaz mı bilemiyorum.Suda köklenme şansı yok.Taze çelik.Yol aşamasında buruşmuşlar.Odunsu olanlarda yaprak sararması var.Sadece boyları küçük ve şekilsiz.Sanırım tutabilir.Bakalım sonuç ne olacak .

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2007, 09:07   #2892
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Elfogi, Paul Bey suda köklendirmeyi tavsiye etmiyor zaten (Ayrıca sanırım Mucip Bey de). Bilginiz olsun.
Bence tutarlar.. 20 günlük Amerika çelikleri bile sorun çıkarmadıysa Hoyadag ve Sevilay Hanım'a, sizinki niye tutmasın.
Kolaylıklar..

cezzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2007, 09:48   #2893
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Benim Amerikalıların birinin durumu kötüydü ne oldu anlamadım birden toparlandı ikiside köklendi hemen dikmiştim, Hollandalının da durumu gayet iyi

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2007, 10:10   #2894
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Bence herşey su oranı ile alakalı çok su vermekten kaçının.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2007, 10:19   #2895
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hfz Mesajı Göster
..Ben en az iki hafta önce diktiğim çeliklerime ilk oksijenli suyunun dışında hala su vermedim, sadece her gün püskürtme ile üstten ıslatıyorum.
Merhaba,
Ben ortamdaki nem düzeyini demek istemiştim.

Bizim ev merkezi ısıtma nedeniyle, ne kadar ayarlamaya çalışsak da, kışın sıcak ve havası da çok kuru oluyor. Zaman zaman nemlendirici çalıştırıyoruz.

Bu çelikler için birden ortam çok kuru gelir diye kaygılanıyorum.

Eski 08-11-2007, 10:31   #2896
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Sabah Hanım,
Genelde eskiden beri ülkemizdeki insanlar hiç öyle nem oranı vb. düşünmeden carnosa yetiştirebildiklerine göre, bence çok sorun olmaz bu durum.
Ancak, size kısaca Paul Bey gözlemimi aktarayım, belki bir fikir verir.. Ayrıntılarını da röportaj dergide yayınlanınca okursunuz inşallah.
Onun serası 20 derece ve üstü sıcaklığında. Ayrıca nemlendirici filan yok, ama muşambalarla çevrili olduğundan (muşamba diyorduk değil mi o şeylere ) ortam nemli.. Özellikle sulama yaptıktan sonra içerisi aynı, yurtdışında bulunduğum bir hayvanat bahçesinin kapalı tropik hayvanlar bölümündekindeki hava gibi olmuştu. Gerçekten nemi hissediyorsunuz.
Selamlar..

cezzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2007, 10:37   #2897
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Plastik su şişelerinden seralar yapıyorum ben böyle bir durumda ihtiyaç hissedersem. Sitede başlık olarak da var sanırım. Çiçeğin ve saksının büyüklüğüne göre bir (Şeffaf) su şişesi bulup uygun büyüklükte ortasından kesiyorum. Üst kısmı kullanırsam kapak kısmını açık bırakıyorum. Alt bölümü kullanırsam da en az 2 yerden hava alacak şekilde pencere açıyorum. Pencere açmazsanız, çok sıcak bir ortam da varsa çiçeğiniz pişecektir.

Oldukça pratik ve ucuz bir sera şekli bu. Bu yöntemi deneyebilirsiniz. Dediğiniz gibi çelikleriniz için biraz nem iyi olacaktır.

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2007, 11:28   #2898
Ağaç Dostu

Sayın Sabahı anlıyorum, kalorıferli evlerde nem oranı ağzımızı kurutacak değerlere kadar düşmektedir. Mumçiçeği ise oratılı nem miktarını oldukça yüksek istemekte,aynı zamanda da iyi bir havalandırma gerekmektedir.

Seralar da nem oranları % 50 nin altına düşmez, sulama yaptıktan sonra ise bu oran % 70-80 lere çıkar kaldıki köklendirmelerde biz üreticiler buna rağmen çeliklerin kurumaması için sisleme yaparız (speyleme). Toparlarsak özellikle kaloriferli evler için mümkün olduğu kadar yüksek nem ve bol spreyleme yapmak şarttır, bunun yüzdesini evde tutturmak zordur ama, kalorifer peteklerine su dolu kap asmak, üstüne kap koymak veya saksı tabağına çakıl doldurup üstüne gelmeyecek kadar su koymak gereklidir.

özetle; 1. Yüksek orantılı nem 2. 16-18 Derece scaklık 3. 6.0-7.5 ph. 4. Evlerde yer doğu- batı pencere. Çelik alma dönemi ise Haziran- temmuz aylarıdır.

Çeliklerin köklendirme ortamı olarak bir de kullanılan kap büyüklüğüdür, henüz iki gözlü bir çeliği çok büyük saksılara koymayınız, en fazla 10 cm çapında saksıyla başlayın saksıyı kök dolduruncaya kadar bekleyin, saksıyı kök doldurunca üst kısıma gücünü sağlıklı olarak verecektir. Benim çiçeğim neden büyümüyor diye merak edenler mutlaka bunu dikkate almalıdır, çünkü büyük saksıda sürekli köke çalışmaktadır. Çiçek açmsıda bununla bağlantılıdır.

Çeliklerinizin özellikle gövde kısmı yeşil olanların sulamalarına çok dikkat etmelisiniz. Herkese kolay gelsin hoşçakalın.

Eski 08-11-2007, 16:32   #2899
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Ben gelen çelikleri asidik torfa diktim. Hoyor nette anladığım kadarıyla sphagnum torfu , perlit vs. yazıyordu. Ben yinede güvenmeyerek ph 6 torf, sphagnum ve perlitten oluşan bir karışım hazırladım. Serpens içinde aralarında orkide toprağı da olan 3 çeşit karışıma ayrı ayrı diktim.
Fotoğrafları yüklemeye vakit bulamayacağım için çekmemiştim. Bazı çeliklerin yönünü anlayamadım. Bende ortadan ikiye bölüp bir ters bir düz diktim. Özellikle paucifolia nın biri tek göz, biri üç gözlü oldu.
Mucip bey, sizce asidik torfun zararı olur mu? Tek gözlü çeliklerin durumu ne olur?

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2007, 16:57   #2900
Ağaç Dostu

Sevgili Sempe merhabalar,

Ph 6.0 değerli torf uygun,

Toprak karışımına perliti az kullansaydın.

Tek gözlü, yönünü bilmediğin çelikleri yatık dik, yaprak dışarda kalsın kalan kısmını örtterek hafifçe bastır yeter. Özellikle gövdesi yeşil olan çeliklerin sulamasına dikkat.

Selam ve sevgiler.

Eski 08-11-2007, 19:10   #2901
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Mucip bey,neden gövdesi yeşil çeliklerin sulamasına dikkat edeceğiz?

Daha mı az sulayacağız onları?

Yani sulamada yatık veya normal dikim farketmez mi?
Gövdesi yeşil çeliklerin sulama diyetleri nasıl olmalı?

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2007, 19:47   #2902
Ağaç Dostu

Sevgili Sevilay hanım,

Yeşil çelikler henüz olgunlaşmamış yani odunlaşamış çeliktir, olur ama diğerleri kadar şansı yüksek değildir, çabuk su kaybeder, fazla sulamada çabuk ta çürür.

Hatalarınızı diğerleri tolore edebilir ama bunlarda sorun yaşayabilirsiniz.

Yatık veya dik farketmez, ****** diğerlerine oranla daha az ve kontrollu sulama yapmak lazım, çok sulamanın geri dönüşü yoktur ama az sulamanın vardır.

Gelen çelikleri tarif ederken gözlemlediğim de kimse endişelenmesin diye bir şey söylemedim ama çeliğini keybedenlerin çok üzüldüğünü görünce yazmam gerektiğini anladım.Bu konuda herkesin dikkatli olması üzülmemeleri için şart. Zannedersem Paul bey elinde ki anaçların formu fazla bozulmasın diye deforme etmeden alıyor çelikleri aynı tür de hem odunsu hem de yeşil çelik gördüm. Önce acaba bu tür böylemi dedim ama değil.

Amacım kimseye çamur atmak değil ****** ama sizleride uyarmak zorunda olduğumu biliyorum. Umarım uyarım çiçeklerinizle mutlu olmanızı sağlar. hoşçakalın.

Eski 08-11-2007, 20:02   #2903
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

İşimiz zor arkadaşlar

Eski 09-11-2007, 13:26   #2904
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Galeri: 10
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papatyam Mesajı Göster
Benim Amerikalıların birinin durumu kötüydü ne oldu anlamadım birden toparlandı ikiside köklendi hemen dikmiştim, Hollandalının da durumu gayet iyi
Biliyordum, kesin red buttons olmalı, sararmış yapraklarına aldanmamak lazım, gövde durumu oldukça iyiydi. Tebrikler sevgili Papatyam.

hoyadag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 09:02   #2905
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2006
Arakdaşlar Hollandadan gelen celiklerimi 1 haftadır suda bekletiyorum yaprakları solmuştu bir sakıncası olur mu? Sizler nasıl ektiniz .direkt toprağa mı yoksa suda çimlenmesini bekleyen arkadaşlar var mı?

Cahide Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 09:13   #2906
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Kış geldiği için köklenmenin biraz zaman alacağını düşünmek faydalı olur.
Toprağa dikmek daha uygun olabilir bu bakımdan. İlk sulama suyuna mine hanımın oksijenli su tarifini uygulamak yararlı olur.
Çürüme endişesine karşı, aspirinli su tarifi de, uygulanabilir daha sonra.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 09:13   #2907
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Cahide Hanım ben bir hafta beklettim.Yaprak lar saramaya başladı.Onları toprakla buluşturdum.Bence sizde dikin.Ustalar direk toprağa dikilmesini öneriyor.

Eski 13-11-2007, 09:52   #2908
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2006
Sn Elfogi ve Mehmet bey çok sağolun.Biraz önce kontrol ettim odunsu gövdeli olan bazı çeliklerde köklenmeler başlamış telaşemden ya da sevinçten olsa gerek bir tanesini de ters diken arkadaşlar gibi ben de tersten ıslatmışım tabi hemen çevirdim inşallah bir terslik olmaz(beni de o listeye eklersiniz bir ara) fırsatını bulup hamen dikeceğim onları. yalnız bu aralar saksı sıkıntım var uygun bir tanesine belirli aralıklarla köklenenleri diksem olur mu? zaten fazla büyük saksılardan hoşlanmıyorlar ya bahara kadar idare ederler diye düşündüm.

Cahide Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 10:27   #2909
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Bence plastik bardakları saksı olarak kullanabilirsiniz.

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 17:13   #2910
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Galeri: 10
Arkadaşlar, köklendirme için kağıt bardaklar bulunuyor koçtaş veya bauhaus ta. Bu kağıt minik saksıların gövdesini sürekli nemli tuttuğunuzda oluşan kökler kağıdı delerek dışarı çıkmaya başlıyor. Böylece bitkinin asıl saksısına dikilebilecek kadar köklendiğini anlıyorsunuz. En güzel tarafı ise bitkiyi bardaktan çıkarmadan direk olarak saksısına dikebilmeniz. Kağıt anladığım kadarıyla kökler için besleyici bir takım unsurlar da içeriyor. İmkanı olanlar plastik bardak yerine bunları deneyebilirler.

Bu kağıt saksıcıkları plumerialarımı köklendirirken de kullanmak istiyorum. Bakalım nasıl olacak.

hoyadag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024