agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2015, 23:02   #31
Ağaçsever

modelci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Galeri: 1
Bu yapragi kararan cilek saksilarina , alttan hava versek? Akvaryumlardaki hava pompasinin hortumunu alttaki deliklerden birine taksak? Hava akimiyla topragin fazla nemini kurutsak acaba duzelirmi? Bana fazla suluyoruz gibi geliyor

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

modelci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2015, 13:14   #32
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Külleme'de bir çeşit mantarmış bunun oluşma sebeplerinden en önemlisi yapraktan akşam sulamaymış.Şimdi belli oldu bizim çileklerin hastalık sebebi.Kırmızı örümcekleri yok edelim diye yaprakları bir kaç kez ,akşam iyice fıs fısladım iki üç seferde yapraktan ilaç uygulamak zorunda kaldım sonuç ortada.Çilekleri kırmızı örümcekten kurtaralım derken mantara yakalandık galiba.

Biraz araştırdım bitkileri gece sulamak çok zararlıymış yapraktan sulamak dahada zararlıymış.Yapabiliyorsanız öğleye kadar sulayın diyorlar hastalık riskleri azalıyormuş,aşırı tozlu yapraklarda mantara yakalanma sabebiymiş.

Sayın happygarden sizde yapraklardan ve akşam sulama yaptınız mı?Eğer öyle bir uygulama yaptıysanız ikimizinde hastalık ve sebebi belli olmuş olur.

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2015, 13:19   #33
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi modelci Mesajı Göster
Bu yapragi kararan cilek saksilarina , alttan hava versek? Akvaryumlardaki hava pompasinin hortumunu alttaki deliklerden birine taksak? Hava akimiyla topragin fazla nemini kurutsak acaba duzelirmi? Bana fazla suluyoruz gibi geliyor

Zaten çoğu hastalığın sebebi yanlış sulama ve yanlış zamanda sulama.Malesef çoğu zaman bitkilerimizi kendimiz öldürüyoruz.

Sizin sulama şekliniz nasıl akşam mı suluyorsunuz ve yaprakları suluyormusunuz?

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2015, 13:22   #34
Ağaçsever

modelci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Zaten çoğu hastalığın sebebi yanlış sulama ve yanlış zamanda sulama.Malesef çoğu zaman bitkilerimizi kendimiz öldürüyoruz.

Sizin sulama şekliniz nasıl akşam mı suluyorsunuz ve yaprakları suluyormusunuz?

Aksamlari suluyorum, yapraga su degdirmiyorum

modelci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2015, 14:04   #35
Yeni Üye

Arakil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2015
Arkadaşlar benim de saksı çileklerim bazı sorunlar göstermeye başladı. Ağustos sonu, Eylül ortası gibi arkadaşımın bahçesinden aldım bu çilekleri. İlk güne göre fazlasıyla yapraklandılar ancak yapraklar fotoğraflarda göreceğiniz üzere bir süredir böyle büzülüyor, büzüşüyor. Nedenini bilmiyorum, internetten baktım çözemedim. Neden oluyor, bir zararı var mıdır? İkinci olarak da yine fotoğraflarda göreceğiniz üzere toprağın üzerine beyaz beyaz bir şeyler çıkmaya başladı nedir bunlar? biri bana musluk suyu veriyorsan kireçtir demişti? ama yakından daha çok mantarı, küfü andırıyor, sanki diplerinden ufacık ufacık kökleniyorlar gibi.

Name:  20151205_123532.jpg
Views: 527
Size:  44.6 KB

Name:  20151205_123541.jpg
Views: 507
Size:  39.3 KB

Name:  20151205_123510.jpg
Views: 490
Size:  71.9 KB

Name:  20151205_123606.jpg
Views: 504
Size:  71.1 KB

Arakil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2016, 03:17   #36
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-10-2011
Niyetim küçük alanda, salyangozlardan korunmuş büyük miktar çilek yetiştirmekti. Tespih böceklerini hiç hesaba katmamıştım....çileklerimin %90 delik deşik ediyorlar......

Eklenen Resimler

Muda ve efeege beğendi.
Toprakhasreti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2016, 18:32   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2016
Merhaba balkonda saksıda yetiştirdiğim birkaç kök çilek ektim. Ancak çilek gövdesinde resimde gördüğünüz siyah noktacıklar oluşmaya başladı.Önce sadece ikisinde vardı ancak şimdi neredeyse tüm çilekleri sarmış durumda.

Kimi yerde resimde görüldüğü şekilde susam boyutlarında kimi yerdeyse daha küçük.Onların ne olduğu zararlı olup olmadığı ve zararlıysa kurtulma yöntemlerini açıklarsanız sevinirim

Eklenen Resimler

mhmet_do Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2017, 14:05   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2017
satılık malç makinesi - izmir menderes - 1000 tl - 533 595 35 10

songurhalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2017, 09:53   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2017
erkan bey çilek hastalığına çözüm buldunuz mu?

barissagdic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2017, 11:13   #40
Yeni Üye

erkan bey,benim çilekde de aynı sorun var

Eski 20-02-2017, 07:13   #41
Yeni Üye

Smile çilek hastalığı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Merhaba çileklerimin saksılarını yeni değiştirdim yeni bir toprak karışımı yaptım çilekleri tek yaprak veya iki yaprak kalacak şekilde güzelce temizledim yeni saksılarına diktim üç -dört gün sonra yani bugün gayet iyi görünüyorlar yeni yapraklar çıkmış fakat birşey dikkatimi çekti saksıların çoğunda aynı olayı gördüm yapraklarda bir sıkıntı mevcut resimlerini ekliyorum.
Yeni yaptığım toprak karışımınıda yazayım ne eksik olabilir veya fazla bakalım:toprak:13 ölçek.torf:6 ölçek.cocopeat:6 ölçek.solucan gübresi:6 ölçek.pomza:4 ölçek.leonardit:2 ölçek. kaliteli bir toprak yaptığımı düşünmüştüm ama bir sorun var demekki bu hale geldiler.
aynı hastalık benim çileklerde de oldu. ben şu işlemleri yaptım:
1.toprağı havalandırdım.
2.su vermeyi azalttım
3.izelement ilavesi ve kahve telvesi ilavesi yaptım.
4.daha çok güneş alacağı yere taşıdım.
5.fazla yaprakları ve çiçekleri budadım.
şimdi sabırla sonuçlarını bekliyorum. hadi hayırlısı!

Eski 27-02-2017, 14:48   #42
Yeni Üye

çileklerimin rahatsızlığı toprağın tuzlu olmasındanmış. toprağı değiştirdim bekliyorum sonucu.

Eski 06-06-2017, 13:32   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2016
Merhaba, benim çileklerimde resimdeki gibi kuruma oluyor. Günde 2 saat direkt güneş görüyor (10 ile 12 arası) her sabah suluyorum (7 ile 9 arası). Acaba sebebi nedir? bilen varsa yardım rica ederim

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muratckmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2017, 09:25   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi unusual Mesajı Göster
Merhaba,

Benim de balkonda 2 saksıda çileklerim var. Gözüm gibi bakıyorum onlara, bu sabah üstlerinde beyaz küçük böcekler olduğunu gördüm. Çiçekçiye ilaç sordum gelecek dedi ama belki kendim de bir şeyler yapabilirim diye düşündüm. Bir arkadaşım forumda cevap bulabileceğimi söyledi.

Üstündeki böceklerin ismini bilsem, ev yapımı ilaçlar başlığından belki çare bulabilirim acaba yaprak biti mi dedim ama o da değil sanırım.

fotoğrafını ekliyorum, bu zararlının adını ve nasıl yok edileceğini bilen varsa cevap yazabilirse çok sevinirim, teşekkür ederim.
Aynı sorun bende de var, Çilekleri ilaçlamak istemiyorum !!! Organik bir yolla çözme imkanı var mı ?

auctor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2017