agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 2 Gönderen Halil Önen
  • 1 Gönderen trilye
  • 1 Gönderen hizals
  • 3 Gönderen Cumhur Tonba
  • 1 Gönderen denizakvaryumu
  • 1 Gönderen nabolant
  • 1 Gönderen Beşiktaş

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-06-2010, 19:21   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2010
meyve bahçesinde çukur açma işlemi

Merhaba foruma ilk defa yazıyorum.Meyve bahçesi olan arkadaşlara bir sorum olacak.Bu konuyla ilgili arama yaptım ama harhangi bir sonuç elde edemedim.Bursa'da 20 dekar arazi üzerine ceviz bahçesi kurmak istiyorum.Yaklaşık olarak 320 adet fidan çukuru açılması gerekiyor.Bunu en düzgün ve en az vakit kaybı sağlıyacak şekilde nasıl yapabilirim.Bursa'da bu konuyla ilgili yardım alabileceğim firmalar var mı?İl tarım müdürlüğünden toprak burgusu gibi makine temini konusunda yardım albilir miyim?Bilgisi olan arkadaşlar yardımca olursa sevinirim.

trilye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 01:15   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Sn. orhanenes,
hoşgeldiniz. (daha hiç hoşbulduk diyen olmadı)

Sizde köylülük de var ama... Ben yine de sorularınıza cevap vereyim.

Önce çukurların yerlerini işaretleyeceksiniz.

Sonra bir kato mu yoksa JVC mi diyorlar küçük kepceli bir makina kiralayacaksınız.

Çukurları açtıracaksınız.

Sonra bir traktörün kasasına; yanmış ahır gübresi+klino veya zeolit+ leonardit daha doğrusu yaptırdığınız toprağın analizine göre eksik gübrelerden bir karışımı koyacak, çukurlara atacaksınız.

Kök hastalıklarına karşı Nogal ilaçlaracak veya EMA veya Sim Derma (granür) veya ROA ile gübreleyeceksiniz.

Tarım müdürlüklererinde burgu bulamazsınız. Burguyu boşverin. Kum yerler için iyi gibi. Ağır yerlerde (toprakta) burgu cukur kenarlarında sert tabaka oluşturuyor. Bu kök için iyi değil.

Ağaç satan firmaların bazıları aynı zamanda fidan da dikiyorlar. Bursa da olabilir.

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 01:28   #3
Ağaç Dostu

Hoşbulduk.Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Köylülük var ama çok eskilerde kalmış.Birkaç parça arazi miras olarak kaldı.Nasıl değerlendirebiliriz diye araştırıyoruz.O yüzden bu konularda pek bilgimiz yok.Cahilce araştırarak birşeyler yapmaya çalışıcaz inşallah başarırız.Terkar teşekkürler...

falcon00 beğendi.
Eski 21-06-2010, 02:42   #4
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Merhaba Orhan Bey,
Halil Bey'in ddiği gibi sakın burgu sokmayın. Zira yan duvarları bilhassa ağır topraklarda beton gibi yapar.
En ufak kepçesi olan bir traktör, ya da iş makinesi sizin için ideal olur. Zaten Halil Bey size yeterli ön bilgiyi vermiş.

Ceviz bahçesi kurarken dölleyici çeşitler de kullanmak aklınızdadır herhalde. Kolay gelsin diyorum.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2010, 19:28   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster

Merhaba Orhan Bey,

Halil Bey'in dediği gibi sakın burgu sokmayın. Zira yan duvarları bilhassa ağır topraklarda beton gibi yapar.

En ufak kepçesi olan bir traktör, ya da iş makinesi sizin için ideal olur. Zaten Halil Bey size yeterli ön bilgiyi vermiş.

Ceviz bahçesi kurarken dölleyici çeşitler de kullanmak aklınızdadır herhalde. Kolay gelsin diyorum.
Bu burgu konusunda eminmisiniz.

Son derece kolay ve hizla yapilacak bir is diye dusunurdum.

Kullanmayin kanser yapar diye yillarca fritoz, mikrodalga almadi millet.

Hic alakasi olmamasina ragmen, otobuslerde cep telefonu yasaklandi.

Bu da tevatur olmasin, herhangi bir bilimsel referans gosterseniz..

Levent114 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2010, 20:52   #6
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Galeri: 4
Sn.orhanenes,

Birkaç sorum olacak size müsadenizle.

Bursa'da araziniz nerededir?
Neden ceviz?
Sulama durumunuz ve arazi eğimi nedir?

Yukarda yazılan önerilerin bir kısmına katılmakla beraber birkaç ekleme yapmak istiyorum. Öncelikle dikim çukurlarına hayvan gübresi uygulaması hastalığa davet niteliği taşır. Bakteri ve virüsten korumak için Nogal vb bir sürü uygulama yaparken menşei belli olmayan hayvan gübresini aynı çukura koymak ticari bahçelerde büyük risktir. Ayrıca bir başka riski fidanlarda kök yanmalarına sebep olabilir aşırı kullanımda.
Burgunun kullanımı ile ilgili yaşadığımız tecrübeleri kısaca aktarayım :
1 - Kenarları beton sertliğine getirmesi yağmurlu ya da ıslak toprakta yapılan uygulamalardan sonra toprak kuruyunca meydana geliyor ki bu çok normal bir tepki.
2 - Toprak altında taş,kaya vb sert katmanlara denk gelince çukur yönü ve yeri sapmaya uğruyor. Bu da bahçenin genel görünümünü ve yerleşimini direk etkiliyor.
3- Birkaç dezavantajı dışında büyük bahçelerin dikimlerinde zaman kazandırması açısından kullanışlı bir ekipmandır.

JCB, kepçe vb fidan çukuru kazımı için çok büyük çukur açacağından ben şahsen önermiyorum. Ayrıca JCB benzeri iş makinalarının kirası da traktör veya elle dikime oranla daha maliyetli olacaktır.

Benim size tavsiyem 320 fidan için çukurları işçilere kürekle açtırmanız olacaktır. 320 fidan tecrübeli bir ekiple şipşak dikilir.

ahmet-kara beğendi.
hizals Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2010, 21:54   #7
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Biz toplamda 700 adet çukur kazdık belki daha fazla. Elle kürekle kazıldı burguyu bize tavsiye etmediler.

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2010, 22:19   #8
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Burgu ancak büyük ve adetli dikimlerde tercih edilmelidir.

hizals Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2010, 23:25   #9
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Levent114 Mesajı Göster
Bu burgu konusunda eminmisiniz.

Son derece kolay ve hizla yapilacak bir is diye dusunurdum.

Kullanmayin kanser yapar diye yillarca fritoz, mikrodalga almadi millet.

Hic alakasi olmamasina ragmen, otobuslerde cep telefonu yasaklandi.

Bu da tevatur olmasin, herhangi bir bilimsel referans gosterseniz..
Zira çok fidan diktik. Görünen köy kılavuz istemez. Burgu ile açılan çukurların kenarının (Hele toprak ağır yapıdaysa) beton gibi olduğunu sizde görebilirsiniz. İdeal olarak zaten fidan çukurları daire şeklimde değil, kare veya dikdörtgen şeklimde açılmalıdır. Sebebi ise kökler sert tabakaya aynı anda çarpmasın diye.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 08:21   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Çevrenizde bahçelere tel çit diken işyeri varsa onlarla anlaşın.

Direk çukuru konusunda çok pratikler, 3-4 adamla gelip sizin istediğiniz nitelikte çukuru kazarlar.

bahtiyar02 beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2010, 10:57   #11
Ağaç Dostu

Bu işlerde acami olunca insanın biraz gözü korkuyor galiba?Son karar olarak bizde elle kazdık.Tahminimiz kadar zaman almadı.Ceviz ekmeyi düşünüyorduk ama şu anda 130 ağaç siyah incir fidanımız dikilmiş durumda.Cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim.

Eski 17-12-2011, 17:48   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2007
merhaba trilye ben ykarıdaki arkadaşlara katılmıyorum çünkü piyasada bir çok eskimiş toprak burgusu var ve bunlarla çukur açmaya çalışan yetiştirici sağdan soldan duydukları hiçbir gerçeği yansıtmayan bilgilerle insanları gereksiz zaman ve masraflara sokmaktadır.ben arıcısan makinanın toprak burgusu ile kendi bahçemi kurdum deveci yarı bodur armut diktim 1000 adet yaklaşık ve sadece bir kaç tanesi kurudu kuruma nedeleri ise benim dikerken yapmış olduğum hatalardan dolayıdır.toprak burgusu asla cukurun kenarını sertleştirmez bu üniversitedeki hocalar tarafından da her defasında tezlerde dile getiriliyor lütfen bu tür aslı astarı olmayan bilgilere inanarak zamanınızı ve paranızı çöpe atmayın Çukur Açma Makinası, Toprak Burgusu, Kanal Açma Makinası, Damla Sulama Kanalı, KONYA, ARICISAN, TARIM MAKİNALARI, ARICISAN MAKİNA, KONYA ARICISAN, B-150, VHD-200, HS-45, AR-75, A-100, ÇİMKÖK, TOPRAK BURGUSU, KONYA TARIM MAKİNALARI, TOPRAK MAKİNALARI, sitesinde gerekli tüm bilgiler mevcut başarılar...www.aricisan.comayrıca burada www.toprakburgusu.org

Düzenleyen EMİN ARICI : 12-04-2012 saat 16:25 Neden: BİLGİ EKLEME
EMİN ARICI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 14:50   #13
Yeni Üye

nabolant's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2012
biz ceviz olsun bağ olsun bütün fidan ve direkleri el burgusu ile dikiyoruz oleomac marka şimdiye kadar sıkıntı olmadı topragımız genelde killi toprak ama bir alternatifde önerebilirim büyük bir traktöre tekli sabanla çizi açtırıpda dikebilirsiniz en pratiği o olur önce sıraları işaretlersiniz sonra tekli sabanla icabında her sıradan 2 defa geçip derince açar böyle yapanlarda var

Fatih_M beğendi.
nabolant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 15:16   #14
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Amaç yalnızca toprakta fidan için gereken çukuru açmak değildir. Kepçe gibi ataşmanlarla açılan fidan çukurlarında daha büyük hacimde toprak kaldırılmaktadır. Bu boşalan ve ardından tekrardan doldurulan alan, kök gelişimi açısından -özellikle de saçak kökler- çok önemlidir. Hem toprak yapısına hem de kök gelişimine katkısı büyüktür.

Derin sürülmemiş (1 mt) ve ağır bünyeli topraklarda burgu bence uygun değildir.

Birim maliyet artabilir. Ama bitkinin kök gelişimi sıkı toprak yapısı nedeniyle beklendiği gibi olmayabilir. Kaybedilebilecek yıl, dikim maliyetinden daha pahalı olabilir.

Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2012, 10:36   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2012
*** enin bey sizde ikinci el burgu varsa satarmısın

plotelli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2015, 10:19   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2015
Ben size yardımcı olayım toprak burgu makinası için.
Eğer güçlü sağlam birşey istiyorsanız kawasaki alın ama küçük işlerde benimde kullandığım palmera var oda güzeldir. fiyatta ucuz. alta linklerini paylaşıyorum.

Toprak Delme Makinası - Ağaç Dikme Makinası, Toprak Delme Makinası

Mikawa AUG-500 Toprak Burgu Makinası, Toprak Delme Makinası

korayuslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2015, 15:02   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2015
Merhaba,

Bauhaus Kozyatağı şubesi

1.500 TL değerindeki makinayı 45TL'ye günlük kiraya veriyorlar. 600cc'lik benzin ile çalışıyor. 1-2 saatte yaklaşık 80 adet delik açabiliyor. İnanılmaz güzel bir makina.

1-2 kullanım için çok yüksek para ödeyip satın almaya gerek yok. İhtiyacınız olduğunda bu makineyi çok cüzi bir paraya Bauhaus'dan kiralayabilirsiniz.

İhtiyacınız olabilecek kiralanan aletler

Selamlar

uskudarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2016, 20:57   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
acil, 3000 ağaç dikeceğim, burgu tavsiyesi

Merhaba. Yaklaşık 3000 ağaç dikeceğim, fındık fidanı. Toprak burgu makinası ihtiyacım var. 2 markaya indirdim.

Biri 52cc 2.1hp Palmera ZLAG520B. 500tl.
Diğeri 63cc 3.1hp Anadolupower CY 990. 700tl.

Palmera şu an pek bulunmuyor ama zorlarsam bulurum gibi, digeri ise yüzde 50 daha güçlü ama Anadolupower markası nasıldır bilmiyorum. Yarın parça ve servis sorunu olur mu bilemiyorum. Palmera ise sağlam bir firma olan Semak ithalatı ve servis desteği. Görüşleriniz değerli benim için. Dikim yaklaştı, acil onun için. Yardımcı olursanız sevinirim..

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2016, 21:08   #19
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Forumda bu konuda konuşmaların yapıldığını hatırlıyorum. Forumda arama yaparsan istediğiniz bilgiler mevcut. Hatırladığım kadarıyla, burgu ile fidan çukuru açılması tavsiye edilmiyordu. Çukurların kenarlarını taşlaştırdığı ve ileride fidana zararı olabileceğinden bahsedildi. Kepçe veya el ile açtırmalısın. Ben bu ayın sonunda 100 kadar fidan diktirmek için el ile 100 tane fidan çukuru açtırdım.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2017, 22:40   #20
Ağaçsever

Poyrazs's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2017
Merhaba: Gelecek hafta bahçeye elektrikli tel için yaklaşık 100 adet çukur açacağım. Çukur genişliği 8 cm veya üzeri olsa kafidir sanırım, kozyatağı carrefour dan kiralamayı deneyeceğim yoksa da el burgusu alıp el yordamıyla açacağız delikleri. Eğer elinde burgu makinesi olan ve istanbul, izmit, bursa şehirlerinde bulunan varsa şayet; dilerseniz, kiralamak isterim, 1 günlük işim olacak.

Poyrazs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2017, 20:38   #21
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Thumbs down Hangi ağaçları dikmemi tavsiye edersiniz

Merhaba Ağaç dostları. Bir -iki hafta içinde bahçeme meyve ağaçları dikmek istiyorum. Ancak değerli tecrübelerinizden ve tavsiyelerinizden istifade etmek isterim. Bu konuda başka bir konuda açtığım soruları size de sormak isterim. Çok değerli tavsiyelerinizi iletmeniz makbule geçecek.

Çekip gittim, sırada ev var

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2017, 22:00   #22
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
sn. aziztoprak, bence iklim olarak her türlü meyve ağacını yetiştirme imkaniniz var. Gonlunuzde ne varsa dikebilirsiniz fakat farklı tur ağaç dikecekseniz 4m az gelecektir. Kanımca 5 hatta 6m olmalı.

aziztoprak beğendi.
Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024