agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-02-2008, 00:25   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Eaglion / Carmona Microphylla

Adı: Mini gölgelerin adına
Türü: Carmona Microphylla (Fukien tea)
Elde ediliş: İnternetten alındı
Ekim Yaşı: 10-15 yıl (?)
Eğitim Yaşı: 7 ay
Yükseklik: 12 cm (Budama sonrası)
Genişlik: 10 cm (Budama sonrası)
Gövde çapı: 1,7 cm,
Bulunduğu ortam: Yazın balkon- Kışın ev
Hedeflenen Şekil: Dik tarz, Süpürge tarzı veya Salkım tarzı
Hedeflenen şekle ulaşma süresi: 5-10 yıl

Öyküsü:
Bu benim ilk edindiğim bonsaim. İnternet üzerinden ısmarlamıştım. Geldiğinde saksıdan çıkmış toprak saçılmış. Dalların bazıları kırılmış bazı dallanmalar ise ortadan ayrılmıştı. Acilen eve getirip daha geniş bir saksıya almam gerekiyordu. Ben ilk defa gerçek bir ağaç kökü görüyordum ve bu hiçte fotoğraflarda gördüğüme benzemiyordu. Bir güzel yıkadım. Ama gövdenin altında taş sertliğinde, gri kahve ve soğan görünümümde birşey kalmıştı! İlk tecrübem olduğu için herhalde bu modeller böyle diyip direk yeni saksısına yerleştirdim. Yaklaşık 1 ay sonra çok güzel beyaz çiçekler açmaya başladı. Sonbahar ortasına kadar balkonda yaşadıktan sonra havaların soğuması ile birlikte yapraklarının bir kısmını döktü bir kısmı da rengini kaybetti. Bunun üzerine içeri aldım.Bu süre içerisinde ufak tefek dal ve yaprak budamaları yaptım. Bana ilk geldiği zamnki hali ile ol kada karışıktı ki; neresi ön neresi arka karar verilemiyordu. Her yerinde yara ve bere izleri vardı. Gövde is çok görünür bir şekilde budanmıştı. Dallar çok sert ve kırılgan olduğundan buraya bir dal kıvırmam mümkün olmadı.
Ön (bakış yönü) güney olarak etiketledim.

Sert budama ve kök budama 2 mesajda

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Fukien-güney.jpg (38.1 KB, 151 views)
Dosya Türü: jpg Fukien-doğu.jpg (33.0 KB, 145 views)
Dosya Türü: jpg Fukien-Kuzey.jpg (37.3 KB, 140 views)
Dosya Türü: jpg Fukien-Batı.jpg (30.6 KB, 139 views)
Dosya Türü: jpg fukien kök.jpg (63.3 KB, 146 views)
Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2008, 00:25   #2
Ağaç Dostu

Sert kök ve dal budaması

Sert budama:
Aralık ayı ortalarında üzerinde neredeyse hiç yaprak kalmamıştı. O zaman dallanmanın ne kadar kötü olduğu belli oldu. Geriye kıvrılan, yukarıya uzayıp giden çatallanan vb. O zaman Sert budama yapmaya kara verdim. Bunun için şubat sonunu bekliyordum. Ancak 10 ocak'ta bir seyahat dönüşünde agacın birden bire bir sürü yeni yaprak açtığını ve yeni budaklar çıkarmaya başladığını gördüm (hepsi 5 gün içinde olmuş). Geciktirmeden budamaya kara verdim.
İlk defa saksıya koyarken kökün durumu hoşuma gitmemişti. Bir nebarisi yoktu. Bir top gibiydi. Çok hızlı yeşillenmesine de güvenerek bir de sert kök budamasına karar verdim. Ancak Bu sefer kendime güven gelmişti ve rahat rahat kökü topraktan temizlerken farkettim ki; benim kök yumağı sandığım o top aslında taşlaşmış kilmiş. Tüm kili itinayla temizledim. Çıplak kalan kökleri 1/3 yana ve 2/3 aşağıya doğru budadım. Ekim öncesinde yaklaşık 30 dk seyreltilmiş humik asit içerisinde beklettim. Ekimden hemen önce kökü IBA'ya bandırdım. Düzgün nebari oluşumunu sağlamak için her üçününde altına daha önceden lamine suntadan hazırladığım tabanı yerleştirip bakır telle sabitledim. Bunun yanlara açılan kökleri teşvik edeceğini umuyorum. Gövdenin, budanmış ve kapanmış olan tepesi, biraz aşağıdan canlı kabuğa kadar budadım. Buradan yeni budaklar vermesini umuyorum. Böyle olursa, buradan çıkacak ilk dalı yeni tepe olacak şekilde kıvıracağım.

Plan:
Eğer tepe budama planım tutarsa duruma bakacağım. Aksi takdirde çok iyi dallanmış bir Süpürge sitili olabilir.
Ön (bakış yönü) güney olarak etiketledim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Fukien-PP-Güney.jpg (25.9 KB, 144 views)
Dosya Türü: jpg Fukien-PP-doğu.jpg (25.4 KB, 140 views)
Dosya Türü: jpg Fukien-PP-kuzey.jpg (22.5 KB, 141 views)
Dosya Türü: jpg Fukien-PP--batı.jpg (22.6 KB, 140 views)
Dosya Türü: jpg Fukien-PP tepe.jpg (42.1 KB, 139 views)

Düzenleyen Eaglion : 03-02-2008 saat 00:29 Neden: resim büyüdü
Eski 03-02-2008, 00:31   #3
Ağaç Dostu

Nebari için kökaltı tabanlık

Resimde saksı değişiminden önce hazırldığım lamine sunta platform var. Ellerim çamurlu olduğu için ağaca bağlarken resim çekemedim. Özür dilerim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg fukien hazırlık.jpg (37.6 KB, 144 views)
Eski 04-03-2008, 23:06   #4
Ağaç Dostu

Agacı ilk aldığımda kök bölümü top gibiydi. Saksı değişiminden önce bu topu kesip yeni nebari yapmayı planlıyordum. O sırada uğraşmayayım diye hazırlıklı olmak istedim. Meğer benim ilk zamanlar kök zannettiğim şey kil topuymuş. Tabi o benim gördüğüm ilk ağaç kökü olduğu için anlamamışım. Kil topunun içinden kökü çıkartınca o kadr tele ihtiyaç kalmadı. Karşılıklı bağlamak yetti.

Resimde görülen, saksı değişimi öncesi malzemeleri hazıladığımda çekilmişti.

Eski 20-05-2008, 12:31   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Carmona Microphylla

Bende de bir tane ((Carmona Microphylla )) var. Yeni başladım. Bana yardımcı olursanız çok memnun olurum. Hediye geldi. Sulamayı beslemeyi ((Gübre verecek miyim)) Buna benzer bilgilerinizı benle paylaşırsanız çok memnun olacaĞım.

Düzenleyen memet : 20-05-2008 saat 19:00
osmanramone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2008, 19:01   #6
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bonsai başlılarınız okudukça sorularınıza verilmiş cevapları bulacaksınız.
İlk öğrenmeniz gereken şey sulama olmalı. Bu konuda yeterli bilgiye ulaşacaksınız.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024