agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 1 Gönderen emraherg
  • 1 Gönderen sagol
  • 2 Gönderen emraherg
  • 2 Gönderen sagol

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-01-2014, 21:04   #1
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2006
emraherg / Ulmus Parvifolia (Chinese Elm)

Merhaba bonsai sever dostlar.
Bu başlıkta, sahip olduğum 2 Ulmus' dan biri olan sevgili dostumu sizle paylaşmak istedim (diğer Ulmus için yeni bir başlık açmam mı doğru olur yoksa buraya mı eklemeliyim?).

Kendisi Haziran/2013' de marketten alınmış, birkaç hafta sonra fotoğraflarda gördüğünüz 15X20 cm. genişliğinde saksıya dikilmiştir. Boyu 25 cm., gayet sağlıklı bir bonsai aday adayı .

Sırasıyla önden, arkadan, yanlardan ve son olarak (dal yapısını göstermek adına) aşağıdan fotoğrafları yükledim. Aldığım dönemde, ana toparlak yapıdan sapan dalları budamıştım yalnızca, onun dışında herhangi bir budama işlemi uygulanmamıştır bugüne dek.

Kendisi bahar+yaz dönemini bahçede yarıgölge alanda geçiriyor. Bu dönemde ise pimapenle kapalı aydınlık bir balkonda, 3-8 derece ısı seviyesinde kışlıyor.

> Sizlerden özellikle şekil ve budama anlamında öneri/tavsiye rica ediyorum. Malum, ağacı alırken de sonraki süreçte de bilgi eksikliği ve amatörlükten ötürü hatalar yapmış olduğum aşikar. Bundan sonraki süreçte en azından doğru hamleler yapmak istiyorum. Bu yüzden düşünceleriniz çok kıymetlidir. Özellikle şu iç içe geçmiş dalcıkları nizami bir hale getirmek istiyorum, pek estetik durmuyor.

> Diğer bir yandan; estetik görüntü açısından toprağa serdiğim çam kabuklarının toprağın asit oranını yükseltmesi ve bitkiye zarar vermesi gibi bir ihtimal mevcut mudur? Bazı bitkilerin (Açelya gibi), toprağın asit oranını arttıran katkıları sevdiğini biliyorum, ama Ulmus' un bundan hoşlanıp/hoşlanmayacağına dair hiçbir fikrim yok.

Hepinize teşekkür ederim, saygı ve sevgilerle..

Zelkova On.jpg

Zelkova Arka.jpg

Zelkova Yan 1.jpg

Zelkova Yan 2.jpg

Zelkova iç.jpg

Düzenleyen emraherg : 25-01-2014 saat 00:39
emraherg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2014, 18:13   #2
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Bugün bir takım budama ve seyreltme işlemleri yaptım ağaçcıkıma, yakında fotoğrafını ekleyeceğim.

Eski 20-01-2014, 09:50   #3
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Genelde market bonsailerini pek sevmiyorum ama sizinkinde güzel potansiyel var sn emraherg!

Süpürge tarzında güzel bir şekilde eğitilebilir.

Bir sorum olacak aynı zamanda: Saksıda gördüğüm kabuklar çam kabukları mı? Eğer çam kabukları ise, bu kadar çok kabuk sulama ile birlikte kısa süre sonra toprağınızın asitlik değerinin yükselmesine neden olur ve bu da beraberinde bazı sorunlara yol açabilir.

Başarılar dilerim.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 10:21   #4
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.emraherg.
Aslında bu tür ağaçlardan ve bitkilerden artık gına geldi. Ama sizin ağacınız bugüne kadar gördüğüm en güzel market bonsaisi. Eğer iyi değerlendirirseniz ve güzel,sabırlı bir çalışma yaparsanız şahane bir ağacınız olabilir.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2014, 19:56   #5
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Bir sorum olacak aynı zamanda: Saksıda gördüğüm kabuklar çam kabukları mı? Eğer çam kabukları ise, bu kadar çok kabuk sulama ile birlikte kısa süre sonra toprağınızın asitlik değerinin yükselmesine neden olur ve bu da beraberinde bazı sorunlara yol açabilir.
Başarılar dilerim.
Sevgili Sakaki,
Aynen öyle, yazıda da belirtmiş olduğum gibi bu konuda soru işaretlerim vardı zaten. En temizi kaldırmak sanırım bu kabukları, uyarınız için çok teşekkür ederim. Diğer yandan; aday adayı bonsaim, kendisine yapımcı bulmuş amatör müzisyen gibi heyecanlanırdı sanırım sizin ve sevgili BadRobot' un güzel yorumlarını duysa Benim ekipte biraz arkalarda tutup çok üstüne düşmediğim bir arkadaştı kendisi ama demek ki bundan sonra biraz daha önemsemeliyim. Üstadlar ışığı gördü, gerekeni yapalım

Sevgili BadRobot, teveccühünüz. Sabırdan yana sıkıntı yok, sizler sayesinde doğru işlemleri de yaptık mı; kötü sonuçlar almak ne mümkün?

İlginizden ötürü çok teşekkür ederim.

Sakaki beğendi.
Eski 22-01-2014, 09:34   #6
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Emraherg,

4. fotoğrafı ön yüz yapmanızı ve budama ve şekillendirmeleri ona göre yapmanızı tavsiye ederim.

İyi çalışmalar dilerim...

Sakaki beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2014, 22:03   #7
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın Emraherg,
4. fotoğrafı ön yüz yapmanızı ve budama ve şekillendirmeleri ona göre yapmanızı tavsiye ederim.
Merhaba Sevgili Sagol,
Kıymetyli tavsiyeniz için teşekkür ederim. Ben de bu minik dostumun en çok bahsettiğiniz fotoğraftaki yüzünü beğeniyorum zaten. Geçtiğimiz haftasonu biraz seyreltme budaması yaptım, aradaki güçsüz dalları budadım ve ana iskeleti ortaya çıkarmaya çalıştım açıkçası. Bu konuda ne kadar başarılı oldum bilmiyorum

Bundan sonraki budamalarda daha hassas ve dediğiniz gibi "vitrin" yapacağım tarafı dikkate alarak hamleler yapacağım. Gerekir mi bilmiyorum ama, telleme işlemleri gerçekleştirebilirim. Mevcut durum aşağıdaki gibi :

1.jpg

2.jpg

3.jpg

sagol ve badrobot beğendi.

Düzenleyen emraherg : 24-01-2014 saat 22:41
Eski 25-01-2014, 07:03   #8
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Emraherg,

Budanınca dallar daha iyi görünür hale gelmiş. 1 fotoğraftaki solda yukarı doğru 90 derece açıyla çıkan dal gözü rahatsız ediyor. Yakından bakınca dallarda bir karmaşa var, birbirirni çapraz kesen dalları ya keserek ya da telleyerek düzenlemek iyi olur fakat bu işlem ağaç geliştikçe zamana yayılarak yapılabilir.

emraherg ve Sakaki beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024