agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-01-2013, 16:05   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2013
merhabalar,
ağacın gelişimi hemen hemen dediğiniz gibi devam ediyor, birkaç filiz daha oldu dallarda. Ağaç cam kenarında duruyor, cama bakan taraftaki yapraklarda sararma çok az ve yapraklar daha sağlıklı, diğer tarafta ise sararıp dökülmeler devam ediyor ve sağlıklı yapraklar azaldı. Türüne göre bonsai bakımı bölümünde serrissa feotida içmekan için direk güneş ışında bakılmalı yazılmış benim incelediğim yabancı bir sitede ise kısmi güneş ışığı yazıyordu, hangisi daha uygun ve yapraklara hergün su püskürtlemiyim. Resimleride yüklüyorum, teşekkürler.

slash1905 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 16:09   #32
Yeni Üye

ilk resim az ışık alan kısım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_20130128_154552.jpg (66.2 KB, 98 views)
Dosya Türü: jpg IMG_20130128_154613.jpg (59.9 KB, 96 views)
Dosya Türü: jpg IMG_20130128_154620.jpg (58.7 KB, 96 views)
Dosya Türü: jpg IMG_20130128_155035.jpg (59.9 KB, 97 views)
Eski 31-01-2013, 19:20   #33
Yeni Üye

merhabalar,
bonsainin son durumu; alttaki dalda aniden bütün dallar güçsüzleşip kurudu( ufak bir budama yapmıştım) acaba o dal öldü mü?, diğer dallara da sarararıp dökülmeler yavaş yavaş geliyor gibi fotograflara bakıp bi öneri verebilirseniz memnun olurum. teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_20130131_200221.jpg (48.2 KB, 94 views)
Dosya Türü: jpg IMG_20130131_200253.jpg (56.7 KB, 93 views)
Dosya Türü: jpg IMG_20130131_200241.jpg (57.5 KB, 94 views)
yeşilkolik beğendi.
Eski 01-02-2013, 17:05   #34
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Tekrar Merhaba Sayın slash1905,

Yapraklarına su püskürtmeyin bir süre, 2-3 günde bir su verdiğinizi yazmışsınız.
Daha önce de belirttiğim gibi serissalarda toprağın kurumasına izin vermeyin 2 günde bir tüm toprak suyu eşit miktarda alacak şekilde sulayın, saksı altında ki drenaj deliklerinden suyun akıp akmadığınıda kontrol edin.

Yapraklarını döken dal üzerinde ki tüm kurumuş yaprakları toplayıp dalcıkların uç kısımlarını hafifçe budayın.

Pencere kenarında direk güneş ışıklarına maruz kalıyorsa biraz daha iç kısımlara ışık alabileceği şekilde konumlandırmanızda fayda var.

Ağacı konumlardığınız yerde kalorifer, soba ya da direk ağaç üzerine üfleyen klima olmamasına da dikkat ediniz.

Saygılar.

Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 19:48   #35
Yeni Üye

merhabalar,
bonsainin kök bölümünden pekçok sürgün verdi, yaprak döken dalda henüz sürgün yok, acaba kök bölgesindeki filizleri budasam dallarda yaprak çıkmasına katkı sağlar mı? teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_20130205_201516.jpg (68.7 KB, 88 views)
Dosya Türü: jpg IMG_20130205_201440.jpg (66.4 KB, 89 views)
Eski 11-02-2013, 23:09   #36
Yeni Üye

merhabalar,
bonsaim stresi aşamayıp bunalıma girdi, bütün dallarda yapraklar yavaş yavaş sararıp dökülüyor, kök çevresinde filizler var ve dalların 1-2 noktasında. Alalı 1 ayı geçti ama stresi aşamıyor galiba. Bir yandan dallar büyümeye devam ederken bir yandan da sararmalar adeta bir hastalık yavaş yavaş ağacı sarıyor. Farklı bi müdehale gerekir mi acaba? bir de besin vermemeye devam mı edeyim? saygılar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_20130211_235041.jpg (59.1 KB, 83 views)
Eski 12-02-2013, 14:19   #37
Ağaçsever

_gurbuz_'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2011
sn slash, daha önce sordular mı bilemiyorum ama toprağı yakından koklayabilir misiniz? acaba çürüme ile ilgili bir sıkıntı mı bu? harry harrington'un yazısında fazla sulamanın yaprak sararması olarak belirti gösterdiği yazılmış. ayrıca yanlış konumlandırmanın da bir göstergesi olabilir. cam önünde tuttuğunu ve cama bakan tarafın iyi durumda olduğunu belirtmişsiniz, doğru mu anladım? öyle ise, eğer camın altında kalorifer peteği varsa ki havayı kurutan bir etkendir, belki de o tarafın kurumasının bir nedeni de bu olabilir! linki veriyorum, siz de diğer bilgileri okuyabilirsiniz. kolay gelsin..

Bonsai Species Guides

_gurbuz_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2013, 21:01   #38
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _gurbuz_ Mesajı Göster
sn slash, daha önce sordular mı bilemiyorum ama toprağı yakından koklayabilir misiniz? acaba çürüme ile ilgili bir sıkıntı mı bu? harry harrington'un yazısında fazla sulamanın yaprak sararması olarak belirti gösterdiği yazılmış. ayrıca yanlış konumlandırmanın da bir göstergesi olabilir. cam önünde tuttuğunu ve cama bakan tarafın iyi durumda olduğunu belirtmişsiniz, doğru mu anladım? öyle ise, eğer camın altında kalorifer peteği varsa ki havayı kurutan bir etkendir, belki de o tarafın kurumasının bir nedeni de bu olabilir! linki veriyorum, siz de diğer bilgileri okuyabilirsiniz. kolay gelsin..

Bonsai Species Guides
sn gurbuz, yorumunuz için çok teşekkürler. Toprağı yakından kokladım ama öyle anormal bir koku duymadım. Linkini verdiğiniz yazıyı daha önce okumuştum, ve bende sulama ve yer değişikliğine bağlamıştım. aldığım yapı markete sorduğumda hergün suladıklarını söylemişlerdi, bir de ağacın yer değişikliğine olan duyarlılığını okuyunca sararmaları buna bağladım. Az da olsa bazı yapraklarda kararma da var, ama iyi olan kök bölgesinde yoğun biz filizlenme var bu ara. Bu dönem besin vermek de sakıncalı sanırım, şimdilik sararan yaprakları temizleyip dalları budadım, yeni çıkın filizleri takip edip umutla ağacın normale dönmesini bekliyorum, ilginize çok teşekkür ederim.

Eski 15-02-2013, 01:08   #39
Yeni Üye

tekrar merhabalar,
bugün bonsaimde üst bölgedeki 2 köke hafifçe dokundum ve kökler elimde kaldı acaba bu kök çürümesinin göstergesi midir? Bazı yaprakların uçlarında kararmalar var, kök çürümesini nasıl anlarım ve nasıl tedavi edilebilir?

Eski 15-02-2013, 08:36   #40
Ağaçsever

_gurbuz_'s Avatar

sanıyorum kök çürümesi başlamış zira çabuk kopması hayra alamet değil. Genel tavsiye mevsime bakılmaksızın ağacın saksıdan ayrılıp köklerinin çürük olanlardan temizlenmesi, belki de bir miktar oksijenli su ile karışık çözelti uygulanması gerekebilir. Mine Pakkaner'in konu başlıklarına ve diğer bonsai yardım konularında kök çürümesi ile ilgili ne yapılabilir tavsiyeleri mevcut. Yalnız çürüme sıkıntılı bir konu, biraz elinizi çabuk tutarsanız müdahele için faydalı olabilir. Kolay gelsin..

Eski 15-02-2013, 08:41   #41
Ağaçsever

_gurbuz_'s Avatar

Bonsaide Kök Çürümesi ve Mantar Hastalıkları
http://www.agaclar.net/forum/bakim-v...iler/30200.htm

çürümeden eminseniz veya büyük ihtimalle öyle olduğunu düşünüyorsanız linkler yardımcı olabilir.. forumda kök çürümesi diye aratın, birçok kişinin başına geldiği için tavsiyeler de mevcut.. kolay gelsin..

Eski 16-02-2013, 12:34   #42
Yeni Üye

sn gurbuz,
ilginize çok teşekkürler, bugun bonsaimi saksısından ayırdım ve alttan köklerine baktım, ****** bütün kökleri görünmesede görebildiğim kadarıyla çürük bir kök görmedim, bilemiyorum toprağın içinde kalan kökleri tek tek incelememmi gerekiyordu? yalnız saksıyı açınca sanırım sulamada toprağın neredeyse tamamen kurumasına izin verdiğimi gördüm.. Yapraklarda sararma olduğu için biraz geç sulama yapmaya başlamıştım bu da serissalarda pek hoş olmayan bi durum sanırım. Bugün bonsaimi yardım amacıyla bir çiçekçiye götürmeye karar vermiştim, ancak seyahatlerden hoşlanmadığı için şimdilik erteledim, fakat yapraklarını günden güne kaybetmeye devam ediyor.

Eski 16-02-2013, 21:30   #43
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Sayın Slash1905,

Ağacınızda şu anda kök çürümesi olduğunu zannetmiyorum, zira serissalar suyu çok sevdiğinden kök çürümesi çok görülen bir durum değildir.

Daha önce de dediğim gibi sürekli nemli sera ortamlarına alışkın, şöyle bir yol izleyebilirsiniz.

Tüm sararmış ve kurumuş yapraklarını temizledikten sonra yine dalcıkları uç kısımlarından budadıktan sonra, bir kaç çıta ve naylon yardımı ile mini bir sera yapıp bir süre için onun içerisinde tutabilirsiniz.

Orada da sürekli nemli kalacağından yeniden yapraklanmaya ve toparlanmaya başladıktan sonra çıkararak nihayi yerinde konumlandırmaya devam edebilirsiniz.

Sakaki beğendi.
Eski 16-02-2013, 21:35   #44
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Örnek Sera Çalışması

Resimde gördüğünüz içerisinde o boyutlarda 3 ağacı barındıracak büyüklükte. Fikir vermesi açısından ekledim.

Umarım faydası olur, ağacınızı bol yaprakları halina döndürebilirsiniz.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Mini_Sera.jpg (58.4 KB, 61 views)
Eski 19-02-2013, 23:38   #45
Yeni Üye

sevgili dostlar,
yardımlarınız için çok teşekkürler. dediğiniz budama işini gerçekleştirdim. Bir sorumda acaba besin versem uygun olurmu buy dönemde, çünkü yaprak dökülen dallarda yeni filizler yok, yeni filizler sadece kök bölgesinde onlarında büyük bölümünü budadım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024