agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-12-2006, 18:08   #1
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
tourkana/ficus bonsai

bu da benim 4 ay önce aldığım ficus bonsai..bakımı oldukça kolay gibi.ama varsa bu türde neye dikkat etmem gerektiğini de belirten arkadaşlar olursa memnun olurum..

aldığım gün ficus'a acıdığımdan tellerini çıkartmıştım..kıvrık yerlerin doğrulma ihtimali var mıdır acaba ?

Düzenleyen tourkana : 04-01-2007 saat 22:11 Neden: resim yükleme hatası
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2006, 18:40   #2
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Fotoğraf yükleme konusunda herhangi bir onaya gerek.
Burada yazanlar ile yaptıklarınızı bir kontrol edin isterseniz.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2006, 08:49   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Paintle aşabilirsin, ama sorunun bu olduğunu sanmıyorum çünkü jpegde eklenebilecek uzantılar arasında.

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2007, 22:15   #4
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

ficus.jpg

umarım bu sefer resim gözükür....işte ficus bonsai...

Eski 05-01-2007, 01:17   #5
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Tourkana; yaprakları neden bu kadar az? Hiç gübre verdin mi? Toprak değişimi yaptın mı? Ağacına nasıl bakıyorsun? Sulama, budama, ışık, ısı, bulunduğu ortam hakkında bilgi yazarsan çok daha iyi olur. Bir de gövdesindeki beyaz lekeler dikkatimi çekti. Bir sorunu mu var acaba? Yakın çekim net bir gövde resmi de koyarsan bu konuda yorum yapacak arkadaşlar sana yardımcı olacaktır. Saygı ve sevgiler...

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2007, 08:14   #6
Ağaçsever

aynısından ben de de var. Yaprakları çok zor artıyor.

obeser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2007, 10:47   #7
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

yaprakları az değil ,daha çoktu ama yaz sonu ağır budama yaptım,ve bu siteden haberim yoktu o zaman...
gövdesindeki beyaz lekeler hep vardı ama yapraklarında da beyaz lekeler kalıyor yaprak sulamasından sonra...
budama yaparken incir türlerine has bir süt salgılıyor ,bu bana onun dışavurumu gibi geldi...birşey mi anlatmak istiyor acaba? böcek,parazit mi var toprakta bilmiyorum...
toprak değiştirmek gerekiyor sanırım,aldığımda ilk iş içine işlemiş telleri çıkarmak olmuştu...bu çok zaman geçtiğini gösteriyor.

toprak değişimi ne zaman yapılmalı Turunç ..?
gübre vermedim,ışığı bol gören bir yerde ,yapraklarına hergün su püskürtüyorum,ve toprağı sürekli nemli tutmaya çalışıyorum..

Düzenleyen tourkana : 05-01-2007 saat 10:59 Neden: ekleme
Eski 05-01-2007, 12:02   #8
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
yapraklarında leke kalması suyun kireçli olmasından olabilir mi?
Büyük bir aciliyet görmüyorsan, toprağı değiştirmek için baharı bekle, kök bakımını da yaparsın, bence kışın gübre verme. Toprağın sürekli nemli kalmasındansa bence "biraz" kurumasına izin vermelisin sularken.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2007, 12:08   #9
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

suyun kirecinden olduğunu düşünmüyorum,çünkü 1 haftadır bu şekilde bazı yapraklarında Süt kireç benzeri katı tortular oluşuyor...

Eski 05-01-2007, 12:16   #10
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Damacanalarda bizim içtiğimiz sudan kullan. Yapraklarındaki kireç lekesi olabilir. Memet' e katılıyorum. Toprağını yakından incele. Minik sinek veya böcek var mı, bak. Toprağını kokla. Pis kokuyorsa kökte çürüme vardır. Yok kokmuyorsa sorun yok . Bu durumda toprağını değiştirmek için acele etme. Şubat sonu mart gibi havalar ısındığında toprak değiştirirsin. Tarihten emin olamıyorsan toprağa cemre düştü derler ya, o zaman değişimi yapabilirsin

Gövdesindeki beyaz lekeleri hafifçe, gövdeyi yaralamadan, tırnağınla, yüzeyden kazımaya çalış. Sadece küçük bir bölgede dene. Eğer kazıdığında eline beyaz toz gibi birşey bulaşıyorsa koşnil olabilir veya pamuk ipliği gibi sünüyorsa pamuklu bit olabilir. O zaman bu zararlı için önerilen işlemleri yaparsın. Forumda vardır.

Bahara girerken azot açısından zengin bir sıvı gübre kullanabilirsin. Sıvı gübreyi topraktan sulama suyuna karıştırarak veya yapraktan sprey şeklinde sıkarak yapabilirsin. Bahardan itibaren 15 günde bir bu gübrelemeyi yap. Aşırıya kaçmamalısın, bitki yanabilir.

Bir de bakım teknikleri ve ficus' un istekleri için forumda ficus bakımını okumanı tavsiye ederim. Sana katkısı olacağı kesin. Kolay gelsin...

nur.erdoann beğendi.
Eski 05-01-2007, 13:34   #11
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

bi keresinde yaklaşık 2 hafta önce ,minik bir örümcek benzeri bir böcek gördüm anında toprağa girdi...ondan sonra bir daha hiç karşılaşmadım böyle bişeyle...dün de tahta kurusu vardı en üst dalda.. ne oluyo bilmiyorum ama hala sağlıklı görünüyo ağacım...
uyku dönemi için çıkarsammı diye düşünüyorum...6 hafta sert bi soğukta uyursa kendine gelir belki...

Eski 05-01-2007, 13:59   #12

memet's Avatar

kalorifer ya da soba olan bir ortamda tutmuyorsun değil mi?

Eski 05-01-2007, 14:08   #13
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

içerisi sürekli olarak 22 derecede...yalnız ficus zaten içmekan bitkisi zaten,bu sıcaklık bir sorun teşkil etmemeli bence...eder mi yoksa?

Eski 05-01-2007, 15:13   #14
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Aşırı sıcak kışın sevmez.O sebeple ısıtıcıdan uzak olsun, ama aydınlık bir yerde olsun. Biraz serin bir ortamı bence sevecektir. Onun sorunu ısıtıcının havayı kurutması sonucu doğal nem ihtiyacını karşılayamamaktır. O yüzden ısıtıcıdan uzak, aydınlık pencere önü, üzerine direk güneş gelmeyen, nemli bir ortama koymalısın. Toprağının biraz kurumasına izin verdikten sonra sulama yap. Yapraklarına spreyle "kireçsiz" su püskürtmeye devam et.

Bazı bitki hastalıkları ve zararlıları; nemli ve sıcak ortamda toprakta kolayca gelişir. Toprak altında olduğundan senin haberin bile olmadan köklere zarar vererek bitkiyi öldürürler. Biraz kuru toprak, nemli ve ıslak topraktan kat kat iyidir. Ayrıca bitkinin yerini değiştirme. Yukarıda yazdığım uygun bir ortamı ona sağladıktan sonra saksısının yerini değiştirme, sabitle. Ficuslar yer değiştirmeye hemen tepki vererek yapraklarını dökerler.

Eski 05-01-2007, 15:53   #15
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Sn.Turunç ve Memet ,verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim...

ve burda da Ficus ve yeni yeri,,,biraz daha serin bir ortama koydum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ficc.JPG (10.7 KB, 508 views)

Düzenleyen tourkana : 08-01-2007 saat 20:17 Neden: resim ekleme
Eski 13-01-2007, 08:31   #16
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

dikkatimi çeken birşey var,,,toprak sınırının 5 cm yukarısına kadar sanki gövde ıslakmış gibi duruyor,ve toprağa değen kısımlarda pul pul bişeyler var,elleyince dökülüyorlar....bu nedendir acaba?
aşağıda daha detaylı bir resim var...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg HPIM0011.jpg (18.8 KB, 499 views)
Eski 17-01-2007, 12:58   #17
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

cevap yok hala,,
bu olumsuz gelişmelere rağmen ağaç yeni sürgünler veriyor....

Eski 17-01-2007, 13:03   #18

memet's Avatar

daha iyi bir resmini çekip, fmt79 un göreceği bir başlıkta sor, sorunu bitki hastalıkları konusunda yardımcı olacaktır..

Eski 17-01-2007, 13:27   #19
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Koşnil olabilir. Resimlerden anlaşılmıyor ama yine de bence koşnil. Belkide kabuklu bit. İkisinden biri olsa gerek. Fmt79 sana en doğru cevabı verir ama net resim çekmelisin. Makro çekim yapmayı dene..

Düzenleyen turunç : 17-01-2007 saat 13:29 Neden: bilgi ekleme
Eski 17-01-2007, 15:48   #20
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
evet memet ve turunç'un dediği gibi daha net bir fotoğraf ekleyebilir misin? Daha netini ekleyemem diyorsan cevap yaz ki ona göre bu fotoğraftan hayali bişeyler çıkarmaya çalışalım.

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 15:53   #21
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

eklerim ama gün ışığında çekim yapmam lazım...onun için cumartesiye kadar böyle bir şansım yok...şimdilik buna göre bir yorum yapsanız ve bir reçete verseniz çok sevinirim ...

Eski 20-01-2007, 09:26   #22
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

yakın plan net fotolar ...sanırım koşnil!!!!

beyaz çizgi ve noktalar üstlerde daha küçük ama daha sık göze çarpıyor..makas ucuyla hemen ayrılıyorlar....buna çare olacak dermanın reçetesini de yazarsanız çok sevinirim...
bu arada şarap fuarına katılacaklar online davetiye alabilirler...
http://www.wineistanbul.com/tr/online_invitation.asp
teşekkürler..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ficcus1.jpg (36.7 KB, 469 views)
Dosya Türü: jpg ficcus2.jpg (27.1 KB, 457 views)
Eski 20-01-2007, 10:03   #23
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Net resimler değil. Ama emin olmamakla birlikte kabuklu bit (koşnil) diyorum..

Eski 27-01-2007, 10:56   #24
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Torf toprak işlevi görür mü acaba?

arkadaşlar merhaba,
yine bir cumartesi ve yine ben Ficus la uğraştım..biraz da resim çektim...ama uğraşım bittikten sonra aklıma bir soru takıldı, umarım cevabı Ficus un ölümüne yol açacak cinsten değildir...
İlk olarak gövdenin başladığı yerin 3-4 cm aşağısına kadar toprağı temizleyip torf eklemek istedim,bunun için uğraşırken ficus u elimle çekerek kaldırdım ,gövdeyle beraber bir ksıım toprak kalıp gibi geldi,bu kalıbın alt taraflarındaki toprağı attım,eksilen miktar kadar Torf koydum,sonra saçak saçak olmuş köklerini kısalttım,saksıya oturttum ve en başta yapmak istediğim gövdenin 3-4 cm aşağısından başlayarak torfla örttüm...
Asıl sorun aşağısına eklediğim Torf suyu çok tutacağı için köklerin çürümesine neden olur mu,Torf toprakla aynı görevi görür mü?

bir de ficus un yeri nasıl? direkt güneş ışığı almıyor ve serin bir yerde....
altlık için de isteyen olursa ,Fuar standımızı hazırlayan marangoz 20-25 ytl ye yapabileceğini söyledi....

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg fic1.jpg (57.5 KB, 436 views)
Dosya Türü: jpg fic.jpg (33.6 KB, 427 views)
Eski 27-01-2007, 14:16   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler Tourkana, ic mekanda oldugu icin, umarim inciriniz bu yaptiginiz calismalardan olumsuz etkilenmez. Torfu yari yariya dere kumu ile karistirip saksiya oyle eklerseniz dusundugunuz kok curumesini onlemis olursunuz, cunku vereceginiz su suzulup akacaktir.
Incirinizin saksisi altindaki, su toplamak icin koydugunuz kabi bosaltin icerisinde surekli su olursa dusundugunuz kok curumesine o kaptaki su da neden olabilir.
Incir ic mekanda ise soba ve diger isi vericilerin cok yakininda olmamali,
verdiginiz bilgiler onun yerininiyi oldugunu gosteriyor.
Bu mevsim gelismesi yavaslamis veya durmus olabilir bu sizi endiselendirmesin, bahar gelince agacinizda bir canlanma olacaktir.
Yesilli gunleriniz bol olsun.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2007, 00:37   #26
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Benim düşünceme göre gövde de ki lekeler fikusun kendi dokusu zira normalde yaşlı ve sağlıklı gövdelerde bu tür dokular oluyor, ıslaklık sorunu ise sanırım kış ayları olması ve evinizin iyi ısınmasından yani çok sıcak olmasından, bol miktarda da sulanmanında etkisiyle toprak yosun bağlamış ve yosun neminde etkisiyle gövdeye doğru ilerliyor, yosunun gövde için zararlı olduğunu görmedim ama daha fazla artarsa belki başka etmenlere kapı açar bu nedenle herhangi bir eczaneden alacağınız oksijenli su ile gövdeyi iyice siliniz bitki rahatlayacaktır. Bu arada sulama suyunuz yapraklarda kuruyunca kireç izi bırakıyor, ilk işiniz bu suyu değiştirmek olsun yani başka su kullanın, zira suyunuzun EC değeri yüksek yani suyunuz tuzlu biraz, zaten yosunu da bu tuzlu su yapıyor ama tuz bitkiye zarar vermeyecek düzeyde 0,9-1,2 EC falan olmalı. Ayrıca isterseniz o kadar suladıktan sonra yapraktan sü püskürtmeyi daha az yapın ki bitkinizin yaprakları hem parlasın hemde canlı dursun. Ayrıca yosun yapmayı engellemek için bitkinin gövdesinin etrafına 1-2 cm çapta ince dere kumu serpin bu belli oranda yosunu engelleyecektir.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 18:24   #27
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Geçen hafta ficus bonsai üzerinde bir takım işlemler yaptım.En tepedeki ince dalın kalınlaşmasını bekleyip ,o dalı bonsainin boyunun uzun görünmesini sağlamak için kullanmayı düşünüyorum..
Şu anda sola ve sağa giden dallar var,ancak hiç arkaya çıkmış dalı yok,ilk aldığımda vardı ama o dal kurumuştu.İki boyutlu duruyor şu anda ,belki yukardaki daldan arkaya bir dal çıkarsa ağaca derinlik gelebilir.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ficus2.jpg (73.1 KB, 315 views)
Eski 20-05-2007, 14:38   #28
Ağaç Dostu

Iyi gunler Tourkana, incirindeki 4. dali [agacin govdesinin inceldigi yerdeki dal] telleyip geriye bukebilirsin. incir dallari kolay bukulur. Iki gun agacini sulama sonra telleyip dali geriye aldiktan sonra agacini sula. Kolay gelsin.

Eski 08-07-2007, 14:19   #29
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

yaklaşık 2 ay arada ağaç çoştukça ben de budadım ve şekil verdim.Yapraklar ve küçük dallar hep ana dalların uçlarında çıkıyor.Gerilerden ,ana gövde yakınlarından çıkartana kadar uğraşacağım anlaşılan.Bonsai sabır işidir demedik boşuna.
Ağacın boyu son şekil vermemden sonra ilk aldığımki haline göre yaklaşık 15 cm daha uzamış görünüyor.Sanırım bu uzunluk yeterli olacak.Üçgen form vermeye çalıştım,bazı devasa büyüklükte olan yaprakları kestim.Tamamen yapraksızlaştırma için ne yapmalıyım hatta yapmalı mıyım tam bilemiyorum.Aslında şu anda yaprakların boyu ağaca göre normal ama yapılması gerekiyor derseniz onu da yaparım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ficus.jpg (21.7 KB, 266 views)
Eski 08-07-2007, 14:32   #30
Ağaç Dostu

Tourkana iyi gunler, incirin her gun daha da guzellesiyor.
Su an incirinin yapraklari buyuk gorunmuyor, daha fazla dallanmasini artirmak icin surekli dallarin uzerinde buyuyen yeni surgunlerin uclarini parmak uclariniz ile kopariniz. Bu islem agacinizi istediginiz forumda tutmanizi sagliyacaktir.

Yesim fidaniniz ne durumda buyuyormu? yeterince buyudukten sonra onu yere dikerseniz daha cabuk buyuyup gelisecektir.

Zeytinler uzerinde, bonsai calismalariniz daha yokmudur?

Bahcedeki bonsailerinizin duru nasil?

Yarismaya kac agacla katiliyorsunuz?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024