agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-03-2010, 11:42   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2009
Unalsel/Hazır Ulmus Biçimlendirme

Merhaba, hazır aldığım Ulmus'u şu şekilde sokmaya çalıştık. Yorumlarınızı ve önerilerinizi ve hatalarımı bekliyorum saygılar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Fotoğraf031.jpg (14.6 KB, 271 views)
unalsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 18:30   #2
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Sayın Unalsel,

Eklediğiniz fotoğraf çok küçük olduğu için yaptığınız çalışma pek belli olmuyor. Fakat göründüğü kadarıyla bir iki tavsiyede bulunabilirim.

Öncelikle forumdaki hazır bonsai ile ilgili bölümleri okumanızı tavsiye ederim. Hazır bonsailerin toprağının değiştirilmesi ve daha büyük bir saksıya alınması tavsiye edilir. Sizin ağacınız için de aynısı geçerli gibi görünüyor.

Telleme yaparken mümkün olduğunca telleri birbirinin üzerinden veya altından geçirmemeye çalışırsanız tellerin ağacınıza zarar vermesini engellemiş olursunuz. Teller birbirine paralel sarılmalı.

Dallar, sarılı tellerle bükülemeyecek kadar sertler ise ( benim size tavsiyem daha kalın teller kullanmanız ) birbirlerine veya saksıya, telden yaptığınız kancalar ile tutturup gerdirebilirsiniz. Fotoğrafta göründüğü kadarı ile siz gövdeye tutturmayı denemişsiniz, bu gövdede tel izleri oluşmasına neden olabilir.

Ağacınızın zirvesini üstten ilk daldan çıkan bir dalcık oluşturuyor. Onu aşağı telleyerek gövdenin en ucundan çıkan dalcıklarla zirveyi düzenlerseniz ağacınız daha doğal duracaktır.

Ağacınızın diğer dalcıklarını da telleyerek daha iyi bir şekil kazandırabilirsiniz.

Ulmuslar şu aralar yaprak açmaya başladı, yeni sürgünleri geride iki yaprak kalacak şekilde budarsanız kolaylıkla dalların gövdeye yakın kısımlarından yapraklar çıkmasını sağlayıp, ağacınıza daha dolgun bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Biraz uzun bir mesaj oldu ama forumdaki diğer bilgilerle beraber değerlendirip ağacınıza bir iki yıl içerisinde güzel bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Kolay gelsin

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 19:28   #3
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın unalsel
fotoğrafınızı üyeler için uygun hale getirdim.
Ama önce kendim rahat olarak ağaçı görmeliydim.
Ve gördükden sonrada yapılan hataları sıralamak istedim.
dddww.jpg

Şekil olarak şu an için yapabilçek bir şey yok normal bir form.
Sorunları sırası ile yazayım.

1. Tellemler hatalı olmuş gövdeyi ve dalları tel kesip boğabilecek durumda.
2.Ağaçın kök sistemi okadar çok gelişmiş ki ağaç toprak ile beraber saksının dışına çıkmış.

Şİmdi öncelikle yapılması gerekenler.

Toprak değişimi yapmanız için 1 ay beklemelisiniz.Çümkü teleme ve budama yapmışsınız.

HEr iki işlem arasında genelde 1 ay beklemek gerekir.

Ve tavsiyem telerisökün ve forumda yer alan telleme teknikleri bağlığı okuyun.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2010, 12:04   #4
Ağaç Dostu

Bilgiler ve fotoğraf büyütmesi için çok teşekkürler. Telleme başlığını okudum buna göre telleri yeniden düzenleyeceğim.

Zirvede farkettiğiniz gibi kararsız kaldım ve o yüzden eşimle burayı şimdilik ellemeyelim demiştik. Bahsettiğiniz telleme yapmam gereken 1 numaralı bölge mi? 2 numarayı da zirve olarak mı bırakmalıyım?

Sürgün budaması için çizdiğim mavi çizgiler doğru mudur? Fotoğrafa doğru bakınca sağ en alttaki dalı piramiti sağlaması için uzun bıraktım ama burası cılız bir dalcık, buraya sürgün budaması gerekir mi? Bu dalı güçlendirmek istiyorum da.

Mayıs ayında yaprak küçültmeye de girişmek istiyorum, saksı da değişmeli dediniz ay sonra sizce bu ağaç hepsini kaldırır mı bunların yoksa bu işlemlerin bir kısmını seneye mi bırakayım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg dddww.jpg (34.9 KB, 245 views)
Eski 05-03-2010, 18:09   #5
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Dediğiniz hiç bir işlemi yapmayınız.
Sadece teleri düzeltin.
Toprak değişimi önceliğiniz olsun.
ŞEkil ve form sağlıklı ve güçlü bir ağaç da yapılması gereken bir uygulama.
Önce ağaçın genel sağlığı ve yapılaçak işlemlere karşı direç kazanması

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2010, 10:55   #6
Ağaç Dostu

Ulmus şu an bu durumda, alttaki telleri değiştirdim, yukarıdakileri de söktüm ve epeyce şekillenmiş olduğunu gördüm bu yüzden onlara dokunmadım. Bu hafta içerisinden tavisyeleriniz doğrultusunda yaptığım yeni büyük saksısına yerleştireceğim. Bu ağacın sulaması haftada 2 gün gibi oluyor, su tahliye oluyor ve 15 dakka sonra 2. sulamayı da yapıyorum.

Saksı boyutlarını içten 36 cm boy, 13 cm en 5 cm yükseklik şeklinde ayarladım. Gövde kalınlığı 2 cm, diğer boyutlar da ağacın saksıyı örtecek şekilde ayarlı. Bu noktada bir sorum olacak, saksı değiştiriken kökleri yine böyle yukarıda bırakmak istiyorum bir mahsuru var mı?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0481.jpg (32.7 KB, 193 views)
Eski 28-03-2010, 12:01   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Degistireceginiz saksiya agcinizi simdi oldugu gibi kismen koklerinin gorunmesini istiyorsaniz dusundugunuz gibi dikebilirsiniz bir sakincasi yok.

Agacinizin saga dogru uzanan iki dali paralel bir sekilde altli ustlu duruyor. eger fotograf yaniltmiyor ve dusundugum gibi ise ikinci dali geriye dogru ceviriniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 10:48   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Agacinizin saga dogru uzanan iki dali paralel bir sekilde altli ustlu duruyor. eger fotograf yaniltmiyor ve dusundugum gibi ise ikinci dali geriye dogru ceviriniz.
Durum düşündüğünüz gibi ama o dalı geriye doğru itmek dalı kırmama sebep olabilir, şimdi dallar sanki iki boyutlu bir düzlemde dizilmiş gibi durmakta, böyle bir stilin temel kurallar açısından bir sakıncası var mı?

Diğer sorum da yine saksı değişimi ile ilgili. Ağacın şimdiki durumuna da bakarsak( Fotoğraf 2-3 günlük) saksı değiştirirken kök budaması ve kök açma işlemi yapmalı mıyım yoksa duruma göre bakıp eğer kökler serbest ise mevcut toprağı bile temizlemeden toprak eklemek sureti ile saksı değişimini mi yapayım sadece?

Düzenleyen unalsel : 30-03-2010 saat 12:35
Eski 31-03-2010, 14:52   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Usteki dali geriye ceviremiyeceginizi dusunuyorsaniz, o zaman altaki dali budayip uste kalacak olan dali da govdenin saga dogru olan kivrimina kadar bukun sonra dali saga dogru uzaltiniz.

Bonsaide budamak esastir istenmiyen dallar budanmali ki agac enerjisini istenen yerlere yoneltsin. Bir de agacinizi itediginiz forumda tutabilmek icin surekli uc almak gerekiyor ayni zamanda agac bu budamalarla bircok yeni dalcik uretecektir.

Agacinizi bir baska saksiya geciriken, Uzamis, varsa curumus kokleri budayiniz, kok budamasindan sonra kalan kokler uzerinde mumkun oldugu kadar toprak birakmiya calisiniz. Yeni saksi bonsai saksisi degil de alistirma saksisi olacaksa agacin simdiki koklerini de toprakla ortebilirsiniz. Zamani gelip de bonsai saksisina alacaginiz zaman, kokleri istediginiz kadar gorunur yaparsiniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 15:25   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Usteki dali geriye ceviremiyeceginizi dusunuyorsaniz, o zaman altaki dali budayip uste kalacak olan dali da govdenin saga dogru olan kivrimina kadar bukun sonra dali saga dogru uzaltiniz.
Bu benim için daha acı verici olacaktır. Bonsai kurallarını okudum, sanırım ilk dal sağa, ikinci sola, 3. arkaya şeklinde gitmesi gerektiği için bu önerileri sunuyorsunuz. Yalnız sizin bir yazınızda alttan 2. dal da(2 ile işaretlediğim) arkaya gidebilir demişsiniz. Buna göre alttan ince olan 2. dalı geriye doğru itme gibi basit bir yola gitsem. Aslında zaten bu dal geride idi ama tellerken ben bunu şimdiki yerine almıştım kuralları bilmediğim ve resimde BANYAN stilini 2 boyutlu olarak gördüğümüz için ben bu yola gitmiştim hatta dalın kabuk kısmını kırmıştım şimdi yarım kabuk ile yaşıyor ve sürgün veriyor bu dal ama onu arkaya geri bırakmak ile iyileşmesi de hızlanır gibi hem de kurala uymuş oluruz sanırım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0481.jpg (37.8 KB, 151 views)
Eski 31-03-2010, 16:03   #11
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Sayın unalsel,

Anladığım kadarıyla Ali Bey "dallar, kıvrımların dışbükey kısımlarından çıkmalı" kuralı yüzünden, 3 numaralı dalı kıvrımın dışına kadar indirmeniz ve ondan sonra sağa doğru yere paralel uzatmanızı önermiş. Bu iki dalın üst üste olmaması için ise 1 numaralı dalı budamanızı önermiş. Böylece ilk dalınız sağa doğru çıkan 3 numaralı dal olacaktır.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024