agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Kuşlar
(https)

Beğeni Düzeni71Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-12-2009, 12:52   #1
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Kuş yuvaları

]Bu bahçede ne eksik? bence böylesi güzel bahçeye 4-5 tane kuş evi gerek

Çok basit biliyorum ama içinde ki yavruyu görünce paylaşmak istedim.
Limon, kabakların içine sarkıcı form da çiçekler de dikiyorlar , yeterli kabağın varsa belki denemek istersin.

Eklenen Resimler

tener beğendi.
nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 20:39   #2
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster

Sevgili Orijin,
Çalışmalarınızın fotoğraflarını görmeyi çok isterim.

Sevgili Limon!
Benim el becerilerim ancak sıradan şeyleri yapabilmeye yetiyor. öylesine yaptım işte...Verniklemedim bile.
Beş tane kuş yuvası yaptım.
Bir öğrenci kardeşimize, kabak kemane yapımı için iki tane gönderdim. Tohumu bana veren komşumuza, isteyen birkaç dostumuza verdikten sonra kalan 4-5 tanesini de(eğer boş vakit bulabilirsem) avizeye benzetmeye çalışacağım.
Mesajınızdan alıntıladığım, son cümlenizi izniniz kabul ederek aşağıda, nevi şahsıma münhasır sanat eserlerimden, kuş yuvalarını görüntüledim.
Sağlık dileklerimle.
Name:  322.jpg
Views: 7345
Size:  52.3 KB

tener ve Ozlem A beğendi.
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 13:05   #3
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2009
Bu kuş evleri, ağaca asıldığında serbest formda mı bırakılmalı , yoksa sallanmaması için sabitlemek mi gerekiyor, malum rüzgarlı havada , kuş içerde beşşik gibi sallanmasın.

şahin05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 16:40   #4
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sevgili orijin, elinize sağlık, bence çok ta güzel olmuşlar. Acaba içlerine biraz saman mı doldurmalı? Tabii bunlarda yem koyacak yer olmuyor, acaba birisini de sadece yemlik mi yapmalı?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 17:13   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Yemlik denedim bir keresinde, önüne geniş bir açıklık ve kuşların yemlenirken konacağı yeri yapıyorsunuz sadece...
İçine karışık yem bide suluk yapınca tamamdır

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 17:26   #6
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Genelde hangi kuşlara uygun bu yuvalar?

Şöyle bir fikrim var ; evin çatısına büyükçe kuş evi yapacam içinede bi tane kalorifer peteği koyacam.

Eski 13-12-2009, 17:54   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Masraflı olacak gibi göründü ama iyi bir fikir
Kış aylarında küçük kuşlar için ideal

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 17:57   #8
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şahin05 Mesajı Göster
Genelde hangi kuşlara uygun bu yuvalar?

Şöyle bir fikrim var ; evin çatısına büyükçe kuş evi yapacam içinede bi tane kalorifer peteği koyacam.
Bence iyi fikir değil çünkü her akşam aynı kuşlar girmeyecek oraya. Bir gece alışacak o sıcaklığa ertesi gece giremeyince dışarıda kalınca ne olacak dersiniz.
Bence yuva yapalım ama doğal ortamlarına uygun ortam olmalı. Aksi halde seneye doğal gazları kesilirse ne olur.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 18:14   #9
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Bir kuş her akşam başka yuvada mı konaklıyor ki , her akşam aynı yuvaya gelmiyorlar mı? Onlara rezidans gibi hizmet verip , yemini suyunu da korsak yuvaya bahara kadar kalmazlar mı? Zaten evin kaloriferi yanarsa yuvanınki de yanacak , özel olarak onlar için yakmayacam. Baktı üşüyo , uçsun gelsin sıcacık rezidansına .

Eski 13-12-2009, 18:17   #10
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Hmmm !!!! demek istediğinizi anladım galiba , dışarı çıkınca kendinden daha büyük kuş yuvasını kaparsa demek istediniz heralde.

Eski 13-12-2009, 18:31   #11
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
En iri kuş yemliği kendine yuva yaparsa, balkonda her sabah hır gür

Şaka bir yana, balkona gelen kuşlardan bizim evimize kuş biti girdiğini, eşimi, kızımı yara içinde bıraktıklarını hatırlatmak isterim.Bahçede iyi ama, balkon sıkıntı yaratabilir.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 18:31   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Tekin arkadaşın yaklaşımı tam yerinde bir yaklaşım, doğal hayata müdahalemiz ile korumacı bir yaklaşım sergileme mantığımız ******* yanlış, hatta onların beslenme alışkanlıklarını değiştirmemiz onları doğadan koparıp kendimize bağlı canlılar yapacağından.

Bizlerin desteği ile beslenmelerini sağlamanın onları kendi besinini sağlama yetilerinin kaybolmasına sebeb olacağından bizlerin onları besleme garantisi olmıyacağından türlerinin bozulmasının ve yaşama imkanlarının son bulacağı kesindir.

Benim besleme garantisi diye nitelediğim gerçek besleme, onların doğa için de besinlerini olşturan börtü böcekler karşığına gelmiyecek, yemliklerine konan yemlerin onların gen yapılarınında bozulmasına sebeb olacağıdır.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 23:03   #13
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Kalorifer petekli kuş evi fazla lüks tabii.

Ama ben daha bu yaz Enez'e bir kuş evi almaya karar vermiştim. Eşim önce yere yem serperdi. Sonra duvara tabak içinde yem koyduk. Bu yaz inşallah güzel bir kuş evim olacak.
Kırk yılda bir yemlemekle beslenme alışkanlıklarına müdahale etmiş olacağımızı düşünmüyorum.

Eklenen Resimler

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2009, 07:00   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Çevreci duyarlılığıma örnektir.

Sayın Vildan hanım sizi bu konuda uyaran bir açıklama getirerek daha ciddi bir paylaşım sergilemiş olacağım, Almanyada çalışan bir yakınım bana benim çevreye duyarlılığıma destek olacak bir açıklamada bulunmuştu.

Bence yeri değil ama, konun buralara gelmişken paylaşım inancıyla bahçelerimizdeki kuşlara yönelik bu yanlış uygulamaların yabancılar tarafından nasıl değerlendirildiğinin bir göstergesi olarak bilgi paylaşımında bulunma ihtiyacını hissetiğimden açıklamakta sakınca görmüyorum.

Alman yerel yönetimleri sizin anlayışınızla camının önüne gelen kuşlara yem veriyor diyerek çevreden gören vatandaşların şikayeti üzerine o kişiye yetkisiz doğaya müdahale suçu işlemekten para cezasıyla cazalandırıdıklarını anlatmışlardı.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2009, 08:21   #15
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

(Sevgili Limon'un affına sığınarak)

Sn. Epsody, doğaya yapılan her müdahale keşke böyle olsa. Kendi adıma kuşlara sadece buğday ve ekmek veriyorum, ev hayvanlarına verilen hazır kuş yemlerinden değil. Kuşlar bu besinleri zaten doğada da buluyorlar, tarlalardan buğday, pirinç, ayçiçeği vb. yiyorlar. Hazır tarladan yemesi ile kuş evinden yemesi arasında çok büyük fark göremiyorum. Ekmeği de bulabiliyorlar, ne yazık ki bayat ekmekleri çöpe atan insanlar var. Bayat ekmeklerimizi de eşim göl kenarına götürerek kuşlara veriyor.
Verdiğiniz bilgiler ve paylaşım için yine de teşekkürler.

Düzenleyen Vildan Sönmez : 14-12-2009 saat 10:26
Eski 14-12-2009, 16:41   #16
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Sanırım konuya tam vakıf olamadık, yazın yem verelim demiyoruz , yazın kuş zaten ,solucandır, sinektir bulup yer, biz ne zaman yardımcı olucaz ,kışın.

Neden kışın ?

Çünkü; kışın kar yağıp Da her taraf beyaz örtüyle kaplandığında bu hayvancağızlar nerden ne bulupta yiyecek, sorarım size, yerel belediyeler her yıl kuşlara buğday serpiyor, bu da yanlış davranış öyle mi?

Kışın soğuktan donup ölmüş serçe görmediniz mi hiç, yazın siz istesenizde, o kuşu tutamazsınız zaten. Bu hayvanlara dışardan müdahale ile beslediğimizde nasıl bozulurlar anlamadım.

Eminönündeki kuşlar hep halk tarafından besleniyor, şimdi onların diğer kuşlardan farkı ne? Osmanlı mimarisini incelerseniz kuş evi olmayan yapı hemen hemen hiç yok.
Siz bırakın kuşu, çoğu ülkelerde tabiattaki yırtıcı hayvanlara bile kışın et atıyorlar ölmesinler diye.

Siz zaten istesenizde istemesenizde serçeler , sizlerin veya başkasının çatılarında sığınacak bir yerler bulup kışı geçirmeye çalışıyorlar.

İnanıyorum ki onlara böyle bir imkana sahip olmak ister misiniz diye sorulsa hiç biri hayır demezdi.

Hangimiz yalılar köşkler varken gecekonduda yaşamak ister ki, unutmayın onlarda canlı.

Düzenleyen Sevilay : 14-12-2009 saat 20:54 Neden: Paragraf
Eski 15-12-2009, 15:45   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2009
Kış ayındayız ya, kuşlar için yapabileceğiniz en güzel şey şu bence,

İmkanlarınız elverdiğince parklara **** balkonunuza,**** gittiğiniz bir yerdeki ayak basmayan alanlara buğday,hiç olmazsa evdeki artan kurumuş ekmeklerden götürüp bırakın.

barınmaları için uygun yeri onlar buluyorlar, biz kurutup çölleştirmemişsek,bir kaç ağacın olduğu yerlerde yüzlerce kuş barınıyor.

ama yem bulamıyorlar,

barınak yapmakta hoş fikir,lakin devamlı orada yerleşirlerse ve çoğalırlarsa siz bundan sıkılabilirsiniz ve onları oradan kovmak isterseniz bu daha kötü sonuç verir.

kül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2009, 20:29   #18
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Kış aylarındayız ya, kuşlar yem aramakta, kar bastırdı.
Tavuklarımın yarı yemi, sağa sola atılmakta. Kuş evi yapamadım, bir tanecik su kabağım oldu zaten.Ama onlar yapmış catıya evlerini. oraya da yem atıyorum.

Sevgili Limon
Hayvanları sevmeye beslemeye devam diyorum

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 07:33   #19
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Tuncay bey, teşekkür ederim.

Sevgili Cemo, devam tabii. Tüm yaz ortadan kaybolan "Kızıl Gerdan" lar havaların soğumasıyla yine ortaya çıkmaya başladılar. Bu kış değişik bir tür daha görmeye başladım. Özellikle yağmur yağdığında, Mazıların arasındaki birbiriyle oyunlarını seyretmeye doyum olmuyor. Onlara özel kuş evim yok ama pergola altlarına, köpeğimizin evine, kiremitlerin altlarına sığınıyorlar. Köpekten dolayı su zaten hep var, onun yemek kırıntılarını da yiyorlar. Bir iki kere ekmek kırıntısı koydumsa da hiç rağbet görmedi, kuş yemini ise hiç tanımadılar. Ama burada doğal ortamda çok fazla sinek böcek olduğundan şehirdekilere göre şanslılar diye düşünüyorum. Bizimkiler doğal besinlerle beslenmeyi seviyorlar.

Hatta su deposunun olduğu bodrum katında beslediğimiz Yarasa Ailesi bile var. Tabii biz isteyerek yerleştirmedik kendi seçimleri, hava kararmaya başlayınca yukarı aşağıya uçuşmaya başlıyorlar.

Eski 16-12-2009, 08:01   #20
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili limon yarasa ailesi dedin de aklıma geldi.

Manyas'da mutfaktaki aspiratör borusu bacaya bağlı. Zaman zaman tıkırdılar duyuyordum.
Hatta bir keresinde torunum da yanınmdaydı seslerden bayağı korktu," vava (bana babaanne demiyor) fare mi var?" diye sorunca ben de bayağı işkillendim.
Daha sonra çatıya birini çıkartıp baktırdım. "Abla yukarısı fare kaynıyor" demez mi, aklım çıktı.
Ertesi günü başka biri çıktı çatıya. Çatı aralığındakilerin fare değil yarasa yavruları olduğunu söyleyince içim rahatladı.
Nasıl, nereden giriyorlar bulamadım ama yavrular uçunca sesler sedalar kesiliyor, taaa ki yeni yavrulama dönemine kadar.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 15:36   #21
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Aslında burada kuş evi için ılıman iklimi olan bölgeleri ayırsak iyi olurdu,onlara yem verelim ,onlar yuva nasılsa bulur deniliyor , soğuk bölgelerde , mesela erzurumda kar kalınlığı 5 metrelere çıkıyor gözünüzün alabildiği beyaz örtü,burada nereden bulacak moğollar gibi kardan evmi yapacak ? bırakın serçeyi , kurtlar bile şehre iniyor sığınacak yer aramak için.

Eski 16-12-2009, 16:00   #22
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Bu başlık görüşler yanında örnek yuvalar da ister. Kekova'ya bakan kuş evi :

Eklenen Resimler

Eski 16-12-2009, 16:44   #23
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

İnsan elinden uzak çok güzel bir yere konumlandırılmış, çok güzel bir kuş yazlığı.

Eski 16-12-2009, 17:40   #24
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Minik evler

Eklenen Resimler

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 17:51   #25
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Arkadaşlar bu konuda herkes bir katkı ve öneri yapmış.
Kuşlar, serçeler dışında yiyeceklerini doğal ortamdan sağlarlar ancak serçeler insandan kaçsalar da alışık olduklarından çevreden ayrılmazlar evlerin içine kadar girerler. Ancak kül önerdiği gibi çevreyi kirletmeyen yem niteliğindeki besin artıkları veya yemleri bahçenin sakin köşelerine serpince kendi taliplilerine ulaşır.
Yuva olanağı olmayan bahçelerde kuş yuvaları asılabilir. Yemlik fazla önemli değildir. yemi çevresine de atabilirsiniz. Ender kuşlar zaten insana yaklaşmaz.
Yuvalarda giriş deliği önemlidir. Delik çapı içine girecek kuşların sınırlamasını yapacaktır.
Yuva içine malzeme koymaya da gerek yok onlar kendi yuva malzemelerini bulup getirir.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 19:39   #26
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

İlk yorum benden ; Kuşlar ağaçsız yaşayamaz.

Eski 16-12-2009, 19:48   #27
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Çevremiz de yuva yapacak ortamlar oluşturmamız veya böyle ortamları yok etmememiz gerekir.

Eski 16-12-2009, 19:54   #28
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Yakında onlarda yaşayacak alan bulamayacak sanırım sayın nariçi

Eklenen Resimler

Eski 16-12-2009, 20:16   #29
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Güzel canlı karikatür oluşmuş.

Eski 17-12-2009, 07:28   #30
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Şahin Bey, klavyeli fotoğraf size mi ait? Çok güzelmiş

Bahçeye tohum ektiğimde görünürde bir yeşillik yokken toprakta kabartı başlar, toprağı hafifçe eşeleyince altından yemyeşil fideler çıkar, toprakla haşır neşir olmaya başladığımda benim için en güzel sürpriz bu olmuştu.

Belirttiğiniz gibi biz kendi yaşadığımız iklime göre düşünüyoruz. Dün hava durumuna bakarken sıcaklığın Erzurum'da -9 lara düştüğünü gördüm. Donmuş, karla kaplanmış yerde yiyecek bulmaları yazdığınız gibi imkansız. Zaten her yıl haberlerde raslarız, uzun süren karlı havalarda, yaban hayvanları için ormana yemek bırakılıyor.

Yalnız belgesellerde gördüğüm kadarıyla, kolay yemek için yerleşim yerlerindeki çöplere veya evlere dadanan ayıları, ortama alışmadan uzaklaştırıyorlar. Hem o yemekler onlar için zararlıymış, hem de rahata alıştıklarında doğal hayata yeniden adapte olmaları zor olurmuş. Gerçi Türkiye'de hiç böyle bir olay yaşandığını sanmıyorum.

Kargaların neden bu kadar şehir merkezlerine dadandıklarıyla ilgili güzel bir yazıya raslamıştım. (Belki forumda görmüşümdür) Şehirdeki çöpler onlar için çok cazipmiş, bir karga yiyecek bulduğunda çıkardığı ses sayesinde diğerlerini çağırımış. Çok güzel bir yazıydı fakat bulamadım. Bulunca ekleyeceğim.

Etiketler
bahçe kuşları, kuş yuvası, kuşlar, yuva

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024