agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Küçük ve Büyükbaş Hayvanlar
(https)

Beğeni Düzeni69Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2014, 22:09   #241
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2009
şimdi aslında tekrar evimde keçi bakmak istiyorum bunun için birileri söyledi eğer hayvanseverler derneğine kayıt olunupta hayvanat bahçesindende hayvansever kartı çıkartılırsa 5 keçiye kadar bakılıyormuş hiç kimsede karışamıyormuş eğer bunu bilen arkadaşlar varsa yazabilirlermi herhangi bir şikayette kimse bişey yapamıyormuş YETER ARTIK isteyen herkes kedi köpek besliyor onlara bişey yok niye faydasız hayvan biz keçi beslemek istiyoruz herşeyden korkuyoruz niye çünkü faydalı hayvan hemde evimiz müstakil ve bahçeli olduğu halde belki işi büyütüp vede öğrenip büyük çiftlikler kuracağız keçininin ne zararı varki inanın ben keçiyle kahveye gidip beraber çay içiyorduk yere pisleyince millet keçinin tezeğini toplayıp evine götürüyordu

dkc beğendi.
duvartarimi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 22:31   #242
Ağaçsever

birde asıl önemli olan keçi peyniri üretim izin belgesi çıkartabilmek eğer ki keçiyi sadece süt için yaparsak sadece işin hamballığını yaparız ve çoğunun olduğu gibi batarız eğer ki peynir yaparsak (tabiiki 70 derece ısıtarak ) hijyenik bir şekilde işte ozaman çiftçi kardeşler 4x4 lere binerler nedenmi peynirde asıl önemli olan peyniraltı suyu bunu oğlaklar içiyor şu an 25 tl den satsak kapıda millet kuyruk olur bu üretim izin belgesi nasıl alabiliriz bunuda bilen arkadaşlar varsa yazarlarsa sevinirim inanın keçi olayı tadı damağımda kaldı hele o peynirinin lezzeti bambaşka

resimde izmir fuarında özer türerin yapmış olduğu keçi peyniri döneri inannın arkadaşlar millet kuyrukta et dönerinden daha lezzetli heryerde bulamazsınız böyle bir yerde açtığınızı size samimiyetimle söyleyeyim fakir köylü kalmaz eğer bunu okuyan devlet görevlileri veya bakanlar varsa bir an önce üretim izin belgesi konusunda bizim gibi meraklı ,ar-ge ci insanlara kolaylık sağlasınlar ki milletimiz doğal,katkısız gerçek peynir nasılmış görsün yoksa sırf keçi alıpta süt satarak ancak belli bazı zenginler kazanır köylüde efendi değil bankaların veya büyük şirketlerin kölesi olur

LÜTFEN ŞU ÜRETİM İZİN BELGESİ NEDİR NE DEĞİLDİR BİLEN ARKADAŞLAR VARSA YAZSIN

Eklenen Resimler

limon_sever beğendi.
Eski 26-05-2014, 22:34   #243
Ağaçsever

birde kendim deneyipte bulduğum bir bilgiyi tekrar etmek istiyorum eğer sanen keçilerinizde burun akıntısı varsa bu demektir keçi üşütmüş ben antibiyotik yerine 0,5 litrelik bir pedde aspirini eritip veriyordum ertesi günü geçiyordu

Eski 24-11-2014, 14:18   #244
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi duvartarimi Mesajı Göster
birde asıl önemli olan keçi peyniri üretim izin belgesi çıkartabilmek eğer ki keçiyi sadece süt için yaparsak sadece işin hamballığını yaparız ve çoğunun olduğu gibi batarız eğer ki peynir yaparsak (tabiiki 70 derece ısıtarak ) hijyenik bir şekilde işte ozaman çiftçi kardeşler 4x4 lere binerler nedenmi peynirde asıl önemli olan peyniraltı suyu bunu oğlaklar içiyor şu an 25 tl den satsak kapıda millet kuyruk olur bu üretim izin belgesi nasıl alabiliriz bunuda bilen arkadaşlar varsa yazarlarsa sevinirim inanın keçi olayı tadı damağımda kaldı hele o peynirinin lezzeti bambaşka

resimde izmir fuarında özer türerin yapmış olduğu keçi peyniri döneri inannın arkadaşlar millet kuyrukta et dönerinden daha lezzetli heryerde bulamazsınız böyle bir yerde açtığınızı size samimiyetimle söyleyeyim fakir köylü kalmaz eğer bunu okuyan devlet görevlileri veya bakanlar varsa bir an önce üretim izin belgesi konusunda bizim gibi meraklı ,ar-ge ci insanlara kolaylık sağlasınlar ki milletimiz doğal,katkısız gerçek peynir nasılmış görsün yoksa sırf keçi alıpta süt satarak ancak belli bazı zenginler kazanır köylüde efendi değil bankaların veya büyük şirketlerin kölesi olur

LÜTFEN ŞU ÜRETİM İZİN BELGESİ NEDİR NE DEĞİLDİR BİLEN ARKADAŞLAR VARSA YAZSIN
hasan abim merhaba
forumda en çok senin yazıların dikkatimi çekti ; lafta kalmayıp bizzat keçi yetişitirmeyi denemen ,hemde izmir şehir merkezinde ,hele sütü peynir yapıp satmayı başarabilmiş olman müthiş bir başarı umarım tekrar denediğinde önüne engel çıkmaz ve başarılı olursun sana yardımcı olmak adına üretim izin belgesini araştırdım internette bulduğum link şu Sut Ve Sut urunleri imalat Maliyeti ?? - Koniks.com
gördüğün gibi kimse üretim izni almak çok kolay maliyetide aşağı yukarı şu dememiş
benim vardığım sonuç şu ; evinde keçi besleme sorununu belediyeydi komşulardı bunları hallederek aşabilirsen peyniri semt pazarlarında ve yakın çevrene komşuna satmaya devam edeceksin longossaanen çiftliği sahibi bir röpörtajda günlük 2 ton süt işlenmeyecekse mandıra kurmak karlı olmuyor onun için biz fason ürettiriyoruz demişti
demek ki 2 tondan az olursa kurtarmıyor birde burdan bak derim
araştırmaya devam ediyorum özellikle izin almış birini bulur ve bilgi alabilirsem seni haberdar edeceğim

syarikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2015, 16:41   #245
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2015
Saanen (zanen) Sütçü Keçi

Arkadaşlar saanen keçisi almak istiyorum tarla bulunmakta. Tarlaya koysak ve tarlanın etrafını tellerle çevirsek akşamları gidipte sağımını yapsak olur mu 2 keçi kendi başına yaşayabilir mi pek gezmeyecekler. 2 keçi tarlada yaşayabilir mi .

Yemlerini sularını koysak dururlar mı ?
Keçi sütü karlı mıdır?

Orçun ÇAPA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2015, 14:19   #246
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2014
Orhan ÇAPA,

Bu tür işlere giren bazı insanların sonuçları hüsran olmaktadır. Bunun sebebi ise bilinçli olmamak, çok kar ederim düşüncesi ve girdikten sonra zahmeti görerek yeterli ilgiyi göstermemek. Size şahsi tavsiyem iliniz sınırlarında bir keçi çiftliği bulmanız ve 1 gününüzü orada geçirmeniz. Gerekirse gönüllü çalışmak istiyorum diyerek bunu 1 günlük deneyin. Ozaman daha sağlık düşüneceğiniz kanaatindeyim.

Poizer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2015, 16:15   #247
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2015
Herkese selamlar.
Yaklaşık 4 sene önce saanen keçi yetiştiriciliğinin getirilerinden bahseden bir program izlemiştim tv de. Sanırım toprak tv idi.
Sonrasında bir zaman bu iş dalının üzerinde kendi çapımda ufaktan araştırmalar yaptım ve öylece bıraktım.
Bu günlerde tekrar dikkatimi çekti bu konu. Ve aklıma bir soru geldi. Aynı soruyu bir arkadaşımız geçtiğimiz sayfalardan birinde yazmıştı (keçi ile ilgili tüüm sayfaları günlerdir okuyorum ) "gelecekte pazar doygunluğu ne zaman oluşur ve ne zaman saanen yapma işi bir fırsat olmaktan çıkar" diye. Ya da zaten hiç fırsat değilmiydi ?

Hali hazırda keçi yetiştiren üstadlardan bu konu hakkında bilgi almak isterim.

- Keçi yetiştiriciliği yapacak isek, pazar bulmak için illa ki balıkesir, çanakkale, izmir taraflarında mı yapmamız gerekir ? (büyük bir tesis değil, toplam 200 sağmal maksimum-dolayısıyla peynir üretimi ilk başta olmayabilir. Veya olurmu ki ?)
-Ben Suşehri, Sivaslıyım. Suşehri rakımı 950 m ama sivas karasal iklimindin ziyade Karadeniz iç karasal iklimine hakim bir bölgedeyiz (kuzeyde) Kışın havalar sıfırın altına çok nadir düşüyor. Soru: Oğlaktan 20 tane alıp memleketimde yapsam, oğlak olarak götürdüğüm için adaptasyon sağlayabilir miyim ?
-Şayet memleketimde yapacak olursam sütü kendim peynire çevirip bu şekilde ticaret döngüsünü yapmam gerekecek. Kırsalda bu tür bir girişim ne kadar başarılı olur ? Yani kendi yaptığımız peyniri marketlere vb. yerlere satmak ?

Teşekkür ederim.

Selcukİst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2015, 14:49   #248
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
oğlak alırsanız muhtemelen adaptasyon sağlar... ancak pazar konusunda bir şey diyemem. ben hobi olarak yetiştiriyorum. çok akıllı hayvanlar, ancak verim istiyorsanız mera yerine kapalı yetiştirmeniz lazım. yemi ya kendiniz yetiştirecekseniz ya satın alacaksınız.

mkntasarim beğendi.
dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 22:13   #249
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dremre Mesajı Göster
oğlak alırsanız muhtemelen adaptasyon sağlar... ancak pazar konusunda bir şey diyemem. ben hobi olarak yetiştiriyorum. çok akıllı hayvanlar, ancak verim istiyorsanız mera yerine kapalı yetiştirmeniz lazım. yemi ya kendiniz yetiştirecekseniz ya satın alacaksınız.
Cevap için teşekkür ederim.
Siz hobi olarak kaç tane bakıyorsunuz ? Merada zaten 1-2 saat tutuluyormuş hem stres atsın hem taze otda tüketsin diye. Neden tamamen kapalı alan besisini savunuyorsunuz peki ?

Eski 12-02-2015, 13:39   #250
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
1+4 tane. merada gezerse verim düşüyor. kapalı alanın önünde hava alabilecekleri bir yer yapıp oraya taze biçilmiş yonca vs verebilirsiniz.

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2015, 01:05   #251
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2009
Sitemizde bulunan tüm üyelerimize selamlar.Ben izmir ödemiş birgide 20 dönüm bir incir bahçesi aldım.Bu bahçenin 3 dönümünü keçilere ayırıp orta ölçekli bir saanen keçi çiftliği kurdum.Kuru incir işinin yanında keçi sütü işine girmiş bulunmaktayım.Bu üç dönümün içine yaklaşık 400 metrekare kapalı ağıl yapıp saflık derecesi çok yüksek 55 çepiç ve iki tane teke koydum.5 aydır bir fiil bu işle uğraşmaktayım.Hayırlısı ile nisan 15 itibarı ile doğumlar başlayacak.Bu işe başlamadan önce tam iki sene fizibilite çalışması yaptım.onlarca çiftlik dolaşıp çiftlik sahipleriyle istişareye girdim.Binlerce sayfa makale okuyup hemen hemen bölgemizde yapılan tüm fuarlara katıldım.Sorularınız var ise sizleri doğru yönlendirmeye çalışırım.Hepinize saygılar...

Bartunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2015, 13:42   #252
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2015
Bartunç bey,

Öncelikle siteye yeni üye oldum ve çok faydalı bilgilerin varlığını gördüm. Veteriner Sağlık Teknisyeniyim. Saanen alanında bir çok araştırmlar yaptım. Yakın zamanda bu işe ilk adımı atmayı planlıyorum. Size sormak istediğim;
1-Keçi alımını nerden yaptığınız,
2-Fiyatları
3-Almış olduğunu işletmedeki anaçların süt verimi veya size taahhüt edilen verim nedir
Size ve sayfamızda ki herkese hayırlı kazançlar, hobi amaçlı besleyen arkadaşlarımıza da güzel vakit geçirmeleri dileğiyle iyi günler.

Ankara_saanen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2015, 01:04   #253
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2009
Tekeleri tireden çepiçleri bayındırdan aldım.Fiyatlar görecelidir.Çepiç fiyatları 250 liradan başlayıp 1000 liraya kadar çıkar.Benim tekelerim gökoğlu çiftliğinden çepiçlerim ise lezizden seçilerek alınmıştır.Bu iki çiftliğin ortalaması 3.5 litrenin biraz üzerindedir.Saygılar sunarım....

Bartunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2015, 16:14   #254
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2015
Merabalar bende gökoğlu çifligini cok begeniyorum onlar zamanında 100 keciyi dısarıdan getirerek basladılar bu ise sanırim onların keçileri oldukca guzel ortalama 4 litre diyorlar süt verimine bende bu ise henüz yeni merak saldım ilerleyen dönemlerde bir arazi almak istiyorum ege bölgesinden 5 ďonum ila 10 donum arasında bu is icin nekadar sermaye lazım daha dogrusu bu isi yapabilmek icin basinda olmak lazim diye dusunuyorum memur ogretmen meslegi olan kisiler bunu yapabilirmi baya zahmetli bir is okudugum anladıgim bilgilerinizi paylasırsanız degerli arkadaşlarım mutlu olurum...

DARSİNKİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2015, 16:19   #255
Yeni Üye

Merabalar bende henüz araştırma ve ögrenme asamasındayim sizlerin bilgisinden faydalanmak isterim bende sizin gibi arastiriyorum bu ise girmek istiyorum öncelikle tire tarafından bir yer almam gerekli bu uer 5 dönum ila 10 donum arasinda elektirik ve su sıkıntısı olmayan bir yer olmalı oralarda böyle bir yer ne kadar siz yeni almıssınız birde izmirde oturan kisiler oraya gidip gelme konusunda sıkıntı yasarmı...

Eski 10-05-2015, 17:57   #256
Yeni Üye

Bizede yardımcı olurmusunuz bende ozel durumumdan dolayı bu ise 4 yıl sonra baslamayi dusunuyorum ama öncesinde sizin gibi fizibilite calısması ve arastırma akabinde ilk olarak uygun bölgede uygun bir tarla alicam insallah altyapıyı kurmam gerekiyor acele etmeden yavas yavas...

Eski 14-06-2015, 00:04   #257
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2015
Galeri: 1
Tüm konuyu okudum bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum

Casper_VIA_V5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yozgatlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 16:00   #258
Yeni Üye

HAYKIRIS's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2015
Çok güzel bilgiler verilmiş
Bende de Halep ve Anglo Nubian cinsi keçiler var.
Saanen keçisi de güzel bir ırk fakat ben tamamen Anglo Nubian keçisi üzerine yoğunlaştım.

Keçi beslemek benim için hobi oldu artık. Onları izlemek bütün stresimi alıyor.

Lazuti ve Milla beğendi.

Düzenleyen HAYKIRIS : 07-07-2015 saat 16:13 Neden: Resim boyutları ayarlandı
HAYKIRIS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2015, 15:23   #259
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sn.Haykırış;
Anglo Nubian keçilerinin meradan yararlanma,döl tutma,oğlaklarının yaşama gücü,hastalıklara direnci hakkında deneyimlerinizi paylaşabilirmisiniz?
Selamlar,teşekkürler.

mbordinc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 16:55   #260
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DARSİNKİ Mesajı Göster
Merabalar bende gökoğlu çifligini cok begeniyorum onlar zamanında 100 keciyi dısarıdan getirerek basladılar bu ise sanırim onların keçileri oldukca guzel ortalama 4 litre diyorlar süt verimine bende bu ise henüz yeni merak saldım ilerleyen dönemlerde bir arazi almak istiyorum ege bölgesinden 5 ďonum ila 10 donum arasında bu is icin nekadar sermaye lazım daha dogrusu bu isi yapabilmek icin basinda olmak lazim diye dusunuyorum memur ogretmen meslegi olan kisiler bunu yapabilirmi baya zahmetli bir is okudugum anladıgim bilgilerinizi paylasırsanız degerli arkadaşlarım mutlu olurum...
Saanenler belki güzel ama o adamı youtube da dinledikten sonra gidip oraya para veresi gelmiyor insanın. Adamın gözlerine bakmadan konuşuyor sanki ufukta bir şeyler var oraya bakarak konuşuyor ifrit oldum bu ne saygısızlık.

Eski 13-07-2015, 08:41   #261
Yeni Üye

HAYKIRIS's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mbordinc Mesajı Göster
Sn.Haykırış;
Anglo Nubian keçilerinin meradan yararlanma,döl tutma,oğlaklarının yaşama gücü,hastalıklara direnci hakkında deneyimlerinizi paylaşabilirmisiniz?
Selamlar,teşekkürler.
Gözlemlediğim kadarıyla özetlemeye çalışıyım. Öncelikle Saanen keçisi beslemediğim için kıyaslamayı Halep keçisine göre yapacağım. Saanen keçisi beslemedim fakat arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla onunla da objektif bir şekilde kıyaslama yapmaya çalışıyım.

Meradan yararlanma konusunda Halep keçisi daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.
Döl tutma konusunda Nubian keçisinden memnunum. Tercih etmemde ki sebeplerden birisi de budur.

Nubian oğlakları Halep oğlaklarına göre daha küçük ve cılız doğuyor. Bu konuda Halep keçisinin üzerine tanımam. Nubian oğlakları evet cılız doğuyor ama hayata tutunuyorlar. Halep oğlağı ise doğumdan kaynaklanan avantajla daha hızlı büyüyor ve gelişmesi daha iyi oluyor. Nubian oğlakları sonradan Halep oğlaklarını yakalıyor.

Hastalıklara direnç konusunun çok önemli olduğunu herkes bilir. Nubian keçisinin ise hastalıklara karşı olan direnci beklediğimden çok daha iyi.

Meme yapıları bakımından Halep geri planda kalıyor. Koltuk meme yapısına sahip olan Nubian ve Saanen keçisi merada oluşabilecek yaralanmalardan korunabiliyorlar. (Taş,çalı vs.)

Süt kalitesi bakımından Saanen keçisi maalesef çok başarısız. Nubian keçisiyle kıyaslanamaz bile. Nubian keçisi yağlı süt verirken Saanen keçisi su gibi süt veriyor. Kalite yönünden değil de verim yönünden incelersek Saanen birinci olur fakat Nubian da Saanen keçisini aratmaz.

Nubian keçisinin olumsuz yönü sürü yönetimidir . Çok dağınık hareket ediyorlar. Otlarken geniş alanlara yayılıyorlar. Kapalı bir merada sıkıntı olmaz ama açık bir alanda çoban yayacaksa çobanı oldukça yoracaktır.

Benim görüşüme göre sıralama yaparsak Nubian, Halep, Saanen derim.
Herkesin kendi tercihidir ben Saanen keçisini bizzat beslemedim ama etrafımdakilerden gözlemlediğim kadarıyla böyle düşünüyorum. Tabi birde ne amaçlı beslediğiniz önemli. Tamamen ticari amaç güdüyorsanız Saanen ilk tercih olarak değerlendirilecektir.

Ben neden Nubian tercih ediyorum.
Süt kalitesi ve oğlak verimi çok çok iyi, güçlü ve kaslı yapılarıyla hemen dikkat çekiyorlar. Hastalıklara karşı olan direnci beni zor durumda bırakmadı. Tüylerinin çok kısa olması bit,pire mücadelesinde etkili oluyor.

Nubian keçisinin olumlu özelliklerini bir kenara bırakırsak hareketli olmaları, güçlü ve kaslı yapılarına rağmen zarif hareketleri beni cezbediyor. Yani benim tavuğum güzel olsun yumurtlamasa da olur.
Kaldı ki hem verimli hem de güzeller.

mkntasarim ve Lazuti beğendi.
HAYKIRIS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2015, 11:57   #262
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sn.Haykırış;
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

mbordinc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2015, 10:10   #263
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2015
Çok güzel bir site başarılarınızın devamını dilerim.

robothan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2015, 21:07   #264
Ağaçsever

engraulis's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Galeri: 2
3 yıldır Afyonkarahisarda Saanen keçisi yetiştiriyorum 3 dişi 1 erkek oğlakla başladım. Şu anda 24 keçim var. İlk iki yıl yeterince verim alamadım ancak bu yıl ilk doğumunu yapanlarda bile 3 lt süt aldım. Bu işte keçilerin adaptasyonu çok önemli. Keçileri ne kadar yakın çevreden alırsak o kadar çabuk adapte oluyorlar. Sıcağa hiç gelemiyorlar. Sıcak iklimler için halep keçisini tavsiye ederim. Saanenler soğuk havalarda hiç problem yaşamıyorlar. Afyonkarahisarın soğuğunda şantiye çadırında -10 derecede doğum yapanlar oldu ve çok sağlıklılar. Ama sıcakta kaldıklarında süt verimleri çabuk düşüyor

engraulis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2015, 15:12   #265
Yeni Üye

Arkadaşlar ben kesin kararımı verdim, 10 gün sonra bu işi yerinde öğrenmek adına İzmire gidip bir çiftlikte bakıcı olarak çalışmaya başlayacağım. Henüz hangi çiftliğe gidip başlayacağımı kesinleştirmedim. Seferihisarda iki büyük çiftlik var. Ayrıca Tire bölgesinde de bildiğim 3-4 tane çiftlik bulunuyor.
İşe başladıktan sonra ne kadar süre o işte kalacağımı kestirebilirim ama en az 6 ay kalmam gerektiğini düşünüyorum.
Bu süreç içerisinde bölgede hangi çiftliğin keçisinin daha yüksek verim verdiğini ve kurmayı planladığım işletmeyi nerede uygun fiyata kiralayabileceğimi araştıracağım.
Amacım en az 6 ayın sonunda 25 kadar çepiç ile başlamak olacak.

skanatlar beğendi.
Eski 21-12-2015, 20:42   #266
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2014
İzlediğim en iyi keçi çiftliklerinden birisini paylaşıyorum. Herkese tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=fJNtTBXz-xM

Poizer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2015, 21:25   #267
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Başlıklarda Zaanen yazısını görünce hemen tıklayıp geldim.
ta 1982 yıllarına gittim bir anda. Van Tarım Meslek Lisesi Hayvancılık Şubesinde geçici olarak teknik elemandım. Bir vakıf kanalı ile Zaanen ve Gemsfarbige keçileri ithal etmiştik melezleme çalışmalarında kullanılmak ve saf olarak yetiştirmek için.
Anılar canlandı gözümde.

Bir zamanlar yazmışım konuyu. Arayıp buldum yazıyı.

Saanen (zanen) Sütçü Keçi

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2015, 22:51   #268
Yeni Üye

Sayın Poizer, muhtemelen o çiftliği de ziyaret edeceğim. notlarım arasında var. Bayındır Havuzbaşı mevkiisindeymiş.
Diğer prof çiftliklerden farkı taban ızgara sistemi bulunuyor. Kanımca bu sistemin avantajı olduğu gibi dezavantajıda bulunuyor. Avantaj hijyen tabii ki birde gübrenin kaliteli elde edilmesi. Dezavantaj ise maliyet ve rahat yatacak alanın olmaması olabilir.
Özellikle bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim. Sizce hangisi daha mantıklı olur ?

Eski 26-04-2016, 10:42   #269
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-12-2010
Sayın katılımcılar,
Koyun ve keçilerin resimlerine bakarak gebe olup olmadığını gebe ise ,kaç aylık olduğunu bildiğini iddia edenler var.
Bu safsata mı? olabilirliği var mı?
Katılımınıza şimdiden teşekkür ederim.

sırça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2016, 04:00   #270
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2016
Çok ****** bilgilendirmeleriniz için

fth_1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024