agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Küçük ve Büyükbaş Hayvanlar
(https)

Beğeni Düzeni69Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-06-2013, 12:21   #211
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-07-2010
Keçilerim

Benim beyaz keçimin oğlu ( Cuma ) .Çünkü cuma günü doğdu.

Eklenen Resimler

kirazcı35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2013, 22:29   #212
Ağaçsever

Keçilerim

Cuma bir aylık ama sadece annesini emiyor,ot yemek istemiyor.Ota **** yeme nasıl alıştırırım.Daha erkenmi?Gene emsin ama bu gidip gelip emiyor.Keçi besleyenlerden yardım istiyorum.

Eski 25-06-2013, 08:13   #213
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sayın kirazcı ;
annesinden ayrı tut ve önünde devamlı yonca kuru otu bulundur.Annesini yalnız sabah ve akşamları emsin.Önünde su da bulunsun.Yemcilerden büyütme yemi alıp, günlük 150 gramdan başlayarak,500 grama kadar yem verebilirsin.

mbordinc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2013, 22:20   #214
Ağaçsever

sayın mbordinc verdiginiz bilgi için teşekkür ederim.Yarın ilk işim uygulamak olucak.

Eski 07-08-2013, 23:28   #215
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2009
keçinin sütünden peynir yapın peyniraltı suyunada biraz şeker koyun önce biberonla alıştırın daha sonra da kovadan içecektir hatta anneyede içirin ayrıca kuru ot ve süt yemi de verin

duvartarimi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2013, 21:11   #216
Ağaçsever

Sayın duvartarimi,ben peynir yapıyorum sizin tarif ettiginiz gibi ama yogurtta yapıyorum.Artık Cuma 2.5 aylık oldu ve herşey yiyor,onun yanına 4 kız kardeş geldi. Onlar yedikçe oda yiyor,yanlız pireyle başım dertte herşey yaptım engel olamıyorum ne yapmam lazım.Bilgisi olan varmı?

Eski 17-08-2013, 09:42   #217
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sn.Kirazcı
Hezinon isimli ilaçla banyo yaptır.Şişe ile alırsan sana fazla gelir.Şu an piyasada tükendi,yeni üretim henüz yapılmadı.O nedenle çevrede birinde varsa ödünç al.Su ile karışım oranı kutu üzerinde yazar.Komle suya sokma imkanı yoksa sırt pompası ile keçileri komple ıslat,özellikle de bacak aralarını.Ağıl çevresinde gübre artığı tutma.Uzaklaştır veya üstünü toprak ile ört.Keçilere banyo yaptırdıktan sonra ağıl tabanı ve gübre bulaşığı olan her yeri aynı ilaç ile ilaçla,ki larvalar ölsün.
Kolay gelsin.

mbordinc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2013, 14:59   #218
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2013
Merhaba,
Eşimle birlikte Çatalca'da orman kenarında Örencik Köyünde yaşıyoruz. Bir çiftliğimiz var. Orman kenarında olmamız sebebiyle, deneme amaçlı başladığımız keçilerimiz şu an yeni aldıklarımızla küçük büyük toplam 20 adet oldular. Çoğu Maltız-Saanen kırması olan keçilerimizden keçi başına günlük 3-4 kg. arası süt alıyorduk. Tabi bu ay süt miktarımız dişi başına epey azaldı. Orman kenarında(çiftlik ile orman mesafesi 2mt.) olmamız sebebiyle keçilerimiz gün boyu otluyor. Ek besin vermemize gerek kalmıyor, çünkü yemiyorlar Yani sütümüz %100 organik.

Biz kendimiz için süt, yoğurt, peynir ve kefir olarak sütümüzü tüketiyoruz.
Artık keçi sayımızı hızla arttırıp sütümüzü satmak istiyoruz.
Bölgemizde keçi yetiştiriciliği hızla büyüyor.
Orman içinde otladıkları için safkan saanen keçileri bize çok uygun değil, fakat kanında saanen olan keçiler rahatlıkla ağaçlar, çalılar arasında gezinebiliyor.
Biz keçi sayımızı arttırmak istiyoruz. Bu nedenle bizim yer ve bakım şartlarımıza sahip olmayan bir **** birkaç arkadaşla ortak bir iş yapmak istiyoruz. Kanında Saanen bulunan, en az 10, en fazla 50 keçisi olan ortak arıyoruz. Keçilerin tüm bakımını, yerini, çobanını, vet. hizmeti ücretlerini biz karşılayacağız. Günlük süt satım masrafı ortak olarak bölünecek. Günlük süt geliri, döneminde satılacak erkek oğlakların geliri eşit olarak bölünecek. Dişi yavrular sürüye katılacak. 3 yıllık bir anlaşma yapacağız. Bu 3 yıl sonunda doğumlarla da büyümüş olan ortak sürümüz aramızda eşit olarak bölünerek anlaşmamız sona erecek.
Kısacası keçi sizden, bakım yer bizden diyebiliriz.
Keçi yetiştiriciliğine merakı olan ama uygun yer, zaman **** bakıcısı olmayan arkadaşlardan teklifimiz ile ilgilenenler olursa çiftliğimize ziyarete bekliyoruz. Sevgiler..

Bulunduğumuz bölgenin fotoları..

eces Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 08:15   #219
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Bu konuda profesyonel değilim ama merada ormanda otlamak için gezdikleri zaman bir o kadar da kalori kaybediyorlarmış.Bu da süt verimini etkiliyormuş.Bir de şöyle bir durum var ormanda otluyorlar diyorsunuz. Acaba o ormanda yayılan hayvan sayısını iki katına çıkarırsanız ormana zarar vermiş olmazmısınız.Mesela küçük çalılıklar yok olabilir....

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2013, 20:21   #220
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
Bu konuda profesyonel değilim ama merada ormanda otlamak için gezdikleri zaman bir o kadar da kalori kaybediyorlarmış.Bu da süt verimini etkiliyormuş.Bir de şöyle bir durum var ormanda otluyorlar diyorsunuz. Acaba o ormanda yayılan hayvan sayısını iki katına çıkarırsanız ormana zarar vermiş olmazmısınız.Mesela küçük çalılıklar yok olabilir....
Bu ormanda yeni ıslah çalışmalarına başlandı, şu an keçilerin ormanda gezmesi orman için iyilik olarak söyleniyor. Bu nedenle de kaymakamlık keçi alımını ve yetiştiriciliğini destekliyor.

eces Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2013, 13:46   #221
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eces Mesajı Göster
Bu ormanda yeni ıslah çalışmalarına başlandı, şu an keçilerin ormanda gezmesi orman için iyilik olarak söyleniyor. Bu nedenle de kaymakamlık keçi alımını ve yetiştiriciliğini destekliyor.
Akılları yeni başlarına geldi biz sitemizde yıllarca sıyledik keçi ormana faydası var diye ; tamam fidanlığa sokmyacaksın ****** ama ben devletin yerine oslam her keçiciye ormanın 200-300 donumunu zimmetlerim bak ozaman o ağaçların arasında ne ot kalır ne de yangın çıkar
hepinizi sitemizi ziyaret etmeye bekleriz
:::www.saanen.org:::

justice, TRAKLI ve helin-123 beğendi.
saanen.org Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2013, 23:27   #222
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Keçi ve keçi sahipleri ormanın en büyük düşmanıdır. Keçi ve keçi sahiplerini masum göstermek başkalarını aptal yerine koymaktan başka birşey değil.

Orman içerisinde yaşıyorum, ben gelmeden önce tarla çevresinde açıklıklarda genç çam fidanları yoktu, komşunun 20-30 kadar keçisi var. ben köpeği bağlamaktan vazgeçtikten sonra bu keçileri tarlaya yaklaştırmadı sonuçta tarlanın kenarlarındaki açık orman arazisinde 2 yıldır benim boyumca fidanlar gelişti. Keçilerin gezdiği yerlerde yeni çam fidanları nedense hiç yok, çünkü keçiler ottan ziyade ağaç kabuğu ve yapraklarıyla besleniyor, seviyorlar.

Keçilerin gezdiği yerlerde fidan yok ama ot diz boyu. ot tazeyken keçi yiyor ama kartlaştığında ağzını bile sürmüyor, bu yüzden ormanda otla mücadele için keçi değil koyun şart. Bazı keçi besleyen köylüler keçileri iptal edip koyun beslemeye başladılar görüyorum.

Araba orman yolunda arıza yapınca yürümek zorunda kaldım, kestirmeden orman içerisine girdim. Gözden ırak yerlerde keçi çobanları orman kıyımı yapmışlar resmen, kol bacak kalınlığında çamları 1-1,5 metre gibi kesmişler yüzlercesini arada bir iki tane bile bırakmamışlar. Kesilen yerdeki çamlar ışıl ışıldı kabuklarını keçiler sıyırmış resmen.

Dikkat edin ormanda gezen her keçi çobanında ya balta veya tara dediğimiz kalın bıçak vardır, ağaç-dal kesmek için.

Keçi eti yemeyi boykot etmemiz lazım, koyun ve büyük başların ormana hiç bir zararı yok ama serbest gezen veya çobanın gezdirdiği keçiler orman düşmanı. Keçi eti tüketilmez para etmezse çobanlarıda beslemekten vazgeçer, ormanlarımız daha az zarar görür.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saanen.org Mesajı Göster
Akılları yeni başlarına geldi biz sitemizde yıllarca sıyledik keçi ormana faydası var diye ; tamam fidanlığa sokmyacaksın ****** ama ben devletin yerine oslam her keçiciye ormanın 200-300 donumunu zimmetlerim bak ozaman o ağaçların arasında ne ot kalır ne de yangın çıkar

helin-123 beğendi.

Düzenleyen Mutlu Kutlu : 21-10-2013 saat 21:27
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 01:24   #223
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eces Mesajı Göster
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saanen.org Mesajı Göster
biz sitemizde yıllarca söyledik keçi ormana faydası var diye; ben devletin yerine olsam her keçiciye ormanın 200-300 dönümünü zimmetlerim bak o zaman o ağaçların arasında ne ot kalır ne de yangın çıkar

Bilmediğimden soruyorum. İşleri ne orada ?

Name:  k1.jpg
Views: 1796
Size:  70.4 KB

Name:  k2.jpg
Views: 1859
Size:  76.3 KB

Name:  k3.jpg
Views: 1906
Size:  62.5 KB

ilksenozturk beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2013, 23:46   #224
Yeni Üye

Poseidon's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2011
Bildiğiniz bir yerde bu cins keçi yetiştiricisi varmı?

https://www.google.com.tr/search?q=A...ed=0CAkQ_AUoAQ

Eklenen Resimler

Poseidon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2013, 00:55   #225
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
İlaç bağımlısı keçi istemiyoruz

cihan_as ve evdeçiçek beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 14:19   #226
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2014
Tüm forum üyelerine selamlar ben ilk saanen keçimi geçen yıl Mart ayında aldım 1 dönüm çevrili arazide serbest yayılım olarak bir yıl baktım yavrulu idi on ay kadar süt sağdım bu sürede günlük ortalama 2 litre süt aldım.Bu arada ekim ayında keçimi tekeye kattım ancak ve katım dödeminden itibaren arpa ağırlıklı yem ile besledim.Ocak ayında oğlaklarım için gün sayarken netice benim için hüsran oldu keçilerim çok besili olduğu için tutmadı ve yavru ve süt. İçin 5 ay kaybettim.Bu arada keçileri başka bir saanen sürüsüne çiftleşmeleri için kattım.Tecrübelerimi yazmaya devam edeceğim.

Lazuti beğendi.
defacto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 15:10   #227
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2012
defacto tecrübelerin benim için heyecan verici olacak

mkntasarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 16:05   #228
Ağaç Dostu

Lazuti's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2013
Çok besili olması her zaman iyi değildir.Kondisyon skoru dedigimiz 1-5 arası değerlendirmede en fazla 3-4 olmalıdır hamile keçi.1 kaburgaları sayılan, 5 ise açlık çukuru gözükmeyen durumdur, tahayyül edersiniz..Aksi halde uterus çevresi yağlanır ve yavru oluşumu gerçekleşemez bir hal alır.

Lazuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2014, 16:26   #229
Yeni Üye

Tabi bu acemice deneyim beni yıldırmadı.İkinci olarak Ocak ayında yakın bir ilden bir dağ köyü yaylasından 5 adet hamile saanen aldım.Amacım süt tüketimi döngümü bozmadan keçi besleme deneyimine Devamdı.Ancak sürü sahibi bana söz verdiği zamanda yani Şubat ortalarında hayvanlar yvrulaması gerekirken yavrulamadı ve satın aldığım yerden hayvanları iyi bakılmadığı için alıp hazırladığım yere getirdim.Sorunlar bundan sonra başladı.Önce hayvanlar getirdiğim yerde iyi beslenmediği için ve bende yavrulayacakları endişesiyle mısır silajı,kırma yem,pelet yem birdn bastırıp verdim hayvanlara.
Bir keçim enterotoksemi oldu.Bu arada bir başka keçimm hava değişiminden ciğerlerini üşütüp hasta oldu.Bir diğer keçi ise aldığım yerde şap hastalığı kapmış ve yeni atlattığını çaresizlikle çağırdığım veteriner söyledi.Maceram başlamadan bitmek üzer iken verdiğim hatırı sayılır ilaç parası harcadığım stres dolu birkaç haftadan sonra hayvanlar zayiat vermeden toparladı çok şükür.Sonrada Mart ortalarında birer ikişer yavruladı.Ama bu seferde yavvruların sıkıntısı başladı.Hemen üşütüp hasta oldular.İki adet zayiat verdim bu sürede.

Eski 12-05-2014, 16:30   #230
Yeni Üye

Sonra yavrular içinde antibiyotik tarzı ilaçlarla Mart soğuklarını atlattık.Süte gelince.Yavrular 15 günlük olduktan sonra sağmaya başladım.İlk başlarda ilk sağım haftası 4 keçiden 2 litre süt alırken (tek sağımdan tabii) sonraları yem rasyomu oturtunca bu miktar şuan için 3 keçiden 2,5 litreye çıktı.

Eski 12-05-2014, 18:00   #231
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın defacto,
Bilerek mi yoksa bilmeyerek mi bu tarzda çalışmaya başladınız.
Sizin için az hayvanla başlamanız ve bu arada yaşayarak tercübe edinmeniz çok doğru olmuş. Tecrübe kazanarak, yaşayarak, hissederek bu işi öğrenmeniz ilerde çok işinize yarayacaktır. Saygılar, selamlar

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2014, 20:00   #232
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi defacto Mesajı Göster
Tabi bu acemice deneyim beni yıldırmadı.İkinci olarak Ocak ayında yakın bir ilden bir dağ köyü yaylasından 5 adet hamile saanen aldım.Amacım süt tüketimi döngümü bozmadan keçi besleme deneyimine Devamdı.Ancak sürü sahibi bana söz verdiği zamanda yani Şubat ortalarında hayvanlar yvrulaması gerekirken yavrulamadı ve satın aldığım yerden hayvanları iyi bakılmadığı için alıp hazırladığım yere getirdim.Sorunlar bundan sonra başladı.Önce hayvanlar getirdiğim yerde iyi beslenmediği için ve bende yavrulayacakları endişesiyle mısır silajı,kırma yem,pelet yem birdn bastırıp verdim hayvanlara.
Bir keçim enterotoksemi oldu.Bu arada bir başka keçimm hava değişiminden ciğerlerini üşütüp hasta oldu.Bir diğer keçi ise aldığım yerde şap hastalığı kapmış ve yeni atlattığını çaresizlikle çağırdığım veteriner söyledi.Maceram başlamadan bitmek üzer iken verdiğim hatırı sayılır ilaç parası harcadığım stres dolu birkaç haftadan sonra hayvanlar zayiat vermeden toparladı çok şükür.Sonrada Mart ortalarında birer ikişer yavruladı.Ama bu seferde yavvruların sıkıntısı başladı.Hemen üşütüp hasta oldular.İki adet zayiat verdim bu sürede.

Merhabalar,

Öncelikle forumda fazla katılımcı biri değilim bu ilk mesajım olacak ama yukarıda bahsettiklerinizden sonra yazma ihtiyacı hissettim. Benimde 500 başlık entansif çiftliğim var. Bunu söylememin sebebi konu ile yakından alakalı olmam.
Yukarıda dediklerinizden yola çıkarak daha önceden hayvanlarınızın beslenme ve aşı problemleri yaşamış olabileceğini düşünüyorum. Özellikle 2 litre ortalama sütü olan hayvanları protein konusunda takip etmek gerekiyor. Öncelikle 500 gr yonca kuru otu (alfalfa), 100 - 200 gram saman, 1,5 kg silaj ve 1 kg süt yemi ile bir yem karması hazırlarsanız hayvanlarınız hem süt yapmak için gerekli besinleri alırlar hem de bağışıklık sistemi biraz güçlenir. Ancak bu rasyonda protein biraz fazladır. Bir düzene oturunca yoncayı azaltıp fiğ gibi bir ot ike de tamamlayanilirsiniz.

Ayrıca yılda iki kere (ilkbahar ve sonbahar) enterotoksrmi aşısı, ilkbahar da çiğer aşısı kuruya almadan da hemen önce agalaksi aşısı yaparsanız (şap ve brucella için en uygun tarihi size ilçe tarımdaki vet ler verecektir) hayvanları koruma afına epey yol katetmiş olursunuz.

Umarım yardımcı olurda hayvan kaybı yaşamazsınız. Ayrıca doğumdan sonra da oğlak beslenmesinde mama kullanmanızı öneririm.

Bartunç ve ladikli beğendi.
skipper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2014, 11:04   #233
Yeni Üye

Öncelikle skipper tavsiyelerin için teşekkür ederim,uygulamaya çalışacağım neticelerini paylaşacağım ancak yaklaşık 20 gündür balya yonca bulamadım bu nedenle bahar üzeri olması nedeniyle bahçelerde budanan ağaç yaprakları ile ve taze ot ile besleme yapıyorum.Tabii kesif yem takviyemde devam ediyor.
Bugün size yeni doğum yapan yaklaşık (15 gün) keçimin ve bu keçi sayesinde hakkında çokça yazı okuyup karşılaşmaktan korktuğum mastitit (Meme iltahabı) hastalığı ile ilgili tecrübelerimden bahsedeceğim.Keçim 15 gün önce bir oğlak doğurdu.ilk gün Oğlağın tek memeyi emdiğini görür görmz dha şişkin diğer memeyi sağmam gerektiğini anladım.Ancak meme morumsu ve oldukça şişti.Memeye parmağımı bastırdığımda keçi rahatsız oluyordu ve parmağımı bastırdığım yer beyazımsı sarımsı renk alıp çöküyordu.Yani meme içi sertleşmeye başlamıştı.Sağıma geçtim meme ağzını batikonla dezenfekte edip sağmaya teşebbüs ettiğimde memeden merhem kıvamında sarımrak,diş macunu kıvamı sıvı geldi.Ancak keçi çok rahatsızdı belli oluyordu.Biraz sağmaya çalıştım ama keçi müsade etmedi.Bende diğer oğlaklarımdan birini memeye tuttum bende keçiyi ve memeyi zorda olsa emzirtip boşalttım.Sabah akşam bunu iki gün yaptım.ama keçi hep direndi.Üçüncü gün memeyi sağmaya çalışttığımda memenin içinden lor peyniri parçacıklarına benzer parça parça pelteler gelmeye başladı.Bu tam üç gün devam etti.Bu arad çevreden bsicilik yapanlara sorduğumda ağızdır o öyle gelir sonra düzelir diyerek beni ikna ettiler.Ancak 5. Gün pelteler kesildi ve sağım kabındaki sütün pembe olduğunu fark ettim.Dikkatli baktığımda pembe sütn memeden geldiğini anladım.Hemen veterineri aradım ve mastitit teşhisi üzerine 1,5 gün meme içine anti bakteriyel melhem sıktım.Sabah akşam ve memeyi iyice sağıp sütü döktüm.(Yalnız bu sütü kedinin bile içmediğini gözlemledim)Aynı zamanda veterinerin verdiği bir ilacı günde bir defa önerdiği dozda kas içine yaptım.Hastalıklı memeyi (Tek meme hastalıklı idi)sabah akşam sağdım.İyice boşalttım.Çok inatçı bir mikrobik durum.Tam 7 gün sonra keçimin sütü ancak normal görünüme kavuştu.Ancak burada İKSV süresinin 48 saat olması nedeniyle sütü hala döküyorum.Yarından sonra sağıma başlayacağım.Dezenfektan kullanımı ve yataklık temizliğinin ne kadar önemli olduğunu acı ama gerçek olarak tecrübe ettim.Aslında ağılım temiz altları kuru ama yinede mikrobik bir durum ve yataklık dezenfektasyonu da yapmam gerektiğine karar verdim.Bunun için 20 lt. Suya 20 mg katılarak seyreltilen bir çözelti ile ağılımı ilaçlayacağım.Tabi sağım öncesi ve sağım sonrası meme temizliği ve memede kalıntı süt bırakılmaması hususlarına dikkat etmek gerektiğini ifade etmek isterim.

Eski 14-05-2014, 11:10   #234
Yeni Üye

BESLENME İLE İLGİLİ BİR SORU:
Bir makalede keçilerin az az ama sık aralıklarla beslenmesi gerektiğine dair birşey okudum.Ben keçilerimi sağım sonrası sabah açık ağıla çıkarıp oraya daha önce bahsettiğim rasyoya uygun miktarda ot ve yemle yemliyorum akşama kadar da sadece gözlemle yetiniyorum.Akşam ise serinlik çökünce 1,5 2 saat akşam sağımı sonrası yaylıma çıkarıyorum.Bu sistem keçilerin sağlıklı beslenmesi için uygun mudur farklı önerisi olan varsa bilmek isterim.

Eski 14-05-2014, 11:14   #235
Yeni Üye

bir diğer sorum keçilere kesif yem olarak arpa ezmesi de veriyordum anck hayvanlarda 15 gün kadar sonra aşırı saldırganlık gözlemeye başladım.Ağıla girer girmez birbirlerine saldırmaya başladılar.Bunun nedeni ne olabilir acaba?Söz konusu davranış üzerine ağır yara alan keçilerimle ilgili tedavi tecrübelerimi de sonra paylaşacağım.Ama çok ağır yara aldı iki keçim hemde memelerinden ve hala pansumana devam ediyorum.Netice alır almaz paylaşacağım.

Eski 14-05-2014, 11:25   #236
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi defacto Mesajı Göster
BESLENME İLE İLGİLİ BİR SORU:
Bir makalede keçilerin az az ama sık aralıklarla beslenmesi gerektiğine dair birşey okudum.Ben keçilerimi sağım sonrası sabah açık ağıla çıkarıp oraya daha önce bahsettiğim rasyoya uygun miktarda ot ve yemle yemliyorum akşama kadar da sadece gözlemle yetiniyorum.Akşam ise serinlik çökünce 1,5 2 saat akşam sağımı sonrası yaylıma çıkarıyorum.Bu sistem keçilerin sağlıklı beslenmesi için uygun mudur farklı önerisi olan varsa bilmek isterim.
Az ve sık beslenme yapılma tavsiyesi aslında hayvanın önündeki yemden çok çabuk sıkılmasından kaynaklanıyor. Eğer yeni bir şey gelmezse inat edip yemeyebiliyor. Bunu engellemek çin günde en az iki kere yemleme yapıp zaman zaman da yemi karıştırarak hayvanların yeni yem geldiğini düşünmesini sağlamak. Bu arada hayvanların önünde her zaman taze ve bol su bulunmasını sağlamak da çok önemli.

skipper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2014, 21:06   #237
Yeni Üye

BAYTİCOL VS BLOTİC
Keçilerde iki gündür piRe olduğunu gördüm ancak bir hafta öncesine kadar hepsine püskürtme yöntemi ile blotic havuz çözeltisi püskürtmüştüm.2 LT SUYA 5CC olacak şekilde.Ancak pireleri görünce hemen aynı çözeltiden ve tüyleri fırça ile iyice fırçalayarak ve güneşde kurumaya terk ederek yine banyo yaptırdım.Ertesi gün hayvanları kontrol ettiğimde sonuç tam hüsrandı pireler tüm enerjileriyle hayvanların üzerinde hiçbirşey olmamış gibi geziyordu.Bu sefer hemen elimdeki açılmamış blotic damlatma çözeltiyi kullanmaya karar verdim.Bu preparatı prospektüsde belirtildiği şekilde kilo ve oran dengesi ile hayvanın cidagosundan sırtını takiben kuyruk sokumuna kadar derisi üzerine iyice yedirerek sürdüm.Bugün sabah kontrol ettiğimde iki keçimde pire izine rastlamadım ancak üçüncüsünde hala varlardı ve preparattan hayvanın koltuk altlarına 5cc kadar tekrar sıktım.Ama şu haliyle bile blotic benim için hüsran oldu.Farklı preparatlar hakkında önerisi olan varsa özellikle ağıl için paylaşırsanız sevinirim.

Eski 16-05-2014, 21:16   #238
Yeni Üye

Bu arada ikinci denememdeki bayticol olacak yanlışlıkla blotic yazmışım.Özür diler düzeltirim.Birde bu çözeltilerin İKAS ile ilgili bilgisi lan varmı veterinere bu preparatları ilk aldığımda ısrarla süt sağımını etkiler mi dediğimde verdiğim tüm çiftçiler hayvanlarını sağıyor bir şikayet almadım demişti,ancak prospektüsler öyle demiyor biri sütü 10 gün dökün diyor bayticol ise keçiler için hiç bir açıklama vermediği gibi süt koyunlarında kullanılmaz şeklinde uyarı yazmış,elbette bu uyarı tartışmasız bağlayıcı ancak bu karışımlar benim gözlemlediğim kadarıyla süt inekçiliği mandıracılık yapan tüm çiftçilerin temel mücadelesine malzeme oluyor.O zaman bizim marketlerden aldıgğımız sütlerin durumu ne olacak sütlerde bu tür kalıntıların varlığının özellikle bir ihbar olmadığı sürece kontrol edilmesinin mümkün olmadığını biliyorum.Neyse bu derin bir konu ben sütü ne yapacağım sük yerine işleyerek peynir vs yaparsam toksik etkiyi baskılayabilirmiyim.

Eski 19-05-2014, 14:39   #239
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Samsun da bir arkadaşım bu keçilerden aldı, en son geçen yıl görüşmüştüm sütün kilosunu 4 tl den satıyorum, peynir siparişine yetişemiyorum diyordu...

ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 22:00   #240
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2009
resimde görülen bej renkli (ismini safinaz koymuştuk) gerçekten çok ağır başlı diğerine göre daha sakin bir hayvandı neden bunları yazıyorum maşallah boğazıda çok iyiydi ve hiçbir hastalığa yakalanmadı sabah sağımda 1.8 litre, öğlen sağımda 1,8 litre akşam sağımda 1,8 -2 litre süt veriyordu. bence bu keçi maltız saanen kırması olabilir günlük toplam ilk doğum olmasına rağmen 5 litreye yakın süt alıyordum eğer bu işe tekra başlıyacak olursam aynı keçiden almayı düşünüyorum diğeri küpeli olan ise ilk başta oda veriyordu fakat daha sonra günlük 3 litreye düştü ve alabildiğine hırçın ve kıskanç hayvandı zaten safinaza vura vura yavrusunun ters gelip ölmesine sebep olmuştu hatta safinaz küpelinin yavrusuna dahi yeri geldiğinde annelik yaptı

Eklenen Resimler

duvartarimi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024