agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Küçük ve Büyükbaş Hayvanlar
(https)

Beğeni Düzeni69Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-12-2012, 19:20   #181
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi duvartarimi Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba 21 haziranda doğan oğlak dahil bugün 17 aralık itibariyle 3 keçimin 3 üde tekeye geldi
yaptığım bunca araştırmalar ışığında şu bilgilere ulaşmış bulunuyorum

1- 50 **** 100 keçiye bakmaya hiç gerek yok 10 adet sağımlık keçi yeterlidir nedenine gelince iyi beslenen ve inek gibisüt yemi takviyesi yapılan bir saanen ilk doğumda olduğu halde 4.5 litre süt veriyor
2- 1kg hakiki keçi peyniride 4 litre sütten çıkıyor ve bu peyniri kilosunu 25 tl den sattıyorum zaten lezzetide fazla söze gerek bırakmıyor

3- asıl önemlisi geriye kalan peyniraltı suları bunuda mama yapıp oğlaklara içiriyorum hatta oğlakları doğumdan 10 gün sonra sütten kesip peyniraltı suyu ile besliyebiliriz

4- 10 adet sağımlık keçi ayda 300 kg keçi peyniri yapar ****** soğutma ve ısıtma yaparak hijyenik bir şekilde peynirimi yapıyorum buda ayda 7500 tl yapar bir keçi yoncası ve en kaliteli süt yemiyle maliyeti günde 1.5 tl yi geçmez

bence 50 **** 100 **** 1000 keçiye gerek yok

TEKE DEĞİŞTİRMEK GEREKMEZ Mİ

Rtanyel beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2012, 18:32   #182
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2009
şu an 3 keçim urlada ercan arkadaşın çiftliğinde yaklaşık olarak 15 gün oldu 5 aylık oğlak (kartopu) dahil tekeye gelmişler teke ihtiiyacını arkadaşlardan temin edeceğim bu 10 sağımlık keçiye ulaşana kadar böyle devam edecek sürüye teke koymak istemiyorum çünkü süte teke kokusu bulaşıyor buda peynire geçiyor benim ürettüğim peynirde herhangi bir koku olmuyor keçi peyniri yiyemeyenler dahi peynirimi afiyetle yiyorlar

çiftçi5234 beğendi.
duvartarimi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2012, 23:46   #183
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2012
merhaba arkadaşlar yeni üye oldum ve birkoç sorum olacak

saanen keçisi beslemek istiyorum ama yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla safkan bulmak imkansız birçok araştırma yaptım tabi bunlar internet üzerinde sadece bulamadığım **** şöyle böyle bilgile edindiğim kısımlar var.
1. kaç tane saanenle işe başlamam gerek
2. 20000 m2 arazi buna uygunmu
3. saanen fiyatları hakkında bir sürü değerler biçilmekte 5 aylık dişinin fiyatı nekadar
4. ilk yatırım maliyetinde ahır, süt sağım makinesi ve süt soğutucu makineleriyle birlikte ilk yatırım tahmini nekadarı buluyor.

kemal açıktepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 21:09   #184
Yeni Üye

BEYLİKOVALI's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2012
sevgili kardeşim romanov koyunlarıülkemize henüz çok yabancı ve üstelik bizim coğrafyamıza uyum sağlayabildiği teyit edilememiştir.Bu konuda sadece Ankara lı bir girişimci sayın İsmet GÜL Rusyadan özel izinle saf ırk getirebilmiştir.benim araştırmalarım odur ki saf ırk bir de erzurum Atatürk üniversitesi tarafından araştırma amaçlı olarak genetik çalışmalar için getirilmiş çok az sayısa bir hayvanla devam etmekdetir.Dolayısıyla ticari olarakhenüz satış seviyesinde değildir.İsmet beyin Kazan ANKARA da ki çiftliğinde ise bu hayvanların her birine 6000 tl fiyat biçilmiştir.ve satışı yapılmıştır.Mükemmel şartlarda bakım yapılan bu hayvanlar dan yüksek verim almak elbet mümkün ama çok iyi değerlendirilmesi gereken bir konudur...

BEYLİKOVALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 11:12   #185
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2013
Arkadaşlar benimde uzun süredir araştırdığım ,Romanov Koyunları ile ilgili,Türkiye'de saf Romanov Koyun yok,Bu koyun ırkının Rusya'dan dışarıya çıkışı yasaklanmış,piyasada saf romanov koyun olarak satılanların melez olduğunu düşünüyorum,bu konuda araştırmalarda bulunmuş kesin bilgisi olan arkadaşlar varsa paylaşımlarda bulunurlarda sevinirim

08yusufeli08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 18:12   #186
Ağaç Dostu

Lazuti's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2013
Saflığı en fazla %75 80 civarı saf diye satılanların

Lazuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2013, 22:00   #187
Yeni Üye

Eren43's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
Saanen keçisi hakkında toprak tv ve bereket tv de görüyoruz ülkemizde yetisimi bi hayli ilerledi fakat büyük bas hayvan alımı gibi fiyatı cok ciftcilerimiz ve yetistirmek isteyen halkımız okadar para verip risk almak istemiyor acıkcası bu ülkemizde üredikce fiyatta düsme olacagına inanıyorum ben burda Saanen keçisi hakkında kısa bir video mevcut beslemesi ve üretimiyle ilgili.
http://www.avsitesi.com/saanen-kecisi-uretimi.html

Eren43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2013, 22:45   #188
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Bizim saanenler.

Eklenen Resimler

cihan_as, sakagun ve Lazuti beğendi.
almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 16:14   #189
cuu
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Dün itibariyle saanen keçimiz ikiz yavru doğurdu biri dişi biri erkek.benim sorum yavruların aşıları varmı? keçiyi sağmasak yavruları emse 3 ay olurmu? yoksa hem emmesi hemde sağılmasımı gerekli? keçiye arpa ve yonca otundan başka yem verilmelimi? oğlaklara 3 ay nasıl bakmalıyız? bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı oabilirlermi şimdiden teşekkürler.

cuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 13:12   #190
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
öncelikle yavrularınız hayırlı olsun. doğar doğmaz 0.5 cc yeldif yapın herbirine, hatta anneyede 1 cc yapın. daha sonra 8.aya kadar parazit tedavileri dışında aşı yapmasanız olur. 8. ayda şap ve brucella yapılacak 2 aşı arasında en az 3 hafta olsun. güle güle büyütün

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 16:05   #191
cuu
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dremre Mesajı Göster
öncelikle yavrularınız hayırlı olsun. doğar doğmaz 0.5 cc yeldif yapın herbirine, hatta anneyede 1 cc yapın. daha sonra 8.aya kadar parazit tedavileri dışında aşı yapmasanız olur. 8. ayda şap ve brucella yapılacak 2 aşı arasında en az 3 hafta olsun. güle güle büyütün
çok teşekkür ederim beslenmeleri konusunda bilgi verebilirmisiniz keçinin sütünü sağmayıp yavruları tüketebilirmi?

Eski 17-02-2013, 13:01   #192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2013
almira kardeş bizde bu işi tarsusta yapmayı düşünüyoruz yalnız şöyle bir sıkıntımız var biz sütü nereye vereceğimizi bilmiyoruz.genelde bize söylenen dondurmacılar alır peki almazsa allaha emanet yapmış oluruz bu işi.kesin alan bir yer varmı bize bu konuda yardımcı olabilirmisin

tumu.1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 09:20   #193
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
Sayın cuu,
mesajınızı yeni gördüm kusura bakmayın. yavrular en az 45 gün annelerini emsin denir ama ben 60 gün emmelerine izin veriyorum. 1 ayları dolunca yonca, kaliteli ince saman ve kuzu büyütme yemi veriyorum. havalar iyiyse yonca, korunda, fiğ ve arpa karışık ektiğim bir alanım var orada anneleriyle otluyorlar. Artık siz nasıl uygun görürseniz öyle yapın. Unutmayın saanen çok gezen bir hayva değil, çok gezdikçe süt verimi düşer. yaklaşık her hayvan için 25metrekare gezecek yer olursa rahat ederler. Dışardan taze yonca balyası, buğday,arpa,fiğ hatta zorda kalırsanız evden artan salata vs şeylerde verebilirsiniz. tabi bu dediklerim hobi amaçlı besleyenler için.

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 11:56   #194
cuu
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dremre Mesajı Göster
Sayın cuu,
mesajınızı yeni gördüm kusura bakmayın. yavrular en az 45 gün annelerini emsin denir ama ben 60 gün emmelerine izin veriyorum. 1 ayları dolunca yonca, kaliteli ince saman ve kuzu büyütme yemi veriyorum. havalar iyiyse yonca, korunda, fiğ ve arpa karışık ektiğim bir alanım var orada anneleriyle otluyorlar. Artık siz nasıl uygun görürseniz öyle yapın. Unutmayın saanen çok gezen bir hayva değil, çok gezdikçe süt verimi düşer. yaklaşık her hayvan için 25metrekare gezecek yer olursa rahat ederler. Dışardan taze yonca balyası, buğday,arpa,fiğ hatta zorda kalırsanız evden artan salata vs şeylerde verebilirsiniz. tabi bu dediklerim hobi amaçlı besleyenler için.
Teşekkür ederim dremre bilgileriniz için 4 gün önce diğer keçimizde doğum yapdı 1 dişi yavrumuz var toplam 2 dişi 1 teke 3 de yavru yavrularımızın 2 si dişi biri erkek hepsi analarının yanında keçilerin sütlerini sağmıyoruz yavruları emiyor fakat ahırda yalama taşı olduğu halde yavrular duvarı kemiriyorlar bana ilginç geldi bunun nedeni ne olabilir?

Eski 05-03-2013, 23:49   #195
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-07-2010
Merhaba; benimde 1anne 2kızı 1oglu var ama artık yaşlarına geldiler.Kızlar hamile annede anne maltız kızlar saanen maltız kırma 2ay kaldı bende bekliyorum.Onlara ne vermem lazım yem olarak.

kirazcı35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 05:23   #196
Ağaçsever

adembaba1's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Karsan Mesajı Göster
Merhaba.

Sn. kılıç, uzunca bir süre bu bölüme uğramamıştım. Yazınızı şimdi gördüm. Özür dilerim.

Birçok şehirde Saanen Keçisi var. Ama Üniversiteden aldığım bilgilere göre, çiftliği nereye kurmayı planlıyorsanız, keçiyi de o bölgeden almalıymışsınız. Gerçi bu tür her coğrafyada kolayca yaşıyormuş(İsviçre,Kanada ve İsrail)

Üniversitenin söylediklerini, çobanlar da doğruluyor. Birçok kişiyle görüştüm. Eğer Google'a Hayvan pazarlama yazarsanız birçok bölgede satılan hayvanlar için ilanlar bulunuyor. 300-700 arası değişen fiyatlar var. Saflık dereceleri tabi ki önemli ama bence saf teke ile yerli keçilerle de iyi bir sürü oluşturulabiliyor.
Bayramiç'te çok örneğini gördüm.

Bu vesile ile Sn. Samsunlu55'in sorusunu da elimden geldiğince yanıtlamaya çalışayım.

Bildiğim ve gördüğüm kadarıyla Saanen Keçilerinin bizim keçilerden bir farkı yok. Eğer doğru beslenmezlerse onlar da az süt veriyorlar. Aç kaldıklarında da aynı bizim keçiler gibi iki ayak üzerine kalkıp yaprakları ve sürgünleri yiyorlar.

Kayalıklarda ve diğer arazilerde de diğer keçilerden bir eksikliklerini görmedim. Zaten bu keçilerin kökeni geyik olduğu için bazı şartlara daha dayanıklılar. Ama en uygun olanı tel ile çevrili yeşil bir arazide daha mutlu yaşayıp daha fazla süt verebiliyorlar. Tabi aşıları çok önemli.

Siz onlara ne kadar iyi bakarsanız onlarda size o kadar fazla süt veriyorlar. Bayramiç, Pervizler ve Hacıbekirler köyleri ile Kutluoba ve Türkmenlide gördüğüm keçiler hem sağlıklı hem verimli.

Saygılar
kecilerin kokeni geyik degildir,uzak akrabalari koyundur.

adembaba1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 05:27   #197
Ağaçsever

adembaba1's Avatar

Bu keci irki isvicre kokenli oldugu icin bence Turkiyede en uygun bolge karadeniz-marmaradir,Her cografyanin kendi evcil hayvan cesidi vardir,mesela cok soguk bolge koyunlarinin kuyruklu olmasi gibi..

Eski 06-03-2013, 05:35   #198
Ağaçsever

adembaba1's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 08yusufeli08 Mesajı Göster
Arkadaşlar benimde uzun süredir araştırdığım ,Romanov Koyunları ile ilgili,Türkiye'de saf Romanov Koyun yok,Bu koyun ırkının Rusya'dan dışarıya çıkışı yasaklanmış,piyasada saf romanov koyun olarak satılanların melez olduğunu düşünüyorum,bu konuda araştırmalarda bulunmuş kesin bilgisi olan arkadaşlar varsa paylaşımlarda bulunurlarda sevinirim
Ulkemizde her sene yeni bir furya baslatiliyor,benim merak ettigim:romanov koyunlari bir batinda 1-6 arasi dogurmakla,4 ayda dogurganliga erismekle meshur,bir seferde 3-5 yavru doguran koyun onlara nasil besliyor?ben koyunlarin 2 memesi var diye biliyorum

Eski 06-03-2013, 05:48   #199
Ağaçsever

adembaba1's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sosyete_35 Mesajı Göster
arkadaşlar;sanen keçi gerçekten karlı bir iştir. benim sanem keçim var sorun bakalım satarmıyım.. diceğim odurki kimse se satmaz. ben internette görüyorum yüzlerce sanen keçi satılık var 800 1200 liraya .ben 2000 lliraya alıcam.varsa geçen hafta ne çanakkale kaldı ne fetiye ne sakarya 2 tane keçi alamadan geldik.bakın sanen yıda 2 yavru 1.5tonda süt verir yavrular dişi olursa 1.000 liradan yıllık 2000 yavrudan sütüde 2 liradan satsan 3000 liradan sütten etti 5000 bin bu keçi ne biz bulabiliriz ne de bize satarlar... o yüzden boşuna keçi işine girip zarar etmeyin...
Mubarek bir hayvan olmali yilda 1.5ton sut veren,karadenizd kara inekler bile okadar sut vermiyor,sizin hesaba gore 365x4.10lt=1500lt sut,mubarek hayvan gercekten sakin satmayin

Eski 17-03-2013, 22:54   #200
Ağaçsever

yaklaşık bir yıllık ar-ge çalışmalarım sonunda ne yazıkki 3 adet gözüm gibi baktığım saanen keçilerimi urladaki ercan arkadaşıma hediye gibi vermek zorunda kaldım bahçeli müstakil bir evde yaşadığım halde bazı komşuların şikayet ederiz tehditlerine karşı vede ısıl işlem görerek yaptığım yüzdeyüz doğal ve bir okadarda katıksız ve lezzetli keçi peynirlerini satmanın tehlikeli ve yasak olduğunuda öğrenince iyice morallerim bozuldu

keçilerimi satabilirdimde fakat onları alan kişi belkide keser diye hediye etmek zorunda kaldım inanın şu anda evimizde hüzün hakim sanki evimizin bir ferdi gitmiş gibi bahçemiz bomboş kaldı

1-benim bazı sorularım olacak aşıları tam olan bu keçileri evi müsait olan kimseler evlerinde bakabilirmi **** evde bakmak için ne yapmalı

2- bu keçilerin sütlerinden ısıl işlem görerek hijyen koşullarda peynir üretip satabilirmi

eğer bu sorularıma cevap verecek arkadaşlar varsa memnun kalırım bunları internetten araştırdım pek bişey bulamadım bu konuda bana yardımcı olacak arkadaş varsa şimdiden teşekkür ederim

eğerki peynir üretmek yasak ise zaten bu işin pek karı kalmıyor ben 20 tlden kilosunu satıyordum gelip evden alıyorlardı

Eski 28-03-2013, 06:45   #201
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sayın Duvar tarimi,belediye hudutları dahilinde kesinlikle bu tip hayvan bakamazsınız.Şikayet edildiğinde derhal müdahale ediyorlar.Ben Urla'da sakız koyunu bakıyorum yaklaşık 150 adetlik bir sürüm var ve bildiğim onlarca kişi var ki keçi peyniri üretip satıyorlar hatta c.tesi günleri organik pazara çıkarıp satıyorlar.Hiç bir problem duymadım,mandıra ruhsatı almak oldukça külfetli.Size önerim bu işten vazgeçmeyin sadece hayvan sayınızı arttırıp uygun bir yerde devam etmenizdir.2013 keçi sütü fiyatları birliğin verdiği 145 krş+20 krş teşfik yani 165 krş. Saygılarımla

kordelyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 00:51   #202
Ağaçsever

saanen

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kordelyalı Mesajı Göster
Sayın Duvar tarimi,belediye hudutları dahilinde kesinlikle bu tip hayvan bakamazsınız.Şikayet edildiğinde derhal müdahale ediyorlar.Ben Urla'da sakız koyunu bakıyorum yaklaşık 150 adetlik bir sürüm var ve bildiğim onlarca kişi var ki keçi peyniri üretip satıyorlar hatta c.tesi günleri organik pazara çıkarıp satıyorlar.Hiç bir problem duymadım,mandıra ruhsatı almak oldukça külfetli.Size önerim bu işten vazgeçmeyin sadece hayvan sayınızı arttırıp uygun bir yerde devam etmenizdir.2013 keçi sütü fiyatları birliğin verdiği 145 krş+20 krş teşfik yani 165 krş. Saygılarımla
sayın kordelyalı benim edindiğim tecrübeyle birliğe verilen her litre süt bence üreticinin zararıdır üretici arkadaşların tek amacı sürülerini çoğaltmak ve birliğe vermek hatta kimi arkadaşlar 150 keçisi olduğu halde kar edemiyorlar hatta 1000 keçi olunca ancak kar ederiz diyorlar aslında çok keçi olması bence daha çok zarar başka yerden gelirleri olduğu için ayakta durmaya çalışıyorlar.

Bu işte en önemli olay keçinin sütünü kendi değerlendirmesi yani 4-4.5 kilo sütten 1 kg peynirini yapıp bunu 20 Tl. civarında satıp peynir altı suyunuda içine az bir şeker koyup oğlaklara içirmesi peynir altı suyu aynı süt gibi zaten 15 -20 günlükken oğlakları sütten kesip içine biraz kalsiyum biraz şeker öyle asıl kar elde edilir yoksa sütü satarsanız peynir altı suyunuda satmış olursunuz

başka türlü bu işin hamballığını yapmış oluruz 4.5 kilo süt=165x4.5=7.42 TL. fakat 1 kg hakiki keçi peyniri mesela büyük marketlerde paketli olarak var kilosu 50 TL. ye geliyor toptan 20 ye hatta 17.5 a satsa düşünün karını o zaman üretici kazanır.

ben peynir yapmak için 6 ay uğraştım sonunda en hakiki keçi peynirini kaynatarak yaptım tek keçiyi sağdığım halde ayda 500 - 600 Tl bana ayda kazanç sağlıyordu hatta insanlara önce tattırıyordum herkes beğeniyor ve alıyordu

eğer peyniri kaynatarak nasıl yaptığımı sorarsanız seve seve onuda anlatırım benim amacım eğer tüm zahmeti eziyeti üretici çekiyorsa neden bizim üreticimiz avrupalı üretici köylüler gibi son model ekipmanla ve arabalara binip gezmesinler
eğer bidaha bu işe başlıyacaksam inşallah olur işe bu sefer tersinden başlıycam önce peynir üretim yerini kurupta başlamak istiyorum.

Eski 30-04-2013, 21:50   #203
Ağaçsever

Sayın duvartarimi her şey gönlünüzce olsun keçilerinizi alabildinizmi geriye
yoksa hala arkadaşınızın yanındamı.Beninde 4 tane var 3ügebe bekliyorum peyniri nasıl yapıyorsunuz,sakıncası yoksa anlatırmısınız.

Rtanyel beğendi.
Eski 02-05-2013, 00:22   #204
Ağaçsever

keçi peyniri yapımı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kirazcı35 Mesajı Göster
Sayın duvartarimi her şey gönlünüzce olsun keçilerinizi alabildinizmi geriye
yoksa hala arkadaşınızın yanındamı.Beninde 4 tane var 3ügebe bekliyorum peyniri nasıl yapıyorsunuz,sakıncası yoksa anlatırmısınız.
memnuniyetle anlatırım

KEÇİ PEYNİRİ YAPIMI

önce bir adet kablolu digital termometre alıyoruz daha sonra beyz tülbent alıyoruz maya olarakta küçük şişelerde mayasanın bitkisel mayasını kullandım iyi netice verdi fazla koysanız bile zararı yok bilhassa firmayı arayarak sordum
5 lt keçi sütünü krom tencereye koyup ocağımızın altını açıyoruz kablolu derecemizin de kablosunu tencerenin içine hemen koyuyoruz 68 dereceye geldiğinde hemen ocaktan indiriyoruz ben 65 de indiriyordum çünkü indirene kadar 70 i buluyor
ha 70 dereceyi geçerse ne olur derseniz lor gibi olur

daha sonra 35 dereceye ısısını indiriyoruz yazın içine hemen poşette buz koyuyordum 15-20 dakikada 35 dereceye iniyordu

35 derceye inen sütümüze 1.5 çay kaşığı veya o mayanın küçük kapağıyla yarım kapak mayayı bir bardak suyun içine koyup karıştırıp 35 dercedeki sütümüzün içe döküp karıştırıp tencerenin kapağını kapatıyoruz yaklaşık 20-25 dakika sonra tenceremizin içindeki süt katılaşıyor yani peynirimiz oluşuyor.

daha sonra tenceremizdeki peyniri tülbentimize döküyoruz uçlarını bağlayıp biryere asıyoruz
bu 1 saatte süzülüyor sakın ha suyunu atmayın onun suyunu afiyetle için müthiş kilo verdiriyor adeta iksir sayılır bu peynir altı suyu kanserden şekere kadar birçok hastalığın ilacı ayrıca vucüt geliştirmecilerde bu suyu fellik fellik arıyorlar çünki protein deposu tabii ki biz bunu eğer emen oğlaklar varsa biraz şeker atıp biberonla önce alıştırıp sonra zaten oğlaklar peynir altı suyuna saldırıyorlar

süzülen peynirimizin üzerine bir mermer parçası koyup dahada süzülmesini sağlıyoruz buraya kadarki yaptığımız sütten peynir ayırdık fakat bu tuzsuz peynir oldu

en son olarak 3 litre suya 8-10 yemek kaşığı salamura tuz atıyoruz bu suyu yine 35 dereceye ısıtıyoruz peynirimizi bezden çıkartıp tuzlu sulu 35 dercedeki tencerenin içine atıyoruz üzeri,ne bir ağırlık koyup 4 saat bekletiyoruz

4 saat sonrada peyniriz sertleşmiş ve tuzlanmış olarak sudan alıp bir poşete koyup buzdolabımızda saklaya biliriz afiyetlede yiyebiliriz %100 doğal katkısız vede dünyanın en besleyici ve en lezzetli peynirini yapmış oluyoruz

büyük marketlere gidin keçi peyniri yazanların içindekiler yazzısını okuyun bakın keçi sütü ve inek sütü yazar %100 keçi sütü yazmaz birde kalsiyum klorür var ama bizim yaptığımız en doğalı
hasan akçakaya

Eski 02-05-2013, 22:44   #205
Ağaçsever

Sayın duvartarimi; verdiginiz tarif için çok teşekkür ederim.Benim kızlar artık iyice agırlaştı hemen sagıcak degilim daha sagmasını bile bilmiyorum onların dogmasını heyecanla bekliyorum inşallah saglıkla dogarlar .

Eski 02-05-2013, 23:29   #206
Ağaçsever

saanen keçinin doğumu

Alıntı:
Sayın duvartarimi; verdiginiz tarif için çok teşekkür ederim.Benim kızlar artık iyice agırlaştı hemen sagıcak degilim daha sagmasını bile bilmiyorum onların dogmasını heyecanla bekliyorum inşallah saglıkla dogarlar .
sayın kirazcı35 :İnşallah sağlıklı doğum yaparlar ben doğumda bir oğlak kaybettim nerdeyse anasınıda kaybediyorduk oğlak ters gelmişti veteriner arkadaş bize 10-12 saat te doğurur dedi bizde suyu geldiği halde bekledik eğer uyanıpta 6 saat sonra ters gelen oğlağı zorla asıla asıla (arka ayaklarından) çıkarmasaydık anasınıda kaybedecektik. aman dikkat edin

Eski 05-05-2013, 22:39   #207
Ağaçsever

sayın duvatarimi:teşekkür ederim sizinkilerin ilk dogumumuydu? benim anne daha önce 4 tane dogurmuş,ama kızının ilk sizinkilerin arasında teke varmıydı benim var ve ona vuruyor yerimde yok ayıramıyorum sadece anneyi ayırdım anne çok büyüdü yürüyemiyor bile inşallah sag salim dogarlar

Eski 09-05-2013, 23:25   #208
Ağaçsever

Alıntı:
sayın duvatarimi:teşekkür ederim sizinkilerin ilk dogumumuydu? benim anne daha önce 4 tane dogurmuş,ama kızının ilk sizinkilerin arasında teke varmıydı benim var ve ona vuruyor yerimde yok ayıramıyorum sadece anneyi ayırdım anne çok büyüdü yürüyemiyor bile inşallah sag salim dogarlar
bende teke yoktu eğer teke sürüde olursa süte teke kokusu bulaşıyor peynirede bulaşıyor o yüzden keçi sütü ve peynirini herkes yiyemiyor aman tekeye dikkat edin yoksa düşük yapar

Eski 31-05-2013, 20:36   #209
Ağaçsever

Merhabalar;nihayet keçi kızlarım yavruladı,öyle güzellerki 5 ay bekledim ama degdi bir oglan,2de kızım oldu sizlerle paylaşmak istedim.

cihan_as beğendi.
Eski 31-05-2013, 21:41   #210
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Sn kirazcı35, fotoğraflarını eklerseniz güzelliği bizlerde görelim

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024