agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Köpekler
(https)

Beğeni Düzeni92Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-03-2011, 21:29   #1
Ağaç Dostu

GAZİ0625's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2008
Golden Retriever

Golden hakkında görüşlerimizi paylaşalım istedim.

GAZİ0625 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 21:47   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2011
En iyi aile köpeğidir, çok yumuşak huyludur.

ardacan2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 21:58   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
kedilerle dolu bir apartmanda kimsenin ruhu duymadan bakılabilecek tek köpek tüyleri olmasa bebekler içinde sıkıntısı olmaz doğrusu

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 22:49   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maybach Mesajı Göster
kedilerle dolu bir apartmanda kimsenin ruhu duymadan bakılabilecek tek köpek tüyleri olmasa bebekler içinde sıkıntısı olmaz doğrusu
Golden tüylü cinsidir, ama labrador retriever daha tüysüz olup bakımı kolaydır.

ardacan2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 11:50   #5
Ağaç Dostu

GAZİ0625's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2008
Bende golden var.Evimin bahçesinde bakıyorum.Tüyleri çok güzel ama sürekli havada uçuşuyor.Ama çok akıllı bir köpek.Sokak köpekleriyle karşılaşa karşılaşa havlamaya başladı.Bizim havlama eğitimi boşa gitti.

GAZİ0625 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 10:58   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2012
Dünyada yaklaşık 450 köpek ırkı vardır ve zeka bakımından golden köpekler dördüncü sıradadırlar. Arkadaşlık yönünden ise bence birinci sırada. Bu kadar güzel ve sevgi dolu bir köpek olabileceğini düşünmüyorum Herkes kendine bir golden dost bulur umarım.

isirgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 11:26   #7
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Minik goldenler

Fotoğraf internetten alıntıdır.

Eklenen Resimler

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 11:35   #8
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Benim güzelimin bebeklik resmi.

Bu kadar sevimli, dost canlısı, sadık bir köpek türü olamaz. Tek olumsuz yanı tüyler.

Goldenler için şunu derler; eve hırsız girse, işi bitse de oynasak derlermiş. Koruma değil, terapi köpeği.

Eklenen Resimler

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 12:21   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-10-2011
Hırsıza topunu verip oyun oynadığını da duydum.
Oyun delisi bir köpek cinsi. Bu cinsin Türkiye forum lingi:

Golden Retriever Bilgileri - Golden Retriever Türkiye, Golden Retriever Topluluğu!

maki01 ve mandalinci beğendi.
çisem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2012, 10:09   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2012
yazımı provakasyon saymayın lütfen ama bu cins sadece ticari kaygılarla en gözde pet hayvanı/arkadaş köpek olarak tanıtılan aslında son derece egzersiz ihtiyacı olan bir iş/av köpeğidir.spor köpekleri olarak geçer. yukarıda iyi niyetli olarak oyuncu olduğundan bahseden kardeşlerim bu durumun onun aslında ciddi eğitim gerektiren bir pozisyon olduğunu görmezlikten geliyorlar.aslında ırkları (ki genelde bütün köpek ırkları bazı gereksinimlere karşılık oluşturulmuştur.)mümkün olduğunca doğalarına uygun olarak
yetiştirmek gerekir.golden retriever ırkı bildiğim kadarı ile göle düşen ördekleri yüzerek almak ve diğer bu işi yapan diger köpeklerden farklı olarak daha az inciterek getirmek üzere
yapılmıştır. ona enerjisini boşaltma olanağı verecek kadar zamanınız yoksa onu arkadaş olarak almayın,mutlu görünse bile onu yeterince sevmiyorsunuz demektir.bunu okulların tatil olduğu dönemde karne hediyesi gibi satılan zavallı hayvanları kasdederek söylüyorum.hayatınızın gelecek 15 yılını beraber geçirmeyi planlayabiliyorsanız alın onu belirsizliklerle dolu bir hayata ortak etmeyin.çünkü sizin anlık hevesleriniz ticari kaygılarla üretilecek ve hayatlarını kötü geçeirmesi muhtemel minik köpeklerin satışına olanak sağlayacaktır.
unutmayın ki ''bir ırkın başına gelebilecek en kötü şey popüler olmaktır'' daha önce bu durumda olan iskoç çoban köpeği(lassie) ve dalmaçyalıların ,husky'lerin ve şimdi goldenların durumu budur.

erhan özkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2012, 11:11   #11
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Erhan Bey'e kısmen katılıyorum, kısmen katılmıyorum.

Golden retriever sınıflandırma da av köpeği olarak sayılsa da pratikte bu konuda başarısızdır. Hem yerli hem yabancı av forumlarını takip eden biri olarak ne ülkemizde ne diğer ülkeler de av köpeği olarak kullanımını hiç görmedim/okumadım/duymadım. Ferma yeteneği yoktur, sudan avı getirme konusunda ise labrador tercih ediliyor. Çünkü ördek/kaz av sezonu kışın yani buz gibi suda yapılıyor, labrador çok soğuk suya düşünmeden girebiliyor. Golden'ın girdiğini hiç görmedim/okumadım/duymadım.

İş yapan köpeklerin daha mutlu olduğuna inanıyorum. Bekçilik yapsın, sürüye çobanlık yapsın, ava yardımcı olsun, arama-kurtarma olsun, vs. köpeğin kendini kanıtlamış hissettiğine, statü sahibi hissettiğine inanıyorum. Tıpkı insanlar gibi, iş yapan hayatta başarılı olan insanlar kendini daha mutlu hissederken, hiç bir işe yaramayan, vaktini boşa harcayan insanların kendini boşlukta hissetmesi gibi. Amaçsızlık nasıl bir insanı boşluğa düşürürse, köpeklerde de aynı olayın olduğuna inanıyorum. Bu sebeple köpek besleyenlerin, köpeklerine bir rol vermesi gerekir diye düşünüyorum.

Şimdi denilebilir ki her köpek iş yapamaz. Doğru her köpek iş yapamaz ama bu tip köpekler köpek yetiştiricilerinin melezleme yoluyla geliştirdiği, daha doğrusu güdükleştirdiği doğa da kendiliğinden var olmamış köpekler.

Tabi bunlar tamamen şahsi düşüncelerim.

syılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2012, 16:39   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2012
sn syılmaz ben size tamamen katılıyorum.tamamen yarısı dolu bir bardağa bakış açısı ile ilgili, ben olumsuzlukları söylüyorum ki bu cinsleri yazın besleyip okullar başlaytınca yazlıklarda bırakmasınlar.cocker spaniel de adını aldığı çulluk avcılığı için geliştirilmiş olsa da pratikte bu işiyapmaz.nasıl bugün alman çoban köpeği koyun **** çoban yanında yer almıyorsa da atalarından aldoğı genetik özellikleri de çekinik de olsa taşırlar.benim söylemek istediğim aynen sizin dediğiniz gibi çalıştırılarak (ister yürütün ister ister yüzdürün isterse ona yapabileceği işler verin)köpeğin mutlu edilmesi olayıdır.golden bu yüzden çok riskli bir köpek cinsi bence.çünkü kapitalizmin pazarlama stratejileri yüzünden sadece yararlı bir araç olarak gösterilmesi onun kendi ihtiyaçları olan bir canlı da olduğu gerçeğini göz ardı etmemeize neden oluyor.

mandalinci ve syılmaz beğendi.
erhan özkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2012, 20:49   #13
Yeni Üye

acemibiri's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2012
Galeri: 1
Red face Bediş'imin bebeklik halleri

Şimdi 2 yaşında güzel kızım.Goldenlar dünyanın en dost canlısı köpeğidir. Hislidirlerde aynı zamanda ama pek belli edemezler, ağlama taklidi yaparsanız çok bir tepki beklemeyin yani ,yeter ki biri mutfakta birşeyler hışırdatsın soluğu hemen orda alır , sizde elleriniz yüzünüzde iki büklüm kalırsınız öyle, sonra gerçek bir ağlama krizine tutulmamanız işten bile değildir

Eklenen Resimler

acemibiri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 15:31   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2012
Golden Retriever diğer sosyal özelliği ağır basan köpekler gibi av köpeğidir. dünyanın en zeki 7 köpeğidir ve müthiş koku alır bu özellikleri ile de arama kurtarma, bomba imha gibi birimlerin kullandığı bir hayvandır.

mandalinci beğendi.
yetmiş3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 11:52   #15
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
barınaklardaki cins köpek popülasyonunun açık ara büyük bir çoğunluğunu goldenlar oluşturuyor. yukarıda belirtildiği gibi bir köpek ırkının başına gelebilecek en büyük talihsizliği yaşamış; popüler olmuş bir cinstir.

enerjisi çok yüksek köpeklerdir, bu sebeple uzun yürüyüş, koşturma ve enerjisini boşaltma yoluna gitmelisiniz,
bu imkanınız yoksa hiç golden edinmeyin derim, sizi rahat ettirmeyecek bir aktiflik içine girebilir.

köpeğin sahip olduğu karaktere göre değişiklik gösterse de genel ırk özellikleri açısından bakıldığında koruma özelliği pek yoktur.

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2012, 13:18   #16
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
golden dünyanın en harika köpeğidir bence her ne kadarda oğlumu kaybetmiş olsamda golden tutkumu asla kaybetmeyeceğim.goldeni olanlar lütfen onlara çok ama çok iyi bakın.Goldeni olanlar onları benim yerime öpün

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2012, 12:10   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-10-2012
Benimde Golden Retriever cinsi bir köpeğim var o kadar akıllı ki bakışımdan bile ne demek istediğimi anlıyor. Yakıda konuşacak Sevgili LOKUM seni çok seviyorum... Tabiiki minik bade (amerikan kukır) seni de çok seviyorum.

dalya35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2012, 13:34   #18
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yetmiş3 Mesajı Göster
Golden Retriever diğer sosyal özelliği ağır basan köpekler gibi av köpeğidir. dünyanın en zeki 7 köpeğidir ve müthiş koku alır bu özellikleri ile de arama kurtarma, bomba imha gibi birimlerin kullandığı bir hayvandır.
Evet benim köpeğim de bu müthiş özelliklerini, dolaşmaya çıktığında, kemik, kedi kakası, zeytin ve iğde avlamak için kullanıyor.

Zaten onun bir köpek olduğundan şüpheliyim, bahçe kapısı açıkken kapının önüne gelip, su içen kediyi kovalayacağına, bana haber vermeye koşuyor.

Evde uyumayı, sürekli yanımızda olmayı tercih ediyor.

Bence biz hayvanın doğasını bozduk, o kendini insan sanıyor.

Eklenen Resimler

Eski 14-11-2012, 14:32   #19
Ağaçsever

fatma_demirel's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2011
kızım çok istiyor, ancak apartman hayatının hayvana da eziyet olacağı kanaatindeyim. barınaklara gidip sevmekle yetiniyoruz..

Cemil B. beğendi.
fatma_demirel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2012, 14:33   #20
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Kesinlikle haklısınız, bence apartman katı eziyet olur, hem size, hem ona.

Eski 14-11-2012, 14:42   #21
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinci Mesajı Göster

Bence biz hayvanın doğasını bozduk, o kendini insan sanıyor.
Yok.. Onların doğası öyle zaten

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2012, 21:15   #22
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Acaba bir gün yeniden golden alırsam kendime tepkim nasıl olur merak ediyorum? Arkadaşlar size bir soru sormak istiyorum. Bu sene aralığın 29-unda goldenimi kaybedeli (öldüğünü hala kabul edemiyorum) 2 sene olacak acaba siz yeniden herşeye başlamaya karar verip, yeni bir golden alsanız kendinize vereceğiniz tepki nasıl olurdu,bana yardımcı olurmusunuz lütfen biliyorum çok zor bir soru oldu ama eminim benim durumuma düşmüş arkadaşlar vardır.

hanndan beğendi.
Eski 14-11-2012, 21:26   #23
Ağaçsever

Hurci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2012
bundan 4 sene önce karamel adında goldenım vardı ve talihsilik sonucu 5 yaşında kaybettim aylarca kendime gelemedim bu duyguyu sadece besleyenler bilir malesef geçen sene evlendim ve dayanamadım 1 tane daha aldım adını şaka koyduk eşimle 38 günlükken geldi ve ben ona 2 ay boyunca nerdeyse hep karamel dedim ama büyüdükçe anladımki karamelin açığını kapatıyor çünkü gözlerinizin içine bakan ve size daima muhtaç olduğunu hissttiren bir canlıya sahi oluyorsunuz ilk başta kendimi suçlu hissedip karamele ihanet ediyor gibi hissetsemde daha sonra yanlış düşündüğümün farkına vardım ve iyiki almışız. Sizde muhakkak alın kesinlikle tavsiye ederim saygılar.

Hurci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2012, 21:39   #24
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lusoari Mesajı Göster
Acaba bir gün yeniden golden alırsam kendime tepkim nasıl olur merak ediyorum? Arkadaşlar size bir soru sormak istiyorum. Bu sene aralığın 29-unda goldenimi kaybedeli (öldüğünü hala kabul edemiyorum) 2 sene olacak acaba siz yeniden herşeye başlamaya karar verip, yeni bir golden alsanız kendinize vereceğiniz tepki nasıl olurdu,bana yardımcı olurmusunuz lütfen biliyorum çok zor bir soru oldu ama eminim benim durumuma düşmüş arkadaşlar vardır.
Bir köpekle ilgilenebilecek durumunuz varsa yeni bir yavru edinin.

çiftçi5234 ve hanndan beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2012, 22:30   #25
Ağaç Dostu

hanndan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Alıntı:
Kendime vereceğim tepki ne olurdu
-kendi kendimi desteklerdim...

Tura ve çiftçi5234 beğendi.
hanndan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2012, 10:17   #26
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2011
Bir hayat kurtarın barınaklardan ya da sokaktan bir evlat edinin.

üzüm beğendi.
adacık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2012, 16:36   #27
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Bende istiyorum golden ama eve koyamamki ya..

yani olurda zor olur.

çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2012, 18:02   #28
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar.Sizlerin düşünceleri çok önemliydi, gerçektende bunu yaşamayan anlayamaz şimdiki evim bahçeli müstakil bir ev bu eve taşındığımda goldenim zaten vardı ama o evin içinde yaşamayı seçmişti şu anda da 2 tane sokak köpeğim var onlar bana goldenimin hatıraları gözümden bile sakınırım onları ikisinide goldenimin arkadaşları.Bana verdiğiniz destek için sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır umarım bir gün bu korkuyu üstümden atabilirim ve yeniden evimin içinde bana huzur veren bir neşe olur

Eski 15-11-2012, 19:34   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2012
Alıntı:

Biz de iki kedimizden birini kaybettik. Şimdi sokaklarda gördüğümüz kedileri bizim rahmetli Munise'ye benzetip eşimle başlıyoruz geçmişi yad etmeye.

Bana sorarsanız almayın derim, eski arkadaşınızla kıyaslamaktan yenisini sevmeye vaktiniz olmayabilir.

çiftçi5234 beğendi.
Ben fakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2012, 20:08   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiftçi5234 Mesajı Göster
Munise annemin ilkokul öğretmeninin adı

(Galiba isim manası erkeklerdeki mülayim isminin kadınlardaki kullanımı oluyor)
"Mülayim"in müennesi (dişili) "mülayime" dir.
"Munise""nin müzekkeri (erili) de "munis" olur.

Ben fakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024