agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kiler (http://www.agaclar.net/forum/kiler/)
-   -   Patlıcanlı ezme (http://www.agaclar.net/forum/kiler/25425.htm)

hanndan 30-09-2011 08:45

Patlıcanlı ezme

Geçen sene kuzenimden öğrendiğim patlıcanlı ezmeyi sizlerle paylaşmak istedim.gecen sene denemek için az yapmıştık, bitmesin diye kavanoza dısından ekmek batırıp yediğimiz bir lezzet oldu bizim için :D bu sene bol bol yaptık bize,amcamlara, dayımlara, abimlere,,,,,,,,,,,yorulduk.........
MALZEMELER
1 kg patlıcan
2 kg yeşil biber
2 kg kırmızı biber
isteğe göre acı biber
8 kg domates
maydonoz
sarımsak
1 su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı sirke
tuz

YAPILIŞI
-Patlıcanlar alaca soyulup 1 saat kadar tuzlu suda bekletilir,
-Suyunu sıkıp rondoda cok ezmeden parçalanıyor.Rondodan tencereye eklerken de suyunu sıkılıyor.
-Sıvı yağ koyulan tencerede patlıcanlar kavrulsun,,sürekli karıştırılıyor.
-3 çeşit biberde başları ve tohumları alınıp rondoda çekiliyor,sonra biberler ekleniyor.Karıştırarak pişiriliyor.
-Biraz pişince kabukları soyulan rondodan çekilen domatesleri ekleniyor.
-Domatesler suyunu çekince rondodan çekilen maydonoz ve sarımsakda eklenir.
tuzunu koyup bi lezzet testinden geçirildikten sonra sirkeyide ekleyip sıcak sıcak kavonozlara dolduruluyor.Bir bez ile kavanozun ağız kısmını silip kapağını kapatıp ters çevirin bunu sıcakken yapmak gerekiyor.AFİYET OLSUN
Bir kış afiye yenilebilecek bir ezme,kahvaltıda ve yemeğin yanında yenilebiliyor.
Acı istege göre değişebilir.Sevmeyen acı koymasın.

Biz çok miktarda yaptık 30 kg domatesler ile, sizin denemeniz için az ölçüler verdim.Bu tarifte 5 kavanoz fln çıkar.Farklı lezzet arayanlar denerse memnun kalacaklarından eminim.Lezzet göreceli kavramdır biz cok sevdik umarım beğenirsiniz.

hanndan 30-09-2011 08:49

1 Eklenti(ler)
Domatesler eklendikten sonra çektiğim resim ama dumandan etkilendiği için makina, cok net çıkmadı resim.

hanndan 30-09-2011 09:48

1 Eklenti(ler)
son hali

ayhat 30-09-2011 10:37

Çok lezzetli olacağı belli, denemek lazım.

hanndan 30-09-2011 10:48

Umarım beğenirsiniz.

ayhat 30-09-2011 10:52

Bu tarz tadlar benim sevdiğim tadlar o yüzden hiç şüphem yok ama denenmiş bir tarif her zaman bulunamıyor.

hanndan 30-09-2011 10:57

Doğru haklısınız, biz cok severek yiyoruz. Bunun için gelen misafirlerimizde aynı kanıda. 2 senedir yapıyoruz,annemin 20 kg bi tenceresi var sanki düğün yemeği yapar gibi yapıyoruz.

zenfree 30-09-2011 16:44

Çok güzel olacağına eminim. Denemeliyim. Ancak bu malzemeyi alacak tencerem yok, yarım malzemeyle yapıp sonucu yazarım. Biraz sakıncalı bir tarif hem iştah açar hem de çok ekmek yedirir gibi görünüyor. :) Tarif için teşekkürler.

feriha 01-10-2011 15:01

Bugün malzemeleri az miktarda kullanarak denedim, harika oldu..

Biber acı çıktı.. Sıcakken tadına baktım çok lezzetli..

Bir miktar daha yapıp maydanoz yerine fesleğen ve dereotuyla deneyeceğim.

Kışın hazır spagetti sosu olarak kullanayım diyorum oğlum sever.

Teşekkürler hanndan..;)

alperfect 01-10-2011 17:13

Ellerinize sağlık çok güzel görünüyor ben burda eşimin yengesinden öğrendim aynı malzemeler küçük küçük doğraıyor ve pişirilmeden biz de çok seviyoruz kısırın yanında özellikle harika oluyor

cemo 01-10-2011 18:43

Tam da düğün üstü ne meze olur bu yahuuu:))
Sağolasın handan:))

Selehattin 67 01-10-2011 20:09

Cemo hemşerimin dediği gibi gerçekten harika meze olur hafif acılı

Selehattin 67 01-10-2011 20:10

Pardon üzerine gezdirilecek zeytinyağını unuttum

hanndan 01-10-2011 20:14

Sayın zenfree, haklısınız aslın iştah açıyor insan yedikçe yiyesi geliyor o nedenle sakıncalı bence :)

Sayın Feriha Hanım, hemen yapmanız ayrıca sevindirdi beni, afiyet olsun...dere otu ve fesleğen farklı bi tat olur belkı az miktarda önce bi deneyin isterseniz.

Sayın alperfect, kısırın yanında evet harika oluyor ama sizin yediğinizde patlıcanı pişirmedenmi ekleniyordu?

Sevgili cemo ablacım, düğün yemeğinde renklendirir sofranı...sen sağol.

Sayın Selehattin67, umarım beğenirsiniz, acı miktarı değişebilir isteğe göre.

Selehattin 67 01-10-2011 20:20

Beğenmek ne kelime bayıldım hemen yapılıyor tarif için çok teşekkürler

hanndan 01-10-2011 20:25

Rica ederim, aslında tarifi yazarken çekimser davrandım, öyleki benim beğendiğimi sizler emek verip de beğenmezseniz üzülürdüm diye düşünmüştüm.
İyikide yazmışım o zaman :)

asbilgiç 01-10-2011 23:07

Handan hanım tarifinizi okuduğumda güzel olacağını tahmin ederek hemen bir kilo patlıcandan denedim.Bekleme süresi ne kadar acaba ?

hanndan 02-10-2011 06:56

Sayin Asbilgic,bekleme suresi derken yanlismi anladim.Mesela tursu gibi bi sure gecirmesine gerek yok,Hemende tuketebilirsiniz zaten pisme suresini tamamladigi icin hazir.Buzdolabinda kavanozunda 2 senede kalabilir.En iyisi siz tadina bakin tekrar malzeme almak zorunda kalabiirsiniz :)

alperfect 02-10-2011 12:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hanndan (Mesaj 865375)
Sayın alperfect, kısırın yanında evet harika oluyor ama sizin yediğinizde patlıcanı pişirmedenmi ekleniyordu?

.

Evet pişirmeden yapılıyor o yüzden hemen yeniyor bir müddet olgunlaşması gerekiyor

fatma sunay 02-10-2011 21:26

Handan'cığım tarif için teşekkür ederim. Böyle değişik tarifler olursa çekinmeden yaz ki bizde öğrenelim. Birbirimizden öğrenecek çok şeyler var..Eline sağlık afiyet olsun..

LavantaSE 28-06-2012 01:34

Kahvaltılık domates biber sosu

1 Eklenti(ler)
Merhabalar,
yıllar önce Bulgaristan'dan göçmen gelmiş bir tanıdığımda tattığım ve kalbî duygularıma tavan yaptıran bir tariftir. Kahvaltılarda masadaki popüleritesini hiç yitirmeyen bu sosu bir kez denerseniz, her yaz başınıza iş alacak ve eminim bundan hiç gocunmayacaksınız:))

2 kg. kırmızı salçalık biber

2 kg. domates

6-7 adet patlıcan

20 diş sarımsak ( taşköprü ise yeterlidir, iri dişlerdense aldanmayın, miktarı 2 katına çıkarın, zira anca lezzetini buluyor )

18-20 adet acı sivri biber ( acı secmeyenler tatlı kullanabilirler )

2 su bardağı zeytinyağı

4 çorba kaşığı tuz.

- Kırmızı biberleri haşlayıp kabuklarını soyuyoruz.
- Patlıcanları közlüyoruz ya da daha kolayı yağlı kağıt serili tepsiyle fırına verip içi yumuşayana kadar pişiriyoruz.
- Domatesleri, haşlanıp soyulmuş kırmızı salçalık biberleri, kabukları temizlenmiş patlıcakları ve tohum yatakları temizlenmiş sivri ( tercihen acı ) biberleri, soyulmuş sarımsakları rondodan geçiriyoruz.
- Büyükçe bir tencereye hepsini boşaltıp tuz ve yağını da ekleyip kaynatmaya başlıyoruz.
- Orta ateşte ara ara karıştırarak 1/3 oranında suyunu kaybedip koyuca bir sos kıvamına gelene dek ( yaklaşık 2 saat kadar ) sabırla kaynatıyoruz.
- Temiz ve kuru kavanozlara sıcak sıcak boşaltıyoruz ve kapaklarını kapatıyoruz.
- Kavanozları kapakları üzerine ters çevirip soğuyana kadar yerlerinden kıpırdatmadan dinlendiriyoruz ( 10 - 12 saat kadar ). Küçük kavanozlar seçelim ki tek kullanımlık olsun.
- Afiyet olsun!

Sağlıcakla...

ayhat 28-06-2012 08:26

Bu tarif için teşekkürler deneyip sonuçlarını yazacağım inşallah, saygılar

Bir soru geldi aklıma biberleride közlesek daha iyi değil mi?

dünyam1 28-06-2012 08:39

ah ben bunu çok severim yapıp koysam evdekiler bir saatte bitirir:D

LavantaSE 28-06-2012 10:25

Sevgili ayhat ve dünyam1, ilginize teşekkür ederim :)

Bir keresinde biberleri közleyerek de yapmayı denedim. Ama lezzet açısından emin olun pek bir fark olmadı. Sadece fazladan 2 saat daha ter dökmüş oluyorsunuz. Ben de tarifin aldığım şekline sadık kalmayı yeğledim. Yine de geliştirilmeye açık bir tarif. Keyfe keder, maydonoz,reyhan, nane ya da kişniş ile de takviye edilebilir.

Sağlıcakla...

üzüm 13-08-2012 08:49

7-8 yıl önce komşum yapmıştı; tadını çok beğenmiştim. Tarifi burada bulunca, havalarda biraz serinleyince dün yaptım.

Pembe domates, top patlıcan, kamber, kapya, demre ve kıl biberle yaptım. Maraş biberi de toplamıştım ama demrenin acısı yeterli geldiği için kullanmadım. Tadı enfes oldu... Hava serin giderse yarın bir parti daha yapacağım.

Sayın hanndan, Sayın LavantaSE, tarifleriniz için teşekkür ederim. :)

Benol Hazaroğlu 14-08-2012 13:38

Tarifi verenlere çok teşekkür ederim.
Bu gün yaptım. Zaten patlıcanlı, domatesli sosları çok severim.
Katkı maddesi olduğunu bile bile Ajvar sosu almadan yapamam.
Çok iştah açıcı olduğu kesin, Evde herkes pehrizde en de misafirlerime yediririm diye düşünüyorum.

Müjgan 14-08-2012 14:04

Dün gece ben de pazardan aldığım yuvarlak patlıcanların 3 tanesi ile denedim. Kırmızı biberleri ve patlıcanları közleyerek yaptığım bu sosu ilk kez denememe rağmen çok başarılı oldu. Tarif için teşekkürler :)) Lütenitza ile bir farkı yok sanırsam.

üzüm 14-08-2012 14:23

Bildiğim kadarıyla Lütenitza'da domates miktarı daha az ve yeşil biber yerine havuç kullanılıyor. :)

Müjgan 14-08-2012 14:37

Hımm.... sağolasınn :))

AyDem66 04-07-2015 19:35

Yardim

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hanndan (Mesaj 864894)
Geçen sene kuzenimden öğrendiğim patlıcanlı ezmeyi sizlerle paylaşmak istedim.gecen sene denemek için az yapmıştık, bitmesin diye kavanoza dısından ekmek batırıp yediğimiz bir lezzet oldu bizim için :D bu sene bol bol yaptık bize,amcamlara, dayımlara, abimlere,,,,,,,,,,,yorulduk.........
MALZEMELER
1 kg patlıcan
2 kg yeşil biber
2 kg kırmızı biber
isteğe göre acı biber
8 kg domates
maydonoz
sarımsak
1 su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı sirke
tuz

YAPILIŞI
-Patlıcanlar alaca soyulup 1 saat kadar tuzlu suda bekletilir,
-Suyunu sıkıp rondoda cok ezmeden parçalanıyor.Rondodan tencereye eklerken de suyunu sıkılıyor.
-Sıvı yağ koyulan tencerede patlıcanlar kavrulsun,,sürekli karıştırılıyor.
-3 çeşit biberde başları ve tohumları alınıp rondoda çekiliyor,sonra biberler ekleniyor.Karıştırarak pişiriliyor.
-Biraz pişince kabukları soyulan rondodan çekilen domatesleri ekleniyor.
-Domatesler suyunu çekince rondodan çekilen maydonoz ve sarımsakda eklenir.
tuzunu koyup bi lezzet testinden geçirildikten sonra sirkeyide ekleyip sıcak sıcak kavonozlara dolduruluyor.Bir bez ile kavanozun ağız kısmını silip kapağını kapatıp ters çevirin bunu sıcakken yapmak gerekiyor.AFİYET OLSUN
Bir kış afiye yenilebilecek bir ezme,kahvaltıda ve yemeğin yanında yenilebiliyor.
Acı istege göre değişebilir.Sevmeyen acı koymasın.

Biz çok miktarda yaptık 30 kg domatesler ile, sizin denemeniz için az ölçüler verdim.Bu tarifte 5 kavanoz fln çıkar.Farklı lezzet arayanlar denerse memnun kalacaklarından eminim.Lezzet göreceli kavramdır biz cok sevdik umarım beğenirsiniz.

Sayin hanndan ben Amerika da yaşıyorum. Sirke olarak elma'mı yoksa üzüm sirkesimi? Yağ'da sızma'mı **** ayçiçek'mi? Teşekkürler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024